'Van heidehut tot residence' Herinneringen aan Eysink in museum B KRJE AiVD^lVoorycrkoop yoor muziekavond Top soest) Soester wint open NK kleiduivenschieten 6g§ Soest 50 jaar geleden} o Uit de historie van Soest(erberg) Wegens vakantie zijn wij gesloten van 3 t/m 20 augustus rDCj» Ifflfl VLOER BEDEKKI(V( WIE |-^ccor"eon P°wer' bij Gilde op 23 augustus ottelierb lardïj! SCHRAVEMADE B.V. Michiel Riesmeijer ook naar EK Ontmoetingscentra in de vakantie AL 32 JAAR MEERWAARDE !N WONEN koofv- en tofefcuftuur kado en design Van Weedestraat 48 Soest OENSDAG 25 JULI 2001 SOESTER COURANT BIJ WASIEL STEITN WASIEL STEITN LAAPStuoi T A P U T "«Si 8 A I N K W c c Soest to.REMU-Tel.: 035-60[5j Passoa Famous jrouse PAGINA 7 Het opruimingsfeest gaat weer beginnen, dus gaat het mes in prijzen van veel artikelen. KORTINGEN DIE OP KUNNEN LOPEN TOT MEER DAN 50%. Enkele voorbeelden: ROSENTHAL CASUAL "PLEASURES" Gezellig, IJzersterk en50% KORTING Kop en schotel van 39,95 voor15,00 6 stuks69,95 Ontbijtborden van 21,95 voor9,95 6 stuks49,95 ROBBE BERKING BESTEK "COMO" 150 GRAM VERZILVERD 6-persoons, 41-delig, 43657)0 1.999,00 ww.bottelier.nl H Ie urenbrochure die "tijnwerperszer. biedt ingrediënten voor op! Bel voor een sxatie 035-6016251. tmakelaardij.nl aartement op de dat heerlijk vrij uitkijkt :e, sfeervolle woonkamer, mers) met vaste kasten en badkamer met douche en auken met inbouwappara- grotendeels voorzien van in de onderbouw. Service •anon en voorschot stook- 6,88 k.k. Vanaf zaterdag 28 juli zijn kaarten verkrijgbaar voor de muzikale feestavond die het Groot Gaesbeeker Gilde op donderdag 23 augustus houdt. Tijdens dit festijn treedt onder andere het Limburgse muziek korps Palemiger op. Deze formatie brengt een repertoi re dat ze zelf graag omschrijft als 'accordeon power'. In Oostenrijk haalde Palemiger al eens een hoge onderscheiding weg en in Duits land is ze een veelgevraagde act. Ook in het oosten en het zuiden van het land speelt ze de zalen plat, dus het 'ergste' kan worden gevreesd voor de feesttent van het gilde. De muzikale feestvreugde zal zo mogelijk worden verhoogd door Frans Theunisz ('Sjeng aan de Geng') en Anita de Hoop die gast optredens verzorgen. Toegangskaarten zijn vanaf zater dag te koop bij de WV aan de Steenhotistraat, Primera De Beer aan de Tamboerijn, Primera Zuid aan de Zuidpromenade en Tabaks speciaalzaak R. Bon aan de Laan straat en kosten 20 gulden per stuk, Ouderencontactmiddag In het programma mag de oude rencontactmiddag niet ontbreken. Het gilde werkt hiervoor zeer nauw samen met de ouderenbon den ANBO, KBO en PCOB. Dit jaar is de gezellige middag voor senioren op maandag 27 augustus. Verwacht worden wederom hon derden oudere inwoners van Soest, die kunnen genieten van het mu zikale duo Jan en Zwaan. Het pro gramma wordt gepresenteerd door Michel van Grunsven. De tent gaat om 13:15 uur open en om 14:00 begint het spektakel. Toegangskaarten (5 gulden per stuk) zijn bij bovengenoemde voorverkoopadressen verkrijgbaar, maar ook bij de balies van de ver zorgingshuizen Molenschot, Ma- riënburg, Groot Engendaal (Soest) en De Heyberg en De Drie Eiken (Soesterberg) én bij vertegenwoor digers van de verschillende oude renbonden: mevrouw J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, 3768 AV Soest, SS 6010845; mevrouw G.J. Meijerink-Huisman, Chr. Huygenslaan 108, 3769 XZ Soesterberg, SS 0346-352041. mevrouw A. Borgers Schuring, Koperwiek 