rden... I OPRUIING OPRUIMING Op weg naar vijftig jaar uitwisseling Soest-Soest tU i TOT 70% KORTING Vrijdag en zaterdag 'Van heidehut tot residence' 12; VAh k-ooteh Fietsende passanten 2 m Aangrijpend oorlogsverhaal van Soester medicus Jan Luijten Soest 50 jaar geleden ^avond >001 1 OP SOEST start 14 juni Uit de historie van Soest(erberg) ff: MV PAGINA 10 l WOENSDAG 13 JUNI 2001 SOESTER COURANT i Gssoyderfowd TEL 035-6019954 Aardbeienslof van 14,95 voor 50 ■m* bottelier VAN WEEDESTRAAT 61 SOEST 0356012424 'Hommage' aan bevrijders Bergen op Zoom Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen PAGINA 11 Officiële medelingen. |LeveiM>pd^ïngh| Aflevering 43 Reiskoorts Gratis gelukkig Muziek in Utrecht MODE OPRUIMING ZOMERCOLLECTIE eveneens houten- of >er heeft een jrk. >ut of echt kurk n echt kurk Density Fireboard) i onderlaag oer heeft een ;urk. jscule geluiddemper jscule warmte-isolator uscule drukdemper uscule schokdemper °den van de zee en 'uursche en haar in Nouilly Prat en tuinkers rveerd met een tomaten nonsseline en garnaaltjes '.saus 18.00 uur. 16 juni 2001. che KC Baarn 54 23 288 mlid van de Vereniging van Nederlandse Inslaliatiebedrijven 3 BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 Henk en Annie de Gier. In de zomermaanden kun je in Soest heel wat 'vreemdelingen tegenkomen, die onze gemeente meestal op de fiets doorkruisen. Jan Postema posteert zich van tijd tot tijd langs de hoofdroute; hij schiet de 'passantenaan en doet van die ontmoeting onre gelmatig verslag in de Soester Courant. Een klein geel briefje op de stuur- tas van Henk de Gier gaf de route aan van woensdag 30 mei: Soest, Amersfoort, Woudenberg, Scher- penzeel, Ede, Arnhem. Voor hem en zijn vrouw Annie de Gier was het de tweede fietsdag. De dag daarvoor waren ze vertrokken uit Dirkshorn (Noord-Holland) en na 'exact 95,4 km' neergestreken in hotel de Witte Bergen, dat behoor lijk aan de prijs was, f82 voor een tweepersoonskamer. Het hotel ligt i in een web van wegen en snelwe- I gen en het was nog even een puz- i zei om er op de fiets te komen. I De verdere tocht ziet er als volgt uit: Arnhem, Helmond, Thom I ('het witte stadje'), Kaatsheuvel I (maar niet de Efteling), Hoofd- I dorp, Dirkshorn. Met een gemid- delde afstand per dag van 90 km I alles bij elkaar zo'n 650 km. Met I een hotelboek van de ANWB had- den ze hun route gepland. Henk en Annie zijn respectievelijk 66 en 65 jaar. Hij met de VUT, kinderen de deur uit ('de oudste is I. al 40') en maar genieten van de vrijheid. Hun vier kinderen maken zich geen zorgen over hun ouders, maar vonden het dit jaar toch pret tiger als pa en ma een mobieltje meenamen, want je weet maar nooit. Als je zo'n ding hebt ga je hem gebruiken, dus hadden ze al na een dag maar even gebeld. Henk heeft zijn hele leven in de bouw gezeten en had nog meege- timmeid aan de Nederlandse Bank in Amsterdam. Toen hij de bouw verliet was hij hoofduitvoerder. Annie wijdde haar leven aan het gezin en was dus, wat we niet vaak meer horen, huisvrouw. In 1994 zijn ze begonnen met fiet sen. Ze rijden op een stevige toer fiets, 'van Nederlands fabricaat, dus niet op zo'n Taiwan-ding'. De bagage is bescheiden van gewicht, ieder 10 kg. Banden plakken kun nen ze zelf, voor andere ongemak ken moeten ze naar een fietsenma ker. Ze zijn ervaren fietsers gewor den door tochten door Nederland, Vlaanderen, de Ardennen, Luxemburg, Duitsland. In augus tus gaan ze met een bus naar Zuid-Duitsland om een tocht langs de Donau te maken. Ze maken plannen en zijn niet levensmoe. 