In toekomst ander bosbeeld door inspelen op natuurlijke processen Van het Raadhuisplein Wijkschouwen leiden meer dan eens vlot tot oplossingen Steeds meer donkere plekken in 't licht Gemeente steunt uniek cultureel evenement in openluchttheater WOENSDAG 20 JUNI 2001 OP 'T HOOGT PAGINA 2 WOENSDAG 20 Controle op aangifte hondenbelasting Klachten over geluidshinder op vliegbasis i f Ook verhoging verlichtingsnorm Zaterdag in Cabrio Midzomernacht- concert Holland Windmill Players Openbare vergadering van de gemeenteraad Meldingen grofvuil van belang voor tal van organismen zoals vogels, insecten, mossen, schimmels en bacteriën. Veel van deze organismen krijgen hun voe dingsstoffen door de afbraak van dood hout. Ook de diversiteit aan planten en diersoorten wordt mede bepaald door de hoeveelheid dood hout. Dus een bos anno 2001 zal er duidelijk anders uitzien dan een bos van dertig jaar terug. Uit enquêtes onder recreanten komt naar voren dat bos verrassing moet geven. Deze kan overal in zitten: va riatie aan bomen, gelaagdheid van het bos, dieren die men opeens hoort of ziet, markante bomen en lanen, bij zondere planten, paddestoelen, een klimboom voor kinderen - zo kan een ieder voor zich nog een aantal elementen verzinnen. Al deze ele menten kunnen gezamenlijk, afhan kelijk van de grondsoort, in een bos voorkomen, hetgeen een bos een meer natuurlijk karakter geeft. Nu is het niet zo dat wij dit pas bij het opstellen van het Beleidsplan Bos en Natuur ontdekten. Natuurlijk is het zo dat wij al vele jaren aan deze verandering werken. Er zijn ook vele goede facetten uit het verleden aan wezig zijn die we zeker moeten be houden. Verder is het zo dat veran deringen in een bos- en natuurterrein vele jaren nodig hebben om zich te vestigen. Maar door de huidige in zichten en de veranderende vraag uit de maatschappij ten opzichte van bosbeheer zullen wij zeker meer in spelen op de natuurlijke processen in het bos, hetgeen voor u als recreant en natuurliefhebber een ander bos- beeld zal gaan opleveren. JanTupker, Beheerder Bos, Natuur en Landschap Afdeling Groen en Milieu van de gemeente Soest Markante bomen verdienen de ruim te. Door meer in te spelen op na tuurlijke processen in het bos zal in de toekomst een ander bosbeeld ont staan. Er bestaat een aangifteplicht als men honden gaat houden of als men er een hond bijneemt. Aan gifte moet ook worden gedaan als een hond overlijdt of wordt wegge daan. Kortom, bij iedere wijziging moet de gemeente in kennis wor den gesteld. Dit voorkomt dat aan slagen voor een verkeerd bedrag worden opgelegd. Het niet of niet tijdig aangifte doen kan er toe lei den dat een op te leggen aanslag wordt verhoogd. Hondenbelasting, le hond115,20 €52,27 Hondenbelasting, 2e en elke volgende hond ƒ170,40 €77,32 Aangifteformulieren worden op telefonisch verzoek aan u toege zonden. Voor meer informatie kunt u rechtstreeks bellen met te lefoonnummer (035) 60 93 508 (afdeling Financiën Belastin gen). Huis-aan-huis controle voor hon denbelasting Binnenkort begint in de gemeente Soest een huis-aan-huis controle in het kader van de hondenbelasting. Wanneer tijdens deze controle wordt geconstateerd dat verzuimd is aan de gemeente op te geven dat men een hond heeft, volgt alsnog een aanslag. Dit jaar hebben de gemeente, Achl- goed, de Stichting Centrale Woning- zorg, Balans, de politie en bewoners in de wijken Smitsveen en de Eng een lichtschouw gehouden. Daarbij zijn alle donkere plekken in kaart ge bracht. Deze zullen op korte termijn beter worden verlicht Omdat ook op andere plekken in de gemeente knelpunten zijn opgelost, betekent dit wel, zegt wijkcoördina tor Carrien Eenhoorn, dat daardoor het voor dit jaar beschikbare budget van 30.000 gulden volledig moet wor den aangesproken. Andere wensen zijn dus dit jaar niet meer te honore ren. Ze zijn op een inventarisatielijst geplaatst. Op basis van deze lijst zijn voorstellen in voorbereiding om ook in 2002 extra budget te besteden aan het opheffen van knelpunten in de openbare verlichting. Of deze ook kunnen worden uitgevoerd, hangt af van de beslissing van de gemeente raad. De knelpunten in de verlichting op de Eng die binnenkort verbeterd wor den, zijn het verbindingspad van Groot Engendaal naar de Dalweg; de parkeerplaats bij