Plesman Residence geen kleintje 'Uitkomsten van onderzoek VOS lagen van tevoren vast' Leerlingen van basisschool hangen zelf de clown uit Nieuw alarmeringssysteem geeft bewoners Drie Eiken wat rust Wijkbeheerder Soesterberg op wensenlijstje van WD film over thema pesten Wim Putman geeft hamer VOS aan Wico Bunskoek Scholieren maken zelf /7Ü\ RODE KRUIS BEZORGERS/-STERS NNereldH IereldI/1/inkel MEDISCHE DIENST KERKDIENSTEN j [HULPVERLENING Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers Iedere twxett&sUiq- itt de &U4- wkw maevi J 7,50, - pen fan*. Letsel na botsing Druk wordt steeds groter op stadgewest M§P WOENSDAG 30 MEI 2001 Wethouder de Haanschool houdt voorstelling Wie vergelijkt leest de Soester Courant Gewoon een kopje koffie Verkeersbord stuk door dronken man Te jong om te brommen Geef bloed word Soest/Soesterberg Tel. (035) 601 39 57 Bloedbank Midden Nederland Hilversum Tel. (035) 624 50 27 {ing"Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, lel. 602 8132 Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 2 juni zondag 3 juni Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 pr. P. van Hooijdonk; eucharistieviering; cantores Zondag 10:30 pr. P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; koor/muziekgroep World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, ©030-2293100. Huisarts, maandag 08:00 - dinsdag 08:00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd (Den Dolder), Dolderseweg 227, ©030- 2280626. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, S80346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. aantal bewoners voelde er niet voor omdat ze zichzelf daar nog te jong voor vonden. Die zijn nog goed ter been en kunnen op een andere manier hulp oproepen.' Volgens Niehoff-Werning heeft de Stichting Zorgcentra Soest vanuit het zorgkantoor in Amersfoort een subsidie gekregen voor een extra kracht in het kader van het flanke rend beleid. 'Als de nachtzuster weg moet dan neemt de slaap- wacht de alarmeringspost over. De Drie Eiken is via een dichte over loop te bereiken vanuit de Hey- berg. Dat garandeert ook hun vei ligheid 's nachts.' Niehoff is te spreken over het feit dat de huiseigenaar bereid was om 130 duizend gulden te investeren zonder de huur te verhogen. De Drie Eiken heeft een typische se niorenbestemming. 'Het hele pand heeft geen drempels en is uitgerust met anti-slipvloeren. Toen twee jaar geleden nieuwe aanrechtblok- ken zijn geplaatst, werd overge stapt op elektrische kookplaten. Er is een beheerder die klusjes doet. Als je een tevredenheidsonderzoek Het alarmeringssysteem is in middels operationeel. Foto: Herman van Dam zou doen, dan zou het wooncen- trum hoog scoren.' De reacties van de meeste bewo ners zijn positief, ervaart het be stuurslid. 'Niet alleen de bewoners zijn er dolblij mee. Ook de kinde ren zeggen als de ouders twijfelen: Dat moet je doen, want het is be langrijk. De bewoners hebben nu een knopje om de nek hangen dat ook waterdicht is. Je kunt er ge woon mee onder de douche staan. Als er wat mocht gebeuren dan kun je de knop indrukken. Het ge luid is door de muren heen te ho ren en, wat ook belangrijk is, we kunnen terugpraten.' Anderhalve week geleden zijn de bewoners allemaal in het ontmoe tingscentrum uitgenodigd voor de officiële presentatie van het sys teem. 'Dat mocht ook wel want ze hebben toch een beetje overlast gehad van de installatie,' aldus het bestuurslid van de Stichting De Drie Eiken. De WD-fractie heeft een wijk beheerder voor Soesterberg hoog in het vaandel. 'We zijn niet de initiatiefnemers van het plan', zegt Karei van Geet, de vertegenwoordiger van de par tij in Soesterberg. 