'Geen structurele oplossing voor problematiek jongeren' •Cfte Commissie Ouderenbeleid koestert geen illusies meer over dit gemeentebestuur VAKANTIE BEZORGERS Doelpalen met achterhang op veldje Van de Veldeplantsoen Visser VëKEK 7 ACTUEEL f Mosselen, mosselen Hele fijne mosselen! GroenLinks statenfractie tegen weekenddienst NS 0 &^T- ore' Instanties overleggen veel; nu tijd voor uitvoering plannen Laatste 'bewogen oproep' aan B. en W. Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn Wilhelminafonds op zoek naar collectanten Drie bonnen bromfietsers Overlast jeugd op bromfietsen in Overhees 'NS vervreemden Utrechters van de trein' Gemeente wil schade en overlast voorkomen BRASSERIE KEUZEMENU Poëziewandeling 2 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 2001 SOESTER COURANT r Ministerie ershandhaving, ïderenvervoer. idere zaken; organiseert op stelt het verslag velijke] archief van 5 van administratieve dige werkweek, minderheden. innen 10 dagen na nand nodig die n vele markten >n. Die persoon lailings printen, at daar tussen ligt. eatieve - en/of g je interesses en jraat werkt en met du welkom zijn. Een =t reilen en zeilen lalt in toegevoegde tf) je meer weten ignature-dm .com 3PRIJZEN Oir f25,- ESTRAAT 32A SOEST Openbaar Ministerie itige verkeershandhaving, Deroepsgoederenvervoer. de [schaduwlpersoneelsdossiers Gil MBO werk- en denkniveau, bij een volledige werkweek, n etnische minderheden, f! een nieuwe functie binnen 3310. tie van de heer J. Spee. PAGINA 3 'We moeten niet de illusie heb ben dat we de jeugdproblema tiek in de Tamboerijn structu reel kunnen oplossen', zegt een woordvoerder van de politie. 'De zaak is complex en moei lijk en kun je niet met één actie oplossen. Je hebt te maken met verschillende jongeren en leef tijdsgroepen, van wie een deel alcohol en drugs gebruikt', zegt een medewerkster van de Stichting Balans. Pieken en dalen - los gezien van het jaargetijde - kent de overlast die jongeren in Overhees op straat veroorzaken. Het was een poosje relatief rustig, maar de laatste tijd nemen de klachten toe, met name in en rond het winkelcentrum aan de Tamboerijn. Zeker nu het zo mer is hangen ze buiten rond. De groep is volgens getuigen verdub beld tot zo'n vijftig, zestig jongeren in de leeftijd van ongeveer 13 tot 22 jaar. Tot in de vroege avond groepeert de jeugd zich, daarna nemen de oudere jongeren bezit van het winkelcentrum. In de zo merperiode mengen de groepen zich. Ze vervelen zich, omdat er naar hun smaak niets te doen is en verzamelen zich op centrale loca ties. 'Het is een maatschappelijk pro bleem dat zich overal voordoet. Het is zaak om het beheersbaar te houden', zegt de (bijna) voormali- l ge wijkagent van Overhees. Zijn opvolger, die de lopende zaken behandelt, was gisteren en maan dag niet bereikbaar. Door vakan ties geldt hetzelfde voor de betrok ken weizijnsambtenaren en -wet houder van de gemeente. De politie zegt al extra toezicht te 1 houden. Ze heeft de taak de orde I te handhaven, de gemeente en Balans moeten proberen oplossin gen voor de problemen te vinden. De drie instellingen hebben in het vooijaar de jongerenproblematiek j van Soest in kaart gebracht. En quêtes, een praatavond met de jongeren, overleg met winkeliers, onderzoeken, vergaderingen heb ben plaatsgevonden, rapporten zijn geschreven, het is nu tijd voor ac tie. Voorbereiding Dat beseft ook Antoinette Arts, sinds het voorjaar coördinator jeugd- en jongerenwerk bij Balans. 