Burgers maken omgeving monument schoon 4 Jan Zwartkruis verzorgt eerste training van voetbaljeugd 'Voorlichting staat of valt niet met de plek van een gebouw' Kunstbus rijdt komend seizoen ook 55-plussers fë PAGINA 8 We schamen ons voor de verwaarlozing en de vuiligheid' WOENSDAG 8 AUGUSTUS 2001 P. Creutzberg afwezig Lastige barklant Op woensdag 29 augustus in Soesterberg HULPVERLENING KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Scheidende majoor Logister op Soesterberg: bent u een starter, oonbon gevulde woonbonnen 'dien wordt gecontro- waarden voldoet. De tpt, wordt in volgorde it de leeftijd en de jke of economische and.' te periode dat men g adres. venaandekandidaten- jersoonlijke gegevens nstelling en woonduur levens uit de Gemeen- i wordt de woning door angeboden. Accepteert via de gemeente eer? de leges ad 93,50 estingsvergunning kunt een woning, dan wordt u iet verstrijken van de door de verhuurder, orief is het niet mogelijk bekijken. Het heeft geen en naar uw kansen. ALS NG BENT GEKOMEN ONTVANGT U GEEN /ijzing ïingtoewijzingen worden iverzicht. Daarbij wordt acties er op een woning voning aan een starter of :en. Ook wordt de leeftijd, iele maatschappelijke of n het daarbij behorende )p die manier kunt u een ri uw kansen op een sn eventueel uw woon- nden s het mogelijk om op gronden een urgentie- n. Slechts in een zeer len zal een dergelijke an toepassing is voor een strekt Informatie hierover e afdeling Publiekszaken ardeel huisvesting. en serieuze klacht mocht jtoewijzing, dan kunt u die )ij de gemeente Soest, nruimteverdeling, Postbus leeft over het toewijzings- arvoor terecht bij Achtgoed bij SCW of de afdeling gemeente Soest. Ook zijn beschikbaar. 3 kunt u ook vinden op il, bouwen en wonen, 3)- 1 bestaat uit de gemeenten .inschoten, Eemnes, Leus- nberg. foor de desbe- ulde bonnen of te irhuurder. )kken verhuurder nder de 18 jaar woning:/. im invullen) stromer zie spelregels) iland. 'ten periode van draagt uw enkele tel: )eve van een gehandi- >n behorende persoon SOESTERBERGSEÜLCOURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Op 1 juli 1998 werd met veel feestelijk vertoon het herinne ringsmonument voor de lucht macht op de hoek Kampweg- Banningstraat in Soesterberg onthuld. Het zou als een parel het centrum van het vliegdorp sieren. Enkele jaren later woe kert het onkruid er welig en is de directe omgeving een vuil nisbelt geworden. Ondanks verzoeken aan de gemeente om er iets tegen te ondernemen, kwam er geen verandering. Voor twee Soesterbergers aan leiding om dan zelf maar eens de hand aan de ploeg te slaan. I Leo van de Berg en Piet Taai ston- I den vrijdagmorgen bij 'De Vleugel' I zoals het monument is genoemd. Tussen enkele regenbuien door verwijderden ze daar het soms I manshoge onkruid en ruimden ze I het afval op dat passanten daar bij I gebrek aan een vuilnisbak hadden I gedeponeerd. 1 Leo van de Berg: 'Met vele Soes- I terbergers ergerde ik mij aan die J troep rond het mooie monument. I Wat doe je dan? Uiteraard naar de I gemeente Soest bellen met het ver- Izoek om het op te ruimen. Het antwoord was steeds dat er aan- I dacht aan besteed zal worden, I maar dat er meer monumenten in Ide gemeente Soest zijn. Kortdaar- lop sprak ik Piet Taai, destijds de initiatiefnemer tot de oprichting Ivan het monument, en vroeg hem lof het comité van destijds de troep (accepteerde. Van zijn gezicht was ■ai af te lezen hoe hij er over dacht. ■Samen besloten we niet meer te ■bellen, maar zelf de rotzooi op te ■ruimen. Dit is niet zo maar een ■monument, maar een nationaal ■symbool van onze luchtvaart. Dat Ide gemeente er zo mee om gaat is niet te begrijpen', aldus Van de Berg. Nadat Piet Taai een hardnekkige [pol onkruid tussen de tegels had [verwijderd, was er even tijd voor [zijn verhaal. 