'Watje graag wilt moetje nu doen, anders krijg je er later spijt van', is de filosofie van Annie. Op 8 juni wilden ze weer terug zijn in Dirk shorn, thuis bij hun menagerie van een hectare met hertjes, geitjes en kippen. jjj Irish Mist Stolic Stolichnaya vvww.bottelier.nl Het Derde Bulletin Tweede Wereldoorlog, onlangs ver schenen bij de Soesterbergse uitgeverij Aspekt, bevat een opmerkelijke bijdrage van de Soester medicus dr. Jan Luij ten. Hij maakte als jongen van twaalf de bevrijding mee van Bergen op Zoom (1944) en re construeerde de gang van za ken tijdens het Canadese of fensief dat daaraan voorafging. Dr. Luijten is in Soest vooral be kend als neuroloog/psychiater. Hij was meer dan twintig jaar als zo danig werkzaam in ziekenhuis Zonnegloren (voor de Molendael- fusie). In die periode moeten hon derden Soesters hem hebben Ieren kennen, en andersom. Naast zijn medische en wetenschappelijk loopbaan - o.m. aan de universi teiten van Utrecht en Nijmegen, waarin hij meewerkte aan baanbre kend onderzoek op het gebied van de genen en daarover ook het no dige publiceerde - hield hij zich uit persoonlijke belangstelling ook in tensief bezig met de bestudering van de geschiedenis. 'Eén van m'n hobby's,' zoals hij het omschrijft. Zijn herinneringen aan de 'slag' bij Bergen op Zoom vormen zijn eer ste publicatie op dit terrein. In de jaren '80 kwam de Canade se oud-sergeant Charles D. Kipp naar Nederland om nog eens een kijkje te nemen op de plek waar ze in 1944 zo hard moesten vechten tegen de Duitsers. Hij kwam (op nieuw) contact gemaakt met Luij- tens vader, die destijds leraar En gels was in Bergen op Zoom en als tolk voor de Canadezen optrad. Luijten junior zocht hem later ook in Canada op; Kipp had inmiddels een boek geschreven over het ge vecht van 'The Lost Patrol', zoals zijn onderdeel destijds werd aange duid. Het aangrijpende relaas van Kipp gaat over een enerverend man-te gen-man-gevecht - Duitsers tegen Canadezen - in een bezette haar- denfabriek en aanpalende likeurfa- briek, die van strategisch belang waren voor de 'egelstelling' Bergen op Zoom en daardoor voor de toe gang tot de Zeeuwse eilanden Zuid-Beveland en Walcheren (en dus voor de beheersing van de Westerschelde - de voor de geal lieerden uiterst belangrijke aan- voerroute naar Antwerpen). Kipps patrouille stuit in het fabriekscom plex op heftig verzet van de fana tieke Duitse troepen en er vallen talrijke doden. Als hij teruggaat om de achter hen komende solda ten te waarschuwen laat hij zijn kameraden in de fabriek achter; ze lijken aanvankelijk reddeloos ver loren. Als de fabriek later alsnog in Canadese handen valt blijken de overgebleven mannen echter nog in leven te zijn. Waard om te bewaren Het verhaal van Kipp is groten deels terug te vinden in dr. Jan Luijtens bijdrage aan het bulletin. Initiatiefnemer van deze reeks is Aspekt-uitgever Perry Pierik, zelf ook historicus, die met Martin Ros ook de redactie van de serie vormt. 'Het gaat om verhalen die mis schien nooit in de grote geschiede nisboeken komen te staan, maar die het beslist waard zijn om te bewaren en niet verloren te gaan,' Dr. Jan Luijten. aldus dr. Jan Luijten. Hij houdt binnenkort een lezing over de ge beurtenissen van destijds in zijn Brabantse geboortestad. Of het geïnteresseerde publiek binnenkort nog meer historische bijdragen van zijn hand kan verwachten staat nog niet vast. 