SUBARU SOI Verdwenen Soest hervonden I Soest 50 jaar geleden Russisch folklore-ensemble zaterdagmiddag in Cabrio Joerek! Thema h TAPIJTTEGELS OP SOEST! Vreemde karakters (2) SLAS-poëziewandeling door bos van Pijnenburg 'Drakenspuug' in Cabrio WOENSDAG 1 AUGUSTUS 2001 SOESTER COURANT PAGINA 8 Jongen vlucht op onverzekerde bromfiets specialist in AU Wheel Drive AWD Grote brand in de Birkstraat. Eerste tocht op 22 augustus! Jongerengezelschap 'Rodina' uit Voronezh Meningen jj van lezersj Dichterlijke vrijheden Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 lezers Cursusprogramma 2001-2002 van het Utrechts Archief Woensdag 8 augustus, 14:30 uur soesterScourant abrio VOORDEELBON: f 2,50 korting 'Drakenspuug' opwoensdag 8 aug. 2001 (14.30 uur) Gynaecoloo Van 15 tot en We vermoedden al dat het huisje op de foto van Verdwenen Soest van 20 juni bij Soesters herinnerin gen zouden oproepen en we kre gen gelijk. Al gauw kwamen de verhalen over dit stukje verdwenen Soest los. Het huisje, eind acht tienhonderd gebouwd, heeft ge staan aan de Lange Brinkweg nummer 45, precies tegenover de Korte Kerkstraat. Het is in 1969 opgeofferd voor de toegang naar de nieuwe brandweerkazerne, op dezelfde plaats waar de in 1999 de nog nieuwere en modernere brandweerkazerne van Soest is verrezen. De heer R.W. Hoksbergen belde en vertelde ons dat zijn grootmoe der, Elisabeth Voskuilen, er als jong meisje van elf jaar is komen wonen. De familie Voskuilen komt oorspronkelijk van een boerderij uit Hoogland. Hun boerderij ging in vlammen op en dan was je in die jaren rond de eeuwwisseling 1900 'stadskind', je had niets meer. Zij vertrokken naar Diever in Drente en probeerden in de turf wat te verdienen. Daarna verhuis de het gezin naar Hilversum en vandaar naar het huisje op de foto aan de Lange Brinkweg. Met ne gen kinderen hadden zij het niet breed. Vader Voskuilen werd op Soest bakkersknecht en in het huisje kreeg de geit nog de mees te ruimte toegewezen, want die gaf melk. Elisabeth, geboren 10 maart 1904 in Diever, was een vrolijk meisje. Ze trouwde op 9 juli 1929 vanuit dit huisje met Roelof Hoksbergen geboren te Amersfoort en zij gin gen wonen aan de Birkstraat, te genover het Witte Huis. Uit dit huwelijk zijn de vele in Soest be kende nazaten Hoksbergen voort gekomen. Elisabeth, 'Moes', over leed 27 oktober 1995 te Soest. Het huisje is vele jaren in tweeën bewoond geweest. Volgens adres boek van 1924 woonde G. Visch er ook met Wed. T. Bus en J.C. van Dolderen. Visch was postbe ambte, later hoofdbesteller. Het gezin telde twee meisjes en drie jongens. Op de foto zien we ach ter het huisje nog een huis staan. Hier woonde voor de oorlog An- ton Schouten, volgens het adres boek van 1934 boerenarbeider. De heer Ten Haaf vertelde dat het huis in de oorlog door de luchtbe scherming in gebruik is geweest. 'In een van die kamertjes moesten we gasmaskers testen, vertelt ex- brandweerman Zoetenlief. 'We kregen BB-les van de oude Groart. Er was ook een vuilstortplaats ach ter. Wij liepen er vaak busjes of andere rommel te zoeken.' Na de oorlog woonde Arie Bouw huizen, de melkboer, er, maar hij verhuisde later naar de Prins Bern- hardlaan. Als laatste is de familie Pieper er komen wonen. Ook een groot gezin. De heer Zegwaard heeft de afbraak van de twee huis jes in 1969 van nabij meegemaakt. Hij woont nog steeds op Lange Brinkweg 49 tussen de kazerne en de REMU. Terug naar het voorste huisje. In 1966 trouwde Theo Steenkamp, en hij en zijn vrouw Francis kwa men aan de voorkant van het huis je bij Visch in te wonen. Francis vond het heel romantisch. Hun oudste zoon werd er geboren. Francis herinnert zich nog wel de erker met de mooie rode rozen en de losgebroken koe die met zijn kop door het slaapkamerraam keek, de