PCÖ Euthanasie: Elke keer als een mens sterft... WAVEwaardering en acceptatie van elkaar v Meningen van lezers De SWOS als organisatie v PAGINA 20 k.k. vjgj WOENSDAG 20 JUNI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 21 Samenwerkende Bonden van Ouderen ANBO UNIE KBO Wie vergelijkt leest de Soester Courant Postzegels en de Euro Bewegen k Rente en belasting Seniorenbus: nooit vakantie DE (ZEDActfEVAN HêT"BENOGENNIEUWS ZO£Kf ^E<UO&£RöP.'fo'fZIENS. Opheffen buslijnen in Soest Levensvraagstuk Euthanasie Het Zorgloket... Verkiezingen Zonder vervoer kom je nergens De wondere wereld van internet denwoning inbouwapp. n parketvloer jin [zuidwest] ,-k.k. ■■appartement iep 1e woonlaag de winkelstraat idkamer de voor hen s, de opleve- een koop. De ite. Daarin moet Meestal wordt er :nk hierbij ide afspraken :ekend of van jk onderwerp, idelinge koop. lende voor in dat dit "onder daal dij 38 AofeVn Slichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 3762 BP Soest - tel. 035-6023681 SENIORENSiNIEUWS SOESTERBER 12e JAARGANG NR.4 Na 28 jaar van discussie, c.q. pleidooi, is de euthanasiewet aangenomen. Euthanasie is af geleidt van het Oud Griekse «oord "euthanatika", dat zijn middelen waarmee men actieve euthanasie toepast: Thanasie^ doodbrengend,...eu=door mid del van,... thanas= dood. Bovenstaande wet werd aange nomen in de Eerste Kamer op 10 april 's avonds voor achten en met een solide meerderheid van 46 stemmen voor en 28 tegen. De euthanasiewet behandeld en aangenomen in drieluik: Lhet twaalf uur durende debat 30 oktober 2000; 2.het drie dagen durende debat 28 november 2000 in de Tweede Kamer(stemmen: 104 voor, 40 tegen); 3.Eerste Kamer 10 april Zorgvuldigheidseisen die in de wet zijn opgenomen: Als een arts die euthanasie of hulp bij zelfdoding verleent zich houdt aan de daarvoor opgestel de regels, is deze niet langer strafbaar. Deze zorgvuldigheids eisen houden in dat de arts de overtuiging heeft gekregen.... •dat er sprake is van een vrij willig en weloverwogen ver zoek van de patiënt: dat er sprake is van uitzicht loos en ondraaglijk lijden van de patiënt: de patiënt heeft voorgelicht over de situatie waarin deze verkeert en diens vooruitzich ten: met de patiënt tot de overtui ging is gekomen dat er voor de situatie geen redelijke an dere oplossing is: tenminste één andere, onaf hankelijke arts heeft geraad pleegd die de patiënt heeft ge zien en schriftelijk zijn oordeel heeft gegeven over de hier ge noemde zorgvuldigheidseisen: de levensbeëindiging of hulp bij zelfdoding medisch zorg vuldig heeft uitgevoerd. Het heeft 28 jaar geduurd voor dat de euthanasiewet door de regering werd behandeld. Toch heeft een groot deel van de on dervraagden (in een NlPO-on- derzoek 3-4 maart 2001, door de NWE) geen moeite met de lange duur van dit besluitvor mingsproces. 88% zelfs zegt dat je nu eenmaal zorgvuldig moet nadenken en praten over de dooden een menswaar dig sterven. Wilt u nadere informatie? Bel of schrijf naar: NWE, Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, postbus 75331, 1070 AH Am sterdam, tel.:0900-6060606 Anna Wagemakers De komst van de Euro op 1 ja nuari a.s. brengt heel wat romp slomp met zich mede. Er moet heel wat aangepast worden. Neem b.v. de kassa's in de win kels, parkeermeters, de omzet ting van de prijzen, loon- en pensioen- administraties en niet te vergeten onze bank- en giro saldi. We moeten met heel an der geld leren omgaap en in an dere geldwaarde gaan denken. Vooral voor blinden en slecht zienden kan