■nkere licht Soester(berger)s laten zich verleiden tot dromen l oor sen m "f Volgende week beslissing in de raad over collectief vraagafhankelijk vervoer Per 1 augustus nieuwe regeling voor het leerlingenvervoer iiiiV - IWv BtH Toekomstoriëntatie Soest/Soesterberg - TOSS 2015 PAGINA 2 iJ)£NSDAG 20 JUNI 2001 ngsnorm en over 'hinder gbasis OP 'T HOOGT PAGINA 3 - ■ïï.®i i op aangifte nbelasting 3 k t Schoonmaakactie van afvalbakken i Ook Soest kiest de 'vrijwilliger van de maand' rhogen. Daarvan kan dit en deel worden aange- iat de uitvoering van het :omende jaren in fasen is nog niet bekend waar ginnen met het verster- erlichting door het aan- krachtiger üchtbronnen. -nder ondervindt van de esterberg, kan hierover f schriftelijk een klacht het centrale meldpunt asis, tel. 0346 -336911. igen, opmerkingen en -r geluidshinder kunt u et meldpunt, Bureau vliegbasis Soesterberg. 3769 ZK Soesterberg. elijke klacht krijgt ual- k antwoord. Als u niet over het antwoord op :he klacht, kunt u deze schriftelijk indienen, eden over het schrifte- op uw klacht, dan kunt en tot de Commissie torlichting Milieuhygië- Soesterberg, p/a Pro- Dienst Water en Mi- i 80300, 3508 TH ^creatie-ondernemer De Koning aan het woord Medewerker Patricia de Sain houdt de microfoon voor De heer Van den Ende. Helemaal rechts raadslid Wim Roest ubriek van de ge- t u niet op de gebrui- ïa 3 van Op 't Hoogt ;ina 15 van de Soes- Inzijn slotwoord op de eerste TOSS- ivond over 'ruimte voor werken en nonen' op 5 juni in de raadzaal gaf burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen m dat zijn medeorganisatoren en hij het een lieel avontuur hadden ge- ronden. Of het zou lukken een be hoorlijke opkomst te krijgen en te bereiken dat mensen hun dromen en wensbeelden over Soest en Soesterberg zouden uitwisselen zonder de dilemma's van nu te on derschatten of te negeren. Het ge vaar is om na het neerzetten van die dilemma's in een zware discussie over de knelpunten en kortetermijn- oplossingen van alledag. En dat was en is uitdrukkelijk niet de bedoe ling. Maar nee, de aanwezige dames (op vallend vaak aan het woord) en he ren hadden ditmaal geen trek in het duivenhok van de buurman, de aan- j leg van een verkeersdrempel of ro- I tonde of een ontsierende lichtbak, i Zelfs niet in parkeerplaatsen, snip- pergroen of de variatie in het win kelaanbod. Daar zijn genoeg ande re momenten en gelegenheden voor. Burgemeester Janssen en wethouder Krol hadden zelf al de toon gezet. De burgemeester met zijn vraag: 'denkt u eens in dat u over vijftien jaar met uw partner, kind of klein kind door Soest of Soesterberg wandelt. Waar zou u dan trots over willen vertellen?' En evenzo wet houder Krol, die 'zijn' dilemma's verluchtigde met een weergave van het gesprek met zijn negenjarige dochter Lieke. Die had pappa ge vraagd voor welke spreekbeurt hij voor de spiegel oefende. Na dat te hebben uitgelegd, had hij Lieke ge vraagd in wat voor huis zij later zou willen wonen. Simpel pappa: een groot huis met een grote tuin en een groot zwembad met veel kleedhok jes en een douche. Vooral die kleedhokjes waren - zo bleek - voor Lieke heel belangrijk. De toon was gezet en - mede door de pittige lei ding van Elisabeth van den Hoogen - ontstond een geanimeerde sfeer, die uitnodigde tot luisteren en soms tintelde van creativiteit. Een sfeer die zich voortzette in de vier discus siegroepen, waarin na een klein half over een viertal dilemma's over 'ruimte' voor wonen en werken in Soest werd doorgepraat. Alle beraadslagingen van de eer ste TOSS-avond in Soest zijn door de gemeente vastgelegd en worden verzameld ten behoeve van het document met 'Aanbeve