Kleine verschillen Soester Stratenloop iir Laat niet vallen Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS TERIJ Lyceum herdenkt gevallenen Kinderen vermaken zich op Annie M.G. Schmidt-dag 1 Handbal voor basisscholieren in Soest voor voor de maanden juli en augustus EXTRA BELONING ISPORTI w arushoch Giro 222.111 Nieuwe Keurslager in Soest! Groot Groeneveldkoor dit jaar op 2 september 0900-821.24.11 Aanmelden: tel. 601 41 52 WOENSDAG 30 MEI 2001 gram SOESTER COURANT Plaquette, boek en herinneringen PAGINA 17 "3 f Voor al uw Verzekeringen, A Financiële Diensten, AVfN Hypotheken en Pensioenen I Voor kinderen van 8 t/m 12 jaar Milieuvergunning van Zuwa moet worden aangepast Het Landje Expositie Jazzclub 'Crouching tiger, hidden dragon' - bank ATLETIEK ZWEMMEN Zwemmers tweede Geen tuinhuisje in Ereprijsstraat MALSE \MROLLADE KILO 5.89 «HAM 1.49 Y'S CHIPS i/ERSE SMAKEN K 200 GRAM 0.72 PlSUfcST f*- Onlangs werden op Het Baarnsch Lyceum de oud-leer lingen herdacht die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn om gekomen. In zijn openings woord wees rector De Boer op o.a. het grote belang van een vaste plaats om dierbare ge storvenen te herdenken. Daarna gaf de archivaris van het Lyceum, oud-docent FJ. Booy, een overzicht van de geschiedenis van de school tijdens de oorlog. Hij vertelde hoe de schoolsituatie van lieverlee verslechterde. Uit Duitse literatuurboeken werden door de bezetters alle gedeelten over joodse schrijvers verwijderd en leerlingen werd geboden op te passen met anti-Duits gedrag. Men kreeg een paar jaar les verspreid over enkele andere gebouwen, omdat het schoolgebouw gevor derd was. Ook zakten oudere jongens met opzet voor hun examen om te werkstelling in Duitsland of erger, nog een jaar te voorkomen. In 1944 werd het zilveren jubileum van rector Vor der Hake en het Lyceum op sobere wijze gevierd. Omdat het voorjaar 1945 zo'n chaotische tijd was, kreeg men het eindexamen cadeau. Bij tientallen leerlingen, maar vooral oud-leerlingen die net van school af waren, ontstond snel de drang om zich te verzetten tegen de Duitsers. Zo verschenen er in 1942 op de muren van het school gebouw anti-Duitse leuzen als 'Weg met Hitier en zijn roverben de en 'Oranje boven'! Een leerling saboteerde zijn eindexamen Duits door een leeg vel in te leveren. Voornamelijk na hun schooltijd gingen jongeren in het verzet, waarbij helaas een groot aantal is omgekomen, vaak door verraad. Wilco Jiskoot speelde een belang rijke rol bij de groep rond de ver- zetskrant Het Parool. Ernst van Kempen was verbonden aan een Baarnse verzetsgroep. Via Enge land kwam Ernst de Jonge in Ne derland voor het Engelandspiel. Richard Barmé en Jaap Sickenga gaven via de radio berichten door, maar werden daarbij gepeild. Rita Barmé begeleidde joodse kinderen op hun vlucht voor de Duitsers en Hans de Beaufort hielp neergeko men piloten ontsnappen naar Zwitserland. Zij en vele anderen zijn vanwege dit verzetswerk om gekomen. Op een dag kwamen de joodse leerlingen niet meer op school, wat een schok gaf. Ook van hen keerden niet allen terug. In totaal gaat het om zeker 41 oor logsslachtoffers, aldus Booy. Jh. M.W.C. de Jonge, oud-leerling en broer van Ernst de Jonge, ont hulde daarna de plaquette. Hii sprak zijn waardering erover uit dat nu - na een poging van hem