het een heel moei lijke omschakeling worden. Voor een euro kan men officieel 2,20371 maal zoveel kopen als voor 1 gulden, afgezien van de afrondingen. Of zouden de win keliers de helft van hun prijzen naar boven en de andere helft naar beneden afronden Maar ook voor postzegels heeft het consequenties. Zoals bekend wordt het tarief voor briefpost per 1 juli a.s. verhoogd van 80 cent naar 85 cent. Per 1 janua ri a.s. komen er nieuwe euro postzegels. Een postzegel van 85 cent wordt dan officieel 38,57 cent en wordt afgerond op 39 eurocent. Een kniesoor die daar op let. Maar als het met alle prijzen zo gaat dan is dat in totaal een verhoging waar je in feite niets voor koopt en de ont vanger hoeft er niets voor te doen. De "oude" postzegels kunnen naast de nieuwe eurozegels tot 1 juni 2002 nog worden gebruikt met bijplakken van een zegel van 5 cent. De oude zegels verliezen dan hun geldigheid en mogen dan niet meer gebruikt worden. TD. Bewegen geldt niet alleen voor de jeugd, al hebben we kunnen lezen, dat ook deze groep te weinig bezig is met sport en spel, bewegen dus! Ook voor ouderen is het uiterst belangrijk in beweging te blijven. Als men met ouderen hierover discus sieert, wordt gezegd, dat in en om het huis nog heel wat wordt bewogen. Maar zoals men wel licht wel weet, is deze manier van bewegen volstrekt onvol doende. Een ander excuus is dat de "slijtage", het bewegen onmogelijk maakt. Er is echter bewezen, wanneer men de pijn in de aanvang verbijt, het na eni ge tijd, weer beter, pijnlozer gaat. Hoe vaak gebeurt het niet in onze verzorgingshuizen, dat men een bewoner die slecht ter been is, uit bed helpt, wast, aankleedt en in een stoel laat plaatsnemen. Deze stoel wordt alleen nog enige malen verlaten als men hulp krijgt voor het gaan naar het toilet. Dit kan toch niet! Maar ja, de gebruike lijke kreet, "te weinig perso neel", is onmiddellijk op ieders lippen. Hulp bij het bewegen is dus moeilijk, zo niet onmogelijk Misschien kan men als oudere hier zelf wat initiatief ont plooien. De ouderen die nog goed mobiel zijn kunnen wel licht wat organiseren om met degenen die wat minder goed uit de voeten kunnen, elke dag een stukje te gaan lopen. Dit zou niet alleen het lichaam, maar ook de geest van beide partijen ten goede komen. E.A.Drijver-Pina A Een nieuw spel stimuleert con tact tussen allochtone en au tochtone ouderen. Een middag in het Tropenmu seum in Amsterdam waar de landelijke presentatie van dit nieuwe spel plaatsvond. Wave is ontwikkeld door FO RUM, een instituut voor multi culturele ontwikkeling, de ANBO, de bond voor 50-plus- sers en Pyloon, experts in edu catie. WAVE is een educatief bordspel met 500 vragen over verschil lende onderwerpen. Naast ken nisvragen zijn er discussievragen en -opdrachten. Wave-kaarten en bonusvragen zorgen voor een verrassingselement. Een spelletje duurt zo'n IV2 uur en wordt doorgaans gespeeld met een groep van 8 tot 12 per sonen welke weer onderverdeeld zijn in teams van 3 tot 3 perso nen. Er kan ook een achter grondteam zijn (in het publiek), die, als het team er zelf niet uit I komt, kan inspringen. Voorbeelden van vragen: Maak de zin af: "ouderen moeten zoveel mogelijk met alles meedoen, omdat... Zijn computers een noodzaak of een gemak? Wat is een aanleunwoning? Zeg "goedemorgen" in vijf ta len Noem 3 allochtone tweede kamerleden U)A.,L. De doelstellingen van WAVE zijn: ontmoeting, communicatie en uitwisseling van ervaringen informeren over onderwerpen die voor ouderen van belang zijn