'Ik heb zeker wel stof, maar of het ervah komt weet ik nog niet.' Luijten heeft genoten van de re search voor zijn artikel. 'Als je gaat zoeken ontdek je steeds meer. Ik heb intussen nog meer interessan te details teruggevonden, maar ja, dan blijf je bezig. Beschouw mijn bijdrage maar als een 'hommage' aan sergeant Kipp en zijn kamera den. Ze hebben destijds prachtig werk gedaan, nota bene als vrijwil ligers, en zeer velen hebben dat met de dood moeten bekopen. Ze liggen door heel Europa begraven.' www.soesterondertinge.nlinfo@soesteronderiinge.nl Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Soester Onderlinge Gedurende een ZEER KORTE PERIODE bieden wij u enkele showroommodellen aan tegen sterk gereduceerde prijzen! tweezitsbanken fauteuils lampen salontafels bijzettafels enz. OPENINGSTIJDEN dinsdag t/m vrijdag van 9.30-18.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 uur zaterdag 9.30-17.00 uur Kerkstraat 3-5 Soest Tel.: 035 - 603 03 03 Uit de Soester Courant van Dinsdag 12 Juni 1951 90.000T.B.C.-PATIËNTEN. Het aantal lijders aan t.b.c. be draagt op het ogenblik negentig a honderdduizend. De meeste van hen worden thuis verpleegd, want de Sanatoria tellen tesamen niet meer dan 12.000 bedden. Jaarlijks worden sinds 1943 18.000 nieuwe gevallen geregistreerd en hoewel 't sterfte-cijfer aanmerke lijk is gedaald, stierven in 1913 10.000 personen, in 1939 3800, in 1945 8.000 en in 1949 2436 per sonen. Uit bovenstaande gegevens blijkt, hoe belangrijk de taak is, die onze bevolking op het gebied van de tuberculose-bestrijding heeft. Zaterdag a.s. wordt een collecte gehouden voor "Herwonnen Le venskracht" en "Santos" en dat het comité op een flink totaalbe drag rekent laat zich denken. SPEELTUIN "WEST' WEER GEOPEND. Zaterdagmiddag heeft de speeltuin van de Buurtvereniging "West", De tweejaarlijkse sportuitwis- seling tussen Soest en de gelij knamige (maar spreek uit: Zoost) gemeente in het Duitse Westfalen, die volgend jaar vijf tig jaar bestaat, is voor de deel nemers altijd een groot feest. Het eindresultaat van alle wedstrij den in verschillende takken van sport is dan ook ondergeschikt aan het werkelijke doel van de uitwis seling: het leggen, uitbreiden en verstevigen van de onderlinge con tacten tussen vooral de jeugd van beide gemeenten. Dit stond de ini tiatiefnemers voor ogen toen ze in 1952 de eerste uitwisseling organi seerden en die doelstelling is sinds dien onveranderd hetzelfde geble ven. Door de jaren heen zijn er ook op andere terreinen (scholen, cultuur, politiek) contacten ont staan. In septemberkomt een gro te groep 'Zooster' politici op be zoek in Soest. Doel is vooral om rond het thema natuur praktische ervaringen uit te wisselen. Overigens dateren de eerste con tacten tussen Soest en Stadt Soest al van 1934. Ze gingen uit van de Duitsers, maar ze leidden aanvan kelijk niet tot resultaat. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak, ontstond er tussen beide gemeen ten een afstand die onoverbrug baar scheen. De Nederlanders kenden na de oorlog geen Duitsers meer, ze kenden slechts mensen die hen vijf jaar lang hadden on derdrukt en gepijnigd. Het was dan ook niet verwonderlijk dat een Duits verzoek, niet lang na de oor log, om een sportuitwisseling tus sen beide gemeenten te organise ren, werd genegeerd. De herinne ringen aan zoveel jaren oorlogsleed waren nog te vers om het 'verge ven en vergeten' in praktijk te brengen. In 1951 herhaalden de Duitsers het verzoek. De toenmalige burge meester van Soest, wijlen mr. S. P. baron Bentinck, wilde toen niet langer de uitgestoken hand nege ren. Hij bracht een bezoek aan Stadt Soest en legde de eerste con tacten. De burgemeester had er lang over nagedacht. 