Tom Bakker zet na twintig jaar punt achter brandweercarrière in Soest Visser jT Feest diamanten bruidspaar VE*<c*< Financieel gat van 2,3 miljoen bij nieuwbouw clubhuis Soest Dn B.V. ors 7 ACTUEEL I Alarmmelding bij huldiging van brandweercommandant Nog geen steen gelegd, toch al overschrijding Zebra's komen niet over fietspaden winkelstraten Geluidshinder rotonde groter dan verwacht PAGINA 2 WOENSDAG 9 MEI 2001 SOESTER COURANT ikkelen?? iatsü Trainee. i kom ;enü ontact slszaken on Commandant neemt vanmiddag afscheid PAGINA 3 Verdachte man aangehouden Eet Villa Van Den Brink L. van der Meer en mevrouw E. van der Meer-Vroegop Wandeltocht Olympia afgelast wegens MKZ L Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn Op aanstaande bedrijventerrein Carillon zwijgt niet op 4 mei... JAN van ZAL Eén-loketgedachte Gordelcontrole m Zuid-Amerika en wereldwijd ruim i verwerkt tot verpakkingsmateriaal. n in Soest. Het is een snelgroeiende gen. Je bent bereid (even- :ursussen te volgen. elfstandige functie bij een nte voor je persoonlijke p uitstekende primaire en i- We beschikken over een je schriftelijke reactie met urfit Mercurius Golfkarton veekenden te werken; stelling en kunnen werken :elfstandige functie bij een nte voor je persoonlijke >p uitstekende primaire en i. We beschikken over een r je schriftelijke reactie met urfit Mercurius Golfkarton 'oofd Personeelszaken, Post- zelfstandige functie bij een ue voor je persoonlijke ont- oede primaire en secundai- chikken over een eigen fit- je schriftelijke reactie met turfitMercurius Golfkar en, Hoofd Personeelsla- Vijfendertig jaar bij de brand weer werken is slijtend. Daar is cjud-commandant Tom Bakker (56) inmiddels achter. Na twin tig jaar trouwe dienst ('eigen lijk te lang') bij de brandweer Soest - waarvan 17 als chef - stopt hij met zijn werk en gaat een rustiger leven leiden. Het begon voor Bakker allemaal in ^glsen. De geboren Haarlemmer os voor een loopbaan als (tech- jsch) tekenleraar in het nijver- aidsonderwijs. Voor een stage foam hij toevallig als timmerman/ 1 ndweerman bij de brandweer in Velsen terecht en al gauw kwam hij «achter dat daar meer toekomst in zat. 'Als nijverheidsleraar zat je ei genlijk alleen maar stervende zwa nen te vijlen.' Het beviel Bakker goed in Noord-Holland en hij bleef er tegen zijn bedoeling in vijf jaar. Daarna vertrok hij naar het ministerie van Binnenlandse Za ken waar hij onder andere techni sche tekeningen maakte bij lessen voor de studenten aan de brand weeracademie. Die instructies zijn nog jarenlang in gebruik gebleven. Na tien jaar in Den Haag, waar hij zich intensief bezighield met de opleiding voor o.m. bevelvoerders, kwam Bakker in 1981 naar Soest, aanvankelijk als preventie-officier, een functie waar hij eigenlijk nooit toe kwam, maar na drie jaar werd hij commandant, als opvolger van de inmiddels bijna legendarische W.F. Groart. Het is eigenlijk nooit Bakkers be doeling geweest om vuurbestrijder te worden. Toen ik klein was wil de ik eigenlijk vuilnisman worden. Ik vond die grote wagens zo mooi.' Dat werd het uiteindelijk niet, maar hij heeft geen spijt gehad van zijn keuze. 