empowerment, trots zijn op eigen kunnen stimuleren van maatschappe lijke participatie De ANBO heeft dit spel ge kocht met de opzet ouderen die voor ouderen werken en oude ren in het algemeen met elkaar in contact te brengen en erva ringen uit te wisselen. In welke vorm dat precies zal gaan gebeuren wordt nog zorg vuldig overdacht maar ik houd u opdehoogte.AnnaWagemakers Vanaf 1 januari geldt de nieuwe belastingwet, waardoor met ver schillende veranderingen reke ning moet worden gehouden. In de nieuwe belastingwet wordt over enkele componenten van het inkomen aparte heffingen berekend. Een van de wijzigin gen betreft de heffing over het vermogen. In het oude systeem werd de ontvangen rente, na af trek van het vrijgestelde bedrag, bij het inkomen geteld en gold hiervoor hetzelfde percentage als voor het inkomen. In het nieuwe systeem wordt niet meer de ontvangen rente belast, maar wordt een percen tage over het vermogen gehe ven. De belastingwet gaat uit van een vast rendement van vier procent van het eigen vermo gen. Voor de berekening geldt een vermogensvrij stelling van 38.785,—; voor gehuwden en samenwonenden is de vrijstelling 77.570,—. Van het meerdere wordt 4 procent als grondslag voor de heffing gerekend, waar over 30 procent rendementshef fing wordt berekend. In feite betaalt men dus dertig procent van vier procent is 1,2 procent over het vermogen, ongeacht hoeveel rente in werkelijkheid is ontvangen. Waarom 4 procent Het uitgangspunt van vier pro cent is in feite niet reëel; veel spaarrekeningen geven momen teel ruim minder dan vier pro cent rente en niet het gehele ver mogen brengt geld op. Denk b.v. aan de Postbank(giro)re- keningen, waarover in het geheel geen rente wordt uitgekeerd. Daar staat wel tegenover, dat er ook geen kosten worden bere kend En wat doet de overheid als het rentepercentage nog ver der daalt? Wordt het heffings percentage dan bijgesteld? Goed beleggen Het is dus zaak het vermogen zo goed mogelijk te beleggen en op een rekening te zetten met een hoger rendement. Uw bank kan u adviseren over de verschillen de spaarvormen. Let wel op dat er geen risico aan verbonden is en het tegoed zonder voorwaar den steeds vrij opneembaar is en een renteopbrengst garandeert van minimaal vier procent. Extra vrijstellingen Zoals bij vele regels gelden ook hier in sommige gevallen uitzon deringen, met name voor men sen met minderjarige kinderen en yoor 65-plussers; een en an der is echter afhankelijk van het inkomen. Brochure Voor de doelgroep 65-plus heeft de belastingdienst een spe ciaal boekje uitgebracht, waarin de veranderingen en de finan ciële gevolgen aan de orde ko men. Het boekje heeft als titel "65-plussers en het nieuwe be lastingstelsel" en is gratis aan te vragen via de belastingtelefoon nr 0800-0543. TD. Dealer: Vraag de gratis catalogus aan: Bel 035-6022768 of e-mail tuinteak@hotmail.com NATUURLIJK WONEN SOEST BURG. GROTHESTRAAT IA. SOEST. TEL. 035-6022768 Tegenover de HEMA NU EVBN OUMMie. VLU&"' Oo Juni: zomermaand, vakantiemaand. Mil joenen Nederlanders gaan op vakantie of bereiden zich voor op een paar weken ertussenuit. Maar het bordje 'ge sloten wegens vakantie' zal men bij de Seniorenbus nooit aantref fen. Twaalf maanden per jaar, 52 weken, iedere werkdag, rijdt de Seniorenbus van 09:00 tot 17:00 uur. Iedere 55-plusser kan een afspraak maken voor een rit binnen de ge meente Soest. Ook rijdt de bus ie dere middag naar Medisch Cen trum Molendael in Baarn, voor het bezoekuur, en drie maal per week naar