huur van zes gulden per week en de wat vreemde hoofdbe woner, de heer Visch, gek op vrou wen. De heer Visch was naast Ik heb hem gezien, het zwijgzame overblijfsel van wat eens Mac- Tse Dong was, en wel in de verhou ding 35:5. Eerst 35 minuten wach ten, sjokken in de felle zon en in 5 minuten door het mausoleum. Het bezoek is gratis, maar feitelijk be taalt bijna iedereen ervoor. Tassen mogen niet mee naar binnen en dienen afgegeven te worden in een depot naast het nationale museum, en daar betaal je wel voor. Er zijn zoveel bezoekers dat de menigte in een grote lus naast het gebouw wordt geleid, onder voortdurend getetter van megafoons van sup poosten en andere regelaars. Het pad naar de eeuwigheid is gemar keerd en waag het niet voortijdig uit te treden. Het was ruim 35 gra den C° en telkens kreeg ik een pa raplu-pen in mijn nek geprikt die diende als parasol. Terwijl we gedwee voortschuifel- den, kwam een grote Chinees in witte jas naast de afzetting de trap pen van het mausoleum af. Zeker de balsembaas die even gekeken had of Voorzitter er nog netjes bij lag. Hij liep met opgeheven hoofd en keek over de menigte heen. Zo hoort het ook. De macht is er na mens het volk, maar bemoeit zich er verder niet mee. Bij het opgaan van de trappen wachtten ons twee verlichtingen: de schaduw van het gebouw en even later de gekoelde hal. De rij splitst zich in tweeën en gaat in grote bochten om het standbeeld, d.w.z. zitbeeld van MTD. Hij kijkt als een vriendelijke vader naar het Tiananmenplein in de richting van zijn eigen portret aan de overkant. De plek is in groter verband sym bolisch: precies in de lijn, mis schien wel tot op zijn neus nauw keurig, van de nationale vlag tot aan de poorten van de Verboden Stad. Na de zaal komen de rijen weer bij elkaar om weer uiteen te gaan om het glazen huisje met het lijk. Na dat imposante zitbeeld een klein gevalletje onder een vlag met een wat roze hoofdje. Daaruit zijn al die citaten gekomen waar de Rode Gardisten miljoenen mee om de oren hebben geslagen: verne derd, geterroriseerd, omgebracht. Na zo lang wachten vond ik dat ik recht had de Grote Roerganger eens goed te bekijken. Ik boog voorover om het profiel eens te zien. Mocht niet. Doorlopen. Er zijn vele wachtenden achter u. En zo sta je in een mum weer buiten tussen de toeristenbusisness met Mao-prullaria. De beste manier om door Peking te fietsen is c.e Cliinese. 'Go nati- ve!' De vuistregel luidt: rij zolang mogelijk door, want zodra je aar zelt schiet een ander in het gaatje voor je. Bij opstoppingen die hier regel zijn, wurm je je tussen de auto's, vrachtwagen en bussen door. Dat doen fietsers en ander verkeersgrut van de andere kant ook, dus kom je wel eens voor ver rassingen te staan. Is er geen gat dan ga je over het trottoir of wat daar op lijkt. De voetgangers kij ken er niet van op. Bij veel kruis punten staan de auto's op het weg dek wel voorgesorteerd, maar er is maar een (1) licht voor. De fietsers en brommers staan op een soort ventweg en zodra het verkeer van jouw kant begint te rijden kom je in een soort branding. Het rechts- afslaand verkeer probeert de vent- weggers voor te zijn en te snijden. Terwijl je je daar door heen werkt komt de tweede golf. Het linksaf- slaand verkeer van de andere kant. Zo bereik je in schokken de over kant waar verkeer van rechts dat jouw kant op wil je ook nog net weer voor wil zijn. De hele ma noeuvre kan zo lang duren dat in middels het dwarsverkeer zich ook op het plein stort. De chaos is compleet. Hoe meer fietsers er zijn hoe veiliger ik me voel. Er was eens een auto die geheel door fiet sers was ingesloten. Als een sprinkhaan die door mieren naar het nest wordt gesleept. Interessant detail: het was een zwarte Audi met een bijzonder kenteken. Zo was de status ingesloten door de werkers. Na vijf dagen Peking ben ik naar de Muur gegaan. 