rmnm BOEKHANDEL JONGERIUS Voor het betere boek en de beste service Heroïsche vertolking Beethovens derde pianoconcert in Soest Adspirant-bruidegom 'seilt' watertoren 4ab' T)ogter6m aruóhocK ICUL TUUR a WELZIJN I Fakkeldraagsters bouwen clubhuis na brand Soest moet weer bruisen door een cultuurproject pakker Nieuwe exposities in Soester galeries pakker JAN van ZAL r Courant WOENSDAG 16 MEI 2001 reldH/inkel SOESTER COURANT PAGINA 15 pese pereldwinkeldag i Wijk huishulpcentrale Eemland C-oproepen oor Soest Vooij aarsconcert Soester Orkest Vereniging Soest, lang en gelukkig Jacinta Heijmans/Pere Salinas -mm* de beste, de lekkerste Avond over drugs bij X-Change Expo in raadhuisvitrine 'The third Man' Wereldwinkel Soest offstraat 9A, tel. 602 81 32 I2.500,- k.k. De Europese Wereldwinkeldag vindt dit jaar plaats op zaterdag 19 In dertien Europese landen in tienduizenden vrijwilligers Arbeidsomstandigheden van nefproducenten onder de aan- htvan een breed publiek. Zij jen steun aan de eerlijke han delsorganisaties die de producen ten een prijs betalen die hen in staat stelt in hun eigen onderhoud te Vóórzien. Daarnaast blijft men politieke leiders onder de aandacht Dorooriogse helft m. ggr5. brengen dat maatregelen die toe- gang tot de Westerse markt belem- 1 n aanwezij meren plaats moeten maken voor idoppenvlak £2 *1 fi coderen. Vooral is het van belang rr,: dat bij internationale handelsaf spraken de belangen van de ont- ilingslanden moeten worden :rmd. wij kunnen daartoe een bijdragen. Door in de We- :kel levensmiddelen te ko- :eft men de boeren en boe- in Azië, Latijns-Amerika ka de kans een menswaar- ;taan op te bouwen. Het £a van de Europese Wereld- :ldag is ook dit jaar: 'Hoe vrij iandel'. Speciaal koffie wordt onder aandacht gebracht, ngstijden Wereldwinkel Soest: maandag 13:00-17:00 uur; dinsdag t/m vrijdag 09:30-17:30 iterdag 09:30-17:00 uur. de Zwiigerlaan 9.DOD,-k.k ebouwde boekwon ande praktijkruimte testdijk gelegen lapkamers de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties PK-keuring 87,- (incl.) Rademakerstraat31a esterberg - Tel.: 0346 - 351 530 4220500 Tel. 033 Het clubhuis van de Scouting groep De Fakkeldraagsters aan de Den Blieklaan wordt her bouwd. Op 16 april 2000 gin gen de keuken en een lokaal op in vlammen en ook de rest van het gebouw leed schade. Na de zomervakantie hopen de scouts in het nieuwe clubhuis te kunnen. Voor de herbouw hebben De Fak keldraagsters een behoorlijk be drag nodig; de kosten zijn begroot op 146.000 gulden, waarop nog een tekort van 67.000 gulden is. De gemeente draagt hieraan 33.500 gulden bij. Het geld zal gebruikt worden voor de herbouw, maar ook voor uitbreiding. Dit is nodig om onderdak te kunnen bie den aan het toenemend aantal scouts. Momenteel zit het namelijk erg vol bij de Fakkeldraagsters: ongeveer 100 meiden komen bij elkaar in een half gebouw. De groep heeft verschillende acties gehouden om aan het bedrag voor de uitbreiding en herbouw te ko men en heeft zelf al 81.000 gulden bijeengebracht. Ze hebben meege daan aan de Oranje Vrijmarkt op Koninginnedag, er was een fles- senactie en een braderie. Met de opbrengsten hiervan zijn echter nog niet alle kosten gedekt en daarom deden ze een beroep op de gemeente. De scouts zitten niet stil om aan hun nieuwe onderkomen te ko men. Ze werken zelfs hard mee aan de wederopbouw van hun clubhuis. De groep verleent assis tentie bij het slopen van het ver brande deel van het gebouw. Ook Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 boekhandeljongerius@wxs.nl