'Ik heb dit eerst met mezelf moeten uitvech ten', zei hij destijds. Hij stelde vast dat de Duitsers de situatie zeer goed aanvoelden. Ze wisten dat een sportuitwisseling met een an der land veel gemakkelijker tot stand was te brengen dan met Ne derland. 'Er is inderdaad een schuldgevoel aanwezig', zei de burgemeester na zijn bezoek aan Duitsland. 'De jongere inwoners van Stadt Soest zijn zeer geporteerd van een Fede ralistisch Europa. Ze zijn aangeslo ten bij de Europa Union en willen de fouten van hun ouders voorko men. Ik meen dat we met dit sportcontact een positieve bijdra ge kunnen leveren tot een betere onderlinge verhouding,' De eerste uitwisseling van 24 tot 30 juni 1952 was bescheiden van omvang. Een voetbalelftal van BDC (nu SO Soest) en twaali turnsters van de Soester Turnclub, Olympia en Crescendo waren de eerste sporters die naar Duitsland vertrokken. Eerder had een gezel schap van zestig leden van de Duitse Vrouwenbond op doorreis naar Amsterdam een tussenstop in het Soester Natuurbad gemaakt. Burgemeester Bentinck maakte van die gelegenheid gebruik het gezelschap toe te spreken. Hij wees erop dat het noodzakelijk was dat de Duitsers hun 'Wille zur Macht' zouden vervangen door de wil om te dienen en te begrijpen. Die geest heerste ook tijdens de eerste sportontmoeting tussen in woners van beide plaatsen. Toch was niet iedereen het eens met deze contacten, "slechts zeven jaar na de capitulatie van onze onder drukkers, pijnigers, berovers en moordenaars", aldus een inwoner in een ingezonden brief in de plaatselijke krant. "Ik vraag mij af hoe het mogelijk is om op 4 Mei zeer devotelijk een dodenherden king te houden en ons te scharen rondom de fusilladeplaatsen waar honderden hun bloed met de bo dem drenkten, om dan vervolgens 24 Juni naar Duitsland te gaan voor sportbeoefening. In dit kader doorgaande zouden we dan maar beter onze dodenherdenking kun nen laten vervallen om onze Duit se 'sportvrienden' toch vooral niet onaangenaam te zijn." De briefschrijver gaf volmondig toe "dat voor ons allen het God delijk gebod aanwezig is 'Heb uw vijanden lief, maar dan ware het beter als de Duitsers in eigen huis zouden blijven en wij als Neder landers zo min mogelijk met de vroegere 'beschermers' in aanra king komen. Door de tijd zal dan ook zeer zeker het ons aangedane leed wel slijten, maar zeven jaar is toch wel wat erg kort daarvoor." Hij zal ongetwijfeld ook de mening van anderen hebben verkondigd, maar het gemeentebestuur onder aanvoering van burgemeester Ben tinck wilde de voor de zoveelste keer uitgestoken hand niet langer weigeren. Toen de oorlog uitbrak, waren de jongens en meisjes die elkaar in 1952 op de sportvelden zouden ontmoeten, acht tot tien jaar oud. Zij hadden part noch deel aan de oorlog gehad; niet als aanvaller en niet als aangevallene. Een toegestoken hand weigeren en 'nee' zeggen zou de weg van de minste weerstand zijn geweest. Die hand wèl te drukken is een bewijs van zedelijke moed, was het stand punt van het gemeentebestuur. 