EZ Actie versterking brandweerkorps Afwisselende activiteiten voor kinderen bij Abrona OTO'S De volgende schoonmaakklus: rijheidsmonument Odijkplein 1 Boom valt op containers en auto MAGER MUM MANIER ERS I Informatieavond brandweer 3m hulp in Soesterberg te kunnen blijven garanderen V Kastelentocht voor de 36e keer door Doorn e.o. PAGINA 10 lan zoekt salaris? 01 24 77 eo «reportages totografie scherp 52 APIJTEN teit echte perzen. ke tapijten af heel klein: e u zoekt! NL iet Eurogarantie. WOENSDAG 15 AUGUSTUS KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Woensdag 12 september vol beweging. Klachten bezorging Soester Courant Eucharistieviering Cenakel op tv Afvallen en op gewicht blijven Zondag 19 augustus OEST, TELEFOON035-6013917 jr J BJ. PRIJS 3-'00 20.306ff 44.750,- O-'OO 20.760// 45.750.- 6-'00 22.462// 49.500,- i9-00 21.214 46.750,- •6-00 23.823// 52.500,- )1-'00 47.420/ 104.500,- )7-'97 28.361 62.500 ,- 10-'97 31.651 69.750.- 31-'96 29.269 64.500.- 33-01 61.033// 134.500,- 01-'00 58.765// 129.500,- 02-'99 40.613// 89.500,- 01-'99 72.378 159.500,- 07-'99 67.840 149.500,- site van Nederland irantie, Nationale Autopas: ■garantie, mobiliteitsgarantie, Uie, gegarandeerd goed. soesterbergseILcourant Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 -602 18 41 de schoonmaakactie van Leo van de Berg en Piet Taai in ie omgeving van het monu- ment De Vleugel, hebben ze de overkant van de Kamp- ook de omgeving van het trjjheidsmonument van soesterberg bekeken. Ook hier iad welig tierend gras zich van i,t monument op het Odijk plein meester gemaakt. 'Wat ienk je Piet, is dit onze volgen de klus?', vroeg Van de Berg. ■We maken nog wei een af- ipraak wanneer we dit gaan doen', reageerde Taai. gedachten gingen terug naar 1983 toen Taai voorzitter was van bet plaatselijk Oranje Comité, dat jok belast was met de 4 mei her- ienking. Taai: 'Deze werd eerst ■ehouden bij een mobiel houten monument dat bij de gemeente in opslag stond en op 4 mei naar de Marechausseekazerne werd ver voerd. Daar stonden we ook in 1983. Na de kranslegging en het défilé zakte het houten geval spon taan in elkaar. Er moest dus wat anders komen. We dachten aan een vaste plaats voor een monu ment en we stroopten het dorp af naar een geschikte locatie. We dachten die te vinden aan de Chr, Huijgenslaan naast de r.k. begraaf plaats. Maar dat stuitte op bezwa- en van de direct omwonenden. Toen kwamen we uit op het toen iraak stuk terrein hoek Kampweg :n Moerbessenberg. :en gesprek met de toenmalige 'urgemeester Paul Scholten lever- Ie niets op: aan het terrein zou al en heel andere bestemming zijn egeven. Van ambtenaren wisten 'e evenwel dat op dat stuk terrein een enkele bestemming lag. Toen ebben we iets brutaals gedaan. Ve schreven naar prins Bernhard f hij op 4 mei 1984 het nog aan leggen monument wilde onthul- :n. Binnen een week was er ant- voord: Ja, ik kom! Wij met de >rief naar burgemeester Scholten. Jij was razend, maar na een poos- praten kregen we toch toestem- ning. We waren nog niet thuis of e graafmachines waren al bezig. Dnder de deskundige leiding van "rits Hagmeijer werd dit monu- tient gerealiseerd.' en bijzonder monument, beweert "aai. Om dat te bewijzen, gaat hij 3 het midden van het plein staan, irecies in de cirkel. Hij kijkt naar iet midden van de lage ronde ïuur en spreekt een paar woor- :n. Zijn stem klinkt alsof hij door ;n geluidsversterker spreekt. De /mmetrisch gebouwde muur aatst de stem van alle kanten te rug naar de cirkel waar men staat, waardoor dit bijzondere echo-ef fect ontstaat. Van de Berg en Taai wijzen op de plataanbomen die rondom het monument en het daaraan gelegen Odijkplein staan. Taai: 'Dat was voor ons een volkomen verrassing. Toen de bomen er waren geplant heb ik ze wel vier keer geteld: 33 bomen. De gemeente gebeld, waarom 33 bomen? Antwoord, omdat er geen 34 konden staan. Dus niet met opzet 33? Nee. Maar dat was gewoon prachtig. Op deze wijze konden