lingen aan de toekomst' dat na vaststelling op de slotavond op 13 december aan de gemeenteraad wordt aangeboden. Een greep uit de dromen en nuchter heden van Soesters en Soesterber- gers: "Ik droom van een Eng, waarop weer koren in plaats van maïs wordt verbouwd met natuurlijk een her bouwde korenmolen De Wind hond." "Ik droom dat de gemeente de Eng aankoopt. Aan de zoom is er weer plaats voor ambachtelijke bedrijvig heid, zoals een smidse. En waarom niet overgegaan op biologische land bouw, en een bezoekerscentrum met educatieve activiteiten." "Ik heb al genoeg met educatie te maken. Maak alstublieft geen open luchtmuseum van de Eng. Ik sluit me aan bij de agrariër, die er ge woon op basis van gezonde onder nemersprincipes wü blijven wer ken." "Ik droom van een gemeente Soest, die gaat voor variëteit en in gaat tegen de landelijke eenheids worst van winkelcentra en woonwij ken. Scheid de functies van wonen en werken niet zo scherp. Dat roept onnodige mobiliteit op. Schone be drijvigheid mag best in de woon wijk." "Ik woon bij het Slangenbosje en het nu al aangetaste knotwilgenge biedje aan het begin van de Stad houderslaan. Als ik zie dat half Baarn nu komt winkelen in de nieu we Albert Heijn-supermarkt, dan vrees ik het ergste voor de dorpsran- den. "Met de schrik van de MKZ-cri- sis nog vers in het geheugen, droom ik van een ecologische landbouw- en voedselproductie, waarbij ge zondheid voor mens en dier centraal staat." "Ik ben de enige agrariër in de zaal en ik droom nooit van Natuurmo numenten maar van een gemeente die natuur en landschap in eigen be heer houdt." "Ik droom dat de Zuidereng het groene hart van Soest blijft en ons in contact houdt met de kleuren van de seizoenen." "Ik ben ondernemer in Soester berg en droom van ontwikkelingen die mogelijk maken dat militaire ter reinen meer en meer beschikbaar komen voor wonen, werken en re creatie." "Ik ben recreatieondernemer en droom ervan dat de versnippering van bezit en beheer van de Soester bossen er niet meer zal zijn. Voor de natuur zelf en voor ons allemaal." "Ik droom van een gemeentebe stuur dat ruimte biedt aan andere dan de reguliere woonvormen, bij voorbeeld gecombineerd wonen van validen en gehandicapten en nieuwe woongemeenschappen." VI.. Gespreksleider Elisabeth van den Hoogen in actie of pij» v 2» en verdienen de ruim- in te spelen op na- ssen in het bos zal in i ander bosbeeld ont- Ondernemer Wico Bunskoek uit Soesterberg aan het woord Heieen van Soest droomt over ruimte voor alternatieve woonvormen Wethouder Krol legt zijn dromen en dilemma's voor a aangifteplicht als gaat houden of als >nd bijneemt. Aan- worden gedaan als ijdt of wordt wegge- bij iedere wijziging en te in kennis wor~ t voorkomt dat aan- n verkeerd bedrag gd. Het niet of niet toen kan er toe lei- te 'eggen aanslag d. 'g. f 115,20 52,27 'g. snde 170,40 €77,32 lieren worden op zoek aan u toege- meer informatie eks bellen met te- (035) 60 93 508 lcien Belastin- ontrolevoorhon- nt in de gemeente m-huis controle in hondenbelasting. ,s deze controle ;erd dat verzuimd ite op te geven dat eeft, volgt alsnog Bij de invoering van het CW gaat een bestuursovereenkomst in tussen de acht deelnemende gemeenten en de provincie. Daarin is onder meer een kostenverdeling opgenomen. In de periode vlak voor en vlak na de invoering van het CW zal een uit gebreide campagne verdere infor matie geven over de praktische kan ten van het reizen met het CW. De gemeenteraad beslist in zijn ver gadering van donderdag 21 juni over de deelname van de gemeente Soest aan het regionaal systeem van collectief vraagafhankelijk vervoer (CW). In de raadscommissie van 30 mei