i 15 SUBARU Reuma en medirijnen. hoe zit dat? 0900 - 20 30 300 (0! nu 1(0 HyP°theken 7 op soest! Soest is in 15 jaar fors veranderd m oest 50 jaar geleden) PtUi 14 JI-" 'Soester Zakenharing' bij Fusions Verdwenen Soest hervonden EenSvedex-kast ontwerpt uzelt. IS SWAROVSKI-DAG Bij DIMA pakker 3 WOENSDAG 6 JUNI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 iiiH-hii rrfc Foto-expositie bij toekomstdiscussie ELAUTO'S SWAROVSKI 0 al Uit de Soester Courant van Vrijdag 8 Juni 1951 Jakker .99 Soest Ir. FELIX ORTT 85 JAAR. SMAAD. Weinig nieuws. Zondag Vespers in de Open Hof specialist in All Wheel Drive AWD Nachtspektakel in Amersfoorts openluchttheater kringloopcentrum SPULLENHULP Vraag het De Nationale Reumalijn \J[ Na 10jaar geen hypotheeklasten meer! Bel gratis 0800 - 0233363 Iedere waenódeiy in. de Jud- wmt. ntanr 7,50, - fier fiaar. j^Leveiujp^e^nghJ Aflevering: 42 Afdansen de beste, de lekkerste Natuur (O) Nabij I IVN-wandeling in De Hooge Vuursche Nu ook uw film op CD^ Middelman iTERDAG q I TERDAG 9 JUNI jereedschap van Metabo TERDAG 16 JUNI Hack&Decker, DeWalt dders van Altrex °remel 'oonwaren. baarn 741 gr baarn. tel o35 5i|86ltl 1 en za van 09.00 tot 18.00 uur /rij van 09.00 tot 21.00 uur •n tuft «Mig l/m maandag 33 |unl 300, Mercedes OCCASIONS erken Verk... gezegd: goed gereed- lt zéker bij autoschade, tuto laat herstellen bij een kunt u er zeker van zijn :t wordt van de modernste ste inzichten en de beste aard onder garantie. Want weet u dat uw auto weer veilig is als tevoren. Dus sedschap maar waar het hoort: in uw kofferbak... Ter gelegenheid van de toe komstdiscussie 'TOSS 2015' is in de hal van het gemeentehuis (bij de raadzaal) sinds vorige week een bescheiden foto-ex positie te zien over de verande ringen in Soest gedurende de afgelopen 15 jaar. Daar zitten soms redelijk spectaculaire plaatjes bij. De tentoonstelling is uiteraard lang niet compleet - zo ontbreekt bij voorbeeld het destijds vermaarde Oranjehotel - maar geeft wel een aardige indruk van wat er allemaal is bijgebouwd of onder de slopers hamer is gesneuveld. Vijftien jaar terugkijken moet de beschouwer een idee geven van hoe Soest er - in 'omgekeerde richting' - over vijftien jaar misschien uit zal gaan zien. De samenstellers, de 'archiva rissen' Joop Piekema en Henk Gerth, hebben 14 onderwerpen bij elkaar gebracht, waarvan telkens twee foto's te zien zijn: eentje van anno 1986, de ander anno 2001. De grote leegte van de Dalweg - nu gevuld door gemeentehuis, po litiebureau en Molenschot - ont breekt uiteraard niet, evenmin als Braamhage nu Residence Sou- vereine - aan de Burgemeester Grothestraat, of het oude huisje onder het 'strooien dak' aan de Soesterbergsestraat, nu de Schou tenpromenade. Dat geldt ook voor 'Zeldenrust' aan de Burgemeester V.l.n.r. TOSS-projectleider Joop van Haaften, archiefman 1 Henk Gerth, wethouder Bart Krol, ar chiefman 2 Joop Piekema en wet houder Neks Blommers, die als eersten een kijkje kwamen nemen bij' de tentoonstelling. Foto: Soester Courant Nieuwegracht 29 3763 LP Soest Tel. 035-6022744 Fax 035-6027456 E raail info@staIenhoef.nl E ANDIJVIE IT OF BRUIN HALF GEHAKT 6,99 ^gehakt 7,99 chouderham 1,00 NU WORST 1,00 °terhamworst1,00 -Verkaas 1,00 ehakt Zaterdag 9 juni vanaf 10.30 uur (MAAK KANS OP EEN PARFUM FLACON T.W.V./ 310,-) Van Weedestraat 48 - Soest Tel. 035-602 53 88 PAGE toiletpapier iders 4.08 ganzeboom LICHTE BORREL LITERFLES 7.26 aterdag 9 Juni zal het 85 jaar ge leden zijn, dat de Soester Natuur filosoof, Ir.F.L. Ortt, te