st pen i ecialis PARKET 100 jaar Montessorischool Soest SUBARU jVerschillende genres boeken en platen op markt Apollo :asion antoorurenschool De Buut houdt open huis Dagje uit voor vrijwilligers van de Zonnebloem Schuldenfonds Raad van Kerken voorziet wel degelijk in behoefte IVARIAI eren Verandering op touw voor Stichting De Paardenkamp Met Theo Jellema van Sweelinck naar Bach WOENSDAG 23 MEI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 ,'dA» - 't Ken-nèt... Vroegere Bonifaciusschool zoekt reünisten voor 30 juni Zondag collecte in aangesloten kerken specialist in All Wheel Drive AWD S-1 .vt tefcv Mik K&ea •*7 5'A' -|HT4'ï>>r^t.lWn.. -I IDEEEN lorgen is de laatste dag van de boeken- en platenmarkt van het Soester Mannenkoor ipollo bij Hoka aan de Ferdi- land Huycklaan. Voor de lief- ïebbers zijn er verschillende ectuur en diverse grammo- bonplaten, netjes gerang- chikt. Volgens Piet Luschën (77), voor atter van ApoUo, zijn er maandag- biddag al dik honderd mensen 'eweest en loopt de verkoop goed. Vooral toen de markt net opende, was het een gekkenhuis en pro- >eerde iedereen er met de beste coopjes vandoor te gaan. ir is van alles te vinden op de narkt. Er zijn ongeveer 6000 boe- en uit allerlei categorien, zoals wetenschap, tuinieren, wijnen en heologie. Luschën: 'Alles ziet er ;oed en gelikt uit, het is geen rom- el. Er komen veel verzamelaars :n die kopen dan van alles tegelijk, .ommige mensen komen ieder or een spectaculair finan- den begint met betalen*. voor een gebruikte auto - •en een Top Occasion heel 'uwens altijd inclusief de Renault-deaJer. bij het B.K.R. teTieI 080000 030-2611441 UBBELE ïPREMIE RETOUR fhïoM^"6 V<?0,waarden Elektrotechnische •kt afwiiken t.o.v. de j *Na aftrek energiepremie jaar, gewoon omdat ze Apollo kennen en dan herkennen ze mij ook wel, want ik doe het al vanaf de eerste keer, veertien jaar gele den.' Op één boek op de markt is Piet bijzonder trots, namelijk 'Onze hedendaagsche Letterkundigen'. Dit is een boek uit 1870 over let terkundigen, zoals bijvoorbeeld Hendrik Jan Schimmel. Het koor is hier aangekomen door een sterf geval, een soort erfenis dus. De letterkundigen staan in het boek met een handgeschreven brief en een foto, waarna de geschiedenis van de persoon volgt. Er is nog geen prijs voor het boek bekend, de geïnteresseerde kan zelf met een bod komen. Nu de Oude Ambachtenmarkt is afgelast verwacht Luschën niet extra veel bezoekers op hemel vaartsdag. 'Mensen die normaal naar de markt zouden gaan, ko men denk ik niet hier heen. Maar dat weet je natuurlijk nooit. Van passanten moeten we het niet heb ben, meer van mensen uit de om trek, die bekend zijn met Apollo en met de markt.' Alle spullen die verkocht worden zijn ingezameld door de ruim hon derd leden van het koor. Ze wor den door de voorzitter aange spoord om in hun omgeving op zoek te gaan naar boeken en pla ten bij mensen die verhuizen of zelfs bij sterfgevallen. Zelf is Piet ook erg druk met de inzameling en de organisatie van de markt. 'Ik zit het hele jaar in de boeken. Al het ingezamelde materiaal komt bij mij terecht. Ik kijk dan hoe de staat is en ik lees zelf ook een boel, zodat ik kan adviseren. Ik bel nog wel eens aan bij een huis dat te koop staat. Mensen die gaan verhuizen, willen vaak nog wel wat boeken kwijt. Zo ben ik er het hele jaar mee bezig.' De opbrengst van de markt wordt verdeeld over de verschillende fondsen van Apollo. Vorig jaar was de opbrengst ongeveer 7500 gulden. Hoeveel de markt dit jaar oplevert, daarover durft de voor zitter nog geen uitspraken over te doen. De gemeente Soest, de ouders en de leerkrachten van De IBuut kunnen er trots op zijn Ei dat de school een nieuwe kans I gegeven wordt. Dit zei Herman [van Veen dinsdag in zijn ope- Iningswoord van het open huis Bvan de openbare basisschool aan de Willaerstraat. |De bijeenkomst werd georgani- Iseerd in samenwerking met Stich- Iting Balans, die de buitenschoolse ■opvang verzorgt. Cabaretier Her- Iman van Veen opende de avond met een toespraak, waarin hij de ■keuze van ouders voor openbaar t onderwijs een bewuste noemde. 