'Er is veel in voorbereiding, maar het moet nu uitvoering krijgen. Er zijn ontzettend veel oorzaken die allemaal niet een, twee, drie zijn U-.Wv's./t'-M, F.RITES' - ;US_-sSNACKS' - .KOFFIE' - IVIA'flLIJJ^-'.BROODiJÈS^ i I:i J. op te lossen. Een jeugdhonk? Nee, de oudere jongeren gaan daar niet naar toe en de jeugd gaat daar ook niet altijd zitten. In negen van de tien gevallen is een jeugdhonk niet de oplossing. We moeten ervoor zorgen dat de jongeren hun vrije tijd beter gaan invullen. Ze roe pen: er is niets te doen. Maar er is genoeg te doen, alleen zijn ze er niet in geïnteresseerd.' Met de rondrijdende Sportbus Matchpoint biedt Balans op loca tie activiteiten aan, maar niet alle activiteiten hoeven volgens Arts 'om de hoek' te zijn. 'De jongeren zijn tegenwoordig mobiel en echt niet aangewezen op een plek in hun eigen wijk. In samenwerking met onder meer de sportclubs en binnenkort de 'Brede Bieb' hoopt Balans op korte termijn de 'pro bleemjongeren' te bereiken. Onder andere leeftijdgenoten is er al succes geboekt, meent Arts. Als voorbeeld noemt ze de skatejeugd die onlangs nog zelf betrokken was bij de organisatie van een skate- wedstrijd. 'Daar is niet veel geld mee gemoeid, je moet alleen man kracht inzetten, je moet de jeugd zoeken, want ze komt niet uit zich zelf naar je toe.' Van het incident van zaterdaga vond was ze tot het telefoontje van deze krant niet op de hoogte, de gemeente evenmin. Van de twee jongerenwerkers van Balans is er een kortgeleden van werkkring veranderd, de ander is momenteel op vakantie. 'Dat neemt niet weg dat er andere medewerkers be schikbaar zijn. Ik ga nu het initia tief nemen om de partijen bij el kaar te krijgen, zodat we aan de gang kunnen.' Vanwege de complexiteit van het probleem wil en durft de coördina tor van Balans geen suggestie te doen wat dé oplossing is, want die is er niet. 'Uit onderzoek blijkt dat er wel een draagvlak is om oplos singen te bedenken, maar er is in het winkelcentrum buiten de ope ningstijden geen sociale controle, omdat er geen mensen wonen.' Aanpassingen De politiewoordvoerder vindt het belangrijk dat er activiteiten voor de jongeren worden georganiseerd, maar dan wel toegespitst op hun leeftijd. 'Hangplekken creëren werkt niet, de jeugd zoekt haar ei gen plek waar ze zich thuis voelt.' Hij pleit voor bouwtechnische aan passingen aan de Tamboerijn, zo als de politie reeds opnam in het rapport 'Samen veilig wonen en winkelen op en rond de Tamboe rijn'. 'Je zou iets aan de overkap pingen kunnen doen, zodat de Winkelcentrum Overhees aan de Tamboerijn is een favoriet verza melpunt van jongeren in de leeftijd van ongeveer 14 tot 22 jaar. Ge meente, politie en Balans proberen de jongerenproblematiek in Soest aan te pakken. Tot dusver is er vooral veel gepraat. Foto: Soester Courant plek minder interessant wordt en de vluchtroute richting het J.H. Isingserf dichtmaken. Als wij ko men, gaan de jongeren er via dat pad vandoor. Maar ja, dat soort aanpassingen kost geld.' Als het aan de 'hangjongeren' in Overhees ligt, is het nu afgelopen met vergaderen en tijd voor actie. Maar naar een jeudhonk zullen ze wel kunnen fluiten. In de jaren ne gentig klonk de roep om een der gelijke voorziening ook luid, maar het gemeentebestuur zei toen net zo hard 'nee'. Dat zal nu niet an ders zijn. Lid worden van een vereniging dan? Afgezien van het feit dat de clubactiviteiten in de vakantie stil liggen, zegt een jongere: 'En dan ben ik lid van een club, daar zit ik dan ook niet de hele tijd. Geef ons maar een jeugdhonk met een tele visie en dat soort dingen. Maar de gemeente doet nooit iets voor ons.' De Commissie Ouderenbeleid - inmiddels tegen haar zin door het gemeentebestuur op geheven heeft vorige week I nog een laatste jaarverslag af- gescheiden. Daarin wordt het gemeentebestuur nog even de oren gewassen over de wijze waarop het is omgesprongen met het ouderenbeleid in het algemeen en de commissie in het bijzonder, gevolgd door een opmerkelijke 'bewogen oproep'. 