'Toen ik in 1996 op [een avond Iaat thuis kwam van een vergadering en de tv aanzette om het laatste nieuws te zien, zag ik op het Discovery Channel een zwaar besnorde Britse kolonel, die be weerde dat zij het oudste vliegveld van Europa hadden. Op dat mo ment zag je een Engels dorp waar monumenten en grote borden wer den getoond ten bewijze dat daar het eerste Britse vliegveld was ont staan. De volgende dag heb ik dat eens nagetrokken voor wat betreft de Vliegbasis Soesterberg. Het bleek dat het eerste vliegveld in 1908 even ten zuiden van Was hington werd aangelegd maar het tweede vliegveld ter wereld werd Soesterberg in 1910. Wel, als En gelsen, Fransen en Duitsers zo apentrots zijn op hun eerste vlieg veld, dan mag dat toch zeker voor ons als Nederlanders gelden.' Niet meer in tel We hebben daarop rijk, provincie, gemeente, de Koninklijke Lucht macht en luchtvaartinstanties schriftelijk benaderd en gevraagd of zij met ons van mening waren dat er na 83 jaar ook een soort herinneringsteken in Soesterberg geplaatst moest worden. Om een lang verhaal kort te maken: het werd op 1 juli 1998, de verjaardag van de luchtmacht, gerealiseerd. Dat wij als initiatiefnemers toen niet meer in tel waren, deerde ons niet. Het monument was er im mers en ook de toezegging dat het omliggende terrein aangepast zou worden.' 'Helaas zijn beloftes vaak loze woorden, ook in dit geval. Het omliggende gedeelte bleef zoals het was. Geen aanplant, geen ban ken en geen vuilnisbakken. Kort daarop werd de Rademakerstraat gerenoveerd en werden daar twaalf bomen verwijderd. 'Die worden vernietigd', aldus een ambtenaar van de gemeente. Met enige druk kreeg ik het voor elkaar dat ze op het terrein achter het monument werden geplant. Nu, drie jaren la ter wordt er nog niets gedaan, ter wijl het zo'n prachtig centrum van dit dorp kan zijn. Volgens de ge meente is er geen geld en zo gaat men kennelijk met een nationaal monument om. Zo chauvinistisch als in Engeland is ook weer niet nodig, maar je mag er als gemeen te best trots op zijn dat je zoiets bezit. En kijk nu eens. Het onkruid groeit bij bossen om het monu ment en overal ligt zwerfvuil. Is het nou echt zoveel werk om het net jes bij te houden? Met ons tweeën zijn we binnen een uur klaar. Nee, bellen naar de gemeente doe ik niet meer. Dat heeft geen zin. Triest? Ja, eigenlijk wel maar ach, we zijn al zoveel gewend'. Terwijl de beide schoonmakers een bijna herboren monument naar voren toveren, passeren instem mende dorpelingen. Claxonneren de auto's met bestuurders die de duim omhoog steken. Fietsers die laten merken dat dit al veel eerder had moeten gebeuren en wande laars die even blijven staan kijken. Eerst komen er opmerkingen of beide Soesterbergers ook al bij de gemeente werken, maar dan vol gen respect en lovende woorden. Als het voorste gedeelte net is op geruimd, stoppen vier fietsers. Het monument nodigt hen als het ware uit voor een korte rust. Eerst wordt het monument békeken en zien ze het plaatje met als opschrift 'De Vleugel' en de tekst dat het een ode is aan de nationale luchtvaart. Van de Berg: 'Dit plaatje heeft het organiserend comité op eigen kos ten geplaatst, waardoor men nu weet wat het monument voorstelt. Toen we de gemeente om een