wsnjfrji 'Kinderopvang moet gratis zijn' Slootlessen weer succes 7 ACTUEEL est gaat erloten Weer actie voor opvang kinderen in Roemenië Mieke van Kooten: moeder van 900 kinderen MJIS@ZEKERHElP '■«31 i^SïSü /oor diverse iderdag kado's EENTEBESTUUR Geslaagd boeket voor een geslaagde nodig? Receptie op vrijdag in Het Kasteel Ramen en deuren op transport Verkeerscontrole: 4 bekeuringen Service bij Schoemaker Kledingdief STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 www.luykje.nl VBO (^MAKELAAR PAGIN^ PAGINA4 gereserveerd voor de latere }p. In werkelijkheid betaalt an 8,50 gulden per maand het normale abonnement, ïouders van een cjp of 65+ dragen de tarieven 8,50 en gulden. Kinderen tot 13 jaar n vanaf 5 gulden een kunst enen. instuitleen, gevestigd in het rtgebouw in Overhees, be tevens over een bescheiden 1 met keramiek, sieraden, en andere kleine objecten, te bereiken via ffi 6095811, mmer 6095801 en e-maii hihliotheek@obsoest.nl De ngstijden zijn: dinsdag tot en Tijdag van 11:00 tot 20:00 ;n zaterdag van 11:00 tot WOENSDAG 13 JUNI 2001 SOESTER COURANT PARFUMERIE Zuidpromenade 2" Soest Parfumerie 035 -601 59 62 leling Communicatie n van de basisscholen in Soest hand van opdrachten leren ze ver sporen, het beheer van het ligen. Milieucentrum De Kwe- :st vinden plaats op 21 juni en vergaderingen zijn openbaar, an het gemeentehuis. oesterberg - TOSS 2015 - vinden 2015, telefoon (035) 609 35 12. INGEDIEND :vel van de garage 29-5-20 srging 28-5-2001 voonhuis en vergroten 30-5-2001 chut 31-5-2001 ;n van een woonhuis 30-5-2001 chut 31-5-2001 chut 29-5-2001 ige 30-5-2001 ifscheiding 1-6-2001 >bele dakkapel 31-5-2001 agebox 1-6-2001 ging 1-6-2001 khut 29-5-2001 en van twee balkons 1-6-2001 voonhuis 30-5-2001 verkplaats 29-5-2001 lisplein 1, afdeling Planologie en tot 12.30 uur. N/MELDINGEN nhuis kkapel (wijz. verl. verg. )khut oningen (wijz. verl. Jen van een woonhuis partementengebouw ien van een woonhuis woonhuis den van een woonhuis okhut woonhuis (wijz. verl. leren van een berging okhut den van een woonhuis okhut iden van een woonhuis n erker (voorzijde) ighebbenden een gemotiveerd be- dan moet dat bezwaarschrift wor stbus 2000, 3760 CA Soest. Het worden ingediend. sin 1, afdeling Planologie en Bou- 12.30 uur. kabel 107.9, ether 105.9 Mhz), zondag van 11.00 tot 12.00 uur; le Soester Courant; ster Courant; ïeentehuis. 28-5-2001 8-5-2001 1-6-2001 1-6-2001 28-5-2001 31-5-2001 28-5-2001 28-5-2001 30-5-2001 1-6-2001 1-6-2001 1-6-2001 30-5-2001 28-5-2001 1-6-2001 28-5-2001 30-5-2001 Bij Jasmijn is de keuze groot en op dit moment zijn er volop pioenrozen, wel meer dan 10 soorten! Kom genieten van de mooiste pioenrozen, natuurlijk ook dag in dag uit veilingvers. In Het Kasteel wordt vrijdag 15 juni een receptie gehouden ter ere van Mieke van Kooten die 25 jaar verbonden is aan de Stichting Kindercentra Soest (v/h Stichting Peuterspeelzalen Soest). Het feest je van (eigenlijk voor) de directeur begint om vijf uur 's middags en hoewel er uitnodigingen de deur zijn uitgegaan, is iedereen - die wel eens met de stichting in het alge meen of met Mieke van Kooten in het bijzonder te maken heeft ge had - welkom. Het Kasteel is te vinden aan de Talmalaan 42. De jubilaris is er natuurlijk zelf bij, maar vliegt deze week ook van hot naar her om alle dertien vestigin gen van de stichting in Soest te bezoeken. Bij de familie Westeneng aan de Den Blieklaan staat alweer bijna alles gereed voor een nieuwe trip naar Roemenië. Voor de Stichting Diaconia Romania (SDR) gaan ze begin juli naar Arad. Daar wordt een gebouw ingericht als kinderop vang. De kinderen zijn afkomstig uit de ca. 130 gezinnen die, door omstan digheden als ziekte