75 Km naar Ba- daling in het noorden. Gelukkig zijn de richtingaanwijzers op be langrijke punten in twee schriften. Ik prent de vreemde kartakters goed in om ze de volgende keer te herkennen. Die Muur heb ik beklommen. Bij de piramide van Austerlitz is het rustiger. De Muur moest wilde Mongolen tegenhouden, maar wordt nu bestormd door nomaden van een andere soort. Ik dacht, ik loop net zolang door tot ik ieder een achter me gelaten heb. Het deel dat ik beklom (bij de Juyong- pas) liep echter dood. Verkeerde keus en de ergernis een domme toerist te zijn. Ik zit nu weer in Peking en ga mor gen naar Qingdao dat voor de wa tersport deelt in de vreugde voor het organiseren van de Olympische Spelen in 2008. Jan Postenia Peking, 15 juli 2001 postbode ook vaste drager bij een begrafenisondernemer. Hij had een donker pak met jas met veel borst- en schoudertressen en een zwarte hoge hoed. Als de dood had toegeslagen en Visch in actie moest komen, kwam een grote man op een grote fiets met dubbe le stangen dit melden. De Rus, werd hij genoemd, en als Visch niet thuis was sprak hij in dialect tot Francis: 'Kunt u tegen Visch zeggen dat hij donderdag een dood moet graven?' In 1969 is het huisje door gemeen te opgekocht voor een nieuwe brandweerkazerne. Theo en Fran cis zijn naar de Van Goyenlaan verhuisd. Zij wonen nu in Nijkerk, maar Francis werkt nog steeds in de verzorging op Mariënburg. Zo kwam zij daar toevallig later ook bij mevrouw de Beer-Voskuilen. Deze had boven haar bed de foto van dit huisje hangen. Wat bleek? Mevrouw de Beer -Voskuilen is in het huisje geboren en Theo en Francis hadden er een paar jaar gewoond. Na haar dood heeft Francis van de familie De Beer (via Meta) de foto gekregen als herinnering. De heer Ton Beuken belde als eer ste. Hij weet dat het huisje aan de Lange Brinkweg stond. Er stonden twee boerderijen en een met nog een huis erachter. Beuken (83 jaar) vertelt met verve over zijn jeugd en de tijd dat Soest nog maar 8000 duizend inwoners telde. Hij woon de aan de Steenhoffstraat, daar waar nu de gebroeders Van Woer- kom zitten. Vader Beuken (onder wijzer) verkocht het huis en stuk land aan de heer J.J. Koelman. Die heeft het afgebroken en op de plek een geheel nieuw pand gebouwd. Manufacturenzaak 'De Vlijt'. Beu ken zat als jongen veel in de pol der aan het water. Als de polder volliep kwam het water tot aan achter aan de boerderijen. De jon gens van de Melm konden dan niet op school komen, en daar waren de andere kinderen best een beet je jaloers op. Beuken viel als jon gen een keer bij de grote Melm- van de pont. Hij riep om hulp maar niemand hielp. Al klauwen de wist hij toch aan de kant te ko men. 'Vanaf dat moment kon ik gelijk zwemmen', vertelt hij laco niek. We gaan met Beuken nog even de Korte Kerkstraat langs. Bij de Petrus en Pauluskerk woonde bakker Van Oordt. Daarachter Reijersen en dan Jan van Hees, de kapper. Die deed ook iets in kle ding. Volgens Beuken de meest arbeidzame mensen van Soest. Dan de Lange Brinkweg over en daar stond dan het huisje van de foto waar vele Soesters nog zulke aardige herinneringen aan hebben. Een 12-jarige bromfietser uit Soest trachtte woensdagmorgen te ont komen aan de politie. Die zag hem rijden en wilde hem controle ren, maar de jongen gaf vol gas en nam via diverse steegjes de benen. De bromfietser nam daarbij veel risico. Uiteindelijk lukte het de politie om hem op de Hartweg aan de kant te zetten. De jongen kreeg een bekeuring voor het rijden op een bromfiets, terwijl hij nog geen 16 jaar oud was, voor het feit dat het voertuig onverzekerd was en voor technische gebreken aan de brom fiets., Kinder- en jongerentelefoon 