Nieuw breed educatief centrum in Soest: investeren in voorsprong duurzaam Ook in onze gemeente: nomineer de vrijwilliger van de maand Onderzoek naar draagvlak andere invulling van het Dorpsplein Soesterberg Morgen beslissing over Ontwikkelingsvisie Soesterberg-noord ACTIE REGENTON III WOENSDAG 16 MEI 2001 OP 'T HOOGT 2001: Het Internationaal Jaar van Vrijwilligers PAGINA 5 Geen inzameling van huisvuil op Hemelvaartsdag WEES WIJS ME WATER GEBRUIK REGENWATER 21 WEGWIJZER NAAR DUURZAAM PROFIJT WAARDECOUPON ACTIE. REGENTON III en natuur legebied duinen gras. bloemen, !S- [warte Willem iet het veer, ;te film. tzicht. Ilo Soest op 12-13 uur. De 'brede school' is op veel plaatsen in Nederland in ontwikkeling, maar aan dat begrip wordt op verschillende manieren inhoud gegeven. Klaas Degen, de interim directeur openbaar onderwijs Soest heeft een voorkeur voor de naam 'breed educatief centrum'. Soest wil namelijk dat alle instellingen die zich in het Smitsveen en op de Eng bezighouden met de opvoeding en het welzijn van de kinderen van 0 tot 14 jaar op basis van gelijkwaardigheid met de school gaan samenwerken. Het gaat dan om voor- en vroegschoolse activiteiten en na- en buitenschoolse activiteiten zoals het buurt- en jongerenwerk, maar ook om jeugdzorg, voor het geval de ontwikkeling van het kind niet goed gaat. De introductie van de brede school in Soest is een gevolg van de samen voeging van de openbare scholen Desmond Tutu aan de Molenstraat en de Klimop aan de Weegbree- straat. Als alles volgens plan ver loopt, worden ze met ingang van het schooljaar 2003-2004 in een nieuw gebouw ondergebracht, waarschijnlijk aan de Smitsweg. Wat wordt nu in Soest onder een brede school verstaan? Deze wordt vaak geassocieerd met achterstandsi tuaties, "terwijl investeren in voor sprong een betere betekenis zou zijn," zegt Degen. Onderwijs-wet- houder Harry Witte is het met hem eens. "De brede school is aan de ene kant in staat de onderwijskansen voor kinderen met een taalachter stand goed aan te pakken en heeft anderzijds een buurtfunctie voor de jeugd tot twaalf jaar", in dit geval die van de Eng en het Smitsveen. Er ko men bij de nieuwe school allerlei (sport)voorzieningen. "We willen een opzet waarin de betrokken partijen steun aan elkaar hebben; modern en interactief. Het wordt niet een school waarvoor je een plan uit de kast trekt, maar een school die tot stand komt in overleg met de samenwer kende partijen en niet te vergeten de ouders." Deze opzet sluit goed aan bij de trend van de rijksoverheid om het jeugdbeleid integraal te bekijken en onderwijs en jeugdzorg meer te laten samenwerken. "Zodat je één peda gogische lijn kunt trekken als kinde ren buiten de school problemen heb ben en ze op school niet de ene kant worden opgestuurd en elders de an dere kant, waardoor er niets van te rechtkomt," zegt Witte. Welke par tijen in Soest in de brede school zou den moeten samenwerken, daarover worden momenteel gesprekken ge voerd. Zeker is dat de Stichting Ba lans een vaste partner wordt. De ge sprekken gaan overigens over verschil lende relaties: vaste relaties, de par tijen in het gebouw zelf of er vlak te genaan, en 'lat-relaties', van instellin gen die in het kader van de samen werking zo nu en dan aanwezig zijn." Op de nieuwe school komt de na druk ook te liggen op de dagindeling. Die wordt steeds belangrijker omdat vaak beide ouders werken. Daarom is het, ook voor de kinderen, van be lang dat er zowel voor- als naschoolse kinderopvang is geregeld. Witte: "Kinderen worden, denk ik, een beetje te veel aan hun lot overgelaten tegenwoordig. Waar vroeger de kerk en de