H Wa rm te R De vrijwilliger, de belasting en de onkostenvergoeding Een zinkend schip Jubileumgift voor Seniorenbus Waar zijn we eigenlijk mee bezig ANBgj.uMnaK,^ LPCO/jl»lPVerle"i" Ombudsman als waakhond Moeilijk te volgen weg van Minister Els Borst Jaar van de vrijwilligers OENSDAG 16 MEI 2C Samenwerkende Bonden van Ouderen De pil van Borst Seniorenbus Commissie Ouderenbeleid getorpedeerd De Nieuwe Oudere Je bent nooit te oud Bij 25-jarig bestaan fysiotherapie Soestdijk Belastingboekje adsvergaderi wat Tze f aaHg Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SENIOREN^NIEUWS SOESTERBER 12e JAARGANG NR.3 De volgende editie verschijnt op 20 juni 2001. Kopij graag vóór S juni 2001 inle veren bij de werkgroep "Se- niorennieuws", p/a Dalplein 6, 3762 SP Soest of dhr. A. de Vries, Klaarwaterweg 22, 3762 XW Soest. Levenvraagstuk Denk je een rustige oudedag te hebben; ben je opgescheept met een minister van gezondheid en welzijn, mevr. Borst, die je als maar confronteert met levens vraagstukken, welke hoofdzake lijk gaan over beëindiging van het leven. Nu. is mevr. Borst zelf arts en zou je denken, dat zij je vraag stukken voor zou leggen, die al leen maar gaan over behoud en/of verlenging van leven. Koud hebben we de behande ling gehad over de wet op de euthanasie, waarbij het meehel pen van de arts om dood te gaan bij ongeneeslijk en onduldbaar lijden en na zorgvuldige afwe ging, of mevr. Borst heeft het over een pil om dood te gaan bij eenzaamheid en geen zin meer 'hebben in het leven. Dit alleen 'bij mensen op hoge leeftijd en natuurlijk ook na zeer zorgvul dige overweging. De overheid, eventueel de arts zou dat pilletje dan moeten verstrekken. Natuurlijk moet alles wel in een wet worden vastgelegd. Ik vraag me in ernst af, waarom we de doodstraf hebben afge schaft. Het heet dat de dood straf niet menswaardig is en dat men, als de straf wordt uitge voerd, nooit meer een gerechte lijke dwaling kan herstellen of goedmaken. Kan bij het geven van dat pilletje om dood te gaan een eventuele vergissing wel wor den goedgemaakt of hersteld? En als de pilletjes worden gege ven, wie controleert dan of dit wel precies volgens de letter van de wet gebeurt? Handhaven van wetten en regels is in Nederland toch al een heel erg zwak punt. Hiervoor noem ik zo tussen neus en lippen door even de vuurwerkramp in Enschede, waar en gemeente en ministerie van milieu en ministerie van de fensie het niet zo nauw namen met handhaven en controle. De brand in Volendam, daar werd ook al zo goed gehandhaafd en als we het dan hebben over de opiumwet, dan weten we alle maal, dat daar in Nederland heel tolerant mee wordt omge sprongen. Ook het asielbeleid is nu niet een voorbeeld van wets handhaving en regels volgen en uitvoeren. Nee minister Borst, ik als se nior, als oudere, begin me steeds ongemakkelijker te voelen en krijg steeds meer de indruk, dat u als verantwoordelijke voor WELZIJN dit welzijn alleen kunt bevorderen door die dure lastige ouderen een pilletje te la ten geven, in plaats van het on dragelijke, ongeneeslijke, de een zaamheid en doelloosheid bij ouderen aan te pakken. Louk Nachbahr Wie vergelijkt leest de Soester Courant Een feestelijk bui- l tenkansje voor de SWOS-Werkgroep j Vervoer, want t.g.v. het 25-jarig jubileum van Fysiotherapie Soestdijk aan de Koninginnelaan, had het management besloten een donatie te geven voor de Senioren bus. Tijdens een gezellig samenzijn van enkele fysiotherapeuten en verte- genwoordigers van de Seniorenbus werd op vrijdag 11 mei j.1. aan onze voorzitter, de heer Koersel- man, een cheque overhandigd van maar liefst fl 2500,- zoals U el ders in deze krant kunt zien en le zen. In een gesprek werd benadrukt dat we best veel overeenkomsten heb ben in de doelstelling n.1. begelei ding van mensen en zorg voor