'Het bewust in contact willen bren- Igen van hun kinderen, met de ge- woonten en ideologieën van bui- Y tenlandse medeburgers in de hoop r en verwachting dat ze als volwas- I senen in een multiraciale samenle- I ving begrip en waardering kunnen I opbrengen voor andersdenken- f den.' j De Buut mag zelfstandig verder en hoeft niet samengevoegd te wor- den. Dit geldt ook voor de open bare Prins Willem-Alexander- school aan de Beetzlaan en de Wethouder de Haanschool in Soesterberg. De Desmond Tütu en De Klimop zullen wel over 2 of 3 C jaar samengevoegd worden. Loca tiedirecteur Marijke Kemp van De Klimop en De Buut is erg blij dat De Buut voorlopig alleen verder mag en de kans krijgt om zich te presenteren als goede school. Ze zegt dat er nog veel verkeerde ideeën bestaan over de openbare scholen, waar over het algemeen de allochtone kinderen in de meer derheid zijn. 'Er wordt snel gedacht dat het on derwijs niet goed is, omdat het een openbare school is. Er is niets mis met zwarte scholen, maar De Buut is dat niet. Wij zijn een multicultu rele school en we zijn daar juist trots op, omdat het zo goed gaat.' Marijke Kemp vond het open huis daarom ook erg belangrijk. 'Zo kunnen we proberen het beeld bij te stellen en laten zien dat er goed onderwijs wordt gegeven. Het was een geslaagde avond met ook wat gezichten uit de politiek.' Nu de school gekozen heeft voor de Dalton-methode, zou de kwa liteit nog meer moeten verbeteren. De Dalton-methode heeft als drie pijlers, zelfstandigheid, samenwer king en vrijheid, wat gezamenlijk moet neerkomen op meer indivi duele aandacht voor het kind. Tijdens het open huis werd duide lijk gemaakt dat De Buut een zo genaamde 'kantoorurenschool' is. Dit houdt in dat kinderen ook na schooltijd, tijdens kantooruren dus, terechtkunnen voor opvang, zodat ouders kunnen werken. Deze opvang wordt geregeld door Stichting Balans. Marijke Kemp: 'We proberen ook echt een huiskamer te maken, waar gewoon een bakje thee ge dronken kan worden. We sluiten met de activiteiten aan bij wat er overdag op school gebeurt.' De animo voor deze opvang is nog niet erg groot. Volgens Marijke slaat het in grote steden beter aan en blijven veel Soesters liever thuis bij hun kinderen, maar ze ziet de toekomst voor de kantooruren- school zonnig in. De kinderen in de buitenschoolse opvang zijn 41/ m 10 jaar en de groepen zijn niet groter dan tien kinderen. Voor meer informatie over Buiten schoolse Opvang (BSO) kan con tact worden gezocht met Stichting Balans, vragen naar Truus (admi nistratie) of Nicole (hoofd BSO) van Kooij, 886017615 IAMDiAAT PIANKENVI.OEREN KURK MARMOFWOR BAMBOEPARKET Nu hij aanschaf van een parketvloer in de woonkamer, laminaat op de slaapeta^e voor J ISjOO per m2 'vraag naar dc exacte voorwaarden üs'KrponGefiancfefmg is™ superieure ofwerkloog op uw parketvloer die bet onderhoud tot een minimum beperkt, waardoor u nog meer woonpfezier beleeft aan uw vloer. De op uw vloer... Een uniek product van Het Parket Atelier Soest, Birkstraat 91 Tel.: 035 60 110 60 Het Parket Atelier 24 uur per dag bereikbaar Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommewes 3* Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Vroeger, op de boerderij in de Wieringermeerpolder, hadden wij een knecht uit Friesland. Hij sprak dan ook ras-echt Fries. Dat gaf soms spraakverwarring. Toen een wagen met hoog opgetast los hooi de dorsdeuren binnen moest rij den, zei hij: "t Ken-nèt.''