NU 30 - 50% KORTING 4 betalen HO 'Stoute' winnaar Vlinderfestival Derde Wereldgroep Soest steunt kinderproject India Certificaten inburgeraars The Outpost Ladif Springfleld Appelkoeken ICUMMJ_ ZOMERCOLLECTIE Hilton VAH Ktftol Luchtmacht moet af van jongensdroom Verbouwingen kinderparadijs; na zomer weer activiteiten X-Change op 13 juli hele avond 'House of horror' SHE': barok, klassieke en romantische muziek f2,50 korting \GINA 10 WOENSDAG 4 JULI 2001 SOESTER COURANT Inschrijven voor huttenbouwdorp vanaf maandag PAGINA 11 Eindfeest bij ROC voor alle cursisten Klein Soester Koor zingt op Theaterboot Boomtekeningen Minke van Tricht in De Bereklauw Winnaars loterij Oranje Comité Na 600 uur onder meer taalles en maatschappijleer 5 halen ereldH/inkel Het effect van eerlijke handel Thuiszorg Hoornblazers Eemland winnen Duits concours Ook 2 kindervoorstellingen in Cabrio abrio soesterSoöurawt VOORDEELBON: 'Hoe het kwam../ en "Ouder dan eeuwenoud' oper r eid .belasting ringsakte nakelaar net de iakelaar :t van de t een eigen Inschrijven voor het vijfde hutten bouwdorp kan de maandagen 9 en 16 juli in buurthuis de Engh aan de Albert Cuyplaan en op de woens dagen 11 en 18 juli in de Dubbel dekker aan het Dorpsplein in Soesterberg. Tussen 19:30 en 20:30 uur zitten er medewerkers met intekenlijsten. Meegenomen moet worden een pasfoto van het kind (of een ko pie). De kosten bedragen 17,50 gulden per deelnemer. Het hutten bouwdorp, dat van 15 tot en met 18 augustus op het Sterrenberg- terrein in Soesterberg zal worden gehouden, is bestemd voor kinde ren van 6 tot en met 12 jaar. De organisatie is in handen van de Stichting Balans en de wijkvereni- ging Overhees. Voor de cursisten sluit ROC De Amerlanden het educatieve sei zoen af met een eindfeest. Dit vindt plaats op donderdag 5 juli in het Orlandogebouw aan de Di Lassostraat. Demonstraties van de groepen vormen de afsluiting van de dag. Dan is er streetdance te zien, maar ook Braziliaanse dans, djembee en hoe kopjes en schotels worden be schilderd. De cursisten kunnen kiezen of ze het ochtend- of mid dagprogramma bijwonen, deze zijn overigens hetzelfde. Tussen 12:00 en 13:00 uur is er een gezamenlij ke lunch voor iedereen. ROC De Amerlanden heeft van daag en gisteren open dagen ge houden, waarop het cursuspro gramma voor het nieuwe seizoen werd gepresenteerd en belangstel lenden informatie konden krijgen. Het nieuwe cursusjaar van de in stelling begint 10 september. Informatie over het aanbod van ROC is maandag tot en met don derdag verkrijgbaar via 6038090. Stout Jeugdtheater is winnaar geworden van het zesde Gou den Vlinderfestival in kinder paradijs De Vrije Teugel. De groep ging met de gelijknamige trofee en 1500 gulden op weg naar de volgende voorstelling van 'Het verhaal van het lage land'. De finale was dit jaar voor het eerst in tweeën gesplitst. Stout Jeugdtheater draafde twee weken geleden al op, Tee Pee ('Kabouters bestaan niet') en Brasz en Co (De Bavianenkoning') kwamen vorige week terug naar het Vedelaarpad, nadat ze door de kinderjury uit de voorronde waren 'gepikt'. Na elk optreden verzamelden de juryleden zich bij enkele medewer kers van De Vrije Teugel om een rapport met cijfers op te stellen. Uiteindelijk werden die met elkaar vergeleken en kon de volgorde Woensdag 11 juli geeft het Klein Soester Koor een speciaal concert. De 15 vrouwen zingen dan tussen 19:00 en 20:00 uur op de theater boot van Amersfoort. Ze zingen twee- of driestemmig a capella en hebben volksliedjes in het Engels, Hongaars en Nederlands op het repertoire staan, alsmede canons en bewerkingen van Grieg in het Duits. Vorig jaar werden de zangeressen uitgenodigd voor een rondvaart door Amersfoort. Ze voeren, zon gen en waren verkocht. Vandaar dat ze volgende week voor de pas sagiers van het varend theater een vooralsnog eenmalig optreden gaan verzorgen. Voorzitter Anja van Vliet van het koor: 'Het is mooi om laag in het water rustig door de stad te varen en te zingen. Het geluid weerkaatst zo mooi door