kasten iet maar! 'Soest lang en gelukkig' cultureel experiment Annemiek van Hornsveld-van Raay vrijwilliger van de maand maart Vrijwillliger van de maand april verrast door uitverkiezing RONDJE RAADHUIS Vijf genomineerden in categorie onderwijs Weinig maatregelen nodig voor aangeven nieuwe voorrangsregeling Week lang activiteiten in september 3-"5,- ZOEKEN time medewerker s belangrijker i ervaring. )G LOON Mevrouw S. Abditon van ROC De Amerlanden Gemeentehuis twee dagen gesloten Werken aan wegen in mei en juni ier Soest 3ford.nl Kom kijken in\ onze Showroom van meer dan V 7000m? Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geo pend tot 16.30 uur. Het informa tiecentrum in de hal van het ge meentehuis en het informatie punt aan de balie van de afdeling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Publiekszaken kunt u onder andere terecht voor: de Gemeentelijke Basis Administratie personen; de burgerlijke stand; rij bewijzen; identiteitskaarten; uit treksels uit geboorteregister; woonruimteverdeling; huursubsi die; voorzieningen voor gehandi capten; vergunningen voor markt en standplaatsen, en zaken met betrekking tot de winkelsluitings wet. Op donderdagavond zijn het informatiecentrum en de afdeling Publiekszaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt dan echter geen zaken regelen die de burger lijke stand betreffen. Aanvragen voor reis- en rij documenten kun nen op donderdagavond wel wor den ingediend. Er geldt dan, klaar terwijl u wacht'. Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soester- berg die een nummer in Soest wil len bellen, bijvoorbeeld het ge meentehuis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis Burgstede te Soesterberg is voor het pubhek geopend iedere don derdag van 9.30 tot 12.30 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis Burg stede aan het Dorpsplein zitting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 1412. SPREEKUREN COLLEGE B. EN W. Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Burgemeester Janssen of wethou der H.L. Witte kan men spreken, na telefonische afspraak via secre taresse, Mw. A.C. van der Marei, tel. (035) 60 93 443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R.W. Krol kan men regelen via secreta resse, Mw. W.B.M. Daselaar, tele foon (035) 60 93 511. TELEFOONNUMMERS Belangrijke telefoonnummers zijn: 112 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambu lance). 60 93 450 Meldpunt klachten. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven of het niet nako men van toezeggingen. 60 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke informa tie over raadsvergaderingen en der gelijke, maar ook over opgebroken wegen in de gemeente. 0800 7662000, gratis nummer voor diegenen die grof vuil aanbie den of klachten hebben over de vuilinzameling. Bereikbaar op werkdagen tussen 8.00 en 16.00 uur. Voor vragen en meldingen over het onderhoud van de woonomge ving kan contact worden opgeno men met het Meldpunt Woonom geving, telefoonnummer 6093666 of per e-mail: meldpunt@soest.nl. Bedoeld wordt de woonomgeving in ruime zin: groenvoorzieningen, vijvers, wegen, rijwielpaden, trot toirs, straatverlichting, verkeers borden, hondenpoep, zwerfvuil enz. De centralist van het Meldpunt Woonomgeving geeft de melding door aan de uitvoerder van de be treffende wijkploeg. Deze beoor deelt of het verzoek meteen kan worden afgehandeld, of dat het, bijvoorbeeld wegens omvang van de werkzaamheden, iets langer duurt. Degene, die een melding doet, krijgt in ieder geval binnen 24 uur bericht over wat de ge meente onderneemt. 