'Soesterberg was nog de rustigste plek' 1 Vrijdag eerste steenlegging nieuwbouw Carolusschool Echtpaar: 'Grafmonumenten houden herinneringen levend' Willem Helfferich Voorwaardelijke celstraf voor inbraken vliegbasis BEZORGERS/-STERS Rob Brouwer Fotograaf militaire vliegtuigen Willem Helfferich: KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Vragen informatie over Mannenkoor Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers Wijlen 'meester' Van As ISiïlB 035-602 18 41 Bedrijf Van Straten naar Soesterberg Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Controle aan de Kampweg: 24 bekeuringen wz soesterbergseISLcourant WOENSDAG 20 JUNI 2001 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Dertigduizend kleurenfoto's van militaire vliegtuigen heeft Willem Helfferich in zijn ar chief zitten. De honderd fraai ste heeft hij uitgezocht voor de tentoonstelling ,Met het vizier op scherp' die sinds vorige week in het Militaire Lucht vaart Museum in Soesterberg is te zien. Uiteraard ontbreken de toestellen van Soesterberg niet inde collectie. Dat is ook om een andere reden niet zo verwonderlijk. Van de mi litaire vliegbases in Nederland was Soesterberg nog de rustigste plek om te fotograferen. Helfferich hierover: 'Regelmatig werd ik op gepakt door het Luchtmacht Be wakingskorps, want het zich in de buurt ophouden van militaire vliegvelden was midden in de Koude Oorlog zeer verdacht. De enige plek waar het redelijk veilig toeven was, was bij Soesterberg naast de vuilnisstortplaats van de gebroeders Tammer. Over de naastgelegen rolbaan kwamen daar de Amerikaanse Delta Daggers en later ook de F-4E Phantoms langs. Dat er nooit echt is ingegrepen, zal wel aan de onduidelijkheid hebben gelegen wie nou precies verant woordelijk was voor het voorko men van het maken van foto's (dat toen ten strengste verboden was), de Amerikanen of de Nederlan ders. Nog herinner ik mij de op winding die onder de spotters (fo tograferende en filmende vliegtuig volgers, red.) ontstond als in de verte de straalmotoren op het Amerikaanse deel van de basis begonnen te draaien, voorbode van komende opwindende activi teiten.' Dit wil niet zeggen dat het op Soesterberg altijd van een leien dakje ging. Helfferich herinnert zich dat zelfs op een Jeugdlucht- vaartdag op Soesterberg in april Zaterdag 23 juni/zondag 24 juni Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 pater F. Buil; cantores Zondag 10:30 mw. Egelien Smulders; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. R. Zandstra (H.A.) Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 0346 - 351700 Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 88352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §2033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden al leen voor spoedeisende situaties. 1965, nota bene speciaal opgezet om de belangstelling van de jeugd te wekken voor de Koninklijke Luchtmacht, absoluut niet gefoto grafeerd mocht worden. 'Ik geef nu eerlijk en voor het eerst toe dat ik het wel deed,' bekent hij nu. De mogelijkheden die een foto graaf van militaire vliegtuigen heeft, zijn beperkt. Als hij al toe gang heeft tot een vliegbasis en een bepaalde plek, dan is hij immers sterk afhankelijk van wat er vliegt of rijdt. De plaats waar hij mag staan, wordt vaak bepaald door veiligheidseisen. Vliegtuigen, zeker als ze snel bewegen, geven maar fracties van seconden de mogelijk heid om een goede foto te maken. En als ze stilstaan, kunnen ze bijna nooit in een stand worden gezet of voor een achtergrond die de foto graaf graag zou willen. Toch is hij erin geslaagd