'Het is uitdagend werk. Het komt erop neer dat je steeds moet proberen de materiële en ^menselijke schade zo beperkt mo gelijk te houden. Daarbij is iedere situatie weer anders.' Vrije tijd Inmiddels is Bakker 56 en is het voor hem tijd om met Functioneel Leeftijdsontslag (FLO) te gaan. Dat betekent niet dat hij zich voortaan afzijdig van de brandweer zal houden. Hij was een poosje hoofd uitruk in Haarlem en ver vult momenteel een adviseursfunc tie in Haarlemmerliede. Naast zijn werk bij de brandweer is hij in Soest ook nog bestuurslid van het Paardenkamp. Ook al bindt zijn baan hem niet meer aan de ge meente, Bakker en zijn vrouw blij ven hier wonen. 'Ik kom uit Haar lem, maar ik ben verknocht ge raakt aan Soest. Ik vind dit een hele mooie gemeente.' Met uitzon- Op aangeven van getuigen heeft de politie een man aangehouden, die op de Lange Brinkweg aan au to's zou hebben gerommeld. Het gaat om een 48-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats. Hij wilde of kon zich niet legitimeren en werd meegenomen naar het bureau in Baarn. In zijn tas zaten verschillende goederen die ver moedelijk niet van hem zijn. De politie onderzoekt de zaak. 4 Op 13 mei kunt u de J vrouw des huizes weer verwennen met een brunch. X Vanaf 12.00 uur bent u J van harte welkom. Moederdagbrunch a 55,00 p.p. Tot 12 jaar 17,50 Verse Pomodorisoep Gerookte paling, 4 Roerei met zalm, Carpaccio van ossenhaas met oude kaas, Ardennerham met meloen, Witlofsalade met ananas, 4 Huisgemaakte aardappelsalade, Italiaanse salade 4 Visragout met gekookte rijst, 4 Quiche Lorraine, Satéstokjes met satésaus, Warme beenham met mosterdsaus Moederdagdessert 4 Verse luxe broodjes, diverse sauzen en kruidenboter 4 Bel voor reserveringen 035-6012706 Soesterbergsestraat 122 - Soest dering van één ding, vermoedelijk: de talloze verkeersdrempels waar mee de wegen in Soest de laatste jaren her en der 'verziekt' zijn. Bakker heeft er niet zozeer proble men mee vanwege de 'obstakels', maar vindt ze vooral 'geen ge zicht'. 'Het is zó lelijk, en effect heeft het ook niet want het aantal ongevallen is ook niet afgeno men...' Ondanks zijn uitgesproken opvattingen over allerlei zaken heeft Bakker zichzelf overigens nooit een politieke carrière toege dacht, en ook nu hij zijn handen 'vrij' krijgt gaan zijn ambities die richting niet uit. Veiligheid Bij de brandweer staat een onder werp als veiligheid uiteraard altijd centraal, zeker na de gebeurtenis sen in Enschede en Volendam. Volgens Bakker hebben deze inci denten wel degelijk invloed gehad op het korps. 'Je neemt het mee in je eigen gedrag en je probeert er van te leren. Door naar die situa ties te kijken kun je voorkomen dat je misschien dezelfde fouten maakt.' Bakker vindt dat het ge meentebestuur van Soest in het al gemeen goed is omgegaan met de brandweer, maar dat de aandacht voor de veiligheid toch altijd wel te wensen over laat, met name op het gebied van de handhaving van de voorschriften. 'Dat heeft met tijd en omstandigheden te maken. Er blijft altijd wat te wensen over. Toch hebben we hier relatief veel vergunningen verstrekt. Soest staat wat dat betreft zelfs op de derde Het probleem is dat de gemeente nu eenmaal andere prioriteiten heeft en dat het meer om geld draait dan om waarden. Hij heeft daar alle begrip voor. Het gaat er, volgens Bakker, in de politieke af weging bijvoorbeeld niet zozeer om dat de veiligheid zo goed mo gelijk geregeld is, maar dat de in vesteringen hun geld opbrengen. Dat is bij een brandweerauto per definitie nooit het geval. 'Wij kósten nu eenmaal gewoon veel...' Met de nieuwe brandweerkazerne was hij uiteraard zeer in zijn nop jes. Dat het uiteindelijk een wat 'schraal' gebouw is geworden vindt hij niet erg. Hij ziet de schoonheid er wel van. Veel waardering heeft hij in dat verband voor de gemeen telijke begeleidingsgroep en de creatieve rol van Eddy de Ruiter. 