be weeglijkheid. Ook kwamen de medewerkers van Fysiotherapie Soestdijk tot de con clusie dat ze met de informatie van onze kant, niet alleen wat betreft de Seniorenbus, maar in het alge meen over de activiteiten van alle SWOS-werkgroepen best wat meer de aandacht van de cliënten hierop kunnen vestigen. Al met al een waardevol samen zijn. Fysiotherapie Soestdijk: nogmaals HARTELIJK DANK. Samenwerking is verstevigd en zal zeker gecontinueerd worden. Dank voor opname in uw blad. Namens Seniorenbus, A. Weitzel-Vergouwen van Straelenlaan 44 Belastingvrije onkostenvergoe ding, hoe werkt dat? Om dat te weten te komen heb ik eens gepraat met een senio- renvoorlichter van de SWOS, die mij o.a. voorzag van een stukje tekst uit Elsevier Belasting Al manak 2001, blz. 194, alinea 2. "Pro Deo werken voor een in stelling levert op zichzelf geen aftrekpost op. Leden of functio narissen van een het algemeen nut beogende instelling, die -al dan niet bezoldigd - voor die in stelling werken, zien echter vaak vrijwillig af van het in rekening brengen van bij hun werk door hen gemaakte kosten. Kosten, die bij een instelling kunnen worden gedeclareerd of - bijv. bij het ontbreken van een vergoedingsregeling- naar alge meen aanvaarde maatschappelij ke opvattingen in alle redelijk heid zouden kunnen worden ge declareerd, kunnen bij het niet in rekening brengen van die kos ten worden aangemerkt als een gift in het jaar waarin werd afge zien van de declaratie." Wat is nu zo'n gift? Bijv.: Consumptie- en verblijfs kosten, telefoon, kopie- en por- tikosten, kilometerkosten van uw auto, om er maar een paar te noemen. Giften echter, moeten altijd door schriftelijke bewijzen (be scheiden) worden aangetoond en om teleurstelling te voorko men kunt u het beste de volgen de procedure volgen: Voor de in een periode ge maakte kosten wordt een opstel ling gemaakt in de vorm van een pro-forma declaratie. Deze wordt ingediend met daarbij de mededeling, dat vrijwillig van declareren wordt afgezien. De desbetreffende groep, dis trict of gewest c.q. landelijk bu reau, afhankelijk voor welke in stelling de kosten zijn gemaakt, bevestigt de ontvangst van de pro-forma declaratie en deelt mee, dat de kosten in beginsel declarabel zijn en dat kennis is genomen van het afzien van de clareren. Het schriftelijk aantonen van gif ten kan dan gebeuren met: zoveel mogelijk schriftelijke bewijsstukken van de kosten de pro-forma declaratie de bevestigingsbrief van de in stelling U moet natuurlijk altijd een ko pie van uw pro-forma declaratie bewaren. Bovenstaand verhaal geldt, voor alle duidelijkheid, indien uw kos ten hoger zijn dan de belasting vrije onkosten vergoeding die in zijn algemeenheid is vastgesteld voor 2001. Deze belastingvrije onkosten vergoeding/gift voor vrijwilli gerswerk is voor 2001 op 1470,00 per jaar vastgesteld. Dat is 42,00 per week en dit bedrag hoeft u niet aan te to nen. Een algemeen en eenvoudig voorbeeld ziet er als volgt uit: 1% van het onzuiver(bruto) in komen is de niet aftrekbare gif tendrempel: bijv.; Uw onzuiver inkomen is 25000,00 per jaar, dan is uw giftendrempel: 250,00 Nu echter heeft u 350,00 de clarabele kosten die u op bo vengenoemde wijze wilt kwijtschelden, dan is: 350,00 minus 250,00 dus is uw giftenaftrek: 100,00. Voor vragen kunt u natuurlijk terecht bij de SWOS-senioren- voorlichting, tel.: 6023681; Uw ouderenbond Anna Wagemakers In 1986 besloot het gemeente bestuur van Soest tot het instel len van een adviescommissie voor het ouderenbeleid. Hierbij gaven Burgemeester en Wethou ders te kennen "belang te hech ten aan de inbreng die ouderen zelf behoren te hebben in het hen aangaande beleid." In het raadsvoorstel van 20 no vember 1986, op grond waar van de commissie werd inge steld, vermeldt het College als resultaat van nader beraad