HALVE FBI JS pl¥j| 409 KORTI [IL-TOr 16 4 Adviseur hoort 15 maanden eisen voor bedrijfsfraude Muziek in Soest(erberg) Visser Groeiende 'Werveling' zoekt oplossing voor ruimtenood ZOMERCOLLECTIE gOLTPOST yER(Ei( T)ogteï6m Wij zijn dicht Wij zijn weer open lACTUEEL f Kwekerij ook op vakantie Bestemming van schoolpand Soester Engweg ongewijzigd Wildschut Optiek pagina 2 WOENSDAG 25 JULI 200? SOESTER COURANT Ma de zomervakantie overleg met gemeente PAGINA 3 MEUR ER m/v van een meter? idige Gesloten van 27 juli tot 28 augustus □EST Rectificatie Langere vakantie bij V leescentrum Soest geeft 500 gulden aan actie drinkwaterproject BRASSERIE KEUZEMENU 'Brasserie °«s(er Schapen lopen over spoorrails Bloembollenactie Joannesparochie Vierde Internationale Muziekfestival 2001 <te besté, de lekkerste Vooralsnog geen woningbouw m.i.v. maandag 30 juli maandag 13 augustus Zuidpromenade 14, Hartje Zuid, Soest Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn Molendael de en uitstekend gebied van o.a techniek mek naar Jtandig schakel ?n en ontwerpen igen inzicht. Een eren van diverse den. i elektromotoren behoren ook tot ïllende of bezoe u administratief ord een pre is bieden het voor- en: ELMA bv, ter 0346 - 35 60 60 Voor het komende schooljaar zijn de ruimteproblemen bij De Werveling, de protestants- christelijke basisschool in Soest-Zuid, wel opgelost. Op de wat langere termijn moet er wel iets gebeuren aan de ruim tenood bij deze snelgroeiende school. De Werveling heeft inmiddels elf groepen (klassen), die allemaal onderdak moeten vinden in het schoolgebouw aan de Oude Utrechtseweg. Dat is geen sinecu re; twee groepen zijn inmiddels gehuisvest in de gemeenschaps ruimte, die daardoor voor gemeen schappelijke activiteiten zo goed als onbruikbaar is. Inmiddels is er volgens directeur M. Flinterman ook een twaalfde groep op komst; daarvoor moet hij, zoals het er nu uitziet, halverwege het komende schooljaar ook een plek zien vrij te maken. Aan het eind van het nieuwe schooljaar telt De Werveling meer dan 300 leerlingen, is de progno se. Op dit moment - aan het eind van het schooljaar 2000/2001 - zijn er 280 leerlingen; per 1 okto ber vorig jaar waren het er nog 244. 'Het gaat inderdaad hard,' al dus Flinterman. 'Zesendertig scho lieren erbij, dat is ruim een klas...' De voorspellingen voor de komen de jaren wijzen uit dat de verwach te groei blijft aanhouden. Groep 11 krijgt onderdak in de studieruim te; waar groep 12 straks moet ko men is nog niet duidelijk. 'Voortijdig' Flinterman en zijn schoolbestuur gaan na de zomervakantie op nieuw overleggen met de gemeen te, die zich in elk geval bereid heeft verklaard de 'eerste inrichting' (meubilair en leermiddelen, zoals boeken) voor de groepen 11 én 12 te financieren. Eigenlijk heeft de Werveling daar - volgens de regels - nog geen recht op, vindt de af deling Onderwijs van de gemeen te, maar aüa... er is een noodsitua tie en dan moet de voorziening maar 'voortijdig' worden getroffen. Er is ook nog geld (een kleine 57.000 gulden) beschikbaar van het krediet voor de uitbreiding van twee andere basisscholen (Da Cos- I3AR, GRILL RESTAURANT Onze nieuwe zomerspedaiiteiten? Onze beroemde spies Onze ongeëvenaarde spareribs? Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om af te halen) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 036-8018252 www.uiykje.nl S vragen. ijn de fiscale >ldoen? </indt? Zijn mg wijzigt? verzeker/n is een iet beste bij transacties? stap tot en verzeken n- $;en ervaring, kantoren, en verkoop viseurs en keringen en vies en spaar- akelaars Van 27 juli tot 28 augustus is De Kwekerij aan de Molen straat gesloten. Het milieu edu catief centrum houdt ook va kantie, maar achter de scher men worden reeds voorberei dingen getroffen voor het nieu we seizoen. In het afgelopen jaar kwamen on geveer 5000 basisscholieren over de vloer en voor de nieuwe projec ten hebben verschillende scholen zich al weer ingeschreven. In sep tember wordt 'afgetrapt' met het kabouter-natuurpad voor kleuters en oktober, november en decem ber staan in het teken van IFC's (Identified Flying Objects). Vogels staan centraal in deze interactieve tentoonstelling. Voor volwassenen begint 18 sep tember (19:30 uur) de cursus mi lieuvriendelijk tuinieren. Voor informatie over de komende activiteiten kan contact worden opgenomen met Henriëtte Steijn (SS6093454) of Johan Simon (3E6093202). 1 van de sreniging van ederlandse stallatiebedrljven -6019954 De Werveling zou nog een verdie ping extra kunnen krijgen, maar de gemeente wil dat niet. ta en de Postiljon) en de noodhuis- vesting van de r.k. Montesso rischool. Voor het jaar 2003 kan de Werve ling permanente uitbreiding niet missen. Het probleem is dat er - volgens de gemeente - planolo gisch geen ruimte is op het perceel tussen de Ossendamweg en de Oude Utrechtseweg. Vooralsnog was men aan het Raadhuisplein kennelijk niet genegen tijdelijk een oogje dicht te knijpen voor de plaatsing van een noodlokaal. Over het antwoord op de (voorde- handliggende) vraag of er dan mis schien nog een verdieping op de vleugel langs de Ossendamweg gezet kan worden - die is maar één-hoog, bij wijze van spreken - lopen de meningen uiteen. De ge meente vindt de fundering daar voor te zwak. Flinterman: 'Volgens de architect die wij geraadpleegd hebben is daar best wat op te ver zinnen, met stalen balken bijvoor beeld...' Hij verwacht dat het ge sprek na de vakantie wel resultaat zal opleveren. Trucje Flinterman kijkt overigens tamelijk verrast op van de zinsneden in het ambtelijk advies, waarin de onder- wijsambtenaar vaststelt dat het schoolbestuur eigenlijk een trucje heeft uitgehaald door twee aanvra gen in te dienen: eerst via de nor male procedure, die vervolgens werd ingetrokken en vervangen door een spoedprocedure. Die werd weer afgewezen omdat er geen sprake was van een calamiteit of 'een situatie als gevolg waarvan het leerproces werd verstoord', waarna het schoolbestuur weer te ruggreep op de eerste procedure. Volgens het advies klopt zo'n han delwijze juridisch niet. 'Een aan vraag die ingetrokken wordt en vervangen door een andere proce dure kan niet alsnog herleven. Daartegen is geen bezwaar of be roep aangetekend, zodat het be sluit onherroepelijk is.' Flinterman: 'Daar kijk ik toch wel even van op. Het is namelijk de afdeling onder wijs zélf geweest die ons heeft ge adviseerd om de spoedprocedure te beginnen...' De Werveling is de voortzetting van zowel de Minister de Visser- school (Oude Utrechtseweg - het huidige schoolgebouw) als de voormalige De Savornin Lohman- school aan v de Driehoeksweg, waarin tegenwoordig (sinds 1993) een kinderdagverblijf is gevestigd is. 'Tsja, als we die oude school nog hadden zouden we nu inder daad makkelijk kunnen uitbrei den..., aldus Flinterman. Door een misverstand is in de ad vertentie van het Vleescentrum (Soester Courant 18 juli) ten on rechte gemeld dat de zaak wegens vakantie van maandag 23 juli t/m zaterdag 4 augustus gesloten zou zijn. De vakantie van het Vlees centrum duurt echter t/m zaterdag 11 augustus. De sponsoractie voor het Foster Parents Plan zal komend najaar in elk geval 500 gulden opbrengen. Dat is het bedrag dat de gemeen te beschikbaar stelt voor het pro ject 'Zwemmen voor water'. Ieder