co Q O LBAAR ïbloerrr aruóhocK Guus Kruis: 'Homeopathie haalt het beste uit jezelf Cursisten ROC naar Engeland Verdwenen Soest hervonden Soest 50 jaar geledenj akker akker OP SOEST! Itapijttegels Zomerprijzen in de jj week van Hemelvaart PAGINA 12 WOENSDAG 23 MEI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 13 'Filmhuis: 'De zee die denkt' I PIET VAN HEUGTEN LOS TE LEGGEN PIET VAN HEUGTEN [TAPUTTEGELSI Oud-directeur bibliotheek vestigt praktijk in Soest Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers 0 Ikidswearl H ffraag tot ziens bij Sllentjjn Weer jong zijn...: Meningen fi van lezers I Sociaal? Leven op de Engh| Aflevering 41 Avondvierdaagse Defensie heeft voorrang. IATIONALE VERENIGING Breda Tel. (076) 564 63 62 nl www.zonnebloem.nl 0,99 4,99 'HALF GEHAKT 6,99 sehakt 7,99 'OUDERHAM 1,00 IW0RST 1,00 erhamworst1^00 =Rkaas 1,001 IAKT 1, granny smiths appelen 1.81 r i de korenaer JONGE JENEVER LITERFLES 9.52 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Zaterdag 26 mei Bluesnight: The Nervous Fellas vPESHVW VrELLAS The Nervous Fellas is een stevig swingende R&B band die naast enig eigen werk een repertoire van covers heeft met gevoel voor tra ditie. De band is enerzijds beïn vloed door de nieuwe lichting van de U.S. Bluesscene (Fabulous Thunderbirds, James Harman en R.J. Mischo), anderzijds door de oude lichting Bluesmuzikanten die in de jaren veertig en vijftig furore maakten. (Howhn' Wolf, Little Walter, Jazz Gillum, Papa Light- foot en Frankie Lee Sims). The Nervous Fellas is een band waarin vier ex-leden van de Groovetones zijn terug te vinden. Toen eind 1996 Groovetones frontman Willem van Dullemen de band verliet besloten ze al snel om verder te gaan. Het repertoire werd voor 90% veranderd en met een nieuwe start ook maar een nieuwe naam de Nervous Fellas, genoemd naar een song van Smiley Lewis. De daaropvolgende twee jaar werd met verscheidene zangers gewerkt tot eind 1998 Johan de Roos be sloot zelf maar te gaan zingen. De afgelopen jaren deden zij voorpro gramma's voor The Palladins, be geleiden zij Jay MeNeely Dana Gillespie. De band bestaat uit: Jo han de Roos, mondharmonica, te norsax en zang; Arie Verhoef, gi taar; André Prins, staande bas; René Klein, drums. Aanvang 22:00 uur. Entree f 15,00. Deur open 21:30 uur. Deur dicht 23:30 uur (of eerder als het vol is). Voorverkoop zaterdag 26 mei 15:00-16:00 uur. Maandag 28 mei In 'De zee die denkt' zien we een met zijn ideeën en levensvragen worstelende scenarioschrijver. Hij schrijft het script van deze film. Hij doet wat hij typt en hij typt wat hij doet. Maar dan blijkt de film toch niet alléén over de problemen van een scenarioschrijver te gaan. De kijker ontdekt dat hij naar zichzelf zit te kijken. Een spel van optische illusies en steeds veranderende ge zichtspunten geeft de kijker een ontregelende maar ook humoris tische ervaring, de ervaring name lijk dat ogen en verstand allerminst trouwe bondgenoten zijn. 'We le ven in een groot circus van zelf gecreëerde illusies, en we zijn er zo sterk in gaan geloven dat we nau welijks nog kunnen zien dat ze il lusies zijn,' zegt de stem in het be gin van de film. Gert de Graaff (1957) studeerde in 1987 af aan de Nederlandse Film en Televisie Academie met de als best bekroonde examenfilm 'Twee'. De Graaff werkt als editor bij het NOB. 