Groningen werd geboren. Na van 1888 tot 1899 als ingenieur van de Rijkswaterstaat werkzaam geweest te zijn, in welke functie hij grote bekendheid verwierf o.a. door zijn studie van het getij- vraagstuk, trok Ir. Ortt zich terug uit de Staatsdienst, om zich zijn hele verdere leven te wijden aan de studie en verbreiding van religieus- humanitaire beginselen. Een voor aanstaande plaats nam en neemt hij nog in kringen van Vegetariërs en bestrijders der vivisectie, alsook van spiritisten, waar hij zijn weten schappelijke invloed in hoge mate deed gelden. Naast een respectabele lijst van ^publicaties van zijn hand kan ge wezen worden op enkele recente standaard-werken als "Een inlei ding tot het Pneumat.-Energetisch Monisme" (3C dr.) en "De Super- jtosmos", waaromtrent respectie velijk wijlen Prof. Heymans f(Gron.) en Prof. Van Os (Delft), ïtvoerige en waarderende be- ouwingen gaven. Terwijl bin- jenkort een nieuwe uitgave over 'Het Droomleven" zal verschij- len. Ortt, bij wie tallozen in ver- rouwelijke en wetenschappelijke •esprekken steun vonden en die lekend staat om de eigenschap, lat hij de moeilijkste problemen in tenvoudige taal weet te behande len, behoort ongetwijfeld tot de annen van betekenis in ons land. 'oor Soest kan het een voorrecht ieten, deze bescheiden en hulp- -aardige, in zijn verschijning zo fmarkante figuur, reeds vanaf 1908 onder haar ingezetenen te tellen. In een kwade bui, veroorzaakt door een minder prettig optreden van een zijner gasten, had F. v.d. B. zich op minder waarderende wijze uitgelaten over zekere T.G. "Laat de man zijn mond maar houden, want hij heeft het in de bezettingstijd met de moffen ge houden" had hij tegenover 'n an der opgemerkt. Woensdag j.1. wegens deze uit drukking voor de Utrechtse Poli tierechter ter verantwoording ge roepen, verklaarde v.d. B, dat er eigenlijk wel rede was om een der gelijke beschuldiging te uiten, waarop de Officier van Justitie opmerkte, dat hij zich in dat geval veel eerder tot de P.R.A. of tot het Bijzonder Gerechtshof had moe ten wenden, maar dat het uiten van een dergelijk verwijt in het publiek niet geoorloofd was, zelfs wanneer het feit zelf juist zou zijn. Vijfentwintig gulden boete subs. tien dagen hechtenis luidde de eis. De Politierechter maakte er f 20.- of tien dagen van. Kab'lend gaat het leven verder In ons kleine Nederland, Alles blijft zo bij hetzelfde, Niets is eig'lijk interessant. 't Strandseizoen is weer begonnen En we visten al een keer, Zelfs de nieuwste nieuwe haring Is nu óók geen nieuwtje meer. Benelux, wie praat er over? Tilburg is weer poken-vrij. Zelfs de voetbalcompetitie. Is nu bijna weer voorbij. Geen verkiezing in 't vooruitzicht, Dus geen politieke strijd; Zouden we dan nu zo'n beetje Toe zijn aan komkommertijd? De tijd, waarin er weinig nieuws is, Een krant met minder ernst dan luim, Met verhalen, vaak gezogen Uit een journalistenduim. Laten we van harte hopen, Dat de krant niet schokkends biedt, Opdat we heel lang mogen zeg gen: Iets bijzonders is er niet! Grothestraat, waar nu het Hema/ Albert-Heijncomplex te vinden is, en de school de Schakel, die plaat heeft gemaakt voor De Bongerd. Ook Zonnegloren is present, even als de vliegbasis - waar de Ame rikaanse entree is vervangen door een Nederlandse maar verder niet wordt gekenmerkt door opvallen de wijzigingen, wat natuurlijk wél geldt voor het Soester Natuurbad, nu de golfbaan bij het Royal Parc- hotel. Op zondagmiddag 10 juni (17:00 uur) zijn er weer oecumenische vespers in de