de flat Albert Cuy- plaan 4-98, en de parkeerplaats bij de winkel Van Goyenlaan 24. In het Smitsveen gaat het om de locaties Kamperfoeliestraat bij de nummers 59 en 119/121; de parkeerplaats na bij de Speenkruidstraat 23/25; de Weegbreestraat bij 419/421, en het park tussen de Varenstraat en de Smitsweg. Meer licht De gemeente heeft verder een budget beschikbaar om de verlichtingsnorm in Soest te verhogen. Daarvan kan dit jaar enkel een deel worden aange sproken, omdat de uitvoering van het plan in de komende jaren in fasen gebeurt. Het is nog niet bekend waar men gaat beginnen met het verster ken van de verlichting door het aan brengen van krachtiger lichtbronnen. Wie geluidshinder ondervindt van de vliegbasis Soesterberg, kan hierover telefonisch of schriftelijk een klacht indienen bij het centrale meldpunt van de vliegbasis, tel. 0346 -336911, Ook met vragen, opmerkingen en suggesties over geluidshinder kunt u terecht bij het meldpunt, Bureau Voorlichting vliegbasis Soesterberg, Postbus 160,3769 ZK Soesterberg. Bij een schriftelijke klacht krijgt u al tijd schriftelijk antwoord. Als u niet tevreden bent over het antwoord op een telefonische klacht, kunt u deze klacht alsnog schriftelijk indienen. Bent u ontevreden over het schrifte lijk antwoord op uw klacht, dan kunt u zich wenden tot de Commissie Overleg en Vporlichting Milieuhygië ne (COVM) Soesterberg, p/a Pro vincie Utrecht, Dienst Water en Mi lieu, Postbus 80300, 3508 TH Utrecht, De milieurubriek van de ge meente vindt u niet op de gebrui kelijke pagina 3 van Op 't Hoogt maar op pagina 15 van de Soes- ter Courant. Joop van Tol in het schitterend gelegen openluchttheater Cabrio aan de Soes terbergsestraat. Zaterdagavond wordt hier een bijzonder Midzomemachtcon eert gegeven. Actuele informatie van de gemeente Soest is op Radio Soest te be luisteren iedere woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De uitzending wordt de daaropvolgende zondag op hetzelfde tijdstip herhaald, dus van 11.00 tot 12.00 uur. Radio Soest is te ontvangen op de volgende frequenties: kabel 90.9 (mono) en 107.9 (stereo) en via de ether op 105.9 Mhz. Ondernemer Wico Bun. De gemeenteraad bes li gadering van donder °fer de deelname van Soest aan het regionaa collectief vraagafhanli (CW). In de raadsco 30 mei waren de nu doorzichtig positief. I doeling dat het CW 2002 in acht buurgeni ingevoerd. Op 15 juni jopese aanbesteding 1 Deze nieuwe vorm va ppenbaar vervoer van bestemd voor ieder djk in gebieden waar li schikbaar is heeft echt dat het vooral ouder* jnet een handicap zi oniik van maken. Volgens Chris Papje; meentelijke afdeling V jjken en Verkeer (W< "agen die zich bezig mtvoering van de We §en Gehandicapten Kent de invoering var ^"aagafhankelijk verve de WVG-er die een Vo°r een vervoerskost en ander verandert, van 3.200 g Soest staat op zaterdag 23 juli een cultureel evenement van hoog niveau te wachten: een Midzomernachtcon- cert door The Holland Windmill Players in het openluchttheater Ca brio aan de Soesterbergsestraat Het gemeentebestuur kent hieraan grote waarde toe en heeft dan ook besloten een garantiebedrag van 2.500 gul den beschikbaar te stellen. Hoofd burger- en samenlevingsza ken Joop van Tol wijst erop "dat we dit niet te vaak doen. Het is een eenmalige bijdrage aan Cabrio. We vinden dat hier iets geboden wordt wat op hoog cultureel niveau staat. We hopen dat het aansluit bij de Soester bevolking. Het is trouwens een aardig idee om dit in het kader van de midzomernacht te doen. De stichting doet goed werk, wat ook wel blijkt uit het feit dat ze als eer ste de Soester Cultuurprijs won. We hopen dat het zaterdag 23 juli mooi weer is zodat het theater vol zit voor dit voor Soest unieke concert." Het bijzondere Midzomernachtcon- cert op zaterdag 23 juli in het open luchttheater Cabrio begint om 23.00 uur (theater open om 22.30 uur). Het wordt verzorgd door The Hol land Windmill Players. Dit ensemble bestaat uit gerenommeerde Neder landse blazers, die graag geziene gas ten zijn op de grote Europese podia. Als speciale gast treedt op de Russi sche violist Valentin Zhuk. Het pro gramma bestaat uit werken van Mo- zart, Dvorak en Mendelsohn. De gemeenteraad stelde de Soester Cultuurprijs in oktober 1999 in door het aannemen van een