plaatje vroegen, was het antwoord steeds negatief. Nou, toen hebben we ook dat maar weer zelf gerea liseerd.' Taai vult hem aan: 'In de voorbe sprekingen met de kunstenaar die dit heeft gemaakt, werd duidelijk overeen gekomen dat het monu ment bij duisternis verlicht moest zijn. Helaas werd dit niet duidelijk zwart op wit vastgelegd, maar ach, dat zou de gemeente natuurlijk wel begrijpen. Dus niet! Eén en ander maal hebben we hierom gevraagd omdat het vooral zinvol is in de donkere dagen. Passanten die het monument niet kennen, schrikken als bijvoorbeeld de koplampen van de auto er ineens op schijnen. Het silhouet is dan spookachtig en kreeg het ineens de bijnaam 'spookbeeld'. Je kunt je voorstei len dat dit de intentie van het monument niet ten goede komt en het voor ons als comité pijnlijk was. Wat we ook schreven of vroe gen, de gemeente Soest heeft een maal haar standpunt ingenomen dat er geen verlichting komt. Terwijl Taai en Van de Berg het afval in enkele plastic zakken de poneren, praten ze nog even door over verdere mogelijkheden die niet gerealiseerd werden. Het co mité zag in dit Luchtvaartherinne ringsmonument ook een mogelijk heid om samen met de Koninklij ke Luchtmacht, een jaarlijkse ge meentelijke feestdag te organise ren. Ingrediënten als de Drumfan fare van de Koninklijke Lucht macht en het Luchtmacht Man nenkoor waren al voorhanden. Het Casino aan de Kampweg was een ruimte waarin één en ander gerea liseerd zou kunnen worden, met het Luchtvaartmuseum als aanvul lend geheel. De scholen in Soester berg werden benaderd voor zo'n feestdag en reageerden enthou siast. De datum zou dan 1 juli zijn, de feestdag van de Koninklijke Luchtmacht. Ook vanuit de Vlieg basis Soesterberg wilde men alle medewerking verlenen. De 'vrij willigers' van het Comité Lucht vaartherinneringsmonument waren Het onkruid tierde welig rond het monument De Vleugel op de hoek Kampweg-B anningstraat. Twee Soesterbergers staken de handen uit de mouwen en maakten de omge ving van het kunstwerk schoon. Foto: Eeinhnd Pers bereid het voortouw te nemen. Maar nadat de gemeente zo vaak 'nee' had gezegd op verzoeken, zoals om aanpassing omliggend terrein, onderhoud monument en aanbrengen verlichting, was er bij hen geen animo meer om tegen die stroom in te roeien. Elk initia tief zou volgens het comité al op voorhand getorpedeerd worden. Zakken afval weg Met harken wordt het omliggend terrein schoon gemaakt en de be zems vegen alles op een hoop. Plastic zakken vol afval en onkruid zijn het resultaat van nog geen uur vrij intensieve arbeid. Met voldoe ning bekijken Van de Berg en Taai het 'herboren' monument, waar passanten zich niet meer aan de rotzooi ergeren. Op dat moment naderen twee leden van gemeente lijke plantsoenendienst en kijken naar de rij plastic zakken vol vuil. Tot genoegen van Van de Berg en Taai willen zij de vuilniszakken wel meenemen. Het is elf uur 's mor gens als deze klus geklaard is en een nieuwe regenbui het gedane werk nog schoner maakt. HUISARTS wegens vakantie van 10-8 t/m 1-9. De collega's nemen waar. Een 27-jarige Soester is zaterdag nacht door de politie meegenomen naar het bureau en met een pro ces-verbaal naar huis gestuurd. De man had zich lastig gedragen in een horecagelegenheid aan de Middelwijkstraat. Vanwege zijn gedrag was hij verzocht te vertrek ken. Toen hij dat weigerde, werd hij buiten de deur gezet. De poli tie kwam ter plaatse en vorderde hem naar huis te gaan. Ook aan dat verzoek gaf hij geen gehoor. Niemand minder dan Jan Zwartkruis, de oud-bonds- coach van het Nederlands elf tal en in de periode 1971-1975 hoofdtrainer bij S.O. Soest, heeft toegezegd als adviseur op te treden voor de ontwikkeling van het (jeugd)voetbal in Soesterberg. Bovendien ver zorgt hij op woensdag 29 au gustus de eerste training van de voetbaljeugd van Soesterberg. Deze wordt voor de eerste keer in Soesterberg zelf gehouden op de velden van KVO op het Sportpark Kerklaan. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: @0900-8844; alarmnummer: SS 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, @035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grof vuil, 88035-6093666. Ook in het nieuwe seizoen kunnen 55-plussers uit Soesterberg met de Kunstbus naar de theatervoorstellingen van hun keuze in Amersfoort, Utrecht en Veenendaal. De in- stapplaats in Soesterberg is bij De Drie Eiken aan het Dorps plein. Hier komt men ook te rug. De busreis kost fl. 7.50. Niet alleen wordt men voor dit bedrag op een comfortabele ma nier naar De Flint in Amersfoort, De Lampegiet in Veenendaal, en de Stadsschouwburg en het Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht gebracht, bovendien geldt voor de voorstellingen een geredu ceerd tarief. De Kunstbus-organisatie is er op nieuw in geslaagd een goed pro gramma samen te stellen met voor elk wat wils. De organisatie voor Soesterberg wordt verzorgd door de beide ouderenbonden ANBO en PCOB. Bij de contactpersonen van deze bonden kan men nadere informatie en ook het programma boekje krijgen. Na uit het aanbod een keus te hebben gemaakt, kan men zich voor het bijwonen van een of meer voorstellingen in schrijven. De contactpersonen in Soesterberg zijn mevrouw G. Meijerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 352041, en de familie G. Dusschooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 353338. Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen www.soesteronderlinge.nlinfo@soesteronderlinpe.nl Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Soester Onderlinge De eerste training in het eigen dorp begint om twee uur. In het eerste seizoen trainde de jeugd op de velden van Abrona (Sterren- berg) in Huis ter Heide. Hoewel dit een uitstekende oplossing was voor het accommodatieprobleem en de organisatoren Abrona zeer erkentelijk waren voor hun mede werking, gaf men toch de voorkeur aan trainen in eigen gemeente. Dankzij de medewerking van KVO is dit voortaan mogelijk. In principe maken jeugdleden van voetbal Soesterberg in de leeftijd tot en met groep 8 van het basis onderwijs op de woensdagmiddag tussen 13.30 en 16.00 uur gebruik van het oefendeel van het KVO- terrein. Met de hoofdgebruiker (KVO) zal nader overleg worden gevoerd over medegebruik voor training op zaterdagochtend. De jeugd speelt de competitiewedstrij den onder de vlag van de voetbal vereniging Zeist. Hier worden ook de thuiswedstrijden gespeeld. Als de toestand van het veld het toelaat, kan jeugdvoetbal Soester berg gedurende de periode dat KVO geen gebruik maakt van de velden in verband met de zaalcom petitie (van 15 november tot 1 maart), na voorafgaand verzoek het terrein gebruiken voor bet spe en van een oefenwedstrijd door de eugd die nog niet in competitie- 'erband speelt. "laast het veld stelt KVO ook een .leedkamer beschikbaar, evenals, en scheidsrechtersruimte voor iet opbergen van klein trainings- nateriaal. Jan Zwartkruis (archieffoto) Jeugd in Soesterberg tot en met groep 8 van de basisschool die ook wil voetballen, kan iedere woens dagmiddag vanaf twee uur vrijblij vend komen kijken en ook mee doen aan de training op de velden van KVO. Ook is het mogelijk in competitieverband te spelen. Op dit moment zijn twee zeventallen ingeschreven voor de KNVB-com- petitie. Overigens is jeugdvoetbal Soester berg op zoek naar vrijwilligers voor begeleiding, toezicht, hand- en spandiensten enzovoort. Het uit eindelijke doel van de initiatiefne mers is opnieuw een voetbalvere niging in Soesterberg van de grond te krijgen. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Henk Timmerman (0346) 352703 of Jolanda de Jonge (0346) 353156. Zondag 12 augustus Rooms-katholiek, CaroJuskerk, Rademakerstraai 75 10:30 pr. P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen, Winkelmanstraat 101 09:30 ds. J.S. Siegers, Eist Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 mevr. Z. Hageman-Vos World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 maandag 08:00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, 88351200. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, @0346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, @352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, @033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Hij is relatief kort verbonden geweest aan Staf Voorlichting op de vliegbasis Soesterberg, maar voor de scheidende ma joor F. J. Logister (54) waren de bijna drie jaar nauwelijks minder enerverend dan de ja ren daarvoor, toen hij eerst een jaar of tien voorlichting deed op de vliegbasis Eindhoven en later zeven jaar op het ministe rie van defensie in Den Haag. Op woensdag 22 augustus neemt hij 's middag tussen 16.00 en 18.00 uur afscheid tijdens een bijeen-^ komst in de Snijdershal van het Militaire Luchtvaart Museum. Daar kan men tegelijk kennisma ken met zijn opvolgster, de kapi tein Diana Koster. Zij zorgt voor een primeur op Soesterberg, want zij is er de eerste vrouwelijke voor lichter. Logisters' benoeming op Soester berg eind 1998 betekende dat een wens in vervulling ging. Hij had alle activiteiten van de Koninklij ke Luchtmacht wel zo'n beetje ge had, met uitzondering van een he- licopterveld. Daarom wilde hij daar nog graag naar toe. Soester berg bood hem die kans. 'Het mooie van Soesterberg was dat hier het eerste optreden was naar buiten toe met onze nieuwe wa pensystemen van de Chinook. Het was te voorzien dat het hier een hectische tijd zou worden. Dat is het ook geworden en dat zal niet ongemerkt aan de inwoners van Soesterberg voorbij zijn gegaan.' Hij was overigens vooral in zijn Haagse periode een hectisch leven gewend. Uitzendingen op basis van VN-operaties waren meer re gel dan uitzondering. 'Soms werd je 's avonds gebeld, stapte je dag erna in een vliegtuig en was je pas maanden later terug.' Z'n entree op Soesterberg was nauwelijks an ders. Toen hij op 1 december 1998 binnenkwam, zat hij een uur later al in een vergadering over een uit zending naar Macedonië in ver band met de Kosovo-crisis. Veer tien dagen later vertrok hij zelf voor een half jaar naar Split. Het was voor iedereen een drukke tijd op Soesterberg en ook op de andere helicopterbasis, Gilze- Rijen, zegt Logister. 