8, 3766 AK Soest, SS 6029164 mevrouw G.E. Trippaers, Valeri aanstraat 125, 3765 EL Soest, SE 6032577; heer A.H.M. Bosboom, Van Ha melstraat 14, 3762 JD Soest, SE 6015350; heer F. van Brussel, Waldeck Pyr- montlaan 14, 3762 CM Soest, SS 6018126; heer G. Dusschooten, Generaal Winkelmanstraat 41, 3769 EB Soesterberg, SS 0346-353338. Maandag 20 augustus 18:15 uur Recreatieve fietstocht door en rond Soest, georgani seerd door Tempo Toer; start: De Schaapskooi. Dinsdag 21 augustus 18:00 uur Avondwandeling, georganiseerd door Wandelcomité Jacob van Gaesbeek; start: De Schaapskooi. Woensdag 22 augustus 19:00 uur Gildeloop, georganiseerd door AV Pijnenburg; start: bij feesttent op De Blaak. Donderdag 23 augustus 20:30 uur Duits/Limburgse muziekavond met Palemiger, Frans Theunisz en Anita de Hoop; feesttent. Vrijdag 24 augustus 18:15 uur Afhalen gildekoning Ben van Schalkwijk op huisadres. 19:30 uur Feestavond voor gildeleden en -vrienden; feesttent. Zaterdag 25 augustus 08:00 uur Toertochten, georganiseerd door Tempo Toer; start: De Blaak. 09:00 uur Volkspaardenfeest (jubileum). 11:00 uur Kinderkennis. 11:30 uur Volksspelen. 13:30 uur Kampioen- en prijsschieten. 14:00 uur Oud-koningen kampen. 20:30 uur Feest/dansavond met Greenlight Express en de Sjonnies. K Zondag 26 augustus 09:30 uur Eucharistieviering met gilde-eer; Petrus- en Paulus- kerk. 12:00 uur Zondagmiddagconcert Eemlander Blaaskapel. 12:30 uur Kinderkennis. 13:00 uur Koningsschieten met aansluitend huldiging nieuwe koning. 13:45 uur Optreden tamboer-, hoornblazer- en vendelkorps en divers muzikaal entertainment. 19:30 uur Ophalen nieuwe gildekoning op huisadres. 21:00 uur Feest/dansavond met Les Cigales. Maandag 27 augustus 14:00 uur Ouderencontactmiddag met Michel van Grunsven en Trio Jan en Zwaan, georganiseerd door de ouderen bonden ANBO, KBO en PCOB. 20:00 uur Radio 538 drive in. (Wijzigingen in het programma voorbehouden). tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 Soest Telefoon 035 - 602 02 49 Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen www.soesteronderlinge.nlinfo@soesteronderlinge.nl 5o©St©f Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Ond©liillfJ© De Soester kleiduivenschieter Michiel Riesmeijer heeft het open Nederlands kampioen schap voor jeugd tot en met 20 jaar gewonnen. De zestienjari ge had met een eindscore van 149 (van de 200) een grote voorsprong op zijn concurren ten. 'Ik had vorig jaar al het jeugdkam pioenschap Kompak op mijn naam geschreven, maar een internatio naal toernooi van dit niveau win nen is toch wel even wat anders, ik ben er hartstikke trots op. De be ker krijgt een ereplaats op mijn kamer.' Het open NK jachtparkoers vond zaterdag en zondag in Biddinghui zen plaats. Het internationale ge zelschap van 120 gerenommeerde schutters kreeg per persoon 200 kleiduiven voor het vizier. Omdat de projectielen met grote snelheid door de werpmachines in afwisse lende richtingen worden gelan ceerd, zijn vaardigheid, snelheid en reactievermogen een vereiste. Zonder concentratie zijn de schut ters nergens. Michiel Riesmeijer bereidt zich nu alweer voor op de open Duitse kampioenschappen die nabij het Bodenmeer plaatsvinden. Een week later is hij te vinden nabij Orleans in Frankrijk waar de Eu ropese kampioenschappen worden gehouden. 