r: m Aanvullende inspanning nodig om brandveiligheid in Soest blijvend op peil te houden nmers Ook in onze gemeente: nomineer de vrijwilliger van de maand Binni =^f RONDJE RAADHUIS Ron Lettinga waarnemend commandant brandweer N te*. TER HUIS IPl 19| /loogste gefialte Mute meter, 2001: Het Internationaal Jaar van Vrijwilligers Vóór 1 augustus aanvragen van een koninklijke onderscheiding Geen Op 't Hoogt in juli en augustus Aanvragen bijdragen uit de kermispot Morgen afsluiting belevingstocht in de Lange Duinen Nog zes bijeenkomsten in kader TOSS 2015 Werken aan wegen PAGINA 24 NVMI 11 E JAARGANG NO. ,ave geme. eling Com Raadhuisplein 3762 AV Soest Telefoon 035-609 3 4 60 Internet yvww.soestpl Email: info@soest.nl DEST de Van Coyenlaan ^APPARTEMENT met tzicht en berging in de nent ligt op de 3e ver- i de galerij gelegen en de achterzijde, m.k., L-vormige woon- zijnen, laminaatvloeren slaapkamers, douche- el, keuken v.v. inb.app. et wasmachine-aanslui- •agen 307,- per maand warming). Het apparte- zorgde indruk. .G. SHUIS douche, toilet ep wastafel. 2e verd.: 1 ruime kamer met tuimel raam en voorzolder met Nefit HIT ketel. Alg.: bouwjaar 1976. Gedeeltelijk dubbel glas. Aanvaarding: in overleg. Vraagprijs: 449.000,- k.k. 208.285,- k.k. Amersfoort ax 03 3 - 472 S8 icermakelaars.nl celaarshuis.nl mm mm De gemeente Soest is in Nederland één van de voorlopers op het gebied van de uitvoering van de vergunning brandveilig gebruik van gebouwen. Volgens onderzoek van een landelijk dagblad staat Soest in de top-3 van brandveili ge gemeenten. Toch is dat volgens waarnemend brandweercommandant Ron Lettinga en Harry Tolboom van de afdeling preventie geen reden tot zelfge noegzaamheid. Een vergunning moet ook worden onderhouden, zeggen ze. Lettinga: "Dat is eigenlijk ook het verhaal na Enschede en Volendam: wie controleert de naleving van de vergunning en hoe vaak." Lettinga en Tolboom komen tot de conclusie dat hieraan in Soest een aanvullende inspanning moet worden verricht N I M P O R T ijnen. j port in alle ken. Ider verzorgen jen tot maandelijkse ursussen en an Guillot Mem de Roqwes iwl Bewefter Wettofsfteim >ger 5abo/\ Cfcateameuf Mè Mussy Pommatd leritw-Guijöt Mem Ia Toucfie venwac# we Milt Winery )dega5 Mendoza Aitccwfó 'Mem des Actowzes Me Cfievigmc est-, tel, (035) 6027059 9.30-16.00 twr, vrüdag, dag, 9,30-vwuur Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Pubhekszaken is geo pend tot 16.30 uur. Het informa tiecentrum in de hal van het ge- mc^ tehuis en het informatie punt aan de balie van de afdeling Pubhekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Pubhekszaken kunt u onder andere terecht voor: de Gemeentelijke Basis Administratie personen; de burgerlijke stand; rijbewijzen; identiteitskaarten; uittreksels uit geboorteregister; woonruimteverdeling; huursubsi die; voorzieningen voor gehandi capten; vergunningen voor markt en standplaatsen, en zaken met betrekking tot de winkelsluitings wet. Op donderdagavond zijn het informatiecentrum en de afdeling Pubhekszaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt dan echter geen zaken regelen die de burger lijke stand betreffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kun nen op donderdagavond wel wor den ingediend. Er geldt dan, klaar terwijl u wacht'. Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soester- berg die een nummer in Soest wil len bellen, bijvoorbeeld het ge meentehuis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. De dependance van de afdeling Pubhekszaken in het Dorpshuis Burgstede te Soesterberg is voor het pubhek geopend iedere don derdag van 9.30 tot 12.30 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis Burg stede aan het Dorpsplein zitting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12. SPREEKUREN COLLEGE B. EN W. Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Burgemeester Janssen of wethou der H.L. Witte kan men spreken, na telefonische afspraak via secre taresse, Mw. A.C. van der Marei, tel. (035) 60 93 443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R.W. Krol kan men regelen via secreta resse, Mw. W.B.M. Daselaar, tele foon (035) 60 93 511. TELEFOONNUMMERS Belangrijke telefoonnummers zijn: 112 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambu lance). 