de bekende 33 ver zetsstrijders die in 1942 op de Vliegbasis Soesterberg werden ge fusilleerd als een postuum eerbe toon geëerd worden. Op 4 mei 1984 werden de namen van al die 33 door een meisje van ongeveer tien jaar op deze plaats voor het eerst luid en duidelijk genoemd. Daar kreeg je koude rillingen van. Enkele jaren daarna werd het idee gelanceerd om al die bomen de namen van die 33 te geven. Dat hebben we tegengehouden, want stel je voor dat een boom door wat Het monument 'Om de vrijheid' aan het Odijkplein in Soesterberg: de volgende schoonmaakklus als de gemeente het laat afweten. voor oorzaak ook zou doodgaan, dan zou dat opnieuw een sterven zijn. Het scheelde trouwens niet veel of twee bomen in de lange rij hadden het begeven. Je kunt nu duidelijk zien dat ze kleiner zijn dan de rest. Men beweerde dat een gaslek onder die bomen de oor zaak was'. Onder de ruisende plataanbomen schuilen Van de Berg en Taai nog even voor de regen. Als het weer is opgeklaard, vertrekken ze. 'Weet je, we hebben als vutters nog meer te doen en de koffie is er vanmor gen ook bij ingeschoten'. Lachend gaan ze naar huis. Een kleine klus werd geklaard maar zorgde wel dat het Luchtvaartherinneringsmonu ment 'De Vleugel' een complete gedaanteverwisseling onderging. 'Als de gemeente nu de vele ge kladde teksten op het voetstuk van het monument gaat schoonmaken, is het met recht een "parel in het hart van Utrecht'", zeggen ze. Zaterdag 18 augustus/zondag 19 augustus Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 aalm. J. Schutte; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanslraai 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 mevr. Z. Hageman-Vos World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 maandag 08:00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, 88351200. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, @033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veidm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: @0900-8844; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, @035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, @351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, @352391. Grofvuil, @035-6093666. Degenen die ervoor voelen vrij williger te worden bij het korps Soesterberg (of het korps Soest) van de brandweer, en nog voor de informatieavond op woensdag 12 september ('s avonds om acht uur in de kazer ne aan de Koppenlaan in Soesterberg) meer inlichtingen willen, kunnen telefonisch con tact opnemen met nummer (035)6093 390 Hier kan men zich ook opge ven. Tevens is het mogelijk om elke dinsdagavond (oefenavond van de vrijwilligers) rond acht uur langs te komen. Ook schrif telijke opgave en/of informatie is'mogelijk: Brandweer Soest/Soesterberg, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. Een postzegel is niet nodig. De brandweer zoekt vrijwilli gers/ sters tussen 18 en 35 jaar. De voorkeur gaat uit naar in woners van de gemeente zelf. Echter, ook zij die in een ande re gemeente wonen maar over dag in Soesterberg beschikbaar zijn voor uitruk, kunnen zich aanmelden. Vanzelfsprekend geldt dit vooral voor diegenen die in de gemeente waar zij wonen al lid zijn van de vrijwil lige brandweer. Wel wordt van hen verwacht dat zij de weke lijkse oefenavonden en cursus sen volgen. De nieuwelingen moeten over een goede gezondheid en con ditie beschikken. Zij moeten een medische keuring onder gaan en een speciale brand weertest afleggen. Daarin wor den ze beoordeeld op lichame lijke vaardigheid, engtevrees en hoogtevrees. Het korps in Soesterberg heeft de beschikking over een goed geoutilleerde kazerne en mo dern materiaal. *Mertedes Sier Occasion met Eurogarantie Mercedes-Benz lijft u toekijken of steekt u iver de handen uit de mou- :n' is opnieuw het motto van wervingsactie voor uitbrei- ig van het aantal vrijwilligers het korps Soesterberg van brandweer Soest is gestart. 