IJT 1JT 'Van heidehut tot residence' Soesterberg: buurtschap of luxe dorp? (13 Luchtmacht Mannenkoor voert actie voor meer leden aiceiaa Wisseling van de wacht bij de 'Soesterbergse Courant' Bezwaren ongegrond tegen uitbreiding woning Gemini Folder over zwemmen [in open water Uit de historie van Soest(erberg) assistent beheerder m/v PAGINA 14 4 SN G 'De Drie Eiken' Aan vooravond van toernee door Canada 3500 aanmeldingen voor Rabo-tocht Muziek in Utrecht KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Klusjesdienst voor ouderen VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 Kinderboerderij Sterrenberg open Brinkweg 15 !St partementengebouw sstein" vindt u vlak bij Weedestraat, de win- at van Soest. Op num- 5 staat het drieka- jpartement te koop irage en berging. Het ement ligt op de 2e lag (met lift te berei- A/inkels en openbaar n/300,- in de maand, de Heide te Baarn. Ind.: uche en aansl., ruime i de Van Weedestraat, g. -(€174.251,60) k.k. tegaallaan 13 iarn u een ruime, karakte- ;e (aan achterzijde uit- jwde) hoekwoning (verwarmde) ruime ir met aansl. wasm. dan Nachtegaallaan 13 bij k geschikt. De woning is jen van dak-, muur- en sol., heeft ged. is ol. glas, ;v (Nefit HR ketel '95) en an en winkels liggen op •ntree, hal, toilet, ruime iOderne keuken met in ner, vaste trap naar zol- 00,- 226.436,33) ivelweg 47 te Soest bij Park Colenso, de en van Paleis Soestdijk, r ook bij winkels 'eedestraat), scholen en ibaar vervoer, dat is de velweg in Soest. Op mer 47 vindt u de karak- tieke vrijstaande wo- 1 met garage en een e goed op de zon gele- tuin. Totale oppervlakte woonkamer met aange- aarvan 1 met dakterras, wastafel. Vlizo-trap naar 300,-(€339.881,38) k.k. o,c. WEEDESTRAAT 3 O SOEST 68 24 LAARS BV Soesterberg >gen bijzonder goed onder- NWONING met carport, ber de tuin. Ruime L-vormige 3 houten vloer, semi-open bijkeuken, ruim toilet. Twee idkamer v.v. ligbad, toilet en Ikamer v.v. douche, toilet en trap naar 2e verd. met ruime •mte. Perc. 218 m2, inhoud n overleg. 70.000,- 258.654,72 k.k. Soesterberg egen HALFVRIJSTAANDE diepe achtertuin. Ruime tuin- net open haard en schuifpui, inbouwapp., bijkeuken. Een ners, mod. badkam. v.v. lig- dubb. wastafel, vaste trap e ruime slaapkamers en veel m2, inhoud 560 m3. Aanvaar- 195.000,- €451.511,32 k.k. Soesterberg sterberg gelegen goed onder- 0E VILLA met garage en fraai ne L-vormige woonkamer met inp. praktijk-/kantoorruimte, ijkeuken. Vier slaapkamers, 3uche, ligbad, toilet en dubb. aar ruime bergzolder met mo- slaapkamer. Perc. 460 m2, in- irding in overleg. 175.000,- 553.000,00 k.k. ontact opnemen STERBERG 34 L NVM SOESTERBERGSEÜLCOURANT Met ingang van deze week heeft de Soesterbergse Cou rant - de wekelijkse Soester bergse 'bijlage' van de Soes- ler Courant - een nieuwe sa mensteller. Joyce Schreuder, die het correspondentschap voor Soesterberg de afgelo pen anderhalfjaar met verve heeft vervuld, zag zich door de toegenomen drukte in haar hoofdwerkkring helaas gedwongen met deze functie te stoppen. De redactie is haar veel dank verschuldigd voor de manier waarop ze in die periode wekelijks gestal te heeft gegeven aan de Soesterbergse nieuwsvoor ziening. Als haar opvolger is de Soester journalist Jan van Steendelaar aangetrokken, die wij hier graag introduceren bij de lezers. Als oud-medewerker van een regio naal dagblad kan hij bogen op een zeer ruime journalistieke ervaring in de hele gemeente Soest. De redactie is dan ook blij met zijn komst. Ook Soesterberg heeft hij door de ja ren heen goed Ieren kennen, zodat hij in het vliegdorp onge twijfeld zijn weg zal weten te vonden. AI in deze editie van de Soesterbergse Courant' zijn de meeste journalistieke bijdragen afkomstig van zijn hand. Voor een adequate verzorging van het Soesterbergse nieuws is ook de nieuwe correspondent uiteraard aangewezen op de