o.a. dat het instellen van categorale commissies moet worden tegen gegaan. De samenleving is nu eenmaal in veel categorieën op gesplitst, die dan een ieder een eigen commissie zouden moeten krijgen. Verder is het College van me ning dat, ondanks het voorgaan de, de instelling van een oude ren- of seniorenraad verant woord is. Verwacht wordt dat de toenemende vergrijzing zal lei den tot veel aanpassingen in de huidige samenleving, reden waarom het wenselijk is de stem van een vertegenwoordiging van de ouderen binnen de gemeen telijke adviesstructuur een plaats te geven. De belangrijkste taak van de COB is het gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd te advi seren in zaken het ouderenbeleid betreffende. Nu, 14 jaar later Na 14 jaar ervaring worden de resultaten geëvalueerd. Het col lege van B. W. presenteert op 10 oktober 2000 hun "Voorne men tot opheffing commissie", waarbij gesteld wordt, "dat deze vorm van inspraak en advisering achterhaald is." Wel spreekt het College waardering uit voor de inspanningen en de inzet van de leden van commissie, doch be schouwen zij tevens de toege voegde waarde van het werk als beperkt. In duidelijke taal bete kent dit niets anders dan dat men van de commissie af wil. Hoe minder bemoeienis van bui tenaf hoe liever. Er is dus in 14 jaar wel wat veranderd. Van de andere kant bezien De COB ventileert in haar eva luatie dat haar werkwijze door gaans gebrekkig en traag onder steund wordt met relevante in formatie door het gemeentelijk apparaat. Hierdoor ziet de com missie zich beperkt in haar taak om tot naar haar smaak vol doende kwaliteit van advisering te komen, mede door de soms te kort gestelde termijn, waarop het advies moet worden uitge bracht. Hoe verder? Intussen is een moeilijk werkba re situatie ontstaan. De COB en de gezamenlijke ouderenbonden hebben het College aangeraden stappen te ondernemen om te komen tot een op andere leest geschoeide relatie met meer hel derheid in de taakstelling en on derlinge communicatie. De COB blijft intussen aan spreekbaar in haar functie en Onze nationale ombudsman, de heer R. Fernhout, heeft een "knuppel in het hoenderhok" gegooid. "Eerst was er een om budsman voor klachten, nu voor goed bestuur" aldus een inter view in één van onze ochtend bladen. Hij wil in plaats van passieve klachtenbehandeling, actief, on gevraagd en zelfs planmatig overheidsinstanties en procedu res doorlichten. Men kan zich de zenuwen voor stellen van onze volksvertegen woordigers in de Staten Gene raal. Die zijn zich een hoedje ge schrokken. Het waakzame volksdeel over ons wel en wee, werd er niet goed van. Zitten ze net met z'n allen het paarse "gemenebest" te verde digen, komt daar zo'n vuurvre ter met een eigen taak, hun ver antwoordelijkheid een beetje ondergraven. Dat is onwenselijk, ongehoord, verbazingwekkend in een tijd spanne waarin ze zich net met z'n allen zo druk zitten te ma ken over alle rampen die zich hebben voorgedaan. Het is een ommezwaai van jewelste, echter niet verbazing wekkend. We hebben toch ook een Alge mene Rekenkamer om maar een sprekend voorbeeld te noe men en waarom zou je nu niet proberen te reageren op signalen en/of acties uit de samenleving teneinde mogelijke voorspelbare rampspoeden te signaleren en daarop in te spelen met activitei ten om ze te voorkomen en de klachtenbehandelingen en het vaak onnoembare leed tot een minimum te beperken?! Ook Soest en Soesterberg geven zo hun signalen af aan onze ei gen plaatselijke bestuurders. Wij kregen nog niet zo lang ge leden onze VOP's. Kunstzinnig uitziende Voetgangers Over steek Plaatsen. Het was even wennen dachten de ontwerpers en we haalden zelfs de media. Op TV mocht Soest zich ver dedigen in het programma "Over de balk....", want hoe je het wendt of keert, het zijn geen echte