de kademuren. Ik weet zeker: de passagiers verlaten vrolijk de boot.' De tocht met het koor duurt onge veer 45 minuten. Kaarten kunnen worden verkregen bij de Infowin kel van 't Gilde Waterlijn aan de Krommestraat 5, 88 033-4654636. Minke van Tricht maakt zaterdag 7 juli persoonlijke boomtekeningen in De Bereklauw aan de Steen- hoffstraat. Ze doet dit tussen 10:00 en 16:00 uur. Vanuit haar intuïtie tekent ze aan de hand van naam en geboortedatum van be zoekers een boom die het leven voorstelt van deze bezoeker. Min ke van Tricht geeft daarbij uitleg over de symboliek, de vormen en de gebruikte kleuren. Een boom tekening kan ook voor kinderen worden gemaakt. Wie niet het risico wil lopen lang te moeten wachten, kan een af spraak voor 7 juli in De Bereklauw maken. Hiervoor kan contact wor den opgenomen met Minke van Tricht, ©6023193. Voor het ma ken van een boomtekening wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Dit geld gaat naar een goed doel dat door Minke van Tricht zal wor den uitgekozen. Van haar boomtekeningen is in De Bereklauw een tentoonstelling te zien. Eerder exposeerde ze in Soest met Mandala tekeningen, Het Oranje Comité heeft donder dag de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de loterij. Iedereen die ter gelegenheid van koningin nedag een bedrag per acceptgiro kaart had overgemaakt, dong mee. De eerste prijs, een dinerbon voor 2 personen ging naar de familie Weitzel. Theaterbonnen ter waar de van 200 gulden kwamen als tweede prijs terecht bij het echt paar Moggré, terwijl mevrouw Schmidt-Crans een VVV-bon van 100 gulden in ontvangst mocht nemen. De prijsuitreiking vond plaats in het kantoor van notaris Schippers, voorzitter van Oranje Comité. worden bepaald. Tee Pee ontving de 750 gulden die aan de tweede plaats waren verbonden, Brasz en Co hield 325 gulden aan de derde plek over. Niet alleen op de jury had Stout Jeugdtheater de meeste indruk ge maakt, zo bleek uit de algemene reacties. Deze groep van drie ac teurs betrokken de kinderen het meest bij de voorstelling, aldus het commentaar van de leiding van het kinderparadijs. Verbouwing Met de finale van het theaterfesti val kwam een eind aan een bewo gen seizoen, waarop de perikelen rond de vorige directeur en de maandenlange sluiting vanwege MKZ een dikke schaduw wierpen. Het terrein blijft de gehele zomer geopend, maar de activiteiten staan voorlopig op een laag pitje, afgezien van het schapenscheren dat vanmiddag nog plaatsvond. Een verbouwing en veiligheids maatregelen hebben een hogere prioriteit, laat de nieuwe manager Barbara Hiestand weten. De zolder krijgt een extra nooduit gang, hetzelfde zal gebeuren in de binnenruimte bij de kleedgelegen heid. Verder wordt alles de ko mende maanden nagekeken en in dien nodig verbetend, van elektri sche bedrading tot de hekwerken rond de accommodatie. Volgens Hiestand moet er nogal wat ge beuren, reden waarom er tot ja nuari volgend jaar (dan begint te vens de voorronde voor het nieu we Vlinderfestival) geen grote ac tiviteiten worden georganiseerd. Eerder had ze al meegedeeld dat de kampweken dit jaar niet zullen plaatsvinden.Vanaf september wordt wel wekelijks een kleinscha liger programma afgewerkt, maar de manager wil daar nog niets over verklappen. 'Dat is nog een verras sing.' Wat dan? 'Nee, ik zeg er nog niets over. Nieuwe activiteiten? 'Ik vertel niemand nog iets.' Een klein tipje van de sluier? 'Nee, nee, nee.' Dus de huifkar en de verf voor het schminken worden nu eindelijk eens verkocht? 'Nu zit je te vissen, maar ik trap er niet in', zegt Barbara Hiestand die er uiteindelijk aan toevoegt dat het een combinatie van oude en nieu we activiteiten zal worden. 