'Als je daar tot de mid denmoot hoort, ben je al een hele goede. Maar ik ga voor beter', al dus de jonge Soester. Ontmoetingscentrum De Klarinet (Klarinet) is gesloten in de week van 30 juli t/m 5 augustus. De week 6 augustus t/m 12 augustus is het centrum alleen 's morgens geopend tussen 9:30 en 12:00 uur. Ontmoetingscentrum Klaarwater (Wiardi Beckmanstraat) is gesloten in de week van 6 t/m 12 augustus. Op 1 september wordt hier een Rommelmarkt georganiseerd. Overtollige spullen kan men in de weken 13 t/m 30 augustus afgeven in het centrum tussen 9:30 en 11:30 uur. Geen grote meubelen of grote huishoudelijke artikelen. Verder is alles welkom. GEVRAAGD [VAKANTIE BEZORGERS] in Soest voor de SOCSTERiCttURANT Aanmelden: tel. 6014152 zicht over groen- ^4"^1 3mi-bungalow met pa- ïigen terrein. Indeling: en- Ruime Z-vormige woon- oerverwarming en schuif- uken. Royale slaapkamer n toegang tot badkamer in 'ine, toilet en wastafel, ikraam met opstelling c.v.- jchine. Ruime slaapkamer 3 m2). S,33 k.k. Amm eren nog onge- sft u deze goed onder aan met fraai aangelegde Indeling: begane grond: ner afgewerkt met spach- r, schuifpui naar tuin. Open ing v.v. inbouwapparatuur; •ombimagnetron, afwas te verdieping: overloop, 2 /aarvan één voorzien van voorzijde. Badkamer met 3t. Vaste trap naar tweede droger, mogelijkheid voor >,22 k.k. fraai uitzicht ge- ex Dalplein. Het com- hoogwaardige materialen oninstallatie. Het apparte- zijde van het gebouw en 'ten en een kleiner balkon lichte woonkamer (ca. 33 kons, open keuken met combimagnetron en Ame- ijsblokjesmachine), luxe 3bme en wastafel. Ouder- eur naar balkon, slaapka- ovisieruimte met a.s. was- ïhele appartement is v.v. Diafonds. In de onderbouw 3 servicekosten bedragen fit appartement is moge- p.m. ,72 k.k. Vrrroemmm...!!! Een eeuw Ey- sink-motoren in Amersfoort is de naam die de vorige week ge opende expositie in het Amersfoortse museum Flehite heeft gekregen. Een nogal chauvinistische naam, want deze gaat voorbij aan het feit dat Eysink ook in Soest heeft geproduceerd, zij het geen au to's maar 'enkel' fietsen, brom fietsen en motoren. De enige Eysink-auto ter wereld die be waard is gebleven, is ook te zien op de expositie, die tot 2 december duurt. De auto uit 1912, afkomstig uit het mu seum voor Noord- en Zuid-Be veland in Goes en speciaal voor deze gelegenheid dankzij de steun van sponsors tot in de puntjes gerestaureerd, is het pronkstuk van de expositie. Het is niet het eerste exemplaar van de langjarige Eysink-productie die in 1886 in Amersfoort begon en in 1971 aan de Bartolottilaan in Soest eindigde. Aan de Heiligen- bergerweg in Amersfoort legden Menno, Laurens en August Eysink in een werkplaats van zestien vier kante meter de basis voor het fa miliebedrijf. Naar buiten toe hiel den ze zich aanvankelijk alleen bezig met het verhuren van fietsen, maar hun ambities reikten verder. Korte tijd later gingen ze zelf (bak)fietsen fabriceren. De voor zover bekend oudste bewaard ge bleven Eysink-fiets (uit 1907) is ook op de tentoonstelling te zien. Sommige fietsen voorzagen ze van een hulpmotor. Ze wilden echter meer. Na de verhuizing in 1893 naar een groot pand aan het Julia- naplein in Amersfoort begon daar de productie van de allereerste Nederlandse automobiel. In 1898 kwam deze op de weg, voortbewo gen door een 1,5 pk Benz-mo- tor. Twee jaar later rolde de eerste De enige 'kleinauto' uit 1912) van het model Eysink die bewaard is gebleven en die in Flehite is te zien. Hij stuurde 'zoo aangenaam en staat zoo uitstekend op