Sleenhoffstraat 46, tel. 60195 77 j Zaterdag 19 mei Jazzconcert Francien van Tuinen Quartet ouders en leiding dragen een steentje bij, ze zullen helpen bij de afbouw van het afgebrande gedeel te. Met de verbouwing alleen zijn De Fakkeldraagsters er nog niet. Er zijn meer vrijwilligers nodig om de meiden te begeleiden. Daarom wil de club professioneel promotie- werk gaan doen met brochures en bijeenkomsten, om mensen te wer ven. En ook daar is geld voor no dig. Hiervoor krijgen ze nog eens 2275 gulden van de gemeente. Naast het promotiewerk zal het geld worden besteed aan oplei dingscursussen en een EHBO-cur- sus. Door de brand en de tijd en energie die daar in ging zitten, hebben de vrijwilligers een oplei dingsachterstand opgelopen. In 2001 zal edaarom een aantal vrij willigers een cursus volgen om weer op niveau te komen. Don Bosco De Fakkeldraagsters is niet de eni ge scoutinggroep met een vrijwil- ligerstekort. Ook scoutinggroep Don Bosco heeft nieuwe mensen nodig en wil daarom ook wat aan promotie gaan doen. Om dit te kunnen bekostigen krijgt ze van de gemeente 763 gulden. Het aan trekken van vrijwilligers moet ge beuren door het uitdelen van fol ders en ophangen van posters op plaatsen waar veel jongeren ko men. De groep denkt hierbij aan gebouwen van PABO of Sociaal Pedagogisch Werk, aangezien daar mensen komen die geïnteresseerd zijn in kinderen. Verder denkt men aan kraampjes op Soester activitei ten, zoals de giïdefeesten. 3GELWITTE 'OL, PER STUK ;'T OF BRUIN M, 3 BRODEN OM HALF GEHAKT 6,99 'ergehakt 7 99 :RTS KOFFIE ROBUUST OF MILDCAFÉ loest-Zuid Dé dochter van meneer Van Ma nen zoekt voor haar 53-jarige va der een vrijwilliger. Hij heeft een beroerte gehad, wat hem beperkt in zijn bewegingen. Hij geniet van de natuur, schilderen en voetbal kijken. ^^verhees ;kia is 11 jaar; een hele meid. In ontwikkeling is ze ongeveer 6 nden; ze ziet slecht en heeft lepsie. Haar moeder zoekt een jwilliger die incidenteel 's inds op haar wil passen. loest-Zuid :vrouw Van 't Hek is een harte- :e, vlotte dame van 88 jaar jong. dochter zoekt een vrijwilliger ü|e samen met haar moeder bood- lappen wil doen en eten koken zij eens weg is. lOest-Midden svrouw Slot heeft een beroerte iad, waardoor zij linkszijdig ver- id is en moeilijk kan zien. Ze is d aanspreekbaar en houdt van :n, voorlezen en naar buiten in. Haar man zoekt een vrijwil- iger die hem bij de zorg wil steu nen. ior bovenstaande situaties is de luishulpcentrale Eemland op ek naar de juiste enthousiaste [ensen. Heeft u belangstelling en dt u het een uitdaging in de ijwilligersthuiszorg te helpen, cm dan contact op met de THC, Van Asch van Wijckstraat 3 t/m 9 gb Amersfoort; 88033-4220500. Soest moet spetteren en brui sen. Dat vindt het gemeentebe stuur en daarom stelt het 50.000 gulden beschikbaar om nieuw leven in de,Soester cul tuur te blazen. Het heeft op dracht aan Steunpunt Kunst Cultuur Eemland (SKCE) ge geven om van dat geld het cul turele leven in Soest een nieu we impuls te geven. SKCE is druk bezig met het ver zinnen en uitvoeren van plannen voor de cultuuropleving. Er staat nog niet precies vast wat er alle maal gaat gebeuren, maar SKCE heeft in ieder geval al een heleboel ideeën. Eén van de medewerkers aan het project Mark van Praagh vertelt: 'De gemeente wil dat wij Soest cultureel op de kaart zetten. Ik hoop dat we daar genoeg mid delen voor krijgen.' Op 50.000 gulden kan SKCE in ieder geval rekenen, over geld voor de promo tie moet SKCE nog onderhande- len. Het project bestaat uit één dag, waarschijnlijk 