Joerek Zygmund betreurt einde jumelage Thema huttenbouwdorp: toekomst I Vervanging riolering school De Postiljon Publiek actief betrokken bij reddingsactie met helicopter in Cabrio Gynaecoloog uit Kozle op bezoek bij Ab Blokzijl rting Waterschap wil meer duurzame energie Waterschap biedt gemeenten weer 1 miljoen per jaar PAGINA 8 ikt wekelijks ?rs 2001-2002 chief 14:30 uur WOENSDAG 1 AUGUSTUS 2001 Van 15 tot en met 18 augustus op De Sterrenberg abrio lBON: 3uug' 2001 (14.30 uur) 1 KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING SPULLENHULP Afkoppeling regenwater-riool Theatervoorstellingen in Luchtvaart Museum ia'uit het Russische Voro- •dt zaterdag op in Cabrio. nationale folklorefestivals erdere groepen aan kun- nemen. De Zeeuwse orga- lodigt bewust slechts één e tegelijk uit en, laat deze -p meerdere plaatsen in nd een volledige voorstel- zorgen. Op deze manier organisaties van zomereve- :n in de gelegenheid ge- in de vakantieperiode een 1 programma te brengen hun omgeving een meer- biedt en interessant is voor liek. rdt zaterdagmiddag 4 au- wee maal drie kwartier ge- Openluchttheater Cabrio, Dergsestraat 149. De voor- begint om 15:00 uur. Toe- 15,00; kinderen 10,00. zijn o.a. verkrijgbaar aan >a van het theater, bij de n boekhandel Marjolein in berg. oductiecursus Onderzoek in trechts Archief, waarin men is wordt gemaakt op de stu- :n van het archief. In samen- ig met het Algemeen Rijks- te Den Haag is er een cur- ersonen op Papier", die in leeft in alle nationale archie- aarin informatie over perso- opgenomen. ve algemene cursussen wor- r ook workshops over speci- hema's als huizenonderzoek, tfisch onderzoek, onderzoek immigranten en onderzoek ;ezondheidszorg gegeven. De shops duren één avond, irsusfolder is verkrijgbaar bij Jtrechts Archief, de openba- •liotheken in de provincie, de 's en RondOm aan het Dom- in Utrecht. Het cursuspro- ma staat u ook op de websi- ww.hetutrechtsarchief.nl. het toezenden van de folder or extra informatie kan men n met Het Utrechts Archief.' 286 6611. ïn uur gebeurt soms veel meer in zestig minuten. Je kunt er ijd in vergeten, lachen, meele- griezelen, kijken naar alle be- ing, zodat het na een uur lijkt f je heel ergens anders bent eest en veel langer weg was de klok bewijst. Maar daar je wel Drakenspuug voor no- voorstelling is geschikt voor leren van 4 tot 12 jaar. Aan- g: 14:30 uur. Toegang: 7,50; leren met de kortingbon uit de ster Courant 5,00. Kaarten o.a. verkrijgbaar aan de kassa het theater, bij de VW en khandel Marjolein in Soester- soesterbergseIILcourant Redactie-adres:. Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 -602 18 41 De borden die aangaven dat Soest een jumelage was aange gaan met de Poolse stad Kozle- Kedzierzyn zijn in Soest allang weggehaald. Sinds de officiële banden in 1999 na tien jaar werden verbroken, herinnert niets meer aan de tijd waarin de bevolking van Soest pro beerde door het opzetten van allerlei hulpacties de inwoners van Kozle zo goed mogelijk door de crisisjaren te helpen. ]n Kozle echter staan de borden er nog steeds, ofschoon het aantal vorige week drastisch verminderd bad kunnen zijn door de gevolgen van hevige overstromingen, die grote schade hebben aangericht in het zuiden van Polen. Hoewel bij voorbeeld bij het ziekenhuis het water dertig centimeter hoog stond, is Kozle de dans aardig ont sprongen, vertelde Joerek Zyg mund, gynacoloog in het zieken huis van Kozle en momenteel met zoon Alexander (14) op bezoek bij Ab en Bep Blokzijl ('het is eigen lijk familie geworden') aan de Koppenlaan in Soesterberg. Hij is niet de enige Pool die sinds de jumelage Soest-Kozle in 1989 begon contact heeft gehouden met Soest, nadat in 1999 een eind kwam aan de stedenband. In de eerste jaren was er vooral sprake van eenrichtingsverkeer. De Pool se bevolking had het na