waren de meeste fracties voorzichtig positief. Het is de be doeling dat het CW op 1 januari 2002 in acht buurgemeenten wordt ingevoerd. Op 15 juni begint de Eu ropese aanbesteding van het CW. Deze nieuwe vorm van aanvullend openbaar vervoer van deur-tot-deur is bestemd voor iedereen. De prak tijk in gebieden waar het CW al be schikbaar is heeft echter uitgewezen dat het vooral ouderen en mensen met een handicap zijn die er ge bruik van maken. Volgens Chris Papjes van de ge meentelijke afdeling Wegen, Grond zaken en Verkeer (WGV) en Caren Hagen die zich bezighoudt met de uitvoering van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) bete- kent de invoering van het collectief vraagafhankelijk vervoer dat er voor de WVG-er die een indicatie heeft voor een vervoerskostenregeling één i en ander verandert. De vaste ver- r goeding van 3.200 gulden op jaar- basis wordt, afhankelijk van het in komen, verlaagd naar 2.200 gulden. Hier staat tegenover dat hij bij ge bruikmaking van het CW het nor male openbaar-vervoertarief betaalt, 80 cent per strip. Ieder ander betaalt 3 gulden per strip. Dit komt voor een rit naar bijvoorbeeld Amers foort neer op een bedrag van 12 gulden. Het CW ligt wat prijsstel ling betreft dan ook tussen het openbaar- en het taxivervoer in. Niet-WVG-ers voor wie het CW een uitkomst kan zijn, zijn bijvoor beeld bewoners van de buitengebie den die verstoken zijn van openbaar vervoer. In tegenstelling tot andere gemeenten in de omgeving behoort Soest overigens niet tot de gemeen ten met een dichte bevolking in de buitengebieden. Vier zones Inwoners van Soest die gebruik wil len maken van het CW kunnen hiermee in vier zones rondom Soest komen. Dit betekent dat ze zowel naar Amersfoort als naar Hilver sum, Zeist, Utrecht en Nijkerk kun nen reizen. Voor degenen die een aansluitende trein- of busverbinding moeten halen, is er de garantie dat ze daar op tijd zijn. Gebruikers van het CW moeten minimaal een uur van tevoren bij de centrale een rit aanvragen. Deze wordt weliswaar door een taxi of personenbusje van deur-tot-deur uitgevoerd, maar niet altijd via de kortste route. Dit is afhankelijk van adressen waar eventueel andere ge bruikers moeten in- of uitstappen. Men krijgt dit bij de aanvraag te horen. Daarnaast is het zo dat er tussen het afgesproken tijdstip waar op de taxi voor komt rijden een kwartier speling kan zitten. De taxi kan dus een kwartier vroeger of een kwartier later dan de afgesproken tijd voor de deur staan. De gemeente betaalt mee aan het systeem van het CW. De 80 cent per strip die de WVG-er betaalt is niet kostendekkend. Het verschil met de 3 gulden die de niet-WVG-er be taalt, past de gemeente bij. Door de verlaging van het vaste jaarbedrag voor elke Soester WVG-er kost het CW de gemeente geen extra geld. Bij de procedure zoals die tot nu toe is gevolgd, heeft de Soester Advies groep Gehandicaptenbeleid advies gegeven. De adviesgroep is blij met de aanvulling die het CW biedt maar betreurt dat de forfaitaire be dragen worden verlaagd. Volgens wijkcoördinator Carrien Eenhoorn komen met enige re gelmaat uit de hele gemeente op merkingen over zwerfvuil op straat. Het gaat dan vooral om af val dat bij het legen van de groe ne afvalbakken door verschillen de oorzaken niet in de laadbak van de vuilophaalwagen terecht komt. Naar aanleiding hiervan heeft het gemeentebestuur beslo ten dat alle afvalbakken nog voor de zomer tijdens een speciale ac tie worden schoongemaakt. Dit houdt in dat de bakken worden schoongespoten en dat het vuil dat onderin de bakken zit wordt verwijderd. Verder zal de ge meente op dat moment ook de sloten van de afvalbakken aan