0800 - 0432 ify Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: iemand verliezen gepest worden verliefd zijn sexualiteit geen onderdak ziek zijn je uiterlijk geslagen worden alleen zijn ruzie verslaving Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 Uit de Soester Courant van Vrijdag 31 juli 1951 Zaterdagmiddag is de kapitale boerderij van de landbouwer P. Wantenaar Wzn., Birkstraat 79, alhier, grotendeels in de as gelegd door een brand, welke ontstond in een der twee hooibergen, die in de boerderij stonden. Te ongeveer 2 uur zag de echtge note van de heer Wantenaar vlam men slaan uit de 4-roedige hooi berg, waarom zij haar man waar schuwde, die zich ter ruste had gelegd. Deze greep onmiddellijk een schuimblusser en trachtte de hooi- bergbrand te blussen. Andere te hulp gesnelde personen hielpen eveneens met schuimblussers, doch twee van de vijf apparaten werkten niet. Het bleek echter al spoedig, dat op deze wijze de vlammen niet konden worden ge doofd. Te ongeveer kwart over twee heeft een bewoner van de Birkstraat de brandweer gealar meerd en daar deze met zijn tele foon op het net Amersfoort is aan gesloten, ook getracht de Amers- foortse brandweer op te bellen. De Soester brandweer was binnen 5 minuten ter plaatse met de ne velspuit, waarvan de loeiende sire ne het uitermate drukke verkeer op de hoofdweg aan de kant had Een motorspuit en een materiaal wagen volgden spoedig, waarna direct de brandput, welke op het terrein van deze landbouwer aan de rand van de weg ligt, werd in geschakeld. De nevelspuit, die bij aankomst was doorgereden tot vlak bij de brand, was reeds met twee slangen doende de vuurzee te bestrijden. De brandende hooiberg zette in middels 'n tweede hooiberg, wel ke naast de eerste stond, in brand, terwijl het vuur ook oversloeg op de houten schuur, waarin o.m. va ten teer en carbolineum waren ge borgen. Deze 3 brandende objecten ver oorzaakten een enorme hitte en ene grote vlammenzee. Het was dan ook geen wonder dat 't rieten dak van de boerderij, welke slechts 9 meter van de vuurhaard stond, vlam vatten, hetgeen mede een gevolg was van de westenwind, die de vlammen naar de boerderij dreef. De brandweer kon met de twee stralen van de nevelspuit op de vuurhaard niet veel uitrichten, waarom vooral getracht werd de boerderij te behouden. Spoedig was ook de motorspuit in werking, maar deze moest ook de watervoorraad van de nevelspuit aanvullen. Daarbij kwam, dat de brandput zo nu en dan het beno digde water niet kon aanvoeren, waardoor de druk op het water aanmerkelijk verminderde. Het was een hopeloos werk voor onze brandweermannen om het vuur meester te worden, waardoor ook de boerderij hoe langer hoe meer door 't vuur werd aangetast, hetgeen ook het geval was met één der slangen van de nevelspuit, waardoor deze werd uitgeschakeld. Toen een tweede brandput, welke 500 meter verder ligt, eveneens werd aangesloten, bleek dat deze reeds was leeggezogen door de eerste. Het woonhuis ging in vlammen op en alleen van het achterhuis bleef een deel van de onderbouw in tact. Dank zij de hulp van vele voorbij trekkende vacantiegangers werden het meubilair en de landbouwma chines gered. De hooibergen gingen grotendeels verloren, evenals de houten schuur, welke tot de grond af brandde. De brandweerlieden, die tussen twee vuren hun werk deden en waarvan er enkelen onwel werden door de rook, schrokken op een bepaalde moment, toen enige mu nitie ontplofte. Waarschijnlijk is een verborgen mitrailleurband door de vlammen aangetast, als gevolg waarvan de kogels afgin gen. Tot 1 uur 's nachts heeft de nevel spuit gewerkt, terwijl de motor- spuit na 5 uren spuiten moest wor den uitgeschakeld, daar de put te weinig water gaf. Dat deel van het hooi, dat nog niet