60 93 450 Meldpunt klachten. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven of het niet nako men van toezeggingen. 60 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke informa tie over raadsvergaderingen en der gelijke, maar ook over opgebroken wegen in de gemeente. 0800 7662000, gratis nummer voor diegenen die grof vuil aanbie den of klachten hebben over de vuilinzameling. Bereikbaar op werkdagen tussen 8.00 en 16.00 uur. Voor vragen en meldingen over het onderhoud van de woonomge ving kan contact worden opgeno men met het Meldpunt Woonom geving, telefoonnummer 6093666 of per e-mail: meldpunt@soest.nl. Bedoeld wordt de woonomgeving in ruime zin: groenvoorzieningen, vijvers, wegen, rijwielpaden, trot toirs, straatverlichting, verkeers borden, hondenpoep, zwerfvuil enz. De centralist van het Meldpunt Woonomgeving geeft de melding door aan de uitvoerder van de be treffende wijkploeg. Deze beoor deelt of het verzoek meteen kan worden afgehandeld, of dat het, bijvoorbeeld wegens omvang van de werkzaamheden, iets langer duurt. Degene, die een melding doet, krijgt in ieder geval binnen 24 uur bericht over wat de ge meente onderneemt. 60 93 643 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgeval len telefoon 0900-8844 (politie). AGENDA 2001 donderdag 21 juni, gemeente raadsvergadering; maandag 25 juni, commissie alge mene bestuurszaken, volksgezond heid en maatschappelijke dienst verlening; dinsdag 26 juni, commissie ruim telijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie; woensdag 27 juni, commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu; donderdag 28 juni, commissie fi nanciën, economische zaken, so ciale zaken en cultuur; donderdag 19 juli, gemeente raadsvergadering. Alle vergaderingen worden gehou den in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangege ven. In augustus zijn er geen commis sie- en raadsvergaderingen. Als het om brandveiligheid gaat, speelt de brandweer een belangrijke rol, maar ze kan de veiligheid niet al leen garanderen. "Mensen dragen zelf natuurlijk ook een grote verant woordelijkheid", aldus Lettinga. "Daarom moeten we als brandweer een grens accepteren." Dit neemt niet weg dat de brandweer zich zo veel mogelijk met brandveiligheid be zighoudt; door het inventariseren van risicovolle gebouwen en het eventueel (laten) treffen van maatregelen ter vergroting van de veiligheid. "Risico volle gebouwen zijn ingedeeld in ca tegorieën", vertelt Tolboom. "In Soest zijn tussen 1991 en 2000 zo'n 375 vergunningen brandveilig gebruik afgegeven aan bedrijven, instellingen en complexen. Deze zijn getoetst aan wettelijke eisen en brandveiligheids voorschriften. Men kan er dus van uitgaan dat deze gebouwen op zich veilig zijn voor de gebruiker waar het gaat om vluchtwegen en rook- en vuurverspreiding. Ook de interne or ganisatie bij een calamiteit is in ogen schouw genomen. Maar een bedrijf dat in 1991 is gecontroleerd, is daar na -tenzij er sprake was van een ver bouwing- niet meer bezocht. Wij zijn inmiddels begonnen deze achterstand in te halen. Dat geldt ook voor de la ter gecontroleerde bedrijven. Boven dien worden bouwvergunningen ge toetst op brandveiligheid. Bedrijven Naar aanleiding van de ramp in En schede heeft de brandweer, samen met de gemeentelijke afdeling milieu zaken en bouw- en woningtoezicht, vorig jaar een risico-inventarisatie ge maakt in de zeventien meest risicovol geachte bedrijven in Soest. Daarbij werd gekeken naar onder meer het gebruik, de naleving van vergunnin gen en de algemene veiligheid. Hier over is een rapport uitgebracht dat in de openbaarheid is gebracht. De ge meente vindt dat de inwoners er recht op hebben te weten hoe veilig het is in Soest. Naar aanleiding van de conclusies van het onderzoek Batterijen, lever ze apart in, want ze zijn voor 100 procent bruikbaar Wist u dat van het zink uit de batte rijen dakgoten worden gemaakt? En van het staal spijkers en staaldraad? Ook het cadmium gaat niet verloren. Het komt weer terug in nieuwe bat terijen. heeft de brandweer een aantal aanbe velingen gedaan. Nu is men bezig