de verpleeghuizen in Amers foort. Voor alle informatie en ritafspra- ken kan men bellen naar S8035 6019190 (maandag t/m vrijdag 9:00-16:00 uur). IN SEPTEMBERNA DE VAKANTIE Tot nu toe heb ik aangenomen, dat het voor mij en mijn leeftijd genoten (geboren omstreeks 1920 of eerder) een grote pech zou zijn als de buslijnen 71 en 72 zouden worden opgeheven. Enige dagen geleden werd ik, wachtende in de abri, aange sproken door een heel wat jon gere mevrouw, die over de op heffing begon. Ze was woedend op burgemeester en wethou ders, die volgens haar dit had den bedacht, zonder rekening te houden met mensen als zij, die zich geen auto konden permitte ren en dus waren aangewezen op de bus. Omdat ik niet alleen zo lang mogelijk zelfstandig wil blijven ben ik blij met mijn alpha-hulp, maar een ouderenbus is voor mij nog geen alternatief. Dat zou veel te duur worden en bo vendien zou ik telkens andere mensen moeten vragen voor me op te bellen. Ik heb mijn tele foon opgezegd, omdat ik men sen niet kan verstaan door de telefoon, ondanks twee gehoor apparaten. Ik moet iemand zien spreken. Met goed weer kan ik nog rede lijk uit de voeten, maar weer en wind, gecombineerd met kou, benemen me de adem.. Dus "bus" ik door Soest naar de win kels, het postkantoor, de apo theek en diverse poliklinieken in Soest en Amersfoort enzovoort. Menende dat een busmaaU schappij er niet genoeg verdien ste meer in zag hoorde ik in de abri, dat die juist speciale bussen voor Soest had gekocht (met lage instap), maar B W het niet wilden. Ik heb het formuliertje voor het stellen van vragen aan B W ingevuld en ingestuurd, maar eerlijk gezegd heb ik dat wel va ker gedaan, maar nooit ant woord gekregen. Of dat dit keer wel lukt moet ik nog afwachten. Met vriendelijke groet, A. Szper, Veenbesstraat 42, Soest Een'klusje voor de ombuds man? (red.) Geachte redactie Met interesse wordt de Senio renpagina gelezen, diverse arti keltjes, het éne beter dan het andere Deze keer in de twaalfjarige jaar gang nr. 3 krijgt onze Minister van Volksgezondheid meer dan voldoende aandacht. De dagbla den stonden er reeds vol van. Henk Koster schrijft: "De Euthanasiewet is er door" Ja, de meerderheid stemde voor het voorstel en dat is democratie. De oppositie voerde terecht ver weer. Dat mag en moet in een democratie. "Gelovig Nederland kreeg een dreun te verwerken" zegt Koster, "maar legde het moede hoofd in de schoot". Nu al? Terecht heeft Henk Koster ner gens het pleidooi om bejaarden in de gelegenheid te stellen zelf een eind aan dit "ondermaanse" bestaan te maken kunnen be luisteren. Naar mijn mening moet je dit dan ook niet noe men. De Wet is/wordt zodanig inge kleed dat controle op de nale ving van de Wet door middel van artsen, vertrouwensmensen, familie, enz. verzekerd is. "NAZI-AANPAK", Waarom moeten de Duitse Christen-de mocraten hun Nazitijd vergelij ken met wat er in Nederland gebeurt? "Zij eisen" (ja, ja) dat de EU Nederland net zo hard zal straffen als het met Oosten rijk deed toen de SPO daar re geringsverantwoordelijkheid kreeg. Hier blijkt Henk Koster onvolledig op de hoogte te zijn van de werkelijke situatie; het is niet SPO, maar de FPO, die is toegetreden tot de Oostenrijkse Regering en daar maakte de EU ernstige bezwaren tegen. Naar aanleiding van het artikel "Levensvraagstuk" van Louk Nachbahr het volgende: Gelukkig wordt de afweging, wat is onduldbaar en ongenees lijk lijden, omschreven in de Wet en voor de toepassing worden meerdere personen geraad pleegd uit diverse