'Van heidehut tot residence' m »2 halen 1 betalen» 7 OP SOEST! folklore met klederdrachten Soest 50 jaar geleden] 'Kinderhotel in bejaardenhuis9 Abdul Azis, van getapte schoolkameraad tot onafhankelijkheidsstrijder in Oost-Indonesië m restanten zomercollectie 0 WOMENSWEAR Uit de historie van Soest(erberg) VOENSDAG 11 JULI 2001 PAVOND (aankomende weken) Q Dus een bezoek aan Ellemijn 5? zeker de moeite waard!!! ftfc SOESTER COURANT PAGINA 11 IkidswT^rl f Graag. tot ziens bij 67/en/jn Monumentendag 'Huis en Haard' )ude mode in bij werkgroep 7- vijSf* I \7 "n, Verkeerde foto Soesterbergsestraat 49A - Soest Van der Huchtschool treedt op in Groot Engendaal 4 Thuiszorg m van 3 2, zadeltuigleer vanSr995^ 3 2, zadeltuigleer van IQSütf,- 10.00-18.00 uur d: 19.00-21.00 uur de voorraad strekt. AR GARANTIE «den Bovag garantie en garantie op motor, en aandrijfassen. 167.000 km _17.500.- 3 km. airco „.62.500; l, 165.000 km „31.500; n, E.C.C, elek. ramen „34.500; •9.000 km, LPi, airr.n „29.950; DOd. LPG 17.900; 101.000 km18.950; 3L 14.000 km 66.500; 1-'00. geel, 40.000 km ..28.500; gesmet, 30000 km, E.C.C. 44.900,- km, open dak „13.950; 't, 151.000 km, div. acc .44.900; <m, airco .54.900; )km.F.r,n 59.500; 0 km, climate control „59.500; •000 km. LPG, airco 35.900; >0 km. E.C.C. 41.900; 100.000 km, airco 41.000; '000 km. airco 45.900,- km, Im-velgen 47.900; 000 km, airco 47.950; I8.000 km, E.C.C 29.950; net, 133.000 km, airco 18.900; (u betaalt het duurste artikel) Xfc - Uitgezonderd spijkerbroeken en badkleding f Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid 7 De Open Monumentendag 2001 vindt ook dit jaar weer plaats in het tweede weekend van septem ber. Aan de activiteiten kan in Soest worden deelgenomen op za terdag 8 september tussen 10:00 uur en 16:00 uur. De landelijke stichting OMD heeft voor deze 15c Open Monumentendag als thema gekozen: 'Huis en Haard'. Het the ma is gericht op wonen in vroeger tijden. Voor Soest was dit in haar lange geschiedenis in het leven en werken'op boerenerven. Vandaar dat op zaterdag 8 september een programma aangeboden wordt dat bestaat uit een actieve en informa tieve (12,5 km lange) fietstocht langs historische boerderijen. Start- en eindpunt van de route is het museum Oud Soest, Steen- hoffstraat 46, waar door een be zoek aan de stijlkamers kennis kan worden opgedaan over de inrich ting van Soester boerderijen. De deelnemers krijgen hier en bij de lokale VW, net als in vorige jaren, een fraai boekwerkje met de fiets route en informatie over de be zienswaardigheden. 601 82 67 602 66 25 Jk elen@worldonline.nl I sierpleister pleisterd of geschuurd I oleisterd en geschuurd I an wanden en plafonds Eens per twee maanden komt - neestal in Eemnes - de werk groep Klederdrachten samen. [)e werkgroep is opgericht in 1986 en heeft deelnemers uit De plaatsen Soest, Amersfoort, duizen, Loosdrecht, Baarn, Hilversum, Eemnes en Blari- um. De werkgroep houdt zich bezig net de klederdrachten in het ge bied tussen de Eem en de Vecht, "ket opzet zijn er geen vertegen woordigers uit de plaatsen Huizen Én Bunschoten/Spakenburg. Deze natste plaatsen hebben namelijk jen nog levende klederdracht en baar is door zeer actieve plaatse lijke werkgroepen veel onderzoek paar verricht. De vertegenwoordi gers van de werkgroep zijn allen lid Rran een lokale historische vereni ging of folkloristische groep. Doel s uit te zoeken wat er vroeger ge- ïragen werd, waarom dit gedragen werd en door wie. Zo werd de spe- fieke vierkante muts veel in Soest jedragen, evenals de staartkap. ïijdens de bijeenkomsten wordt er Boor de deelnemers nieuwe inför- natie uitgewisseld. (In)complete Gedingstukken, andere textilia en fotografisch materiaal worden ge- Hocumenteerd. Aangezien de werkgroep niet verzamelt, hoeft biemand iets af te staan. Wordt er toch iets aangeboden, dan wordt voor een juiste bestemming ge zorgd. In de meeste gevallen is