29 september, die gevuld zal zijn met allerlei activi teiten op cultureel gebied. Het the ma van de dag zal zijn: Soest, lang en gelukkig. Dit lang slaat ook op de vorm van Soest, namelijk een lange lintvorm. In het kader van dit thema zijn er de bewuste dag verschillende dingen te doen. Groep 7 en 8 van verschillende basisscholen doen bijvoorbeeld mee aan het deelproject 'Gelukki ge koppen'. De leerlingen moeten daarvoor een betontegel ontwer pen. Deze gelukkige koppen wor den dan permanent neergelegd in een nader te bepalen hoofdstraat van Soest, zodat ze samen een lan ge lint vormen. Een ander project voor de kinderen uit de laatste twee basisschoolklassen zal 'Het gelukkigste moment van mijn le ven' heten. De scholieren moeten een interview houden met iemand van 70 jaar of ouder. Daarbij wordt een foto gemaakt, die later tentoongesteld wordt in een open baar gebouw. Dit is niet alleen weggelegd voor de jeugdige Soesters. Iedereen kan uit eigen familiealbum een foto in sturen, waarop emotie te zien moet zijn. Van alle foto's wordt een col lectie gemaakt en ook die zal ten toongesteld worden, ten bate van het cultuurproject. Door dit toe gankelijk voor iedereen te maken, wil het College bereiken dat de cultuur niet alleen vóór Soesters, maar ook dóór Soesters is gereali seerd. Om de dag werkelijk spetterend te maken zullen er in de langste straat van Soest dance-acts zijn. Op ver schillende locaties zullen verder wellicht uitvoeringen van amateur gezelschappen zijn. SKCE denkt bijvoorbeeld aan theatersportwed strijd, flamenco, 1-acterpodium, harmoniefanfare. Deze plannen staan nog niet vast, maar zijn af hankelijk van de beschikbare fi nanciën. De liefhebbers van beeldende kunst kunnen hun hart ophalen. In Artishock, in een van de galeries, of misschien in het gemeentehuis zal de expositie 'En zij leefden nog lang en gelukkig' gehouden wor den. Zowel professionele als ama teur-kunstenaars zullen hun werk exposeren. Op de dag is dus ge noeg te doen om kennis te maken met de spetterende cultuur van Soest. Concert: Soester Orkest Vereniging I o.l.v. Stephan Pas. Soliste: Elena Bezp- rozvannykh (piano). Programma: Beethoven: Ouverture Prometheus opus 43, Pianoconcert nr 3 in c opus 37; Grieg: Peer Gynt Suites nrs 1 opus 46 en 2 opus 55; Gounod: Marehe funèbre d'une marionette. Gehoord op donderdag 10 mei in de Petrus en Pau- luskerk te Soest. De charmante Elena Bezprozvan- nykh soleerde in het vooijaarscon- cert van de Soester Orkest Vereni ging met het derde pianoconcert van Beethoven. Dit concert is be paald niet het eenvoudigste van de vijf pianoconcerten die Beethoven componeerde maar dit weerhield Elena er niet van een monumenta le en technisch bekwame uitvoe ring ten gehore te brengen. Gebo ren in 1968 St. Petersburg begon zij op haar vierde jaar piano te spe len. Reeds als zesjarige speelde zij voor het eerst solistisch met een orkest. Ze studeerde onder meer bij prof. Leonid Sintsev aan de Rimsky Korsakov Muziek Acade mie in St. Petersburg en gaf con certen in o.a. St. Petersburg, Mos kou, Kalingrad en in het buiten land. In 1990 krijgt ze een oorkon de bij het Bösendorfer festival in Brussel, wint in 1992 een vierde prijs bij het Italiaanse concours Citta di Marsala en maakt in 1995 haar eerste cd opname in kasteel Beverweerd in Nederland. Tijdens de Liszt Competitie bereikt Elena de halve finale en wordt, na meer dere radio-optredens, door de di recteur van het Sweelinck Conser vatorium uitgenodigd zich verder te bekwamen in eigentijdse com posities. Nog