vereniging wel eens richting ga ven aan de opvoeding, zijn ouders nu Het jaar 2001 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internatio naal Jaar van Vrijwilligers. Het gehe le jaar wordt wereldwijd aandacht besteed aan vrijwilligers en vrijwilli gersorganisaties. Ook de gemeente Soest besteedt aandacht aan de vele vrijwilligers en het werk dat zij doen. j\ Elke maand wordt daarom "de vrij williger van de maand" gekozen. Maandelijks is er een sector of doel groep waarvoor u een nominatie kan worden ingediend: Mei Kunst Juni Sociaal-cultureel werk/ buurtwerk/ wijkwerk Juli Cultureel Augustus Ouderen September Volksgezondheid en zorg Oktober Natuur en milieu November Maatschappelijk belang December Religie De vrijwilliger van de maand wordt bepaald door loting uit genomineer den door notaris mr. J. Jager van Ja ger, Bokdam en de Visser. "Vrijwilliger van de maand mei 2001" Nomineren Iedereen in Soest en Soesterberg kan de nominatie, met een korte toelich ting, inzenden aan: Gemeente Soest, 'Vrijwilliger van de maand', Ant woordnummer 120, 3760 VB Soest. E-mailen kan ook, het adres is: ekerg@soest.nl. De nominatie moet voor de le van elke volgende maand worden ingediend. Voor het thema van mei 'kunst' is dat dus 1 juni 2001. U kunt ook gebruik maken van het onderstaande formulier: Naam.rrrrrrrr, Adres Woonplaats Ik draag de volgende persoon c.q. personen voor in het kader van "vrijwilliger van de maand": Naam Adres Woonplaats De reden voor deze nominatie in sector kunst is als volgt: Inzenden voor 1 juni 2001 vaak onzeker: wat moet je wel en wat niet. De brede school kan de ouders opvoedingsondersteuning ge ven, cursussen aanbieden." Toeters en bellen Ook dat is, naast de oprichting van werkgroepen en een klankbordgroep van ouders ter bevordering van de in tegratie in de wijk, een manier om een breed draagvlak voor de brede school te krijgen. Het is ook belang rijk de buurt te informeren en uit te nodigen over het onderwerp te pra ten. Witte: "We willen een school die een afspiegeling is van de wijk en die met een heleboel toeters en bellen voor alle kinderen uit de buurt aan trekkelijk gemaakt moet worden op een fantastische manier." Met die 'toeters en bellen' duidt Wit te op de verbetering van het voorzie ningenniveau in het Smitsveen. "De gekozen opzet biedt welrijnsinstellin- gen en de sport allemaal kansen die er tot nu toe niet waren en past ook binnen het kader van het Investe ringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV). In het ISV-plan wordt immers gezegd dat investeringen in het Smitsveen noodzakelijk zijn om de leefbaarheid te verbeteren. Ook de woningstichting Achtgoed voelt daar voor en zal pogingen doen de flats langs de Smitsweg te verbeteren, ook in architectonisch opzicht," aldus Witte. Regisseursrol Hoewel er geen sprake is van een si tuatie van 'bovenaf opleggen', het is wel zo dat de gemeente de regisseurs- rol sterk vasthoudt, duidelijk aangeeft hoe de lijnen lopen en hoe de inka dering plaatsvindt, zegt Degen. Ver volgens moeten de school en de in stellingen gezamenlijk afspreken hoe zij inhoud kunnen geven aan hun ver schillende taken, echter geeft ze qua initiatieven alle ruimte aan de instel lingen. Dat is een betere weg dan wanneer niet alleen de kader maar ook de inhoud min of meer worden opgelegd. Degen: "Er kan wel een fantastisch gebouw neergezet worden, maar daar heb je niet veel aan als de onderlinge samenwerking op z'n minst te wensen overlaat. Daarom zijn wij eerst begonnen de basis te leg gen voor een goede samenwerking." Volgens hem staan de betrokken scholen te juichen over de nieuwe opzet. "Het