'Maar verder zeg ik niets.' Vanaf september zijn er dus weer activiteiten. Tot die tijd kan het kinderparadijs gehoon worden bezocht. Brasz en co werd derde met 'De Bavianenkoning'. Foto: Soester Courant De Derde Wereldgroep Soest (DWG) steunt ontwikkelings projecten in de Derde Wereld die voldoen aan criteria als kleinschaligheid en voortgeko men zijn uit en gedragen wor den door de lokale gemeen schap. Eén daarvan is in Vil- varani in India. Onlangs was de Nederlandse TRUST-voorzit- ter Ananthi Kramer in Soest voor intensief overleg met de DWG In Vilvarani in de zuidelijke deel staat Tamil Nadu is TRUST actiéf. TRUST staat voor zorg voor kind en natuur in India. Het is een kinderproject, een investering in de toekomst van de kinderen. In ruim drie jaar is,er met hulp uit ons land en ook van de Derde We reldgroep Soest veel opgebouwd. Zo is er een care-home dat ruim te biedt aan twintig kinderen. De oorspronkelijk kale grond is nu veranderd in een grote tuin met meer dan manshoge bananen-, papaja-, mango- en chico-fruitbo- men, jonge kokospalmen en ande re tropische bomen, planten en bloemen. TRUST is gericht op het opvoeden en begeleiden van kansarme kin deren op ecologische grondslag. De organisatie is op 1 januari 1993 opgericht door de Indiër Girish Nampoorthiri en sinds 1995 werkt Ananthi Kramer met ongelooflijke inzet mee aan de bewustwording van de kinderen. Een bewustwor ding vooral dat de natuur aan de mens veel kan geven, maar dat we de natuur niet moeten uitputten, omdat dit op den duur schadelijk is. Ecoclubs 'TRUST heeft nu zestig Ecoclub- kinderen, met evenveel jongens als meisjes, in de plaatsen Vilvarani en Puthur. Hun ecologische lessen en activiteiten worden begeleid door betaalde leerkrachten in een ge huurde ruimte. Ze leren basishy- giëne, sociale vaardigheden en zorg voor elkaar, de omgeving en milieu,' vertelt Ananthi Kramer. 'Ze krijgen na enige tijd kleine stekken van bomen mee naar huis, die ze op het erf van hun ouders moeten planten en verzorgen. De leraar komt dit controleren en on dersteunen. De ouders worden er bij betrokken en krijgen ook on derricht over onder meer het be lang van onderwijs voor hun kin deren en het milieu. Ook worden er op grotere schaal bomen geplant in en rond het dorp en op het schoolplein. Daarnaast wordt elk kind gesteund met schoolgeld, kle ren en schooluniformen, krijgen ze rijst, kookolie, zeep, tandpasta, een goede maaltijd plus een zakje rijst, kruiden en dergelijke mee voor het hele gezin. Elke maand worden ze bovendien medisch gecontroleerd en zo nodig gratis behandeld.' Giften De DWG steunt TRUST en nog andere projecten in diverse wereld delen zoveel mogelijk. De groep heeft ook nog nieuwe aanvragen liggen, die momenteel worden on derzocht. Giften zijn zeer welkom op Postbank 5634327 of Rabo bank 379929813, t.n.v. penning meester Stichting Derde Wereld groep, Hartmanlaan 20, 3768 XH Soest. Zeshonderd uur Nederlandse taalles, maatschappijleer en beroepsoriëntatie. Nieuwko mers in ons land krijgen de op leiding voor hun kiezen, in Soest moeten de meesten daar voor naar ROC De Amerlan den. Een grote groep van hen rondde de opleiding onlangs af en kregen vrijdagmiddag het inburgeringscertificaat uitge reikt. Voor die min of meer plechtige gelegenheid - een mijlpaal voor de betrokkenen die in 1999 of begin 2000 waren begonnen - was bur gemeester Koos Janssen naar de Stichting Vluchtelingenwerk/Op vang Nieuwkomers aan de Smits- weg gekomen. Hij overhandigde het felbegeerde document aan de geslaagden. De zes van hen die de inburge- ringscursus met de beste resultaten hadden afgerond, vielen ook nog eens in de prijzen, Beatriz Carde- nas Prieto uit Columbia bleek de allerbeste en kreeg daarvoor bo vendien de wisselprijs, een beeld je dat de inburgering symboliseert, De inburgeringscertificaten gin gen vrijdag als 'warme broodjes' over de toonbank. Foto: Soester Courant hiervoor ontworpen door de Soester kunstenaar Alie van de Berg. In haar vaderland was de winnares van de inburgeringsprijs altijd on afhankelijk en werkte ze naast haar taken voor het gezin. In Nederland wilde Beatriz hetzelfde. Ze leerde daarom Nederlands op het ROC en ondanks haar zorgen om haar dochters, die toen nog in Colum bia verbleven, zette ze door. Ze volgde lessen maatschappijleer en deed taaistages op een crèche en in een