Zomerschoon NederlandSchoon Maatregelen en regelgeving in buitengebied Soest V: m Actie zomerschoon in Soest en Soesterberg: extra activiteiten Aanmelden voor tweede cursus natuur- en milieuvriendelijk tuinieren Extra geld beschikbaar ter stimulering van vrijwilligerswerk Liefde op het eerste gezicht? WOENSDAG 16 MEI 2001 OP 'T HOOGT PAGINA! Raadsvergadering begint later Controle op aangifte hondenbelasting 1898 Zomerschoon NederlandSchoon. Twee verschillende organisaties. De één regionaal, de ander landelijk. De één richt zich onder andere op het sociale element en de ander op de preventie en de bestrijding van zwerf afval. Toch zijn er veel overeenkom sten. En: kennis delen is voordeel voor velen. Voorzichtig wordt geke ken of er dingen samen kunnen. Wilt u alles weten over deze twee? Kijk dan op www.zomerschoon.nl en www.nederlandschoon.nl Zomerschoon is een regionale actie. Kinderen en volwassenen steken sa men de handen uit de mouwen op twee feestelijke dagen. Dit jaar op vrijdag 18 en zaterdag 19 mei. Door deze samenwerking op school, straat of wijk, leren bewoners elkaar op een andere manier kennen. Er ontstaat een nieuwe saamhorigheid en het is niet voor niets dat aan het eind van een Zomerschoondag veel deelnemers een feest organiseren. Vandaar de slogan: Samen werken aan een schone, hele, veilige en ge zellige buurt! En dat doen we in 2001 in Amersfoort, Baarn, Bun schoten, Leusden, Nijkerk, Soest en Woudenberg. Preventie en bestrijding De Stichting NederlandSchoon houdt zich bezig met de preventie en be strijding van zwerfafval. Opgericht in 1991 en ondersteund door het be drijfsleven, de overheid en belangen organisaties. Hun missie is 'Schoon als waarde'. Een schone omgeving wil je graag schoonhouden. Zij doen dit door het geven van voorlichting, or ganiseren van (pilot)projecten en be trokken partijen met elkaar aan ta fel te brengen. Met als uiteindelijk doel: vermindering van de hoeveel heid zwerfafval. Zwerfafval, we ruimen het op maar toch... Zomerschoon stelde met Nederland- Schoon een quiz samen om uw ken nis op het gebied van zwerfafval te testen. Weet u wel dat er ontzettend veel zwerfafval jaarlijks in de natuur te rechtkomt? En dat dit de bodem, grondwater, sloten en plassen ver- Kennisquiz 1. Wat is de afbraaktijd van banaan- en sinaasappelschillen? a. 2 weken b. 0,5 jaar c. 1 a 3 jaar 2. Drankblikjes roesten in circa 1,5 jaar weg en verdwijnen als oxide in de bodem. Vele drankblikjes belan den in weilanden. Hier veroorzaken ze ook grote problemen: a. maaimachines kunnen beschadigen b. Kleine stukjes blik belanden in de koeiemaag en veroorzaken veel pijn; hierdoor geeft de koe minder melk. c. Het sluitlipje blijft echter nog vele jaren zichtbaar achter 3. Wat is de afbraaktijd van een patatbakje? a. 10 weken b. een jaar c. door zonlicht wordt het langzaam brosser, maar het materiaal blijft eeuwig bestaan. 4. Wat is de afbraaktijd kauwgom? a. Wordt niet afgebroken en blijft zeker 20 tot 25 jaar in het milieu aanwezig. b. Een halfjaar c. 2 jaar 5. Wat is de afbraaktijd sigarettenpeuken (met filters)? a. 3 weken b. minstens 2 jaar c. vier jaar 6. Wat is de afbraaktijd plastic flessen? a. materiaal blijft eeuwig in de natuur b. driejaar c. tien jaar Omcirkel de juiste antwoorden, lever deze op zaterdag 19 mei in bij de speciale caravan van Zomerschoon. Deze staat van: 10.00 tot 11.00 uur in het winkelcentrum Van Weedestraat aan de Stadhouderslaan naast het reisbureau; 11.15 tot 12.15 uur in het winkelcentrum Soest-Zuid bij de ingang van de Zuidpromenade en het Plein van Zuid; 12.45 tot 13.45 uur op de parkeerplaats op de kruising Kampweg. Montgomeryweg en Rademakerstraat in