'Het is niet allemaal zonder slag of stoot gegaan, maar dat is nu een maal het spel.' Dat het gebouw - meer dan vroeger - open staat voor het publiek (o.a. door de re- Brandweercommandant J.Th. Bakker was vorige week juist door burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen onder scheiden en het brandweer personeel had net de laatste regel van het 'Lang zal hij le ven' gezongen, toen de hul diging op de Sophialaan moest worden onderbroken voor een automatische alarmmelding, afkomstig uit een bedrijf aan de Industrie weg. Daardoor moest het volgende officiële gedeelte van de wekelijkse oefen avond tijdelijk worden uitge steld. Toen de bemanning van de uit gerukte voertuigen na het (loos) alarm op de kazerne aan de Lange Brinkweg terug waren, kon burgemeester Janssen de tweede handeling verrichten: de overhandiging van de sleutels van de nieuwe bevelsvoerders- auto aan commandant Bakker. Deze gaf de sleutels vervolgens aan de bevelvoerder van dienst, Harry Lip, die als eerste de be schikking kreeg over de auto die is voorzien van de nieuwste communicatieapparatuur en beveiliging. Een uur voordat de oefenavond begon, reden alle voertuigen en het brandweerpersoneel naar de woning van de familie Bak ker aan de Sophialaan om de brandweercommandant te hul digen in verband met diens 35- jarig jubileum in brandweer dienst, waarvan de laatste ze ventien jaar bij de brandweer Soest. Burgemeester Janssen sprak hem in hartelijke bewoor dingen toe, maar verschoot niet al zijn kruit in verband met het afscheid van Bakker, vanmid dag in de kazerne. Hij speldde de jubilaris de bij het jubileum behorende onderscheiding op, een medaille met lint. Het brandweerpersoneel zong met muzikale ondersteuning van de huismuzikanten van de brand weer, vader en zoon Van 't Veer, de jubilaris toe. Later volgde op de kazerne de over dracht van de nieuwe bevel voerdersauto. Brandweercommandant Bakker werd vorige week dinsdag bij zijn huis aan de Sophialaan uitge zwaaid door het hele korps en bur gemeester Janssen. Hij kreeg een medaille en ging vervolgens mee naar de kazerne om de nieuwe be velvoerdersauto 'in ontvangst te ne- Foto Herman van Dam. gelmatige tentoonstellingen) vindt hij winst. Menselijke maat Bakker kan uitstekend relativeren, maar in de 35 jaar die hij bij de brandweer heeft doorgebracht heeft hij een belangrijke verschui ving zien optreden. Organisato risch is er vooral veel veranderd; veel korpsen zijn geregionaliseerd. Niet altijd beschouwt hij dat als een positieve verandering. 'Je ont komt er kennelijk niet aan, maar we zijn op dat gebied wel een beet je doorgeslagen, vrees ik. De men selijke maat gaat er vanaf. De werknemers herkennen de eigen organisatie niet meer en weten niet meer hoe het bedrijf in elkaar steekt.' Vanmiddag neemt Bakker officieel afscheid van Soest en van 'zijn' korps. Dat gebeurt met een soort parade voor de brandweerkazerne, waaraan ongetwijfeld het grootste deel van de brandweervrij willigers van Soest zullen deelnemen. Van af 16:00 uur is er een receptie, waar iedereen die hem nog een maal de hand wil drukken welkom VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Nieuwegracht IA, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl Open: ma t/m vrij van 7.30 -17.00 uur. Het echtpaar Van der Meer van de Klarinet heeft zondag het 