1 bstakels maken ommetje bijna nmogelijk met visuele handicap s3 Eerste vaartocht 'Eemlijn' geslaagd Concertreeks met muzikale top in en om Soest(erberg) VisionClinics laat u scherp zien zonder contactlens of bril. Heeren van Brederode Witte wil ook Soest in vaarroute opnemen - WOENSDAG 18 JULI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 5 Ook geleidehond ondervindt hinder Fietsen, muziek en pannenkoeken voor het goede doel SOESTEB^COURARIT Exploitatiemogelijkheden moeten nog blijken René Lezard kostuums - Vi prijs Koninginnelaan 24 - Soestdijk Straks oeververbinding? Rotterdam - Amsterdam - Bussum «.■ÏFJ000 vas,s«Jten op 63.886,36). F Vierde Internationale Muziekfestival Schoemaker i laserbehandeling contactlensimplantatie schuil je niet achter e maar concentreer ji die wel aanslaan bij de jeugd"! geduld en verwacht „iet morgen vol zit, wijzelf hehi, ook,avee jaar over gedaan t het begon te lopen. Want 21 eenmaal goed loopt zul je J energie nodig hebben om iet, antwoorden tegenover ambten en stichtingsbestuursleden. Jan Feeld, GEVRAAGD ^VAKANTIE BEZORGERs]! in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 4j t/Afdeling Communicatie AV Soest zij verzoeken om vergunningen in tgpad 11 te Soest. tisch ontwerp- en productiebedrijl Cuyplaan 198 te Soest, rale. orden verbonden ter bescherming iarop betrekking hebbende stukken 11 ter inzage: uur tot 12.30 uur stijden FTELIJKE BEDENKINGEN te- bestuur (postbus 2000, 3760 CA idiener van een bedenking daarom naakt. Dit verzoek moet schrifte- vorden ingediend. gde BEDENKINGEN inbrengen -'en gedachten wisseling. De ver- n u van deze gelegenheid gebruik k te maken. invrager en de adviseurs, slechts denkingen heeft ingebracht, tenzij (hjdig) bedenkingen in te die- 55-6093643. (verhangend groen, vuilnis- lakken die lukraak zijn neer- zet, auto's die half op de oep geparkeerd staan, jonge- ii die op de trottoirs fietsen, clameborden bij winkels... ie 'gewoon' kan zien reali- eert zich meestal niet welke ibstakels iemand moet over- innen die visueel gehandi- :apt is. Irma Bausch uit Soest is laarom begonnen met wat ze 'eenmans-offensiefje' ïoemt. Irma ziet sinds een aantal jaren agenoeg niets meer. De verwach- :ing is dat ze over niet al te lange ijd helemaal blind zal zijn. Sinds twee jaar heeft ze gelukkig de be schikking over Jimmy, de golden retriever die haar als geleidehond dagelijks - letterlijk - terzijde staat als ze naar buiten gaat. 'Een poosje geleden kon ik zelf de stoep nog wel ontwaren, maar tegenwoordig ben ik helemaal afhankelijk van Jimmy.' Ze woont al jaren aan de Willae- rtstraat en kent de buurt bij wijze van spreken op haar duimpje, uit de tijd dat ze zelf nog volop wan delde en fietste. 'Het is dus in het algemeen wel bekend terrein, waar ik me op begeef. Maar dan word je toch nog heel vaak geconfronteerd met onverwachte situaties. Zo hebben we hier in Soest, vind ik, doorgaans vrij smalle stoepen. Je hebt dan gauw te maken met tak ken die over het trottoir hangen. De hond ziet die niet altijd, want die kijkt maar tot een bepaalde hoogte. Die takken slaan je dan onverhoeds in het gezicht, en dat is bepaald geen pretje...' Jimmy vangt de meeste problemen gelukkig goed op. De hond weet precies wat hij moet doen als hij op de stoep een obstakel aantreft. Hij zoekt zorgvuldig zijn weg en neemt Irma voorzichtig mee, zono dig de stoep af, de weg op en eventueel weer terug. 