Soesterberg; 14.15 tot 15.15 uur op de parkeerplaats tegenover de bibliotheek aan de Willaertstraat in Overhees. vuilt? Een achteloos weggeworpen blikje bijvoorbeeld kan enorm veel schade aanrichten. Test uw kennis en maak kans op een prijs Vul de vragenlijst in, lever deze in op zaterdag 19 mei bij de speciale cara van van Zomerschoon. Deze staat van: - 10.00 tot 11.00 uur in het winkel- centrun van Weedestraat aan de Stadhouderslaan naast het reisbu reau 11.15 tot 12.15 uur in het winkel centrum Soest Zuid bij de ingang naar de Zuid promenade en het Plein van Zuid 12.45 tot 13.45 uur op de parkeer plaats op de kruising van de Kampweg, Montgomeryweg en de Rademakerstraat in Soesterberg 14.15 tot 15.15 uur op de parkeer plaats tegenover de bibliotheek aan de Willaertstraat in Overhees Heeft u de vragen goed beantwóord dan krijgt u van ons een kleine atten tie (beperkt aantal per locatie). Slum- mei de Slons en meneer agent staan hier klaar om u op een aangename manier te entertainen over afval. De 13 basisscholen die op 18 mei mee doen aan Zomerschoon krijgen ook bezoek van dit kleurrijke duo. Zomerschoon is een regionale ac tie waar ook de gemeente Soest aan meedoet. Gemeenten werken intensief samen om alle inwoners in uw regio een waar Zomer- schoon-gevoel te geven. Soest doet dit jaar voor de vierde keer mee; op vrijdag 18 mei voor scholen en op zaterdag 19 mei voor inwoners, verenigingen en groepen. Samen werken aan een schone en leefbare omgeving. Bent u betrokken bij uw omge ving? Als inwoner van Soest weet u na tuurlijk ook wel dat schoon, veilig, gezellig niet vanzelf komt. Soest doet al het mogelijke voor een leef bare leefomgeving. Door inzet van ambtenaren, regelen van voorzie ningen, samen te werken met so ciale instellingen en samen met (onderhouds-)bedrijven te doen wat kan en moet. En wat doet u? Ook U kunt meehelpen. Door sa men de handen uit de mouwen te steken. Net even iets extra's te doen. Even die extra veegbeurt voor uw deur. Samen met uw bu ren of buurtvereniging zomer- plantjes rond de bomen in uw straat planten. Een geveltuintje aanleggen. En wat dacht u van een feestje? Een buurtlunch, barbecue, picknick of spelmiddag voor de kinderen? Ook dat kan. Leefbaar heid wordt dan ineens meer dan alleen het aanzien van uw straat of wijk. Wat doen scholen dit jaar aan Zomerschoon op 18 mei? Voor de dertien basisscholen is er op 18 mei een fotocollagewedstrijd. De schoolkinderen maken op deze dag foto's over het Zomerschoon- gebeuren op hun school. Een jury (onder wie wethouder Witte) be oordeelt de collages. Scholen kunnen hiermee een geld prijs verdienen. Tevens krijgen en kele deelnemende scholen dit jaar bezoek van het Zwerfvuilmens. Zij trekt in de Zomerschooncaravan van school tot school. Ze veroor zaakt een vuile woonomgeving. Haar compagnon is hier tegen en legt uit wat voor gevolgen het heeft als alle troep die ze maakt in het milieu achterblijft. Wat gebeurt aan Zomerschoon in de woonwijken op 19 mei? Er zijn dit jaar 95 deelnemers aan Zomerschoon in de wijken. Meer dan de helft hiervan gaats och tends vroeg eerst ontbijten op het gemeentehuis. Burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen is aanwezig om iedereen welkom te heten. Tijdens dit Zomerschoonontbijt spreekt wethouder Witte de deelnemers toe en verricht de trekking voor de ballonvaart. Op de volgende plekken gaan be woners op 19 mei aan de slag om hun eigen straat/buurt schoon te maken: Smitsveen: Weegbreestraat en Ere prijsstraat Grote Melm: langs de Eem Overhees: Choristenpad Klein Engendaal: Koperwiek Soest Zuid: Eikenlaan Klaarwater: Kuipers Rietberghof De prijsvraag Op diverse plekken in Soest en