de om wenteling erg moeilijk en kon alle hulp goed gebruiken. De inwoners van Soest lieten zich in die jaren van hun beste kant zien door tal rijke transporten met hulpgoede ren te verzorgen. Dat is Kozle niet vergeten. Er zijn dan ook nog steeds nauwe contacten tussen in dividuele inwoners van beide ge meenten. Nog altijd trekken inwo ners van Soest er met de camper of de tent op uit richting Polen om er in het prachtige landschap hun vakantie door te brengen, niet lan ger gehinderd door problemen aan de grens of een onstabiele politie ke situatie. Nu de Polen zich alweer geruime tijd zelf kunnen redden en buiten landse hulp niet langer nodig is, had dit volgens Zygmund niet moeten leiden tot het beëindigen van de officiële jumelage. Dat dit door verschillende oorzaken toch is gebeurd, betreurt Zygmund. Dit is vooral jammer voor 'de gewone man', die bij voortzetting van de jumelage door uitwisselingen op het gebied van werk, zakendoen, sport, cultuur enzovoort van de ander had kunnen leren. Goed onderhouden jumelages leiden tot een beter onderling begrip tussen inwoners van verschillende landen. Vooral de jongeren in Polen staan open voor vernieuwingen en zijn gulzig als het gaat om contacten met het westen. Werkstage Het is niet het eerste bezoek van Zygmund aan de gemeente Soest. In 1991 was hij hier voor 't eerst, bijna een jaar lang op werkstage. Hij assisteerde in die periode col lega's in het inmiddels opgeheven ziekenhuis Zonnegloren en woon de in de eveneens gesloopte villa Tjemara aan het eind van de oprij laan naar het ziekenhuis. Zygmund was aan een paar dagen rust toe, maar vertrok pas zondag, toen hij de situatie in Kozle niet langer kritiek vond. Het was ove rigens niet de eerste overstroming die Zygmund meemaakte. Ook in 1997 werd Zuid-Polen door wa tersnood getroffen. De gevolgen in Kozle waren toen veel ernstiger dan nu. Het heeft lang geduurd voordat de sporen van de overstro mingen niet meer zichtbaar waren. De vrijwillige brandweer van Soest leverde daar ook een bijdrage aan. De angst zit er bij de bevolking van Kozle goed in na de overstromin gen van vier jaar geleden. Velen verloren toen huis en haard. Ook de woning van de Zygmund's overleefde het geweld van het wa ter nauwelijks; alleen de muren waren overeind gebleven. Het huis moest nagenoeg helemaal opnieuw worden opgebouwd en ingericht. Nu dreigde opnieuw een gevaarlij ke situatie te ontstaan, maar zover is het gelukkig niet gekomen, ook al doordat de hevige regenval is afgenomen. Al blijft de vrees be staan dat problemen met de water huishouding in Tsjechslowakije de belangrijkste rivieren door Zuid- Polen, de Oder (die dwars door Kozle stroomt) en de Weichsel, alsnog tot een vloedgolf kunnen leiden die desastreuze gevolgen heeft. Daarom heeft hij regelmatig telefonisch contact met thuis. Onbegrijpelijk Vooral ook uit sentimentele over wegingen - 'daar heb ik een be langrijke stap in mijn carrière ge zet' - is hij terug geweest naar de plek waar hij bijna een jaar heeft gewerkt, het voormalige zieken huis Zonnegloren. Hij kan nauwe lijks bevatten dat het ziekenhuis helemaal is verdwenen. Dat eco nomische motieven hieraan ten grondslag lagen, kan hij nog enigs zins begrijpen, maar dat het com plex compleet is verdwenen, vindt hij op z'n zachtst gezegd onbegrij- D OPENLUCHTTHEATER nt/m 12 jaar) s familievoorstelling oor één kind issa van het lesterbergsestraat 140 memrrzSSSÊÊÊ fan woensdag 15 tot en met zaterdag 18 augustus wordt op de grens van Soesterberg en Huis ter Heide een compleet dorp uit de grond gestampt. Er s geen bouwvergunning voor ifgegeven, maar het staat er dan ook tijdelijk. Op de laatste lag wordt alles afgebroken en ipgeruimd en ziet het terrein van de Sterrenberg (Stichting Abrona) er weer uit alsof er niet vier dagen lang spijkers met koppen zijn geslagen