de weg, dat de Nederlanders trotsch mogen wezen, dat het in ons vaderland door een Nederlandsche fabriek is geconstrueerd. Eysink met een in eigen beheer ontwikkelde Eysink-motor van 2.25 pk. uit de fabriek. De eerste Nederlandse automobiel (aanschafprijs 2.500 gulden) werd dus in Amersfoort ontwikkeld. Het is daarom niet verwonderlijk dat juist in het museum Flehite in Amersfoort permanent aandacht zal worden besteed aan de produc ten van Eysink, al hoort er eigen lijk ook een Eysink-hoek in Mu seum Oud-Soest te zijn. Flehite heeft al een uit 1919 date rende, uit Scherpenzeel afkomsti ge motorfiets. Daarnaast heeft Dick Eysink jr. in Soest het mu seum in de loop der jaren van zo veel mogelijk Eysink-producten voorzien. Een motorfiets uit de sportperiode bijvoorbeeld, folder materiaal, technische beschrijvin gen en andere dingen die bewaard zijn gebleven. Motor met mitrailleur Na de automobiel volgden de mo torfietsen. Het bedrijf groeide en had in 1910 al 75 personeelsleden in dienst. In 1913 won August Ey sink in de Holland-Engeland rit een gouden medaille van de Brit se motorbond. In de oorlog 1914- '18 leverde Eysink aan het leger met een 3 pk-motor uitgeruste motorrijwielen van hetzelfde mo del, speciaal voorzien van een mi trailleur. Gedurende de Eerste Wereldoorlog werd er nauwelijks geproduceerd. Daarna, in 1919, stopte Eysink (later gevolgd door het andere Nederlandse merk, Spyker), na ongeveer 350 leverin gen met de productie van automo bielen, vooral door de concurren tie van Ford in Amerika. Prijstech- nisch gezien kon Eysink niet tegen Ford opboksen. Het Nederlandse bedrijf werkte toen nog met een modellenboek van auto's. Kandi daat-kopers kregen het in huis en konden bij wijze van spreken zelf hun auto samenstellen: dit interi eur en die kleur. Ze werden dan ook per stuk gebouwd. Dat was arbeidsintensief werk, dat niet lan ger lonend was toen Ford de lo pende band introduceerde en daar door auto's kon leveren die stuk ken goedkoper waren dan waar voor Eysink ze aanbood. Met de motoren had Eysink meer succes. Deze werden steeds meer geperfectioneerd en er kwamen zelfs 'sportmotoren' op de markt. In 1927 ging Dick Eysink, zoon van August, wedstrijden rijden. Dat was het begin van een legen darische zegetocht van dit merk, zowel in grasbaan- en wegraces als in crosswedstrijden. Eén van de grootste successen boekte Eysink in 1948 met de eerste plaats van de Soester Dick Renooij op de TT in Assen in de 125 cc-klasse. Maar het was vooral het 125 cc model Jubileum dat sinds 1936 voor op zienbarende prestaties in de mo torsport zorgde. Midden jaren '30 waren trouwens het hoogtepunt voor Eysink. Begonnen met vijf vaste werknemers, waren er toen 135 in dienst. Oorlogsjaren De Tweede Wereldoorlog bleef ook voor Eysink niet zonder ge volgen. De fabrieken aan het Julia- naplein en de Nijverheidsweg (waar sinds 1925 de fietsenfabriek naar toe was verhuisd) werden grotendeels bezet door de Duit sers. De productie kwam nagenoeg stil te liggen. Het werk kon vooral doorgang vinden doordat Eysink zich ging toeleggen op het revise ren van verschillende motoren van personen- en vrachtauto's. Na de oorlog had het bedrijf weinig liqui de middelen over. Bovendien was al wat er van het machinepark was overgebleven, verouderd en had het veel te lijden gehad van stil stand of onoordeelkundig gebruik door de Duitsers. Toch werd de productie van fietsen en motorfiet