Rogge kan dansen op de Engh Visser 'Nieuwkomers krijgen te veel ruimte op het industrieterrein' Balans sluit zomervakantie op spectaculaire wijze af Diamanten paar in middelpunt ^DogteiSm VcRCE*< 7 ACTUEEL r Potje vrijwilligers van gemeente bijna leeg AGINA 2 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 2001 SOESTER COURANT Bestaande bedrijven voelen zich benadeeld PAGINA 3 jrant K&Pfc» *2 >te. van. oper AKER fie JS m nota V 34.95 S years 277*1 23" 7.95 cmokcr BRASSERIE KEUZEMENU Kei door ruit op twee adressen Drie overwegen 's nachts dicht Joop van den Brakel en A. Grift 60 jaar getrouwd v-J SCHRAVEMADE B.V. Cosmóerfivd Eerste resultaten van voorbeeldproject gemeente Igpt VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn de beste, de lekkerste Cabrio-lening moet nog wel 'door de raad' Poëziewandeling n jrlijk van >1 41 52. lan 55 jaar rlandse Expert (.specialisten die werking succes jr beeld, geluid, mputers. en entraal bij ons. ing in de verkoop een pre. Je hebt i/riendelijke instel- te werken, nensen omgaan. ;r in een alfstandig te n. Naast een 3n de zaak zal het je je beloning. itivatie en cv naar STE PRIJS 135 6010344 3t 87, soest 017120 Glen Grant Scotch whisky 0.7 liter 0.7 liter €10.87 eciaalzaak jtTel 035-6012957 'Wij zitten hier al jaren met de rug tegen de muur; we kunnen geen kant op. Maar nu er ein delijk grond beschikbaar komt grijpen wij er weer naast. Al leen grote project-ontwikke laars kunnen blijkbaar gemak kelijk hun gang gaan.' Zo reageert Theo Gros, directeur van autosloperij Mugro aan de In dustrieweg, op het bericht dat de gemeente Soest het tegenover zijn bedrijf gelegen braakliggende ter rein van Branson Uitrasonics heeft aangekocht om daar houthandel Haringsma (nu nog Parallelweg) een nieuwe bedrijfsvestiging te bie den. Haringsma moet t.z.t. ver dwijnen in verband met de aanleg van het prestigieuze Spoordal-pro- ject. De firma Branson staat op de nominatie om binnen twee jaar te verdwijnen, althans de bedrijfsves tiging aan de Energieweg op te heffen; de grond is - inclusief het braakliggende terrein aan de In dustrieweg - inmiddels al van ei genaar verwisseld. Volgens Gros is het 'oneerlijk' dat de gemeente de uitbreidingswen- sen van bedrijven die al jaren op het industrieterrein gevestigd zijn domweg negeert, ten gunste van de nieuwkomers. 'Wij zitten hier bijvoorbeeld al jaren te springen om parkeerruimte, en wij niet al leen. We hadden dus wel graag naar de overkant willen verhuizen, of er gedeeltelijk een parkeerplaats willen aanleggen, maar dat kun je wel vergeten. Zo blijft het behel pen met parkeerruimte.' Gros is niet te spreken over de manier waarop de gemeente Soest de 'revitalisering' van het oude in dustrieterrein Soestdijk aanpakt. 'Ze krijgen er geld voor van het rijk en van de provincie, maar zo komt er natuurlijk weinig van te recht.' De gemeente laat nu een kans liggen om dit stukje Indus trieweg op te knappen, vindt hij. 'Als ze het helemaal vol gaan zet ten wordt het natuurlijk niet be ter...' 'Speculeren' Hij heeft al eerder nul op het re kest gehad toen hij aan de achter kant van zijn bedrijf wilde uitbrei den. 'Dat is me toen ook door de neus geboord.' Volgens hem zijn met name de kleinere onderne- Het terrein van Branson, hoek Enegrieweg/Industrieweg, heeft Soest aangekocht voor de vestiging van Haringsma. Foto: Soester Courant mers die graag willen uitbreiden, min of meer de dupe van grote ondernemers, die een flink deel van de grond in handen hebben maar die met opzet niet in gebruik nemen. Hetzelfde geldt voor de panden die ze verhuren om ermee te 'speculeren'. 'Ga maar kijken aan de Nieuwegracht; daar heb je nu gewoon leegstand. Dat is toch niet eerlijk...' Volgens W. Hulsbergen, bedrijfs- contactfunctionaris van de ge meente Soest en in het bijzonder betrokken bij de uitgifte van be drijfsterrein, is de verwerving van het Branson-terrein een 'strategi sche aankoop' geweest, in het al gemeen belang. 