tij dens het jaarlijkse hutten bouwdorp van de Stichting Ba lans, in samenwerking met wijkvereniging Overhees. Er is voor de jeugd nog gelegen heid om zich als deelnemer te la ten inschrijven. Op maandag 6 au gustus om half acht kan men hier- L voor nog terecht in het buurthuis "De Engh aan de Albert Cuyplaan J200. Daar zit een team onder lei- Bling van Jolanda Dijkman klaar lom de bouwers in spe te ontvan- Igen. t',De toekomst' is het thema van het hamer- en spijkerfeest, dat dit jaar [voor de vijfde keer in successie wordt gehouden. Zo'n 120 en thousiaste jongens en meisjes uit Soest en Soesterberg, soms in ge- I zeischap van een logeetje, kunnen dankzij het hout dat de gebr. Be- ijer uit Soest belangeloos beschik baar stellen bewijzen dat alle hout wel degelijk timmerhout is. Er wordt dit jaar een extra beroep gedaan op de creativiteit van de deelnemertjes, want hoe een dorp er in de toekomst zal uitzien, vergt zelfs als het gaat om hutten bou wen waarschijnlijk wel enige fanta sie. Woensdag 15 augustus 's morgens om half tien vertrekt bij het buurt huis aan de Albert Cuyplaan de bus met kinderen uit Soest die geen beroep kunnen doen op an der vervoer. Deelnemertjes uit Soesterberg verzamelen bij De Dubbeldekker en lopen dan geza menlijk naar de Sterrenberg in Huis ter Heide. Om tien uur volgt op het bouwterrein de openings- act, verzorgd door Linda Rooswin kel, Manon Brons en Sonja Ver- hoeff. Zij beelden het thema van het huttenbouwdorp uit. Om alles gladjes te laten verlopen, is een aantal teams samengesteld, zoals voor de catering, het creatie ve (knutselen) en recreatieve (sport en spel) deel, de public re lations, de eerste hulp enzovoort. De jongens en meisjes moeten zelf een lunchpakket meenemen voor 'de schaft', maar op de laatste avond, als ten hoogste 60 kinderen mogen blijven slapen, krijgen ze dankzij Foodmaster Van Dijk de maaltijd aangeboden. Elk bouw team bestaat uit ten hoogste zes kinderen. Er zijn drie prijzen be- Onder het toeziend oog van zijn vader en Balans-medewerksters Jo landa Dijkman (links) en Linda Rooswinkel, schrijft Victor Ader zich in voor deelname aan het hut tenbouwdorp van 15 tot en met 18 augustus op De Sterrenberg. Foto: Eemland Pers schikbaar voor de groepen die naar het oordeel van de jury de mooi ste hut hebben gebouwd. Het re sultaat is echter niet alleen door slaggevend. De leden van de bouwteams worden bijvoorbeeld ook beoordeeld op de manier waarop ze met elkaar omgaan. Afgelopen maandag was er ook gelegenheid tot inschrijven. Een van degenen die daarvan gebruik maakte, was de twaalfjarige Victor Ader. Hij had z'n vader niet voor niets meegenomen, want toen het op betalen van het inschrijfgeld aankwam, trok senior zijn porte monnee. Hij had het er trouwens graag voor over, want Victor had al veel eerder z'n zinnen op het hut- tenbouwfeest gezet. Dat ging tot nu toe steeds aan z'n neus voorbij, omdat het gezin uitgerekend in die periode altijd op vakantie ging. Dit jaar is dat niet zo, dus nu zag Vic tor z'n kans schoon om te bewijzen dat hij geen twee linkerhanden heeft. De jeugd blijft van eikaars doen en laten op de hoogte dankzij de Hut- tenbouwkrant die iedere dag gra tis wordt verspreid. Joerek Zygmund (rechts) uit Ko zle, samen met zoon Alexander op bezoek in Soesterberg, wijst Ab Blokzijl op de kaart de gebieden in Zuid-Polen aan die het meest te lij den hebben van de wateroverlast. Foto: Eemland Pers pelijk. Met name het in zijn ogen prachtige hoofdgebouw met de entree had het verdiend te blijven staan. Er is trouwens veel veranderd in Soest sinds zijn laatste bezoek, heeft hij vastgesteld. Niet alleen Zonnegloren is verdwenen. Ook het Soester Natuurbad, waarin hij zelf nog heeft gezwommen, bestaat niet meer en heeft plaats gemaakt voor een hotel. Het afgenomen vliegverkeer op de vliegbasis