jaar nemen basisscholieren een duik in het plaatselijke zwem bad om via sponsors zoveel moge lijk geld bij elkaar te zwemmen. Dit jaar gebeurt dat van 12 tot en met 16 november en in Soest doen negen scholen mee. De opzet is simpel: familie, vrienden en ande ren kunnen een bedrag toezeggen per afgelegd baantje of aantal me ters. Het geld wordt landelijk ver zameld en benut voor een project ergens ter wereld. Dit jaar heeft de Stichting Foster Parents Plan een drinkwateiproject in het Afrikaanse Niger uitgeko zen. Het College van Soest heeft besloten de deelnemende kinde ren, maar natuurlijk ook het pro ject een duwtje in de rug te geven door alvast 500 piek toe te zeggen. 39,9918,15 Combinatie van nieuwe haring en Zweedse haring Koude prei-aardappelsoep Italiaanse rauwe ham met tomaat, gorgonzola, salami foccacio en basilicumdressing Gebakken rode poonfilet met olijvensaus Spinazielasagne met courgette, aubergine en peccorino Koude zalm met tomaten-bieslook salade en aardappelsalade Yoghurtmousse met abrikozensaus Fruitsoep met vanille-ijs Koffie of thee met bonbon NIEUW Nu op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag Drie schapen hebben donderdag ochtend het treinverkeer tussen Soest en Den Dolder gehinderd. Baanwerkers hadden ze zien lopen en waarschuwden de politie. Met vereende krachten en hulp van een passante lukte het twee dieren te vangen. Het derde schaap ont kwam en nam de benen naar Den Dolder. Daar schoten wachtende reizigers te hulp en werd het dier gepakt. Bij deze actie liep een baanwerker letsel aan zijn knie op. In de komende weken organiseert de Joannesparochie uit Soest een bloembollenactie. De opbrengst van deze actie gaat naar het reno vatiefonds en wordt o.a. gebruikt voor renovatie van het orgel en de geluidsinstallatie. De bloembollen kunnen besteld worden door het bestelformulier, dat de ontvanger samen met een mooie kleurenfolder krijgt, in te vullen. De folder bevat naast vele soorten bekende en exotische bloembollen ook een ruime keus aan vaste planten. Bij de aflevering van de bloembollen krijgt iedere besteller een duidelijke plantin- structie, zodat het planten kinder spel wordt. Iedereen die ook bloembollen wil bestellen bij de Joannesparochie kan contact opnemen met dhr, P.A. van den Brink, 88035- 6019999. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKl-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKl's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerkt Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 'Ik ga mijn praktijk van twintig jaar toch niet in gevaar brengen voor een paar van die stomme papiertjes.' Een 55-jarige be drijfsadviseur uit Soest deed woensdag in de Utrechtse rechtszaal zijn uiterste best de schuld in andermans schoenen te schuiven, maar daar had de officier van justitie geen bood schap aan. Hij eiste tegen de Soester vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voor waardelijk, en vijftienduizend gulden boete. De bedrijfsadviseur zou een van de kopstukken zijn achter de fraudu leuze handelingen van een Soester assurantiekantoor. Het bedrijf re gelde in 1995 en 1996 voor zo'n 25 personen een hypotheek met behulp van valse papieren. Om de hypotheken af te kunnen sluiten, werden verzonnen dienst verbanden opgevoerd of werd het maandsalaris op papier opgekrikt. De aanvragers konden zo een hy potheek afsluiten die hen norma liter op grond van hun financiële situatie was geweigerd. De handel wijze kwam aan het licht na een aangifte van Nationale Nederlan den. Omdat niet duidelijk is geworden wie de papieren daadwerkelijk heeft vervalst, legde officier van