Open Hof aan de Veenbesstraat 2, uitgaande van de Raad van Kerken. Op deze zondag na Pinksteren - Trinitatis (Drie vuldigheid) in de traditie van het kerkelijk jaar - zingt de vespercan- torij met de gemeente onder meer psalm 98 in een onberijmde versie van Sytze de Vries en Willem Vo gel (Oude Kerk, Amsterdam), op genomen in de bundel 'Voor de kinderen van Korach'. De orde van de dienst vermeldt ook twee liede ren waarvoor Tjalling Roosjen, cantor-organist van De Open Hof, de muziek heeft geschreven. De tekst van een daarvan, 'Over de heuvels' (naar Ezechiël 34), is van de hand van ds. Jan Peter Schou ten, destijds predikant van De Open Hof. Dit lied is inmiddels opgenomen in Zingend Geloven VI. Het andere, 'Zo dor en doods' (naar Ezechiël 37), is van ds. Syt ze de Vries (NCRV-Lied van de Week III). Cantorij en gemeente zingen verder gezangen uit het Liedboek voor de Kerken (251, 247, 252 en 387). De cantorij on der leiding van Jean Telder zingt een Magnificat (Lofzang van Ma ria) van de Engelse componist Daniël Purcell (1717). Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 Het Amersfoortse theaterkoor Voice Box neemt in haar nieuwe project op 15 en 16 juni de hinder nis van het nachtelijk duister in een voorstelling, waarin 'alles wat het daglicht niet verdragen kan' cen traal staat. De voorstelling, 'De Nacht Wacht' geheten, gaat over de nacht en speelt zich af in de nacht. De geheimzinnigheid van het duister, het drama in de sche mering, maar ook de intimiteit van het donker en de vrolijkheid van het nachtelijk feest zullen in de voorstelling een plaats krijgen. Het repertoire is afwisselend en bestaat uit zowel luchtige liederen uit o.a. Nederlandse kleinkunst als uit klassieke 16e-eeuwse stukken. Ook Afrikaanse klanken en eigen tijdse spreekkoren krijgen een plaats. De dirigenten Rineke Mar- witz en Harry de Beer hebben spe ciaal voor 'De Nacht Wacht' een aantal composities en koorarrange menten geschreven. Dit avontuurlijke en boeiende pro gramma vindt plaats in het Amers foortse Openluchttheater aan de Barchman Wuytierslaan (Birkho- ven) op 15 en 16 juni (er zijn dus twee voorstellingen!). Naast het eigenlijke amfitheater worden ook de omliggende bosschages en de minigolfbaan bij de voorstelling betrokken. De bezoekers worden op verrassende wijze rondgeleid om uiteindelijk in het theater een plaats te vinden. Daar wordt in een suggestief decor de voorstelling voortgezet, waarin een opeenvol ging van menselijke nachtactivitei ten wordt bezongen en uitgebeeld: een inbreker pleegt een kraak, een kind wordt na een nachtmerrie liefdevol getroost, er wordt een 'crime passionel' gepleegd. In combinatie met een creatieve be lichting en enkele spectaculaire theatrale vondsten wordt 'De Nacht Wacht' een avontuurlijke en boeiende voorstelling. Aanvang: 22:30 uur. Toegangs prijs f 25,00; Pas65/CJP 20,00. Voorverkoop bij o.a. WV Amers foort of bij 'Voice Box', t.a.v. René de Waal, Postbus 155, 3800 AD Amersfoort, 88(033) 4806633. De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, textiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. Zie ook: www.spullenhulp.nl op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur 22 cpm De Nationale Reumalijn is een initiatief van de Reumapatiëntenbond en het Nationaal Reumafonds. Uw gift op giro 324 is altijd welkom. GOEDE OOELEN De Hollandse Nieuwe is weer in het land en de Soester Zakenkring, die dit jaar haar 50-jarig jubileum viert, was er vorige week als de spreekwoordelijke