de onderwijze repareren. Klein Chemisch Afval, gooi het niet bij het restafval Wist u dat ons huisvuil na verbran ding opnieuw kan worden gebruikt in de wegenbouw? Dit zou niet mo gelijk zijn als er nog klein chemisch afval in zit. Met ingang van 1 augustus treedt een wijziging in werking van de Wet Primair Onderwijs en ook op een deel van de Wet op de Expertisecen tra, met name met betrekking tot het leerlingenvervoer. Veronica Leurs en Wim van Kruijsbergen van de af deling Sport, Onderwijs en Welzijn (SOW) leggen uit dat in Soest een af wijkende regeling geldt ten opzichte van de modelverordening. Soest heeft er namelijk voor gekozen geen eigen bijdrage te vragen voor kinde ren die aangewezen zijn op speciaal onderwijs. Voor leerlingen die aangewezen zijn op een vorm van speciaal onderwijs en in principe niet zelf op de fiets naar school kunnen, zijn er twee mogelijkheden: ze kunnen op kos ten van de gemeente vervoerd wor den of een bijdrage krijgen in de kosten van schoolvervoer. Deze mogelijkheden zijn er ook voor leer lingen in het basisonderwijs die een school bezoeken van een bepaalde godsdienst of levensbeschouwelijke richting (dus niet een school met een speciale onderwijsmethode) die niet in de woongemeente bestaat. Voor beide categorieën is één van de voorwaarden om voor de regeling in aanmerking te komen dat de afstand naar de school minimaal zes kilome ter bedraagt. Voor leerlingen die een andere dan de in eigen gemeente bestaande school van een godsdienstige of le vensbeschouwelijke richting volgen, geldt wel een eigen bijdrage, ten minste als het niet ook om speciaal onderwijs gaat. Zo'n school wordt namelijk als een gewone basisschool beschouwd, alleen van een andere richting. Er is, zoals in de andere ge vallen, geen sprake van noodzake lijke extra zorg voor de leerlingen. Het gaat hier alleen om een afwij kende keuze. Daarvan is geen spra ke bij leerlingen die geen ander onderwijs dan speciaal onderwijs kunnen volgen. Geen tijdelijke handicap Of iemand in aanmerking komt voor aangepast vervoer of een ver- voersbijdrage verschuldigd is, wordt beoordeeld naar de aard van de li chamelijke of de geestelijke handi cap. Voor leerlingen die door een tijdelijke handicap (bijvoorbeeld een gebroken been) niet op eigen gele genheid naar school kunnen, geldt de regeling niet. Om voor (vergoeding van kosten van) leerlingenvervoer in aanmer king te komen, moet men een aan vraag indienen bij de gemeente. De uitkomst hiervan kan per gemeente verschillen. Elke gemeente kan na melijk afwijken van de modelveror dening. Soest is één van de gemeen ten die gekozen heeft voor een an dere regeling, met name voor wat betreft de eigen bijdrage. Voor de genen die niet op eigen gelegenheid naar school kunnen, vergoedt de gemeente de kosten van het busver voer of, als dit onvoldoende soelaas biedt, van vervoer per taxi. Voor oudere leerlingen geldt dat zij even tueel in aanmerking kunnen komen voor een fietsvergoeding. Het jaar 2001 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Interna tionaal Jaar van Vrijwilligers. Ook de gemeente Soest besteedt aan dacht aan de vele vrijwilligers en het werk dat zij doen. Elke maand wordt daarom 'de vrijwilliger van de maand' gekozen. Maandelijks is er een sector of doel groep, waarvoor inwoners, bedrij ven of instellingen. Nominaties kunnen worden inge diend bij de gemeente Soest, ant woordnummer 120, 3760 VB Soest. Voor de maand juni is dit de sec tor 'sociaal-cultureel werk/buurt- werk/wijkwerk'. Elders in dit num mer kan men er meer over lezen en is de bon afgedrukt voor het indie nen van een nominatie. 4

Soester Courant | 2001 | | pagina 27