justitie mr. E. Roelofs de Soester het leidinggeven aan valsheid in geschrifte ten laste. De verdachte zou op de achtergrond de touwtjes in handen hebben gehad. Roelofs baseerde die visie op de verklarin gen van enkele betrokkenen, waar onder een 30-jarige medeverdach te uit Hilversum. Hij stond woens dag eveneens terecht. De Hilversummer was op papier de directeur van het assurantiekan toor, maar volgens de man had niet hij, maar de Soester het daad werkelijk voor het zeggen. De Hil versummer voerde naar zijn zeg gen als administratief medewerker enkel en alleen de opdrachten van d§ Soester uit. Hij zou niet hebben geweten dat de papieren vals wa ren die hij doorstuurde naar hypo theekinstellingen als Hypotrust en Bouwfonds Hypotheken. Op zijn beurt wees de Soester met de beschuldigende vinger naar de Hilversummer. 'Ik was slechts een aandeelhouder', aldus de verdach te. Af en toe had hij klanten naar de Hilversummer doorverwezen, maar verder ging zijn betrokken heid bij het assurantiekantoor niet. Getuigenissen van derden dat hij het op de achtergrond voor het zeggen had, waren gelogen, meen de de Soester. Hij verdacht de Economische Controle Dienst er van dat ze een hetze tegen hem voerden en in het onderzoek getui gen tegen hem hadden opgezet. Aanklager Roelofs was echter overtuigd van de rolverdeling. De Hilversummer trad als contactper soon op naar buiten toe, terwijl de Soester op de achtergrond de regie voerde. Volgens de officier ging het daarbij niet om 'incidentele uitglijders', maar om een 'welbe wuste strategie'. Vanwege de ge ringere leidinggevende rol van de Hilversummer eiste Roelofs tegen hem negen maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk, en 7500 gulden boete. Het voordeel voor de verdachten zat hem in de provisies die ze van de hypotheekinstellingen ontvin gen voor het aanbrengen van klan ten, aldus Roelofs. De frauduleu ze aanvragen leverden in totaal 49.000 gulden aan provisie op. Daarnaast betaalden enkele parti culieren die via het assurantiekan toor een hypotheek konden afslui ten, onder de tafel geld, een enke ling zelfs vijfentwintigduizend gul den. Raadsman mr. E. Damman ont kende dat zijn cliënt aan de frau de had verdiend. Integendeel zelfs, aldus de advo caat. Bij wijze van schadevergoe ding moest de Soester driehon derdduizend gulden betalen aan een hypotheekinstelling. Zijn cliënt aanvaardde daarmee echter geen schuld of aansprake lijkheid, benadrukte Damman. Evenals de raadsvrouw van de Hil versummer vroeg Damman om vrijspraak. Beide raadslieden we zen de cliënt van de ander aan als de kwade genius. Hun eigen cliënt zou geen leidinggevende positie hebben gehad en niets hebben ge weten van de vervalsingen. De rechtbank doet woensdag 1 augustus uitspraak. Wie enkele jaren geleden over Soesterberg sprak dacht met een aan het lawaai van opstij gende of landende militaire vliegtuigen. Maar dat is inmid dels verleden tijd en op een en kele helikopter na is het nu stil geworden. Maar er is op bepaalde momenten iets heel anders voor in de plaats gekomen: muziek! Zo'n vijf jaar geleden startte in de Proefkelder aan de Stemerdingweg een serie concerten die zich direct in een flinke belangstelling mocht verheu gen en die de voorloper is gewor den van wat nu de 'Stichting Mu- ziekkring Eemland' is gaan heten, met ruim 125 'Vrienden'. Wegens het sluiten van de Proefkelder zul len de concerten in het vervolg plaatsvinden in een van de zalen van het Holiday Inn-complex, ge legen, tussen Soest en Soesterberg. En dan is er ook nog een boeien de concertserie in het Cenakel, in een mooie zaal van dit voormalige klooster. En als