Minder inbraken en diefstallen OE^ilÉOnMT o intratuin 9? En dit zijn de knallers van deze week: D Week leer- en werkkamp voor twaalf gewelddadige jongeren VAKANTIE BEZORGERS 'Van mopperen word je niet oud' 3.99 16.95 2.49 2.19 10.99 6.99 o HET GROENE WARENHUIS Politie benut wapenstok bij aanhouding Soesterberger Politie zeer selectief in berichtgeving aan pers 95 VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 1 AUGUSTUS 2001 79e JAARGANG NO. 50 DEZE WEEK A. van der Lee cm0ËM Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Criminaliteit neemt ook af; lichte stijging geweldmisdrijven Mishandeling opgevat als poging tot doodslag in Soest op woensdagmiddag voor de maand augustus EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 Mevrouw W. Dievenbach-Meyboom met 105 de oudste Soester Hollandse Opal pruimen Grolsch Pilsener Gebakken beenham Witte vakantie- Ribkarbonade Rundergehakt VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest SOESTER KALENDER Het GFT-afval en de zomer Bromfietser moet lopen Openingstijden Soester Courant gewijzigd OPRUIMING bij BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESTE COÖRAtMT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,50 - Buiten Soest f 35,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel Aqua Indoor gaat maandag weer open. Verloskunde en spoedhulp MCM op kantooruren. Paardrijden mag in bos met herkenningsplaatje. Bijna 70 parkeerplaatsen extra bij AH 'Walm' v. Weedestraat. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel Actueel Cabrio biedt artiesten fatsoenlijk onderdak. Voetpad op overweg aan de Talmalaan. Gemeenteraad Soest-D. komt natuur bekijken. Vreemde karakters (1). Familieberichten 6 Kleine advertenties 6 Varia Programma Gildefeesten. Eddy Sevink beklimt vulkanen. Alle Bommel-figuren op een rijtje. Spirituele Kring Soest start nieuw seizoen. Op Soest 8 Russisch ensemble 'Rodina' in Cabrio-theater. Soest hervonden. Soest 50 jaar geleden. Drakenspuug' in Cabrio. SLAS-poëziewandeling. Meningen van lezers. Soesterberg Joerek Zygmund betreurt einde jumelage. Publiek actief betrokken bij reddingsactie. Vervanging riool bij school De Postiljon. Waterschap wil meer duurzame energie. Varia Fietsboot Eemlijn moet deze week pendelen. 'Dijken langs Eem moeten hoger en zwaarder'. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. Informatierubrieken. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58, Soest - tel. 601 25 00 Birkstraat Telefoon Een sterke daling van woning inbraken; veel voorkomende criminaliteit die afneemt, min der ongevallen en een lichte stijging van geweldmisdrijven. Dat is de balans van het eerste half jaar van 2001 in het dis trict Eemland noord (Soest, Baarn, Bunschoten, Eemnes), zo blijkt uit de rapportage van de politie. Meest opvallend in het verslag is het aantal woninginbraken dat ren opzichte van dezelfde periode vo rig jaar daalde van 262 naar 183. De dalende trend van de laatste jaren, die in 2000 even werd door broken, heeft zich daarmee weer voortgezet. Volgens de politie is dit wellicht te danken aan het pre ventiebeleid. In het district werden tot nu toe ruim 12 duizend wonin gen voorzien van een preventiead vies dat door iets meer dan de helft van de huishoudens werd uit gevoerd. 'In vergelijking met regio nale cijfers, die aangeven dat het aantal woninginbraken stabiliseert, zijn de cijfers van Eemland noord verheugend', stelt de politie. In 1999 werden in de eerste zes maanden 218 inbraken gepleegd, in het jaar ervoor 312. Ook de veel voorkomende crimi naliteit nam af, van 1485 naar 1201. Auto's waren 395 keer (was 583) doelwit van dieven of inbre kers; het aantal fietsen dat ver dween bedroeg 242 (361). De voorgaande zes maanden werd er De politie heeft vrijdagavond de wapenstok gehanteerd om een 35-jarige Soesterberger aan te houden. Dat was nodig volgens de politie, omdat de man zich hardhandig verzette. Hij stompte een agent tegen diens hoofd en bedreigde hem en zijn collega later op weg naar het bureau. De man reed 's avonds rond half tien op de Richelleweg en werd ge controleerd op alcoholgebruik. De eerste test wees uit, dat hij te veel op had, maar hij wilde kennelijk niet mee naar het bureau voor de ademanalysetest en ging in een bokshouding staan. Hij bleek niet tot rede vatbaar en stompte een van de agenten. Die pakten daar op hun wapenstok en dwongen de man in de surveillancewagen plaats te nemen. Onderweg uitte de man bedreigingen aan het adres van de politiemensen. Op het bureau blies de man 1,55 promille, terwijl maximaal 0,5 is toegestaan om nog actief aan het verkeer te mogen deelnemen. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en de politie maakte proces-verbaal op tegen de Soesterberger. De agent die een stomp had ont vangen, raakte daarbij gewond aan zijn hoofd en moest zich voor on derzoek in het ziekenhuis melden. wel iets meer vernield: 564 om 541. De politie denkt de auto-crimina- liteit een flinke slag te hebben uit gedeeld met de aanhouding van vijf verdachten. Het gaat om men sen van buiten Soest, die in het voorjaar gefaseerd werden opge pakt. Volgens de politie gingen ze regelmatig in groepsverband in de regio op pad. In hoeverre het pro ject 'Niets erin, niets eruit' een rol speelt, valt niet te zeggen. Mede werkers van de politie delen regel matig folders uit, waarin burgers geattendeerd worden op preven tieve maatregelen. Een lichte stijging viel het afgelo pen halfjaar waar te nemen in het geweld. Er vonden 123 misdrijven (was 118) plaats, waarvan 80 mis handelingen. De politie loste 56 mishandelingen en 20 andere ge weldmisdrijven op. Onder geweld misdrijven vallen ook de straatro ven. Het aantal daarvan halveerde tot zeven. Verder vond er één moord plaats. Dat was in Soester berg, waar een zoon zijn vader om het leven bracht. Deze zaak was binnen een dag opgelost. In de eerste helft van dit jaar wer den tachtig jongeren een alterna tieve straf via het HALT/STOP- project. Minderjarigen die hun boekje te buiten gaan, krijgen als straf een werktaak opgelegd in een poging hen op het rechte pad te krijgen. De politie is overtuigd van het positieve effect van HALT/ STOP en zal zich blijven inzetten op het gebied van jeugd en ge weld. Hiervoor wordt onder meer een speciaal flexteam ingezet, dat steeds in een ander district aan het werk gaat. Twaalf Soester jongeren die in oktober vorig jaar een 16-jari- ge plaatsgenoot in elkaar schopten en sloegen, moeten gezamenlijk ruim een week op een leer- en werkkamp. Om overdag te werken en 's avonds te praten en na te denken over hun gedrag. Verder moeten ze een schadevergoeding van 3180 gulden aan het slachtof fer betalen. Dat besloot de Utrechtse recht bank vrijdag. Van de daders moest alleen een negentienjarige jongen zich verantwoorden voor zijn aan deel in de uitbarsting van 'zinloos geweld', zoals de voorzitter van de rechtbank het noemde. Hij is de enige meerderjarige van de daders, en kreeg twee maanden voorwaar delijke celstraf en 124 uur taak straf. De elf anderen kregen alleen de taakstraf en moeten meebetalen aan de schadevergoeding. De daders deden maandag 23 ok tober jl. mee aan het jaarlijkse buurtvoetbaltoernooi van Hees. Ze speelden voor Smitswegers en de Hazepadhangers. De Smitswegers - die meenden de jongen een les je te moeten leren, omdat hij zich in het veld zou hebben misdragen - zouden buiten het terrein van de voetbalvereniging een speler van de Stumpers hebben opgewacht. De negentienjarige dader (van de Hazepadhangers) nam dat waar toen hij het complex verliet. Hij vertelde de rechtbank dat hij zag hoe het slachtoffer van zijn fiets werd geslagen en vervolgens mas saal werd getrapt en geslagen, ter wijl deze op de grond lag. In plaats van het slachtoffer te hulp te schie ten, mengden hij en zijn teamge noten zich in de kluwen schoppen de jongens. Vervolgens zouden hij en zijn teamgenoten ook geslagen en geschopt hebben. Massale geweld De mishandeling stopte pas toen de politie arriveerde. Het slachtof fer had toen onder meer een nier, een schouder en enkele ribben ge kneusd. De rechtbank meende dat hij door het massale geweld ook het leven had kunnen laten. Zij veroordeelde alle verdachten voor poging tot doodslag. De groep was weliswaar niet van plan geweest de Soester te doden, maar had het ri sico genomen dat het zou kunnen gebeuren, aldus de rechtbank. De negentienjarige beweerde dat hij zelf maar eenmaal had ge schopt, getuigen verklaarden dat hij vaker had geschopt. In elk ge val dachten de oudste verdachte en zijn teamgenoten van de Hazepad hangers dat zij ook een appeltje te schillen hadden met het slachtof fer. Zij vermoedden, dat hij dege ne was geweest, die een meisje uit hun team een elleboogstoot had gegeven. Later bleek dit vermoe den onterecht was. Achteraf be greep de oudste dader zelf ook niet waarom hij zo had gereageerd. 