'Maar het punt staat wel in ons verkie zingsprogramma.' Volgens de liberaal zou het logisch zijn als na de projecten met een wijkbeheerder in het Smitsveen en op de Eng nu het vliegdorp aan de beurt komt. 'Soesterberg hoort er gewoon bij en ik vind dat we ook hier moeten bekijken of het inzet ten van een wijkbeheerder nodig is. Zo'n beheerder is een contact punt voor de bewoners die op zijn beurt weer een ingang heeft bij de gemeente. Het hoort allemaal bij een stukje bestuurlijke vernieu wing.' De bouw van het appartementen complex op de hoek van de Buys Ballotlaan en Plesmanstraat, na dert zijn voltooiing. Volgens een woordvoerder hebben vier van de twaalf appartementen nog geen nieuwe eigenaar. Dat het gebouw zich als een stevig koekoeksjong in de buurt genesteld lijkt te hebben, wordt duidelijk nu de contouren zich vermengen met die van het tegenoverliggende winkelcentrum en naastgelegen woningenblok aan de Plesmanstraat. Het mag er we zen. Over de opleveringsdatum is nog geen zinnig woord te zeggen, Het appartementencomplex aan de Buys Ballotlaan. vertelt een medewerker van1 het makelaarskantoor Nassau uit Zeist. 'De bouw ligt wel redelijk op schema, maar wanneer alles klaar is weten we niet.' Voorzitter Yvonne Hoekstra van de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) heeft zich altijd ingezet voor een eigen wijkbeheerder in het dorp. 'Begin juli hebben we daar met een beleidsmedewerker' een gesprek over. Ook wij zijn van mening dat na de proef met de twee wijken in Soest nu Soester berg aan de beurt moet komen.' Voor de VSB is de coördinatie van het wijkbeheer juist in het dorp een moeilijk punt. 'We proberen al geruime tijd tevergeefs om meer containers op bepaalde punten er bij te krijgen. Veel mensen bena deren ons omdat het zo'n rommel is. Als er iemand is die in Soest kan bemiddelen over containers, klein vandalisme of hangjongeren, dan komt het de wijk ten goede. Of de wijkbeheerder ook gedeelte lijk in een Soester wijk geplaatst kan worden? Je kunt het proberen. Maar het liefst hebben we iemand uit Soesterberg zelf. Iemand die het dorp kent.' Pesten en gepest worden leve ren voor het Baarnsch Lyceum genoeg stof op om een speel film te maken. Onder de naam 'Dark Moon Studio's' zijn mid delbare scholieren van 16 tot 19 jaar zelf aan de slag gegaan met bedenken, acteren en pro duceren. Hef gevolg is de korte speelfilm 'De Vlindervanger' die 1 juni in première gaat. De film gaat over Finn, een jonge tje dat vreselijk gepest wordt. Het gaat van kwaad tot erger, zijn pes- ters gaan zelfs achter zijn zusje Sa- rah aan. Finn en Sarah besluiten daarom om het lot zelf in handen te nemen. Volgens de makers van de Vlinder vanger is het verhaal zo bijzonder, omdat het vanuit het oogpunt van jongeren is gemaakt. Producer Olga Ponjee: 'Vanaf de basisschool zijn we ergerlijk geconfronteerd met 'pest-projecten', maar wat we misten was een realistische, per soonlijke kijk.' De scholieren vin den dat de projecten te weinig in druk maakten om echt wat aan het Wim Putman heeft na tien jaar de voorzittershamer van de Verenigde Ondernemers Soesterberg (VOS) overgedra gen aan Wico Bunskoek, direc teur van het Kontakt der Kont inenten. Sinds 1986 maakt Putman deel uit van het be stuur. Hij is één van de oprichters van de ondernemersclub en heeft zich al tijd ingezet voor de belangen van hem en zijn collega's. 'Om een te groot persoonlijk stempel op de VOS te voorkomen, is het zinvol deze functie over te geven aan een zeer goede opvolger', aldus de scheidende voorzitter. In de on langs gehouden ALV werd zijn verzoek met algemene stemmen goedgekeurd en de nieuwe voor zitter Bunskoek met applaus be groet. Aangezien Putman nog zitting heeft in diverse externe instellin gen, waaraan de VOS verbonden is, blijft hij lid van het bestuur. 