kippen bij om INÉtCHTINGEN: TELEFOON 035 - 601 41 52 Van Weedestraat 227 - 3761 CD Soest E-mail: soestcrt@wanadoo.nl van het traditionele zeebanket te genieten. Bij Fusions, het restau rant aan de Burgemeester Gro thestraat 37, werden de zakenlieden royaal onthaald op de zilte lekker nij. De Zakenkring hield er haar ledenvergadering, compleet met bestuursverkiezingen. In de vacatu re van secretaris Armand Trippae- rs kozen de leden Alex de Backer, terwijl vicevoorzitter Aart van 't Net werd opgevolgd door Kees Boer- koel. Hij zal het voorzitterschap van het 'directeurengenootschap'in het najaar overnemen van Dick van Loon. Al deze heren lieten zich de haring, samen met de in visserskle derdracht gestoken chefkok Leo Verweij en Kirsten Nystad van Fu sions, graag door het keelgat glij den. Foto: Soester Courant Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 Af dansen. Een begrip voor jonge lui die op dansles zitten. Na één jaar dans je af voor brons, het tweede jaar ga je voor zilver, het derde jaar voor goud. In de 'scene' waarin ik dertig jaar geleden in de grote stad Utrecht verkeerde, zat je niet op dansles. Dansles was bur gerlijk. Je had je tijd hard nodig om spandoeken te maken tégen het ondemocratische onderwijsbe leid, vóór Che Guevara, er waren demonstraties tégen de oorlog in Vietnam; en af en toe moest je ook nog op de Dam zitten. Daar bij moesten er ook veel diepzinni ge gesprekken gevoerd worden, want onze generatie zou de wereld verbeteren. Bob Dylan verwoord de onze gevoelens: 'the times, they are a-changing' - en wat hij ook op zijn mondharmonica speelde, wij dansten er zeker geen Engelse wals op. Het afgelopen weekend heeft een van mijn dochters afgedanst in 'Ballroomen 'LatinDe Engelse wals, de jive, de samba en de rum ba... Ik was er de hele avond bij, en ik heb genoten. Het optutten voor de volgende dans, meisjes die elkaar rokjes en bloesjes leenden, jongens die zich keurig aan mij voorstelden. Applaus en geknuffel als iemand een goed cijfer kreeg. Geen wereldverbeteraars, deze jongelui. En geen Bob Dylan op de draaitafel. Tja, de tijden veran deren; de jeugd verandert mee. En dan zul je maar behept zijn met een moeder die het verschil niet kent tussen de cha-cha-cha en de jive en die er ook nog van die bur gerlijke idealen uit de jaren zeven tig op nahoudt... Olga Duijm BANKETBAKKERIJ Soestêfbergseslraat 53', Soest Telefoon 035-6012050 Wie vergelijkt leest de Soester Courant Soms duurt het lang voor er een reactie op de foto komt maar een andere keer is de Soester Courant nog maar net bezorgd of de tele foon rinkelt. Steef Tuenter was de eerste die reageerde op de foto die we 9 mei j.1. plaatsten. Hij is het jongetje op de arm van zijn vader, met het broekje met galgjes. De foto is gemaakt kort na de oorlog bij de familie Tuenter thuis, die toen aan de Den Blieklaan 49 woonde. De twee militairen zijn, zoals we al vermoedden, inder daad onze Canadese bevrijders en tijdelijk ingekwartierd bij de fami lie. Verder staan op de foto: Links staande Nel de Bruin-van Hasselt, daarnaast Henk Tuenter met op zijn arm zijn zoontje Steef; dan dochtertje Nienke de Bruin op de arm van haar vader Cor de Bruin; met jack en baret Nel Appelhof en daarnaast een buurmeisje, Gonnie de Jong. Gonnie woonde aan de Den Blieklaan 59, waar nu schilder Schuitema woont, in het huis dat verbouwd is in een wat Oostenrijk se stijl; op schoot bij Canadezen de dochtertjes van Tuenter, Gerda en Fietje, en op de stoel moeder Ger Tuenter. Cor de Bruin