disciplines. Heb toch een beetje vertrouwen in de mensen uit de eigen om geving van de zieke medemens. Er is en komt geen verplichting tot gebruik van de "pil", die ove rigens (nog) niet bestaat, dit ter geruststelling van de heer L.N. Volendam, Enschede en het asielbeleid er bij betrekkèn is onterecht, daar faalde immers de overheid. Nog vele gezonde jaren toege wenst, met vriendelijke groet, Pieter de Bos Met zekere regelmaat lees ik de pagina Seniorennieuws in de Soester Courant. De editie van 16 mei geeft mij reden tot rea geren. Genoemde pagina bevat onder meer een bijdrage van Louk Nachbahr en Henk Koster. De artikelen van Nachbahr en Koster hebben hetzelfde thema: de euthanasiewet en "de pil van Borst/Drion". Beiden zijn tegen euthanasie en dat is te respecte ren, maar zij bedrijven demago gie, halen zaken door elkaar en zijn blijkbaar niet zo goed op de hoogte. Zo toont Koster zich veronge lijkt over "deze dreun" voor "ge lovig Nederland" en Nachbahr vraagt zich "in ernst af waarom we de doodstraf hebben afge schaft" Hij sleept er in een moeite"Volendam", "Ensche de" en het asielbeleid met de haren bij als* voorbeeld van fa lend overheidsbeleid. Koster ci teert voorts met kennelijke in stemming Duitse christen-demo craten, die het hebben over "nazi-aanpak in Nederland". Blijkbaar roept de euthanasiewet ook veel emoties op binnen de werkgroep die zich met de re dactie van het Seniorennieuws bezighoudt. Dat is op zich er gens begrijpelijk, maar is geen reden zo eenzijdig te reageren als in het Seniorennieuws van 16 mei is gebeurd. Ik ben van me ning dat juist op deze pagina ge degen voorlichting moet worden gegeven over de euthanasiewet en wat daaraan allemaal is voor afgegaan, in heldere, voor ieder een begrijpelijke taal. Wim Mann U wordt op uw wenken be diend, zie deze pagina (red.) De Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) is een organisatie die niet meer weg te denken is in het ouderenwerk. Als men er niet mee te maken heeft kan men zich niet voorstellen dat er onder deze koepel zoveel werk verzet wordt in diverse geledin gen. Het bestuur van de SWOS wordt gevormd door 9 personen en voorgezeten door een onafhan kelijke voorzitter. De overige le den vertegenwoordigen de intra murale zorg, de extramurale zorg, de vrijwilligers, de woon voorzieningen, de cliëntenraad en de drie ouderenbonden. De uitvoering van de werkzaam heden is in handen van de direc teur, die wordt bijgestaan door 5 grotendeels parttime krachten. Doelstelling De doelstelling van de stichting is "het bevorderen van een sa menhangend ouderenwerk ten behoeve van het welzijn van per sonen vanaf 55 jaar, waarbij de eigen verantwoordelijkheid en zelfwerkzaamheid van deze per sonen voorop zullen staan". De controlerende taak is in han den van de deelnemersraad, die door Anna Wagemakers Als u om wat voor redenen ook zorg nodig heeft, dan bestaan er veel mogelijkheden. Ons land kent een uitgebreid en kwalita tief hoogstaand net van voorzie ningen. Toch is er ook een min der prettige kant: omdat er zo veel mogelijkheden zijn, is het soms moeilijk de weg te vinden in het doolhof van instanties. Dat probleem behoort vanaf nu tot uw verleden want voortaan kunt u voor al uw zorgaanvra- gen namelijk op een adres te recht: Het Zorgloket thuiszorg of kruiswerk opname verpleeghuis of ver zorgingshuis voorzieningen voor thuis wo nen en/of aanpassing rolstoel of vervoersvoorzie ning (wet voorziening gehan dicapten) invalidenparkeerkaart maaltijdvoorziening