dit een museum. Van bestaand mate riaal is de documentatie voorlopig opgeslagen bij het secretariaat. In de loop der jaren heeft de werk groep meer nationale bekendheid gekregen, dit blijkt uit de uitnodi gingen die zij vanuit het hele land krijgt om de klederdrachten te to nen. Niet alleen historische vereni gingen maar ook andere verenigin gen en instellingen weten inmid dels de weg naar de werkgroep te vinden. Allereerst wordt er een diaserie vertoond, verkregen met behulp van oude foto's van klederdrachten zoals die in het gebied tussen de Eem en de Vecht gedragen zijn. Na de pauze is er een presentatie show met ca. 10 mensen waarbij de dracht werkelijk getoond wordt. Daarbij is er aan de overwegend authentieke kleding te zien hoe de overeenkomsten en verschillen per plaats zijn. De kleding komt meestal van families die deze kle ding nog bewaard hebben. Zo is er nog een origineel rouwkostuum dat bij iedere uitnodiging van een vereniging/instelling geshowd wordt. Met betrekking tot klederdrachten van deze streek is sinds de uitga ve van Molkenboer (1917) niets meer in boekvorm verschenen. Vandaar dat op termijn de werk groep klederdrachten een boek wil laten verschijnen. Daarin zal het evenwicht tussen de dracht voor mannen en vrouwen en het ver schil tussen de verschillende soor ten klederdrachten beklemtoond worden. Het te verschijnen boek zal de onderwerpen behandelen - te beginnen met de onderkleding - van de oudste tijd naar de moder ne tijd. Voor meer informatie over de werkgroep of om iets te laten documenteren: mevrouw A. Klap- van Dijk, Dr. De Visserlaan 24, 1272 GX Huizen, 88 524 01 13. Voor meer informatie over de Historische Vereniging Soest: mevrouw J.M. van de Poll, 88 601 70 65 Foto: Museum Oud Soest. In de Soester Courant van vo rige week is iets fout gegaan met de rubriek Verdwenen Soest hervonden. Bij het artikel was de foto geplaatst die bij het hiernaast afgedrukte artikel over de Folkloregroep Eemland hoort. Onze excuses. De Redactie Uit de Soester Courant van 13 Juli 1951 IN DE HOEK. Vaak is de "rondvraag" in onze en andere gemeenteraadszittingen het meest actuele deel van de versla gen der zittingen. Ik begin dan ook steevast het verslag te lezen bij de "rondvraag". Deze keer was het niet veel zaaks en ik voelde me dan ook min of meer in m'n nek gezien. Het leek er in het begin wel op, dat het wat ging worden, toen een onzer leden vroeg of er naakt figuren komen op het Monument voor de gevallenen. Onze burge meester wist zich dit niet te herin neren en de stenen komen over enige weken uit Frankrijk. Het is nog niet veel wat we nu weten van ons monument. Ik vroeg op deze plaats al eens eerder of het geen aanbeveling verdiende het ontwerp van het monument, desnoods tegen een kleine betaling voor een goed doel, ter bezichti ging te stellen. Niet alleen vind ik, dat iedere gemeentenaar wel iets van de plannen mag weten', omdat practisch iedereen voor het monu ment offerde, maar ook de com missie, of wie er over gaat, kan hierdoor misschien veel narigheid en achterafgepraat voorkomen. Ik weet wel, dat commissies en ontwerpers over het algemeen van oordeel zijn, dat de "massa" niet tot oordelen bevoegd is in derge lijke aangelegenheden, maar 't oor deel van die massa kan scherp en onaangenaam zijn. Bovendien zijn zulke monumenten er om tot de massa te spreken en in herinnering te brengen wat geschiedde. Ze moeten begrepen worden door de massa en niet alleen door kunst- zinnigen, wier oordeel ook nog vaak aanvechtbaar is. Daarom nogeens het ernstige ad vies: Laat de schenkers iets zien vóór de beitel in de stenen gaat. H. OEKMAN. PROPAGANDA-MARS. A.s. Donderdagavond, te half acht, houdt de muziekvereniging P.V.O. wederom 'n propaganda-mars ter ondersteuning van de donateurs werving en inzameling der prijzen voor de fancy-fair. De afmars is op het Nieuwerhoek- plein, waarna gemarcheerd wordt over