Soesterberg komt op 19 mei de Zomerschooncaravan. De plekken waar de caravan komt te staan, staat te lezen in deze krant. Het Zwerfvuilmens zal hier met haar compagnon u op een prettige wijze vermaken. Bij de caravan kunt u de antwoorden op de kennisquiz inleveren. Dit wedstrijdformulier vindt u in deze krant Heeft u alle antwoorden goed dan krijgt u hier voor een prijs. Ballonvaart Alle deelnemers aan Zomerschoon (dus ook de kinderen van de basis scholen die meedoen) maken kans op een ballonvaart. In één de plaatselijke krant de Handelspost komt een paginagrote poster over Zomerschoon. Als u de poster op een zichtbare plaats ophangt, kunt u meedoen aan deze actie. De pos ter is ook af te halen na 26 apnl in de hal van het gemeentehuis. Tij dens het Zomerschoonontbijt wordt de prijswinnaar bekend ge maakt. Ook de pauze werd gebruikt om Joop Kiers voorlichter DLV) te raadplegen. "Ontzettend fijne leraar, inspirerend, veel goede dingen geleerd: bedankt!", "Heel veel opgestoken, vooral over bodemleven en snoeien" en "Leuke informele sfeer, enthousiaste leraar, voor herhaling vatbaar!". Zomaar een greep uit de reacties van de 27 cursisten die hebben meegedaan aan de eerste cursus Milieuvriendelijk tuinieren. De cursus bestond uit drie avonden in april en werd georgani seerd door de gemeente Soest (Milieu Educatief Centrum De Kwekerij). Door het grote aantal aanmeldingen heeft het milieucentrum een tweede cursus georganiseerd voor het najaar van 2001. Ook deze tweede cursus bestaat uit drie bijeenkomsten op 18, 25 september en 2 oktober. Er zijn nog zes plaatsen vrij, dus reageer snel, want vol is vol. Natuur- en milieuvriendelijk tuinieren is tuinieren zonder gebruik te maken van kunstmest en chemische bestrij dingsmiddelen. Tijdens de eerste avond leert men waarom het gebruik van organische mest en natuurvrien delijke bestrijdingsmiddelen zo be langrijk is voor de gezondheid van en de balans in de tuin. Naast de direc te voordelen die deze manier van tui nieren voor de eigen tuin heeft, zijn er ook algemene müieuvoordelen. Ook komt het onderwerp bodem uit gebreid aan bod. Om een mooie tuin te kunnen ontwikkelen, is een goede, gezonde bodem nodig. Onderwerpen als bemesten, bewerken en compos- teren komen aan de orde. Op de tweede avond worden de meest voorkomende ziekten en pla gen behandeld en hoe je deze - op een milieuvriendelijke manier - kunt be strijden. Aan de hand van dia's wor den sterke, mooie vaste planten ge toond en wordt aandacht besteed aan natuurlijke erfafscheidingen. Tijdens de laatste avond worden tips gegeven voor het bestrijden van onkruid en het snoeien van struiken en bomen in de siertuin. Gedurende de gehele cursus is er gelegenheid om vragen te stellen. Vooral ook de mogelijkheid tot het uitwisselen van ervaring* tussen de cursisten werd tijdens de eerste cursus erg positief gewa; deerd. De gemeente Soest wil natuur- ei milieuvriendeüjk tuinieren van hart* stimuleren. Zelf gebruikt de gemeent* nog steeds geen gif om onkruid bestrijden op de wegen en trottoirs. Informatie cursus milieuvriendelijk tuinieren: Johan Simon (035) 60 93 202. Mede om inwoners te stimuleren vrijwilligerswerk te gaan doen, heeft het gemeentebestuur met ingang van dit jaar -2001, door de Verenig de Naties uitgeroepen tot het Inter nationaal Jaar van de Vrijwilligers- een extra bedrag van 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor Srijwilli- gersbeleid'. Dit bedrag komt boven op het jaarlijks beschikbare budget van 2.500 gulden voor 'kadervor ming vrijwilligers'. In Soest wordt in het kader van het Internationaal Jaar van de Vrijwil ligers de vrijwilliger van de maand gekozen. Maandelijks is