medewerking van de Soester bergse bevolking, de plaatselij ke verenigingen en instellingen en het bedrijfsleven. Jan van Steendelaar houdt zich dan ook aanbevolen voor alle relevante informatie, die voor Soester berg interessant kan zijn. Telefonisch is hij door gaans het beste te bereiken via ©06-22 45 01 73 (email: eempers@wanadoo.nl). Wellicht ten overvloede: de ver zorging van advertenties op de Soesterbergse pagina gaat als vanouds via de acquisitieafde ling van de Soester Courant (Ageeth Jak), die te bereiken is via het kantoor aan de Van Weedestraat 227 in Soest (88 035-6014152; email: soestcrt@wanadoo.nl). Voor klachten over de bezorging van de krant in Soesterberg dient men contact op te nemen met C. van Barneveld, Molenstraat 112 in Soest (©035-6021841). Redactie De bezwaren van drie omwo- oenden tegen de uitbreiding van de woning Gemini 69 in Soesterberg zijn ongegrond verklaard. De door de familie E.H.J. Pouw gevraagde bouw vergunning blijft dan ook in stand. De bewoners willen hun huis ver groten in verband met gezinsuit breiding. Ze moeten wel rekening houden met het feit dat er ter sprake is van bodemver ontreiniging, geheel of gedeeltelijk veroorzaakt door het stoken met kolen ten behoeve van de huisves ting in Soesterberg van Belgische vluchtelingen in de Eerste Wereld- De afvoer van de grond moet worden gemeld bij de pro vincie Utrecht. De eigenaar moet zich vooraf vergewissen van de kwaliteit van de grond. Is deze on voldoende, dan moet de grond worden afgevoerd naar een ver werker. De familie Pouw wil de woning uitbreiden door de woonkamer te vergroten, een extra slaapkamer te realiseren op de eerste verdieping en de bouw van een extra zolder kamer. Het bouwplan is weliswaar in strijd met het geldende bestem mingsplan Mercury, maar voldoet wel aan het ontwerp-bestemmings- plan Soesterberg-Oost 2001. Voor uitlopend hierop en gebruikma kend van de vrijstellingsbevoegd heid verleenden burgemeester en wethouders de bouwvergunning. Sinds het moment dat de 'Ameri kaanse' woningen in de wijk zijn verkocht, hebben de nieuwe bewo ners meer dan eens geïnformeerd naar uitbreidingsmogelijkheden van de woningen. Om die behoefte in goede banen te leiden, is beslo ten voor het gebied een nieuw be stemmingsplan te maken. Daarin worden de stedenbouwkundig aanvaardbare uitbreidingsmogelijk heden voor alle woningen vastge legd. De Provinciale Planologische Commissie heeft positief geadvi seerd over het ontwerp. Het zal naar verwachting nog dit jaar door de gemeenteraad worden goedge keurd. Het door de familie Pouw ingediende bouwplan voldoet aan het ontwerp-plan. Ruimtelijk/ste denbouwkundig is haar bouwplan aanvaardbaar. Bezwaren Drie omwonenden dienden be zwaren in tegen het uitbreidings plan van de familie Pouw. De heer M. Vos heeft er onder meer be zwaar tegen dat de lichtinval in de woonkamer ernstig wordt belem merd. Daardoor zal de daglichttoe treding fors verminderen. Verder zal het open karakter van de wijk verloren gaan. Dit bezwaar is ook aangevoerd door de heer F.W. van Alphen. In het ontwerp-plan voor het gebied blijft het gebied vol doende open. Verder bestaat vol gens het gemeentebestuur wat de daglichttoetreding betreft geen strijd met het bouwbesluit. Het echtpaar Tieland vreest een 'wild groei' aan uitbreidingen. Het heeft er ook bezwaar tegen dat door de uitbouw van de woning van de fa milie Pouw het zonlicht in de tuin zal verminderen en de schaduw zal toenemen. De gemeente stelt dat het bouw plan geen strijd oplevert met het burgerlijk wetboek voor wat betreft privacy. Ze acht alle aangevoerde bezwaren ongegrond en vindt de belangen van de familie Pouw gro ter dan de belangen van de be zwaarden. Deze zijn daarom onge grond verklaard, zodat de bouw vergunning in stand kan blijven. jbe jaarlijkse provinciale 1 zwemwaterfolder is weer ver schenen. In