'Normaal ben ik helemaal niet zo', zei hij tegen de rechtbank. Zijn advocaat wees erop dat zijn cliënt, evenals zijn elf minderjari ge medeverdachten, een blanco strafblad heeft. Bij haar vonnis hield de rechtbank rekening met de jeugdige leeftijd van het meren deel van de daders, maar ze wees hen nadrukkelijk op andere ge welddadigheden, waarbij slachtof fers het leven verloren. De rechtbank volgde het advies op van de reclassering om zowel de leden van de Smitswegers als de Hazepadhangers die hadden mee gedaan aan het geweld, gezamen lijk op kamp te sturen. Overdag moeten de jongeren werken en 's avonds moeten zij zich verant woorden voor hun gedrag. ii De forse afname van het aantal ongevallen (van 726 naar 474) is niet helemaal waarheidsgetrouw, omdat de politie gevallen met al leen lichte materiële schade niet meer registreert. Ze houdt wel alle ongelukken met persoonlijk letstel bij. Tot nu toe waren dat er 110, tien minder dan in 2000. Het aan tal dodelijke ongevallen (2) bleef gelijk. Resultaatsprijs Het district Eemland noord heeft het, in vergelijking met de andere negen districten in de Utrechtse regio, niet slecht gedaan in 2000. Het boekte de beste resultaten en kreeg daarvoor onlangs de Resul taatsprijs 2000. Bij deze verkiezing wordt gekeken naar de criminali teitscijfers van het gebied en hoe het district de zaken intern heeft geregeld. Tot nu toe zet het posi tieve beeld van 2000 zich voort, aldus de politie Eemland noord. Wie in Soest de politieberich ten in de lokale en regionale media volgt, waant zich op dat gebied wellicht in een oase van rust. In werkelijk heid is er veel meer aan de hand, maar de afdeling voor lichting van de Regio Politie Utrecht is de laatste jaren bij zonder selectief in het naar buiten brengen van (crimina- liteits-)zaken. Verkeerscontroles zijn er vrijwel dagelijks te lezen op de website van de politie. Parkeerbonnen, bekeuringen voor te hard rijden en andere boetes vechten op de site om een plek. Voor woning inbraken, autokraken, winkel diefstallen en andere delicten is kennelijk geen plaats meer, ze zijn in ieder geval zeldzaam ge worden in de overzichten van de politie. Het heeft te maken met het be leid dat de politie begin vorig jaar inzette. Om het veiligheids gevoel van de burgers te bevor deren, acht de politie het raadza mer niet te strooien met misdrij ven en delicten. Totdat er een aantal zaken is opgelost door de aanhouding van verdachten/da ders. Dan schroomt de politie niet zich in het openbaar op de borst te kloppen. Gezien dat laatste is het enigszins merkwaardig dat de politie Eem land noord de cijfers van de af gelopen zes maanden niet wilde prijsgeven, toen de redactie Eemland van Dagblad De Gooi en Eemlander daar drie weken geleden om vroeg. 'Geen tijd', was de reactie van de politie, al dus een journalist van die krant. De Gooi en Eemlander deed ver volgens een beroep op de open baarheid van bestuur met als ge volg dat de volgens de politie over het algemeen positieve half jaarcijfers gisteren alsnog publie kelijk werden gemaakt. 'Van mopperen word je niet oud'. Dat is het levensmotto van mevrouw W. Dievenbach- Meyboom en zij kan het weten, want vrijdag vierde ze haar 105de verjaardag. De oudste burger van Soest kreeg 's mid dags bezoek van de eerste, bur gemeester Koos Janssen en zijn vrouw. Dit tweetal zong met enkele fami lieleden en medewerkers van Groot Engendaal 'Lang zal ze le ven' voor de jarige die zelf met grote regelmatig liedjes neuriet. Na het zingen van de gasten begon ze daar pardoes mee. Voor degenen die vaak of regelmatig in haar om geving vertoeven, is dat niet op merkelijk. 