verpleeghuis. Burgemeester Janssen: 'Zulke mensen hebben we in Nederland en in Soest hard nodig. Ze kreeg dan ook een baan en opleiding aangeboden in het verpleegtehuis. Een inburgeraar die in Nederland helemaal op nieuw moest beginnen en daarin slaagt, dat vinden we de eerste prijs waard.' Tweede werd Armin Kalianan uit Irak, derde Antoine Manyinga uit Kameroen, vierde Carmen Sovago uit Roemenië, vijfde Mycel Grui- bone uit de Filippijnen en zesde Atalay Dogan uit Turkije. Tijdens de feestelijke uitreiking van de certificaten wees Vluchte lingenwerk/Opvang Nieuwkomers nog eens op de noodzaak om het hele traject af te ronden. Een goed taalniveau is de enige mogelijkheid om ook op de langere termijn ge schikt werk te vinden. Ook deed de stichting een beroep op het ROC, de gemeente en werkgevers om flexibel te zijn, zodat inburge raars een baan en een opleiding kunnen combineren. P M - if BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 Soesterberg is al jarenlang niet meer het middelpunt geweest van de open dagen van de Ko ninklijke Luchtmacht. Ook dit jaar worden deze elders gehou den, op vrijdag 6 en zaterdag 7 juli op de vliegbasis Leeuwar den. Het motto van de open dagen is dit jaar ,De kracht van teamwork.' chtinoWereld winkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Er is naar dit effect een onderzoek gedaan door de Engelse handels- en ontwikkelingsorganisatie 'Ox- fam'. Worden de omstandigheden van de producenten verbeterd? Verbetert hun inkomen? Veran dert de verhouding tussen mannen en vrouwen? Is er een duurzame ontwikkeling te constateren? En de kinderen? En het milieu? Nog meer vragen? Men onderzocht deze vragen in Azië, Afrika en Latijns Amerika bij 18 producentengroepen in ze ven landen. Op alles kwam geen definitief antwoord, maar: - de eerlijke handel bleek bijna 30% meer inkomen uit te ma ken; - vooral gespecialiseerde am bachtslieden bleken meer te ver dienen; - men leerde nieuwe vaardigheden en hun uitrusting en gereed schappen verbeterden; - eerlijke handel verhoogt de sta tus en het zelfvertrouwen van de vrouwen; - door meer invloed op het ge zinsleven varen de kinderen daar wel bij; - onmiskenbaar is het positieve ef fect van de eerlijke handel in economische en sociaal opzicht. - De wereldwinkel is geopend: maandag 13:00-17:30 uur; dins dag t/m vrijdag 09:30-17:30 uur; zaterdag 09:30-17:00 uur. Volgens commodore Slierendrecht, plaatsvervangend directeur van de directie personeel binnen de Ko ninklijke Luchtmacht, zijn alle 400 vliegerfuncties binnen de lucht macht (totaal 13.000 mannen en vrouwen) weliswaar vervuld, maar er is momenteel nog plaats voor 1.300 mannen en vrouwen met een mbo-opleiding voor de minder ro mantische functies zoals chauffeur, brandweerman, onderhoudsmon teur en kok. Dit werd vorige week duidelijk tijdens de vooruitblik op de komende open dagen. Volgens Slierendrecht tonen jaar lijks 20.000jongeren belangstelling voor een baan bij de luchtmacht. Er blijven 11.000 serieuze kandi daten over, van wie er uiteindelijk 2.500 jongens en meisjes sollicite ren. Van hen worden er 700 aan genomen. 'We moeten binnen onze organisa tie gaan kijken of we een plaats hebben voor een sollicitant en niet met een zekere arrogantie bekijken of iemand wel bij ons mag komen werken. Met ons imago is weinig mis, maar we moeten in de toe komst af van de jongensdroom. We zijn immers een hoogwaardig militair luchtmachtbedrijf. We moeten nu minder de nadruk leg gen op het vlieger zijn of worden en meer op de aantrekkingskracht van teamwork,' aldus commodore Slierendrecht. Verkeersleiders Ook bij de luchtverkeersleiding doen zich personele problemen voor. Op het ogenblik werken er negentig verkeersleiders, maar er zijn twintig vacatures. Om dit pro bleem het hoofd te bieden, heeft defensie een driejarig contract af gesloten met de Royal Air Force. Op het ogenblik werkt er al één Engelse verkeersleider op Volkel. Dit jaar leent de luchtmacht in to taal zes luchtverkeersleiders. Stichting Thuiszorg