Soesterberg is hem eveneens opge vallen, net zoals de vele verande ringen in de Rademakstraat en de aanleg van fietsvoorzieningen, om een paar voorbeelden te noemen. Maar hij voegt er direct aan toe dat het in Kozle eigenlijk niet anders is. Daar wordt momenteel hard gewerkt aan het verbeteren van de infrastructuur. Eind van de week gaan vader en zoom Zygmund terug naar Polen. Ze hebben in ieder geval in veel mooier weer energie kunnen op doen dan ze hadden gehad als ze thuis waren gebleven! Zaterdag 4 augustus zondag 5 augustus Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 viering de Heybergh Zondag 10:30 dr. P. Rentinck; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 mevr. Z. Hageman-Vos World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, 030-2293100. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, §80346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §8352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: §80900-8844; alarmnummer: §81.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, §8351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grofvuil, ©035-6093666. De uit gresbuis bestaande rio lering van de protestants-chris telijke basisschool De Postiljon aan de Generaal Winkelman- straat in Soesterberg is bijna dichtgegroeid met wortels. Daarom is het noodzakelijk deze te vervangen. De kosten ervan bedragen 15.000 gulden. Dit bedrag kan betaald worden uit het totale krediet van ruim ander half miljoen gulden dat voor de verbouwing en uitbreiding van de prot.-chr. scholen Da Costa aan de Spoorstraat in Soest en De Postil jon beschikbaar is gesteld. De werkzaamheden zijn aanbesteed voor een bedrag van fl. 1.368.105.-. Het vervangen van de riolering past binnen de Verordening voor zieningen huisvesting onderwijs gemeente Soest en zou voor toe passing van een spoedprocedure in aanmerking kunnen komen. Over de besteding van het verschil (186.894 gulden) tussen het be schikbaar gestelde krediet en de aanneemsom, is afgesproken dat een bedrag van 100 duizend gul den bestemd blijft voor eventuele meerkosten die voor rekening van de gemeente blijven. Van het res tant (86.894 gulden) wordt 30 mil le besteed om de kosten van plaat sing van een noodlokaal bij de r.k. Montessorischool aan de Steen- hoffstraat in Soest te dekken. Het dan nog resterende bedrag van 56.894 gulden is bestemd voor de eerste inrichting van de elfde en twaalfde leerlingengroep van de prot.-chr. school De Werveling aan de Oude Utrechtseweg in Soest. Door deze verdeling van het ver schil tussen krediet en aanneem som is het mogelijk de vervanging van de riolering van De Postiljon in Soesterberg te betalen. Het is dan ook niet nodig hiervoor een afzonderlijke procedure te volgen. kringloopcentrum De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Alle bruikbare kleding, tex tiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Aflevertijden: dinsdag t/m vrijdag van 9:00 tot 17:30 uur zaterdag van 9:00 tot 12:00 uur. Zie ook: www.spullenhulp.nl Waterschap Vallei Eem start twee proeven om te bekijken of het nog meer duurzame ener gie kan opwekken dan het nu doet. Op zes van de negen rioolwaterzuiveringen van het waterschap wordt een deel van het zuiveringsslib omgezet in gas. Met dat gas voorziet het water schap voor 40 procent in de ener giebehoefte van de rioolwaterzui veringen. Door onder andere vet ten op de rioolwaterzuivering te verwerken kan de capaciteit van de rioolwaterzuiveringen nog beter worden benut, dan alleen met zui veringsslib mogelijk is. Met de pro ductie van duurzame energie draagt het waterschap bij aan het tegengaan van het zogeheten broeikaseffect. Bij de productie van duurzame energie komt geen kooidioxidevrij. Op de rioolwaterzuivering in Amersfoort neemt het waterschap de proef met het vergisten van vet ten uit