tijdens haar studie verzorgt Elena Bezprozvannykh een indrukwekkend recital in Vre- denburg, waarvan tevens haar tweede cd is geproduceerd. Haar eigenzinnige vertolking van Beet hovens derde pianoconcert kwam vanavond qua volume en dyna miek krachtig en zeer origineel over. Het publiek dat vanwege het zicht op de soliste als gebruikelijk in het midden van de zaal had plaatsgenomen kwam bedrogen uit want de dirigent had gekozen voor een ongebruikelijk opstelling van de piano: met het klavier naar ach teren en in het midden van het or kest. Verder droeg de ontbreken de klep van het instrument onge twijfeld bij aan het stevige volume. De Soester Orkest Vereniging opende het concert met een wat kleurloze Ouverture Prometheus van Beethoven maar maakte dat direct na de pauze meer dan goed met een fantastische uitvoering van de beide Peer Gynt suites van Ed- vart Grieg. Het zuivere vioolspel in 'Morgenstimmung', de beheerste dynamiek van 'Ases Tod', de prachtige chromatiek van de 'Brautraub', de komisch-gekun- stelde 'Arabischer Tanz' en de dansende nimfen van 'Solvejgs Lied' moeten in overeenstemming zijn geweest met de bedoelingen van de componist. Zuiver de strijkers en de blazers, veel dy namiek bij de uitgebreide slag werkgroep en de inspirerende lei ding van Stephan Pas resulteerden in veel luisterplezier. Frappant was wederom de uitste kende repertoirekeuze. De late ro mantiek gaat het orkest goed af. Dit gold zeker ook voor de afslui tende Marche funèbre d'une ma rionette van Charles Gounod. Aan dit stukje muziek beleefde het or kest zichtbaar veel plezier en dat geldt dan automatisch ook voor de luisteraar. Het is in de literatuur onduidelijk waartoe Gounod deze SOV-voorzitterJ. Harmsen over handigt Elena Bezprozvannykh de bloemen na haar optreden. Foto: Herman van Dam. 'begrafenismars voor een mario net' schreef, maar de bedoeling moet ongetwijfeld parodisch zijn geweest want het stukje muziek mondt onvermijdelijk uit in een feestelijke optocht. Wederom een geslaagd concert van de Soester Orkest Vereniging. Eigenlijk onbegrijpelijk waarom er zo'n 250 zitplaatsen leeg blijven. Jan Slagt Francien van Tuinen. Francien van Tuinens belangstel ling voor jazz begon al op zeer jeugdige leeftijd, reeds op haar zes tiende zong zij standards van Ella Fitzgerald en Billie Holiday. Zij volgde de zangopleiding aan het conservatorium te Groningen, waar zij in 1998 'met onderschei ding' afstudeerde. 'Een natuurta lent, een geboren jazz-zangeres'. Dat was het oordeel van de jury van het tweede Nederlands Jazz Vocalisten Concours over Francien van Tuinen. Niet verwonderlijk is dan ook dat zij de hoofdprijs in de wacht sleepte. Francien beschikt over een stem met een bijzondere natuurlijke ritmische souplesse, ze heeft lef, een uitstekende dictie en een perfecte timing. Het jaar daarop maakte ze de cd 'Tuindance', geproduceerd door Michiel Borstlap. Naast eigenzin nige uitvoeringen van standards in vreemde maatsoorten, bestaat het repertoire van 'Tuindance' uit in strumentale stukken van o.a. Ken- ny Wheeler en Joey Calderazzo waarvoor Van Tuinen zelf teksten schreef. Met het. repertoire van deze cd zette Van Tuinen samen met haar band een grote stap in de richting van een persoonlijke stijl. Op het tweede album, 'Despina's Eye', dat werd geproduceerd door Yuri Honing, met een gastrol voor Benjamin Herman, is deze stijl ver der uitgewerkt. Het grootste ge deelte van het repertoire van 'Despina's Eye' werd door van Tuinen en pianist Joost Swart ge schreven. De muzikale zoektocht van