'Iets wat ik zeer waardeer vanwege zijn grote kennis en ervaring op dit ge bied', aldus Bunskoek. Tevens werd Stan Uijland als lid van be stuur benoemd. Hij volgt Pièrre Storimans op. De VOS heeft onder leiding van Bunskoek een interne studie van een jaar afgerond in het rapport 'Toekomstvisie Soesterberg'. Vol gens het bestuur van de VOS is het rapport een basis voor een verder beleid. Om die reden wordt het binnen de VOS in studie-projecten verder ontwikkeld en is er een goed overleg gevraagd met onder andere gemeente en provincie. Het rapport is, aldus de VOS, niet een verslag voor het welzijn van alleen de Soesterbergse ondernemers, maar voor alle inwoners van het vliegdorp. INLICHTINGEN: TELEFOON 035 - 601 41 52 Van Weedestraat 227 - 3761 CD Soest E-mail: soestcrt@wanadoo.nl probleem te doen. Daarom hopen ze met De Vlindervanger een film gemaakt te hebben die een ande re kijk geeft op pesten. Verder komen er vragen aan de orde als: hoe is het om anders of vreemd gevonden te worden, en wat gebeurt er als je tot het uiter ste van je geestelijke en lichamelij ke vermogens wordt gedreven, tot wat is de getergde mens in staat? De Vlindervanger begint om 19:45 uur in het Baarnsch Lyceum. Kaartjes kosten 1 gulden en zijn op de avond zelf te koop. Na de film zal Bo Menning, zanger van de ti telsong, een kort optreden geven. Op de Oude Utrechtseweg vond woensdagmiddag een aanrijding plaats. Een 53-jarige automobilis te uit Soest wilde vanaf de Ossen- damweg linksaf de Oude Utrecht seweg op en verleende daarbij geen voorrang aan een 58-jarige snorfietsster uit Amersfoort. Een aanrijding was het gevolg. De be stuurster van de snorfiets liep een hoofdwond op. In het kader van de Vijfde Nota heeft minister Pronk aan de pro vincie, de gemeente Utrecht en het BRU gevraagd hoe groot tussen 2010 en 2030 de verstedelijkings druk op het stadsgewest Utrecht is en of het stadsgewest deze druk zou kunnen opvangen. Ook was de vraag of eventueel een beroep gedaan zou moeten worden op andere gebieden, zoals Flevo land. De drie partijen hebben ge zamenlijk geantwoord dat de ver stedelijkingsdruk groot is en wordt geraamd op 50.000 woningen. Belangrijk uitgangspunt blijft de kwaliteit van de leefomgeving, in de mooie en kwetsbare provincie Utrecht. Door stedelijke herstructurering kunnen 15.000 tot 20.000 wonin gen gerealiseerd worden; Rijnen burg kan 5000 tot 15.000 wonin gen herbergen, afhankelijk van de noodzaak en mogelijkheden voor waterberging. Voor het resterende aantal zijn er een aantal mogelijke ontwikkelingsassen. Het eerste zoekgebied ligt op de as Utrecht- Almere, een gebied dat overigens relevant is voor de héle provincie en niet alleen voor het stadsgewest Utrecht. De vraag van Pronk had nadruk kelijk betrekking op het stadsge west Utrecht. De provincie is uiter aard ook verantwoordelijk voor de andere delen, zoals Eemland en Veenendaal en omgeving (Wage- ningen, Ede, Rhenen, Veenend aal). De ontwikkeling in deze ge bieden komt nader aan bod in het kader van het nieuwe streekplan. SOESTERBERGSEmGOURANT Gemeenteraadslid Bert van 't Holt van Gemeentebelangen Groen Soest uit kritiek op het rapport Toekomstvisie Soesterberg van de project groep Toekomst Soesterberg. Volgens het raadslid is de uit komst weinig verrassend, om dat het de visie van een aantal leden van de projectgroep weergeeft. Dat Soesterberg naar achtduizend inwoners moest groeien stond al vast. 'In het scenario heet het "beperk te groei". Ik vind 33 procent ta melijk tendentieus.' Beperkte uitbreiding van het be drijventerrein, concentratie van winkels langs de Rademakerstraat, woningbouw achter het Kontakt der Kontinenten: het zijn allemaal wensen die in de loop der jaren regelmatig voor het voetlicht zijn verschenen. 