en werkloos heid, aangewezen zijn op de gaar keuken in deze Roemeense stad. Oud-burgemeester Cristy Moises- cu, die tijdens zijn ambtsperiode aan de wieg van deze voorziening heeft gestaan, organiseert sinds jaar en dag in de zomer enkele tiendaagse vakantiekampen voor de kinderen: zeven groepen van 40 a 45 kinderen, in Moneasa, een prachtige bergachtige omgeving met schone lucht. Dat gebeurt tot nu toe in een paar houten gebouw tjes, die niet erg goed bestand zijn tegen slechte weersomstandighe den. Daarom wordt er gewerkt aan een nieuw gebouw waar de kinde ren kunnen eten, spelen en slapen. De SDR zet zich dit jaar in voor dit doel en heeft Moisescu beloofd om voor ramen en deuren te zor gen. Er is inmiddels een aantal exemplaren ingezameld of op de sloop gekocht. Het glas is in hou ten kisten verpakt. Bij elkaar is het een lading met een flink gewicht, dat per trailer naar Roemenië is getransporteerd. Volgens plan gaan de Westenengs volgende maand zelf ook naar Roemenië om te helpen bij het af bouwen. Het gebouw moet in juli klaar zijn voor de kinderkampen. Wie het doel wil steunen kan een gift overmaken op de bankre kening van de stichting: 35.99.14.500. Het huidige gebouw in Moneasa, waarde kinderen worden opgevan gen. Bij een verkeerscontrole in Soest zijn woensdag vier bekeuringen uitgeschreven. Op de Ossendam- weg werd een bromfietser op de bon geslingerd, omdat hij geen cer tificaat voor zijn voertuig had. Een andere bromfietser kreeg een prent, omdat hij zonder helm over de Birkstraat reed, terwijl een au tomobilist daar zonder gordel reed en eveneens werd opgeschreven. Voor het negeren van het rode ver keerslicht werd op de kruising van de Koningsweg en de Clemens- straat een bestuurder van een pro- ces-verbaal voorzien. Gevraagd vaste bezorgers in Soest voor de SOESTEK^COURANT Aanmelden: tel. 6014152 Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon; 035 - 601 03 44 Buiten knarsen de wieltjes van trekkarren over de tegels en stijgen stemmen van spelende jongens en meisjes uit de zand bak op. Binnen hangen teke ningen en honderden foto's van kinderen, ooit aangeboden tijdens een feestelijke mijlpaal. Achter het ronde bureau zit Mieke van Kooten, moeder van 900 peuters en kleuters. Soms stapt er wel eens een ouder naar binnen en vraagt: Bent u niet mevrouw Van Kooten? Ik kwam hier vroeger als kind en heb nu mijn zoontje gebracht. Ogenschijn lijk moeiteloos heeft Mieke van Kooten een generatiekloof over brugd. AI 25 jaar is ze werkzaam voor Stichting Kindercentra Soest (v/h Peuterspeelzalen Soest), eerst als pedagogisch consulent, sinds 1993 als directeur. Vanuit haar kantoor heeft ze uitzicht op de speelplaats van Het Kasteel, het kinderdagverblijf aan de Talmal aan. 'Nee, leeftijd maakt niets uit. Men sen van 50 kunnen gekker doen met kinderen dan iemand van 25 die het niet in zich heeft. Ik kan daar prachtige voorbeelden van noemen. Eentje? We hebben een leidster van 56 die nog steeds van de glijbaan afgaat', zegt Mieke van Kooten. Ze wijst op een foto uit één van de jaarverslagen, waarop twee kleu ters elkaar broederlijk omhelzen en kussen. 'Zij zijn hier als baby ge komen en gaan nu nog met elkaar om. Hier worden vriendschappen voor het leven gesloten.' Stormachtig De veranderingen in de maat schappij hebben de laatste decen nia een stormachtige ontwikkeling teweeggebracht in de dagopvang voor kinderen. Peuterspeelzalen en later ook de kinderdagverblijven schoten als paddestoelen uit de grond. Kindercentra begon in 1970 met één peuterspeelzaal. Inmid dels telt de stichting acht zalen met 2 tot 4 groepen, drie kinderdagver blijven en biedt ze op twee locaties buitenschoolse opvang. Er werken meer dan 100 mensen, van wie de meesten parttime, er komen 900 kinderen en de jaaromzet bedraagt 4 miljoen gulden, tweemaal zoveel als acht jaar geleden. Ondanks uit breidingen van het aantal groepen per vestiging hanteert (ook) Kindercentra noodgedwongen wachtlijsten van 10 tot 11 maan den. Aan verdere groei lijkt de in stelling daarom niet te kunnen voorbijgaan. 