'De zee die denkt' won op het IDFA 2001 de Joris Ivens Award. Regie, scenario en camera Gert de Graaff. Geluid Alex Booy. Met Bart Klever, Rick de Leeuw. Nederland 2000, 100 min. Aanvang 20:30 uur. Entree 10,00; CJP/65+ 7,00. Reserve ren: maandag t/m vrijdag 09:00- 13:00 uur, 886019577. DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEI TEGELTAPIJT. GEEN GELIJM EN GEEN GESPIJKER I FABRIEKSWINKEL- WINKEL PIET VAN (verkoop WAARDE HEUGTEN 150X50 CM. PRUS KEU 600 f f 3,75 KEU BOUCLÉ JMtfr 7,95 KEU DISCO DW f 8,95 KEU DESIGN /44^5- ƒ10,95 KEU F0RT.UNE fWr ƒ15,95 KEUFRISE /J4^r ƒ18,95 KEUSHAGGY flhVr f 22,95 chincilla-look 11 kl. KELA BERBER flffflr ƒ29,95 100% wol Bij aanschaf van Kela tegeltapijt worden uw benzinekoslen vergoed. ±100.000 project-tapijttegels voorradig Géén bezorgloon, leggen door gehele land mogelijk. FABRIEKSWINKEL verkoop uitsluitend bij zijn tapijtfabriek le RENSWOUDE, Utreditseweg 4 Tel. 0318-571225 L—J.l.l.1,1 LI Uil II I.^M Guus Kruis, klassiek homeo- paat', zo meldt een bescheiden bordje naast de deur van haar woning aan de Prunuslaan 28. Tot dusver heeft ze niet echt aan de weg getimmerd met haar 'nieuwe baan'. Veel men sen in Soest kennen haar nog als oud-directeur van de open bare bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, waar ze van 1990 tot 1995 de scepter zwaaide. Sindsdien is er heel veel veranderd. Toen ze het bij de bibliotheek 'wel zo'n beetje gezien' had, zoals ze het omschrijft, nam ze een reform winkel in Laren over. Dat sloot goed aan bij de grote belangstelling die ze had voor alternatieve en natuurgeneeskunde. Vanaf het be gin wijdde ze zich daarnaast aan de studie homeopathie, een zware zesjarige opleiding waarvan ze on langs het theoretische deel met succes heeft afgesloten (de eerste twee jaar deed ze in één keer). Eén dag per week houdt ze ook prak tijk in Baarn. De klassieke homeopathie is Guus van huis uit vertrouwd. 'Ik ging als ik wat mankeerde vroeger zelf ook meestal naar een homeopaat.' Wat haar aanspreekt is vooral de 'men selijke' benadering. Ze is - als oud-verpleegkundige - altijd sterk geïnteresseerd gebleven in de me dische aspecten van het menselijk bestaan en in haar nieuwe beroep vindt ze daar weer alle mogelijkhe den toe. 'Het is interessant om je af te vragen waarom mensen ziek worden en hoe je dat kunt behan delen. In de reformwinkel ging het toch voornamelijk om symptoom bestrijding; dan was er meestal te weinig tijd om mensen individueel te helpen. Als homeopaat bekijk je het 'totaalbeeld' van de patiënt en daar neem je in het algemeen ook ruim de tijd voor. Het eerste con sult duurt altijd wel een uur of an derhalf. Daarin ga je o.a. na wat er met de patiënt is gebeurd voordat hij ziek werd, of er iets in zijn le- Het resultaat hangt doorgaans sa men met de manier waarop ie mand met begrippen als ziekte en gezondheid omgaat. Volgens de leer van de homeopathie beschikt ieder mens over een 'zelfgenezend vermogen'. De homeopaat pro beert dat met speciale middelen - de bekende verdunningen - te ac tiveren en behandelt op die manier een heel scala van al dan niet chro nische aandoeningen, óók de vage klachten waarvoor de gewone ge neeskunst vaak geen oplossing heeft. Zelfs patiënten die regulier 'uitbehandeld' zijn doen meestal niet vergeefs een beroep op de homeopathie en heel wat 'moeilij ke medische gevallen' vinden baat bij de homeopathische aanpak, die ven veranderd is. Je moet echt eerst alles van iemand weten - wat voor type het is, wat hij eet, hoe hij slaapt en hoe hij in het leven staat, zijn relaties, karakter, angsten - want dat is allemaal bepalend voor het medicijn dat je voorschrijft. Een homeopaat kijkt naar het ge heel van de mens, niet alleen naar zijn kwaal.' Levensenergie Homeopathie is volgens haar een volkomen serieuze geneeswijze, die steeds meer mensen aan spreekt. Toch zal ze niemand afra den zijn heil bij de reguliere ge neeskunst te zoeken. Ze wijst er in dat verband op dat er ook artsen zijn die tegelijk homeopaat zijn. 