heeft er mede mee te maken dat de leerkrachten op dit moment veel taken hebben, veel rol len te vervullen. Ze zijn maatschap pelijk werker, psycholoog, ze onder houden contacten met ouders als het verkeerd gaat, kortom ze doen veel activiteiten die niet zozeer te maken hebben met het zijn van leerkracht. Door binnen de brede school samen werking aan te gaan met allerlei orga nisaties, raken rij een deel van de ver antwoordelijkheid kwijt die in feite ook bij anderen thuishoort." Degen heeft elders al ervaring opge daan met een verbreding van het aan bod op scholen. "Die leidt tot een an dere aanpak wat weer tot gevolg heeft datje de prestaties van de kin deren enorm riet verbeteren." Een conflicterende situatie in beeld gebracht: wethouder Krol staat op de Postweg in Soesterberg, waar zowel sprake is van bedrijfsactiviteiten (links) als wonen (rechts). In de vergadering van morgen, don derdag 17 mei, 's avonds om kwart over acht in het gemeentehuis, beslist de gemeenteraad onder meer over het voorstel voor een ontwikkelingsvisie Soesterberg-noord in het kader van het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV). De commissie ruimtelijke ordening heeft er al mee ingestemd hiervoor het Amersfoortse bureau DHV in te schakelen. Er is een bedrag gemoeid van 125.000 gulden. Belangrijk uitgangspunt is dat de bewoners van het gebied heb ben aangegeven geen ontwikkeling te willen die een eind maakt aan het wonen daar. In het kader van het ISV-plan is des tijds vastgesteld dat in Soesterberg- noord conflicten bestaan tussen de aanwezigheid van bedrijven en het wonen. Een aantal bedrijfsactiviteiten geeft problemen bij de bewoners. Anderzijds voelden met name aan grenzende bedrijven, als gevolg van de woonbebouwing, zich soms be lemmerd in hun expansiemogelijkhe den. Daarom lag het volgens wethouder R. W. Krol (ruimtelijke ordening) voor de hand te proberen een keuze te maken in de richting van een ont wikkeling naar exclusief woningbouw dan wel naar exclusief bedrijven. In het concept-ISV-plan is de vraag ge steld of het aanbeveling verdient het gehele gebied als bedrijventerrein aan te wijzen en de woonfunctie langza merhand te laten teruglopen. Toen gebeurde er volgens Krol "iets aardigs": een aantal bewoners zei weliswaar wel eens overlast van de bedrijven te ondervinden, maar toch niet weg te willen. "Ze zeiden: ge meentebestuur, wilt u dit anders for muleren, want wij vinden dit een veel te kort door de bocht-conclusie." Ze boden aan mee te denken over hoe het beter kan dan het nu is. Daartoe organiseerde zich spontaan een groep bewoners van Soesterberg- noord. Naar aanleiding hiervan heeft de gemeenteraad bij de behandeling van het ISV-plan in juni 2001 gezegd: gebruik de betrokkenheid van de in woners om te kijken hoe de kwaliteit van en de leefbaarheid in het gebied verbeterd kunnen worden. Krol: "Ik vind het buitengewoon positief dat een groep betrokken inwoners en ook ondernemers gezegd heeft: wij doen mee." Krol is het eens met de bewoners en het bedrijfsleven dat DHV het best is toegerust om het complexe verhaal van de discussie over de leefbaarheid en het bedrijventerrein op papier te zetten. Daarom is de raad voorge steld dit bedrijf in te schakelen om de ontwikkelingsvisie Soesterberg-noord te maken. Op Hemelvaartsdag, donderdag 24 mei, haalt het Reinigingsbedrijf Midden-Nederland geen huisvuil op. Omdat donderdag de ophaaldag in Soesterberg is, betekent dit dat op die dag in Soesterberg de huisvuil- auto's niet rijden. Het huisvuil in wijk 1 (zie huisvuilkalender) wordt in plaats hiervan opgehaald op woensdag 23 mei, in wijk 2 op vrij dag 