vetvanginstallaties van ho- reca-instellingen. Het waterschap krijgt voor de proef een subsidie van maximaal f 170.000 van de Nederlands Ontwikkelingsmaat schappij voor Energie en Milieu (NOVEM). Bij een andere proef onderzoekt het waterschap of het mogelijk is om vloeibare organi sche afvalstoffen op rioolwaterzui veringen te verwerken. Het water schap werkt daarbij samen met Waterschap Veluwe. Het water schap heeft inmiddels de benodig de vergunningen aangevraagd bij de provincie. Als de proeven sla gen, verwacht het waterschap niet alleen meer duurzame energie op te kunnen wekken, maar ook dat het financieel aantrekkelijk is om deze stóffen te verwerken op riool waterzuiveringen. Het proces om het afvalwater schoon te maken wordt er niet door beïnvloed. Tot 2006 stelt Waterschap Val lei Eem jaarlijks een miljoen gulden beschikbaar voor ge meenten die regenwater niet langer via het riool willen af voeren. Dat staat in een voor stel van Dijkgraaf en Heemra den (het dagelijks bestuur) aan het Algemeen Bestuur van liet waterschap. Gemeenten kunnen per vierkante meter verhard terrein een bijdrage krijgen van 4,00 in de kosten voor de maatregelen om regenwa ter uit de riolering te weren. In to taal is er voor de regeling tot 2003 nog 1,1 miljoen gulden beschik baar. Dan houdt de huidige rege ling op. Als dat bedrag opgaat - en daar ziet het wel naar uit - zal ongeveer 75 hectare zijn afgekop peld. De totale oppervlakte ver hard gebied in het waterschapsge- bied bedraagt 3800 hectare. Het waterschap heeft inmiddels bijdra gen toegezegd voor bijna 48 hec tare. De gemeente Renkum profi teert met 33 hectare het meest. Het waterschap wil de gemeenten ook na 2002 blijven stimuleren bij het afkoppelen van bestaand ste- Doordat het afvalwater minder verdund is, kan het beter worden behandeld. Ook zijn er minder grote installaties nodig omdat er minder afvalwater op de rioolwa terzuiveringen binnenkomt. delijk gebied. Dijkgraaf en Heem raden stellen aan het Algemeen Bestuur voor om jaarlijks een mil joen gulden uit te trekken voor een nieuwe subsidieregeling. Of de re geling daadwerkelijk wordt voort gezet beslist het Algemeen Be stuur van het waterschap op 20 september. Gevolgen Als regenwater niet meer in de rio lering terechtkomt, heeft dat veel voordelen. Zo zullen er minder vaak riooloverstorten in werking treden. Als een riooloverstort in werking treedt, komt er ongezui verd rioolwater in het oppervlak tewater terecht. Dat is schadelijk voor de waterkwaliteit. Door re genwater in de bodem te infiltre ren lever je bovendien een bijdra ge aan het bestrijden van de ver droging. Verder is afkoppelen gun stig voor de rioolwaterzuiveringen. Het Militaire Luchtvaart Mu seum op het Kamp van Zeist aan de Kampweg in Soester berg presenteert van dinsdag 7 tot en met vrijdag 10 en op zon dag 12 augustus in samenwer king met Pandemonia Science Theater een dynamische voor stelling rond de Alouette III, de search- and rescue-helicop- ter van de Koninklijke Lucht macht. Vooruitlopend op de officiële ope ning van het educatiecentrum in het museum, medio september, wordt de 'Rambaldohal' met deze voorstellingen alvast ingewijd. Medewerker Jaap van der Woude van het Militaire Luchtvaart Mu seum (MLM) vertelt dat Pande monia Science Theater zich toelegt op kennisoverdracht door het po pulariseren van wetenschappelijke items door middel van theater. Eerder al trad de groep bijvoor beeld op in het Spoorwegmuseum in Utrecht, waar een locomotief centraal stond in de voorstelling. De nieuwe voorstelling waarmee de groep dit voorjaar is begonnen, speelt zich af op Terschelling. De acteurs nemen het publiek mee naar 1976. Vlakbij de Brandaris ligt hun helicopterveld, waar de Search and Rescue-heli, een Al ouette, met bemanning standby staat voor het geval er tijdens schietoefeningen