Limburgse asperges: kus van de lente i^Pêrg" Telefooncirkel viert vijfjarig bestaan IÜBT) svraag voor onze lezers 'Dit was het beste concert' Smullen met asperges 'enietev [CULTUURWELZIJN! Voor \Nereld14/inkel Meningen 11 van lezers| Birkstraat Maskers Sparen voor textiel bij C1000 Asperge evenementen in 2001 'Ook voor gezelligheid en sociaal contact' cueschotel Voorzitter Apollo over voorjaarsconcert 3.995,- Activiteiten ar asperr inform WEER VOLOP SMULLEN VAN HET 'WITTE GOU ^^\^)ting'Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9\ Ie). 602 8132 Klachten bezorging Soester Courant Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen (é£8 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na middag bezorgd. Open brief aan gemeente Geachte heer Van Wanroij, In het orgaan van de Wijkvereni- ging Soest-Zuid lazen wij dat de gemeente voornemens is om z.g. 'varkensruggen' te plaatsen op de Birkstraat, om het vanuit Amers foort komende verkeer te bemoei lijken te keren en vervolgens als nog de Bartolottilaan in te rijden. Wij juichen toe dat de gemeente dit probleem als aandachtspunt heeft opgepakt. Doch wij waren al beducht voor deze oplossing. Wij zien het al ge beuren, wat nu ook al bij regelmaat gebeurt, namelijk dat men gewoon blijft keren maar dan via de inrit ten van de bewoners Birkstraat op de nummers 100-104 (twee dub bele inritten). Hierdoor ontstaat een nog gevaarlijker situatie, daar dan nog uitsluitend gebruik van de privé inritten wordt gemaakt. Wij verwachten meer effect als de Bartolottilaan tussen de Hilde- brandlaan en de Birkstraat een richtingverkeer wordt gemaakt. Vanuit Soest komende kan het toch geen probleem zijn om via de Soesterbergsestraat de wijk in te rijden. Graag geven wij u deze suggestie in overweging, en zijn natuurlijk bereid om onze stelling nader toe te lichten. Overigens, het valt ons op dat het merendeel van de wijk bewoners van Soest-Zuid ook voor onze deur keren en alsnog de Bar tolottilaan inrijden. H. van Oevelen, J. van den Hoek Gevraagd vaste bezorgers in Soest voor de SOESTERÜOOURANT Aanmelden: tel. 6014152 Logo puzzel Laatste week! Inzenden voor 26 mei WOENSDAG 23 MEI 2001 SOESTER COURANT Maskers wor den vooral vereerd om hun geestelijke kracht. In Afri ka is het mas ker het meest gebruikte sym bool in religie, kunst en traditie (uiteraard komen in Azië om de zelfde redenen maskers voor). In Afrika is het hout waarvan de maskers worden gemaakt: osese- hout, tweneboa of mahonie. Soms kan het masker van afval hout worden gemaakt, meestal is er een te kappen boom voor nodig. Steeds wordt ervoor gezorgd dat herbeplanting plaatsvindt. De maskers worden met de hand ge maakt door kleine producenten- groepen. Van vader op zoon wordt de kunst van het houtsnijden door gegeven. Vaak zijn de maskers ko pieën van museumstukken. In de Wereldwinkel zijn maskers uit Afrika te koop (Ghana, Ivoor kust, Burkina Faso) die gemaakt zijn ter gelegenheid van geboorte, huwelijk, gevecht, koningshuis, vruchtbaarheid enz. Openingstijden Wereldwinkel: maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m vrijdag 09:30-17:30 uur; 09:30-17:00 uur. Vanaf maandag 21 mei kan men bij C1000 sparen voor textiel van het merk Jules Clarysse. De actie duurt t/m zaterdag 30 juni. Het succes van de actie is te dan ken aan de eenvoudige opzet. Bij elke f 20,- aan boodschappen ont vangt de consument een gratis waardecheque. Wanneer 2 waarde- cheques bij elkaar zijn gespaard, kan men een washand kopen voor f 0,95; een handdoek tegen inleve ring van 6 cheques voor f 3,95; een badlaken tegen inlevering van 6 cheques voor f 8,95; een theedoek tegen inlevering van 4 waarde- cheques voor f 1,95 en een keu kendoek tegen inlevering van 4 waardecheques voor f 1,95. Er zijn verschillende modieuze kleuren. Op zaterdag 30 juni 2001 ontvangt men de laatste waardecheques. Men kan deze cheques t/m zater dag 7 juli 2001 inwisselen. l personen met haassaté - spareribs L- .marineerde karbonaij!s; Vandaag vieren de vrijwillig sters van de Telefooncirkel het vijfjarig bestaan. Dat gebeurt met een eenvoudige maar fees telijke gezamenlijke lunch op het'hoofdkwartier', het Rode- Kruis-kantoor aan de Valeri- aanstraat. Want inmiddels is de cirkel ook een beetje een Rode-Kruisproject. 