'Maar je bent met z'n tweeën, dus je hebt altijd de dubbele breedte nodig.' Ook bij het oversteken speelt de hond een onmisbare rol; in het al gemeen weet hij zijn bazin precies daarheen te leiden waar ze veilig van de ene naar de andere kant van de straat kan komen. Een 'cri me' zijn ook de auto's die half op de stoep worden neergezet - dik wijls terwijl er meter of tien, twin tig verderop best een parkeerplaats is. Toch kan Jimmy daar in het al gemeen uitstekend mee uit de voe ten. De hond heeft pas nog een extra training gehad en reageert feilloos op de commando's. Maar er zijn ook situaties waarte gen zelfs Jimmy niet opgewassen is, omdat het nu eenmaal - bij al zijn kundigheden - toch ook een heel gewone hond is. Zo gebeurt het wel eens dat Jimmy, als hij wordt uitgelaten, 'bezoek' krijgt van een ander hondje. Zoals dat meestal gaat: de honden draaien dan lekker een poosje om elkaar heen. 'Maar als Jimmy eenmaal gaat tollen, tol ik natuurlijk méé,' legt Irma uit. 'en dan ben ik mijn oriëntatie volledig kwijt.' Ze vraagt in zo'n geval de eigenaar van de andere hond toch maar liever om de nodige afstand te bewaren en de hond onder controle - kort aangelijnd - te houden. 'De meesten hebben daar alle be grip voor en zijn ook best aardig, maar soms tref je wel eens mensen die zich er niets van aantrekken. Vroeger werd ik dan wel eens boos, maar dat heeft geen zin, heb ik geleerd. Hetzelfde geldt voor fietsers op de stoep. Soms gaan ze rakelings langs je heen; dan schrikt de hond en doet hij plotseling een stap opzij. En dat kinderen zoiets doen, nou ja... maar vaak genoeg zijn ook het volwassenen.' Onzekerheid 'Het probleem is uiteindelijk dat het de hond onzeker maakt en daardoor mij ook, want dat is een wisselwerking. Dat wil ik niet. Ik wil zo zelfstandig mogelijk functio neren en m'n eigen weg vinden.' Met een beetje goeie wil zijn de meeste van deze problemen mak kelijk op te lossen, meent Irma. Een ander probleem is dat sommi ge mensen kennelijk niet in de ga ten hebben dat ze met een visueel gehandicapte te doen hebben. 'Ik maak wel oogcontact met mensen die ik aanspreek; je ziet dus eigen lijk niet aan mij dat ik niets meer zie, al gebruik ik ook een witte stok...' Overigens is ook Jimmy door de bekende beugel duidelijk herkenbaar als geleidehond. Irma zou graag zien dat mensen een 'gewoon' gezichtsvermogen wat attenter zijn op de problemen die hun visueel gehandicapte me deburgers ondervinden. Ze houdt wel eens spreekbeurten op de uni versiteit en op scholen hier in Soest of Baarn, om te vertellen wat haar ervaringen zijn, en ze hoopt dat de mensen daardoor enig in zicht krijgen. 'Ik heb ook al heel wat mensen in de buurt persoon lijk benaderd, en meestal wordt er dan fantastisch gereageerd. Maar ja, ik kan moeilijk overal gaan aan bellen... Misschien helpt dan een verhaal in de krant.' Zelfstandig Voor Irma is het heel erg belang rijk om zelfstandig op stap te kun nen gaan. 'Ik wil zélf naar de kap per kunnen gaan, boodschappen doen - al mag je in sommige su permarkten helaas ook niet met de hond naar binnen - of m'n doch ter in Soest-zuid opzoeken. Het is Irma Bausch met haar geleide hond Jimmy. heerlijk om alleen te kunnen lo pen, maar ik wil niet schichtig over straat gaan. Dat gebeurt als het 's winters glad is al vaak genoeg...' Met de gemeente heeft Irma intus sen ook contact gehad. Dat heeft ertoe geleid dat haar route naar o.a. de Koningsweg en de Eigen domweg pas nog 'obstakelvrij' is gemaakt. Maar er zijn in de direc te omgeving en ook verder in Soest nog heel wat plekken waar het niet zo makkelijk is, en daar zouden de betreffende bewoners iets aan kunnen doen. 