veel op namen te maken van vliegtuigen in de lucht. Anders is het vliegtuig zelf wel in actie of is er actie om heen door mensen. De selectie be treft zowel vliegtuigen van de Ko ninklijke Luchtmacht als van de Koninklijke Marine. Ook foto's van NAVO-bondgenoten en van andere landen komen aan bod, tot die van het voormalige Oostblok toe. Van Soesterberg hangen er onder meer foto's van de Alouette-heli- copter, de Chinook- en Cougard- helikopter en de F-15 van het 32 Tactical Fighter Squadron. Een klein deel van een wand met ingelijste kleurenfoto's van militaire vliegtuigen, gemaakt door Willem Helfferich. Honderd foto's worden tentoongesteld in het Militaire Luchtvaart Museum in Soester berg. Omdat Helfferich zich zowel foto graaf als journalist voelt, is bij ie dere foto in het museum een regel tekst bijgevoegd, de titel van de foto. Hij heeft duidelijk gepro beerd de vliegtuigen zo mooi en indrukwekkend mogelijk in beeld te brengen. De bezoeker heeft tot maart 2002 de kans zich een oor deel te vormen in hoeverre hij daarin is geslaagd. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: S0900-8844; alarmnummer: 881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 88035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ®351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, ^035-6093666. Wegens twee inbraken bij de vliegbasis Soesterberg, is een 19-jarige Soesterberger don derdag voor de Utrechtse poli tierechter veroordeeld tot ze ven weken voorwaardelijke cel straf. Een 21-jarige plaatsge noot, die bij een van de inbra ken aanwezig was, kreeg een maand voorwaardelijke cel straf opgelegd. De zaak tegen een derde verdach te werd donderdag aangehouden. Deze 20-jarige Soesterberger kon niet op de zitting aanwezig zijn, omdat hij zich voor zijn baan in het leger in het buitenland bevindt. Het drietal stal in augustus 1999 twaalf jerrycans benzine van het terrein van de vliegbasis. Daarvoor vernielden zij het hek werk rond de basis en rond de op slagplaats van de brandstof. Waar om ze het deden, konden de twee verschenen Soesterbergers niet uit leggen aan rechter mr. J. van Rij- kom. 'Er was in ieder geval drank in het spel', zei één van hen. Ongeveer een maand na de ge slaagde inbraak ging de jongste verdachte samen met enkele ande ren nog een keer met hetzelfde doel naar de vliegbasis. Bij die ge legenheid werden de dieven echter op heterdaad betrapt. 'Dat was ook niet zo slim', vond rechter Van Rijkom. Officier van justitie mr. I. Hage vond zowel de inbraken als de ver nieling van het hekwerk van de vliegbasis bewezen. Zij eiste tegen de jongste verdachte twee maan den voorwaardelijke celstraf. Zijn oudere kompaan moest volgens haar vijf weken voorwaardelijke celstraf krijgen. Bij haar eis hield zij er rekening mee dat de inbraken inmiddels lang geleden hadden plaatsgevon den. Dat kwam doordat het dos sier lange tijd bij de militaire recht bank lag, legde zij uit. Zij wees erop dat de mannen verder niet met justitie in aanraking waren ge komen. De rechter besloot dat het tweetal niet veroordeeld moest worden voor het vernielen van het hek werk. In de dagvaarding werd niet duidelijk om welk hek het nou pre cies ging, stelde hij. Dat deel van de dagvaarding verklaarde hij nie tig- Het artikel in de Soesterbergse Courant van enige tijd geleden over het Luchtmacht Mannenkoor (LMK) heeft tot veel reacties ge leid. Geïnteresseerden wilden graag nadere informatie, vooral met betrekking tot de mogelijkheid om zich als lid aan te melden. Dit kan men doen door contact op te nemen met het secretariaat van het LMK, Francklaan 