5 woensdag 12 september is voor hen die interesse heb- n een informatieavond in de andvveerkazerne aan de ippenlaan, aanvang 20.00 r. Inhakend op de landelijke mpagne van het ministerie ii binnenlandse zaken 'Van jisvrouw naar brandweer- iuw' doet het korps Soester- rg vooral ook een beroep op mwen om zich als vrijwilli- aan te melden. tcommandant Jan Udo kondigt dat burgemeester Koos Jans sen binnenkort persoonlijk een brief stuurt aan de directie van be drijven in Soesterberg met het ver- zóeje werknemers enthousiast te maken voor de brandweer en me dewerking te verlenen opm daar aan invulling te geven. Daar zou tegenover kunnen staan, dat de brandweer de mensen opleidt die ieiier bedrijf nodig heeft om een irijfshulpverleningsgroep in ld te houden, laast gaat er een brief uit naar iedere inwoner van Soester- Térg tussen 18 en 35 jaar met de jferichte vraag of het actieve lid- ifcfcatschap van de vrijwillige pndweer iets voor hem of haar [Het is belangrijk dat ook vrou- En zich opgeven. Minister De 'üfries van binnenlandse zaken ïeft ernaar dat een brandweer- >rps voor minimaal tien procent St vrouwen bestaat. Voor Soester- ïrg betekent dit dat er vier vrou- ]fen moeten zijn. Momenteel telt Set korps er twee, van wie er een Ingdurig ziek is. Overigens is de sterkte van het orps Soesterberg door natuurlijk srloop tot beneden het minimum sdaald. Het korps behoort uit 33 Eden te bestaan. De huidige sterk te bedraagt 28 vrijwilligers; omdat er twee langdurig zieken zijn, kan de brandweer in feite een beroep doen op 26 mensen. In de avond en nachtelijke uren en in de week ends is de opkomst voldoende, maar overdag begint de situatie zorgelijk te worden. Uitbreiding van het korps is dan ook dringend noodzakelijk. Udo herinnert eraan dat de wer vingsactie in 1999 een succes is geweest. Het resultaat van deze oproep was dat de aanmeldingen de brandweer uiteindelijk zes vrij willigers opleverde. Vijf van hen zijn nog steeds actief. Hij hoopt dat de nieuwe wervingsactie min stens zo'n goed resultaat oplevert, al zijn meer aanmeldingen zeer welkom, vooral van degenen die ook overdag beschikbaar zijn. In dit verband wordt met name ook gedacht aan (huis)vrouwen. Op de hoogte Volgens Udo is het gemeentebe stuur op de hoogte van het feit dat het korps Soesterberg te kampen heeft met een tekort aan vrijwilli gers. Mede daarom heeft burge meester Janssen zijn medewerking toegezegd om zich door het schrij ven van een brief in te zetten voor de noodzakelijke uitbreiding van het korps. Overigens is Udo van mening 'dat ook de politiek moet kijken -juist nu, in het Jaar van de Vrijwilliger- hoe we moeten om gaan met de vrijwillige brandweer mensen. De partijen moeten er in hun verkiezingsprogramma reke ning mee houden, voorwaarden te scheppen om het brandweerwerk aantrekkelijk te houden, zodat er voldoende vrijwilligers blijven.' De Soesterbergse postcomman- dant zegt dat het gemakkelijk is om een reden te verzinnen om niet bij de brandweer te gaan: te druk; het is niet iets vrijblijvends; je moet fysiek en geestelijk aan nog al wat eisen voldoen; je moet stressbestendig zijn en het komt nogal eens voor dat er sprake is van een loze melding. Wat dit laat ste betreft zegt Udo dat er hard aan wordt gewerkt om door mid del van preventieve maatregelen het aantal loze meldingen drastisch te beperken. Een veel positievere benadering, dus om wel bij de brandweer te gaan, is het feit dat men z'n sociale contacten uitbreidt, een nuttige en interessante vrijetijdsbesteding heeft die extra voldoening geeft als men in teamverband iemand in een noodsituatie hulp kan bieden, en dat men tegelijk lid is van een gezellige ontspanningsvereniging die een gevarieerd aanbod aan ac tiviteiten ontwikkelt. Hoewel het om vrijwilligerswerk gaat, ontvangt de vrijwilliger jaarlijks wel een on kostenvergoeding. Wie ervoor voelt zich bij het brandweerkorps van Soesterberg aan te sluiten, kan hiervoor contact opnemen met telefoonnummer (035) 60 93390. De wervingsactie van het brand weerkorps Soesterberg richt zich, onder het landelijke motto 'Van huisvrouw tot brandweervrouw' ook op vrouwen. Zij hebben bewe zen ook in het brandweerwerk hun mannetje te staan. (Foto: www.brandweervrouw.nl). Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na middag bezorgd. Op zondag 19 augustus om 10.00 uur vindt er weer een eucharistie viering vanuit het Cenakel te Soesterberg plaats. De viering wordt uitgezonden op televisie (Nederland 1). Voorgangers zijn de mediapastores Joke Litjens en Ben Verberne. De zang wordt ver zorgd door de Schola van het Ce nakel o.l.v. Herman Rouw. Wilt u erbij zijn. Graag even bellen met het Mediapastoraat, @0346- 332555. Sinds 1996 wordt in samenwerking met ziekenhuis Eemland een in tensieve training van 16 weken ge geven aan volwassenen met mini maal 25 kg overgewicht (BMI <27). De deelnemers worden be geleid door een diëtist, psycholoog en fysiotherapeut en staan onder medische supervisie. Het doel van deze aanpak is voor de deelnemer om een haalbaar, aanvaardbaar en houdbaar lichaamsgewicht te be reiken. Gezondheid, lichaamsbe weging en een verandering van leefstijl staan hierbij centraal. De training, die zelden vergoed wordt door de zorgverzekeraar, heeft tot nu toe een zeer goed re sultaat gegeven in gewichtsvermin dering. Veel belangrijker is dat de meeste deelnemers door de nieu we leefstijl het behaalde gewichts verlies goed vast kunnen houden. En dat is het resultaat dat telt! Voor de nieuwe cursus, die begin oktober weer van start gaat, wordt een informatiebijeenkomst gehou den op donderdag 6 september, aanvang 19.30 uur, in ziekenhuis Eemland, locatie St. Elisabeth in Amersfoort. Op deze avond wordt uitgebreid ingegaan op de inhoud van de cursus. Daarnaast is er ruimschoots gelegenheid voor het stellen van vragen aan de trainers (arts, diëtist, psycholoog en fysio therapeut) over hun aandeel in de begeleiding. Een aantal oud-cur sisten is ook aanwezig om vragen te beantwoorden. De toegang is gratis, maar de ruimte is beperkt. In de maand augustus is er voor kinderen met en zonder verstandelijke beperking veel te doen op het terrein van loca tie Sterrenberg in Huis ter Hei de. Veel kinderen zullen deze maand het terrein opvrolijken met spelletjes, speurtochten, zwemmen en hutten bouwen. Het Speelkamp is maandag van start gegaan. Speciaal voor zeer moeilijk lerende kinderen zijn er weer twee weken georganiseerd waarin deze kinderen bij Abrona terecht kunnen voor allerlei activi teiten. Deze activiteiten zijn aange past aan de wensen en mogelijkhe den van de kinderen. Door de op vang van deze kinderen in de va kantieperiode worden de ouders en het gezin een stukje ontlast van de dagelijkse zorg. In de eerste week zijn er 20 kinde ren. Deze week is het thema: rei zen en vakantie. AUe spelletjes en activiteiten staan in het teken van dit thema. De tweede week komen 25 kinderen naar Abrona. Dieren en vakantie staan deze week cen traal. De kinderen worden bege leid door zeven vrijwilligers en vier werknemers van Abrona. Helaas konden niet alle aanvragen gehonoreerd worden. Een van de oorzaken is het weinige aantal vrij willigers dat zich aangemeld heeft. Desondanks hopen de medewer kers en de vrijwilligers weer op een geslaagd speelkamp. Huttenbouwdorp Vandaag is om 10.00 uur het Hut tenbouwdorp op locatie Sterren berg van start gegaan. Voor de vijf de achtereenvolgende keer geven ruim 100 kinderen uit Soest en Soesterberg zich vier dagen lang helemaal over aan hutten bouwen. Omdat dit jaar het eerste lustrum wordt gevierd, kunnen de kinderen van vrijdag op zaterdag blijven sla pen. Niet in de zelfgebouwde hut ten, maar in grote tenten achter op het terrein van locatie Sterrenberg. Zaterdagochtend worden de hut ten weer afgebroken en hoopt de organisatie te kunnen terugkijken op een geslaagd evenement. Ook de kinderen van de werkne mers van Abrona kunnen deze zo- mer weer gebruik maken