met de uitvoering hiervan. De zeventien gecontroleerde bedrij ven hebben een goed beeld gegeven van het niveau van de brandveilig heid, het gebruik ervan en de toepas sing van de milieuwetgeving. De brandweer is van oordeel dat ook andere bedrijven moeten worden ge controleerd waar enige risico's te ver wachten zijn. "Het gaat dan om zo'n zestig bedrijven", zegt Lettinga. "Met name bedrijven waar gevaarlijke stof fen worden gebruikt, verdienen meer aandacht." Voor de uitbreiding van het aantal controles maakt de brand weer een stappenplan, omdat de con troles erg arbeidsintensief zijn. Tol boom: "De interne organisatie in de bedrijven moet goed zijn. Ze moeten een goed veiligheidsregime hebben. De brandweer moet de bedrijven duidelijk maken waar de verantwoor delijkheden liggen en wat de gevolgen kunnen zijn als zich een incident voordoet. Als men zich daar een maal van bewust is, wil men de vei ligheidsvoorzieningen wel opschroe ven, zo is de ervaring. Overigens komt het ook voor dat bedrijven op eigen initiatief de brandweer om een controle verzoeken." Nazorg Ook de nazorg kost veel tijd, bena drukken Lettinga enTolboom. De bedrijven moeten immers worden begeleid in de maatregelen die ze ver plicht moeten treffen of die zijn aan bevolen. Anderzijds moeten de brandweervrijwilligers steeds meer tijd steken in het bekend raken met de bedrijven. "Vroeger kenden ze die doorgaans wel", zegt Tolboom. "Ze konden ze bij wijze van spreken uit tekenen. Nu komen ze er niet meer toe de bedrijven te bezoeken; het zijn er te veel geworden." Daarom moe ten er bereikbaarsheidskaarten ko men en een aanvalsplan. Dat is nu een belangrijk onderdeel van de vei ligheidszorg. Tolboom: "We zijn als brandweer in Soest altijd heel repressief gericht ge weest: optreden op het moment dat er iets gebeurt. Toen was het: hoe veel auto's hebben we nodig om een brand te bestrijden. Nu zeggen we: hoe kunnen we voorkomen dat de auto's de deur uitgaan. Tegenwoordig zie je dan ook dat preventie, prepa ratie, pro-actie veel meer in 't licht gezet worden." De prioriteit wat brandveiligheid be treft ligt in Soest vooral in de nieuw bouw van bijvoorbeeld grote winkel bedrijven, industrieën, gebouwen voor gezondheidzorg en horeca, waarvoor de brandweer samen met bouw- en woningtoezicht de plannen toetst. In die gebouwen ligt de na druk vooral op de veiligheid voor de gebruikers. Daarbij gaat het ook om samenwerking tussen de gebruikers en de brandweer. Lettinga: „We moeten als brandweer niet als een politieagent door de gebouwen hoe ven te lopen." Het jaar 2001 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internatio naal Jaar van Vrijwilligers. Het gehe le jaar wordt wereldwijd aandacht besteed aan vrijwilligers en vrijwilli gersorganisaties. Ook de gemeente Soest besteedt aandacht aan de vele vrijwilligers en het werk dat zij doen. Elke maand wordt daarom "de vrij williger van de maand" gekozen. Maandelijks is er een sector of doel groep waarvoor u een nominatie kan worden indienen: Sociaal-cultureel werk/ buurtwerk/ wijkwerk Juli Cultureel Augustus Ouderen September Volksgezondheid en zorg Oktober Natuur en milieu November Maatschappelijk belang December Religie De vrijwilliger van de maand wordt bepaald door loting uit genomineer den door notaris mr. J. Jager van van kantoor Jager, Bokdam en de Visser. Nomineren Iedereen in Soest en Soesterberg kan de nominatie, met een korte toelich ting, inzenden aan: Gemeente Soest, 'Vrijwilliger van de maand', Ant woordnummer 120,3760 VB Soest. E-mailen kan ook, het adres is: ekerg@soest.nl. De nominatie moet voor de le van elke volgende maand worden ingediend. Voor het thema van juni 'Sociaal-cultureel werk/ buurtwerk/wijkwerk' is dat dus 1 juli 2001. U kunt ook gebruik maken van het onderstaande formulier: Vrijwilliger van de maand Naam Adres Woonplaats Ik draag de volgende persoon c.q. personen voor in het kader van "vrijwilliger van de maand": Naam Adres Woonplaats De reden voor deze nominatie is als volgt: Inzenden per categorie voor elke le van de maand. De nieuwe waarnemend comman dant van de posten Soest en Soester berg van de brandweer Soest heet Ron Lettinga. Het 'waarnemend* duidt