. En de paarden trokken de hooiwagen naar binnen, met gevolg dat een hele berg hooi eraf schoof. Het in 't Fries is: niet. Maar, beste puzzelaars, het inzen den van de Soester Logo Puzzel (uit de Soester Courant van 11 april) kan nog net wel! Tot 26 mei a.s. U dingt toch allemaal mee naar de fleurige geldprijzen, met een hoofdprijs van (bijna) f 1000,-! Veel succes! Olga Goezinnen-Slagter. Logo puzzel Laatste week! Inzenden voor 26 mei Honderd jaar - dat kan niet van veel scholen in Soest ge zegd worden. De Montesso rischool aan de Dalweg gaat dat jubileum komende maand uitgebreid vieren. Dat gebeurt met een feestweek, eind juni, met daarin als hoogtepunt een reünie voor oud-leerlingen op zaterdag 30 juni. In feite viert de Montessorischool het honderdjarig bestaan van het schoolgebouw, want dat staat er nu precies een eeuw. De school zelf - als instelling - is al een stuk ouder en dateert, als voormalige r.k. jon gensschool die later de naam St. Bonifacius kreeg, van de jaren ze ventig van de 19e eeuw. In elk ge val was er in het jaar 1871, zoals directeur Rob Balvers weet te ver tellen, een school van die naam in het voormalige Sint Jozefgebouw - beter bekend als het verenigings gebouw aan de Steenhoffstraat, op de plek waar nu Visserstaete staat. De 'nieuwe' school - nu dus 100 jaar oud - staat daar trouwens pal achter. Tot de zestiger jaren van de afgelopen eeuw is de Bonifacius school een jongensschool geble ven; daarna kwamen ook de meis jes - die al vanaf 1869 een eigen school bij de nonnen in het Sint Jozefklooster (nu het onderkomen van het museum Oud Soest en Artishock) hadden - erbij. Tijdens de feestweek - van dins dag 26 juni tot en met zaterdag 30 juni - is er elke dag wel iets te be leven op de school. Veel normale lessen zullen er in elk geval wel niet meer plaatsvinden, verwacht Rob Balvers, die inmiddels ook alweer 28 jaar directeur is van de school, die de laatste jaren een op merkelijke groei heeft doorge maakt. Volgens Balvers is dat ze ker mede te danken aan het Mon- tessori-systeem, dat twaalf jaar ge leden werd ingevoerd en dat een grote aantrekkingskracht blijkt te hebben, ook buiten de katholieke gemeenschap van Soest die van ouds de belangrijkste leverancier van leerlingen was. \AonleiisorM UK) y<v<n' 'Er zijn volop historische banden met katholiek Soest,' aldus Bal vers. 'Van oudsher was het zeg maar het klompenschooltje voor de boerenkinderen van o.a. de Brink. We hebben ook heel wat leerlingen van wie de ouders en zelfs de grootouders hier op school hebben gezeten.' Jarenlang was de Bonifaciusschool een kleine, intie me school, maar de zes klassen van 'toen' zijn inmiddels uitgegroeid tot negen groepen. Het ruimtege brek doet zich al een paar jaar ge voelen, maar de gemeente Soest - die daarin moet voorzien - werkt nogal traag. Intussen gaat het schoolgebouw hard achteruit en daar komen de ontwikkelingen rondom het Spoordal-plan nog eens overheen, zodat de school min of meer is overgeleverd aan het spel tussen gemeente en pro jectontwikkelaar. 'Het schiet nog niet op,' aldus Balvers. Dat alles zal echter de vreugde bij het eeuwfeest niet drukken. Het schoolteam loopt zich alvast een beetje warm voor de evenementen die op stapel staan en voor de reü nie - gepland op zaterdag 30 juni - is zelfs een speciale commissie aan de slag gegaan, die nog op zoek is naar oud-leerlingen. De reünie duurt die zaterdag van 15:00 tot 18:00 uur en wordt ge houden in de school. Het is waar schijnlijk voor velen de laatste kans Het huidige schoolteam van de Montessorischool, hier in een out fit van honderd jaar terug. om nog één keer een bezoek te brengen aan het gebouw dat ze kennen uit hun eigen schooltijd. Er komt ook een tentoonstelling met foto's en attributen uit vroeger tij den. Wie daarvoor thuis nog bruik baar materiaal heeft wordt ver zocht contact op te nemen met de commissie, waar ook de aanmel dingen voor de reünie worden ver wacht: Corien Blom, Lange Brink- weg 69, AB Soest, 886022076 (wimco.blom@hetnet.nl) en Mar lies Blom, A.P. Hilhorstweg 19, 3768 MS Soest, S86010524. De open dag van Stichting De Paardenkamp gaat 9 juni niet door. Dat heeft het bestuur be sloten in verband met de MKZ epidemie. Alhoewel paarden niet vatbaar zijn voor de ziekte wordt het evene ment toch afgelast, uit piëteit met de getroffen veehouders. Verder wil de Stichting het risico van be smetting vanuit een andere omge ving naar Soest en andersom zo laag mogelijk houden en meent daarom dat het geen evenement kan organiseren, waarbij