'Het plan Spoor- dal is nu eenmaal belangrijk voor de woningbouw. De gemeente moet Haringsma wat kunnen bie den, en dat is dus dit terrein, zo als drukkerij Klomp waarschijnlijk naar de Oostergracht zal gaan.' De zomervakantie krijgt voor de jongeren een spectaculair slot dankzij Balans. De wel- zijnsstichting pakt van maan dag 27 tot en met vrijdag 31 augustus extra uit met de Sportbus Matchpoint. Su- moworstelen, een waterspekta kel, een skatefestival, een bun- gee-run en een sportdag zijn de ingreiënten. Daarvoor rijden de medewerkers van de sportbus telkens naar een andere locatie. De aftrap voor de speciale sportweek is maandag 27 augustus. De hele middag is de bus dan te vinden bij het driehoekige speelveldje, midden in de Boeren- streek. Daar gaan de deelnemers sumoworstelen. Een dag later stopt de bus op de Eng. Wie een echte waterfreak is, doet er goed aan te komen, want op het programma staat een wa terspektakel. De Soesterbergse jongeren komen woensdag 29 augustus aan de beurt. Op de ijsbaan aan de Kampweg wordt 's middags uitge maakt wie de beste skater en de beste skateboarder is. Om iedereen een kans te geven zijn er wedstrij den voor beginners en gevorder den. De entree voor de ijsbaan be draagt, zoals altijd, een gulden. Wie ook wil meedoen, moet 2,50 gulden betalen. Inschrijven voor de skate(board)wedstrijd kan een week van tevoren, op woensdag 22 augustus tussen 14:00 en 16:30 uur. De bungee-run vindt plaats op donderdag, eveneens 's middags, op het voetbalveldje aan de Smits- weg. Vastgebonden aan een elas tisch touw, rennen en dan zien hoe ver je komt, is hetgeen waarom het draait. Daarmee is de pret nog niet op, want Balans parkeert de sport bus Matchpoint vrijdag 31 augus tus op het terrein van kinderpara dijs De Vrije Teugel aan het Vede- laarpad. Daar komt het voor de deelnemers aan op behendigheid, handigheid en kracht. Er zal onder meer een vlot worden gemaakt en hoewel er gewonnen er verloren zal worden, staat de activiteit in het teken van de sportiviteit. Zoals gebruikelijk beginnen de ac tiviteiten iedere keer om 13:00 uur. Tijdens alle activiteiten zorgen de medewerkers van Balans voor drankjes en muziek. Om van tevo ren te kunnen inschatten hoeveel jongeren er ongeveer meedoen, stelt Balans het op prijs indien be langstellenden zich vooraf aanmel den, tel. (035) 6017615. 39,99/€18,15 Combinatie van nieuwe haring en Zweedse haring Koude prei-aardappelsoep Italiaanse rauwe ham met tomaat, gorgonzola, salami foccacio en basilicumdressing Gebakken rode poonfilet met olijvensaus Spinazielasagne met courgette, aubergine en peccorino Koude zalm met tomaten-bieslook salade en aardappelsalade Yoghurtmousse met abrikozensaus Fruitsoep met vanille-ijs Koffie of thee met bonbon NIEUW Nu op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) Brasserie Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag In de nacht van zaterdag op zon dag is op twee adressen een ruit in gegooid. Omstreeks kwart voor vier kreeg de politie een melding van bewoners van de Beatrixlaan. Van hun woning was zojuist een raam gesneuveld, nadat een onbe kende er een kei door had ge gooid. Een half uur later belden mensen van de Vosseveldlaan op. Bij hen was hetzelfde gebeurd. Getuigen hadden twee jongens op een scooter zien rijden. De passa gier was afgestapt, gooide vervol gens de steen en stapte weer op, waarna het tweetal er vandoor ging. Een zoekactie in de omge ving leverde niets op. De overwegen aan de Weideweg, de Grote Melm en de Eemweg zijn in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 augustus tijdelijk afge sloten. Dat gebeurt in verband met werkzaamheden die middernacht aanvangen en om circa half zes de volgende morgen worden afge rond. Het