60 93 643 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgeval len telefoon 0900-8844 (politie). AGENDA 2001 donderdag 17 mei, gemeente raadsvergadering - aanvang 20.15 uur; maandag 28 mei, commissie alge mene bestuurszaken, volksgezond heid en maatschappelijke dienst verlening; dinsdag 29 mei, commissie ruim telijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie; woensdag 30 mei, commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu; donderdag 31 mei, commissie fi nanciën, economische zaken, so ciale zaken en cultuur; donderdag 21 juni, gemeente raadsvergadering. Alle vergaderingen worden gehou den in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangege ven. Wethouder Witte (tweede van rechts) met rechts naast zich mevrouw Van Homsveld, vrijwilliger van de maand maart, ren Lisa en Rens. In het door de Verenigde Naties uitgeroepen Jaar van de Vrijwilliger heeft wethouder Harry Witte in het bijzijn van de vijf andere genomineerden, allen vrouwen, mevrouw Annemiek van Hornsveld-van Raay in het zonnetje gezet als "vrijwilliger van de maand' maart in de categorie onderwijs. Naast een envelop met inhoud ontving zij een blijvend aandenken, een kunstwerkje in de vorm van een opgestoken duim. Wethouder Witte legde aan het begin uit, dat notaris J. Jager eerder al op zijn kantoor uit de genomineerden de winnaar had getrokken. Hij consta teerde dat er ook in het onderwijs veel vrijwilligers actief zijn en stelde dat het voor de school belangrijk is dat ouders participeren. Hij zou dan ook graag zien dat nog meer ouders een steentje bijdragen om de taak van de onderwijzers en onderwijzeressen te verlichten, "want zij hebben het nu zwaarder dan in de tijd dat de mees ten van ons zelf nog op school za ten." Alle genomineerden kregen een bloe metje, waarna de wethouder bekend maakte dat mevrouw Van Hornsveld, die vergezeld was van haar echtge noot en de kinderen Lisa en Rens, als winnares uit de bus was gekomen. Zij is volgens degenen die haar na mens De Bron nomineerden 'de ide ale participerende ouder'. Zij heeft een plezierig karakter, is altijd voor de school bezig, zit in de ouderraad, doet mee in werkgroepen, helpt bij het niveaulezen, draait een creatieve groep, verleent veel hand- en span diensten en is altijd tot medewerking bereid. Mevrouw T. Sterenborg was door het schoolteam van De Buut unaniem voorgedragen voor de prijs. Volgens het team 'zet zij zich voor 200 pro cent in voor 'haar' school. Ze regelt al vele jaren tal van zaken, van spon soring tot inkopen doen, van feesten organiseren tot buffetten maken enz. Ze is een echte duizendpoot. En thousiast staat ze altijd met woord en daad klaar voor de leerlingen en de school'. Werk op Klimop en in asielzoekerscentrum Voor haar jarenlange werk met de leerlingen van De Klimop en van het asielzoekerscentrum was mevrouw L. Venderbosch voorgedragen als vrij williger van de maand. Zij zet zich enorm in voor die kinderen die net wat meer aandacht nodig hebben. Links haar echtgenoot en de kinde- Ook neemt zij de kinderen mee naai de bibliotheek of helpt hen met hel huiswerk. Gemiddeld twee dagdelen per week is mevrouw M. Marijnen op de Sint Carolusschool in Soesterberg om te ondersteunen bij niveaulezen en in het documentatiecentrum. Zij is altijd aanwezig bij de activiteiten van de school, helpt mee organiseren en ver leent hand- en spandiensten. Zij is volgens het schoolteam dat haar voordroeg "een geweldig mens en onze vrijwilliger van het jaar". Sinds 1 augustus 1993 werkt me vrouw M. Jansen iedere dinsdagmid dag op de Waterinkschool. Ze helpt mee bij de textiele werkvormen, op creatieve middagen enz. Zij doet dit ofschoon er geen kinderen van haar op deze school zitten of gezeten heb ben. Het schoolteam vindt dit uniek en acht mevrouw Jansen onmisbaar op school. "Oma" Bosboom was genomineerd door het team van De Achtbaan. Zij is al twaalf jaar actief als leeshulp bij het niveaulezen in groep 4. Kinderen en leerkrachten van de school waar deren dit zeer. Mevrouw Bosboom is bijzonder trouw en laat zelden verstek gaan. korven, stelt u eens voor is fraai is om te zien. Hiervo, fu zoekt een wandmeubelv <omen kijken. een hoop te vertellen hebbt beschildert, gebaseerd op dit thema. Het is de bedoeling deze tegels als een lang lint een permanente plaats krijgen in het straatbeeld. 