bezoekers vanuit het hele land verwacht wor den. De Stichting acht het ook on juist om nieuwe paarden naar De Paardenkamp te laten komen, zo lang de epidemie niet volledig on der controle is. Voor De Paardenkamp staan er nogal wat veranderingen op de agenda. Er is een uitbreiding ge pland waarbij er ruimte wordt ge boden aan meer paarden. Dit houdt echter wel in, dat er andere vergunningen noodzakelijk zijn. Bij de aankoop van een perceel aan de Birkstraat 122b, voormalig bedrijf van de heer Koning, is een vergun ning gekocht die afdoende is voor het aantal paarden. De Paarden kamp heeft voor deze uitbreiding nieuwe ammoniakrechten nodig. Vraag aan de gemeente was daar om of deze verkregen kunnen wor den door gedeeltelijke intrekking van milieuvergunningen van ande re percelen. Het college heeft toe gezegd dat de vergunningen van de Wieksloterweg WZ 27 in Soest en van de Utrechtseweg in De Bilt gedeeltelijk worden ingetrokken, in ruil voor de benodigde ammoniak rechten voor de Birkstraat. Naast het tankstation Avia aan de Birkstraat staat een landschuur van De Paardenkamp. De gemeente heeft toestemming aan de Stichting gegeven om deze te slopen. Hier mee wordt, volgens het college, het zicht op de bosrand sterk verbe terd. Het wil een beleid gaan voe ren waardoor de Birkstraat een landelijker gezicht krijgt, dan het verstedelijkte dat het nu heeft. De bedrijven of woningen aan de straat mogen daarom alleen nog maar in de diepte, dus in de rich ting van de bosrand, en niet meer in de breedte uitbreiden. Ook dat zou namelijk het uitzicht teveel belemmeren. De vrijwilligers van de afdeling Soest van de Nationale Vereni ging de Zonnebloem zijn op 16 mei jl. een dagje uit geweest. Met een touringcar van Eem- land Reizen uit Hilversum ging het gezelschap naar het Gel derse Brummen, naar het Par tycentrum De Vinkenweide. Het 'schuldenfonds' dat de plaatselijke Raad van Kerken vorig jaar ter gelegenheid van het 'jubeljaar' in het leven heeft geroepen voorziet wel degelijk in een behoefte. In het afgelo pen jaar is 9000 gulden uitge keerd aan Soesters die in een schuldsaneringstraject ver keerden. Ter illustratie noemt Raad van Kerken-penningmeester Auke Vis ser het geval van een jongp Soes ter moeder, die met steun van het fonds een studie kon volgen en daardoor weer in staat is haar ei gen inkomen te verwerven. 'Ze functioneert nu weer zelfstandig en betékent weer wat. Ze heeft als het ware haar eigen ik teruggekregen,' aldus Visser. Het jubileumfonds ging vorig jaar van start tijdens de oecumenische viering in Aqua Indoor, op zondag 4 juni. Aanleiding was o.a. het 40e jubeljaar, maar ook het 25-jarig bestaan van de Raad van Kerken Soest. De essentie van het jubeljaar - al bekend uit de bijbel - is dat onderlinge schulden vereffend worden, vandaar dat gekozen werd voor een fonds met dat doel. Ove rigens wordt daarbij niet zomaar geld weggegeven, maar worden de regels van sociale wetgeving volle dig in acht genomen. Van de zijde van de gemeentelijke overheid was er aanvankelijk enige scepsis te bespeuren, omdat - met name vol gens wethouder Neks Blommers - de sociale dienst alle gaten wel zo'n beetje afdekte en er dus geen behoefte was aan een apart fonds om mensen-met-schulden bij te staan. Tijdens de feestelijke jubileumvie ring in Aqua Indoor brachten de bezoekers al een bedrag van 7.500 gulden bij elkaar voor het fonds. Tijdens het Gildefeest kwam daar nog eens 1500 bij; uit de Soes ter samenleving stroomde nog eens 6000 gulden binnen, zodat het fonds met een gezonde financiële basis van ca. 15.000 gulden van start kon gaan. Bovendien komt er regelmatig iets bij van particuliere 'sponsors' die een structurele bij drage - per maand of kwartaal - hebben toegezegd. Collecte Komende zondag (27 mei) is het Wezenzondag en dan zal in alle bij de Raad aangesloten kerken en ge meenten van Soest een collecte voor het schuldenfonds plaatsvin den. Dat zal volgens Visser waar schijnlijk ook wel weer enige dui zenden guldens opleveren, zodat het uitgangsbedrag van 15.000 gul den zoveel mogelijk in stand blijft en er ook in de komende jaren nog mensen geholpen kunnen worden. De bedoeling is dat het fonds toch zeker wel een jaar of vijf in stand zal blijven. De Raad van Kerken beslist ove rigens nooit zelf wie er voor een uitkering uit het fonds in aanmer king komt. Dat is overgelaten aan twee deskundigen: de heren Stoe- lenga en Hilhorst van resp. de Sa- men-op-Weg diakonie en de ka tholieke charitas. Zij bepalen of een aanvraag al dan niet wordt ge honoreerd. De aanvragen komen overigens meestal binnen via de predikanten en pastores. 