25 mei. Heeft een drastische aanpak van het Dorpsplein voldoende draagvlak in Soesterberg? Deze vraag moet eerst beantwoord worden voordat de 145.000 gulden wordt aangesproken die het college aan de gemeenteraad heeft gevraagd voor een haalbaar heidsonderzoek naar verbetering van de kwaliteit van het plein. Volgens wethouder R. W. Krol (ruimtelijke ordening) komt het ver zoek om iets aan het plein te doen uit Soesterberg zelf. In principe zijn burgemeester en wethouders bereid hieraan tegemoet te komen, maar omdat niet bekend is of hiervoor wel voldoende draagvlak is, moet dit naar het oordeel van het college eerst uit gezocht worden. Er is inmiddels een vergadering geweest van de vereniging van eigenaren en 'gebruikers' van het Dorpsplein. De conclusie van die bij eenkomst was dat men door sloop en vervangende nieuwbouw een andere invulling aan het plein wil geven in het kader van stedelijke vernieuwing. Krol: "Dat hebben wij als gemeente bestuur niet bedacht, het komt van de mensen zelf." Hij geeft toe enige moeite te hebben met het feit dat er daarna in een publicatie is gesteld "dat de gemeente het Dorpsplein wil slopen". "Dat is niet waar. De men sen die op het Dorpsplein iets willen, die er wonen, een winkel of een praktijk hebben, hebben de gemeente gevraagd of er iets zou kunnen ge beuren. Wij hebben gezegd: als jullie dafwiÏÏeri, hebben wij daar wel oren naar. We gaan nu niet achter een bureau een mooi plan maken om hef Dorps plein plat te gooien en er iets nieuws neer te zetten. We hebben besloten eerst te onderzoeken of hiervoor wel voldoende draagvlak is. Daarom gaan we nu primair bekijken of het Dorps plein, eventueel met het Dorpshuis Burgstede en de Wethouder De Haanschool erbij, verbeterd kan wor den." De gemeente heeft het bureau BBN in Houten ingeschakeld om dat pro ces te begeleiden. "Als alle grondeige naren in dit gebied zeggen: nooit van z'n leven, dan zeggen wij: geen pro bleem, dan sluiten we het proces af. In dat geval wordt het bedrag van 145.000 gulden dus niet geheel aan gesproken. Is het draagvlak er wel, dan gaan met met het totale proces verder," aldus wethouder Krol. milieubericht van de G eente Soest Nr 4, mei 2001 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest Tel.: (035) 6093202 of 6093512 Soest doet aan waterbesparing. Want een beter milieu begint bij jezelf. DEELNEMENDE DETAILISTEN Weikoop Torenslraat 16 Do Bosrand Wieksloterweg WZ 37 Vaarderhoogt Dorresteinweg 72b Hubo Torenslraal 8 Karweihuis Rademakerslraal 5 M Schollen Middelwijkslraal 28 Haringsma Parallelweg 13 Provak Ceelen Soeslerbergseslraal 4 035 - 6012953 035 - 6016776 035-6012883 035 - 8023636 0346 - 351980 035-6012336 035-6021104 035 - 6026900 De gemeente Soest wil nogmaals het gebruik van regentonnen stimuleren. Evenals in 1997 en 1998 organiseert Natuur- en Milieu Commu nicatie Soest in samenwerking met een achttal detaillisten ook in 2001 een actie Regenton. Zonder de medewerking van de acht Soester/ Soesterbergse detaillisten was deze actie niet mogelijk geweest. Wanneer De actieweken zijn de laatste twee weken van mei: 19 mei t/m 2 juni 2001 Waarom wil de gemeente het gebruik van regentonnen stimuleren? Zoet water wordt steeds kostbaarder en met elkaar moeten we er zuinig op zijn. Minder dan 1% van al het water op onze planeet is zoet water. Het drinkbaar maken van zoet water wordt steeds duurder en ingewikkelder. Door gebruik te maken van een regenton bespaart u al het drink water dat u tijdens het groeiseizoen aan uw tuin wilt toedienen. Dat. is gemiddeld in Nederland ongeveer 2200 liter drinkwater op jaarbasis voor een tuin. Daarnaast