personenalarmering bijzondere bijstand Het beste kunt u telefonisch contact opnemen met het zorg loket opdat een medewerker uw gegevens noteert met de aard van uw aanvraag. Het kan zijn dat u voor een aan vraag een indicatie nodig heeft hetgeen wil zeggen dat onder zocht wordt welke zorg het bes te bij u past. Hiervoor wordt dan contact opgenomen door het Zorgloket met het RIO Eemland en deze laatste instan tie neemt dan weer zo spoedig mogelijk met u contact op voor het maken van een afspraak of een bezoek bij u thuis door een indicatieadviseur die s&men met u overlegt welke zorg het beste bij u past. Deze indicatieadviseur is uw aanspreekpunt en helpt u op weg bij het krijgen van zorg. Het Zorgloket: Gemeentehuis Soest, Raadhuisplein 1, Postbus 2000, 3760 CA Soest Telefoon: 035-6093155...maan- dag t/m vrijdag van 13:00 uur tot 16:00 uur. telefonisch aanvragen van zorg het afhalen van folders assistentie bij het invullen van zorgaan vragen. wordt gevormd door vertegen woordigers van de verzorgings centra, St. Bejaardenhuisves ting, Thuiszorg Eemland, St. de Opbouw/Daelhoven, de huis artsenvereniging en de drie ouderenbonden. De SWOS voert het werk uit via een dertiental werkgroepen, t.w.: Cursussen en Activiteiten - Klusjesdienst - Maaltijden- voorziening - Ontmoetingscen tra "De Drie Eiken", "Klaarwa- ter" (Honsbergen) en "Klari net" (Vijverhof) - Personenalar mering - Senioren-nieuws - Se- "niorenvoorlichting - Vervoer - Vereenzaming Ouderen Soest - Cliëntenraad en Vrijwilligers- raad. De dagelijkse uitvoering van de werkzaamheden is in handen van vele vrijwilligers, die tijd en inzet beschikbaar stellen bij een of meerdere werkgroepen. Dqor'de betrokkenheid van deze grote groep vrijwilligers (meer dan 360) is het mogelijk van de SWOS een soepel draaiende organisatie te maken. Dit mag in het Jaar van de Vrij willigers best wel eens gezegd worden. Voor de goede orde: Alleen het Zorgloket is verhuisd naar het gemeentehuis, tel. nr. (035) 60 93 155. Het adres van de SWOS is en blijft Dalweg 6, tel. nr. (035) 60 23 681. TD. Volgend jaar zijn er weer ver kiezingen. Nu al hoor je op de radio, of zie je op de tv dat de verschillende partijen, al met de voorberei dingen bezig zijn. Iedere partij vindt, dat zijn ideeën het best de belangen van zijn leden, c.q. stemmers behartigt. Maar het is zeker niet zo dat alles wat wordt beloofd ook wordt behaald. Nederland is een democratie, hetgeen betekent, dat een ieder z'n zegje kan en mag doen. Er zijn in dit land grote en klei ne partijen. Elk van deze par tijen heeft een verkiezingspro gram. Het een zal de een aanspreken, dat van de andere partij weer een ander. Toch zal juist door onze democratie niet alles wor den waargemaakt wat in het programma wordt beloofd. Er moeten compromissen worden De ouderen waren ook enige tijd vertegenwoordigd in de Ka mer maar, helaas, door interne problemen ging alles mis. Nu is het zaak dat de ouderen verenigd in de Ouderen Bon den, goed opletten of de belan gen van deze groep niet onder geschikt worden gemaakt aan het zogenaamd ALGEMEEN BELANG. De Ouderen Bonden zullen er goed aan doen alles wat zich voor en tijdens de verkiezingen afspeelt alert te volgen en zo er iets verkeerd gaat, direkt te reageren. Dit geldt uiteraard ook voor de plaatselijke afdelingen. In deze tijd van grote verande ringen, denk hierbij aan de komst van de Euro, het nieuwe belasingstelsel enz. hebben de senioren het meest te verliezen. Volg vanaf nu dus alles zeer kri tisch, en mocht u wat