'Er is volgens mij geen ziekte die niet met homeopathie te genezen is. Dat wil overigens uiteraard niet zeggen dat iedere zieke ook gene zen wórdt...' Zichtbare ziekte symptomen zijn volgens homeopa thische opvatting het eindproduct van een (soms lang) proces, waar in de levensenergie verstoord is geraakt. Dat is niet rechtstreeks via lichamelijk onderzoek waar te ne men; vandaar dat de homeopaat de patiënt soms eerst 'het hemd van het lijf moet vragen. Guus Kruis. Smitsweg 311, tel. 6012630 Stap Twee Onder de naam Stap Twee is een ambitieus, vijfjarig project gestart. Doel: in het vrijwilligerswerk daadwerkelijk aan de slag gaan met interculturalisatie. Op weg naar intercultureel vrijwilligers werk hebben we de eerste stappen al gezet: vrijwilligersorganisaties zijn zich bewust van hun multicul turele omgeving en willen daar op inspelen. Nu de tweede stap: daadwerkelijk in actie komen. Bij Stap Twee gaat het niet langer al leen om praten over hoe ingewik keld het is om aan interculturalis atie te werken, maar ook de ver volgstap te zetten en er daadwer kelijk mee aan de slag te gaan. Eén van de oorzaken is dat orga nisaties er vaak niet in slagen een omslag te maken naar intercultu reel werken en de doelgroep niet kunnen bereiken. Een andere oor zaak is dat allochtonen niet bekend zijn met het fenomeen 'vrijwilli gerswerk' zoals dit in Nederland is georganiseerd. Zij weten de weg niet te vinden naar de traditionele vrijwilligersorganisaties. Mensen die niet gevraagd worden, weten ook niet dat ze nodig zijn. Maar andersom geldt hetzelfde. Mensen moeten ook zeggen: 'hier ben ik'. Allochtonen vormen voor vrijwil ligersorganisaties een 'geweldig potentieel'. Je ziet dat organisaties zich desondanks voornamelijk richten op traditionele groepen. Het is overigens ook een illusie om te denken dat je dat in een jaar voor elkaar krijgt. Om die reden verleent het ministerie van VWS vijf jaar subsidie aan Stap Twee. Wat wordt er verwacht van de vrij willigersorganisaties? De WB zou willen dat ze een afspiegeling zijn van de lokale gemeenschap en dat binnen die gemeenschap met el kaar die tweede stap wordt gezet. Deze week vraagt de WB aan dacht voor de volgende geselec teerde vacatures: 01-127 Kringloopcentrum te Soest zoekt met spoed iemand voor de kassawerkzaamheden. 03-106 Stichting voor Sociaal Cultureel Werk te Baarn zoekt ter ondersteuning van de betaalde kracht, een vrijwilliger voor het le ren van de Nederlandse taal aan buitenlanders. 03-130 Vluchtelingenwerk te Soest vraagt vrijwilligers voor de opvang en begeleiding van vluch telingen op de driewekelijkse spreekuren, waar de cliënten te rechtkunnen met hun vragen. 03-167 Stichting voor uitvoering en ondersteuning van Welzijns- functies te Soest vraagt assistentie bij speelgoeduitleen. Controle op hoe er met speelgoed wordt omge gaan en het leren van wat je met speelgoed kan doen. 03-174 Dezelfde Welzijnsorga nisatie vraagt vrijwilligsters om in allochtone gezinnen moeders (ou ders) te begeleiden in het spelen met kinderen. De ontwikkeling van de peuter wordt gestimuleerd met het oog op een goede voorbe reiding op de basisschool. Men krijgt in principe begeleiding. 