van de vakantieopvang van de crèche De Kleine Beer. Deze personeels- crèche biedt al jaren de mogelijk heid tot vakantieopvang van kin deren van 4 tot 12 jaar. Ieder jaar zijn er weer veel kinderen die hier gebruik van maken. Hierdoor kun nen hun ouders, allen werknemers van Abrona, tijdens de vakantiepe riode blijven werken en kunnen de personeelsproblemen tijdens de zomermaanden beperkt worden. Abrona is een organisatie voor dienstverlening aan mensen met een verstandelijke beperking. De 1.500 medewerkers van deze organisatie streven er naar in hun werk tot uitdrukking te brengen dat ook mensen met een verstan- Vol overgave deed de jeugd mee aan de activiteiten die Abrona in de vakantie heeft georganiseerd, zoals tekenen en kleuren. delijke beperking mogelijkheden hebben. Het zorgaanbod is bijzonder breed. Zowel kinderen als volwassenen kunnen bij Abrona terecht onder meer voor wonen, logeren, dagop vang, naschoolse opvang, noodop vang, maaltijden, training en thuis zorg. Op dit moment maken meer dan 1.080 mensen gebruik van deze diensten. De woonvoorzieningen en dagbe stedingscentra van Abrona zijn verspreid over de gehele provincie Utrecht. -V Aan de Plesmanstraat in Soester- boom kwam op een auto terecht die berg is woensdagmiddag als gevolg voor het flatgebouw stond gepar- van hetjlechte weer een boom om- keerd. De auto, eigendom van een gewaafcL De val van de metershoge inwoner van Soesterberg, raakte boom werd gebroken door enkele licht beschadigd. De te hulp geroe- vuilcontainers. De kruin van de pen brandweer gebruikte eerst een handzaag voor het verwijderen van de takken, waarna het karwei met behulp van een elektrische zaag werd geklaard. Op zondag 19 augustus organi seert de vereniging 'De Stichtse Aanspanning-Doorn' voor de 36e maal de Kastelentocht voor klassieke en authentieke rijtuigen in de omgeving van Doorn. Ruim 100 koetsen en rijtuigen van de meest uiteen lopende soorten rijden de tocht en strijden om de titel 'Schoon ste Geheel 2001'. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt door de vereniging aan de koetsier van het rijtuig met de mooiste pre sentatie.. De rijtuigen worden be oordeeld op onder meer authenti citeit, originaliteit en schoonheid. Vorig jaar trok dit evenement tien duizenden toeschouwers. De ruim 100 deelnemende rijtuigen en koetsen vertegenwoordigen diver se stijlen uit de periode dat paard- en-wagen nog het belangrijkste vervoermiddel was. De koetsiers en meerijdende gasten zijn gekleed in het kostuum uit de tijd waaruit het rijtuig stamt. Met de presenta tie van de koetsen en paarden wordt een stukje historie werkelijk heid. Het rijtuig met bijbehorende presentatie die het meest authen tiek en origineel is, mag 'Schoon ste Geheel 2001' genoemd wor den. Uiteraard zijn er ook nog an dere prijzen te verdienen. De Kastelentocht dankt zijn naam aan het historische decor van de kastelen en landhuizen in de om geving van Doorn, ook wel ge noemd de Stichtse Lustwarande. De bijzondere koetsen en rijtuigen rijden over lanen die normaal voor het publiek gesloten zijn. De rijtuigen maken zich vanaf 9:00 uur gereed voor vertrek op de Voorweide met de Duiventil in het Park van Huis Doorn. Om 10:00 uur vertrekt de stoet van uit het park via de Hoofdpoort van Huis Doorn voor een tocht in de omge ving. Omstreeks 12:15 uur komen de koetsiers met hun rijtuigen te rug in het Park van Huis Doorn voor de lunchpauze. De rijtuigen zijn dan van dichtbij te bezichtigen door het publiek. Om 14:00 uur wordt nogmaals een korte rit ge maakt door de omgeving van Doorn. Omstreeks 15:45 uur komt de stoet opnieuw aan in het Park van Huis Doorn en worden de prijzen uitgereikt. Het uitgebreide programmaboekje is in het park en langs de route te koop en voor die tijd bij de VW kantoren in Doorn, Driebergen, Leersum en Zeist .Info: VVV Doorn, @0343-412015. De toe gang tot het park is gratis. VAN KANKERBESTRIJDING

Soester Courant | 2001 | | pagina 11