er een sector of doelgroep waarvoor iedereen een nominatie kan indienen. Wie kan een beroep doen op het extra bedragen waarvoor zoal? Iedere georganiseerde groep, club, vereniging, stichting etc. die met vrijwilligers te maken heeft. Of dit nu is op het gebied van de sport, onderwijs/educatie, volksgezondheid, kunst, cultuur, ouderen, scouting, jeugd/jongeren, 't Gilde, Oranjeco mités, maatschappelijk welzijn of op ander gebied, dat maakt niets uit. Waarvoor kan men een bijdrage aanvragen? Het gaat om het stimuleren van de vrijwilliger. Het is niet zo dat de jaar lijkse avonden die nu al plaatsvinden en op andere wijze worden bekos tigd, uit dit budget kunnen worden gehaald. Het gaat ook niet alleen om deskun digheidsbevordering, scholing en trai ning. Het kan ook gaan om het wer ven van vrijwilligers; het opzetten van een vrijwilligersmarkt; een bijdrage in de kosten van het volgen van een congres of symposium; een bijdrage in het opzetten van vrijwilligersbeleid etc. Voor de duidelijkheid: het gaat hier om enkele voorbeelden, waaruit blijkt dat de besteding van de extra bijdrage niet beperkt is tot 'kadervor ming'. Hoe indienen? Een schriftelijk verzoek tot een bij drage in de kosten kan worden ge richt aan het college van burgemees ter en wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Voor nadere infor matie kunt u zich wenden tot de af deling Sport, Onderwijs en Welzijn. In verband met de avondvierdaag se begint de raadsvergadering mor gen, donderdag 17 mei, later. In plaats van de gebruikelijke tijd, half acht, is het aanvangstijdstip drie kwartier later, dus om kwart over acht. Er bestaat een aangifteplicht als men honden gaat houden of als men er een hond bijneemt. Aan gifte moet ook worden gedaan als een hond overlijdt of wordt wegge daan. Kortom, bij iedere wijziging moet de gemeente in kennis wor den gesteld. Dit voorkomt dat aan slagen voor een verkeerd bedrag worden opgelegd. Het niet of niet tijdig aangifte doen kan er toe lei den dat een op te leggen aanslag wordt verhoogd. Hondenbelasting, le hond115,20 €52,27 Hondenbelasting, 2e en elke volgende hond 170,40 €77,32 Aangifteformulieren worden op telefonisch verzoek aan u toege zonden. Voor meer informatie kunt u rechtstreeks bellen met te lefoonnummer (035) 60 93 508 (afdeling Financiën Belastin gen). Huis-aan-huis controle voor hon denbelasting Binnenkort begint in de gemeente Soest een huis-aan-huis controle in het kader van de hondenbelasting. Wanneer tijdens deze controle wordt geconstateerd dat verzuimd is aan de gemeente op te geven dat men een hond heeft, volgt alsnog een aanslag. Maandelijks levert de beheerder Bos, Natuur en Landschap van de gemeente Soest, J. K. Tupker, een bijdrage over een onderwerp dat zijn werkgebied betreft. Vandaag een nieuwe column in deze serie. Zoals zo vaak het geval is in onze sa menleving gelden er ook voor het buitengebied van Soest regels. Die moeten het mogelijk maken om het grote aantal bezoekers, dat elke dag weer de weg vindt naar de natuur, zó te ontvangen dat iedereen er op een prettige manier kan verblijven. De bos- en natuurterreinen zijn er ech ter niet alleen voor de recreanten, ze hebben ook andere functies. Binnen onze bos- en natuurterreinen bevindt zich een groot aantal ver schillende levensgemeenchappen. Sommige daarvan komen algemeen voor, maar een belangrijk deel is zeer zeldzaam en zeker de moeite waard om zorgvuldig te behouden. Zo zijn er terreinen met korstmossenvege- taties die internationaal zeer zeldzaam zijn en die bij een verkeerd beheer zeker zullen verdwijnen. In dergelij ke gebieden zorgen wij er voor, dat er zo min mogelijk wandelaars door zo'n gebied