'Er is elk jaar wel er gens uitbreiding, maar beperkt. We creëren per verblijf maximaal vier groepen, zodat iedereen elkaar nog kent. Wij willen geen mega-verblij- ven met 9 groepen of zo. En om te voorkomen, dat er teveel verschil lende kinderen komen, moeten de ouders minimaal drie dagdelen per week afnemen.' Omdat er vanaf het begin een goe de samenwerking (lees: subsidie) was met de gemeente, heeft Kindercentra goed kunnen boeren. Begin jaren tachtig was er de drei ging van de gemeentelijke bezuini gingen. 'We hebben toen veel lu dieke acties gevoerd en wethouder Frans Kingma heeft ons enorm geholpen. Hij heeft de subsidie voortgezet.' Over geld gesproken: hoewel Mie ke van Kooten met kinderen werkt, heeft ze als directeur van de grote instelling wel degelijk te ma ken met penningen en ze houdt er een uitgesproken mening op na: kinderopvang zou gratis moeten zijn. Van de peuterspeelplaatsen wordt 450 duizend gulden vergoed door de overheid en 30 procent van de kinder- en buitenschoolse opvang is gesubsidieerd, maar voor velen is de (financiële) drempel van de speelzalen en opvangver- blijven kennelijk nog steeds te hoog. 'Ik hoop dat ze er in Den Haag achter komen, dat peuter speelzalen net als het onderwijs gratis moet zijn, want ondanks de subsidie blijft het nu duur, zeker voor allochtone ouders. Dat is de laatste stap die we met z'n allen moeten zetten. Het lijkt duur, maar wat kost het om op school de ach terstand in te halen met remedial teaching en alle andere vormen? Kinderen leren zo makkelijk op jon ge leeftijd, toch wordt er zo weinig voor gedaan.' Integratie De jubilerende directeur is daarom bijzonder blij, ook al is dat nog maar een begin, met de zogenaam de WE-gelden, subsidie om peu terspeelzalen toegankelijker te maken voor anderstalige kinderen. 'Dat is een hele belangrijke doel groep. Je kunt niet vroeg genoeg beginnen met integratie en taal speelt daarin een grote rol. Kinde ren van 2,5 tot 4 jaar krijgen niet alleen Nederlandse les, maar wen nen ook aan de gewoontes op een Nederlandse school en Nederlands speelgoed. Mijn hart ligt bij dat project en ik ben blij dat we er hier met z'n allen aan kunnen meewer ken.' Bovendien, zegt Mieke van Koot en, is kinderopvang belangrijk. 'Ik zeg niet dat elk kind naar opvang moet. Als moeders de hele dag moeder willen zijn, vind ik dat ook uitstekend, maar goede kinderop vang voegt wel iets toe aan de op voeding. Zelfs in de babygroepen is het fantastisch om te zien hoe veel plezier kinderen aan elkaar kunnen beleven. Ze herkennen el- Van de 25 jaar bij Stichting Kindercentra Soest heeft Mieke van Kooten de laatste acht jaar als di recteur vooral managers/aken, maar het liefst zit ze nog steeds tus sen de kinderen. Foto: Soester Courant kaar. Voordat er kinderopvang was, heb ik veel ouders gezien die met de handen in het haar zeiden: Ik ben dol op mijn kind, maar zou zo graag een paar uur voor mezelf hebben. Nee, nee, nee, kinderen worden hier niet gedumpt, over het algemeen zijn het hele bewus te keuzes van de ouders. Als ze hun kind brengen, blijven ze even, ze praten met de leidster, drinken koffie en staan nog een tijd te zwaaien Het komt ook niet voor dat kinderen hier hele dagen ver blijven. De kinderen vinden het hier leuk, baby's ook. Dumpen is volstrekt niet aan de orde.' Nooit in haar 25-jarige loopbaan bij Kindercentra heeft Mieke van Kooten overwogen op te stappen. Ooit werd ze gevraagd voor een functie als docent in het hoger be roeps onderwijs, maar dat aanbod sloeg ze af. Als manager, begelei der van de coördinatoren en lid van verschillende commissies heeft ze weliswaar minder intensief con tact met de kinderen, maar het pedagogische werk is niet volledig van de baan. 