05-101 Internationaal Vrouwen Centrum te Soest vraagt een vrij willigster voor het begeleiden bij volleyballen en basketballen voor vrouwen en meisjes. Voor informatie: Vrijwilligers Va cature Bank Soest, Smitsweg 311, 3765 CJ Soest. Openingstijden: dinsdag t/m donderdag van 9:00 tot 12:00 uur, 886012630. volgens Guus immers 'het beste uit jezelf haalt'. Tegenstand In haar praktijk heeft ze al de no dige ervaring opgebouwd, o.a. met de behandeling van hyperactieve kinderen (ADHD) en mensen met depressies. Ook bij 'gezonde ziek ten' als zwangerschap en geboorte kan de homeopaat trouwens een belangrijke rol spelen. Van 'tegen stand' van de kant van de regulie re geneeskunst merkt ze niet veel, althans niet van de huisartsen, 'hoewel sommige specialisten ken nelijk nog wel bang zijn voor 'rare genezers'. Ik vind het wel jammer als mensen me vereenzelvigen met handopleggers, piskijkers of ster renwichelaars.' Voor afspraken en meer informa tie kan men bellen met Guus Kruis, Prunuslaan 28, 3768 BH Soest, 885881222 of 06-28401360 (gkruis@omnitrade.nl). 0 alle schoenen 25% korting 0 diverse kleding 30% korting 0 knip deze advertentie uit en ontvang o 10% korting op NIET afgeprijsde artikelen 0 Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid (035 - 603 55 46) -jÉj Als afsluiting van het cursus jaar Engels zijn cursisten van ROC De Amerlanden uit Soest, Baarn en Bunschoten vier dagen naar Engeland ge weest. Op maandag 14 mei ver trok een bus vol naar Calais, waar de oversteek naar Dover werd gemaakt. Onderweg naar het logeeradres, werd de jamfabriek 'Wükins and Son Ltd.' bezocht. Daar kon, on der het genot van een heerlijke pot thee met de beroemde Engelse scones, de jam geproefd worden. Daarna ging het richting jeugdher berg. Deze bevond zich in het pit toreske plaatsje Castle Heding- ham, dertig kilometer van Cam- bridge. Dinsdag stond Cambridge op het programma. Drie gidsen leidden de groep 's ochtends rond langs de vele colleges en de kennis van het Engels werd goed getest. Veel cur sisten merkten tot hun verbazing dat ze de uitleg in het Engels re delijk konden begrijpen en dat ze de cursus dus niet voor niets had den gevolgd, 's Middags kon er gekozen worden uit een bezoek aan de Botanie Gardens, King's College Chapel en ook was het mogelijk om te gaan varen op de 'river Cam'. 's Avonds werd er een bezoek ge bracht aan de pub in Castle He- dingham en spraken enkele cursis ten Engels met de plaatselijke be volking. Dat ging af en toe met veel hilariteit gepaard. Woensdag was Ely het doel. Hier staat een van de grootste kathedra len van Engeland, 's Middags werd een echt Engels landhuis, Audley End House, bezocht, omringd door prachtige tuinen. In verschil lende kamers stonden gidsen klaar, om op diverse vragen een ant woord te geven. Een prima manier om het geleerde Engels in de prak- Cursisten uit Soest voorde jeugd herberg in Castle Hedingham. tijk te brengen. De laatste avond in de pub stond in het teken van het afscheid, en er werden zowel Nederlandse als En gelse liedjes gezongen. Donder dagochtend vroeg, na het laatste Engelse breakfast, ging het weer richting huis. Na een bezoek aan Dover, bleken er echter technische problemen te zijn met de boot, zodat er gewacht moest worden op een volgende boot. Door de storm kon de boot niet op eigen kracht de haven uit, dus moesten er sleepboten aan te pas komen. Na een zeer ruige overtocht, die veel mensen niet snel zullen vergeten, werd het vaste land bereikt en vele uren later dan gepland kwam ie dereen weer