'Het drukken van die jeugdige handen is nodig om de jeugd tot elkaar te brengen en te leren besef fen dat de jaren 1940-1945 niet mogen terugkeren. We behoeven de terreur niet te vergeten, noch de concentratiekampen, de jodenver volgingen, de slavenjacht, de fusil lades. Hieraan hebben echter de kinderen van het Duitse Soest Gezicht vanuit het Theodor Heuss Park op de Maria zur Wiese Kirche in Soest (Zoost) Duitsland. Rechts een van de typische vak werkhuizen, waaraan de Stadt Soest zo rijk is. (Bron: Eemland Pers). geen schuld. Zij zijn niet de beu len van onze Nederlandse slachtof fers. Wij zullen eraan moeten me dewerken dat er geen beulen meer gevormd worden.' Soest was de eerste gemeente in Nederland die na de oorlog con tacten ging onderhouden met een Duitse gemeente. Die zijn er tot op de dag van vandaag gebleven, al is sinds 1992 gekozen voor een twee jaarlijkse sportuitwisseling en is het aantal sporters ook uitgedund. Maar vijftig jaar sportuitwisseling is zonder problemen haalbaar. Het zal de contacten zonder twijfel een nieuwe impuls geven als dit jubi leum in 2002 in beide gemeenten groots gevierd zou worden. Een viering die ook en vooral een eer betoon moet zijn aan hen, onder aanvoering van burgemeester Ben tinck, die zeven jaar na de oorlog de moed hadden om elkaar de hand te reiken, hoe moeilijk dat toen ook was! op de Klaarwaterweg, haar poor ten weer wijd open gezet voor de jeugd uit die omgeving en met kennelijk genoegen werden de werktuigen weer in gebruik geno men. Voordat de kinderen echter bezit konden nemen van de speeltuin, waren er veel "grote" mensen, die welkom werden geheten door de voorzitter van de buurtvereniging, de heer J.C.M. Smit. Speciaal de aanwezigheid van de heer J.G.A. Batenburg, gemeente-secretaris, die het gemeentebestuur vertegen woordigde en de heer J.C. van Dijk, die namens de Buurtvereni ging "Ons Genoegen" kwam, stel de spr. op hoge prijs. Hij wees er verder met enige trots op, hoe deze speeltuin geheel uit eigen middelen was opgebouwd en thans weer is gecompleteerd met nieuwe werktuigen, waaronder rekstok, ringen, klimrek en een gemetselde zandbak. Hij dankte dan ook de vele werkers, die hier aan hun beste krachten hadden gegeven, vooral de heer J. Huis man, hoofd van de speeltuin-com missie. Namens de buurtvereniging "Ons Genoegen" sprak de heer Van Dijk zijn gelukwensen uit, daarbij zijn spijt betuigend, dat "Ons Ge noegen" gevaar loopt haar speel: tuin kwijt te raken door de voort schrijdende woningbouw. De heer J.G.A. Batenburg sprak zijn verheugenis uit over deze par ticuliere organisatie en het werk voor de jeugd, een organisatie, die niet heeft aangeklopt bij het ge meentebestuur, waarvoor spr. veel waardering heeft. De heer Batenburg verklaarde hierop de speeltuin voor geopend en onder luid gejuich nam de jeugd bezit van tuin en speeltuig. OPENING GEMEENTELIJK WANDELPARK "OOLENSO". Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis, dat het gemeentelijk Wandelpark "Colen- so" aan de Vredehofstraat geo pend is van zonsopgang tot zons ondergang. Kinderen beneden 18 jaar hebben zonder geleide geen toegang. Het is in voormeld park ten streng ste verboden: a. honden te laten loslopen, b. zich buiten de paden te begeven, c. takken van bomen en heesters te verwijderen en bloemen te pluk ken. Het park wordt aan de zorg van het publiek toevertrouwd. Burgem. en Weth. Voornoemd, De Burgem. S.P. BENTINCK. De