Eemland. veelzijdig in zorg; hoofdkantoor: Van Asch van Wijkstraat 1-9, Amersfoort, 88033-4220500. Voor: huishoudelijke verzorging verzorging en begeleiding verpleging maatschappelijk werk vrijwilligershulpverlening bellen: ©033-4220500. Voor: voedingsvoorlichting en dieet- advisering ouder- en kindzorg (consultatie bureaus) aanvullende diensten en lid maatschap (Gezondheidsservice Eemland) bellen: ©033-4600046. Voor: het uitlenen van hulpmiddelen en verpleeg-artikelen (Uitleenser vice/ Thuiszorgwinkel) bellen: ©033-4619191. Een vampier, een heks, een mysterieuze waarzegger lopen er rond. Een reuze spin be springt bezoekers die aan het dansen zijn en nog veel meer scary things' nemen vrijdag de dertiende (volgende week vrij dag) bezit van X-Change. Het tienercentrum in De Schoof aan de Molenstraat is dan omgeto verd tot 'House of Horror'. Het heeft allemaal te maken met het eindfeest van X-Change. Elke maand wordt er een disco gehou den. maar voor de laatste avond van dit seizoen hebben de mede werkers veel meer uit de kast ge haald. Er kan tijdens de eindejaarsparty ook een biljartje worden gelegd, gedart of meegedaan aan de ka- raoke. Snoep, chips en frisdrank is tegen een kleine vergoeding ver krijgbaar. De party is bestemd voor kinderen van 12 tot en met 16 jaar en begint om 20:30 uur. Om middernacht is het feest afgelopen. De toegang bedraagt 5 gulden per persoon. Voor meer informatie, 6017615 en vragen naar Monica, Marea, Duko of Eric. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant De Jachthoornblaasgroep Eem land heeft het tweede Europese 'Blasertreffen' in Burg Sayn (bij Koblenz) gewonnen. Met 1268 punten mocht het Soester gezel schap een fraaie keramiek bokaal ophalen en mee naar huis nemen. Onder leiding van Cees Bus nam de jachthoornblaasgroep het op tegen vijf Duitse groepen. Er moesten drie stukken worden ge speeld, waarvan één verplicht en twee naar keuze. De Soesters ko zen voor werken van Bus en boek ten het goede resultaat. Het con cours werd gehouden naar aanlei ding van het 25-jarig bestaan van Jagdhornblaser-Gilde e.V. Eem land kreeg de uitnodiging om de titel over twee jaar te komen ver dedigen. In Cabrio is zondag 8 juli mu ziek uit de barok en de klassie ke en romantische periode te horen. 'SHE' neemt daarom vanaf 14:30 uur de plaatsen in op het podium. Het trio bestaat uit Erna van Hees, Mirjam van der Maas en Marijke Hess. Zij komen uit achtereenvolgens Soest, Hilversum en Eemnes en proberen telkens vol overgave hun liefde voor de muziek over te dra gen. Ook spelen ze een duet uit de twintigste eeuw, wat voor een trio nu niet bepaald de eenvoudigste opgave is. De entree voor het concert be draagt 12,50 gulden (kinderen 10 gulden). Kindertheater Woensdag 11 juli zijn er twee kind ervoorstellingen van Beeldend Theater De Muzen. Voor de pau ze speelt het 'Hoe het kwam dat de schildpadman de dikke dame liefhad', na de onderbreking volgt Ouder dan eeuwenoud'. In de eerste voorstelling, die om 14:30 uur begint, is een dikke dame gezellig, druk bezig. Ze heeft niet in de gaten dat een mannetje op een schildpad naar haar kijkt. Met behulp van de kinderen uit het publiek probeert de man haar hart te veroveren. 'Ouder dan eeuwenoud' is een af wisselend spel met levensgrote fi- 'Shezondag 8 juli in Cabrio. guren en handpoppen, dat een boeiend verhaal voor jong en oud oplevert. De toegang bedraagt 7,50 gulden, maar met de kortingsbon die op deze pagina staat afgedrukt kun nen kinderen 2,50 gulden korting krijgen. Voor zowel 8 als 11 juli kunnen kaarten in de voorverkoop worden aangeschaft bij de VW aan de Steenhoffstraat en Boekhandel Marjolein aan de Rademakerstraat in Soesterberg. Voor meer informatie: www.openluchttheaters.nl OPENLUCHTTHEATER (alleen voor kinderen t/m 12 jaar) op de toegangsprijs voor de familievoorstelling op woensdag 11 juli (14.30 uur) Deze bon is geldig voor één kind Inleveren bij de kassa van het Cabrio-openluchttheater, Soesterbergsestraat 140

Soester Courant | 2001 | | pagina 11