en anderen in het verleden - de tijdens de oorlog omgekomen oud- leerlingen zichtbaar in de school herdacht worden. Er werden bloe men neergelegd en er was een mi nuut stilte. Daarna introduceerde prof. dr. A.W. Reinink het oorlogsdagboek in briefvorm van zijn in 1974 over leden broer Maarten. Beiden zijn oud-leerlingen. Het is een indruk wekkend boek, omdat de 16-jari- ge Maarten voor een naar Ameri ka gevlucht schoolvriendinnetje uitlegt, wat er hier tijdens de oor log gebeurde en waarom. Prof. Reinink bood een exemplaar van het boek, Dagboek voor New York, aan de voorzitter van het leerlingenbestuur aan en schonk boeken voor alle vijfdeklassers. Het dagboek is nu in de boekhan del te koop. Na afloop was er voor de aanwezige oud-leerlingen van wie enkelen rond de 90 zijn, een kleine reünie. Met ingang van woensdag 30 mei krijgt Soest er een Keursla ger bij. In Soest is de naam Klashorst Meesterslagers al zo'n 5 jaar bekend als een ver trouwd adres voor vlees en vleeswaren aan de Soesterberg- sestraat 55. Rob Pouw is samen met zijn medewerkers al die tijd het gezicht van deze zaak geweest en vanaf 31 mei komt de naam 'Rob Pouw, keursla ger' op de gevel. Vooral de sterke kwaliteitsuitstra ling van het Keurslagersmerk en de ondersteuning die de bij de Keurslagersvereniging aangesloten ondernemers ondervinden waren doorslaggevende argumenten voor Rob Pouw om lid te worden. En de Keurslagersvereniging is van mening dat Rob Pouw voldoende kwaliteit heeft om zich te mogen aansluiten. Rob Pouw en zijn medewerkers zijn gewend hun klanten het beste van het beste te verkopen. Zowel op het gebied van vers vlees als op het gebied van vleeswaren. Als Keurslager gaat hij op de ingesla gen weg met grote inzet verder. De consument mag de komende tijd rekenen op een uitbreiding van het assortiment. Als Keurslager is Rob Pouw lid van een landelijke organisatie van 570 zelfstandige slagers die samen afspraken hebben gemaakt over kwaliteit, hygiëne, klantbehande ling en promotie. Jaarlijks wordt iedere onderneming gekeurd. Zo wordt vastgesteld of de onderne mer zich opnieuw een jaar Keur slager mag noemen. Een aantal boeken die woensdag te zien waren op de Annie M.G. Schmidt-dag in C-drie. De kinde ren konden zelf buttons maken en de film 'Abeltje', naar het gelijkna mige boek van de schrijfster, bekij ken. www.soesteronderlinee.nlinfo@soesteronderlinge.nl $OGStGI* Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 OfldGrliflflj© I Ieder jaar organiseert Kasteel I Groeneveld samen met de f Baarnse Muziekkring een R groot muziekfeest. In het verle- I den werden muzikanten uitge- nodigd deel te nemen aan een concert met het Groeneveld Jeugdorkest en de laatste drie jaren konden bezoekers genie ten van het Groot Groeneveld koor. Het Groot Groeneveldkoor is een koor voor kinderen van 8 t/m 12 jaar, dat maar één dag bestaat, dat 's morgens repeteert en dat 's mid dags een concert geeft voor alle bezoekers. Dit jaar verzorgt het koor op 2 september een concert op het rondeel van Kasteel Groe neveld. Het koor staat onder lei ding van dirigent Majel Lusten- houwer, dezelfde die al jarenlang het Kinderen voor Kinderen-koor begeleidt. Een klein orkestje zorgt I voor de nodige ondersteuning. Het J Groeneveldkoor wordt opgericht I op zondag 2 september 2001 en geeft