'De geluk kigste foto van Soest' is een ander project. Alle Soesters kunnen uit hun eigen album een foto opsturen waar uit een groot geluk spreekt. De foto's worden verdeeld is leeftijdscatego rieën. De door kinderen ingestuurde foto's worden op kindhoogte ten toongesteld, op jongerenhoogte de door deze groep ingezonden foto's, en op volwassenenhoogte de rest van de foto's. Andere deelprojecten zijn 'Dans tot in lengte van Soest'; 'Een lange zwoele zomerdag' (een pro gramma van zowel amateur- als pro fessionele kunstenaars op verschillen de locaties), en een expositie met als titel 'En zij leefden nog lang en geluk kig'. Ten slotte staat een aantal workshops op het programma rondom de the ma's van de deelprojecten: gelukkige koppen, tegels beschilderen; het lang ste levenslied van Soest, de langste dans van Soest en een tangopresen tatie van professionals in combinatie met een korte workshop op straat voor passanten en cursisten. Het voorstel om na het groots opge zette muziekproject van bijna achttien jaar weer eens een cultureel project van grotere omvang op te zetten, is gedaan door de Stichting Coördinatie Kermissen. Deze stelt jaarlijks uit de opbrengst van de kermis geld be schikbaar waardoor verenigingen en instellingen iets extra's kunnen doen. Voor dit eenmalige project is een be drag van 50.000 gulden uitgetrokken. Mevrouw Abditon (links) bekijkt samen met de eveneens genomineerde mevrouw A. Sesink het bewijs dat zij is ge kozen tot vrijwilliger van de maand april. "Dit zijn altijd feestelijke bijeenkom sten. Je ontmoet er mensen die iets meer betrokkenheid tonen dan de ge middelde burger. Dat zijn de mensen van wie we het moeten hebben." Met deze woorden begroette wethouder Harry Witte, die onder meer welzijn in zijn portefeuille heeft, de twaalf genomineerden voor de titel 'vrijwil liger van de maand' (april) in de ca tegorie jeugd en jongeren. Uit de ver zegelde envelop haalde wethouder Witte de naam van de verraste me vrouw S. Abditon van het regionaal opleidingscentrum (ROC) De Amer landen als winnares van de titel, door het lot aangewezen na trekking door notaris mr. J. Jager. Drie genomineerden waren niet aan wezig. Mevrouw M. de Leeuw, even als zeven collega's genomineerd door ROC De Amerlanden Soest, was ziek. Mevrouw G. de Rooij, ook van de kinderopvang van De Amerlan den, vond haar vrijwilligersrol te be perkt om in aanmerking te komen voor de nominatie. Tenslotte was ook mevrouw C. Bonekamp afwezig. Zij was genomineerd voor haar inzet voor de kinderopvang van 'Het Kas teel'. Alle drie kregen een boeket thuisbezorgd. Wethouder Witte zei dat alleen al de nominatie een bewijs van waardering is voor de inzet van de vrijwilligers. "Ze zorgen er voor dat de organisa tie waarvoor ze actief zijn, blijft voortbestaan en dat deze bekendheid krijgt." Als winnares kreeg mevrouw Abtidon het gebruikelijke bedrag van 250 gulden en het kunstwerkje van de opgestoken duim. Net als haar collega's I. Adham, G. van de Geest, A. de Groot, G. de Rooij, A. Sesink en M. de Leeuw was zij door De Amerlanden geno mineerd voor haar inzet waardoor het mogelijk is, verdeeld over ver schillende dagdelen, dertig kinderen van 0 tot 4 jaar wekelijks een pretti ge en veilige