motie daarover. De prijs is bestemd voor een persoon of organisatie die zich in een kalenderjaar heeft ingespan nen voor de cultuur in Soest. Het Soester publiek wordt gevraagd per sonen of instellingen voor de prijs voor te dragen. In februari van dit jaar ontving Berna Kousemaker na mens de Stichting Cabrio als eerste de Soester Cultuurprijs uit handen van cultuur-wethouder mevrouw A. Blommers-Biezeno. Bij die gelegen heid kondigde mevrouw Kousema ker aan, de geldprijs te besteden aan een bijzonder evenement voor de Soester bevolking als waardering voor het initiatief van de gemeente raad en als dank voor de nominatie door de Soester bevolking. Recreatie-ondernemer De In zijn slotwoord op de eer avond over 'ruimte voor v wonen' op 5 juni in de raj burgemeester drs. J.J.L.1V1 aan dat zijn niedeorganis hij het een heel avontuur li vonden. Of het zou lukk* hoorlijke opkomst te krii bereiken dat mensen hu en wensbeelden over Soesterberg zouden u zonder de dilemma's van derschatten of te negerei vaar is om na het neerzett dilemma's in een zware over de knelpunten en kor oplossingen van alledag. 1 en is uitdrukkelijk niet ling. Maar nee, de aanwezige c vallend vaak aan het woc ren hadden ditmaal geen duivenhok van de buurm; leg van een verkeersdren tonde of een ontsierend Zelfs niet in parkeerplaa pergroen of de variatie i keiaanbod. Daar zijn ger re momenten en gelegenh Burgemeester Janssen en Drempels die geen effect lijken te hebben, slechte weggedeelten en trot toirs, kapotte ruiten door voetballen de jeugd, zwerfvuil dat achterblijft doordat het bij het legen van de groe ne afvalbakken niet allemaal in de vuilniswagen terechtkomt, overlast De openbare vergadering van de ge meenteraad wordt morgen gehouden, donderdag 21 juni om 19.30 uur in het gemeentehuis. Agenda o.a. tussentijds bericht 2001-1 collectief vraag afhankelijk vervoer opheffen van de commissie Oude renbeleid aankoop grond t.b.v. doortrekking Beek en Daalselaan. Agenda en stukken liggen ter inzage in het INFOrmatiecentrum hal ge meentehuis), waar men u ook kan vertellen hoe te handelen, indien u van het spreekrecht gebruik wilt ma ken. Degenen die grof vuil willen aanbie den, kunnen gratis het nummer 0800 - 7662000 bellen. Dit gratis nummer is uitsluitend bestemd voor het in schakelen van de grofvuilophaaldienst en bereikbaar op werkdagen tussen 8.00 en 16.00 uur. Voor klachten over de vuilinzameling kunt u contact opnemen met num mer 035 - 6039222. door verkeerd parkeren en door hon- denuitlaatplaatsen - dit zijn de meest gehoorde klachten tijdens de wijk schouwen die de gemeente onder lei ding van wijkcoördinator Carrien Eenhoorn regelmatig uitvoert. Er zijn tot nu toe dit jaar drie schouwen ge houden: op de Wiardi Beekman- straat en de Veenbesstraat, de Varen straat en de Valeriaanstraat en in de wijk De Eng. Waar mogelijk wordt geprobeerd de overlast zo snel mogelijk weg te ne men, maar dat kan niet in alle geval len. Zo'n voorbeeld is het wegdek van de Talmalaan bij de spoorweg overgang. Niet alleen is het erg slecht, bovendien lopen de trottoirs niet tot de overweg door. De gemeente zal de bestrating in het kader van het groot onderhoud in januari volgend jaar aanpakken. De Nederlandse Spoorwegen trekken dan ook de trottoirs door. Onvoldoende effect van drempels Een klacht van bewoners van de Molenstraat-Albert Cuyplaan is dat de drempels in het wegdek onvol doende effect hebben. De snelheid van het verkeer blijft te hoog. De al dan niet remmende werking van de drempels zal worden betrokken bij de evaluatie over de 30 km.-zones in Soest. Een regelmatig terugkerende vraag betreft de herinrichting van speelplek ken en/of het plaatsen van speeltoe stellen. De gemeente wil hierover niet ad hoe beslissingen nemen. Er moet eerst een speelplekkenplan voor heel Elke maand levert de beheerder Bos, Natuur en Landschap van de gemeente Soest, Jan Tupker, een bijdrage over een actueel onder werp dat zijn werkgebied betreft. Vandaag een nieuwe column in deze serie. stukken bos werden platgegooid door de wind, mede doordat het bos geen gevarieerde structuur had. Ook bij ziekte en insectenplagen werden soms grote bosgedeeltes het slachtof fer. In de jaren tachtig kwam vanuit de samenleving de roep om gebieden met mogelijkheden voor