diezelfde dag ook een con cert. Daarna wordt het koor weer opgeheven. Het programma ziet er als volgt uit: 09:30-10:00 uur: inschrijving deelnemers; 10:00-12:00 uur: re petities; 12:00-13:00 uur: lunch pauze; 13:00-15:00 uur: repetities; 15:30 uur: openbaar concert op het voorplein van het kasteel. Ieder kind dat zingen leuk vindt mag meedoen. Geef je op bij kas teel Groeneveld en je hebt zondag 2 september een leuke dag, dat is zeker. Deelname kost f 7,50 p.p. (ook voor Groeneveldpashouders, dit in tegenstelling met voorgaan de jaren). Het lunchpakket kost f7,50 p.p. Wat moet je doen als je wilt ko men zingen? Bellen met Kasteel Groeneveld (035) 5420446, of langskomen. Vertel wie je bent, waar je woont en hoe oud je bent. Dan krijg je in augustus een brief met daarin verdere informatie over het Groot Groeneveldkoor. Let op: het Groot Groeneveldkoor bestaat uit maximaal 100 kinderen. De gemeente moet de milieuver gunning voor het Soester bedrijf Zuwa aanpassen aan de uitspraak van de Raad van State. Die be paalde dat er 's nachts niet meer mag worden gezaagd. Andere ac tiviteiten, waarbij lawaai wordt ge maakt, zijn dan eveneens verbo den. Overdag mag Zuwa, dat handelt in tweedehands bouwmaterialen, wel kettingzagen en motor 'flexen', maar alleen in het gebouw aan het Eerste Heeserlaantje. De Raad van State boog zich over de kwestie, nadat een buurtbewoner beroep had aangetekend tegen de door de gemeente afgegeven milieuvergun ning. Volgens de Kroon kon het bedrijf in de nachtperiode niet vol doen aan de geluidsvoorschriften. De vergunning had betrekking op Zuwa en het sloop- en aanne mingsbedrijf BTZ. Dat laatste is inmiddels verhuisd naar Almere. De Soester Kring Secretariaat: Albert Cuyplaan 136 I s°Tel. 035-6017001 I De Soester Kring organiseert op woensdag 6 juni een bezoek aan het tuinencomplex 'Het Landje', gelegen aan het Wilgenpad in Eemnes (zijpad bij de Wakkeren- dijk 60, naast de r.k. kerk). Tüssen diverse bomen, heesters en conife ren zijn zitjes geplaatst vanwaaraf men in een oase van rust kan ge nieten van de weelderige borders, boordevol vaste planten. Op speel se manier wordt de tuin doorkruist met watervallen en stroompjes. De rondleiding start om 10:00 uur bij de ingang van de tuin. Fietsers ver zamelen zich vanaf 09:00 uur op de parkeerplaats achter de NPB- kerk (Pieter de Hooghlaan); ver trek 09:15 uur. Bijdrage in de kos ten: 10,00. Komende bijeenkomsten: 20 juni, bezoek aan natuur- en milieucen trum Baarn; 4 juli: excursie naar landschapsparken Hoog Beek en Royen, Pavia en Molenbos te Zeist. Informatie en programma: 886017001. Sleenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Zaterdag 2 juni In de maand juni is er in de expo sitiezaal van Artishock werk te zien van Mark de Bruin en Mathijs van Zutphen, beiden afkomstig uit Soest. Het werk wordt gepresen teerd als een initiatief van DoDo Kunstproducties. Het werk van Mathijs van Zutphen is doorleefd omdat de materialen die hij gebruikt dat zijn. Het zijn bestaande materialen, vaak mate rialen met een geschiedenis. Hij gebruikt veel oude dingen, objec ten die weggegooid zijn: afval. Die materialen, daar is iets mee ge beurd tijdens hun bestaan. Ze heb ben geleefd, dat maakt ze interes sant. Afval als metafoor voor de mens in zijn wereld, vergankelijk heid ten opzichte