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Dat ge beurde in het ontmoetingscentrum De Klarinet. Op de receptie verschenen veel familie en kennissen en vrien den. Kort daarvoor hadden burgemeester Koos Jans sen en zijn vrouw de hand van het echtpaar geschud. Zij feliciteerden het diamanten bruidspaar namens het gemeentebestuur. De heer Van der Meer werd geboren op 14 februari 1920. Zijn vrouw, E. van der Meer- Vroegop, zag op 13 september 1922 het levenslicht. Het tweetal trouwde tij dens de Tweede Wereldoorlog, op 7 mei 1941, in 's Gravenhage, maar woont inmiddels (nog steeds zelf standig) in Soest. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! ndomweg 2a Soest oon 035 - 601 36 82 De 44c natuurtocht van wandel- sportvereniging Olympia is afge last, vanwege het risico op MKZ besmetting. De wandeling zou plaatsvinden op 12 mei en zou door diverse natuurgebieden lei den. De route kon niet zodanig aangepast worden dat er een kwa litatief goede tocht overbleef. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Er wordt nog volop gehockeyd, gesoft- en gehonkbald aan de Koningsweg. Hoewel het mees te groen inmiddels is verwij derd, is er nog geen spa de grond ingegaan voor de aanleg en bouw van het bedrijventer rein dat op het sportpark moet verrijzen. En toch is in twee gevallen al van het vorig jaar vastgestelde bestem mingsplan De Grachten afgewe ken. Althans, op papier. De bedrij ven Eurotape en ESED, die zich aan de Oostergracht gaan vestigen, hebben de gemeente verzocht of ze de vooreevelrooilijn mogen over schrijden. Dat is nodig om de en treepartij te kunnen realiseren. Omdat het om zogenoemde 'on dergeschikte bouwonderdelen' gaat, is de gemeente bereid mede werking te verlenen, maar daar is wel een vrijstellingsprocedure voor nodig. Voorwaarde is dat de over schrijding binnen de 1,5 meter blijft. Kennelijk hadden Eurotape en ESED tevens gevraagd of de ge meente ook coulance wil betrach ten, indien andere ondernemers soortgelijke verzoeken indient. Het College heeft aangegeven dat dit van geval tot geval zal worden be keken. De fietspaden ter hoogte van de oversteekplaatsen in drie winkelstraten krijgen geen ze- brastrepen. Het College acht het niet noodzakelijk, omdat in zeven van de tien soortgelijke situaties in Soest alleen maar de rijbaan is voorzien van een zebrapad. De gemeentelijke afdeling heeft tot dusver nooit signalen gekregen, dat dit tot gevaarlijke situaties zou hebben geleid. Op de Dalweg bij voorbeeld, vonden de afgelopen drie jaren geen botsingen plaats tussen voetgangers en (brom)fietsers, aldus de gemeente. Nu de bromfietsen ook van de rij baan gebruik moeten maken, vindt de gemeente het overbodig de ze brapaden door te trekken tot aan de voetpaden. Op initiatief van de WD en het CDA besloot de gemeenteraad ruim twee weken geleden dat de 'onoverzichtelijke' oversteekplaat sen in de Van Weedestraat, de Soesterbergsestraat en de Rade- makerstraat vervangen worden door zebra's. Met name uit de hoek van GroenLinks werd toen verzocht ook de fietspaden daarin mee te nemen. De gemeente heeft berekend dat zoiets 11 duizend gulden extra zou kosten. Boven dien zou het dan voor de duidelijk heid raadzaam zijn ook op de ze ven andere locaties de fietspaden te voorzien van zebrastrepen, het geen nog eens een uitgave 2800 gulden zou vergen. De politie geeft er de voorkeur aan om alleen op de rijbaan een zebra pad te trekken, omdat dit in de soortgelijke situaties (waar een