zebra's. In de praktijk blijkt dat ook. "Vreemdelingen" weten blijk baar niet wat het zijn en echte inwoners van Soest/Soesterberg maken aarzelend gebruik van de mogelijkheden. Vooral de senio ren onder ons voelen zich bij dit kunstzinnige, maar bepaald niet veilige VOP-gebeuren, onzeker. Niet zo onvoorstelbaar als men zich gaat afvragen, wat er ge beurt indien op een dergelijke kunstzinnige VOP een ernstig ongeluk plaatsvindt? De signalen zijn er al lang. Onze plaatselijke bladen schrijven: "Initiatiefvoorstel CDA en WD: Partijen willen zebrapa den in dertig kilometer-gebie den"; vervolgens: "In winkelge bieden Soest en Soesterberg: WD en CDA willen echte over steekplaatsen" en tenslotte: "In winkelgebieden van Soester berg): Geen nieuwe over steekplaatsen nodig, volgens het College". Wat moet er eigenlijk gebeuren om je als de oudere en piepjong mens veilig te voelen bij de maatregelen van onze overhe den? Wanneer wordt er eindelijk eens geluisterd en ernstig nagedacht? Bij de verkiezingen in 2002? Als een ramp zich reeds heeft vol trokken? Edoch, welk een verrassing, men heeft toch een luisterend oor bij de politiek. Uit de Soes ter Courant editie van 25 april j.1. mochten we vernemen: "Toch zebra's in winkelstraten." In stilte wachten we af wanneer het wonder gaat gebeuren en natuurlijk tegen welke prijs.... Ariën de Vries t Als we spreken over de huidige en de aankomende generaties senioren welke verschillen bren gen die nieuwe generaties dan met zich mee? Dat laat zich raden en het is zelfs enigszins te calculeren. De "babyboomers" van destijds zijn straks "de nieuwe generatie senioren". In 2030 zal 40 van onze bevolking boven de 55 jaar zijn. Deze demografische verandering roept vragen op, zoals b.v. hoe onze samenleving er dan uit zal zien. Tot nu toe voerden we discussies over dit onderwerp en dan keken we vooral naar de toenemende druk op de zorg en de econo mische gevolgen van het "een en het ander". Helaas bleven de sociaal-cultu rele aspecten te vaak onderbe licht. Natuurlijk zijn er ook positieve berichten over veranderingen, b.v. de arbeidsmarkt, de gerea liseerde omgeving en niet te ver geten de media. Een deel van de "ouderen van straks" zal hoger opgeleid, rij ker, assertiever, meer gericht op bevrediging van persoonlijke be hoeften zijn dan de hedendaag se senioren. En hoe zal de ver andering zijn bij een groeiend aantal allochtone ouderen, die nu nog op een geheel eigen wij ze het ouder worden onder- Als gevolg van het feit dat er minder "standaard levensloop" geleefd zal worden, zullen de verschillen eveneens duidelijker zichtbaar worden. Op latere leeftijd zullen de men sen een sterk uiteenlopende er varing hebben opgedaan in rela ties, gezin, loopbaan, migratie. In het kort komt het erop neer, dat door de voortdurende maat schappelijke processen van emancipatie, individualisering, secularisatie, globalisering en automatisering, er een nieuwe generatie senioren "in de maak is". A. de Vries verzoekt het College het voor nemen tot opheffing pas door te zetten wanneer een nieuwe ver houding is gerealiseerd. Het is, dat wij als ouderen onze tijd volledig bezet zien met vrij willigerswerk, anders zouden wij ons geroepen voelen het Ge meentehuis te bezetten volgens de hedendaagse trend. TD. derland dwingt tot herwaard ring van de grondrechten alle mensen. De euthanasiewet is er door. Met steun van de coalitiepar tijen kreeg minister Els Borst haar zin. De oppositie voerde wel verweer maar kreeg bij voor baat geen kans. Gelovig Neder land kreeg deze dreun te verwer ken en legde het moede hoofd in de schoot Nauwelijks was het lawaai ver stomd of dezelfde minister ver ontrustte vele Nederlanders met de boude uitspraak, dat voor bejaarden die zich "te pletter verveelden" de pil van Drion beschikbaar moest