opvang te geven terwijl hun ouders Nederlandse inburge- ringslessen volgen. Alle genomineer den zijn onmisbaar voor het ROC, de ouders en de kinderen, aldus de voordracht. Mevrouw A. Kraaikamp was geno mineerd door de korfbalvereniging De Eemvogels. Zij speelt in het tweede, is jeugdtrainster en ook op andere manieren actief voor de jeugd. De heer C. A. Vroonland was voorgedragen door de Wethouder De Haanschool. Hij is al jarenlang voorzitter van de ouderraad en van het locatie-overleg. Ook zit hij in de medezeggenschapsraad van het openbaar onderwijs. De heer H. Eichholtz is sinds 1988 bestuurslid van de gymnastiekvereniging De Springbokken en onder meer belast met technische zaken. Hij heeft de leiding van de selectiegroepen jon gens en springen. Mede dankzij zijn inzet is de vereniging gegroeid naar circa 700 leden. Ook voorgedragen als vrijwilliger van de maand was de heer M. van der Kraats. Hij is al jarenlang de stimu lerende kracht achter het jongeren- ontmoetingscentrum De Lekbak van de gereformeerde kerk in De Rank. Hij steekt, samen met anderen, veel vrije uren in het organiseren van uit eenlopende activiteiten voor de Soes- ter jeugd. Binnen deze club worden ruimte en sfeer gecreëerd om elkaar te ontmoeten in een omgeving waar geen enkele sprake is van drugsge bruik, geweld en vandalisme. Hier wordt een goed voorbeeld gegeven dat het ook 'anders' kan. Alle genomineerden gingen met een boeket bloemen naar huis. Sinds 1 mei geldt de verkeersregel dat op gelijkwaardige kruisingen be stuurders van rechts, dus ook fietsers en bromfietsers, voorrang hebben. Met nadruk wijst verkeerskundige Ad van Wanroij van de gemeentelij ke afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer er hierbij op, dat dit niet in houdt dat bestuurders ook zonder meer voorrang kunnen nemen. "Voorrang is geen recht van degene voor wie het bestemd is, maar een plicht van degene die het moet verle nen," zegt hij. Automobilisten moeten dus sinds 1 mei op gelijkwaardige kruisingen -dit zijn kruisingen waar voorrang niet apart is geregeld- stoppen voor fiet sers, bromfietsers en bestuurders van een invalidenvoertuig die van rechts komen. Hoewel dit minder vaak voorkomt, krijgen ook paard en wa gen voorrang, evenals ruiters en be geleiders van vee die op een gelijk waardige kruising van rechts komen. Voetgangers, skaters, skeelers en steppers zijn geen bestuurders. Zij krijgen dus geen voorrang. De regels voor voorrangswegen en voorrangskruisingen blijven hetzelfde. Bestuurders op een voorrangsweg blijven voorgaan. Ook voor onver harde wegen en uitritten zijn de re gels onveranderd gebleven. Bestuur ders op een onverharde weg moeten voorrang verlenen aan alle bestuur ders op een verharde weg. Bestuur ders die uit een uitrit komen, moeten voorrang geven aan de overige weg gebruikers. In de gemeente Soest zijn drastische maatregelen zoals in andere gemeen ten soms wel het geval was niet no dig geweest om de nieuwe verkeers maatregel ook fysiek te introduceren. "We hebben eerst geïnventariseerd waar maatregelen nodig waren en waar niet. Onze wegenstructuur was al relatief simpel. Op de hoofdwegen in Soest hadden al voorrangssituaties. Daar hoefde dus niets te gebeuren," zegt Van Wanroij. "Waar we het meest naar gekeken hebben, zijn de fietsdoorsteken, fietspaden die 'zomaar' ergens uitko men. Die zouden door de nieuwe ver keersmaatregel plotseling een weg van rechts geworden zijn. Daar hebben we maatregelen moeten treffen; bij voorbeeld door er een voorrangssi tuatie van te maken door het plaatsen van voorrangsborden en het aan brengen van haaientanden op het wegdek. Daardoor is de situatie ge creëerd dat de fietser, hoewel hij van rechts komt, moet wachten op de