42 PAGINA 11 'Ik heb nog nooit zoiets meege maakt. Het beste concert ooit,' vertelt Piet Lüschen, voorzitter en bariton bij het Soester man nenkoor Apollo. Hij denkt niet dat er iets fout is gegaan don derdag bij het jaarlijkse voor jaarsconcert in De Open Hof aan de Veenbesstraat. In de 53 jaar dat Lüschen lid is van Apollo heeft hij nog niet zo'n goed concert meegemaakt. 'Het was goed georganiseerd en de dirigent was subliem.' De afgelopen maan den heeft het koor een andere di rigent gehad, namelijk Majel Lus- tenhouwer, omdat de eigen diri gent ziek is. Volgens Lüschen leer de de dirigent hen andere dingen dan ze gewoon waren, zoals En gelse uitspraak. 'Hij is heel goed met mensen en wordt nooit boos. Hij heeft ons op een hoog niveau gebracht, terwijl we met onze eigen dirigent al goed waren.' Het concert kwam tot stand met medewerking van het gospelkoor Chorus Line. Dit jonge koor be staat uit ongeveer 30 vrouwen en 6 mannen. Verder was er een so lopartij van de Soester bariton Wim Stolp. srzijramen (3-deurs) artblokkering 5-deursuitvoering Sinds begin van de jaren vijftig is Noord- Limburg en Oost-Brabant het belangrijk ste teeltgebied van asperges in ons land. Hier liggen de aspergebedden, waar de asperge zich maandenlang verstopt, vei lig voor zonlicht en nachtvorst. De asper gestengels beginnen uit te lopen als de grondtemperatuur is gestegen tot onge veer 10° graden. Zodra de zon voldoen de kracht heeft om de aarde op te war men, kunnen de plantenknoppen onder de grond gaan uitgroeien tot witte asperges met een lengte van 20 tot 30 cm. Hoe warmer de grond, hoe sneller ze groeien. Bij de groene asperge wacht men met oogsten tot deze 23 cm boven de grond is. Nadat met de hand de aarde rondom de scheut voorzichtig is verwij derd, wordt de asperge met een speciaal mes met de hand gestoken. Omdat de zon de asperges verkleurt, wordt de oogst grotendeels 's morgens vroeg en bij warm weer ook nog aan het begin van de avond binnengehaald. De norma le teelt loopt van medio april tot 24 juni, de feestdag van St. jan. Er is natuurlijk een reden waarom het seizoen stopt op 24 juni. De aspergeplant heeft namelijk voldoende tijd nodig om verder te groei en en reserves aan te leggen voor het volgende seizoen. De regio Zuidoost- Nederland levert ongeveer negentig pro cent van de totale witte aspergeoogst in Nederland, waarvan het grootste gedeel te onder het kwaliteitslabel Venlo Fine Quality. Het gebied in Limburg en Noord-Brabant dat met asperges beplant is, vormt met ongeveer 2200 hectare een van de grootste geconcentreerde asper- gegebieden ter wereld. Wit en groen Asperges heb je in vele soorten en maten. Ze worden voor de consument op grond van hun kleur ingedeeld in twee groepen: witte en groene asperges. Wat het verschil is? Dat zit 'm niet alleen de kleur, maar ook in andere zaken. Zo Het aspergeseizoen is voor fijn proevers een gouden periode. Niet in alleen in restaurants kunt u genieten van de vele variaties met Limburgse asperges. Ook in de eigen keuken kunt u zelf sma kelijke aspergegerechten maken. We helpen u op weg! Het basisrecept van witte asperges is de start van veel heerlijke aspergegerech ten. Dit basisrecept ziet er als volgt uit: in een grote pan ruim water aan de kook brengen met zout, een klontje boter en een schepje suiker. Als