van eeuwigheid, balans temidden van chaos. Zijn collages hebben te maken met contrasten, met de strijd tussen ui tersten: geweld en onschuld, dood en leven, vergaan en ontstaan. Het werk van Mark de Bruin is als een collage van symbolen, ideeën en beelden. Hij schildert werelden waarbinnen zich nieuwe werelden openen. Het werk vormt een ico nografie van deze tijd, toont de dynamiek van alle tijden. Er zijn eindeloos veel verbanden zicht baar: tussen geschiedenis en nu, tijd en beweging, stilstand binnen beweging. Zijn schilders stijl omvat een veelvoud van technieken, am bachtelijke schilderswerk ver mengd zich met cartooneske vor men. DoDo kunst is een samenwer kingsverband tussen diverse kunst uitingen en streeft naar het samen brengen van diverse stijlen en disciplines. DoDo kunst bestaat zonder vaste plek, reizend als een circus met voordurend nieuwe at tracties, met als doel een zo breed mogelijk publiek te genereren. DoDo kunst werkt buiten de geijk te methodes en begrenzingen van de reguliere kunst scène en pro beert op die manier haar integriteit zuiver te houden. Aanvang 21:00 uur. Toegang vrij. WBBSm Maandag 4 juni Na jaren trouwe dienst als krijger in het negentiende-eeuwse China besluit Li dat het tijd is voor een ander leven. Hij gaat zich aan de Tao wijden. Zijn legendarische vierhonderd jaar oude zwaard, dat de bezitter onoverwinnelijk maakt, wil hij schenken aan de invloedrij ke Sir Te. Li vraagt zijn medekrij ger en vriendin Yu om het zwaard naar Peking te brengen, waar Sir Te woont. Hoewel hun onderlinge relatie zeer hecht is, hebben Li en Yu nooit hun wederzijdse liefde durven uitspreken. Onderweg ontmoet Yu de koppige, jonge aristocratische Jen, die zich hevig verzet tegen haar aanstaande uit huwelijking en jaloers is op het onafhankelijke, vrije bestaan van Yu. In Peking overhandigt Yu het zwaard aan Sir Te, maar al snel wordt het gestolen. Yu zweert het zwaard terug te zullen vinden. Maar waar moet ze zoeken? Mis schien bij Jen? 'Een droom over China', zo noemt de in New York gevestigde Taiwa nees Ang Lee zijn nieuwe film 'Crouching Tiger, Hidden Dragon'. Met een klassieke roman van Wang Du Lu als uitgangspunt toont hij een wereld die te magisch is om echt te bestaan. Opvallend aan de film is de krachtige rol die de vrouwen erin spelen. Zij zijn overtuigend aanwezig, niet als on derdanige poppetjes, maar als wils krachtige, trotse krijgers. Wat de film vooral aanstekelijk maakt, zijn de razendsnelle en prachtig gefilm de vechtscènes. Deze spectaculai re staaltjes van choreografie zijn duidelijk geïnspireerd op de tallo ze Hong Rong-vechtfilms, maar ze zijn eerder oogstrelend en humo ristisch dan gewelddadig. Als ve derlichte engelen vliegen de hoofdfiguren door de lucht, hier en daar een gevoelige trap uitdelend. Co-scenarist James Schamus noemt de vechtscènes zelfs 'poë tisch'. 'Crouching Tiger, Hidden Dragon' is inmiddels overladen met complimenten. Op verschei dene filmfestivals won de film prij zen, en onlangs werd de film be kroond met diverse Oscars, waar onder die voor de beste buiten landse film. (Hong Kong/Taiwan/ VS 2000, kleur, 120 min.) Aanvang 20:30 uur. Entree 10,00; CJP/65+ 7,00. Reserve ren: maandag-vrijdag 09.00-13.00 uur, 886019577. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de SOESTERÜCGURANT Aanmelden: lel. 60141 52 Negen individuele en vijf groepswinnaars zijn gehuldigd na de Soester Stratenloop die voor het tweede achtereenvol gende jaar in Soest-Zuid werd gehouden. In de hoofdrace over 10 kilometer finishten Niels Strik en Petra Martens als eersten. Zij mochten 1 mi nuut 'uitlopen' in C1000 om gratis zoveel mogelijk bood schappen in te slaan. Martens had - met de eindstreep op de Zuidpromenade in zicht - alles moeten geven om Astrid Suij- kerbuijk in de eindsprint te ver slaan. Het verschil op de streep be droeg slechts zestiende van een se conde. Baarnaar Strik forceerde de beslissing ook in de laatste meters en voelde de adem van Daniël Rotich in zijn nek: 31.36.6 om 31.37.1. De Soester triathleet Jack Belt kwam als derde binnen in 33.41.0. De Stratenloop, georganiseerd door AV Pijnenburg en winkelver eniging Hartje Zuid, was van start gegaan met de basisscholieren. In de groepen wedstrijd wonnen De Werveling (meisjes) en de Insin- gerschool (jongens). Bij de mid delbare scholieren ging de zege naar het Baarnsch Lyceum (meis jes onderbouw en jongens boven bouw) en het Griftland College die bij de jongens onderbouw als eni ge deelnam. Bij de meisjes boven bouw lieten de scholen het afwe ten. De individuele uitslagen: Basisscholen meisjes, 1450 meter: 1. Nathalie Eckhardt 5.24, 2. Iris Voogt 5.54, 3. Maaike Hooge- Op pad voor 1450 meter door de wijk Soest-Zuid. Foto: Herman van Dam boom 6.02; basisscholen jongens, 1450 meter: 1. Thijs Reling 5.03, 2. Bob Mönnich 5.04, 3. Thomas Herbold 5.08; Middelbare scholen meisjes, onderbouw, 1450 meter: 1. Gaby de Bruyn, 2. Stephanie Vos, 3. Jessica Hilhorst; jongens onderbouw: 1. Daniël Franken 4.18, 2. Rick Nelis 5.00, 3. Flasan Sert 5.19; jongens bovenbouw: 1. Coos van Buuren 4.10, 2. Remco Split 4.29, 3. Tim Vaessen 4.36. Afgelopen weekend hebben De Duinkikkers de tweede plaats be haald tijdens de jaarlijkse swim- meet in Amsterdam, waaraan 10 ploegen deelnamen. Het toernooi begon al goed met een eerste en derde plaats bij de wisselslag-esta fettes, waarvoor de ploegen een beker ontvingen. Daarna begon nen de persoonlijke nummers, waarbij veel persoonlijke records sneuvelden en een aantal medail les werd weggekaapt. Ook werden veel punten gescoord door de oudere zwemmers Sandra Kuyer en Pieter Damen die dit seizoen weer teruggekomen zijn. De bewoners van de Ereprijsstraat 179 krijgen geen toestemming van de gemeente om een tuinhuisje in hun tuin te plaatsen. De bergings plaats zou groter worden dan is toegestaan volgens het bestem mingsplan en daarom kan de bouw niet doorgaan. XW Je hebt de bal en krijgt meteen iedereen achter je aan. De jongen op deze foto staat in het middelpunt van de belangstelling. Niet alleen van de fotograaf, maar ook van zijn mede- en tegenspelers. Hij was één van de deelnemers aan het jaarlijkse handbaltoemooi voor basisscholieren, dat vorige week woensdag werd gehouden aan de Henriette Blaekweg. De schoolwed- strijden waren georganiseerd door SmeeingJBDC dat kennelijk (wéér) de uitslagen was kwijtgeraakt Foto: Herman van Dam Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: (3 cent per minuut) Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsiefonds.nl Word donateur. Er is nog zoveel te doen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 17