was verbrand, werd op het weiland uitgespreid en zal waarschijnlijk nog als veevoeder kunnen worden gebruikt. Het gezin Wantenaar werd bij fa milie ondergebracht. De brand trok grote belangstelling van de stroom vacantiegangers, welke onze hoofdweg passeerde en 6 man politie was nodig om op stoppingen in het verkeer te voor komen. Op het terrein van de brand waren aanwezig onze Burgemeester, de hoofdinspecteur van politie, wet houder K. de Haan, alsmede de districtsinspecteur voor het Brand weerwezen in Utrecht en Noord- Holland, de heer J.B.H. Roelofs. Over de oorzaak van de brand kan slechts worden gemeld, dat deze niet is veroorzaakt door hooibroei. Of het hooi door kinderen of door anderen is aangestoken, is niet'te zeggen. Een uitvoerig onderzoek werd direct ingesteld. Verzekering dekt de schade, wel ke zeer aanzienlijk is. LOSTE LEGGEN MET BITUMEN RUG. CASH CARRY MEENEEMCENTER 20.000 HEUGA-tap van ƒ33;85- voor r togel (van Jiow) Géén bezorqloon, leggen door gehele land mogelijk. Bij aanschaf van Kela tegeltapijt worden uw benzinekoslen vergoed. FABRIEKSWINKEL TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN te RENSWOUDE, Ulrechtseweg 4, BEL VOOR GRATIS KIEURENINFO 031 8-571 225, WWW.vanheugten.com zondags gesloten In de aankondiging van de poë- ziewandelingen door het bos van Pijnenburg, die de Stich ting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) binnenkort orga niseert, is in de Soester Cou rant van vorige week een sto rende fout geslopen. De eerste wandeling vindt plaats op woensdag 22 augustus (niet 27 augustus dus); de tweede op woensdag 5 september, zoals correct werd vermeld. Geïnspireerd door de prachtige uitgave van de Soester journalist Hans Kruiswijk 'Ver van het ge woel der wereld' (een impressie van het landgoed Pijnenburg) heeft de Stichting Literaire Activi teiten Soest (SLAS) samen met de auteur een poëziewandeling uitge zet door het Soester gedeelte van dit bosgebied. Onderweg vertelt Hans Kruiswijk historische bijzon derheden over diverse plekken in dit bosgedeelte, en lezen bestuurs leden van de SLAS enkele natuur gedichten van H. H. ter Balkt, Gerrit Achterberg, J. C. Bloem, Hans Andreus en andere poëten. Deze verzen worden aan het begin van de rondwandeling uitgedeeld. De wandeling start bij het voetbal veld van Hees aan de Verlengde Oude Utrechtseweg te Soest, voert over Pijnenburg Zuid (het huidige Laag Hees) en duurt ongeveer an derhalf uur (5 km). Halfweg wordt een glas fris of glaasje wijn aange boden door Boekhandel Van de Ven. De voettocht staat open voor maximaal 15 deelnemers. In principe worden er twee wande lingen gehouden: een in augustus, de ander in september. De eerste vindt plaats op woensdag 22 au gustus, vanaf 19:00 uur; de twee de op woensdag 5 september, van af 18:30 uur. Kosten: vijf gulden per deelnemer, inclusief een drankje. Aanmelding Aanmelding wordt zeer op prijs gesteld, zodat de organisatie weet hoeveel deelnemers er verwacht kunnen worden. Wie wil meewan- delen kan zich opgeven op twee adressen: Boekhandel Van de Ven, Zuid promenade 1, §8(035) 6012419, fax 6020135, e-mail info.vandeven@libris.nl Openbare Bibliotheek, Willaert- straat 49, §8(035)6095811, fax 6095801, e-mail bibliotheek@obsoest.nl. Voor nadere inlichtingen: §8 (035)6014283. Via de stichting Zeeuwse Kle derdracht heeft het bestuur van openluchttheater Cabrio be slag weten te leggen op een voorstelling van het folklore- ensemble 'Rodina', dat uit een 40-tal leden bestaat die onder gebracht worden in gastgezin nen in Goes en omgeving. Op die manier is het mogelijk het ensemble een gratis verblijf in Nederland te garanderen. Dit jaar verblijven ze van 31 juli tot 10 augustus in Zeeland en verzor gen acht voorstellingen in Neder land. Onder leiding