auto. Een andere regeling zou te ge vaarlijk zijn." Een voorbeeld hiervan is de situatie op de Boerenstreek-Thrfstreek, waar het pad langs de voormalige kweke rij Van Oest uitmondt. Van Wanroij: "Hier zou anders de automobilist be stuurders van rechts voorrang hebben moeten verlenen, maar op die plaats kan hij dat eigenlijk niet verwachten. Voor de rest hebben we de indruk dat binnen de verblijfsgebieden de kruispunten zodanig zijn dat we daar geen bijzondere maatregelen hoeven te treffen om de regel 'voorrang van rechts' duidelijk te maken. Wat dat betreft is het in Soest gelukkig alle maal meegevallen." Het gemeentehuis is op Hemel vaartsdag, donderdag 24 mei en de vrijdag erna, 25 mei, gesloten. Voor het resterend deel van de maand mei en de eerste drie weken van juni zijn de volgende wegwerk zaamheden gepland: van 17 tot en met 21 mei, aanpas sen kruising Schaepmanstraat- Beckeringhstraat ter ondersteuning van de 30 km. per uur-maatregel; van 28 mei tot en met 1 juni, weg werkzaamheden kruising Lange Brinkweg-Eemstraat, eveneens ter ondersteuning van de 30 km. per uur-maatregel; van 5 juni tot en met 11 juni, ge deeltelijke afsluiting van de Eem- straat in verband met onderhouds werkzaamheden; van 12 juni tot en met 19 juni af sluiting voor alle verkeer van het ge deelte van de Lange Brinkweg tus sen de Kruisweg en de Korte Mid delwijkstraat voor het uitvoeren van onderhoudswerkzaamheden Soest moet in september een week lang bruisen en spetteren door culturele activiteiten vol verrassende elementen. «We willen heel Soest benutten voor één groot cultureel project. Van belang is dat daarvoor een thema centraal staat. Omdat Soest een lintdorp, dus langgerekt, is de keuze van het centra le thema daarop gebaseerd: 'Soest, lang en gelukkig'. We verwachten er veel van. Het is een experiment. Als je een theater programmeert, dan weet je on geveer wat je kunt verwachten. Dat is hier minder. Het enige wat we willen is dat het vernieuwend isj dat de mensen die meedoen, door een andere in- ralshoekte maken krijgen met kunst en cultuur." Aan het woord is Joop van Tol, di recteur Burger- en Samenlevingsza ken van de gemeente Soest. Onder werp is het cultuurproject dat voor september is gepland en dat een week duurt. Hij vindt de andere op zet "een uitdaging, al is het tegelijk ook een risico. De veiligste weg is im mers de minste uitdaging en vernieu wing. We hebben bewust voor de ri sicovolle weg gekozen om te probe ren iets unieks neer te zetten, iets dat afwijkt van het gangbare in Soest op het gebied van kunst en cultuur." Twee medewerkers van het Steun punt Kunst en Cultuur Eemland (SKCE) dat betrokken is bij dit pro ject, Ilse Verburgh en Mark van Praagh, hebben de regie ervan in handen. Het SKCE heeft, doordat het de kunstzinnige vorming op de scholen verzorgt, een betere ingang voor de uitwerking en uitvoering van dit project dan de gemeente, legt Van Tol uit. Het project bestaat uit een aantal vaste onderdelen, maar er is daarnaast voldoende ruimte voor ei gen initiatief van de deelnemers. Deelprojecten De eerste doelgroep is de jeugd tot twaalf jaar, maar het is uitdrukkelijk ook de bedoeling dat oudere broer tjes en zusjes, ouders, buren en wij ken meedoen. Eén van de items is bijvoorbeeld dat kinderen mensen van 70 jaar en ouder in de buurt gaan interviewen over 'het gelukkigste mo ment van mijn leven'. Daarbij maken ze een foto van de geïnterviewde. Van de verhalen en foto's samen wordt een expositie ingericht. Een ander deelproject is 'gelukkige koppen'. Het is de bedoeling dat elke scholier een betontegel ontwerpt en ^stelbare stoel voor rklapbare suning x 'n 5-deurs- Per maand w.schipper-soest.nl

Soester Courant | 2001 | | pagina 31