'Maar ik wil natuurlijk niet met het vingertje wijzen...' aldus Irma. Ze rekent er dus een beetje op dat goede ver staanders doorgaans maar een 'half woord' nodig hebben, en dat ze dat 'halve woord' in dit artikel aantreffen. Piet Hoor en Nicolette Versloot - Makelaars/Taxateurs Q.G. Van Weedestraat 3 - Soest - Telefoon (035) 6016 824 www.devtijtmakelaardij.nl - devtijtmaketaardijOhetnel Het Woord Daad-comité Baarn/Soest e.o. organiseert op woensdag 25 juli een gezellige middag én avond in Lage Vuur- sche. Jong én'oud is van harte wel kom. Van 13:30 tot 14:30 uur kan in het dorpshuis De Furs (Slotlaan 2) worden ingeschreven voor een fietstocht van 10 of 25 km door de Vuursche bossen. Het inschrijfgeld bedraagt 5,00 per persoon en 17,50 per gezin. Na afloop van de fietstocht kan er vanaf 17:00 uur pannenkoeken worden gegeten a 10,00 in de Furs. Wie mee wil eten dient dit vóór 20 juli telefo nisch aan het comité te melden: (035) 6019157 of 5429925. 's Avonds geeft de organist G.Chr. de Gier een concert in de N.H. kerk. Marlies van Setten (hobo), Heieen Roeleveld en Sabine Bur gers (panfluit) verlenen medewer king aan dit concert. Het begint om 19:30 uur en de toegangsprijs is 7,50 (volw.) en 5,00 (kinde- ren/65+/CJP). Deze activiteit is een van de vele die het Woord Daad-comité Baarn/Soest e.o. dit jaar organi seert. Het is namelijk door het co mité uitgeroepen tot actiejaar (van april 2001 tot en met maart 2002). Dit betekent dat de opbrengst van alle activiteiten bestemd is voor één bepaald project: de uitbreiding van een lagere school in Haïti met drie klaslokalen. Daarvoor is 60.000,00 nodig. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking draagt er 24.000,00 aan bij, ter wijl het comité de overige 36.000,00 hoopt in te zamelen. Door mee te doen aan deze acti viteit draagt men dus ook een steentje bij! Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Aanmelden: tel. 6014152 Afgelopen zaterdag is de dage lijkse lijndienst 'Eemlijn', over de Eem en het Eemmeer, van start gegaan. Aan boord bevon den zich 60 mensen en 30 fiet sen. De passagiers, waaronder de burgemeester van Bunscho ten en wethouders uit Baarn, Bunschoten, Soest en Amers foort (2), genoten van het zicht op de Eem. De vaartocht inspireerde een van de deelnemers tot het volgende sfeerverslag. 'Vanaf het zonnedek kijkt men ver over de dijk in de schitterende Eempolders ter weerszijden van de Eem. Vogels op het land en in- en aan het water, zijn leuk om naar te kijken. In de verte tekent zich de Utrechtse Heuvelrug af, de kerkto rens van Soest zijn goed te zien en zo nu en dan trekt er een gele slang door het landschap, de trein. Rust en natuurlijke oevers. Een enkel schip en wat roeiers en kano vaarders varen mee. Na de brug van Eembrugge zijn er meer sche pen aangemeerd aan de wal. De tuien tikkelen tegen de masten. Hier en daar een oude boerderij langs het water. Het schip is nog geen vertrouwde passant, met een kijker wordt alles bekeken en er wordt gezwaaid. In Baarn stappen de eerste fietsers af en staan er enkele fietsers te wachten om verder mee te varen. Het pontveer in Eemdijk heeft er een collega fietsenvervoerder bij gekregen. De pont vaart heen en weer tussen de beide oevers. De Fietsboot van Eemlijn