'We redden het wel, maar het is continu hol len'. Dat heeft de Luchtmachtstaf erkend: er komen 300 extra func ties bij. Luxe Logister gaat weg met gemengde gevoelens. Aan de ene kant krijgt hij in zijn woonplaats Son en Breu- gel ruimte voor dingen privé, 'een luxe die ik de afgelopen twaalf jaar niet meer gehad heb. Aan de an dere kant laat je iets achter wat je nooit meer terugkrijgt. Ik heb bij deze organisatie een tijd gehad die niet altijd mooi, maar wel enerve rend was. Bij voorlichting zit je steeds met je neus op het nieuws en dat heeft me altijd getrokken.' Door zijn interesse voor schrijven en zijn medewerking aan onder deelsbladen kwam Logister, sinds z'n achttiende beroeps en aanvan kelijk logistiek medewerker, in de wereld van voorlichting terecht. Een wereld die hij steeds zag ver anderen. 'Neem alleen de afgelo pen vijf jaar maar. Toen werkte je nog hoofdzakelijk op en rond het veld. Nu ligt ons werk meestal ver van het veld vandaan. Het vliegen dat we hier doen, is vaak ter voor bereiding op taken elders in de wereld. Die zijn zeer divers. Je praat dan, bijvoorbeeld, over ope reren in omstandigheden van min 30 graden tot plus 40 graden.' Ook als hij op Soesterberg zit, is hij voortdurend bezig met de mensen die zijn uitgezonden. 'Door die uit zendingen in het kader van VN- operaties kun je de mensen uitleg gen waarom je dingen doet als ze eens klagen over geluidshinder. Dat valt trouwens mee. We krijgen ook met regelmaat adhesiebetui gingen. De klagers kun je gemak kelijker uitleggen dat je niet zo maar vliegt. De tijd dat er alleen maar gevlogen werd met het oog op een eventueel conflict is voor bij. Je kunt nu heel goed laten zien wat je doet en de mensen duidelijk maken dat we ons moeten voorbe reiden. Wel is het zo dat je, door al die uitzendingen, aan sommige dingen toch nog te weinig aan dacht besteedt. Aan de brandbe strijding bijvoorbeeld, waarvoor onze helicopters ook ingezet kun nen worden.' Eerlijke benadering Wat voorlichting betreft is de stel lige overtuiging van Logister 'datje met z'n tweeën, voorlichter en journalist, een goed product kunt maken als je elkaar in je waarde laat. Ik ben er niet voor om een verhaal kapot te maken. Ik kan wel, en daar heb ik altijd behoefte aan gehad, een goed verhaal leve ren en ik kan attenderen op een verhaal. Als het gaat over negatie ve dingen kan ik door een eerlijke benadering dingen duidelijk ma ken. Maar iets wat puur negatief is, kan ik niet verdraaien in iets wat positief is. Ik loop lang genoeg in het vak mee om me dat te realise ren.' De taak van een luchtmacht-voor lichter is de laatste jaren nog uit dagender geworden door de uit zendingen naar het buitenland. 'Het gaat niet alleen meer om de organisatie, er zit ook een mense lijk verhaal aan vast. Dat wil ik graag kwijt, omdat het een totaal ander beeld van de luchtmacht geeft dan wat mensen gewend zijn. Een beeld dat nooit naar voren komt; althans in mijn ogen te wei nig.' Evenals veel van z'n voorgangers heeft hij niet mogen beleven dat Staf Voorlichting op Soesterberg in een nieuw, modern gebouw is on dergebracht. De plannen hiervoor liggen er al zo'n tien jaar, maar tel kens hielden bezuinigingen de rea lisering ervan tegen. Of het nieu we gebouw nu binnen de hoofd poort staat, zoals nu, of erbuiten, zoals de bedoeling is, maakt hem niet uit. 'Daar staat of valt voor lichting niet mee. Het heeft allebei voor- en nadelen. Ik vind het wel jammer dat ik een nieuw gebouw niet heb kunnen meemaken.' Zijn opvolgster, de kapiteit Diana Koster, wil hij zijn ervaring meege ven 'dat er in goed overleg erg veel mogelijk is op Soesterberg. Als oudere vakgenoot adviseer ik haar dat overleg ook aan te gaan. Dat is belangrijk.' Voorlichter majoor Logister op de vliegbasis Soesterberg: 'Door uitzendingen kun je de mensen gemakelij- ker uitleggen waarom je vliegt.

Soester Courant | 2001 | | pagina 9