Fran cien vanTuinen en haar band naar een open stijl met eigen repertoi re en een eigen sound wordt van avond ondersteund door vaste gastsolist en saxofonist Tom Beek. Francien Van Tuinen, vocaal; Tom Beek, tenorsax; Joost Swart, pia no; Ruud Vley, bas; Sebastian Demydczuk, drums. Aanvang 21:00 uur. Toegang 15,00. Van Jacinta Heijmans zijn in het Anna Paulownahuis acrylschilde- rijen en ijzersculptures te bewon deren. Deze expositie wordt ko mende zondag om 16:00 uur geo pend door directeur Jan Morriën van Megafestatie. In galerie Wind zijn schilderijen te zien van Pere Salinas. De openingstijden van bei de galeries zijn: donderdag t/m zondag 13:00-17:00 uur (ook op tweede pinksterdag). 'Wind' is ge sloten van 7 t/m 10 juni. Acryl op doek van Jacinta Heij mans. Zowel in het Anna Paulowna huis (Burgemeester Gro- thestraat 51) als bij galerie Wind (Steenhoffstraat 6) zijn tot 1 juli nieuwe exposities in gericht. Het gaat om werk van Jacinta Heijmans en Pere Sali- BANKETBAKKERIJ Soestèrbergsestraat 53', Soest Telefoon 035-6012050 PAKKEN Reparaties tegen lagere kosten. Uitdeuken zonder spuiten. 4.53 HOOGHOUDT DUBBELE GRAANJENEVER LITERFLES €9.52 BIJ VAN ZAL ZIT JE OKE! FOCWA GARANTIEBEDRIJF AUTOSCHADESPECIALIST Beckeringhstraat 11,3762 EV Soest, tel. 035-6011018, fax. 035-6026672 Medewerkers van tienercentrum X-Change organiseren op donder dag 31 mei in samenwerking met de politie een ouderavond over drugsgebruik. Tijdens deze avond zal er een narcotica specialist van de politie aanwezig zijn met een koffer waarin verschillende soorten drugs. De bezoekers kunnen dan zien hoe de verschillende drugs te herkennen zijn en wat de werking ervan is. De medewerkers van X-Change zullen voorlichting geven hoe men kan omgaan met eventueel drugs gebruik bij tieners en hoe men drugsgebruik binnen het gezin be spreekbaar kan maken. Uitèraard is er ook gelegenheid vragen te stellen. Aanvang 20:00 uur, bij Stichting Balans, De Schoof, Molenstraat 142. De avond is bedoeld voor alle ouders van tieners tussen de 10 en 16 jaar en de toegang is gratis. Tot en met 30 juni 2001 zijn in de vitrines van de entree van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein sculpturen te zien van Brunhilde van Vuur- en-Löwe. Brunhilde is geboren in 1942 in Boppard am Rhein. Zij volgde een opleiding schilderen aan de Gooi- se Academie voor Beeldende Kunst in Laren en was in de leer bij gerenommeerde kunstenaars om zich in diverse technieken te bekwamen: aquarel, ets, gouache, zeefdruk, houtskool, pastel, olie-/ zijde-schilderen en beeldhouwen. Tussen 1986 en 1990 maakte zij studie- en werkreizen naar Lisle- sur-Tarn (Frankrijk). Regelmatig werkt zij in opdracht. In deze expositie toont zij ruimte lijk werk in diverse technieken, w.o. steen, brons en keramiek. Ook zijn er enkele sieraden in koper te zien van haar hand. Deze exposi tie kwam wederom tot stand door bemiddeling van De Hazelaar Sculptures, Bosstraat 2. Samen met een aantal vrienden en collega's is Jos Buschgens, die binnenkort gaat trouwen, vrijdag middag 'abgeseilt' van de waterto ren aan de Oranjelaan. Niet zo n vreemde keus, want Jos werkt als hoofd engineering bij Denta, het ingenieursbureau dat nu (nog) in de toren gevestigd is maar binnen kort naar de Molenstraat verhuist. Het was zijn vurige wens nog een maal op deze manier de wereld te bekijken. De vrienden en collega's boden hem het stuntje aan als een soort vrijgezellen-evenement. 