de folder zijn acht- ■tien zwemplaatsen in open wa- ■ter opgenomen, waar volgens 1 de provincie veilig gezwommen ikan worden. Daarnaast geeft Ide folder informatie over de ■zwemplaatsen, bijvoorbeeld ïhoe ze bereikbaar zijn, wat de ■waterdiepte is, welke voorzie- irnngen er zijn en of er entree ■moet worden betaald. N-emwaterkwaiiteit van de in Le tolder genoemde zwemplaatsen o ^e twee weken door de provincie gecontroleerd. De pro- k nci® voert die controles uit op ■rond van de Wet hygiëne en vei- g eid badinrichtingen en zwem- Jge egenheden. Dat is belangrijk, ■omdat de kwaliteit van het water ■negatief kan worden beïnvloed door bijvoorbeeld watervogels, al- |gen, boten of extreem warm weer. De provinciale zwemwatertele foon, (030) 2582158, geeft actue le informatie over de zwemwater kwaliteit. Daarnaast is het ook dit jaar weer mogelijk om op internet de gegevens over de zwemplaatsen te bekijken via www.provincie- utrecht.nl. Ten slotte worden de belangrijkste veranderingen via de regionale media en op pagina 725 van Teletekst bekend gemaakt. Zwemwaterverbod De provincie heeft op twee plaat sen een zwemverbod gehandhaafd vanwege het risico voor zwemmers of vanwege de slechte waterkwali teit. Dat geldt voor het recreatie terrein Salmsteke bij de Lek en voor de Nedereindse Plas bij Nieu- wegein/IJsselstein. Verder is zwembad De Meent in Breukelen met ingang van 2001 voor publiek gesloten. De folder is verkrijgbaar bij onder andere VW's, gemeen tehuizen, bibliotheken, recreatie schappen, campings, bungalowpar ken en jachthavens. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Rommelmarkt Zaterdag 9 juni wordt van 10:00 tot 14:00 uur de rommelmarkt ge houden in het ontmoetingscen trum. Te koop zijn spelletjes uit grootmoeders tijd, maar ook kle ding en boeken. De opbrengst komt ten goede aan 55-plussers uit Soesterberg. Maandag 11 juni is er van 10.00 tot 12:00 uur een verkoop van zij den kleding. Warme maaltijd Het menu voor de warme maaltijd van dinsdag 12 juni blijft nog een verrassing. Opgeven kan tot maan dag 11 juni, 12:00 uur. De kosten bedragen 7,50 gulden per persoon. Het Luchtmacht Mannenkoor is een actie begonnen voor meer leden. Het koor heeft ver sterking nodig, 't liefst nog voordat het in het najaar voor een reeks concerten naar Ca nada vertrekt. Eén van de leden die de reis meemaakt, is Rie- mer Smallenbroek. Hij heeft weliswaar inmiddels de dienst verlaten, maar is nog steeds lid van het koor, waarvoor hij de public relations verzorgt. Smallenbroek praat graag over wat hij noemt 'de veelzijdigheid van onze liefhebberij'. Eigenlijk niet zo'n wonder, want voordat hij de dienst verliet was hij hoofd van een bureau voor personeelszorg op de vliegbasis Soesterberg. Zijn taak daar bestond onder meer uit het voorbereiden en begeleiden' van aanstaande dienstverlaters naar een positieve invulling van de tijd na het werkzame leven. 'Ook na ontslag, zo blijkt, is er te leven,' heeft Smallenbroek nu zelf erva ren. Dat is voor een niet onbelangrijk deel ook te danken aan zijn lid maatschap van het Luchtmacht Mannenkoor. Daarin vond hij veel van z'n oud-collega's terug. Het is een koor dat zich kenmerkt door een grote samenhorigheid. Blade rend in de met veel foto's en kran tenberichten gelardeerde geschied schrijving, komen de herinnerin gen weer boven. Intense zangbele venissen tijdens de grootse concer ten op hoogtijdagen en bezieling in optredens bij evangelisatie- en door kerken geprogrammeerde zondagavond-zangdiensten. Maar ook emoties bij avondvullende muzikale uitvoeringen in de beslo ten kring van verzorgingshuizen in de regio. De spanning was voel baar bij plechtigheden als afscheid (van het leven) of viering van fees telijke herdenkingen, bruiloften en andere gelegenheden; vooral als de koorzang opklonk in concertzalen, kloosterkerken en