dit alles in de zomermaan den stil ligt verschijnt, nu al voor de vierde keer, het 'International Music Festival' in Soesterberg, een initiatief van de Russisch-Ameri kaanse cellist Misha Quint. Hier kunnen jonge aankomende musici gedurende twee weken les krijgen van tal van internationaal bekende pedagogen. Daarbij kunnen ze po diumervaring opdoen, doordat er vrijwel iedere avond zogenaamde 'inloopconcerten' zijn, waar ze het geleerde aan de praktijk kunnen toetsen. Maar ook de leraren en hun gas ten, onder wie grote namen als de pianiste Bella Davidovich en de violist Nicolas Znaider - winnaar van het beroemde Reine Elisa- beth-concours - geven een aantal concerten in verschillende locaties, met een grote verscheidenheid, solosonates van Bach tot het sex tet 'Souvenir de Florence' van Tsjaikovsky. Het festival is nu al ruim een week aan de gang, maar er komen nog enkele interessante concerten. Ik noem u: donderdag 26 juli in het Cenakel een concert door de vio liste Olga Yanovich, en het slot- concert op zaterdag 28 juli in de Caroluskerk. Hier speelt o.a. een strijkorkest dat is samengesteld uit leerlingen van de. cursus onder lei ding van Colman Pearse. Uitge voerd worden werken van Elgar en Vivaldi, met als solisten o.a. Boris Kuschnir en Nicolai Znaider. Een aanrader! j^y BANKETBAKKERIJ Soestèrbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-8012050 Aan de bestemming van het (voormalige) schoolgebouw aan de Soester Engweg valt voorlopig niet te tornen. Hui zenbouw, in welke vorm dan ook, is vooralsnog onmogelijk op deze locatie. Het College heeft dit laten weten aan Van Bekkum Projecten dat onlangs voor de derde of vierde keer een plan voor woningen lan ceerde. Tot zeer onlangs was de Praktische Leergang gevestigd in het pand dat daarvoor decennia lang het onder dak was voor de LTS. De Vrije School is nu ook vertrokken en het gebouw staat leeg. Het heeft de bestemming maatschappelijke en/ of bijzondere doeleinden. Tot nu toe hield het College vast aan die bestemming, omdat de er varing uitwees dat er veel behoef te bestond aan dit soort gebouwen. Volgens Van Bekkum zijn er bin nen deze bestemming echter geen belangstellenden te vinden. De gemeente durft nu ook niet meer te stellen, dat er binnen een reële termijn een kandidaat-ge bruiker wordt gevonden, dit nog afgezien van de bedenkelijke staat waarin het gebouw verkeert. Toch weigert het College de be stemming te wijzigen en dat heeft te maken met onder meer de ont wikkelingen in Spoordal (Molen straat - Steenhoffstraat - Talma- laan - Parallelweg). De gemeente wil daar meer dan 120 woningen laten bouwen. Af gelopen donderdag stemde de ge meenteraad in met het voorstel om de bestemming van dit gebied te wijzigen om de plannen mogelijk te maken. Voordat tot uitvoer kan worden overgegaan moeten de meeste van de daar gevestigde bedrijven, in stellingen en verenigingen worden verplaatst. Het College wil de mo gelijkheid van het schoolgebouw aan de Soester Engweg als alterna tieve locatie bespreekbaar houden. Bovendien wil ze het perspectief plan voor de wijk De Eng afwach ten, want daarin wordt duidelijk omschreven wat er in de wijk wel en niet zou kunnen. Van Bekkum heeft daarom weder om te horen gekregen, dat op dit moment niet kan worden meege werkt aan zijn plan. 