fietspad vrij langs de rijbaan ligt) ook het geval is. In totaal zullen elf oversteekplaat sen worden gewijzigd in een zebra pad. Dat kost de gemeente 126.000 gulden. Of de gemeente maar even 2,3 miljoen gulden extra kan inves teren in het nieuwe clubge bouw van S.O. Soest. De voet balclub presenteerde zaterdag het bouwplan. Kosten: 4,8 mil joen, waarvan de club zelf 345.000 gulden voor zijn reke ning neemt. Voor de gemeente blijft het lieve bedrag van 4,4 miljoen over, ter wijl 'slechts' 2 miljoen is gereser veerd voor de nieuwe kantine, keuken, kleed- en doucheruimten en bestuurskamers op de Bos straat-Oost. Volgens het bestuur van S.O. Soest is het financiële plaatje reëel. 'De gemeente heeft zelf in februari 2000 vastgesteld dat ons clubhuis is verouderd. De kern ervan is 40 jaar oud. Renovatie of gedeeltelij ke nieuwbouw had geen zin meer, zou alleen maar duurder uitvallen, dus koos de gemeente zelf voor volledige nieuwbouw', zegt voor zitter Paul Smit van S.O. Soest. Volgens de clubleiding is de ge meente destijds uitgegaan van ver keerde bouwkosten per vierkante meter. S.O. Soest komt uit op 2438 gulden per vierkante meter. Dat is hetzelfde bedrag als bij de nieuwe clubhuizen van MHC Soest en De Knickerbockers plus de 5 procent, waarmee de bouw kosten in de afgelopen vijf maan den zijn gestegen. Bij haar bereke ningen was de gemeente uitgegaan van een veel lagere prijs. Sportwethouder Harry Witte wil binnen twee weken een gesprek met het bestuur van S.O. Soest hebben. 'Maar ze kunnen bij zo'n hoog bedrag niet verwachten, dat we het binnen zo'n korte periode rond hebben. We gaan eerst intern bekijken of het bouwplan strookt met ons programma van eisen en zullen het dan met S.O. Soest be spreken.' Het grote probleem is volgens Wit te de kloof van 2,3 miljoen die tus sen vraag en aanbod gaapt. De gemeente krijgt de komende tijd toch al veel kosten op zich af, waarvan de hoogte nog niet is te voorspellen. Witte noemt in dat verband onder meer de nieuw bouw van een breedteschool aan de Smitsweg en de kwestie Aqua Indoor (zie ook elders in deze krant). 'We moeten een aantal za ken op een rijtje zetten en kijken wat er mogelijk is. Wat Soest be treft, hebben we geen zin om het te rekken, we gaan proberen dat zo spoedig mogelijk af te ronden.' Feit is dat de gemeenteraad moet besluiten of er buiten de opzij ge legde 2,1 miljoen gulden extra geld mag worden uitgegeven aan het nieuwe clubhuis van S.O. Soest. Volgens de club kost de nieuw bouw 3,5 miljoen. De bijkomende kosten (architect, sloop, leges, be strating) zijn begroot op 6 ton. Smit: 'Deze laatste kosten hebben we met 200 tot 250 duizend gul den kunnen drukken, doordat we zelf bouwheer zijn.' Inclusief btw komt het totaalplaatje uit op 4,8 miljoen. Soest wil zelf een lening van 345 duizend gulden afsluiten voor de eigen bijdrage aan de bouwkosten. Dat betekent een extra jaarlijkse last van 25 duizend gulden op de clubbegroting die nu sluit op 466 duizend gulden. Daarnaast trekt Soest 100 duizend gulden uit de eigen middelen en nog eens 45 mille uit de opbrengst van de jubileumloterij voor de in richting van het clubhuis. Het nieuwe complex is gepland tussen het hoofdveld en veld 2. S.O. Soest hoopt dat na de zomer vakantie kan worden begonnen met de bouw, zodat de club er in september 2002 kan intrekken. Of dat haalbaar is, durft Witte niet te zeggen. 