sen weer op gang gebracht. In 1951 stapte D.H. Eysink uit de zaak. Hij zag aankomen dat voor al de markt voor motorrijwielen in eikaar zou klappen. Een jaar later nam hij in Soest de draad toch weer op. Samen met een lasser die hij uit Amersfoort had meegeno men, kon hij aan de Birkstraat te recht in de garage van de autobus onderneming van Piet Tensen die hij al sinds zijn jeugd kende. Daar werden nieuwe ideeën ontwikkeld en begon hij met het fabriceren van tandems. Toch kon hij zijn gro te liefde, de motorfiets, niet verge ten. Hij had al snel weer een exem plaar gebouwd. Na een jaar ver huisde het bedrijfje naar de Barto lottilaan 9, waar de oliemaatschap pij OBIM van jhr. C.H. van den Brandeler was gevestigd. Toen deze werd opgeheven, kwam de werkplaats vrij. Eysink huurde hem, zette er de productie van tan dems voort en bouwde er z'n eer ste bromfiets. In 1955, vier jaar na zijn vertrek, besloot de directie van Eysink na een periode van terug lopende afzet de productie in Amersfoort te stoppen en de fa briek te sluiten. Dick Eysink in Soest ging echter gewoon door. Hij beleefde er op nieuw een bloeiperiode, met als hoogtepunt de jaren 1963-1968. Toen werden er jaarlijks in Neder land 250.000 bromfietsen ver kocht. Van het merk Eysink kwa men er zo'n 14.000 op de weg. Juist op het moment dat Dick jr. de zaak van zijn vader zou overne men na in Italië twee jaar lang een technische opleiding te hebben ge volgd, klapte de markt in elkaar. De bromfiets was toen technisch bijna volmaakt, het was bijna een motorfiets. Het waren vooral de meisjes die dat niet wilden. Zij vie len terug op de oude modellen, met knijpremmen. Toen de indus trie daar op insprong, werd de klok als het ware teruggedraaid. Dat deed Eysink sr. pijn. Hij wilde er niet aan. Als technisch begaafd constructeur die er alleen op uit was om dingen te verbeteren en te perfectioneren, had hij grote moei te met die nieuwe trend van 'oude' bromfietsen. De fabriek Eysink draaide niette min door tot 1971. Toen werd ook in Soest de productie stilgezet. Eysink sr. kreeg het importeur schap van een aantal buitenlandse bromfietsmerken, maar in 1979 zette hij definitief een streep onder zijn loopbaan. Zestig bromfietsen In een periode van zo'n 85 jaar zijn er van het merk Eysink ongeveer 350 auto's gebouwd. Hoeveel mo torfietsen, bromfietsen en fietsen er zijn geproduceerd, is niet te ach terhalen, ook doordat een deel van het archief verloren is gegaan. Wel staat vast dat er nog zo'n honderd Eysink-motoren bestaan, waarvan de oudste uit 1905 stamt; hij rijdt nog steeds. Fietsen en bromfietsen zijn er ook nog wel. Een inwoner van Soest bijvoorbeeld, die hele maal 'weg' is van Eysink, heeft niet minder dan zestig bromfietsen thuis staan! Dick Eysink jr. bezit zelf nog twaalf motorfietsen, waarvan de oudste uit 1922. Vooral doordat hij het Eysink-archief op orde heeft gebracht, de geschiedenis van de fabriek leerde kennen, en daar- y' naast steeds vaker met Eysink-fans in contact kwam, raakte hij ook enthousiast. Hij is zich de laatste jaren gaan toeleggen op het verza melen en restaureren van Eysink- modellen. Enkele daarvan stond hij af aan Flehite, zoals de motor waarop in 1948 Jaap de Wit Ne-' derlands kampioen werd en de door hemzelf gerestaureerde Ey sink met het in 1906 uitgegeven kenteken L (Utrecht) 163, de mo tor waarop zijn vader driejaar ach tereen, in 1934, '35 en '36 Neder lands