vervoert de fietsers van stopplaats naar stop plaats, waar zij van de boot afstap pen en op de fiets klimmen om hun ontdekkingstocht door Eem- land af te ronden. Na het Raboes aan de mond van de Eem, vaart de MobyDick2 het Eemmeer op, richting Spakenburg. Daar stappen de meeste fietsers af om aan de terugreis naar Baarn of Amersfoort te beginnen. Dan wordt koersgezet naar de steiger aan de dijk van Flevoland, bij het eiland De Dode Hond, vlakbij de Stichtsebrug in de A27. Deze eer ste keer zijn er nog geen fietsers die willen op- of afstappen, maar de passagiers vertreden zich even op de dijk van 'het nieuwe land'. En dan wordt de mond van de Eem weer opgezocht en terwijl velen binnen zitten te praten en rond te kijken, wordt de terugreis via Eemdijk en Baarn naar Amers foort afgelegd. Een zeer geslaagde eerste vaart van Eemlijn.' Niet-commercieel Tot en met 7 september vaart de Eemlijn als praktijkproef. Indien er voldoende belangstelling bestaat voor deze lijndienst over de Eem en het Eemmeer, zal er volgend jaar een stichting Eemlijn worden opgericht, die de Fietsboot als niet-commercieel project zal gaan uitvoeren, net zoals de rondvaarten van Waterlijn in de Amersfoortse grachten. De praktijkproef wordt uitgevoerd door Rederij Tisset uit Almere Haven, in samenwerking met Waterlijn in Amersfoort; en wordt mede mogelijk gemaakt door subsidies voor deze proefpe riode. Daardoor kost een kaartje van Amersfoort naar Spakenburg öf Flevoland maar f 15,- en een rondje vanuit Baant via Spaken burg en Flevoland en weer terug naar Baarn bijvoorbeeld f 12,50. En voor een gulden wordt de fiets meegenomen. De vertrektijden van Eemlijn zijn als volgt: Amersfoort-10:00 uur, Baarn-11:30 uur, Eemdijk-12:30 uur, Spakenburg-13:30 uur, Flevo land- 14:15 uur, Eemdijk-15:15 uur, Baarn-16:15 uur en aankomst in Amersfoort omstreeks 17:45 uur. De MobyDick2 is telefonisch te bereiken op nummer 06 184 589 46. Kaartverkoop aan boord. De WV-kantoren hebben een fol der van Eemlijn. Een nieuw uitje in Eemland, dat heel goed is te combineren met een mooie fiets tocht of een busreis. Wie zeker van een plaatsje op het schip wil zijn, kan het beste eerst per fiets of bus naar Spakenburg vertrekken en dan op de punt van de Westpier opstappen. De op stapplaats in Eemdijk is op de ge meentelijke loswal, 100 m. noorde lijk van de veerpont aan de Eem dijk. In Baarn wijzen bordjes van af de Eemweg, via de Bestevaer- weg, Regenboog en een schelpen- fietspaadje de weg naar de steiger. In Amersfoort is de ligplaats van de MobyDick2 op de hoek van de Brabantsestraat en de Gelderse- straat, bij de basculebrug. Een leu ke sensatie om de eigen woonom geving weer eens heel anders te zien! Ook de Soester wethouder Harry Witte (Gemeentebe langen) was zaterdag van de partij en scheepte zich met andere hoogwaardigheids bekleders in, ondanks het feit dat Soest niet in de rou te was opgenomen. Dat komt omdat Soest eigenlijk geen geschikte 'aanmeer- plek' aan de Eem heeft. Het is wel de bedoeling dat die er ooit komt, aldus de wethou der. Volgens Witte is de Eem- oversteek bij 'Zwarte Willem' (Grote Melm) niet de meest voor de hand liggende plaats voor een steiger, waaraan de boot zou kunnen meren. Hij denkt daarvoor eerder aan de locatie ter hoogte van de Ver lengde Hooiweg, waar ook het wandelpad langs de Eem be gint. Op dat punt zal volgens hem in de niet al te verre toe komst ook de nieuwe oeverver binding voor