komen, op dat dezen een bevrijdend einde aan het leven zouden kunnen maken. In een interview ge bruikte Els Borst de woorden die Christus kort voor zijn dood sprak "Het is volbracht". Voor deze tekst, waarmee zij een groot deel van de bevolking shockeerde, excuseerde zij zich later. Ik dacht dat een regeringsverte genwoordigster haar beleid voor het gehele volk zou voeren. Het is nu duidelijk dat de minister van Volksgezondheid zich weinig of niets gelegen laat liggen aan de gevoelens van die Nederlan ders die een christelijke opvoe ding hebben genoten. Voorop In Europa loopt Nederland met de euthanasiewet voorop. En Zoals u kunt lezen is deze cur sus reeds begonnen. Ondanks dat wilden wij u deze informatie niet onthouden. Onder de titel 'Internet: je bent nooit te oud' is Teleac/ NOT op 15 april j.1. gestart met een se rie programma's om pc-bezit- ters vertrouwd te maken met Internet. De serie richt zich met name op senioren. Naast uitleg over zaken die te maken hebben met hard- en software komen pc-bezitters in de leeftijd 55 tot 92 jaar in beeld, die vertellen wat hen beweegt om met de pc en internet bezig te zijn. De televisieserie wordt ge presenteerd door Herbet Blankesteijn. Hij is ook de au teur van de gratis handleiding op de website bij de serie. Het Teleac/ N OT-radiopro gramma 'Telescoop Magazine' sluit aan op de behandelde onderwerpen. Aan dit project is ook meege werkt door SeniorWeb. De uitzending is te volgen op Nederland 1 Bron KBO wegwijzer E.A.D.P. Open Vuren Architektuur Houtkachels Open Haarden Interieurverbouwingen Schoorsteenkanalen Eigen ontwerpen Adviezen Accessoires Projecten t H®! Koninginnelaan 84 Soest, tel. (035) 601 0652 Lid van het www.sfeerverwarming.nl Openingstijden showroom: ma t/m vr van 13.00 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur ook het pleidooi om bejaarden in de gelegenheid te stellen zelf een einde aan dit ondermaanse bestaan te maken, heb ik ner gens beluisterd. Nazi-aanpak De Duitse Christen Democraten vergelijken wat er in Nederland op dit gebied gebeurt met de nazi-tijd. Zij eisen dat de Euro pese Unie Nederland net zo hard zal straffen als het met Oostenrijk deed toen de SEU daar regeringsverantwoordelijk heid kreeg. De Beierse premier Stoiber meent dat de Nederlandse wet wellicht in strijd is met de Euro pese grondrechten van de mens. De CHU afgevaardigde Hoh- man vindt dat Nederland Euro pese waarden heeft geschonden. Misschien dat deze stemmen uit een machtig land het nodige ge- 'Eigenlijk hebben we hetzelfde doel: ouderen in be weging krijgenDat constateerden afgelopen vrijdag zowel Tijda Deisz (l.) - van de jubilerende fysiothera pie Soestdijk - als de vertegenwoordigers van de Senio renbus: de dames Leertouwer en Weitzel, evenals voor zitter Koerselman van de SWOS-werkgroep Vervoer. Ze kwamen even langs bij de fysiopraktijk aan de Ko ninginnelaan om een cheque van maar liefst2500gul den in ontvangst te nemen. Dat was het bedrag dat de gasten tijdens de jubileumreceptie - eind april - bij el kaar hadden gebracht in plaats van de gebruikelijke cadeaus. Het gebaar werd bij de mensen van de Senio renbus uiteraard op hoge prijs gesteld. Met ingang van 1 januari 20C] het nieuwe belastingstelsel gaan. Velen zullen er momi nog weinig van merken. De te confrontatie komt vooi, meesten pas bij het invullemj de belasting-aangifte in mj volgend jaar. Er is echter, wat veranderd in het nieuwer] teem. In verband hiermede heeft. Belastingdienst gemeend vooii doelgroep 65+ een specie boekje uit te brengen, waari veranderingen en de finani gevolgen aan de orde kornet Het boekje heeft als titel plussers en het nieuwe bel stelsel" en is gratis aan te via de belastingtelefoon 0800 - 0543. Héren uers van een overleden kind lelijke zelfhulporganisatie; con- rtres- Eveline