'Ze is altijd vrolijk, dat is haar geheim. Ze is nog heel pienter en heeft ook veel goede momenten, maar na het slapen is ze altijd nog een beetje vermoeid', aldus een kleindochter. Tijdens de visite van het echtpaar Janssen was mevrouw Dievenbach ook nog enigszins slaperig, maar toen haar kleindochter ernaar vroeg, wist ze wel degelijk te mel den dat ze 105 jaar was geworden en de burgemeester ter ere daar van naar het verzorgingshuis aan het Boekweitland was gekomen. Daar woont ze sinds 1986. Twee jaar later overleed op 94-jarige leeftijd haar man aan wie ze in In donesië haar jawoord had gegeven. Grootbloemige Dahlia in diverse kleuren Van 1£^5 nu voor €4,52 Intratuin Amersfoort, Amsterdamseweg 139, 033-4611203 Intratuin Nijkerk. Het Spaanse Leger 1, 033-2457644 Mevrouw Dievenbach, omringd door familie en het burgemeesters echtpaar. Mevrouw Dievenbach werd op 27 juli 1896 in Rangkas Bitoen op West-Java geboren. In voormalig Nederlands-Indië woonde ze ver der op Sumatra, Borneo en Cele bes, als 15-jarige kwam ze even naar Nederland, maar ze keerde terug naar haar geboorteland om zich uiteindelijk in 1946 in Neder land te vestigen. Haar man open de een apothekerszaak in Apeldoorn, later woonden ze in Den Haag en vijfjaar in Leerdam, voordat het echtpaar in 1*976 naar de Veenbesstraat in Soest kwam. Daar woonden ze nog tien jaar zelfstandig. 'Het laatste jaar maak ten ze daar gebruik van 'tafeltje- dek-je', maar dat vond oma maar niets', herinnert een familielid zich. In Groot Engendaal zijn de maal tijden kennelijk wel naar haar smaak, want ze eet graag. Ze heeft het er naar haar zin en is ze een graag geziene bewoonster. Het echtpaar kreeg drie kinderen, van wie de twee jongsten inmid dels zijn overleden. De oudste is nu 80. kilo krat 24 flesjes vers van 't mes 100 gram zak 10 stuks varkensvlees kilo kilo BEDRIJFSSTOFFERING WONINGSTOFFERING MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035 - 602 42 94 De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Zaterdag 4 augustus 15:00 Folklore-ensemble 'Rodina' (Rusland), Cabrio- theater, Soesterbergsestraat 140; f 10,00/f 15,00. Woensdag 8 augustus 14:30 Familievoorstelling 'Drakenspuug' Cabrio-theater, Soesterbergsestraat 140, f 7,50/ f 5,00 (bon Soester Courant). In de zomermaanden krijgt het Reinigingsbedrijf Midden Ne derland (RMN) nogal eens klachten over maden in de brui ne containers voor groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Ook klagen mensen vaak over stank uit de container. Om de overlast van maden en stank in de bruine GFT-contai- ner te voorkomen geeft de Rei niging het volgende advies: wikkel 's zomers tijdens warme perioden vlees en vis in een oude krant en doe deze dan in de container die het eerst aan de beurt komt om geledigd te worden. Toch nog problemen? Bel dan met de RMN: #0800-7662000. Te veel vermogen betekent bij een bromfiets vaak, zo niet meestal, ook te veel geluid. Vorige week hoorden agenten van afstand een brommer aan komen rijden. Op de Dolderseweg hielden ze de be stuurder aan en namen ze hem mee naar het bureau, waar het voertuig werd gecontroleerd. Daar uit bleek dat de brommer was op gevoerd. Met een boete van 180 gulden op zak mocht de inwoner van Waveren zijn tocht lopend ver volgen. De openingstijden van het kan toor van de Soester Courant zijn gewijzigd. Op de volgende uren kan men terecht in het pand aan de Van Weedestraat 227. Maandag: 9:00-17:00 uur. Dinsdag: 10:00-16:00 uur. Woensdag: 10:00-17:00 uur. Donderdag: 10:00-16:00 uur. Vrijdag: 10:00-15:00 uur. De klachtendienst voor de be zorging is woensdag tussen 18:00 en 18:30 uur te bereiken op het gebruikelijke telefoon nummer: 6014152. Buiten de openingstijden kun nen mededelingen voor de re dactie en de advertentieafdeling worden ingesproken op het ant woordapparaat. Hetzelfde geldt voor klachten. De Soester Courant is verder bereikbaar per fax (6024904) en per e-mail: soestcrt@wanadoo.nl kook- en tafelcultuur kado eu design Zie pagina 7 Voorheen: Makelaardij idaaf REGIOMAKELAARS Burg. Grolhestraat 13, SOEST BuijsRegiomokelaars.nl ra Soesl@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO!

Soester Courant | 2001 | | pagina 1