'We gaan er wel hard aan werken, dus in principe moet het mogelijk zijn om in september te beginnen', zegt Witte. Eerst moet er een akkoord zijn over het financiële gat. Wat gebeurt er als dat niet lukt? Smit: 'Geen idee, het enige dat ik kan zeggen is dat de gemeente zelf heeft bepaald dat ons clubhuis moet worden vervangen. Ik snap ook wel dat de gemeente in korte tijd niet zomaar 2,3 miljoen op ta fel kan leggen. Maar wij kunnen er niets aan doen, dat de gemeente een verkeerde kostprijs heeft bere kend.' Omwonenden van het gemeen tehuis hebben zich afgelopen vrijdagavond nogal gestoord aan het carillon bij het gemeen tehuis aan de Dalweg, dat om 20:00 uur het momenteel ge bruikelijke melodietje afspeelde terwijl overal elders twee minu ten stilte in acht werd genomen, ter nagedachtenis van de geval lenen. Volgens één van de om wonenden is het niet voor het eerst dat het Soester 'klokken spel' op dit plechtige moment de stilte ongewenst doorbrak. 'Vorig jaar kregen we nota bene een melodietje uit The Sound of Music te horen! Wat het nu was weet ik niet, maar het was wel een al te vrolijk deuntje... Dat is op z'n minst toch een merkwaardige gang van zaken.' Volgens een woordvoerder van de gemeente is er sprake van een betreurenswaardige fout. Het carillon speelt volautoma tisch, op een speciaal gepro grammeerde chip. De melodie tjes passen doorgaans bij het jaargetijde; ook rondom sinter klaas en kerst wordt een specia le chip ingevoerd. Zo'n drie keer per jaar wordt de chip ge ruild. Het is op zichzelf een simpele handeling om de chip tijdelijk uit te schakelen, maar dat is ditmaal helaas vergeten. Dat het al eerder zou zijn voor gekomen is de woordvoerder niet bekend. Er zijn inmiddels duidelijke afspraken gemaakt om herhaling te voorkomen. De rotonde aan de Birkstraat/ Kerkstraat/Soesterbergse- straat, die enkele jaren geleden is aangelegd, zorgt voor meer geluidshinder dan in eerste in stantie werd gedacht. Er wordt daarom nu door de gemeente een onderzoek naar geluidswe- rende maatregelen gestart. Met de aanleg van de rotonde zijn al enkele huizen gesaneerd om het verkeerslawaai te weren. Nu blijkt dat er nog 15 woningen zijn, waar bij het verkeersgeluid hoger ligt dan de toegestane 1,5 decibel. Om te bekijken wat hieraan kan wor den gedaan, moet er eerst een on derzoek komen dat zou moeten worden uitgevoerd door Gewest Eemland. Dat heeft aangegeven geen geld te hebben voor het on derzoek dat 9270 gulden gaat kos ten. Het zal daarom betaald wor den van het restant van het budget van de aangelegde rotonde door de gemeente Soest. De onder zoekskosten worden wellicht vol gend jaar terugbetaald door het Gewest. Prima service; De auto wordt SCHOON afgeleverd. BIJ VAN ZAL ZIT JE OKÉ! FOCWA GARANTIEBEDRIJF AUTOSCHADESPECIALIST Beckeringhstraat 11,3762 EV Soest, tel. 035-6011018, fax. 035-6026672 'Brasserie MOEDERDAG IN DE SOESTER DUINEN Op moederdag serveren wij om 13.00 uur onze moederdagbrunch een feestelijk koud, warm buffet MOEDERDAGBRUNCH A EL. 37,50 Garnalencocktail met cocktailsaus FruitcocktaU Hamcocktail met asperges Heldere ossenstaartsoep met madeira Heldere tomatensoep Hollandse haring Gerookte zalm Gerookte forel met mierikswortelsaus Krabsalade Salade van tonijn en mandarijn Sandwiches gemaakt van gerookte kalkoen Gerookte ossentong Pepersalami Ardennerham met seizoensfruit Selderiesalade Aardappelsalade Diverse sauzen, rauwkost en stokbrood Diverse broodsoorten Ijscoupe speciaal Bel voor reservering en/of informatie: 035 - 603 60 10 Ook op beide