24, 3862 GS Nijkerk, 88033-2457891. Het koor repeteert iedere woensdagmiddag, aanvang 13:30 uur, in de studio's van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht aan de Agolweg 8 in Amersfoort. Informatie over het Luchtmacht Mannenkoor kan men ook opvragen via internet: www.luchtmachtkapel.nl Kies ver volgens 'mannenkoor'. T - V gevraagd voor ochtendblad "De Telegraaf in Soest en Soesterberg Uitstekende verdiensten, min. leeftijd 15 jr. Tevens bezorgers/-sters gevraagd voor reclamedrukwerk en huis-aan-huis bladen. Min. leeftijd 13 jr. In Soest en Soesterberg Tevens kun je je vast opgeven voor de vakantieperiode 2001 Voor inlichtingen of aanmelden: V. Barneveld Verspreiding Soest I De rooms-katholieke basis- school Sint Carolus, nu nog ge vestigd in noodlokalen aan de I Kerklaan in Soesterberg, staat een serie feestelijke gebeurte nissen te wachten. De eerste staat voor aanstaande vrijdag op het programma. Dan legt mevrouw B. van As, sinds 1984 weduwe van het school hoofd L. (Bert) C. J. van As, 's I middags om half twee de eerste officiële steen voor het nieuwe schoolgebouw dat aan de Chr. Huijgenslaan in aanbouw is. De officiële opening van de school, volgens planning in ok tober, is de volgende geden kwaardige gebeurtenis. Ten slotte vormt ook de viering van het 80-jarig bestaan van de St. Carolusschool in 2002 een hoogtepunt. Dat mevrouw Van As is uitgeno digd voor de eerste-steenlegging vindt directeur Anneke Koning niet meer dan logisch: 'Bert van As is de man geweest die het meest voor de school betekend heeft. Het is ter nagedachtenis aan hem dat wij mevrouw Van As heb ben uitgenodigd om de eerste steen te leggen. Wij vinden het een eer dat zij dat doet. Zij heeft trou wens nooit het contact met de school verloren. Ze reikt bijvoor beeld nog altijd de Bert van As- wisselbokaal uit, de prijs van het schoolvoetbaltoernooi, ze is bij schoolmusicals, de Avondvier daagse en andere activiteiten. De kinderen kennen haar ook. Mees ter Van As kennen de leerlingen van nu natuurlijk niet, maar ieder een weet wie mevrouw Van As is. Afgezien daarvan is Bert van As nog altijd aanwezig door het por tret dat van hem in de school hangt en straks ook weer een mooie plaats krijgt in het nieuwe Actief in Soesterbergse gemeenschap 'Meester Van As' was niet alleen onderwijzer. Hij zette zich op ver schillende manieren in voor de Soesterbergse gemeenschap. Hij was onder meer één van de eerste leden van de (later opgeheven) wijkraad Soesterberg en dirigent van het koor van de Caroluskerk. Verder hield hij zich bezig met het organiseren van buitenschoolse activiteiten zoals het schrijven van de schoolkrant en het opvoeren van toneelvoorstellingen en kinder musicals en -operettes door het leerlingengezelschap De Kobolds. Daarnaast was hij jarenlang corres pondent voor in Soesterberg ver schijnende bladen. De eerste Carolusschool werd ge bouwd aan de Generaal Winkel manstraat. Nu staan daar wonin gen. Het gebouw werd tegelijk met de toen eveneens nieuwe christelij ke school aan de Postweg in 1922 in gebruik genomen. Het eerste hoofd van de St. Carolusschool was meester A. E. Wegman. Hij gaf samen met de .onderwijzeres van bijstand', mej. P. M. Harztng, les aan 26 jongens en 28 meisjes. Wegman ging in 1959 met ziekte verlof. Van As, vijf jaar eerder na een succesvoile sollicitatie vanuit Purmerend naar Soesterberg geko men, werd toen waarnemend hoofd. In 1961 volgde zijn benoe ming tot hoofd. Twintig jaar later, na de fusie met de Titus Brands- maschool, volgde zijn benoeming tot hoofd van de fusieschool. Deze werd ondergebracht