thuis. Zowel de cur sisten, als de leiding, waren het er over eens dat het een fantastische reis was geweest. In Hervonden Soest deze keer een groepsfoto uit 1954 van het 25-jarig bestaan van de Jonge Boeren- en Tuinders- bond Soest. Op de foto niet al leen de Soester boerenzoons, maar ook jongens van buiten Soest. Zij verhuurden zich als knecht bij de boer voor dag en nacht vaak voor een of meerde re jaren. Zij konden zich aan sluiten bij de JBTB. Ook meisjes werkten in die jaren als meid bij de boer en woonden meestal intem. De knechten en de meiden hadden een jaarcontract en werden eens per jaar betaald. Het contract liep van oktober tot okto ber. Op de derde dinsdag in okto ber liep het contract af en werd het jaarsalaris uitbetaald. In deze week werd alleen het noodzakelijke werk gedaan, zoals melken, het was im mers een feestweek, zo werd ons verteld. Voordat er kunstmest bestond was de Eng erg schraal. Boekweit ge dijde goed op een schrale bodem. Volgens overlevering werd de boekweit in de nazomer gedorst en verkocht en van de opbrengst werd het jaarloon aan de meiden en knechten uitbetaald. Als bij een boer meerdere knechten in dienst waren, was er één met de titel eer ste bouwmeester. Deze was ver antwoordelijk voor zowat al het paardenwerk plus verzorging van de paarden. De andere(n) stond(en) onder hem. Een jongen die van school kwam en voor het eerst bij de boer ging werken, noemden ze een mudjong. Hij moest op de boerderij de rotklus jes opknappen. Eind jaren vijftig, min of meer nadat deze foto is ge maakt, verdwenen door mechani satie en het opkomen van loonwer kers de boerenknechten en mei den. Dank zij Anton Roest kregen we deze informatie en alle namen van de jonge boeren en tuinders. De twee oudere mannen, zittend rechts op de foto, zijn de leraren die agrarisch onderwijs gaven. Zij waren tevens de technische advi seurs van de vereniging. Eerste rij zittend v.l.n.r.: Peter van de Breemer; Henk Schimmel; Peter Kuijer; Wim van Roomen; Gerard Kok; Wim van Hofslot; de heer Nijhuis; de heer Seegers. Eerste rij staand v.l.n.r.: Rijk Hilhorst; Kees Burgsteden; Piet van de Hengel; Piet van de Breemer; Wim van Hofslot; Jan van de Breemer; Roel Hoksber- gen; Anton Roest; Jan Smink; Jo han van Hofslot; Gerard van Roomen; Jan Nieuwenburg. Tweede rijstaande v.l.n.r.: Piet Kuijer; Wout van Logtenste- ijn (bij vlaggenstok); Renee Hil horst (Hooiweg); Kees Logten- stein; Jan Burgsteden; Toon Brou wer; Arie Hilhorst; Richard Hil horst; Jacob Burgsteden; Kees Hil horst; Henny Schothorst. Achterste rij v.l.n.r.: Piet Hilhorst; Gert Hartman; Wim Burgsteden; Renee Hilhorst; Ben Kaats; Anton van Houter; Kees van de Breemer. ledereen heeft wel eens met de gedachte gespeeld om jong te zijn of te blijven. Hoewel het lichaam daar niet altijd aan mee wil wer ken, kun je je geest wel proberen jong te houden. En daarin kan wellicht het oecumenisch koor 'Toont goed' een rol in spelen. Want dit van oorsprong jongeren koor zingt vrolijke, vlotte liederen die veelal voor jongerenkoren ge schreven zijn. Maar het staat open voor leden van alle leeftijden. Grijp dus die kans en vraag infor matie bij Frank Kooiman, 886022647, of kom meteen luiste ren en meedoen op woensdag avond vanaf 19.30 uur in de Open Hof. Onderstaand bericht werd via e- mail verspreid onder onder meer Soester ondernemers: 'Mensen, LET OP! Nieuwe politie VIDEO camera's! Er worden video camera's ge plaatst die niet meer met het oog of op de stinger te herkennen zijn. Op grond van de nieuwe