op de nieuw situatie die straks ontstaat door de samenwerking tus sen de brandweren van Baarn, (in mindere mate) Eemnes en Soest, be kend als het BES-project In de BES-opzet is voor de korpsen één gezamenlijke commandant voor zien. Daardoor wordt de functie van Lettinga aangeduid als postcom- mandant die de dagelijkse leiding heeft over de kazernepost Soest In Soesterberg is dat Jan Udo. De vaca tureprocedure voor een nieuwe com mandant is nog niet afgerond. Lettinga heeft zijn sporen op brand- weergebied al ruimschoots verdiend. Hij was de afgelopen vijfjaar plaats vervangend commandant en hoofd van de afdeling preventie en prepara tie van de brandweer Almelo. Hij is overigens niet onbekend met de re gionale brandweer Eemland. Voor dat hij zijn functie in Almelo aan vaardde, was hij negen jaar werk zaam bij het regionaal bureau van de regionale brandweer Eemland met standplaats Amersfoort. Kent u iemand die in zich verdienste lijk heeft gemaakt voor de samenle ving? Komt deze man of vrouw vol gens u in aanmerking voor een ko ninklijke onderscheiding? Neem dan contact op met mevrouw L. van der Marei, telefoon (035) 609 34 43. Zij kan aangeven of uw aanvraag, in eerste instantie kans van slagen heeft. Mijn vraag... Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór dinsdag 26 juni aan Communicatie, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). Zoals ieder jaar wordt de maande lijkse verschijning van de gemeente lijke voorlichtingskrant Op 't Hoogt gedurende de vakantieperiode onder broken. Er komt geen Op't Hoogt uit in de maanden juli en augustus. De eerstvolgende gemeentelijke krant verschijnt op woensdag 12 september, zoals gebruikelijk ook weer als bijla ge van de Soester Courant. Een groot deel van de opbrengst van de jaarlijkse kermis wordt verdeeld onder maatschappelijke en culturele instellingen en groepen. De verdeling vindt voornamelijk plaats onder niet gesubsidieerde instellingen en groe pen. De meeste bedragen worden toegekend voor kleine aanschaffingen en variëren van tweehonderd tot driehonderd gulden. Aanvragen kunnen voor 1 september worden ingediend bij de Stichting Coördinatie Kermissen, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Morgen sluit het Milieucentrum De Kwekerij een educatief project af dat was opgezet voor de leerlingen van de basisscholen in Soest en Soesterberg. Bijna twee weken lang heeft de schooljeugd onderzoek gedaan in de Lange Duinen. Johan Simon van het Milieucentrum was de stuwende kracht achter het project dat het motto 'belevingstocht' kreeg. Verschillende scholen hebben er aan meegedaan. De kinderen gin gen de duinen in om aan de hand van opdrachten onderzoek te doen. Zo leerden ze een aantal bijzonderheden over het stuifzandgebied. De opdrachten betroffen onder meer het ontdekken en herkennen van spo ren, de wijze van beheer van het stuifzandgebied, de werking ervan en het gebruik van de zintuigen. Toekomst Soesterberg >2015 Dinsdag 3 juli - 19.30 tot 22.30 u. Dorpshuis 'Burgstede' Dorpsplein 17, Soesterberg Kom meepraten over de toe komst van uw gemeente en/of uw dorp Soesterberg Iedereen is van harte welkom! Lees meer in de Soester- bergse Courant (opgenomen in de Soester Courant) en 'Soest Nu' van 27 juni a.s. Info: Joop van Haaften, Proj ectvoorlichter 'TOSS 2015' Tel. 035 - 60 93 512 Email: haafj@soest.nl De volgende bijeenkomsten in het kader van Toekomst Oriëntatie Soest/Soesterberg (TOSS 2015) vin den plaats op: 3 juli thema Soesterberg 11 september thema mobiliteit 11 oktober thema winkelen en be drijvigheid 6 november thema kunst en cul tuur, recreatie en sport 22 november thema leefbaarheid, veiligheid, zorg 13 december slotavond Noteer alvast ook deze data in uw agenda. TOSS ook dan mee! Voor woensdag 27 juni 2001 zijn as- falteringswerkzaamheden gepland op de kruising Dorresteinweg/Hooi- hark. Behoudens slechte weersom standigheden is de kruising geduren de de gehele dag afgesloten. Op dinsdag 26 en woensdag 27 juni zijn wegwerkzaamheden aan het fietspad tussen de Verlengde Paltzer- weg en Den Dolder gepland. Het fietspad is in verband met deze werk zaamheden deze dagen afgesloten i A

Soester Courant | 2001 | | pagina 25