op de Vliehors een vlieger in nood zou raken en uit de Noordzee gered zou moeten worden. Dit is hun hoofdtaak, maar daarnaast zijn ze er ook voor de eilanders die door een ongeval, bij ernstige ziekte of in verband met een bevalling snel naar het zie kenhuis in Leeuwarden moeten worden gebracht. Omdat het zomer is, pleegt de be manning onderhoud aan het toe stel. Terwijl ze dit doen, geven ze het publiek uitleg over de werking van de hoofd- en staartrotor, waar bij ze interactief te werk gaan. Frappant is de kennis die sommi ge jeugdige bezoekers al hebben. Voor al die anderen die deze ken nis niet hebben, wordt in woord en daad uitleg gegeven. Een van de jeugdige bezoekers wordt uitgeno digd om op de stoel van de vlieger te gaan zitten. Aan de hand van instructies van de acteurs bedient hij de voetpedalen en het bestu- ringssysteen van de helicopter. Naast het serieuze werk wordt ook de humor niet vergeten, totdat plotseling alarm wordt geslagen. Er is een zeilboot in nood bij Ameland en er liggen mensen in het water. De helicopter stijgt met veel geraas op en aan de hand van het radioverkeer vliegt het publiek mee naar de plaats van het onge luk. Eenmaal daar aangekomen, worden twee mensen gered, waar bij twee kinderen met behulp van de 'hoist' (de hijsinrichting) daad werkelijk vanaf de grond de heli copter ingehesen worden. Als de laatste binnen is, gaat de deur weer dicht en wordt koers gezet naar Leeuwarden. Daar worden de drenkelingen veilig afgezet bij het ziekenhuis. De helicopter keert te rug naar zijn standplaats Terschel ling. Er kunnen op de zijkant van het toestel weer twee figuurtjes op de lange lijst van reddingen wor den bijgeschilderd. De voorstellingen, die een half uur duren en het publiek van begin tot eind boeien, zijn dagelijks te zien om 13.00, 14.00 en 15.00 uur. Pandemonia Science Theater speelt al enkele jaren de voorstel ling 'Van Staeveren vlieginstructie', ook wel 'Bob Salto' genoemd. In de voorstelling neemt vlieger Bob van Staeveren bezoekers mee naar de jaren dertig, toen hij met zijn Fokker D-21 de meest gewaagde Helicopter van het type Alouette III. Met de Search and Rescue-uit- voering ervan geeft het Pandemo nia Science Theater een aantal in teractieve voorstellingen in het Mi litaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. (Foto: sgt.-maj. Eric Vorstenbosch). capriolen uithaalde. Hij controleert bezoekers op hun vliegwaardigheid en verhaalt over vliegtuigen en de luchtromantiek van zijn tijd. Alle thema's van Pandemonia zijn af komstig uit de natuur- en menswe tenschappen. De vaste tekstschrij ver is Tony Maples. De acteurs hebben echter de ruimte om zelf een steentje bij te dragen op grond van het gedegen vooronderzoek dat zij doen op voor hen vaak ook nog onbekend terrein. Volgens Pandemonia is theater bij uitstek een medium waarin kennis overdracht op een spannende ma nier kan worden gerealiseerd. Een filmpje of een plaatje laten zien werkt bijvoorbeeld maar een kant uit. De kijker kan niet direct een vraag stellen of op- en aanmerkin gen maken. Een theatervoorstel ling daarentegen, kan interactief zijn doordat er direct contact is tussen acteur en toeschouwer, le dereen wordt uitgedaagd om mee te doen, dingen uit te proberen en oplossingen te bedenken, zoals ook tijdens de voorstelling van de reddingsactie met de Alouette-he- licopter. Behalve het educatiecentrum zijn vanzelfsprekend ook de Generaal Snijdershal en de Ir. Vreeburghal van het museum geopend. Hier staat naast onder meer de Farman uit 1913 de hedendaagse F-16 'Fighting Falcon' opgesteld. Te vens is er tot en met 31 maart 2002 de tentoonstelling 'Met het vizier op scherp' te bezichtigen. Deze bestaat uit foto's van Willem Helfferich, hoofdredacteur van het tijdschrift Onze Luchtmacht.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9