wetge ving kunnen hierdoor nog meer overtreders van de maximum snel heid worden geverbaliseerd. Ook het dicht op de voorganger rijden en het rechtsinhalen kunnen hier mee geregistreerd worden. Met deze VIDEO-BEELDEN zullen overtreders nu nog zwaarder en sneller worden bestraft. (D.W.Z. BINNEN 4 DAGEN EEN PRO CESVERBAAL IN DE BUS) Ze staan op de volgende plekken: (volgt een lijst met snelwegen en plaatsen). Wees zo sociaal om deze LIJST door te sturen naar je collega's, vrienden, bekenden, noem maar op!!' Deze oproep werd verstuurd door sociaal democraat, vooraanstaand Soester pvda-lid, ex gemeente raadslid de heer Kees Boerkoel. Peter Ensdorff Logo puzzel Laatste week! Inzenden voor 26 mei Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 Uit het dagboek van Olga Duijm, mei 1964: 'We hebben de avondvierdaagse gelopen. We moesten verzamelen bij de vader van Piet. Ik wist niet wie Fiets vader was. Gelukkig heeft mijn moeder me geholpen, zodat ik toch nog goed terecht kwam. De onderwijzers van onze openbare school keken naar de lucht, want ze waren bang dat het zou gaan regenen. De onderwij zers van de katholieke school waar we altijd ruzie mee hadden keken ook naar de lucht maar die deden tegelijkertijd een schietge bedje. Bij de start onweerde het niet - dus we gingen lopen. Om dat de 'openbarenen de 'katho lieken'altijd al veel ruzie maak ten, probeerden we elkaar iedere avond tijdens het lopen te over schreeuwen met 'potje met vet'. Op het eind kwamen we allemaal doorweekt aan, en sopten we in onze schoenen. En aan het eind van de route stonden onze ouders, vrienden en familieleden - ook doorweekt - al uren op ons te wachten met zakken snoep en bosjes bloemen. En iedereen kreeg zijn medaille. Uit het dagboek van Olga Duijm, mei 2001: 'Mijn zoon van 9 heeft de avond vierdaagse gelopen. Ik moest hem afleveren bij de vader van Andrea, die ik gelukkig al kende. Het was racen heen en weer, tussen werk, koken, vergaderingen, en aan dacht voor een stel grote dochters die examen doen. Ik kon hem wel zelf brengen, en we kwamen alle maal kinderen tegen van allerlei verschillende scholen - openbaar, christelijk en katholiek - die we kenden van voetbal, of uit de buurt, waarmee we een 'zet hem op'konden uitwisselen. Bewijs van ontzuiling. Voor het lopen deed hij toch wel even zijn 'Da Costa-hesjeaan. Een paar avon den is mijn zoon zeiknat gere gend, maar omdat ik hem een mobieltje had meegegeven (ik weet zelf nog steeds niet eens hoe dat ding werkt) hoefden de lieve mensen die ik had ingeschakeld om hem af te halen tenminste geen uren te wachten langs de rou te, en kreeg hij toch zijn zakken snoep en bosje bloemen. En zijn medaille... Post scriptum De avondvierdaagse is een eeu wigdurende, jaarlijks terugkeren de uitdaging: een feest, en een kwelling, zowel voor de organisa toren als de deelnemers en hun ouders. Prinses Laurentien kent het al, maar Maxima is net Neder lands staatsburger geworden. Voor mij hoort ze er pas bij wanneer ze alle vreugde en ellende van een echte avondvierdaagse aan den lijve ondervonden heeft. Dus... zet hem op Maxima! Olga Duijm Uit de Soester Courant van Dinsdag 22 Mei 1951 Kort geleden is in de Staatscourant een beschikking opgenomen van de Minister van Economische Za ken, waarbij de regering de be voegdheid krijgt aan het bedrijfs leven de verplichting op te leggen om orders ten behoeve van onze defensie uit te voeren. Aan zoda nige orders zal voorrang moeten worden verleend boven andere opdrachten; dit laatste is princi