'Ik heb uit geheime bron vernomen dat de uitkomst van het onderzoek van tevoren al vast stond,' zegt Bert van 't Holt hierover. 'Het onderzoek is ge woon een bepaalde richting op ge stuurd. In de projectgroep zit een aantal mensen dat verschillende belangen heeft.' Hij vindt het op vallend dat er wordt uitgegaan van groei. Daarvoor is bijstelling van de geluidscontouren nodig. 'De rijksoverheid voelt daar echter niet voor. De uitkomsten zijn dan ook niet erg reëel.' Een sterk punt vindt Van 't Holt de vraag naar meer jongerenwo- ningen. De praktijk leert echter dat de laatste jaren alleen woningen worden bijgebouwd in de duurde re prijsklasse. Als Soesterbergers daar niet naartoe willen zodat er mensen van buitenaf komen, dan verandert er niet veel aan de situa tie. In zijn standpunt over de geluids contouren wordt hij gesteund door de WD'er Karei van Geet. 'Ik kom uit die organisatie en weet wat daar leeft. Het is helemaal niet zeker dat de KE-lijnen rond het vliegveld worden bijgesteld. Voor de vliegbasis speelt het de komen de twintig jaar zeker niet.' Van Geet vindt het rapport op zich positief. 'Het is goed dat er een rapport gekomen is.' Positief reageert ook het Soester bergse gemeenteraadslid Naseri (PvdA). 'Er is een aantal zaken dat moet gebeuren. Eén ervan is de bijstelling van de geluidscon tour, zodat woningbouw mogelijk is. Defensie kan een beslissing er over niet eindeloos blijven uitstel len. Want de geluidsoverlast van helikopters is toch anders.' Naseri vindt het positief dat door particulier initiatief een rapport op tafel ligt. 'Meestal moet er een duur bureau voor worden inge huurd. De betrokkenheid van de bewoners is dan minder. De ma nier waarop de samenleving en verschillende organisaties erbij be trokken zijn spreekt me wel aan.' Een kanttekening zet de PvdA'er wel bij het gewenste inwoneraan tal van achtduizend. 'In de com missie heb ik ook gelijk gezegd dat daar nog eens goed naar gekeken moet worden. Of dat wel wenselijk is. We moeten kijken welke uitbrei ding nodig is en voor welke groe pen.' ervan geleerd voor de eigen op voering. Leerkracht Klazien Har- ting: 'Het was werkelijk één groot feest!' Daarna was het tijd voor de kinderen om zelf aan de slag te gaan met het project. Twee weken lang heeft alles in het teken van het circus gestaan. Het werd betrokken bij het lezen, rekenen en in de aan kleding van het lokaal. Eén van de klassen had een heuse piste van dozen en stro. Ook kwam er een koorddanser om de kinderen te le ren koorddansen. Na twee weken druk aan het werk te zijn geweest, was dinsdag de echte voorstelling. Om 18:45 uur konden de lokalen bezichtigd wor den, die allemaal versierd waren. Zo konden de ouders de werkjes van hun kinderen zien. Om onge- Clowneske taferelen op de Wet houder de Haanschool. veer 19:15 uur trok de groep naar buiten. Op het schoolplein was een circustent gemaakt met ervoor ruimte voor de ouders en kinderen om te zitten. Volgens Harting was de avond een groot succes. 'Er was van alles, acrobaten, clowns, zang stukjes, nummers met 'apen' en 'leeuwen' en een leerkracht als cir cusdirecteur. Compleet met pak en hoge hoed. Er was ook een stapel- act, waarbij zeven kinderen zich op elkaar stapelden. Het was echt erg leuk!' In Soesterberg. - Tel. 035 - 602 18 41. Elke morgen, elke middag, soms zelfs elke avond een kopje koffie. Probeer eens even voor te stellen hoeveel mensen bezig geweest zijn voor dat ene geurige kopje! Het begint bij de koffieboer en soms daarbij ook zijn vrouw. En als het helemaal fout is, ook hun kinderen (bij de koffie met een Max Havelaar keurmerk gelukkig niet). Het tweemaal per jaar oog sten, besje voor besje met