van mevr. Ta- tiana Tchetverikova verzorgt het jongeren-folklore-ensemble 'Rodi na' uit de stad Voronezh in Rus land een voorstelling vol Russische folklore, perfect uitgewerkte dan sen, een grote verscheidenheid aan kunst, mooie experimenten in de moderne choreografie en bijzonde re en originele interpretaties van volksdans, die gebaseerd zijn op het begrijpen van de nationale folklore. Onder een 'dichterlijke vrijheid' wordt vaak verstaan dat men ter wille van het resultaat wel eens wat speelt met de taal om te zeggen wat men wil zeggen. Daar dacht ik aan toen ik de columnist Visser las in de Soester Courant van 25 juli 2001. Meestal is het wat gewauwel zo op de rand van de krant, nauwelijks de moeite waar om te lezen, laat staan om op te reageren. Maar.... als over belangrijke zaken voor Soest en Baarn, zoals het voortbestaan van het zieken huis Molendael, pertinente onzin wordt geschreven en het stukje ook (Zoals vaker dit soort stukjes) de bedoeling lijkt te hebben iemand een kat te ge ven, moet wel eens wat rechtgezet wor den. Voorop staat dat als je ergens niet bij geweest bent, je best een verhaal over een bijeenkomst kunt schrijven. De heer Visser was niet in Baarn tij dens een 'discussie' over het ziekenhuis Molendael. Dagblad De Gooi- en Eemlander wel en deze krant bericht te uitgebreid en zorgvuldig over deze bijeenkomst. De heer Visser leest deze krant, maar leest wat hij wil lezen en niet wat er staat. Als je er bij bent ge weest of als je de krant goed gelezen zou hebben, blijft het gehakketak van een paar heren bij. Urenlang. Zonder uitzicht op enige resultaat van die dis cussie. Een discussie die er toch toe zou moeten leiden dat er daadwerke lijk gepraat en onderhandeld kan wor den over de toekomst. Een heer uit Baarn stond wat demagogisch te pra ten, maar had als concreet doel serieus genomen te worden door het bestuur van Molendael, vertegenwoordigd door de heer Brinkman, sinds 3 maan den in functie. De heer Brinkman gaf aan dat hij verantwoordelijk is voor het proces. Danis dus de heer Brinkman bevoegd afspraken te maken en heb je de mogelijkheid hem aan deze afspra ken te houden. Dat kan in een juridi sche procedure uiteindelijk heel be langrijk zijn. Juridische procedures zijn zonder goede voorbereiding vaak een hachelijke onderneming. Dat bleek ook wel uit de woorden van de platform vertegenwoordiger. Hij dreigde wel met procedures maar gaf ook aan dat eigenlijk de sterkte positie in deze ligt bij de ondernemingsraad. Dus, zo was mijn voorstel, leg die mogelijk proce dures maar in de kast (voor betere tij den cq. positie) en maak concrete af spraken. Brinkman pretendeert de pro ces-bewaker te zijn, dus pak hem aan op die positie. Hij heeft zich aan ge maakte afspraken te houden. Het plat form wordt daarmee ook serieus geno men en is volwaardig gesprekspartner, naast andere gesprekspartners met een formele positie, zoals de OR en de maatschappen. De PvdA-wethouder in Baarn snapte het niet. Anderen wel. Want inmiddels is, zoals ik heb voorge steld, het platform in gesprek. Het wordt ook omgebouwd tot een formele rechtspersoon; dat kan als het overleg niet de gewenste resultaten oplevert vanuit een dan verworven positie con crete stappen zetten. Zo zit dat. De heer Visser heeft het niet begrepen. Jammer dat je de rand van de krant moet volschrijven omdat er zoveel ruimte is en je niet weet waarover het gaat. Dan komt de dichterlijke vrijheid om de hoek, iets schrijven omdat het zo mooi staat maar ver van de werkelijk heid is. Jammer, een gemiste kans om als columnist ook in Soest de belang stelling aan te wakkeren om aan de belangen van Molendael te gaan den ken. Bert Krijger Fractievoorzitter WD, aanwezig bij een bijeenkomst in het kader van het behoud