in het gebouw van de Titus Brandsmaschool. Net als de Carolusschool is het oor spronkelijke gebouw inmiddels af gebroken. Op dezelfde plek aan de Christiaan Huygenslaan is nu het nieuwe schoolgebouw voor de Ca rolusschool in aanbouw. De oude Carolusschool aan de Generaal Winkelmanstraat is al lang uit het straatbeeld verdwenen. Hier staan nu woningen. Di Lassostaat 65% tel. 6022195 i Mr. Van As. De politie heeft 24 keer pen en bonnenboekje tevoorschijn getrok ken tijdens een verkeerscontrole op de Kampweg. In de ochtend uren werden daar 60 voertuigen gecontroleerd. Twaalf bestuurders kregen een bekeuring voor het niet dragen van de veiligheidsgordel en één automobilist werd voorzien van een proces-verbaal, omdat zijn wagen niet was voorzien van de juiste kentekenplaat. In de middag werd de controle voortgezet. Daarbij werden tien mensen betrapt op het rijden zon der gordel en werd een bromfiet ser beboet vanwege een uitlaat die niet aan de eisen voldeed. In het nieuwe cursusprogramma van de Volksuniversiteit Soest voor komend najaar staan onder meer enkele cursussen voor liefhebbers van de Nederlandse taal. De cursus 'Handvaten en penda- len' behandelt (eigen)aardigheden in onze en andere talen, meestal interessant, soms bizar of myste rieus. We grinniken om het Zuid- Afrikaanse snijdokter, maar onze oorspronkelijk Griekse chirurg be tekent handwerker, dat weer een heel andere sociale status heeft. Als uw neef vaak schattig gebruikt is hij dan een nicht, of groeide hij op met vele zusjes? Kimberley op het geboortekaartje vinden we ge woon, maar Truitje... Voor wie zich wil verdiepen in deze en an dere vreemde verschijnselen in de taal is deze cursus van acht lessen bedoeld. Aanvang en tijd: dinsdag 2 okto ber 20:35-22:05 uur Cursusprijs: 95,00 43,10). Een cursus voor iedereen die van lezen houdt is 'Nederlandse litera tuur - Boeken lezen en bespre ken'. Tijdens de zes bijeenkomsten zullen zes boeken uit de moderne Nederlandse literatuur de revue passeren. Van de cursisten wordt gevraagd voor de eerste bijeen komst het boek 'De gelukkige van Mensje van Keulen' te lezen. De andere boeken zullen gezamenlijk gekozen worden. Aanvang en tijd: dinsdag 2 okto ber 19:00-20:30 uur. De overige cursusdata zijn 30 oktober, 27 no vember, 8 januari, 5 februari en 5 maart. Cursusprijs: 85,00 38,55). Het nieuwe programma van de Volksuniversiteit Soest bevat ver der cursussen vreemde talen, alge mene ontwikkeling en wetenschap, informatica, creatief, culinair, ge zondheid en diverse lezingen en excusrsies. Voor informatie en inschrijving en voor het aanvragen van het cursus programma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, ®6022195, e-mail: vu- soesl@csnet.nl. Openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. STEUR PROJECTEN VAN KERKEN WERELDWIJD UTRECHT kfaJceHinAAtie 'Met dezelfde intentie en het bekende vakmanschap willen wij mooie grafmonumenten blijven maken die de tand des tijds kunnen doorstaan. Nog generaties lang zullen die een toonbeeld zijn van herinnerin gen aan het verleden en deze zullen nog tot ver in de 21c eeuw levend gehouden wor den'. Dit staat in het verhuisbe richt van Van Straten Grafmo numenten bv, het bedrijf dat van Driebergen naar Soester berg is gekomen. Vandaag is de nieuwe zaak aan de Stemer dingweg 5 officieel open ge gaan. Een goede bereikbaarheid met rui me parkeergelegenheid, meer ruimte, een moderne toonzaal en een betere inrichting waren de drijfveren van het echtpaar H.J. van Straten en J. van Straten-Pet rus om na 16 jaar Driebergen, waar de in grafwerk gespecialiseer de steenhouwerij is gevestigd, voor Soesterberg te kiezen. 