de hand plukken. En dan alleen de rijpe bessen, dus nog een tweede keer en soms nog een derde keer alle struiken afzoeken naar rijpe bes sen. Dan volgt het selecteren, het pellen, wassen en drogen. En een maal in Nederland het vakkundig branden en het maken van de juis te melange. Gelukkig dat dit alle maal vakkundig gebeurt. Maar degene die er het laatst mee bezig is, is degene die de koffie klaar maakt. Daarvoor zijn een paar zeer belangrijke regels die in acht moeten worden genomen. Lekkere koffie wordt met liefde geplukt, gebrand, gekocht en ge dronken. Voor de koffie en de regels voor het zetten kunt u terecht in de Wereldwinkel. Openingstijden: maandag 13:00-17:30 uur; dins dag t/m vrijdag 09:30-17:30 uur; zaterdag 09:30-17:00 uur. Zaterdagmiddag reed een 71-jari ge Soester op de Vredehofstraat tegen een verkeersbord. De politie nam een blaastest af en het bleek dat de man teveel gedronken had. Daarop werd hij meegenomen naar het politiebureau. Het lukte de Soester niet mee te doen aan een ademanalysetest, waarop bij hem bloed werd afgenomen. De uitslag van deze test zal later be kend worden en de politie heeft de zaak in behandeling. Vrijdagnacht heeft de politie na een korte achtervolging een brom fietser op de Willem de Zwijger laan staande gehouden. De be stuurder bleek pas 15 jaar oud, te jong om brommer te mogen rijden. Verder hadden hij en de passagier geen helm op en was de bromfiets niet verzekerd. Voor deze feiten en roekeloos rijgedrag is tegen de jon gen een procesverbaal opgemaakt. Een heus circus met leeuwen, apen, acrobaten en clowns was er dinsdag op de Wethouder de Haanschool in Soesterberg. De kinderen van de openbare ba sisschool hielden hun eigen voorstelling, in verband met een project hierover. Startpunt van het project was het Circus Royal georganiseerd door Stichting Abrona uit Soesterberg. Dit deden zij om de Dag van de Zorg te vieren met zorgvragers, medewerkers en basisschoolleer lingen uit Soesterberg. Alle kinderen van de Wethouder de Haanschool hebben met veel plezier naar de capriolen van de clowns en acrobaten gekeken en Zo'n 79 bewoners van de flats in wooncentrum de Drie Eiken zijn sinds kort aangesloten op een alarmhulpsysteem. Met een druk op de knop kunnen zij een professionele hulpverle ner uit het naastgelegen zorg centrum De Heybergh oproe pen. Het investeringsbedrag van 130 duizend gulden wordt niet doorberekend in de huur, zegt bestuurslid Ben Niehoff- Werning van Stichting de Drie Eiken. Bewoners die een be roep willen doen op de hulp verlening betalen maandelijks 30 gulden. 'Het geeft een stukje rust, niet al leen bij de bewoners zelf maar ook bij de familieleden,' zegt Niehoff. Samen met Dori Eli heeft hij de opdracht uitgevoerd van het be stuur om tot invoering van het sys teem te komen. 'Jarenlang heeft mevrouw Gaikhorst als lid van de bewonerscommissie hulp verleend. Maar ook zij wordt een dagje ouder en het was toch de bedoe ling om een professioneel systeem binnen de muren te krijgen. Dat is nu geïnstalleerd. Voor dertig gul den in de maand kunnen de be woners er op aangesloten worden.' ^woners die een verband gewis seld willen hebben of hun oog appels zelf niet kunnen inbren gen, kunnen nu om hulp vragen. Vanuit de Heybergh komt dan een dag- of nachtzuster die ook een arts, ambulance of ziekenhuis kan waarschuwen. De installatie van tat alarmsysteem heeft twee maanden geduurd. In mei was de ^ntrale operationeel. Van de 87 woningen zijn er nu 79 op de alarmcentrale aangesloten. 'Een Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ©0900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grof vuil, ©035-6093666. voor vast en voor de vakantieperiode 2001.

Soester Courant | 2001 | | pagina 19