Koninginnelaan, Becke- ringhstraat, Krommew., Korte Hartweg, Nieuwstraat, Vinkenweg, Laanstraat, Koekoekweg en Beet- zlaan. DENK OM DE COLORADOKEVERS. Aardappeltelers worden er aan herinnèrd, dat het aantreffen van de beruchte Coloradokever in hun aardappellanden direct moet wor den gemeld aan het politiebureau. AMERIKAANSE BOEKEN VOORVD.HUCHTSCHOOL. Dinsdagmorgen kreeg de Van der Huchtschool bezoek van Mr. Mur- phy, het hoofd van de "care" in Nederland en België, de Ameri kaanse organisatie, die boeken naar Europa zendt, waarvoor gel den door ouders, onderwijzers en kinderen in Amerika zijn bijeen gebracht. Behalve de heer G. Nij- hoff, het hoofd van deze school en zijn personeel, waren bij deze over dracht van een 60-tal boeken, te genwoordig Mevr. Smit-Avis, se cretaresse van H.M. de Koningin; Mej. Jolles; Mr. F. Raedt, hoofd van de afdeling Onderwijs van de gemeente; de raadsleden Mevr. Landweer-De Visser, Mevr. Polet, Mevr. Van der Swan-de Kievit en de heer Ooms. Een 20-tal leerlingen leidden met zang en spel de korte plechtigheid in, waarna Mr. Murphy, de jonge SOEST, 035-603 70 47 'a-soest.nl Amerikaan, de boeken aanbood. Hij deelde hierbij mede, dat het geld voor de boeken was bijeen gebracht op de scholen en vele kinderen hiervoor hun penningske hadden geofferd. Met de adressen van deze scholen, welke bij deze boekenzending waren ingesloten, kan gecorrespondeerd worden en spr. hoopte, dat deze school-cor- respondentie zou plaats hebben en zich zou ontwikkelen. De heer Nijhoff dankte hierna voor dit mooie geschenk, waar voor bij leerlingen en onderwij zend personeel veel belangstelling bestaat. Spr. hoopte, dat deze boe ken aan hun doel, een goede ver standhouding onder alle volkeren te bevorderen, zou beantwoorden. Ook één der leerlingen dankte in het Engels namens de leerlingen 'en Mevrouw Ten Bosch-Steenber gen, voorzitster van 't schoolbe stuur, sloot het officiële deel van deze gebeurtenis met welgekozen woorden van dank. Hierna werden de boeken bezich tigd, w.o. zich exemplaren bevin den voor leerlingen van alle leef tijden. Ze zijn fraai gedrukt en ontworpen en brengen een ander werelddeel dichter bij huis. In de nieuwe school zullen deze boeken een waardige plaats krijgen. 'Met alle energie die we erin gestoken hebben, zou het toch jammer zijn als we alleen voor de ouders op treden dachten ze op de Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan. Vandaar dat de leerlingen uit groep 5 gistermorgen nog een keertje het toneel opgingen om de minimusical 'Kinderhotel Klivia' op te voeren, maar dah in bejaardencentrum Groot Engendaal. 'De kinderen vinden het prachtig en denken: we wor den beroemd, en de ouderen vinden het prachtig, dat kinderen voor hen optreden aldus één van de ouders. Toen het in 'bejaard Soest' bekend werd, dat de Van der Huchtschool aan het Boekweitland een voorstel ling zou geven, stonden de andere verzorgingshuizen al in de rij. Maar om praktische redenen is het niet mo gelijk op nog meer locaties een uitvoering te doen. De minimusical, van wie anders dan Annie M.G. Schmidt nam gisteren ruim een half uur in beslag. De bewoners van Groot Engendaal stelden het zeer op prijs, dat de oudste van de drie Van der Huchtscholen in Soest de voorstelling gaf. Abdul Aziz (links) met naast zich meester Boerema en twee me deleerlingen (wie kent henals voorzitter van de feestcommissie ter gelegenheid van de verjaardag van het schoolhoofd op de vroegere De Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg. Onafhankelijkheidsstrijd Zoals hij in Soest naam had ge maakt, zo deed hij dat ook in zijn geboorteland. In 1950 pleegde hij opstand, omdat hij het niet eens was met de gang van zaken. Met zijn Boeginese compagnie bond hij de strijd aan voor een vrij en on afhankelijk Oost-lndonesië. Vette koppen in de kranten meldden bijna dagelijks de ontwikkelingen daar in de eerste maanden van 1950. Hoewel er