'We maken een pas op de plaats. Eerst moe ten alle puzzelstukjes op zijn plaats liggen, daarna kunnen we een de finitief oordeel vellen', aldus bur gemeester Koos Janssen. Met het vertrek van de Praktische Leergang beschikt Soest over nog maar twee middelbare scholen: het Griftland College en de Mavo Soest. De laatste school (aan de Valeriaanstraat) sluit na komend schooljaar de deuren voorgoed. De gemeente is voornemens de grond te verkopen (voor ca. 5 miljoen) aan Amstelland Vastgoed die er vervolgens woningen wil gaan neerzetten. SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. AJIe reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Medisch Centrum Molendael in Baarn is een fantastisch, klein schalig ziekenhuis. 'Een fusie met het Amersfoortse Ziekenhuis Eemland betekent het einde van Molendael als basisziekenhuis, zegt mijn lijfarts dr. J.H. Kraaijen- hagen. 'Niemand is bij een fusie gebaat, de doktoren en huisartsen niet, de verpleegkundigen niet en de patiënten en bewoners van Baarn, Soest, Bunschoten en Eem- nes helemaal niet. De voorstan ders zeggen dat Molendael een ander soort hospitaal wordtmaar hoe precies kan niemand mij ver tellen. Het is alsof je in de tram stapt, maar niet weet of hij naar het zuiden of naar het noorden rijdt.' Aldus deze specialist. De betrokkenen rollenbolien over straat en door de media. Een nieu we actiegroep roept zelfs op Mo lendael en Amersfoort te boycot ten: Svie echt iets wil behouden moet daar soms een risico mee ne men', zegt de Baarnse initiatiefne mer Armbrust. Inmiddels is een dialoog gestart tussen de Raad van Bestuur en het Platform Behoud Molendael. De Baarnse wethouder Paul Möhl- mann moest vanwege zijn dubbele pet aftreden als voorzitter van dit Platform, dat wordt omgevormd tot éen stichting. Hij heeft uitste kend werk verricht en getracht de geheimzinnigheid te doorbreken. Hij was op een WD-bijeenkomst in Baarn niet blij met de opstelling van het Soester raadslid Bert Krij ger, die niets voelt voor juridische procedures, zo meldde de Gooi-en Eemlander. De verwachting bestaat dat, zodra in 2008 in Amersfoort een nieuw te bouwen ziekenhuis gereed is, Molendael zal verworden tot een dagbehandelingscentrum. Dat be tekent het einde van de polikliniek aan de Dalweg in Soest, jammer van al die mooie Zonneglorenfo- to's van Willem van Oosten aan de muren met die subtiele gedichtjes er onder. De kwade genius in het hele fusie proces is de 'glad pratende' inte rim-manager Jan Willem Brink man. Hij is een ex-generaal en was een blauwe maandag hoofdcom missaris van politie in Rotterdam. Het wantrouwen tegen deze man zit bij de fusietegenstanders heel diep. Hij voelt niets voor een task force van Baarnse specialisten die willen onderzoeken hoe het me disch centrum Molendael er in de toekomst uit moet gaan zien. Het tijdelijk opschorten van het fusie proces om de Baarnse medici hun onderzoek in alle rust uit te laten voeren, wijst hij van de hand. Lange tijd hebben de doktoren lijdzaam afgewacht en gedacht dat het allemaal niet zo'n vaart zou lo pen. 'Brinkman heeft onvoldoen de aandacht voor de gevoelens van mensen. Hij luistert wel, maar ik heb niet de indruk dat hij er ook werkelijk iets mee doet,' zegt B. Rikken, interim-voorzitter van de medische staf van Molendael. 'De fusie is allang een feit. Er is geen weg terug. Dit is volksverlakkerij,' aldus de Baarnaar Harm Kranen- berg. Misschien is het een idee ambte loos burger Bram Peper te vragen voorzitter te worden van de nieuwe stichting Behoud Molendael. Die kun je beter om een boodschap sturen naar Baarn dan een toe komstige wethouder uit Soest. VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines motormaaiers en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Niéuwegracht IA, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soes! Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl Open: ma t/m vrij van 7.30 -17.00 uur.

Soester Courant | 2001 | | pagina 3