woonde op de Den Blieklaan 45. Hij vertelde dat hij net voor de oorlog bij de Soester politie in dienst is gekomen. Over die jaren zou hij wel een boek kun nen schrijven. De positie van de Soester politiemannen was moei lijk, maar ze waren allen uit het goede vaderlandslievende hout gesneden. Niet alle orders van de Duitse bezetter werden strikt op gevolgd. Politiemensen zagen kans tijdig te waarschuwen bij op han den zijnde razzia's. Een taak van de politie was ook de uitkijkpost op de toren van de Oude Kerk te bemannen. 'Ik heb heel wat uurtjes op deze post gezeten om bij nade rende luchtaanvallen tijdig alarm te kunnen slaan', zegt Cor de Bruin. 'De hongerwinter en laatste maan den van de oorlog waren een ramp. Er was bijna niets meer te eten en we verrekten allemaal van de honger'. Aan het magere kop je van De Bruin op de foto is dat nog goed te zien. Gelukkig hebben we, dankzij u, weer een stukje Ver dwenen Soest kunnen achterhalen. ÏVN-Eemland gaat op zondag middag 10 juni wandelen in 'De Hooge Vuursche', tussen Baarn en Hilversum. Gestart wordt om 14:00 uur vanaf het parkeerterrein van de SBB-boswachterij Hooge Vuursche, gelegen aan de Hilver- sumsestraatweg, tegenover de zij weg naar Lage Vuursche. Borden wijzen daar de weg. De Hooge Vuursche ligt op de Utrechtse Heuvelrug. Deze heu vels zijn ontstaan tijdens één van de ijstijden, toen een machtige gletsjer vanuit het noorden zand, leem en keien voor zich uit schoof en halverwege ons land tot stil stand kwam. Er bleven na het af smelten van het ijs heuvels achter. Het gebied de Hooge Vuursche is zo genoemd ter onderscheiding van het buurtschap de Lage Vuur sche. In de 19c eeuw was het hele gebied tussen Hilversum, Baarn en de Bilt verdeeld in landgoederen van grootgrondbezitters. Het idee werd geboren om een nieuw land huis te laten bouwen en architect Cuypers, die ook het Rijksmu seum en het Centraal Station in Amsterdam heeft ontworpen, kreeg de opdracht een indrukwek kend kasteel te bouwen. De eerste tijd werd het intensief bewoond. Daarna werd het kasteel verhuurd als hotel, maar vóór het in gebruik werd genomen brandde het geheel uit. Het interieur ging grotendeels verloren, de buitenzijde bleef be houden en werd in 1946 gerestau reerd. Het is sindsdien als hotel in gebruik. De voormalige tuin van het land goed is thans bij Staatsbosbeheer in gebruik als productiebos. Tij dens de wandeling ziet men daar duidelijk voorbeelden van. Er zijn veel naaldbomen aangeplant, de meeste het hele jaar met naalden, maar ook veel lariksen die in de winter wèl hun naalden laten val len, Toch zal men naaldbomen te genkomen die een herfstachtige aanblik vertonen vanwege de zure regen. Zo worden de wandelaars met de neus op een groot maat schappelijk probleem gedrukt. Informatie: 88033-4559771. hoge resolutie dus: kwaliteit Direkt bij ontwikkelen film fl. 14,95 1vvr Service PLEIN VAN ZUID 32/34, 3768 ED SOEST, TEL.: 035 601 31 09, FAX 035 602 72 69 Svedex Visions Standard kersen/kersen aluminium/glas beuken/naturel kenen/zwart kastanje /vanille Deuren naar keuze Svedex is een echte ruimtespecialist. Dat zie je aan al hun kasten. Stuk voorstuk staaltjes van efficiëntie, gebruiksgemak en...schoonheid! Maar het mooist van al is, dat u zélf mag ontwerpen. Maak uw keuze uit vele deuren. En stel zelf uw kast samen, afgestemd op uw behoefte. U mag het zeggen bij SleepWorld, de slaapkamerafdeling van... WONEN Birkstraat 99 (hoek van Lenneplaan) Soest, tel. o] l)

Soester Courant | 2001 | | pagina 9