fietsers/voetgan gers worden aangelegd, waar voor in gewestelijk verband plannen worden gemaakt. Wit te is daar een warm voorstander 'g verlenen aan de schetsplan- en het inhoudelijk jaarverslag ig aannemen. en het inhoudelijk jaarverslag aanbieden aan de leden van de ïen c.a. r 2°0° definitief vaststellen op 3.235, K g bijdrage ten laste van de post njwilhgers" toekennen aan de Eemland. sgeving brengen van de com- j ïeer structurele zin over beste- st. iging Milieu-Offensief gedeel- teeltehjk ongegrond verklaren, nzien van buiten gebruik stel- >egen aan besluit. Beschikking stand laten en verlenen. 'g te betalen ad f 13 527 llen. J ad ƒ8.807,- (€3.996,44) iflossmg op de langlopende mg Thuiszorg. Vluchtelingenwerk/Opvang ef vaststellen op 434.113I een bedrag van 9.223' subsidie 220,00 553,61). m de post kadervorming vrij- is brengen van commissie 'egekend krediet is budget >estuur overeenstemming is Tot 29 juli is het Kontakt der Kontinenten in Soesterberg weer gastheer voor circa 80 ta lentvolle studenten klassieke muziek uit alle delen van de wereld. Onder de bezielende leiding van meestercellist Mis- ha Quint en tal van internatio naal bekende muziekpedago gen zullen zij hier hun talenten verder ontwikkelen en zich be kwamen in ensemblespel. De zomerschool traint jonge mu sici om in het openbaar op te tre den. In het kader hiervan zijn ze ven speciale concerten geprogram meerd, met optredens van de mu ziekpedagogen, hun studenten en gasten, zoals Belia Davidovich, Nicolai Znaider (winnaar Elisa- beth concours 1997) en Colman Pearse. Het repertoire bestaat uit kamermuziek voor strijkers en pia no. Drie kwartier voor aanvang brengen studenten een voorpro gramma. Misha Quint studeerde samen met Mischa Maisky aan het conserva torium van zijn geboortestad St. Petersburg, bij Natalya Gutman. Hij won de eerste prijs in het Boc- cherini concours en werkte met de belangrijkste Russische orkesten. Misha woont en werkt sinds 1989 in de VS, waar hij o.a. doceert aan de Duquesne Universiteit van Pittsburgh. Hij beschikt volgens kenners over een onberispelijke techniek. Tijdens de openbare lessen kan de ware liefhebber aanschuiven bij masterclasses, repetities, try-outs en spontaan opkomende sessies. Wel even van tevoren informeren bij Kontakt der Kontinenten. In formatie: bureau SIMF, S80346- 351755, fax 0346-354735, of me vrouw Kitty van Ee, 035- 6037804. Internet: www.simf.net De concerten Gisteren, dinsdag 17 juli, is de concertreeks van start gegaan in het Kontakt der Kontinenten zelf. Het openingsconcert werd ver zorgd door het Archduke Trio, bestaande uit Sergiu Schwartz (viool), Misha Quint (cello) en Dimitry Rachmanov (piano). Zij voerden werken uit van Haydn, Smetana, Rachmaninov, Valentini en Mendelssohn. Morgenavond, donderdag 19 juli, is er een concert in Holiday Inn (Soestduinen). Dan spelen Sergiu Schwartz (viool), Dimitry Rach manov (piano), Misha Quint (cel lo), Quian Wu (piano) en Yuri Smirbon (piano) werken van Gers- hwin, Bloch, Tsjaikovsky, Chasius, Rachmaninov, Joplin, Morton, Gardener en Cage. Het concert heeft als thema 'An American Dream'. Muziek uit en geïnspi reerd door de VS. Zaterdag 21 juli is er een concert in de Oude Kerk te Soest. Daaraan werken mee Nikolai Znaider (viool), Boris Kuschnir (viool), Ernestine Stutzer (viool), Laura Willumsen (viool), Misha Quint (cello), en Sean Neilinger (cello), zij spelen werken van Beethoven, Handel en Tsjaikovsky. Zondag 