lopen, omdat deze vege taties dan verloren gaan. Daarentegen zijn er ook gebieden waar de wandelaar door zijn aanwe zigheid juist bijdraagt aan het behoud van de aanwezige natuurwaarden. Het gebied De Lange Duinen is daar van een goed voorbeeld: doordat het gebied veel wordt betreden, krijgt ve getatie geen kans. Daardoor blijft het stuifzandgebied open en blijft het zand stuiven. Ook zijn er in onze terreinen grote delen die als rustgebied worden gebruikt voor het wild. Met name reeën trekken zich overdag terug in de bosvakken om dan tegen de avond en 's nachts, als het stil is in het bos, te gaan foerageren. Ook een groot aantal vogelsoorten heeft rusti ge gebieden nodig om te kunnen le ven en vooral om in deze tijd van het jaar te kunnen broeden. Uit deze voorbeelden -en ik zou er nog vele andere kunnen noemen- blijkt dat het noodzakelijk is om toch een aantal regels stellen voor het ge bruik van de natuurgebieden en de bezoeker met klem te verzoeken zich hieraan te houden. Dit is op zich niet nieuw, maar de laatste jaren wordt het steeds moeilijker om deze regels te handhaven. Enerzijds vinden we het niet prettig om steeds zo duide lijk aanwezig te moeten zijn om de mensen te wijzen op hun plichten. Wie het bos in gaat om te ontspan nen en van de natuur te genieten, zou niet te maken moeten krijgen met een beheerder of een politieagent, die vertelt wat wel en niet mag. Toch blijkt het steeds meer noodzakelijk te zijn om dit wel te doen. Eigenlijk weet iedereen vanuit zichzelf wel wat mag en niet mag. Bovendien staat het ook nog op de borden. Ondanks die duidelijke regels komt het nog regel matig voor dat men elkaar hindert en dat er tussen de verschillende gebrui kers van het bos conflicten ontstaan. Als u zich aan de regels houdt is dat niet nodig. De toegangsregels zoals die in de bossen gelden, staan bij ie dere officiële ingang op de toegangs borden aangegeven. De belangrijkste punten zijn: - Geen toegang tussen zonsonder gang en zonsopgang. - Alleen wandelen, fietsen en paard rijden op de daarvoor bestemde paden. - Geen open vuur (op het dagre creatieterrein De Bergjes zijn spe ciale barbecueplaatsen). - Geen dieren verontrusten. - Losloopgebied voor honden, mits onder appèl, alleen in het ge bied rondom de Lange Duinen. Overige bosgebieden: honden aan de lijn. In principe moet er met deze regels goed te leven zijn; toch blijkt steeds vaker dat er weinig rekening mee wordt gehouden, Als ik iemand aan spreek over het niet naleven van deze regelgeving, dan is steevast het antwoord dat een ander het ook doet. Men verwacht daarom dat er geen sancties zullen volgen. Dit heeft I kruis of sportwr maken welke i lenl'. Nieuw Wel, in nieuwi gemei Soesf mee ti letje o en zo de vrc de ge kome ontwi Regei toeko kundi kunst zullei futurc niet 'lekei men Burgemeester Drs. JJ.LM. Janssen er toe geleid dat wij hebben besloten om in de komende maanden meer dan voorheen te gaan controleren - in samenwerking met de politie- en waar nodig op te treden door het op maken van proces-verbaal, uiteraard in de hoop dat dit laatste zo min mo gelijk nodig zal zijn. Het is zeker niet onze bedoeling om u als bezoeker nauwlettend in het oog te gaan hou den en op elk wissewasje aan te spre ken. Maar als er dingen gebeuren die schade toebrengen aan de natuur of aan medebezoekers, gaan we zeker over tot het treffen van maatregelen. We hopen echter dat dit allemaal niet nodig zal zijn en dat we met respect voor de natuur en voor elkaar voor al zullen genieten van onze mooie bos- en natuurgebieden. Ze zijn het meer dan waard! J.K. Tupker Beheerder Bos, Natuur en Land- )1 schap Gemeente Soest.

Soester Courant | 2001 | | pagina 32