'Een ongebruikelijke bijlage', noemt de commissie zelf haar 'handreiking' aan haar eventuele opvolgers - de veronderstelde des kundigen waaraan de gemeente voortaan genoeg denkt te hebben om er een ouderenbeleid mee te voeren - met daarin een overzicht van de werkzaamheden en taken die de commissie tot haar verdriet i niet heeft kunnen voltooien. De l' commissie 'betreurt het ten zeerste f dat zij niet heeft kunnen afdwingen 4 wat haar vanaf de start voor ogen heeft gestaan'; haar rest nog, nu het doek gevallen is, het uitspreken jx van de vurige wens dat de belan- t gen van de oudere Soester inwo- ners in de toekomst goed behar- tigd zullen worden. De commissie is daar allerminst j gerust op, zoals uit het hele verhaal blijkt, en vindt het daarom 'nuttig SOEST Eigen technische dienst met 24-uurservice. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 en raadzaam' nog even stil te staan bij de punten die telkens weer dé aandacht vroegen en ook in de toekomst zullen blijven vragen. Genoemd worden in de eerste plaats de kosten van het collectief openbaar vervoer, een soort 'bel bus' die volgend jaar wordt inge voerd en die de ouderen volgens de commissie aanmerkelijk meer gaat kosten dan het huidige open baar vervoer. Ook het 'ondermaat se' huisvestingsbeleid met betrek king tot de oudere inwoners van de gemeente wordt in dat verband naar voren gehaald: ('de ambtena ren kunnen tevreden achterover leunen in de veronderstelling dat er voldoende woningen zijn voor senioren, maar men vergeet dat de kwaliteit van het aangebodene on voldoende is; het is maatvoering uit de jaren '70 en '80. De oude ren van nu willen geen tweekamer appartementen maar royale woon ruimte'). Verder legt de commissie nog eens de vinger bij de wachtlijstproble matiek: 'het circuit dat begint met het Zorgloket, daarna het RIO en vervolgens NIETS, ja een wacht lijst; maar de gemeente haalt de schouders op en zegt 'dit is niet onze taak' en vergeet daarbij ge makshalve dat zij deel uitmaakt van het regionale bestuur van het zorginstituut'. Tenslotte wijst de commissie op de 'steeds verder gaande vermindering van de zorg op lokaal niveau door de zieken huizen', die haar grote zorgen baart. Ook hierover haalt de ge meente volgens de commissie ech ter haar schouders op. 'Daar schie ten de inwoners, die allemaal be lasting moeten betalen en daar iets voor mogen terugverwachten, niets mee op,' aldus de commissie. Dreigend De commissie heeft niet de illusie dat het College van B. en W., de gemeenteraad of de ambtelijke top zich met deze punten bezig zullen houden, 'doch wellicht wel die or ganisatie, stichting of groep die de draad weer oppakt die de commis sie noodgedwongen heeft moeten neerleggen'. Zij besluit de bijlage bij het eindverslag met de tamelijk geëmotioneerde, maar nogal drei gende oproep: 'Gemeente Soest, als het belang van uw burgers u ter harte gaat, kom dan ook met alle kracht op voor die belangen en zeg niet dat het uw taak niet is. Ook al zou dit zo zijn, maak het dan weer tot een taak van u. Want de bur gers, en, gemeenteraad, uw kie zers, uw stemgerechtigden, zullen dit op een gegeven moment niet langer tolerant aanvaarden en u zult steeds meer morrende mensen op uw spreekuren krijgen. Doe er daarom iets aan, VOORDAT HET TE LAAT IS!' Het gemeentebestuur heeft nog niet gereageerd, en misschien ge beurt dat ook niet meer - de com missie in inmiddels immers opge heven (per 1 juli) en 'bestaat' in feite niet meer. De verantwoorde lijke wethouder, Harry Witte (Ge meentebelangen), deze week pas terug van vakantie, was voor het ter perse gaan van deze krant niet meer bereikbaar voor commentaar. De Nederlandse Kankerbestrijding (Koningin Wilhelmina Fonds) zoekt nog vrijwilligers voor de na tionale collecte die wordt gehou den van maandag 3 tot en met za terdag 8 september. Soesters die een steentje willen bij dragen, kunnen zich melden