het water kookt, de asperges toevoegen en water opnieuw aan de kook laten komen. Daarna warmtebron uitdraaien en asperges in 15 tot 20 minuten gaar laten worden (deze kooktijd is afhanke lijk van de dikte van de asperges). Asperges afgieten of uit de pan schep pen met een schuimspaan. Het basisre cept van groene asperges is gelijk aan het basisrecept van de witte, alleen is de kooktijd korter. Groene asperges kook je in 5 tot 10 minuten. Aspergesalade op toast Laat 250 gr. dunne geschilde asperges (klasse B of C) gesneden in stukjes van 1 cm, 1 kwartier koken met wat zout. Uitlekken en af laten koelen. Asperge- nat eventueel bewaren voor soep. Koude asperges met een vork prakken en vermengen met 1 eetlepel mayonai se, wat peper, een scheutje slagroom en een eetlepel whisky-cocktailsaus. Recept: mevrouw A. Besouw-Achten, Grubbenvorst. In diverse Noord- en Midden Lim burgse dorpen en steden vinden gedurende het aspergeseizoen aspergefeesten plaats. Muziek, folklore, Limburgse bieren en natuurlijk asperges vormen de hoofdmoot van zo'n feest. Ga er gerust eens heen! 29 april Horst-Melderslo Aspergefeest in Horst in het Nationaal Aspergemuseum De Locht te Horst- Melderslo. U bent er welkom van 14.00 -17.00 uur, voor lekkere aspergehapjes en informatie over asperges. Inlich tingen VW Horst tel 077 3987604 en kijk ook op www.delocht.nl. 4, 5 en 6 mei Tour d'Asperge Drie dagen ontspannen fietsen door het aspergegebied, afgewisseld met diverse excursies onderweg. Er is een keuze uit tochten van 30 of 60 km die starten vanaf de Locht (zie boven). Deelname per dag is ook mogelijk. Inlichtingen VW Arcen tel 077 4731247 of VW Horst tel 077 3987604. 24 mei (Hemelvaartsdag) Arcen Op de aspergemarkt in Arcen vindt u diverse demonstraties, proeverijen, muziek en uiteraard verkoop van asperges. Inlichtingen: VW Arcen tel 077 4731247. 24 en 25 mei Weert Aspergefietstocht van ca 30 km. Vertrek tussen 10.00 en 12.00 uur vanaf Restaurant Les Deux Charmes, Bassin 4, Weert. Inlichtingen: VW/ ANWB Weert tel 0495 536800. 3 juni (le Pinksterdag) Grubbenvorst Al sinds vele jaren vindt dit asperge- feest plaats met o.a. muziek, straat theater, hapjes en huifkartochten langs de aspergevelden. 3 juni (Ie Pinksterdag) Herkenbosch Aspergefietstocht door het schitteren de Roerdal. Start om 10.00 uur vanaf bezoekerscentrum de Meinweg. 1 mei t/m 1 juli Arcen en Blltterswijck Asperge fiets- en wandelarrangemen ten inclusief diner en excursies onder weg. Dagelijks mogelijk. Informatie: VW Arcen tel 077 4731247. Voor inlichtingen kunt u terecht bij de VW Noord en Midden Limburg tel 077 3586773. Aanvragen asperge-arrangementen brochure: tel 077 3526625 of mail naar info@regiovw.nl Tip: Ook is er de mogelijkheid samen met uw vereniging of excursie te maken naar drijf Custers in Ell. Voor boekingen: tel. 0495-5 Op Hemelvaartsdag (24 mei) ge beurt er heel wat in de gerefor meerde kerk vrijgemaakt in Soest (Parallelweg 1). Allereerst is er de kerkdienst zelf, die begint om 9:00 uur. Ds. A.N. Hendriks preekt dan over Jezus, die terugging naar de hemel. Hij legt onder meer uit wat het doel van die terugkeer was. In de dienst wordt ook een baby'tje gedoopt. Na afloop is er gelegenheid om met elkaar koffie te drinken. Bij mooi weer is er ver volgens een gemeentedag in de Soester Duinen. Daar is gelegen heid om met elkaar te praten, spel letjes te doen en te picknicken. Het is de bedoeling dat iedereen zelf eten en drinken meeneemt. Alle mensen die dat willen, kunnen mee. Zo heeft iedereen de moge lijkheid om op een informele ma nier met de gemeente kennis te maken. Dan kunt u eens zien wel ke kerk er nu achter die persbe richten zit. Belangstellenden kun nen bellen: 8§5826448 of 6027898. Speciaal voor deze avond had de dirigent een lied geschreven, waar