van Molendael. De voorstelling wordt uitgevoerd in de karakeristieke klederdrachten uit diverse streken. De dansers en danseressen worden begeleid door hun eigen orkest. Daarnaast wordt het programma afgewisseld door zangers en zangeressen die, even eens in de karakteristieke kleder drachten, een aantal Russische volksliederen ten gehore brengen. De groep 'Rodina' bestaat uit jon geren in de leeftijd van 13 tot 25 jaar. Zij maken deel uit van een van de grootste dansscholen in Voronezh, waar zo'n 250 leerlin gen reeds vanaf hun 3e jaar de na tionale dansopleiding volgen. Doordat de omgeving van Vorone zh bekend staat om zijn nationale folklore is de belangstelling voor dit cultureel erfgoed internationaal gezien enorm groot. De laatste jaren neemt de belang stelling in Nederland voor het ver zorgen van voorstellingen van vooral Oost Europese folklore-en- sembles steeds meer toe. Steeds meer dorpen en steden organise- 'Rodinauit het Russische Voro nezh treedt zaterdag op in Cabrio. ren internationale folklorefestivak, waar meerdere groepen aan kun nen deelnemen. De Zeeuwse orga nisatie nodigt bewust slechts één ensemble tegelijk uit en, laat deze groep op meerdere plaatsen in Nederland een volledige voorstel ling verzorgen. Op deze manier worden organisaties van zomereve- nementen in de gelegenheid ge steld om in de vakantieperiode een cultureel programma te brengen dat voor hun omgeving een meer waarde biedt en interessant is voor het publiek. Het wordt zaterdagmiddag 4 au gustus twee maal drie kwartier ge nieten in Openluchttheater Cabrio, Soesterbergsestraat 149. De voor stelling begint om 15:00 uur. Toe gang: 15,00; kinderen 10,00. Kaarten zijn o.a. verkrijgbaar aan de kassa van het theater, bij de VW en boekhandel Marjolein in Soesterberg. In september gaat het nieuwe cursusprogramma van Het Utrechts Archief van start. De cursussen en workshops zijn bedoeld voor iedereen die his torisch onderzoek wil verrich ten of het leuk vindt zich nieu we vaardigheden eigen te ma ken. Op 13 september begint de cursus Paleografie. Hierin leert men oude handschriften te lezen daterend uit de 14c tot en met 18c eeuw. Lijkt het in september allemaal nog Arabisch, aan het einde van de cursus in maart is men in staat een vrij moeilijk handschrift zelfstandig te ontcijferen. De teksten waarmee wordt geoefend hebben allemaal te maken met de geschiedenis van Utrecht, zodat men daar en pas sant ook nog leuke weetjes van opsteekt. Andere cursussen die worden ge geven zijn de cursus Genealogie, waarin men leert zelf een stam boomonderzoek leert te doen, en de Introductiecursus Onderzoek in Het Utrechts Archief, waarin men wegwijs wordt gemaakt op de stu diezalen van het archief. In samen werking met het Algemeen Rijks- archief te Den Haag is er een cur sus "Personen op Papier", die in zicht geeft in alle nationale archie ven waarin informatie over perso nen is opgenomen. Behalve algemene cursussen wor- den er ook workshops over speci fieke thema's als huizenonderzoek, biografisch onderzoek, onderzoek naar immigranten en onderzoek naar gezondheidszorg gegeven. De workshops duren één avond. De cursusfolder is verkrijgbaar bij Het Utrechts Archief, de openba re bibliotheken in de provincie, de VWs en RondOm aan het Dom plein in Utrecht. Het cursuspro gramma staat u ook op de websi te: www.hetutrechtsarchief.nl. Voor het toezenden van de folder of voor extra informatie kan men bellen met Het Utrechts Archief: 030-286 6611. De koning is zoek. De konin gin kan hem nergens vinden. Niet in de kast, niet achter de troon of onder het fornuis. De kok Hein probeert de treurige koningin op te vrolijken, maar niets helpt. Er is maar één op lossing: toverdrank! De toverdrank wordt helemaal in China gemaakt en de