bij Marion Bloemendal-Stolwijk, tel. 6024646. De opbrengst van de collecte wordt besteed aan onderzoek, voorlichting en begeleiding van kankerpatiënten. Motto van de in zamelingsactie is 'Mijn manier van kankerbestrijding'. Op de Smitsweg werden vrijdag avond twee jongens aangehouden, die samen op een bromfiets zaten. De bestuurder droeg geen helm en was niet in het bezit van een cer tificaat, wat hem op twee bekeu ringen kwam te staan. De duopas sagier, eigenaar van de bromfiets, werd bekeurd omdat zijn voertuig geen verzekeringsplaatje had. Hij mag de bromfiets op het bureau ophalen, zodra hij dit verplichte bewijs kan laten zien. BAR, GRILL RESTAURANT Het blijft genieten! (al onze gerechten ook om af te halen) STEEMHOFFSTBAAT 47 SOEST 035-6018252 WWW.tUYKJE.NL (san-o ia- i>rv lwKy De inzichten en ervaringen, die ik de afgelopen jaren op het gebied van aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 1*1! RVT Fax 035 6037491 c.jagtenberg@wxs.nl Winkeliers van de Tamboerijn heb ben geklaagd bij de politie over het gedrag van jeugd op bromfietsen. Jongeren zouden met hun twee- wielers rondscheuren en daarbij overlast veroorzaken voor winke liers en publiek. De politie besloot zaterdagavond een kijkje te nemen en schreef negen bekeuringen uit voor onder meer rijden zonder helm, rijden op het voetpad en opgevoerde bromfietsen. Later op de avond werd in de omgeving van het winkelcentrum een 20-jarige Soester beboet wegens het beledi gen van een politieman. De Provinciale Statenfractie van GroenLinks venverpt de aanpassingen die de Neder landse Spoorwegen per 3 sep tember gaan doorvoeren in de dienstregeling. 'Deze aange paste weekendregeling is een nieuwe stap om mensen van het openbaar vervoer te ver vreemden. Daarmee worden de pogingen om het gebruik van de auto terug te dringen opnieuw doorkruist.' De regio Utrecht wordt volgens GroenLinks onevenredig zwaar getroffen door de maatregel. Juist in deze regio zijn de bereikbaar heidsproblemen erg groot. Er is behoefte aan uitbreiding van de dienstregeling en niet aan beper kingen. Ook moet worden gewe zen op die gebieden waar sprake is van nieuwe bouwlocaties (b.v. Houten en de Leidsche Rijn). De nieuwe bewoners dienen de be schikking te krijgen over een goed werkend openbaar vervoer. De NS is kennelijk niet in staat in deze behoefte te voorzien, en dat is voor GroenLinks onacceptabel. GroenLinks is van opvatting dat er ook een taak ligt voor Gedeputeer de Staten van de Provincie Utrecht. Er zijn schriftelijke vragen gesteld aan het College van GS. Daarin wordt gevraagd om hun invloed aan te wenden teneinde een beter treinverkeer in de regio Utrecht te verkrijgen. Daarnaast gaat GroenLinks de gevolgen van de nieuwe weekendregeling nauw gezet volgen. Zij vraagt aan het College van GS of ook zij de ge volgen van de nieuwe maatregel in kaart kunnen en/of willen bren gen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben onlangs aangekondigd per 3 september ongeveer 700 ritten te schrappen uit de weekenddienstre geling. Een groot deel van de te schrappen ritten leidt door de re gio Utrecht, Eerder besloot de NS al de dienstregeling in de zomer maanden drastisch te beperken. De fractie van GroenLinks is ver ontwaardigd en bezorgd over de trend die zich nu voordoet in de dienstverlening van de NS. In het licht van de bestaande bereikbaar heidsproblemen in de regio Utrecht en de noodzakelijke verbe tering van de ontsluiting van Vi- nex-locaties in de provincie vindt GroenLinks een beperking van de dienstregeling van de NS een on acceptabele ontwikkeling. Daar naast maakt zij zich zorgen om specifieke bereikbaarheidsproble men voor studenten die gebruik maken van een weekendkaart voor het OV. De fractie is van plan om de gevolgen van de beperkte