'Masker', brons van Brunhilde van Vuuren-Löwe. Zondag 20 mei Klassiek concert: Het Berlage Trio of 'De verrassing van Soeteman'. Regelmatige bezoekers van de zondagmiddagconcerten in Artis hock kennen het Terra Ensemble. Zij gaven vorig jaar een prachtig concert; ze laten zien dat ze met plezier spelen en horen dat ze goed zijn. In het zondagmiddagpro gramma van mei (let op: de laat ste van dit seizoen alweer) spelen zij in kleine bezetting. Het trio be staat uit Jan Hollanders, fluit; Henk Soeteman, hoorn; Ineke Vosman, piano. Het Berlage Trio speelt een stuk van Henk Soeteman. De ensem bleleden willen niets kwijt over de inhoud ervan, omdat - volgens de pianiste - het verrassingseffect van dit zeer speciale muziekstuk dan teniet wordt gedaan. Verder kan men luisteren naar o.a. Louis Andriessen (een fluitsonate uit 1956), Frederic Duvernoy en Mo- zart. Kom genieten tijdens dit laat ste klassieke concert van dit sei zoen! Jan Hollanders studeerde in 1985 af aan het Koninklijk Conservato rium den Haag bij Peter van Mun ster. Zijn belangstelling voor en ervaring met het spelen van - met name onbekende - muziek voor blazers in diverse combinaties heeft sindsdien een sterke groei doorgemaakt. Hij maakt(e) deel uit van verschillende kamermu- ziekensembles, zoals het Haags blazersensemble Oktopus, Trio Chateau en het Terra Ensemble. Daarnaast is hij vaste remplafant bij het Randstedelijk Begeleidings orkest en is hij werkzaam als fluit- docent. Als fluitist/piccolist heeft hij in kamermuziekverband ge werkt met diverse dirigenten zoals Otto Ketting, Huub Kerstens, Kees Olthuis en Henk Alkema, zowel in vaste als in adhoc ensembles. Henk Soeteman studeerde aan het Amsterdams Conservatorium en was werkzaam onder meer bij het Rotterdams Philharmonisch Or kest, Het Concertgebouworkest, het Nederlands Blazersensemble en het Nederlands Hoornkwartet. Als hoornist vormde hij jarenlang een duo met de onlangs overleden pianiste Miep van Luin, met wie hij talloze opnamen maakte. Als dirigent begeleidde hij solisten als Theo Olof, Anner Bijlsma, Han de Vries, Jaap van Zweden, Wibi Soerjadi, Miranda van Kralingen, Nadia Wijzenbeek e.a. Tijdens een tournee in het buitenland dirigeer de hij het wereldberoemde Xena- kis Ensemble. Sinds een jaar is hij vaste dirigent van het strijkorkest Ars Musica. Onlangs won hij een lc prijs met twee compositie-op drachten. Ineke Vosman studeerde hoofdvak piano aan het Gronings Conserva torium, waarna ze zich speciali seerde in begeleiding en kamermu ziek bij Thom Bollen aan het Utrechts Conservatorium. Ze be geleidt veel zangers en is vaste re petitor van de zangeres Marion van den Akker. Ook geeft zij re gelmatig cursussen en workshops aan musici met haar eigen bedrijf 'Toekomstmuziek'. Daarnaast geeft zij les aan de muziekschool van Amersfoort en Soest en treedt ze regelmatig op met verschillende ensembles. Sinds enkele jaren is zij vaste pianiste van het Terra En semble. Aanvang 15:00 uur. Entree 12,50; kinderen 5,00. Maandag 21 mei 'Beste Britse film van de twintig ste eeuw' oordeelde het achtens waardige British Film Institute over 'The Third Man'. Carol Reeds stijlvolle klassieker uit 1949 is een perfecte film noir over een eenza me door de nachtelijke stad dwa lende held, op zoek naar een ver dwenen vriend. Het Filmmuseum brengt nu een nieuwe kopie uit van de in 1999 ter gelegenheid van zijn 50-jarige jubileum gerestaureerde film. Wenen, 1945: de stad is verdeeld in vijf door de geallieerden bezet te zones. De levensomstandighe den zijn slecht, op straat geldt het recht van de sterkste en de zwarte markt bloeit. In deze onheilspel lende