in het publiek welkom werd gehe ten door Apollo en Chorus Line gezamenlijk. In De Open Hof waren ongeveer 450 enthousiaste mensen aanwezig en het applaus was niet van de lucht. Lüschen: 'Het applaus van het publiek straalde warmte uit naar het po dium. Dat was echt geweldig!' Na het concert gingen de mensen staan en bleven klappen om de mannen over te halen tot een toe gift, wat zij graag deden. ïowtimel tige deelnemers werkt dat beter, zo is in de praktijk gebleken. Nut bewezen Volgens coördinator Nel Pelzer, destijds een van de initiatiefne mers, hebben de telefooncirkels in de loop der jaren hun nut wel de gelijk bewezen. 'We hebben heel positieve ervaringen opgedaan, en het is in bepaalde situaties echt belangrijk geweest dat we op deze manier contact hebben kunnen houden. Maar het gaat niet alleen om noodsituaties; de telefooncir kel biedt de mensen ook een stukje dagelijkse gezelligheid en een beet je sociaal contact, hoe bescheiden ook. Dat is leuk, als je de hele dag niemand spreekt...' Van het groepje vrijwilligsters - op dit moment ca. twaalf - zijn Greet Prent en Jacky van Soest al vanaf het eerste begin actief bij de Tele fooncirkel. Zij 'bemannen' de cen trale post resp. op zaterdag en zon dag. Voor veel deelnemers is dat de vervelendste dag van de week, omdat er dan maar weinig gebeurt en de dag heel lang kan duren. Jacky heeft in die vijf jaar heel wat verhalen aangehoord. 'Veel men sen zijn eenzaam, en dan helpt zo'n gesprekje toch altijd. De men sen zijn heus niet allemaal zielig, maar soms zitten ze ergens mee. Dan is het toch fijn dat er iemand is die even luistert...' Voor liefhebbers van het culinaire leven is het een feit: de lente brengt meer dan alleen mooi weer. Het betekent ook volop genieten van de Limburgse asperges! Ambachtelijk geteeld en met de hand gestoken uit de rulle zandgronden van Zuidoost-Nederland is deze groente op haar best. En iedere fijnproever zal het beamen: de enige echte asperge in combina tie met een heerlijk glas witte wijn is als een kus van de lente. ne. Deze stof heeft een gunstige uitwer king op leverstoornissen, onvoldoende nierfunctie, jicht, chronische reuma, ver moeidheid, hartkloppingen en lage bloeddruk. Verder werkt asperge bloed zuiverend. Bij nier- en blaaskwalen kan asperge als urine-uitdrijvend middel gebruikt worden. Ook wordt beweerd dat asperge goed past in afslankpro- gramma's! Tot slot nog een historisch weetje: in de oudheid werd asperge beschouwd als een afrodisiacum. Ofwel een soort liefdesdrank met een gunstige invloed op het liefdesleven. Meer weten over asperges? Dat kan! Bezoek de website www.asperge.nl voor achter grondinformatie over de ge schiedenis van asperges, de aspergeteelt, de soorten en maten, kooktips en lekkere recepten. Heeft u vragen, opmerkingen of een lekker recept, stuur dan een e mail naar dit adres: secretariaat.zvd@veilingzon.nl 7ATPunar: <n uci ZATERDAG 19 MEI Itenverven van Sikkens RTSDAG - DONDERDAG 24 Mn Horren van Hamstra, dschapvan Black&Decker VRIJDAG 25 MEI van Dremel, Horren van Hamstra ZATERDAG 26 MEI Horren van Hamstra voonwaren. baarn 3741 gr baarn tel 035 548 61J3 di en za van 09.00 tot 18.00 uur 1 vrij van 09.00 tot 21.00 uur 'gen sin geldig i/m maandag 4 juni zooi Vijfjaar geleden - in april 1996 - ging de Telefooncirkel van start als min of meer het 'zusje' van het Centraal Meldpunt Vrijwilligers- hulp, dat een jaar eerder (1995) in Zonheuvel (de villa bij Zonneglo ren) geboren was. Het principe van de Telefooncirkel is even simpel als doeltreffend: elke dag bellen de deelnemers elkaar op een vast tijd stip, Iwaardoor duidelijk wordt of alles nog 'in orde' is. Vooral voor bejaarden en langdurig zieken geeft de Telefooncirkel daardoor een stukje houvast; het zal op die manier niemand overkomen dat