kan het regenwater voor nog veel meer doeleinden worden gebruikt. Hierbij kunt u bijvoorbeeld denken aan ramen, wassen, auto wassen en waterpret voor kinderen. Ook wil de gemeente aandacht vestigen op het thema verdroging. Door een aantal aanpassin gen aan het rioolstelsel in de gemeente Soest, levert de gemeente zelf een bijdrage om verdro ging tegen te gaan en zoveel mogelijk hemelwa ter terug te geven aan de bodem. Op verschillende plaatsen zijn daartoe infiltratie- bakken aangesloten op het rioolstelsel, zodat regenwater niet meteen afgevoerd wordt naar het oppervlaktewater. Ter plaatse van de bakken wordt het water aan de bodem toegevoegd. i i Ook u kunt een bijdrage leveren om verdroging tegen te gaan. Sluit een regenton aan op uw regenpijp. Bij de regenton ontvangt u informatie, zodat u ervoor kunt kiezen om naast het bespa ren van drinkwater, ook mee te helpen om ver droging tegen te gaan. Samen met de detailhandel Omdat de medewerkers Natuur en Milieu Communicatie van de gemeente Soest geen technisch deskundigen zijn op het gebied van regentonnen-techniek, het aansluiten ervan en de aanschaf van accessoires, is het belangrijk geweest dat tijdens de voorbereiding en nu tij dens de uitvoering een achttal detaillisten (tuin centra, doe-het-zelf-zaken en hoveniers) mee wilden werken aan de actie Regenton III. Bij de benadering bleek dat de meeste detaillisten posi tief tegenover deze actie stonden en hun naam graag aan dit milieuvriendelijke initiatief willen verbinden. We hopen dat iedereen, vooral ook u, zijn voordeel doet met deze actie Regenton III. NADERE INFORMATIE: Johan Simon Tel.: 035 - 6093202. E-matï: simoj@soest.nl Internet: www.soest.nl/leefomgeving/milieuvoorlichting 1- Bezoek tijdens de actieperiode een of meerdere deelnemende detaillisten. Elke deelnemende detaillist heeft tijdens de actieweken een demonstratiemodel van de standaard actie-regenton in huis. 2- Bepaal uw keuze: OF de voordelige kunststof (200 I.) ton voor 34,-; OF een luxe ton (bijvoorbeeld van hout) van meer dan 100-, met 25,- korting tegen inlevering van de waardebon uit deze rubriek. 3- Laat u voor aansluiting van de ton op uw regenpijp adviseren door de detaillist. Ook voor hulpstukken en after-sales kunt u bij hen terecht. 4- Kiest u voor de standaard actie-regenton dan dient u bij de detaillist van uw keuze een bestelformulier in te vullen en te ondertekenen en tegelijk 34,- te voldoen. Uw detaillist vertelt u wanneer u uw regen ton af kunt komen halen.*) 5- Kiest u voor de luxe regenton, dan kunt u de waardebon meteen bij de aanschaf ver zilveren tijdens de actieweken.*) elk huishouden heeft recht op maximaal 1 van beide aanbiedingen. DEELNEMENDE DETAILLISTEN Weikoop De Bosrand Vaarderhoogt Hubo Karweihuis M. Scholten Haringsma Provak Ceelen Torenstraat 16, 035 - 6012953 Wieksloterweg WZ 37 035 - 6016776 Dorresteinweg 72b 035 - 6012883 Torenstraat 8 035 - 6023636 Rademakerstraat 5 0346 - 351980 Middelwijkstraat 28 035 - 6012336 Parallelweg 13 035 - 6021104 Soesterbergsestraat 4 035 - 6026900 bij deze detaillisten is de waardecoupon (f 25,- kor ting) voor de luxe régenton niet te gebruiken en kunt u dus alleen de standaard actie-regenton kopen. Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf. Goed voor 25,- korting; bij een aanschaf van een regenton ter waarde van meer dan 100,- Uitsluitend geldig tijdens de actiepe riode van 19 mei t/m 2 juni 2001 bij: Weikoop, Torenstraat 14 De Bosrand, Wiekstoterweg WZ 37 Vaarderhoogt, Dorresteinweg 72 Hubo, Torenstraat 8 Haringsma, Parallelweg 13 Provak Ceelen, Soesterbergsestr. 4

Soester Courant | 2001 | | pagina 35