Mossel, Weegbree- P543, 3765 XR Soest, 9 310. HenkKna]tóf°Hap'onoraische ssbeeeleiding; contactadres: M. XClauslaan 23, 3761 CX Soest, 31396. Het jaar 2001 is uitgeroepen als jaar van en voor de vrijwilli gers. Het wil zeggen, dat we dit jaar dus eens blijven stilstaan bij al het werk, dat door vrijwil ligers in ons land tot stand wordt gebracht, zonder daar - buiten misschien een kleine on kostenvergoeding - een salaris of inkomen voor te ontvangen. Dat het vrijwilligerswerk belang rijk is behoef ik aan niemand uit te leggen. We weten allemaal, dat als van de ene op de ande re dag de vrijwilligers het werk neerleggen, of zoals dat heet gaan staken, ons hele land een chaos wordt. Het gegeven van dit feit zou een waarschuwing moeten zijn, dat er in ons land te veel op het doen van vrijwilligerswerk wordt gesteund en dat er eigenlijk mis bruik wordt gemaakt van de be reidwilligheid en de goedheid van de vrijwilligers. Vrijwilligers doen hun werk uit idealisme; zij doen het werk om in contact te blijven met de ge meenschap, dat je iets goeds doet en nuttig bent voor die ge meenschap, maar dan moet het niet zo zijn dat diezelfde ge meenschap daar een slaatje uit probeert uit te slaan. Men moet geen gebruik maken van vrijwilligers om het perso neelsgebrek op te lossen, b.v. bij zorgverlening, de overheid of bij sociale instellingen. Dat we van een 48-urige werk week naar een 36-urige zijn ge gaan wil nog niet zeggen dat de vrijwilligers nu maar het werk moeten doen dat blijft liggen bij lilbabys t and Play, hulp bij huiibaby s en Juveusekinderen; contactpersoon: irtjne van der Zee, 886027231. istouderproject (kinderopvang) 543, 3760 AM Soest, 88 [427. iOK liging ter bescherming van het ooren kind, voor hulp bij onge le zwangerschap, 88033-4620244 1-0730; dag en nacht bereikbaar. [SOL/Schreeuw om Leven m bij ongewenste zwangerschap of Tbortus; Ruitersweg 35-37, 1211 Hilversum, 886214205; contact ion Soest: Wilmy de Goede, 88 142, b.g.g. 6244351. >eders voor Moeders -inzameling van zwangere vrou- ten behoeve van medicijnen; con- mevr. T. Mous, S8035- [684. ngeren figerenspreekuur GGD f jongeren van 12 tot 20 jaar, jpdag 15:30-16:30 uur, Zonnehof Amersfoort. Ldertelefoon fonisch advies en informatie voor jeren en jongeren van 8 tot 18 jaar, «00-0432 (gratis). (uwen louwenspreekuur re donderdag 20:00-21:00 uur, Jsring 31A (Vrouwenhuis), Amers- f, 88033-4616612 (anoniem bellen .Xuwen in de Bijstand rouwen die problemen hebben op het rréin van de bijstand kunnen terecht ij de werkgroep Vrouwen in de Bij- aö&, telefonisch dagelijks 12:00- 3:00 uur of na 18:00 uur, Soest: 88 017431 of 6018555; spreekuur: elke gijdag van de maand, 10:00-11:30 in het Internationaal Vrouwencen- pm, Smitsweg 313. Nazorg borstkankerpaliënlen *nformatie: Borstkanker informatie- entrum Utrecht (BIC), 88030- ,'319924, dinsdag-vrijdag 10:00-13:00 OOK VRIJWILLIGERSWERK.... )uderen betaalde krachten. Kijk ^^ogeiijS'ó'^hulp op te roe- eens goed om U heen en U O^n jn geval van nood; informatie en dekt tientallen gevallen waai&nmelding: 886014114; b.g.g. secreta- in de praktijk werkeüjkheid|aa^wos^®602368i. En daar dit hand-over-ht^- Vereenzaming Ouderen Soest, toeneemt komt er steeds 1^6023681, Dalplein 8, 3762 bp gebrek aan vrijwilligers. >oest; contactpersoon: Margót Bul- Een neven-effect is dan, ^alvl,nc'niür(.nblis willigers ongewild het opgave: elke werkdag doen, dat eigenlijk een arbe^;3o-i6-.oo uur, 886019190. plaats is en toebehoort aan^Zorgioket werkeloze. Laten we het aiteP^adres: Suchimg Welzijn Oude- j i mi- 55.Soest, Dalplein 6; openingstijden, houden en als vnjwühgerscr, -j(1 13.00-i6:oo uur, 9 het ECHTE VRIJWILIi0900O4. GERSWERK blijven do» Vrijwillige Terminale ZorgfVTZ) waarbij hulp geboden aaiP°ntactadres Soest; Ida Jan ows 1 medemens, die daar heb cd