pieel het belangrijkste van dit be sluit, waarmee dus is vastgelegd, dat onze industrie in de eerste plaats ter beschikking zal staan van de defensie. Nu zou het mogelijk rijn, dat de grote bevoegdheden, die de rege ring hiermee krijgt, er toe zouden kunnen leiden, dat men van de in dustrie gaat verlangen om dergelij ke orders ook uit te voeren tegen lage prijzen of tegen extra moeilij ke condities, bijv. levering in ab normaal korte tijd. Daarom zijn in dezelfde beschikking de voorwaar den opgesomd onder welke de in dustrie de defensieopdrachten mag weigeren. In de eerste plaats mag geen lagere prijs worden berekend, dan die welke in het normale han delsverkeer geldt of die welke in officiële prijsvoorschriften zijn vastgelegd. Dit laatste met dien verstande, dat steeds de hoogst toelaatbare prijs van de prijsvoor schriften in het algemeen de bete kenis hebben van prijslimieten en dus aangeven tegen welke prijs het bedrijfsleven nog rendabel kan werken. Verder mogen de orders niet van zodanige aard en omvang zijn, dat de bedrijven ze slechts zouden kunnen uitvoeren ten koste van belangrijke wijzigingen of uit breidingen van de onderneming. De bedoeling van deze condities is het bedrijfsleven te beschermen tegen onaanvaardbaar zware las ten. In het algemeen zal men waar schijnlijk de defensieopdrachten zonder bezwaar kunnen en willen verrichten en al deze bepalingen zouden dan ook van weinig bete kenis zijn als er geen andere kant aan de zaak zat. Reeds uit de voorschriften van de beschikking is duidelijk te lezen, dat men moeilijkheden verwacht bij de uitvoering van het defensie programma. Anders was het im mers niet nodig de prioriteit van regeringsopdrachten zo ondubbel zinnig vast te leggen. Maar men is er van overtuigd, dat dit werk voor de landsverdediging slechts kan geschieden ten koste van de pro ductie voor vredesdoeleinden, het geen onvermijdelijk een toene mende schaarste aan normale ge bruiksartikelen moet veroorzaken. BRAND IN GARAGE STAM. Gistermiddag was een monteur in de werkplaats van garage Stam bezig met laswerk aan een grote vrachtauto. Deze werkzaamheden moesten worden verricht nabij een ijzeren bandenbak, welke achter de cabine en onder de bodem van de laadbak is aangebracht. De mon teur was onkundig van het feit, dat zich in deze bak twee jerrycans met benzine bevonden en plotse ling geraakte de laadbak in brand. Terwijl de monteur snel zijn zuur stofcilinder naar buiten bracht en de electrische geleidingen stroom loos maakte, trachtten zijn colle ga's met schuimblussers de brand te blussen. Een der jerrycans ont plofte daarbij met een hevige knal, waardoor de brandende benzine naar alle kanten stroomde. Hier door moest de Brandweer worden gewaarschuwd, die binnen enkele minuten met de nevelspuit en 2 motorspuiten ter plaatse was. Met de nevelspuit was de brand snel geblust. De auto had brand schade aan de cabine en laadbak opgelopen, terwijl de houten zol dering van de werkplaats over een grote oppervlakte danig van de vlammen had geleden. Een der monteurs liep ernstige brandwon den op aan zijn gelaat en handen. IN 10 MINUTEN. In een tijdsverloop van 10 minuten werden gistermiddag een 5-tal au to's min of meer beschadigd door dat nabij het kruispunt bij Hotel Trier twee aanrijdingen plaatsvoi den. Bij de eerste aanrijding wi bestuurder van een personi vanaf de Vredehofstraat weg inslaan, waarbij der tegen zijn wag daarna nog twee ani welke niet zo konden komen. 2 beschadigden.

Soester Courant | 2001 | | pagina 13