'Ik ben nu minder direct betrokken bij de kinderen, maar werk nog wel voor ze en het gaat nooit vervelen. En we hebben hier een heel fijn sfeer, met een collegiaal en gemotiveerd team. Ik kan met recht zeggen dat ik nooit met lood in de schoenen naar mijn werk ben gegaan. Als je van kin deren houdt, beleef je er zoveel plezier aan, dan kun je er niet ge noeg van hebben.' Over 'een aantal jaren' gaat ze met pensioen. De politie heeft vrijdagmiddag een 38-jarige vrouw uit Soest aange houden, die kort daarvoor kleding had gestolen uit een zaak aan de Van Weedestraat. Personeel van de zaak had het signalement van haar doorgegeven, zodat de politie haar kon opsporen. De vrouw stond meteen de kleding af. Ze zal zich voor de rechter moeten verant woorden. GRILL RESTAURANT ODE AAN BEN VRAKKING Het is al weer 10 jaar geleden dat jij als chef-kok hij ons begon. En inmiddels ook al compagnon. Geliefd bij de gasten, collega's en iedereen, een SUPERkok, dat zie je meteen. Ook als leermeester toon jij, naar de leerlingen toe, je grote klasse. Koken, bakken, grillen en ook een krop sla wassen. Naast de bekende, vaste Laykje specialiteiten, ook veel wisselende lekkernijen waar we oh zo graag in bijten. En al is het meestal erg druk, niemand brengt jou van je stuk. Kalmte bewaren en niet gaan stressen, en na het werk, met een baco, je dorst gaan lessen. Al met al een DIKKE 10 voor onze chef de cuisine!! De scholenwerkgroep van het IVN Eemland heeft ook dit jaar weer slootlessen verzorgd voor bijna vijfhonderd leerlin gen van de basisscholen in Soest. De lessen werden gege ven in de periode van 29 mei tot 8 juni. Het zag er even naar uit dat het dit jaar niet door kan gaan vanwege de MKZ-cri- sis, maar die was net op tijd voorbij. Elk jaar worden alle basisscholen in Soest uitgenodigd voor deze les sen. De kinderen komen dan per auto of op de fiets naar de sloot langs de A.P. Hilhorstweg waar ze worden opgewacht door vrijwilli gers van de scholenwerkgroep. Die staan voor ze klaar met emmers, bakken, loeppotjes en vooral schepnetten. De kinderen gaan in groepjes van zes tot acht enthou siast aan het vissen. Met de bege leiders kijken ze dan naar de oogst en op zoekkaarten worden de na men van de beestjes opgezocht. Rugzwemmertjes of bootsmanne tjes zijn er altijd wel bij. Het wordt pas interessant als er grote griezels als waterschorpioenen en vooral bloedzuigers bij zitten. Ook dik- kopjes en stekelbaarsjes doen het goed bij de kinderen en dit jaar was een klein snoekje verschillen de keren het slachtoffer, tot grote vreugde van de gelukkige vanger. Hij werd steeds teruggezet en te hopen is dat hij volgend jaar ge zond en gegroeid weer opnieuw wordt aangetroffen. Het is een leu ke en leerzame les. In de herfst organiseert de scho lenwerkgroep herfstwandelingen langs het IVN-natuurpad De Zoom. Dan gaan de leden met de kinderen het bos in om te zien hoe de natuur zich klaarmaakt voor de winter. Schimmels en paddestoe len zijn in deze periode de meest in het oog lopende organismen. Maar er is dan nog veel meer te zien aan vruchten, knoppen, gallen en andere voorbodes van het na derend winterseizoen. De scholenwerkgroep kan heel goed nieuwe leden gebruiken. Mensen die wel zouden willen meedoen denken vaak 'dat is niets voor mij want ik weet er