naar het oordeel van kapitein Abdul Azis toezeg gingen waren gedaan over het wegblijven van Indonesische troe pen in de staat Oost-Indonesië, kwam er toch een schip met troe pen op de rede van Makassar aan. Dat was voor Abdul Azis reden om op de kade en andere strategi sche punten mortieren te plaatsen. Hij liet de bemanning van het schip weten dat de landing zou worden belet door de inzet van mortieren. Deze situatie duurde drie weken. Er kwam een eind aan toen Abdul Azis naar Java werd gelokt met de toezegging van een vrijgeleide. Hij werd echter gevan gen genomen en veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar. Hij heeft niet zijn hele straf uitge zeten omdat hij gratie kreeg. Daar na heeft hij zijn militaire loopbaan beëindigd en leefde hij verder als gewoon burger in zijn vaderland. In 1980 was er ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de school nog contact tussen de De Savornin Lohmanschool en haar oud-leerling Abdul Azis. Voor de jubileumuitgave van het school blad Driehoekskontakt schreef hij een bijdrage met herinneringen. Het plan om hem ooit nog eens op te zoeken kon niet meer worden gerealiseerd. In 1986 overleed Ab dul Azis, één van de eerste buiten landse kinderen op een lagere school in Soest. Tegenwoordig kijkt niemand er meer van op als op school een leerling van buitenlandse afkomst in de klas kornt. Vroe ger was dat anders. Het onder wijzend personeel moest meer dan eens bestraffend optreden als een buitenlands kind werd uitgescholden als 'Chinees', 'nikker' of 'pinda-man'. Afge zien van de allerkleinsten die nog niet het besef hebben van discriminatie, worden nog zel den scheldnamen gebruikt. En gebeurt het eens een keer, dan is de aangesprokene, in tegen stelling tot vroeger, meestal mans genoeg om een weer woord te geven. Soest maakte al vroeg kennis met buitenlandse kinderen op school. Eén van de eersten was Abdul Azis, de in 1924 geboren oudste zoon van de soeloeatan van Baroe (100 kilometer ten noorden van Makassar op Zuid-Celebes); soe loeatan is de Boeginese titel van een inlandse vorst, te vergelijken met de sultan van Djokja en Solo op Java. Andi (de titel van de zoon uit een adellijk geslacht) Abdul Azis kwam op elfjarige leeftijd naar Nederland en werd leerling van de Christelijke Nationale School (later de inmiddels opgehe ven De Savornin Lohmanschool) aan de Driehoeksweg in Soest. Hij woonde bij het pleeggezin van de familie M. A. Monsjou aan de Vosseveldlaan. De heer Monsjou was assistent-resident op Java en bevriend met de familie Azis. Toen hij met zijn gezin naar Nederland repatrieerde, ging Abdul mee. Dat was iets heel bijzonders. Nog nooit was het voorgekomen dat een Boeginees kind voor zijn opvoe ding naar Nederland was gestuurd. Het getuigt van de moderne op vattingen van de sultan dat hij als eerste daarvoor toestemming gaf, ook al waren er veel en velerlei bezwaren, voornamelijk voort spruitend uit de Boeginese adat (gewoonten en gebruiken) en de streng-Mohammedaanse gods dienst. Lekker varkensvlees Het afscheid werd gevierd met een luisterrijk feest volgens de inheem se adat en Mohammedaanse ritus. In het voorjaar van 1935 stapte Abdul Azis met de familie Mons jou (de moeder was mevrouw S. M. Leiwakabessy, een vrouw van hoge inlandse adel en fijne educa tie) aan boord van een schip van de Rotterdamse Lloyd. Het was praktisch vrijwel onmogelijk om voor de elfjarige Abdul het verbod van het eten van varkensvlees te handhaven. Hij vond,het trouwens veel te lekker om er ook maar enig bezwaar tegen te maken! Veel minder kon hij in het begin wen nen aan de aardappels. Als er eens een Indische rijsttafel werd gege ten, deed hij zich dan ook dubbel te goed. Op 7 mei 1935 werd Abdul Azis ingeschreven als leerling van de Christelijke Nationale School in Soest. Het hoofd der school was de heer P. Boerema. Abdul Azis werd, heel begrijpelijk in die tijd, door zijn