recreatie en meer variatie in de bossen zodat de natuur- en belevingswaarde groter zou worden. Zo ontstond de term geïntegreerd bosbeheer. Hierbij streven we naar een integratie van alle functies van het bos. Op deze manier komen de be langen van natuur, economie en re creatie beter tot hun recht. Een geïn tegreerd bos is flexibel en voldoet goed aan de wensen van de samenle ving. De beheersmaatregelen sluiten zoveel mogelijk aan op de natuurlij ke processen van het bos. Ingrepen die hier tegenin gaan, zoals grootscha lige kaalkap, worden zoveel mogelijk vermeden. Het bos wordt daarbij niet gezien als een gewas maar als een min of meer natuurlijk ecosysteem waaruit duurzaam geoogst kan wor den. De houtoogst staat ten dienste van de natuur en is niet langer een hoofdfunctie op zich. Ook dode bo men en bomen die aan het aftakelen zijn, zijn zeer belangrijk in een na tuurlijker bos. De dode bomen zijn Soest komen. Dan kan men bekijken hoeveel geld er nodig is en over wel ke periode de verbeteringen en ver anderingen uitgevoerd kunnen wor den. Het normale onderhoud van de speelplekken, waaraan strenge veilig heidseisen worden gesteld, blijft be- staan. Afgezien hiervan inspecteert het wijk- beheerteam vier keer per jaar alle speelplekken op veiligheid. De gemeente heeft het verzoek ge kregen van bewoners van flats langs de Dalweg om iets te doen op het speelveldje daar. De jongeren die er spelen, gebruiken niet de daar in de lengterichting geplaatste doelpalen, maar benutten het veld in de breed te. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de muren van de flats. Meer dan eens wordt een ruit ingetrapt. De ge meente zoekt hiervoor nu een oplos sing. De gebruikers zien die in het plaatsen van achtervangers bij de doe len. Een aantal inwoners ergert zich aan het feit dat verkeersborden vaak vuil zijn. De gemeente maakt de borden twee keer per jaar schoon. Honden- uitlaatborden krijgen één keer per jaar een schoonmaakbeurt. Het is de bedoeling dat in 2003 alle verkeers borden in het Smitsveen zijn vervan- gen. De wijze waarop sommige weggebrui kers hun auto bij apotheek Wolverlei op de hoek Weegbreestraat-Varen- straat parkeren, levert volgens omwo nenden verkeersgevaarlijke situatie op. Afgelopen maandag hebben om wonenden met de verkeersdeskundi- ge van de gemeente een gesprek ge had over mogelijke maatregelen. In het afgelopen voorjaar heeft de gemeenteraad, zoals bij velen bekend, het Beleidsplan Bos en Natuur van Gemeente Soest vastgesteld. Voordat het zover was, waren er enkele ge legenheden waarop burgers konden meedenken over en reageren op de visie zoals die door ons geformuleerd was. Ook zijn er een aantal excursies geweest om in het bos de situaties te bekijken. Veel geïnteresseerden heb ben hieraan deelgenomen. In samen spraak is een nieuw beleidsplan vast gesteld voor de komende tien jaar. Toch komen er de laatste tijd regel matig mensen bij mij met de vraag wat nu eigenlijk de term 'geïnte greerd bosbeheer' inhoudt. Deze term komt in het nieuwe beleidsplan meer dan eens voor. Ook landelijk hoort men steeds meer over dit "fe nomeen". Geïntegreerd bosbeheer is er op ge richt om in een bos zowel de natuur- en de bosbeleving als de houtproduc tie tot z'n recht te laten komen. De beheersmaatregelen sluiten zoveel mogelijk aan op de spontane proces sen die in bos- en natuurterreinen plaatsvinden. Ze zijn er op gericht om een in soorten en leeftijden ge mengd bos met een gevarieerde kleinschalige structuur te creëren, waarbij het bos een aanzienlijk deel inheemse boomsoorten heeft, met voor de houtproductie een deel kwa- liteitsstammen en een deel dode bo men, zowel staand als liggend. Grootschalige kaalkap Wijkcoördinator Carrien Eenhoorn. Het meeste bos in Nederland is aan gelegd in de negentiende eeuw en de eerste helft van de twintigste eeuw. Het waren monoculturen die om de zestig tot tachtig jaar werden verjongd door grootschalige kaalkap, waarna ook weer grootschalig werd herplant. Het doel van de meeste boswachter- ij en was economisch bepaald. Het bos werd grotendeels beheerd voor de houtproductie. Begin jaren zeventig hebben vooral stormen laten zien dat bij deze onnatuurlijke werkwijze het bos erg kwetsbaar k^n zijn. Grote

Soester Courant | 2001 | | pagina 26