hij/zij door niemand wordt ge mist.. Neemt iemand de telefoon niet op, dan wordt er actie onder nomen en gaat er iemand kijken of alles nog wel in orde is. Elke dag om half tien pleegt de vrijwilligster-van-dienst op het 'hoofdkwartier' het eerste tele foontje, naar deelnemer 1; die belt vervolgens deelnemer 2, die op zijn/haar beurt contact zoekt met deelnemer 3, en zo gaat het verder tot de laatste (nummer 6 of 7) weer naar het hoofdkwartier belt. De cirkel is dan letterlijk rond. Er zijn inmiddels vier Telefooncirkels, elk met zo'n 6 a 7 deelnemers, en ook een 'stercirkei', die een tikkel tje anders werkt: in plaats van naar elkaar worden de deelnemers tel kens door het hoofdkwartier ge beld, zodat er altijd direct 'contact' is. Vooral voor de wat vergeetach- Het steken van de asperges gebeurt nog altiid op ambachtelijke wijze: met de hand. groeien witte asperges altijd onder een aarden wal (aspergebed), zodat er geen licht bij de stengel kan komen. Bij witte asperges wordt dan ook alleen de sten gel geoogst, die onder de grond groeit. Groene asperges mogen wel doorgroei en boven het grondoppervlak. Hier wordt juist dat gedeelte geoogst, dat boven de grond groeit. Maar het verschil dat u als consument vooral merkt is, dat groene asperges wat pittiger van smaak zijn en niet geschild hoeven te worden. Beide soorten smaken verrukkelijk, voor al als ze kakelvers zijn! Lekker en gezond Oude kruidenboeken omschrijven asper ge als een geneeskruid. In asperge zit namelijk onder andere de stof asparagi- Cenieten van de lente Buiten het culinaire aspect, heeft de asperge nog een extra dimensie: het Limurgse land. Het zuiden van ons land voorziet de levensgenieter van een grote variatie aan bezienswaardigheden. Uitgekiende fiets- en wandelroutes leve ren prachtige uitzichten van het geva rieerde landschap op. Bos, heide en heu vels wisselen elkaar harmonisch af. De oude kastelen en overblijfselen van de Romeinen zorgen voor de nodige cultu rele bezienswaardigheden. En natuurlijk liggen er langs de verschillende routes restaurants, waar de inwendige mens kan genieten van heerlijke asperges met een verfrissend glas witte wijn: een kus van de lente. Genieten van de lente? Dat kan! Voor onze lezers is er nu een mooie kans. Het enige wat u hoeft te doen om kans te maken op een van de drie hoofdprijzen, een Limburgs Goud Weekend-arrangement voor twee personen, is een brief kaart te sturen met daarop de juiste antwoorden op de onder staande vier vragen. Vragen: 1. Van wanneer tot wanneer loopt het aspergeseizoen? 2. Welke grondsoort is geschikt voor de teelt van witte asperges? 3. Wat is de totale oppervlakte van de aspergevelden in Nederland? 4. Onder welk kwaliteitslabel worden de meeste asperges in Zuidoost- Nederland afgezet? Ie prijs Gastronomisch verwenarrangement voor 2 personen in Bilderberg Hotel De Bovenste Molen in Venlo, bestaande uit een uitgebreid aspergediner, overnach ting in luxe kamer en een champagne- ontbijt. U komt tot rust in dit schitterend gelegen hotel. 2e prijs Asperge-arrangement voor 2 personen in Hotel La Ville Blanche in Thorn. Bestaande uit welkomstdrankje, 2 over nachtingen, 2 x uitgebreid aspergediner, 2 x ontbijtbuffet en 1 dag gebruik van fiets. 3e prijs Asperge-arrangement voor 2 personen in Hotel Wilhelmina in Venlo, bestaande uit ontvangst met koffie en vlaai, 2 x over nachting en 2 aspergediners. Het hotel is gevestigd in een historisch pand in het hart van Venlo. 4e prijs 3x Screwpull levermodel t.w.v. fl. 335,-. De snelste kurkentrekker ter wereld. Deze prijs wordt ter beschikking gesteld door Screwpull. Stuur uw briefkaart met antwoord vóór 11 juni aanstaande naar: VVV Noord- en Midden-Limburg, Postbus 4315, 5944 ZG Arcen. I raak bij aanbare langs in

Soester Courant | 2001 | | pagina 11