niets van'. Dat hoeft helemaal geen belemme ring te zijn, want er wordt altijd vooraf gekeken wat in het bos of de sloot te vinden is en men heeft snel voldoende kennis om de kin deren een leerzame en leuke les aan te bieden. Wie interesse heeft kan contact opnemen met Jeroen Vis, Da Costalaan 3, S86018565, of Elly de Nie, Schoutenkampweg 66, ©6013618. Te koop VAN GOYENLAAN SOEST U bent starter of u zoekt met uw partner een ideale en be taalbare woning, dan is dit een unieke kans. In dit appartement is het een kwestie van meubels neerzetten en wonen. Dit op de 4e verdieping gelegen, uitste kend onderhouden 3-kamerap- partement (voorheen 4-) heeft een vrij uitzicht aan achterzijde. Aan de galerijkant heet u een mooi uitzicht op het polder landschap Baam/Eemnes. Het pand is uit het bouwjaar 1960 en heeft een berging in de onderbouw. De servicekosten zijn 305,- per maand incl. voorschot c.v. Vraagprijs: 279.500,- k.k. WILLEM SPEELMANHOF SOEST j —BJ" l jjjP 'q en is uitstekend onderhouden, i 1 1 tu'nt^ee^ u een vrij uitzicht. De stand van de winkels, scholen en openbaar vervoer dan is deze woning zeker de moeite waard eens van binnen te bekijken. Vraagprijs: 489.000,- k.k. NACHTEGAALWEG SOEST U bent op zoek naar een ruime woning in een rustige wijk met een tuin die u veel privacy biedt en als u ook nog een grote ga rage en/of hobbyruimte prefe reert, dan zou u beslist eens een kijkje moeten gaan nemen in deze karakteristieke helft van tv-dubbele woning met uitbouw. wÊÊBfêf Deze woning met dubbele dak- -.T.lJÖEME kapel en mogelijkheden tot dakterras en/of uitbouw op eerste verdieping ligt in de prachtige wijk 't Hart en is gunstig gelegen t.o, v. scholen, winkels, openbaar vervoer en uitvalswegen. Vraagprijs: 849.000,- k.k. BREITNERSTRAAT BAARN Deze leuke woning staat in een gezellige, kindvriendelijke buurt en heeft een prachtig en vrij uit zicht over een park. Vanuit de aangebouwde serre aan de ach terzijde kijkt u uit op een heerlij ke tuin met waterpartij en vrij staande stenen schuur. Deze voormalige en-suite woning die geheel voorzien is van kunst stof kozijnen met dubbele beglazing heeft een karakteristieke uitstraling en biedt verras send veel ruimte. Deze, van zowel binnen als buiten goed onderhouden jaren dertig woning is vooral voor jonge gezinnen een ideale woning en beslist een kijkje van binnen waard. Vraagprijs: 439.000,- k.k. DORRESTEINWEG SOEST Deze zeer goed onderhouden helft van dubbele woning uit het bouwjaar 1920-1930 met vrijstaande stenen garage en berging (ca. 15 x 4 m) ligt op een perc.opp. van 465 m2. Deze in 1998 in lichte kleurstel ling gerenoveerde en verbouw de woning ligt gunstig ten op zichte van winkels, openbaar vervoer en scholen. Bent u die gene die een karakteristieke woning zoekt maar hoge eisen stelt aan moderne gemakken en comfort, dan zou u be slist eens een kijkje van binnen moeten nemen. Vraagprijs: 789.000,- k.k. KERKDWARSSTRAAT SOEST 'De Kerkenbuurt' in 'Oud Soest' is een geliefde wijk met veel karakteristieke woningen. Ook deze helft van dubbele woning is kenmerkend voor deze buurt en ligt aan een smalle, rustige straat alwaar eenrichtingsver- keer. In de besloten achtertuin ■|Fl ff j H|r 7 I staat een rüime garage voor- I ''""ui' "ilji zien van e'e'ctra-Deze woning, die zowel van binnen als buiten ci^ïllïk&È^3kM7J goed is onderhouden, is een bezichtiging zeker waard. Vraagprijs: 657.000,- k.k. Soesterbergsestraat 61, 3768 EB Soest Tel. 035 - 602 90 61fax 035 - 602 90 85 Internet www.huisenzekerheid.nl E-mail soest@huisenzekerheid.nl Bel ook voor een vrijblijvend hypotheekadvies! Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant

Soester Courant | 2001 | | pagina 5