pinksterdagen Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag Het gemeentebestuur heeft weer iets nieuws bedacht: alle dienstver lening aan het publiek situeren op de begane grond in de hal van het gemeentehuis. Het College van B W noemt dat de één-loketge dachte. Het gaat om 'een proces gericht op verbetering van een geïntegreerde en klantgerichte (vraaggestuurde) verbetering van de dienstverlening aan burgers, bedrijven, enz.' Om het in het religieuze taalge bruik van de hoogste ambtenaar uit te drukken: 'Hoewel het eind beeld van dit proces nu niet aan te geven is - zo het al ooit is te bepa len menen wij dat in een pendel beweging tussen doen en denken v.v. het aanbeveling verdient con crete maatregelen te nemen ge richt op die doelstelling.' V.v. bete kent vice versa (heen en terug). Een pendelbeweging betekent ook heen en weer. Dus dat wordt een drukte van belang daar tussen doen en denken. Kosten van het nieuwe project: een half miljoen. Tien jaar geleden was het nieuwe gemeentehuis nog transparant en voor iedereen toegankelijk, zoals het hoort. Nu mag niemand meer het gebouw in. Uit ervaring weet ik hoe plezierig het is met de kamer deur open iedere vertegenwoordi ger van de burgerij, het bedrijfsle ven, etc. langs te zien lopen, te groeten of een praatje te maken. In de filosofie van dit gemeentebe stuur zijn deze bezoekers opeens 'zoekende of op de terugweg dwa lende' indringers geworden. Bo vengenoemde ambtelijke scribent omschrijft de ellende als volgt (ik za/de volgende zin uitleggen): 'De wachtruimte in de gang van de tweede verdieping wordt nu ook onontkoombaar doorkruist door het dagelijkse werkverkeer van de medewerkers van diverse afdelin gen mede in relatie tot de daar noodzakelijkerwijs gesitueerde technische ondersteuningsappara- tuur en de in de nabijheid gesi tueerde verzorgingsfaciliteiten.' Hij bedoelt gewoon te zeggen dat bezoekers kunnen opbotsen tegen ambtenaren die koffie halen op de gang, willen kopiëren of moeten plassen. De burgemeester vertelde in de laatste raadsvergadering dat de één-loketgedachte bestaat uit twee (humorloketten: een digi taal loket en een fysiek loket. Het digitale loket zit aan de muur en via toeters en bellen kun je je vragen en klachten kwijt bij een interactieve mevrouw Ambtenaar, zichtbaar via een webcam. Achter het fysieke loket, omgeven door een kastje als het ware, zit een an dere mevrouw Ambtenaar van de productgroep communicatie. Ze staat je te woord onder vier ogen. Ik stel slechts twee vragen: 1. waarom een klankbordgroep Os- sendamweg als er toch geen geld is voor een structurele oplossing van de verkeersproblematiek in Soest- zuid? en 2. waarom wordt er met de golfmaffia in Soestduinen een schikking getroffen als zij illegaal 21 kostelijke bomen kappen en moet ik in plaats van een waar schuwing te krijgen meteen tachtig gulden boete betalen als ik op de Koningsweg 55 km rijd? Ik pendel wat heen en weer (v.v.) tussen doen en denken, maar de dames van het digitale loket en van het fysieke loket kunnen mij niet bevredigen. Ondanks alle be stuurlijke vernieuwing heeft het gemeentebestuur niet kunnen voorkomen dat een modaal burger nog steeds van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Bij een gordelcontrole op de Dal weg heeft de politie donderdag avond een bekeuring gegeven aan twaalf mensen. Zij moeten 90 gul den betalen. De controle vond plaats tussen half acht en negen uur.

Soester Courant | 2001 | | pagina 3