'Hier kun nen we onze materialen beter laten zien. Begraven, dat ongeveer net zo vaak gebeurt als cremeren, is niet meer zoals het vroeger was. Toen gebeurde het gewoon. Nu ook, maar de mensen zijn er meer bij betrokken. Ze hebben ook meer wensen. Vroeger was het al leen maar huilen, tegenwoordig is het met allerlei soorten muziek, bloemstukken, andere modellen in kisten, noem maar op. Met betrek king tot het echte grafwerk probe ren wij daar zoveel mogelijk in mee te gaan. Het uitzoeken van een steen gebeurt meestal na een gesprek met een van de nabestaan den. We vragen of hij zelf al een idee heeft. Als dat zo is, praat je gemakkelijker.' Afkomstig uit een oud steenhou wersgeslacht, werkte Van Straten aanvankelijk in het door hun over grootvader in 1877 opgerichte en het laatst door zijn broer overge nomen bedrijf in Utrecht. Na er 23 jaar te hebben gewerkt, besloot hij in 1985 voor zichzelf te beginnen. Hoewel de steenhouwerij veelom vattend is, in de bouw bijvoorbeeld of in restauratiewerk, legde hij zich uitsluitend op grafwerk toe 'om je kennis zoveel mogelijk te benutten. Dan ga je de leuke kanten ervan opzoeken. Dan kun je je afvragen: is grafwerk nou zo leuk, maar bij het maken en het produceren van het materiaal komt het vakman schap naar voren dat je het leukst vindt. Je kunt er meer tijd en aan dacht aan besteden en je hebt meer mogelijkheden dan bijvoor beeld in de bouw. Dit werk heeft toch iets meer. Je probeert een grafmonument te maken dat past bij de overledene.' Bij een zacht aardig iemand moet je bijvoor beeld geen ruwe, onbewerkte steen zoeken, voor iemand die watrui ger' heeft geleefd daarentegen is die juist weer wel uitstekend ge- schikt. Samen met een personeelslid werkt het echtpaar van Straten- Petrus, als er geen afspraken met klanten zijn, zelf mee in de steen houwerij. Mevrouw Van Straten ontwerpt in hoofdzaak de teksten en figuren op de stenen. Die ko men van een aantal plaatsen uit de hele wereld. De Scandinavische landen zijn de bekendste leveran ciers van natuursteen, maar tegen woordig spelen ontwikkelingslan den zoals India en Brazilië een steeds grotere rol op de markt. Hier wordt niet alleen het materi- In de toonzaal van Van Straten Grafmonumenten aan de Stemer dingweg in Soesterberg kan men zich een beeld vormen van wat er allemaal op dit gebied mogelijk is. aal ontgonnen, maar ook verwerkt door het in platen te zagen. Bij de Van Straten's worden de stenen dan in model gemaakt, gepolijst enzovoort. Zij werken met halffa brikaten. Kiezen kan men uit marmersoor ten (die maar enkele tientallen ja ren meegaan), graniet en kwartsiet, soorten die gegarandeerd goed blijven. Alle steensoorten hebben natuurlijke kleuren, meest bruin, rood en zwart, soms ook blauw- of groenachtig. Er worden nooit kunstmatig kleuren aan toege voegd, zoals ook is te zien in de toonzaal waar voorbeelden van .kunstwerken' ('want zo noemen wij de producten die we maken') te zien zijn. De Van Straten's doen hun werk met veel toewijding en gevoel voor de wensen van de klant. Een enke le keer is dat iemand die een ge denksteen bestelt voor een overle den huisdier. Dat maakt het echt paar Van Straten niet uit: 'Al onze monumenten zijn echt een plaats om naar toe te gaan.' Buitenzorg herfstrood Makkelijke rode wijn uit Zuid-Afrika per fles 8,95. Doos a 6 flessen 50,00 Hooghoudt jonge dubbele graanjenever liter nu22,05 William Lawson's whisky 70 cl nu24,95 WIJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 Soesterberg Tel: 0346-353439 A 1

Soester Courant | 2001 | | pagina 19