scheelde weinig of er was een kort debatje ingelast over de hedendaagse politiek, maar Joop van den Brakel en loco burgemeester Neks Biommers waren het tijdens de koffie snel met elkaar eens. Zoals zo vaak in het verleden. Het voormalig PvdA-raadslid kreeg maandagmorgen de WD- wethouder op bezoek, omdat hij en zijn 83-jarige vrouw A. van den Brakel-Grift die dag 60 jaar waren getrouwd. Het diamanten paar vierde dat met onder anderen hun vijf kinderen (schoonzonen en - dochters), tien kleinkinderen en hun enige achterkleinkind, de een jarige Nikky (de dochter van Jo- han van Peter). Dat gebeurde aanvankelijk in de woning aan de Laanstraat, waar de jubilarissen al een halve eeuw wo nen. Daarvoor woonden ze aan de Hartweg. Het was de bruid die als geboren en getogen Soesterse haat man naar Soest 'haalde'. Joop van den Brakel, die op 6 september 83 wordt, mocht dan weliswaar een rasechte Baarnaar zijn, in de afge lopen decennia werd hij een alom bekende inwoner van Soest. Van de kinderen wonen er vier nog steeds in Soest. Terwijl zijn vrouw zich concen treerde op de huishouding en de opvoeding van de vijf kinderen, verdiende Joop op menig terrein zijn sporen. 'Hij heeft altijd overal in gezeten', aldus een dochter. Zo zal de naam van Van den Bra kel immer verbonden blijven met postduivenvereniging De Zwaluw, waarvan hij van 1953 tot 1997 voorzitter was, en die hem daarna benoemde tot erevoorzitter. De duiven van de 'Baarnse' Soester, die ook vertegenwoordigd was in de afdeling en het rayon Baarn- Soest, vliegen tijdens het seizoen nog wekelijks mee en nog met goede uitslagen ook. Van den Bra kel was er ook met eigen handen bij, toen De Zwaluw het oude Duivenzaaltje (aan de Schrikslaan) bouwde. Een grote stempel druk te hij ook op de Bouw- en Hout bond van het FNV. De broodmaaltijd van de familie en de daaropvolgende receptie van het bruidspaar werd - hoe kan het ook anders - maandagavond ge houden in het huidige Duivenzaal tje aan de Koningsweg. Het hoeft geen betoog dat het daar volle bak was. 's Ochtends zat de huiskamer ook al vol, met familie en Neks Blom- mer die - vergezeld door gemeen tesecretaris Wim de Kam - de af wezige burgemeester Koos Janssen verving. Beiden kennen Van den Brakel nog uit diens periode als raadslid (1974-1986). Van den Brakel stond erom bekend dat hij zich nimmer hulde in wollige po litieke praatjes, maar alles recht voor zijn raap zei. 'Het is goed dat er iemand een huis een huis noemt. Joop was een prima raads lid, het was jammer dat 'ie weg ging', aldus Biommers. De mening van Van den Brakel was er altijd eentje, waarnaar ge luisterd werd en nog steeds hangt menigeen £*an zijn lippen. Zeer onlangs werd hij geïnterviewd voor het 'gesproken archief van de His torische Vereniging Soest. In de molen Hulsbergen wijst erop dat de ge meente het - bij een zo nijpend gebrek aan bedrijfsgrond - nu een maal niet iedereen naar de zin kan maken. De firma Mugro staat vol gens hem ook niet op de lijst van gegadigden voor nieuw bedrijfster rein. 'Daar staan alleen de bedrij ven op die voldoen aan de toet singscriteria op het gebeid van pla nologie, milieu of werkgelegen heid. Die hebben de officiële pro cedure doorlopen hebben en zitten in de molen, dus die gaan altijd voor.' De gemeente heeft de gega digden begin juli nog een vragen lijstje toegestuurd, waarop vóór 27 augustus de reacties worden ver wacht. Volgens Hulsbergen heeft Soest op dit moment nog drie hectare be drijfsterrein 'in voorraad', maar loopt het totaal van de aanvragen tot het drievoudige. Van leegstand op het bedrijfsterrein Nieuwe gracht is hem niets bekend. 