22 juli is er een concert in het Rosa Spierhuis, Laren. De ster ren van het Festival, Nicolai Znai der (viool), Misha Quint (cello) en Belia Davidovich (piano) spelen trio's van o.a. Haydn en Tsjaikovs- ki. Dinsdag 24 juli, De Proefkelder, Soesterberg: Optreden van o.a. Dana Mazurkevich (viool) en Yuri Smirnov (piano). Op het pro gramma staat o.a. de sonate voor viool en piano van Cesar Franck. Donderdag 26 juli, Cenakel, Soesterberg. Verrassingsconcert, te verzorgen door Olga Yanovich (viool) en Lydia Frumkin (piano). Zaterdag 28 juli, Caroluskerk, Soesterberg: Slotconcert door strijkorkest onder leiding van Col man Pearse. Het programma om vat o.a. het Concert voor Strijkers van Elgar en van Vivaldi het Con cert voor strijkorkest en twee celli en het Concert voor strijkorkest en Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert ijS) Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 vier violen. Solisten: Boris Kusch nir en Nicolai Znaider (beiden viool). Aanvang en prijzen Hoofdconcerten 20:00 uur; voor programma 19:15 uur. Toegangs prijzen: Openingsconcert 30,00; slotconcert 30,00; concert Rosa Spierhuis 30,00; overige con certen 25,00; Passe-partout 100,00; studentenkorting 50%. Naast de officiële concertreeks ge ven de studenten en hun leraren informele concerten op woensdag 18, vrijdag 20, maandag 23, woensdag 25 en vrijdag 27 juli, alle in het Kontakt der Kontinen ten te Soesterberg. Toegang vrij, aanvang 20:00 uur. Goed, helder en scherp zien. Dat kan zonder contactlens of bril. Dankzij de refractieve oogchirurgie van VisionClinics kunt u daar-snel, veilig en pijnloos op vertrouwen. VisionClinics is in Nederland op dit gebied het enige gespecialiseerde centrum. Naast onze vestigingen in Amsterdam en Rotterdam kunt u voortaan ook terecht in het nieuwe centrum in Bussum. ir ontmoetingscentrum "De Lassostraat-Klarinet plaat- rlecnd voor het gebruik van estraat 14 als detailhandel- nHSebrjk binnen de huidi- e doeleinden gezond- neuwe bestemming c q ne- neenemen in de voorberei- ^ectiefplan. leend aan dit principever- '°.or_het gebruik van de be id Burg. Grothestraat 36 zorgdienst van maaltijden n binnen een termijn van elhng van het pand Burg. ild'ng doen op grond van rt- en recreaüe-inrichtin- l Hei Archduke Trio, dat gisteren het openingsconcert verzorgde: Sergio Schwartz (viool),Dimitry Rachmanov (piano) en Misha Quint (cello). - Foto: Van Oosten. De oogchirurgische technieken, zoals laserbehandelingen en contactlens implantaties, worden door gespecialiseerde oogchirurgen uitgevoerd. Met de meest geavanceerde apparatuur bieden ze u een blijvend goed resultaat. Behandeling is mogelijk voor iedereen tussen de 18 en 60 jaar met een oog afwijking van min 20 tot plus 15. Tijdens een uitvoerig vooronderzoek wor den uw ogen gemeten en beoordeeld op geschiktheid voor behandeling. Uiteraard wilt u zich volledig informeren over de effectieve behandelmetho den die het mogelijk maken weer geheel op uw eigen ogen te vertrouwen. r Daarvoor kunt u onze stands bezoeken in de Bijenkorf van Amstelveen en rl5l(//lL»III7l C5 Rotterdam. Ook kunt u terecht op onze website: www.visionclinics.nl. Of u belt 0900-eyelaser (0900-393 52 737 22 ctp/m). Wilhelminaplantsoen 7, 1404 JA Bussum De muziekdocenten die tijdens hei Muziekfestival in Soest en Soester berg zo 'n 80 getalenteerde studenten onder hun hoede hebben. w Fo^>: Van Oosten.

Soester Courant | 2001 | | pagina 5