mede-leerlingen met eni ge reserve ontvangen. Hij was niet erg groot, maar wel robuust en breed, en in lichaamskracht de jon gens van zijn leeftijd verre de baas. Dat bewees hij al op de eerste dag op overtuigende wijze. Toen hij werd uitgescholden, pakte hij de grootste van de plaaggeesten bij de kladden en rekende zo grondig met hem af, dat hij meteen de al gemene bewondering van de rest van de school had gewonnen. Overigens raakte hij bij dat ge vecht een kostbare, prachtig be werkte ring met diamant - een ca deau van zijn grootvader - kwijt; het sieraad werd nooit teruggevon den, maar het was niet te merken dat het hem deerde. In het gevecht met de mede-scho lier had hij een hoofdwond opge lopen. Op de eerste foto uit Hol land die zijn vader van hem kreeg, stond Abdul Azis met een grote pleister op het voorhoofd, waarop hij overigens erg trots was. Zijn overwinning in het knokpartijtje maakte hem tot held. Zijn goede humeur en brede lach deden de rest. Weldra was hij dan ook een getapte kameraad onder de schooljeugd. Portiersbaantje In zijn lagere-schoolperiode werkte hij ondanks zijn speelse aard ijve rig en nauwgezet. Tekenen was zijn hobby. Met de Nederlandse taal lag hij nogal eens overhoop. Fou ten als 'de paard' en 'het koe' in zijn opstellen waren heel gewoon. Trouw vervulde hij in de hoogste klas zijn portiersbaantje, het slui ten van de deuren als alle klassen binnen waren. Bij bijzondere gele genheden trad hij vanzelf op de voorgrond. Ter gelegenheid van de veijaardag van meester Boerema in 1938 was hij voorzitter van de feestcommissie. Na de lagere school ging hij naar het Baarnsch Lyceum. Ook daar was hij bij leraren en scholieren erg populair. Dat blijkt wel uit zijn benoeming tot 'klassevoogd', een intermediair tussen leraren en leer lingen. De middelbare studie ver liep niet vlot. Hij bleef twee keer zitten, maar behaalde toch zijn di ploma driejarige HBS. Dat was in 1943, in een voor jongens van zijn leeftijd (18) gevaarlijke tijd. Te meer omdat hij tijdens zijn ly ceumtijd foto's van het Oranjehuis en ondergrondse blaadjes ver spreidde. Tijdens een schoolpauze raakte hij samen met een paar vrienden in een overmoedige bui in gevecht met een aantal WA-ers. Ze werden opgepakt en afgevoerd naar Utrecht. Daar kregen ze een flink pak slaag, maar ze mochten in ieder geval terug naar huis. Abdul Azis moest begin 1944 on derduiken. Hij maakte daardoor in die tijd letterlijk een zwerftocht door bezet Nederland. Hij zat op adressen in Groenekan, Vrooms- hoop en Groningen. Hij werkte in verschillende plaatsen op het boe renbedrijf, waarvoor hij zich erg interesseerde en dat hij in verschil lende streken en van alle kanten wilde leren kennen. Later vlucht te hij door de linies naar Brabant, waar hij in Nijmegen met de Ame rikanen tegen de Duitsers vocht. Na de bevrijding ging Abdul Azis zo snel als mogelijk was in militair verband naar Engeland. Daar kreeg hij een opleiding als para chutist. Als onderofficier bij het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL) keerde hij naar In donesië terug. Daar bracht hij het verder tot de officiersrang, kapitein bij de parachutisten. Hij nam aan verschillende acties deel en was als adjudant toegevoegd aan president Soekawati van Oost-lndonesië. Stichting Thuiszorg Eemland, veelzijdig in zorg; hoofdkantoor: Van Asch van Wijkstraat 1-9, Amersfoort, S8033-4220500. Voor: huishoudelijke verzorging verzorging en begeleiding verpleging maatschappelijk werk vrijwilligershulpverlening bellen: S8033-4220500. Voor: voedingsvoorlichting en dieet- advisering ouder- en kindzorg (consultatie bureaus) aanvullende diensten en lid maatschap (Gezondheidsservice Eemland) bellen: ^033-4600046. Voor: het uitlenen van hulpmiddelen en verpleeg-artikelen (Uitleenser vice/ Thuiszorgwinkel) bellen: 88033-4619191. Wie vergelijkt leest de Soester Courant t

Soester Courant | 2001 | | pagina 11