'Ik ge loof daar niets van; de vraag is nog altijd zó groot... De bedrijven ko men graag, ook ondanks de zwaar dere eisen die we stellen.' Foto: Soester Courant Het diamanten bruidspaar Van den Brakel met de jongste kleinkin deren, de tweeling Lisa en Jade. ff~f) tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 Soest Telefoon 035 - 602 02 49 Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR - GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 Voor het eerst sinds achttien jaar is er weer rogge geoogst op de Engh. Om nog iets verder in de geschiedenis te duiken, ging W. van Roomen donderdag eventjes met een zeis aan de slag, het loonwerkersbedrijf dat in 1983 liet laatste wuiven de graan had gemaaid, deed de rest met een combine. Tussen de maïsvelden op het groe ne, glooiende hart van Soest, lig gen sinds de winter drie roggevel den. Eén ervan is eigendom van de gemeente die het perceel laat ver bouwen door Pieter Kuyer die iets verderop zelf luzerne verbouwt voor de veevoederhandel. Er tus senin geeft mevrouw Van Roomen-De Bruin de rogge een kans. Kuyer en Van Roomen krij gen beiden subsidie van de ge meente (ongeveer 1800 gulden per hectare). Voorwaarde is dat ze het dansend gewas zaaien en maaien. Het is een voorbeeldpróject van de gemeente, die daarmee niet alleen de historie van de gemeente eer aan doet, maar ook afwisseling van het landschap wil bewerkstelligen. Na het zaaien in oktober vorig jaar was het afgelopen week tijd om te oogsten. Wethouder Bart Krol on derbrak er even zijn vakantie voor en verscheen - bij een graad of 27 - in een gestreept pak op het agra risch middelpunt van het dorp. Zijn colbert trok hij maar uit, voor dat hij plaats nam achter het stuur van de combine en na een korte instructie de meedogenloze machi ne in de eerste versnelling zette en zijn graantje meepikte. Krol toonde zich enthousiast over het de eerste resultaten van het project en keek alvast in de toe komst. Want, als de stellingkoren molen De Windhond ooit nog wordt herbouwd, wat zou er dan mooier zijn als een deel van de oogst daar wordt afgegeven voor verwerking? Hoe 'Soesterser' des te beter, moet Krol hebben gedacht. Vandaar dat hij ook de wens en suggestie uit sprak dat er te zijner tijd ook weer echte Soester knollen worden ver bouwd op de Engh. Als hij tegen die tijd nog wethouder is, zal hij ongetwijfeld weer ten tonele ver schijnen om de eerste te rooien. Foto: Soester Courant Met een combine werd de eerste roggeoogst binnengehaald. Wet houder Bart Krol (CDA) gaat schuil achter de ruiten, fractiege noot Margreet van Roomen geeft aanwijzingen. S-arzr?': W.1 Het geld dat de gemeente dit jaar wil uittrekken voor de ka dervorming van vrijwilligers is bijna op. Van de 25 duizend gulden resteert nog 1800 gul den. Dat het saldo voor het grootste gedeelte is opgesnoept, komt deels door de verkiezing 'vrijwilliger van de maand' en uiteindelijk 'vrij williger van het jaar'. Dit eenma lige initiatief, voortvloeiend uit het 'Jaar van de Vrijwilliger', slokt(e) ruim zes mille op. Verder profiteerde een aantal ver enigingen en instellingen van het door de gemeente ingestelde fonds. Dat zijn Don Bosco, de Fakkeldraagsters, de Stichting Welzijn Ouderen Soest, de Samen op weg kerk, de Vrouwenraad, sportorganisatie Soest, schaatsver eniging Eemland, Groei en Bloei en de vrijwillige brandweer. De bijdragen vaneerden van 200 tot 3500 gulden. In de volgende (kalenderjaren is er wederom 25 duizend gulden per jaar beschikbaar. Er worden daar voor extra randvoorwaarden ont wikkeld, zoals een maximumbe drag per verzoek per jaar. Clubs en instellingen op allerlei gebied kunnen bij de gemeente een aanvraag indienen voor een bijdrage uit het fonds voor bijvoor beeld cursussen voor hun kaderle den, maar ook voor het werven van vrijwilligers of het organiseren van een activiteit op het gebied van vrijwilligerswerk. Doel van het beleid van de ge meente is mensen te stimuleren vrijwilligerswerk te gaan of blijven verrichten. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg SOEST Eigen technische dienst met 24-u ur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53', Soest Telefoon 035-601 £050 In het artikel over het nieuwe 'ar tiesten-onderdak' van het Cabrio- theater (Soester Courant 1 augus tus) is mogelijk een verkeerde in druk gewekt over de renteloze le ning van 50 mille die Cabrio van de gemeente Soest krijgt om de opknapkosten etc. te financieren. Zo ver is het tormeel gesproken nog niet. Het College van B. en W. gaat het voorstel voor deze lening- zoals te doen gebruikelijk - eerst aan de gemeenteraad voorleggen, en pas als die 'ja' zegt kan Cabrio op z'n geld rekenen. Het stichtingsbestuur heeft zich in elk geval al in de schulden moeten steken. Aanvankelijk, zo wordt ons van bevoegde zijde gemeld, was erop gerekend dat een speciale ac tie onder de leden van de jubile rende Soester Zakenkring - van wege het 50-jarig bestaan - de benodigde 50.000 gulden wel zou opleveren. Die actie was echter geen succes; slechts een handjevol bedrijven doneerde de gevraagde 500 gulden. Omdat de respons van het bedrijfsleven zo tegenviel is het gemeentebestuur gevraagd de hel pende hand toe te steken. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 In het landgoed Pijnenburg ligt de poëzie voor het oprapen. Geogra fische namen als 'Hanggat', 'Het Rottenest', 'De Traan van Corver', 'De Kop van Isings' en het 'Crisis- veld' schreeuwen om een gedicht. In het boekje 'Landelijk Soest' (1994) zijn interessante gegevens te vinden over dit landgoed, waar van de naam al in de 12e eeuw voor komt in een akte. Daarin wordt gewag gemaakt van een veenoorlog tussen 'die van Pijnen burg' en de bisschop van Utrecht. De Soester journalist Hans Kruis wijk heeft opnieuw de aandacht gevestigd op dit prachtige bosge bied door zijn geschrift 'Ver van het gewoel der wereld' (maart 2001) uit te geven. 'Ik raakte zo geboeid door de geschiedenis van Pijnenburg, dat ik foto's en tekst heb gebundeld, in de hoop een bij drage te leveren aan de waardering en belangstelling voor een stukje omgeving van Soest en Baarn', schrijft de auteur in zijn voor woord. Zijn routebeschrijving van een complete wandeling van 9,5 km telt maar liefst 40 aandachts punten. In overleg met Hans Kruiswijk heeft de Stichting Literaire Activi teiten Soest (SLA.S) deze zomer een poëziewandeling uitgezet in het Soester gedeelte van Pijnen burg. Die duurt anderhalf uur, plusminus 5 km. Zie de Soester Courant van vorige week. Kruis wijk vertelt onderweg enkele bij zonderheden zoals over het Hoge Huys. Dat was een middeleeuwse hoeve, die als pleisterplaats dienst deed voor de voerlieden van de bisschop van Utrecht, die het transport verzorgden tussen huize ter Eem in Eembrugge en de bis schoppelijke residentie in Utrecht. Zeer waarschijnlijk bevinden zich nog resten van het Hoge Huys in de grond. De nog zichtbare grep pels vormden de vroegere om- grachting. Bestuursleden van de SLAS lezen onderweg enkele natuurgedich ten. Zoals het gedicht 'Rafels' van J. Eijkelboom, uit de bundel 'Het Arsenaal' (Arbeiderspers). Dat gebeurt bij de plek (zie foto) in Pij nenburg waar op 24 december 1991 iemand stierf. Bij de krans die daar ligt staat de tekst: 'Hier rust het stof uit vroeger dagen. Verborgen in een houten kist. Wilt eerbied voor deze rustplaats dra gen daar zulks plicht en men- schlijk is'. Rafels Toen ving een roodbruine stam nog de ochtendzon op, puur cederhout van caran d'ache. Later fladderden er raven tussen de al even gerafelde takken van de lariks. Een schicht: de schaduw van één zwaluw schoot door de zomer. En in het sprookjesbos is plotseling de stinkzwam dwingend aanwezig. Doodgaan behoort tot het zeer weinige dat niet zou mogen. Toch wordt het veel gedaan. (wordt vervolgd) VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Open: ma t/m vrij van 7.30 - 17.00 uur.

Soester Courant | 2001 | | pagina 3