kathedralen, met een repertoire van nationale en internationale allure. Volkswijsheid 'Zing het maar als je het niet kunt zeggen,' zei z'n moeder toen hij nog een kind was, herinnert Smal lenbroek zich. Een volkswijsheid die het zingen hoger aanslaat dan spreken. Ook de Duitsers weten erover mee te praten: 'Zingen is dubbel bidden' luidt bij hen een vrome variant. Tijdens de laatste reeks concerten rond Garmisch- Partenkirchen ving hij het gezegde op 'Böse Leute haben keine Lie- der'. Ook een wijsheid die beves tigt wat Smallenbroek allang weet: Zingen verheft op velerlei wijze de mens. Hij laat dan ook geen gelegenheid voorbij gaan om blijk te geven van zijn enthousiasme voor het in be trekkelijk korte tijd ontwikkelde niveau van de zangprestaties van het Luchtmachtkoor. De vele uit nodigingen voor een optreden - zowel binnen luchtmachtverband als daarbuiten- hebben tot gevolg dat het Luchtmacht Mannenkoor momenteel gemiddeld twintig of ficiële uitvoeringen per jaar geeft of daaraan bijdraagt. Uiteraard vergt dat van de leden, niet het minst tijdens de wekelijkse repeti ties, een grote inspanning en voor al persoonlijke inzet. 'Het is net als bij een voetbalteam: als er één wegblijft, kunnen de anderen niet spelen,' zegt hij. De inzet van de leden wordt in belangrijke mate versterkt door de stimulerende leiding van de on langs aangetreden nieuwe dirigent, de kapitein buiten dienst Henk Heins, voormalig dirigent en waar nemend-directeur van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Constant wordt er samen gewerkt aan een goede stemvorming en is het streven gericht op homogeni teit in een klank die de koorleden er op een dwingende manier van bewust maakt dat ze met zang van hoge kwaliteit bezig zijn. 'Een in tens pianissimo van de groep zan gers kan heel opwindend zijn,' zegt Smallenbroek. Het hooggerichte doel van het zes tig leden tellende Luchtmacht Mannenkoor ('Klein in aantal; groot in daden', de leuze van de Koninklijke Luchtmacht) betekent wat. 'Toch beschouwen we ons niet als een uitgelezen gezelschap. Dat betekent dat nog velen, waarbij we vooral denken aan actief dienende luchtmachters, hun stem aan dit prachtige koor kunnen geven,' al dus Smallenbroek. WOENSDAG 6 JUNI Zo'n 3.500 sportievelingen afkom stig van 43 verenigingen uit de re gio hebben zich opgegeven voor de fietssponsortocht die Rabobank Zeist en Omstreken op zaterdag 23 juni organiseert. Scholen, sport verenigingen, muziekverenigingen, kerken, vrijwilligersverenigingen: ze zijn allemaal vertegenwoordigd. De ene vereniging fietst geld bijeen voor de renovatie van haar club gebouw, een andere spaart voor een nieuw orgel en weer een ande re bestemt het geld voor een op vanghuis in Bangkok. Een keur aan goede doelen dus. De werk groep fietssponsortocht van de bank heeft routes van 20 km en 40 km uitgezet. Alle routes doen een of meerdere kantoren van de bank aan en voeren langs een aantal stempelposten. Genieten van de natuur staat voorop. Er wordt ge start en gefinisht bij Rabobankkan- toor Doorn, Driebergen en Soesterberg. In Zeist fungeert de Boskapel, Laan van Beek en Rooyen 46, als startplaats. Sponsorbedrag Dit jaar is het jaar van de euro. De sponsorbedragen voor de gefietste kilometers worden daarom in euro's uitgekeerd. Voor de 20 km bedraagt het sponsorbedrag 3,50 en voor de 40 km 7,00. Met het vereiste minimumaantal van 50 fietsers per vereniging kun je als vereniging zo een leuk be drag bij elkaar fietsen. Naast de sponsorbedragen worden er onder de deelnemers nog vijf dinerbon nen van 50,00 verloot die de winnaars bij restaurants in de buurt kunnen besteden. Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 9 juni, Domkerk: orgel werken van Vivaldi, Torelli, Fres- cobaldi en Boccherini door Dom- organist Jan Jansen (orgel) en Maarten Jansen (cello). Aanvang: 15:30 uur. Toegang vrij. Zaterdag 9 juni zondag 10 juni Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 aalm. Duivenvoorde; cantores Zondag 10:30 aalm. Duivenvoorde; herenkoor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. W.F. Kruis, Veenendaal Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; H.A. World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 maandag 08:00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd (Den Dolder), Paltzerweg 227, ©030-2280626. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, ©0346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, ©352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden al leen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: ©0900-8844; alarmnummer; ©1.1.2, Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grofvuil, ©035-6093666. Dorpshuis Burgstede zoekt per 1 september a.s. een voor gemiddeld 10 uur per week (wo.av. en dagdeel in overleg) De belangrijkste werkzaamheden zijn: toezicht houden op het gebruik van het gebouw het schenken van drankjes en het maken van kleine hapjes schoonmaakwerkzaamheden en evt. klein technisch onderhoud. Heeft u interesse, een MAVO-niveau en enige horeca ervaring? Schrijf naar het bestuur van Burgstede, Postbus 75,3769 ZH Soesterberg. Een meerderheid van de Soes- terbergers wil volgens de uit komst van een enquête, vastge legd in het rapport 'Soester berg op de kaart', een bevol kingsgroei van zes- naar acht duizend inwoners. De deelne mers aan de enquête achten dit noodzakelijk om het aantal voorzieningen op peil te hou den. Bovendien, zo staat in het rapport te lezen, kan het dorp de komende twintig jaar de verregaande vergrijzing alleen het hoofd bieden door ruimte te maken voor jongeren en jon ge gezinnen. In 'Soesterberg op de kaart' wordt dus gesproken over 'het dorp'. Is Soesterberg wel een dorp in de juiste betekenis van het woord? Het is interessant om eens na te gaan hoe daarover wordt gedacht in enkele publicaties over Soester berg. Niet minder interessant is het de notulen van de gemeenteraad van mei 1938 erop na te slaan. Daarin is de discussie vastgelegd over de vraag of Soesterberg een dorp is of een buurtschap. Vast staat dat 'dorp' een betere klank heeft dan 'buurtschap'. Het zegt ook iets over de omvang van 'de bewoonde wereld'. Een dorp, hoe klein ook, heeft wat meer aan zien dan een buurtschap. Onder een dorp wordt oorspronkelijk ver staan 'een landelijke nederzetting, groter dan een gehucht maar klei ner dan een stad'. Dit in tegenstel ling tot een stad, die immers 'een min of meer grote woongemeen schap is met aaneengesloten be bouwing'. Die omschrijvingen bo den vroeger misschien houvast, wat de bebouwing betreft is het onderscheid nagenoeg weggeval len. Er bestaan heel wat dorpen die door de wijze van bouwen en de hoeveelheid woningen, winkel centra en andere voorzieningen op z'n minst het karakter van een stad hebben gekregen. Soesterberg zou, zeker naar huidi ge maatstaven, best een dorp ge noemd kunnen worden. Die status hebben de auteurs van het boek 'Soesterberg ons dorp' er dan ook aan gegeven. Een buurtschap is immers volgens het woordenboek 'een gehucht', een benaming die weliswaar een negatieve klank heeft, maar waarvan hetzelfde woordenboek geen andere beteke nis toekent dan 'kleine plaats of dorp'. In een VW-gids van begin jaren dertig trekt mr. Roel Houwink ook een vergelijking met een negorij. Die benaming heeft zelfs een nog negatievere klank dan gehucht. Toch is dat niet terecht, afgaande op de verklaring in het woorden boek: klein afgelegen stadje of dorp. Soesterberg is dan ook sinds de opkomst van de luchtvaart al tijd als een dorp beschouwd. De luchtvaart had een grote aantrek kingskracht op vooral stedelingen, die bovendien de omgeving van bossen, heide en duinen als een ideale plek zagen om er zich te vestigen. Luxe