Secretaris, J. BATENBURG. Soest, 11 Juni 1951. Ik ben dol op lezen. Liefst dikke detectives. De laatste maanden moest ik mij wegens tijdgebrek be perken tot de Soester Courant Frustrerend, maar de buurvrouw bracht uitkomst; zij kwam op de proppen met een aantal bundels korte verhalen. Een ervan is geti teld 'Reiskoorts'. Een aanrader, met de vakantie in zicht. Zelfs voor mensen zoals ik, die niet hardop durven te zeggen dat ze ei genlijk helemaal niet zo dol zijn op reizen. Want reizen verbreedt de blik! Cultuur happen! Een paar weken in de zon liggen! Ik word al moe bij het idee dat ik van te voren oppas moet regelen voor de beesten, het huis moet schoonmaken, alle vuile was weg werken, en koffers economisch moet inpakken. Met het vooruit zicht dat ik na de vakantie zo on geveer dezelfde ellende krijg, al leen in omgekeerde volgorde. En dan de reis naar het vakantieoord. Per trein, auto, vliegtuig of bus - het is altijd sjouwen en afzien. En dat alleen maar om in Parijs de Mona Lisa te aanschouwen? Of om een paar uur per dag verze kerd te zijn van de zon in Spanje? In 'Reiskoorts'geven tientallen gerenommeerde schrijvers, zowel reislustigen als huismussen zoals ik, hun visie op het reizen. Van Seneca tot Maarten 't Hart, van George Sand tot Kees van Kooten. Voor elk wat wils. Eén citaat van Jan Blokker wil ik u alvast niet onthoudenEen 'Doe-vakantie is de uitkomst voor iemand die het hele jaar voor een hoog salaris geen bal te doen heeft gehad. Wat u ook wel of niet onderneemt deze maanden - mede namens de buurvrouw wens ik u een heel prettige vakantie toe! Olga Duijm In de bijbel staat het verhaal van een man uit Syrië, Naaman, die een geweldige carrière heeft ge maakt in het leger. Hij is niet ge lukkig. Hij is namelijk ziek, hij heeft lepra. Een slavin in zijn huis vertelt hem dat er in haar eigen land, Israël, een profeet woont, die hem zal kunnen helpen. Hij ver trekt daarom naar Israël en neemt een flinke zak geld mee. Hij wil genezing kopen. Maar de rijke vooraanstaande Naaman krijgt de profeet niet eens te zien. Een knecht vertelt hem dat hij zich moet gaan wassen in de rivier de Jordaan, dan zal hij beter worden. Woest is Naaman, hij heeft niet eens een VIP-behandeling gekre gen. Hij wil direct terug naar Syrië. Maar zijn knechten halen hem over om het toch maar even te proberen. Zo moeilijk is het toch niet, je wassen in de Jordaan? Hij laat zich overhalen en... wordt ge nezen. Dan erkent hij dat God een levende, een echte God is. En hij wordt gelukkig. Zo is het vandaag nog. Zoals God door de profeet aan Naaman beloofde dat hij beter zou worden, zo belooft Hij aan de mensen vandaag dat Hij naar hen toekomt, op allerlei manieren. Hem vinden is niet moeilijker dan je wassen in de Jordaan. Als ie mand vraagt of Hij wil helpen om te geloven, laat Hij niet op Zich wachten. Meer hierover wordt ver teld in de dienst van 10:00 uur van de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Soest (Parallelweg 1). Informa tie: 885826448 of 6027898. Zaterdag 16 juni, Domkerk: 'Petite Messe Solennelle' van G. Rossini voor koor, soli, piano en harmo nium, door Christine Jansen (so praan), Ans van Dam (alt), Henk Vonk (tenor), Bas Kuijlenburg (bas), Jan Jansen (piano), David Jansen (harmonium) en het koor van de Domcantorij o.l.v. Remco de Graas. Aanvang: 15:30 uur. Toegang vrij. KONINGINNELAAN 18-20 SOESTDIJK 035-5880780

Soester Courant | 2001 | | pagina 11