sfeer arriveert de Ameri kaanse pulpschrijver Holly Martins (Joseph Cotten) om zijn jeugd vriend Harry Lime (Orson Welles) te bezoeken. Bij aankomst blijkt deze echter omgekomen bij een verkeersongeval. Holly wordt wan trouwend wanneer hij verhalen opvangt over een geheimzinnige 'derde man', die bij Lime's dood betrokken zou zijn geweest. Bege leid door citermuziek doolt de schrijver door de natte straten van het naoorlogse Wenen, op zoek naar de verdwenen Limes. Op zijn speurtocht ontdekt hij dat zijn vriend betrokken is geraakt bij een grootschalige penicilline-zwendel waarbij doden zijn gevallen. Moet Martins de louche Limes aan de politie uitleveren? 'The Third Man', waarvoor het scenario werd geschreven door de Britse auteur Graham Greene (1904-1991), bevat alle ingrediën ten van de klassieke film noir: een eenzame hoofdpersoon, een vijan dige omgeving waarin zich duistere machtsspelletjes voltrekken en een (nachtelijk) grote-stadsdecor. De film, die beroemd werd door het sardonische spel van Orson Welles als de enigmatische Harry Limes en door de scènes in de Wener stadsriolen en in het reuzenrad, was een artistiek en financieel suc ces. Robert Kraskers fotografie werd beloond met een Oscar en in Cannes won de film de Gouden Palm (1949). Carol Reed (1906- 1976), voor wie 'The Third Man' zijn succesvolste regie was, sleep te een Oscarnominatie in de wacht. Anton Karas' citerscore ontketende zelfs een ware rage in Engeland waar 'the Harry Lime theme' uitgroeide tot een dansklas- sieker. Met de restauratie van 'The Third Man' - uitgevoerd door de zwart- witspecialisten van London's Soho Laboratories, met de ondersteu ning van Canal+ - werd in 1996 begonnen. Vlak voor het 50-jarig jubileum van de film in 1999 was ze gereed. De nieuwe kopie is ge baseerd op het originele Europese nitraatnegatief, dat iets langer is dan de Amerikaanse versie. Van het geluidsnegatief werd een ge heel nieuwe master vervaardigd; kleine foutjes in de synchronisatie werden gecorrigeerd. Daarmee is een vlekkeloze hernieuwde kennis making mogelijk met de 'beste Britse film van de twintigste eeuw', zoals het achtenswaardige British Film Institute The Third Man be titelde. Groot-Brittannië 1949, zwart-wit, 105 minuten. Aanvang 20:30 uur. Entree f 10,00; CJP/65+/7,00. Vrijdag 8 juni Workshop improvisatie De workshop is bedoeld voor en thousiaste jazzamateurs (blazers ritmesectie) met minimaal 2 jaar instrumentles. We richten ons op mensen, die het leuk vinden samen te spelen en te improviseren. Aan de hand van eenvoudige melodie ën worden er stappen gezet in het improviseren. Aandacht wordt be steed aan samenspel, ritme, op bouw van de solo en notenkeuze. Doel is aan het eind van de avond enkele stukken te presenteren, waarin iedereen solistisch aan bod komt. De workshop staat onder leiding van Job Helmers, een gerenom meerd en veelzijdig rietblazer. Een ritmesectie wordt het liefst samen gesteld vanuit de deelnemers. De groep bestaat uit maximaal 16 deelnemers met een goede sprei ding over de instrumenten. Belangstellenden kunnen zich aan melden op de volgende manier: tijdens de jazzclub en de jazzcon certen in Artishock bij Ron van Ewijk of Semmy Prinsen; per e- mail bij ronvanewijk@hetnet.nl of telefonisch, dagelijks tussen 9:00 en 13:00 uur bij Artishock: 88035 6019577 De workshop is ook bedoeld als try-out voor workshops en sessies in het seizoen 2001-2002. Deel- name aan de workshop ('t is een try-out tenslotte). Vrijdag 8 juni van 19:00 tot 22:30 uur.

Soester Courant | 2001 | | pagina 15