dorp Degenen die toch nog enige twij fels hadden, werden over de streep getrokken met teksten als 'Kent gij het land dat U iederen dag nieuwe mogelijkheden opent op het ge bied der aviatiek? Kent gij het land welks inwoners grootendeels men- schen uit de steden zijn en dus conversatie voor iederen stand uit de maatschappij mogelijk maakt? Kent gij het land dat zich geregeld uitbreidt tot een luxe dorp met al zijn gemakken van gas, electrici- teit, waterleiding, telephoon en prachtige scholen? Kent gij het dorp waar U Woensdag 's middags al het boek op uw tafel vindt dat u maandagmorgen hebt besteld in het boekenparadijs dat Leipzig heet? Kent gij... tot in het onein dige zouden wij voort kunnen gaan. Het antwoord op al deze vragen luidt: Soesterberg'. Soesterberg was echt een plek die werd aangeprezen om de mogelijk heid van 'buiten wonen'. Mr. Roel Houwink: 'Buiten wonen zou slechts het ideaal van een zonder ling kunnen zijn, indien het be- teekende wonen in de één of an dere negorij, waar de kruidenier en de slager eenmaal per week ko men; waar men scharrelen moet met een petroleumlicht en een half uur door het mulle zand loopen om het lokaaltje te bereiken, dat U viermaal daags aanmechtig voort zeult naar de grote stad. Wanneer U buiten woont, moet u precies zoover kunnen genieten van het comfort onzer moderne beschaving, dat U de stad niet mist. Als de baby van uw buurman jarig is, moet U geen wereldreis behoeven te maken om een aardig cadeautje te koopen; de hors d'oeuvre voor uw familiefeestje moet niet uit langdurige telep- hoon-debatten met een onbeken den leverancier geboren worden; uw vrouw moet geen spoor-abon- nement noodig hebben om haar sierlijk kapsel in stand te houden; en last but not least: uw lijfsigaar moet U bij wijze van spreken, zoo als in luilekkerland, ai wandelend in den mond vliegen!' Levendige discussie De tot nu toe gebruikte aanduidin gen 'dorp', buurtschap, 'gehucht' en 'negorij' helpen ons niet verder. Daar hoeven we ons niet echt druk over te maken: in 1938 kwam de gemeenteraad er ook niet uit. Bij het 'voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op het aan plakken der bekendmakingen wel ke door of vanwege het gemeente bestuur geschieden', ontstond on verwacht een levendige discussie die door drie raadsleden op gang werd gebracht: zij stelden voor 'in de verordening niet te spreken van de buurtschap Soesterberg, doch van het dorp Soesterberg'. Burgemeester W.A.J. Visser nam namens het college van burge meester en wethouders dit voorstel over, hetgeen tot een reactie leid de van het Soesterbergse raadslid J. Nooder (SDAP). Hij stelde er prijs op de naam 'buurtschap' voor Soesterberg te behouden. 'Hij is bepaald tegen 'dorp', want Soesterberg is heelemaal geen dorp', alsdus de raadsnotulen. De burgemeester zei "de heer Nooder thans fantastisch conserva tief te vinden. De geheele ontwik keling van Soesterberg heeft er toch zeker toe geleid die plaats thans liever 'dorp' dan 'buurt schap' te noemen". Vervolgens komt door toedoen van raadslid M.C. Thijssen (Onafhankelijke Lijst) het geografisch woorden boek eraan te pas en Thijssen stelt vast 'dat dit verschillen maakt tus- schen dorpen, buurtschappen, ge huchten en vlekken. "Een dorp heeft een eigen kerk, een buurt schap niet, dus is Soesterberg nu een dorp". De heer A. Endendijk (AR) meent dat men Hees en Soestdijk dan óók wel dorpen kan gaan noemen. Hij heeft "groote historische bezwaren tegen de be naming 'dorp' voor Soesterberg. Het is immers van huis uit een deel van Soest geweest zonder een dorpskarakter". De notulen verder: 'De heer J. Stroband (Vrijheidsbond) voelt hier de historische ontwikkeling en releveert het ontstaan van steden en dorpen. Dat ontstaan is veel ouder dan twee eeuwen, doch het geografisch woordenboek waarop een beroep is gedaan, is eerst tweehonderd