aan heeft. Maar waar beroc;" krachten voor moeten woi»n"ere P, ingehuurd, daar moet gen dat die er ook komen. Dag en nacht bereikbaar in psychisch Vrijwilligerswerk moet gten sociale nood, ook in het weekend e sluitstuk van een begroting W>P' feestdagen, 886245555; kinder- e den en als we daar met z'nali iterbergsestraat 17 3A, 3768 MD 886017122. voor zorgen dan is het pastfi het jaar van de vrijwilligers. LoukNacbh# Wij ouderen heten soms conser vatief te zijn. En daar zit wel een grond van waarheid in. We gaan wel met onze tijd mee, maar gooien de waarden uit vroeger tijd niet zo maar over boord. Wat in de jeugd is bijge bracht is ook bijgebleven. De tijd was anders, rustiger, geen telefoon, auto, computer en tele visie voor het gros van de gezin nen. In de jaren dertig woonde men doorgaans dicht bij de werkplek en kwam men dikwijls niet veel verder dan de nabijgelegen dor pen. De nieuwsvoorziening was matig, waardoor men minder op de hoogte was van wat er elders in het land of verder weg plaats vond. Er waren nog geen noe menswaardige collectieve me ningsuitingen. De werknemer werkte en de baas regelde de zaken. Nu - ruim 60 jaar later - gonst het van onlusten, met name in de perioden van arbeidsonder- handeiingen. En zolang de on vrede aan de onderhandelingsta fel wordt uitgevochten is er nog niet veel aan de hand. Maar te genwoordig grijpt men al gauw naar het stakingsrecht om het (vermeende) gelijk af te dwin gen. Op zich is dit misschien niet verkeerd, zolang dit maar gebeurt binnen de hekken van het bedrijf en rest van de bevol king er maar geen hinder van ondervindt. Maar wat nu ge beurt gaat toch wel alle perken te buiten. Het niet laten rijden van treinen is ons niet vreemd. Maar wat lost dit op? Men du peert hiermede niet alleen de treinreizigers, maar ook het ei gen bedrijf door het derven van inkomsten. Afsluiten van en het vertragen op autowegen is een geSefd stakingsmiddel l sen die niets met het conffis maken hebben worden l dwarsgezeten. In beide gevat, zullen de gedupeerden weids geen begrip kunnen opbreuf voor de acties. En de boni) maar beweren dat men er op uit is om mensen te duf ren. Studerenden komen laat op of missen hun exann Watei Parkets Hoged GEOPEND Anderen komen te laat voor' begrafenis, bespreking of spraak in het ziekenhuis. M' kan zich met recht afvragen' het recht om te staken niet ver is doorgeschoten. Vroeg- was het zo, dat de machinist' de trein bestuurden en de dift tie de organisatie met alles v> daaraan vast zat Nu wil het pe soneel ook het bedrijf gaan ren en wordt de directie uitvoö der van de beslissingen van n' personeel. Daarbij komt oog dj men vrijwillig bij een bedri werkt en als het niet zint ka men toch altijd ergens ande programmaoverzicht •adio Soest, in samenwerk iet de Soester Courant, st nder redactie van Ab Faas an Visser. Kopij voor d rieuwe rubriek moet uiter ngeleverd worden op donc agmorgen in de studio adio Soest, Raadhuispleii proberen het beter"te krijgej 'gezonden brieven over acties op de programr jn ook hartelijk welkom, hes is: Postbus 3062, 3 B Soest; fax: (035) 60931 :wel de maandelijkse raai ring morgenavond, donc En wat het "rondje om kerk" betreft; heeft u al eens1 tv gezien hoe het in een gr" productiebedrijf toegaat? H' de dag puntlasjes zetten bij' dio- en tv-toestellen montag'1: steeds dezelfde onderdelen i een nieuwe auto zetten aan lopende band vijf dageD dhertë'utaendtag week. dio Soest gewoon om 19:0' Dan bespreekt Jan Visser de Vroeger was men blij dat ff da met Jaap van Gent, pla: werk had en kon werken, ooi vangend gemeentesecretari waren de omstandigheden ihalf acht wordt aan, loc°J Want niet werken beteke over Soesterberg. Dat wor dikwijls geen geld. uitgezonden. De raadsverga Een conservatieve oud^

Soester Courant | 2001 | | pagina 28