kampioen werd. Hij vond eenzelfde machine bij toeval terug, nota bene in Amersfoort! Sinds 1995 bestaat de Eysink Club, die zich ten doel stelt de August Eysink aan het stuur van de eerste auto die hij in 1899fabri ceerde. Naast hem zijn broer Lau rens Eysink. naam Eysink in stand te houden, evenals al het materiaal dat daar aan herinnert en waarvan veel in Flehite te zien is. (Openingstijden Museum Flehite aan de Westsingel 50 in Amers foort dagelijks van 11:00 tot 17:00 uur, op zaterdag en zondag van 13:00 tot 17:00 uur. Het museum is op maandag gesloten). Een advertentie uit de beginjaren 1900: 'zie de geregelde toename van het gebruik. KEUKENCENTRUM BADKAMERS SANITAIR Veldweg 4 - 3764 CP Soest - Tel. 035 - 601 48 78 's Maandags gesloten. Uit de Soester Courant van Vrijdag 27 Juli 1951 INTOCHT VAN DE 4-DAAGSE WANDELAARS. De Soester vierdaagse wandelaars zullen morgenmiddag met muziek van het station Soest worden afge haald. Te half 3 zal de Soester Harmonie de wandelaars naar het politie-bureau voeren, waar zij zul len worden toegesproken door de Burgemeester. WIE MIST EEN RIJWIEL- LAMP. Woensdagavond is door de politie een inwoner uit Baarn gearres teerd, die van 'n rijwiel, welke voor een café in de Laanstraat stond, de dynamo en de lantaarn meenam. Tijdens de huiszoeking, welke daarna door de politie werd ver richt, werden bij hem diverse lan taarns en dynamo's gevonden. De hoofdinspecteur van politie ver zoekt een ieder, die een lantaarn of dynamo ontstolen is, zich ten spoedigste te melden aan het bu reau van politie. HOND DOODDE KIPPEN. Op een boerderij op de Soester Engweg werden een aantal kippen door een onbekende hond dood gebeten. DIEFSTAL EN HELING VAN LOMPEN. Een 25-jarige los arbeider uit deze gemeente, zekere J.B., zag nabij de EYSINK EYSINK.' SltHK Hollandsch fabrikaat ZIc <1e Kerenrcldc lor na nu- van Iicl nclirullc. Fabrieken te Amersfoort. CalAlocrna franco. vaalt 'n partij gesorteerde lompen liggen. Wetend dat dergelijke goe deren tegenwoordig een behoorlij ke waarde hebben, eigende hij zich tot tweemaal toe 'n hoeveelheid lompen toe, welke hij aan zijn zwa ger te Utrecht verkocht. Deze diefstal had hem vier weken gevangenisstraf kunnen kosten in dien de Utrechtse Politierechter de eis van de Officier van Justitie had toegewezen. Gelukkig voor verdachte legde de Politierechter nog voorwaardelijke straf op, n.1. zes weken met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van f 25,- subs. tien da gen hechtenis. De heler uit Utrecht kwam er min der gunstig af, hoewel hij volhield niet geweten te hebben, dat de par tijen van diefstal afkomstig waren. De politierechter veroordeelde ver dachte conform tot twee weken gevangenisstraf. TOM POES IN HET OPENLUCHTTHEATER. De Stichting Openluchttheater trof het Zaterdag met het weer, waar door een 500 kinderen konden genieten van het gezelschap van Chris Hofland, dat voor hen Tom Poes en Heer Bommel ten tonele voerde. Deze figuren, die ontstonden in Maarten Toonder's studio, van waaruit zij, via de dagbladen be kendheid kregen, kwamen in het openluchttheater met hun span nende avonturen, waarvan het jeugdig auditorium volop genoot. De kracht van de reclame ligt in de herhaling y Wl VIIVII IV/IVIV» H nmiwmv»"W» i H VWR 1 m 7fe>10W8, Aanbiedingen zijn geldig t/m di. 7 augustus 2001 bij de Kaasspecialist: Winkelc. Zuidpromenade, Winkelc. Overhees in Soes!

Soester Courant | 2001 | | pagina 7