jaar oud. Langzamer hand is de buurtschap Soesterberg ontstaan door bijbouwing, het eene huis na het andere, dus uit historisch oogpunt kan er nooit van een 'dorp' sprake zijn". Spre ker is dan 'blijkbaar ook zoo con servatief, doch ziet het niet an ders'. Vlek De burgemeester ontkent vervol gens de juistheid van de stelling: eens buurtschap, altijd buurtschap. "De ontwikkeling der tijden is toch niet te ontkennen, en ik meen dat daardoor thans de tijd gekomen is te concludeeren dat Soesterberg een 'dorp' geworden is". De heer Stroband wijst er echter op, "dat een dorp altijd een eenheid is met eigen belangen en een geuite wensch om zichzelf te beheeren. Soesterberg behoorde echter steeds tot Soest en van eigen be heer is geen sprake. Het is een on derdeel der gemeente, dat van vlek tot buurschap is gekomen door nieuwbouw daar". Burgemeester Visser wijst op gro te dorpen in Friesland "die zeker geen 'dorpen' zijn, tezamen tot één gemeente behooren, doch geens zins eenig afzonderlijk beheer voe ren. Tenslotte doet raadslid J.J.D. van den Berg (RK) ook nog een duit in het zakje door erop te wij zen "dat deze buurtschap noe niet In de beginjaren dertig, toen deze luchtfoto van Soesterberg werd ge maakt, was er nog sprake van een buurtschap. Pas in 1938 werd na een moeizame discussie in de ge meenteraad besloten dat er voortaan gesproken zou moeten worden van een dorp eens een hulpsecretarie heeft. Wil men het nu wel 'dorp' gaan noe men?" De raad kwam er niet uit. Kennelijk om een nog langere dis cussie te voorkomen, maakt burge meester Visser er een eind aan door de toezegging te doen "deze zaak nog eens te bezien in het his torische licht". Overigens wordt, conform het voorstel van de drie raadsleden, de aanduiding 'buurt schap' geschrapt in de 'verordening op het aanplakken der bekendma kingen' en in plaats daarvan 'dorp' opgenomen. Wat het resultaat is geweest van de inspanningen van de burgemeester om 'deze zaak nog eens te bezien in het historische licht' is niet be kend. Mogelijk is hij er niet meer op teruggekomen en heeft de raad het ook maar zo gelaten. Sinds mei 1938 kan Soesterberg dus officieel worden beschouwd als een dorp, want toen werd deze aanduiding voor de eerste keer in een gemeen telijk besluit vastgelegd. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de His torische Vereniging Soest-Soester- berg ieder kwartaal het blad 'Van Zoys tot Soest' van de vereniging, vol wetenswaardigheden over Soest-toen. De klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwil ligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schil derij, de cv-ketel vullen, tl-bui- zen en lampen vervangen, stop contacten herstellen, rolgordij nen gangbaar maken en lekken de kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gul den in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gul den worden betaald. Ook eventuele bijkomende ma teriaalkosten worden in reke ning van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de ouderen desgewenst ook door naar hulpverleningsadressen. De Klusjesdienst is een initiatief van de drie ouderenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klusjesdienst is de SWOS, tel. 6023681. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg De kinderboerderij van Abrona (locatie Sterrenberg) is weer geo pend! Om dat een beetje te vieren is er op donderdag 5 juni een klein feestje op de boerderij. Van 13:30 tot 17:00 uur is er koffie, thee en limonade met cake. Iedereen is weer van harte welkom om naar de dieren te kijken en ze te knuffelen! Tevens kan er weer in de speeltuin worden gespeeld. De boerderij is te vinden aan de Amersfoortseweg 56 in Huis ter Heide. Volg het bord Abrona en op het terrein van Abrona, locatie Sterrenberg, staat de boerderij op de bewegwijzering aangegeven.

Soester Courant | 2001 | | pagina 15