'Wie ie mand kent die in aanmerking komt voor een steuntje in de rug van het fonds, moet zeker niet schromen contact op te nemen. Ook dat kan het beste via de voorgangers, aldus Visser, omdat die in het algemeen het meest 'aanspreekbaar' zijn. Spekken' Om het fonds te 'spekken' denkt de Raad van Kerken verder nog aan de mogelijkheid om in janua ri - als de euro wordt ingevoerd - de 'oude' buitenlandse valuta in te zamelen. Soortgelijke acties wor den landelijk voor diverse goede doelen gevoerd, maar in Soest zou het een welkome versterking van het schuldenfonds kunnen beteke nen. Auke Visser: 'We zijn daar over in gesprek met een plaatselij ke bank, die ons daarbij misschien kan helpen. Het ziet er niet ongun stig uit, maar het is nog niet rond.' Hij wijst er ten slotte op dat het fonds het karakter heeft van 'door Soesters voor Soesters'. Ook bij dragen van particulieren van bui ten de aangesloten kerken en van bedrijven en instellingen zijn dus zeer welkom. De bankrekening van het 'Jubileumfonds 2000' heeft nummer 37.99.44.227. Onder een stralende zon werd daar met groot enthousiasme jeu de boules gespeeld. Na een heer lijke lunch werd de reis voortgezet naar Apeldoorn, waar het Paleis en de tuinen van het Loo werden bezocht. Ook hier waren de weer goden het gezelschap uitzonderlijk goed gezind. De stemming was opperbest, temeer daar de vrijwil ligers nu eens zelf werden ver zorgd. Immers, de voornaamste doelstelling van de Zonnebloem is het bezoeken van mensen die door ziekte of handicap aan huis zijn gebonden. Dit werk wordt door vrijwilligers gedaan. Naast het belangrijke bezoekwerk organiseert de Zonnebloem ook rolstoelwandelingen, feestmidda- Foto: Ankie Siddré gen, dagboottochten en vakantie weken. Voor rondvaarten in de Amsterdamse grachten wordt ko mend najaar een speciaal voor de Zonnebloem gebouwde aangepas te rondvaartboot in de vaart geno men. Ook bij deze activiteiten zijn vele vrijwilligers betrokken. Door de toenemende vergrijzing heeft de afdeling Soest van de Zonnebloem behoefte aan een geregelde in stroom van nieuwe vrijwilligers. Wie daar belangstelling voor heeft en nadere informatie wenst, kan contact opnemen met het secreta riaat van de afdeling: Türfstreek 24, 886020660. Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 In de serie zondagmiddagcon certen in De Open Hof in Soest speelt zondag 27 mei de orga nist Theo Jellema. Sinds 1986 is hij organist van de Martini kerk te Franeker. Naast zijn werkzaamheden als do cent hoofdvak orgel aan de conser vatoria te Groningen en Arnhem heeft hij een uitgebreide concert praktijk. In 1999 voerde hij in Friesland het complete orgel- oeuvre van Olivier Messiaen uit. In 2000 speelde hij in zestien concer ten in de Grote Kerk te Leeuwar den het complete orgeloeuvre van Johann Sebastian Bach. Theo Jellema is één van Neder lands toonaangevende concertor ganisten en heeft zijn programma van zondagmiddag in het teken gesteld van de Noordduitse Barok. In dat programma volgt hij de lijn van Jan Pieterszoon Sweelinck, rond 1600 organist van de Oude Kerk in Amsterdam, naar J.S. Bach. Sweelinck gold als de 'Noordduitse organistenmakerj Van heinde en verre kwam mei Amsterdam studeren en Swej cks invloeden zijn in dit cont beluisteren in werken van en Scheidemann. Gezien de grote reputatie lema en de diversitt kleuren van het Nijj Open Hof kan een optreden vang 16:00 ui

Soester Courant | 2001 | | pagina 9