opmer ken, meld dit dan bij de afdeling van uw bond. E.A.D.P. De volgende editie verschijnt op 12 september 2001. Kopij graag vóór 27 augustus 2001 inleveren bij de werk groep "Senioren-nieuws", p/a Dalplein 6, 3762 SP Soest of Dhr. A. de Vries, Klaarwater- weg 22, 3762 XW Soest. gelezen door Anna Wagemakers Veel senioren staan midden in de samenleving, maar zonder vervoer komen ze letterlijk de deur niet uit. Beperkende maat regelen van de overheid brengen de mobiliteit van ouderen in ge vaar. Een beleidsmedewerkster van één van de ouderenbonden om schrijft het als volgt; "Niets is zo frustrerend als sociale contacten verliezen, omdat er geen ge schikt vervoer is". Mobiliteit betekent voor ieder een iets anders. De een stapt graag dagelijks op de fiets, de ander pakt liever de auto. Voor sociale contacten hoeven men sen opk niet altijd de deur uit. Telefoon en -in toenemende mate- internet bewijzen goede diensten. "Ouderen weten heel goed hoe zij hun leven willen in richten" zegt de beleidsmede werker. En "mobiliteit kan nie mand opgedrongen worden. Te gelijkertijd ervaren steeds meer ouderen dat hun mobiliteit door invloeden van buitenaf in het gedrang komt... Maar het is he laas geen uitzondering". Volgens haar staan in het over heidsbeleid de belangen van fo rensen op de voorgrond en niet die van de zogenaamd "zwakke re" groepen als ouderen en ge handicapten. "Dat is duidelijk te zien in het Nationaal Verkeers- en Vervoersplan, hét mobili teitsplan voor de komende ja-, ren. De bedenkers van dit plan hebben vermoedelijk onbewust meer gemeen met de autoge bruikers en forensen van mid delbare leeftijd dan met senio ren. In de overheidsplannen is mobiliteit 'fun' en neemt de auto een begrijpelijke plaats in. Maar voor veel ouderen is mobiliteit een harde noodzaak die lang niet altijd beschikbaar is. Vinger aan de pols Heel actueel is de marktwerking binnen het openbaar vervoer, een gevolg van de nieuwe Wet Personenvervoer. Ook een punt van zorg is de invoering van het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer(CW). Er wordt gewerkt aan een geza menlijk plan van de ouderen bonden met Rover en de CG- raad (Chronisch zieken en Ge handicaptenraad Nederland) voor gecoördineerde inspraak bij de marktwerking binnen het openbaar vervoer. "Bij dit alles werken de bonden steeds meer samen. Dat mag ook wel, want op provinciaal niveau zijn de ouderenbonden al veel verder met de samenwerking", besluit de beleidsmedewerkster. Internet is niet meer weg te den ken uit onze informatie-voorzie ning. Van alle 65-plussers in ons land surft 10% op het internet. Ook zijn de senioren de snelst groeiende groep actieve internet gebruikers. In PCOB-Extra worden enkele interessante sites voor senioren vermeld, die wij u niet willen onthouden: www.ancestrv.com - wereld wijd zoeken naar voorouders, stambomen etc.; www.relielinks.nl - start punt voor sites over verschil lende religies; www, antiekkrant .nl - site voor liefhebbers van antiek en interieur; www.verzekeringssite.nl - Site voor het vergelijken van meer dan 50 aanbieders van verzekeringen; www.gezondheidsnet.nl Site over alles wat met ge zondheid en uiterlijk te maken heeft. Tevens elke maand een wisselend thema; www.voeding.tno.nl/vitamine - het vitamine Informatiebu reau van TNO, links en infor matie; www.zorgportaal nl - uitwiSSe- ling van kennis en ervaring tus sen groepen en individuele zorgverleners en ruim een miljoen mantelzorgers. PCOB-Extra TD.

Soester Courant | 2001 | | pagina 21