koningin en haar kok Hein gaan dus helemaal naar de andere kant van de aard bol. De toverdrank wordt daar ge maakt door twee draken, Jin en Jan. Ze leven diep onder de grond, maar het lukt de koningin en Hein toch om de draken te vinden. En - o nee, hè...! De toverdrank wordt gemaakt van... drakenspuug! In een uur gebeurt soms veel meer dan in zestig minuten. Je kunt er de tijd in vergeten, lachen, meele ven, griezelen, kijken naar alle be weging, zodat het na een uur lijkt alsof je heel ergens anders bent geweest en veel langer weg was dan de klok bewijst. Maar daar heb je wel Drakenspuug voor no dig. De voorstelling is geschikt voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Aan vang: 14:30 uur. Toegang: 7,50; kinderen met de kortingbon uit de Soester Courant 5,00. Kaarten zijn o.a. verkrijgbaar aan de kassa van het theater, bij de VW en boekhandel Marjolein in Soester berg. OPENLUCHTTHEATER (alleen voor kinderen t/m 12jaar) op de toegangsprijs voor de familievoorstelling Deze bon is geldig voor één kind Inleveren bij de kassa van het Cabrio-openluchttheater, Soesterbergsestraat 140 De borden die aangav Soest een jumelage was gaan met de Poolse stad Kedzierzyn zijn in Soest weggehaald. Sinds de ol banden in 1999 na tic werden verbroken, hei niets meer aan de tijd 1 de bevolking van Soeï beerde door het opzetti allerlei hulpacties de im van Kozle zo goed m< door de crisisjaren te he In Kozle echter staan de bo nog steeds, ofschoon het vorige week drastisch vern had kunnen zijn door de ge van hevige overstrominge grote schade hebben cange het zuiden van Polen. Hoe> voorbeeld bij het ziekenh water dertig centimeter stond, is Kozle de dans aard sprongen, vertelde Joerek mund, gynacoloog in het huis van Kozle en moment< zoon Alexander (14) op bez Ab en Bep Blokzijl ('het is lijk familie geworden') a Koppenlaan in Soesterberg Hij is niet de enige Pool di de jumelage Soest-Kozle ii begon contact heeft gehoud Soest, nadat in 1999 eet kwam aan de stedenband, eerste jaren was er vooral van eenrichtingsverkeer. D( se bevolking had het na d wenteling erg moeilijk en k hulp goed gebruiken. De im van Soest lieten zich in di< van hun beste kant zien dc rijke transporten met hulpj ren te verzorgen. Dat is K02 vergeten. Er zijn dan 00 steeds nauwe contacten tus: dividuele inwoners van bei meenten. Nog altijd trekken ners van Soest er met de c of de tent op uit richting Pol er in het prachtige landsch* vakantie door te brengen, ni ger gehinderd door problem de grens of een onstabiele f ke situatie. Nu de Polen zich alweer g tijd zelf kunnen redden en t landse hulp niet langer no had dit volgens Zygmunc moeten leiden tot het beëit van de officiële jumelage. I door verschillende oorzake is gebeurd, betreurt Zygmur is vooral jammer voor 'de g man', die bij voortzetting jumelage door uitwisseling Van woensdag 15 tot zaterdag 18 augustus w< de grens van Soesterb Huis ter Heide een co dorp uit de grond gestai is geen bouwvergunnir afgegeven, maar het s dan ook tijdelijk. Op de dag wordt alles afgebrc opgeruimd en ziet het van de Sterrenberg (S1 Abrona) er weer uit 2 niet vier dagen lang s niet koppen zijn gesla dens het jaarlijkse bouwdorp van de Sticht lans, in samenwerkii wijkvereniging Overhet Er is voor de jeugd nog «eid om zich als deelnem ten inschrijven. Op maand gustus om half acht kan n voor nog terecht in het b De Engh aan de Albert C 200. Daar zit een team 01 ding van Jolanda Dijkmi om de bouwers in spe te gen. ,De toekomst' is het thema hamer- en spijkerfeest, dat voor de vijfde keer in si wordt gehouden. Zo'n I thousiaste jongens en me Soest en Soesterberg, som zeischap van een logeetje, dankzij het hout dat de gi ijer uit Soest belangeloos I

Soester Courant | 2001 | | pagina 8