weekenddienstregeling te 'monito ren' om de ergste knelpunten hel der te krijgen. Utrecht-Baarn Bij de treinen die structureel door het hele weekend geschrapt wor den horen overigens geen treinen op het traject Utrecht-Baarn. Mo gelijk worden er nog extra treinen geschrapt in de vroege ochtend of de late avond, maar daarover is pas meer bekend als de complete nieuwe dienstregeling en reisplan- ner worden gepubliceerd. Of het traject Utrecht-Baarn op dat punt nog te lijden heeft onder de aan passingen is nog niet te zeggen, al dus het Soester statenlid Michiel v.d. Sande van GroenLinks.'Wat echter wel van belang is, is dat bij voorbeeld op de trajecten Soest- Den Haag/Rotterdam en Soest- Arnhem de reistijd ongeveer een kwartier langer wordt, omdat de sneltreinen Den Haag/Rotterdam- Arnhem worden geschrapt. Daar door moeten reizigers in Utrecht Centraal langer wachten op hun aansluitende trein.' ELKE WEEK EEN kSOESTER§GOURANTj IN DE BUS? Neem een abonnement* f 17,50 per half jaar! tel. (035) 6014152 Wij hebben nog enkele nodig in Soest voor de Extra beloning! Aanmelden: tel. 601 41 52 VERHUUR - REPARATIES - KEURINGEN Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uwtuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Open: ma t/m vrij van 7.30 -17.00 uur - 'V- Irritatie onder buurtbewoners en zelfs schade in de vorm van kapotte ramen waren de laatste tijd aan de orde op en rond het Van de Veldeplantsoen. Voet ballende jeugd was de oorzaak van het probleem in de wijk de Engh, maar de gemeente wil hier paal en perk aan stellen. Door de plaatsing van doelpalen met zogenaamde achtervang hoopt de gemeente dat de jeugd voortaan weer op het veldje tegen een bal letje gaat trappen. Daar staan nu al twee keer twee houten palen die dienst doen als doelen. Maar na een goal of een schot dat zijn doel .heeft gemist hebben de kinderen kennelijk geen zin om telkens de bal te moeten halen. Vandaar dat ze de onderste laag van een van de flats gebruiken. Het doel bevindt zich dan tussen twee steunpilaren van het gebouw. Daarbij gebeurde het al enkele ke ren dat de bal door een ruit vloog. Afgezien van deze materiële scha de ergeren buurtbewoners zich aan dit gedrag van de jongeren, zodat ze bij de gemeente aanklopten. Die vindt het geen goede oplossing om bij wijze van blokkade beplan ting voor het flat te zetten. Dit zou alleen maar sociaal onveilige situa ties in de hand werken, aldus Soest. Meer heil ziet de gemeente in doelpalen met achtervang. Ze verwacht, c.q. hoopt dat de jonge ren daar wel gebruik van gaan De huidige doelpalen, hier gezien door het oog van een traphek, wor den niet of nauwelijks benut door de voetballende jeugd, omdat ze kennelijk te lui is om steeds de bal te halen. Foto: Soester Courant maken, omdat ze de bal dan min der vaak hoeven te halen. De palen en netten zijn eergisteren besteld. Het wachten is op de le verancier. De gemeente hoopt ze nog deze zomer te'kunnen plaat sen. Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant ƒ39,99 18,15 Zalmtartaar met dille Griekse salade met olijven, tomaat en feta Courgettesoep met garnalen Lamsossobucco in rode wijnsaus Snoekbaarsfilet met dillesaus Cassoulet van kalfsvlees met kruiden, tomaat, olijf, ansjovis en kappertjes Profiteroles met room en chocoladesaus Abrikozenbavarois met aardbeiencoulis Koffie met bonbon NIEUW Nu op maandag menu inclusief glas wijn en koffie (niet op feestdagen) 'Brasserie Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag De poëziewandeling van de SLAS op 22 augustus, 19:00 uur, is volgeboekt. Een tweede wande ling door het bos van Pijnenburg wordt gehouden op woensdag 5 september, om 18:30 uur, vanaf het voetbalveld van Hees aan de Verlengde Oude Utrechtseweg, voor maximaal 15 deelnemers die zich van te voren hebben aan gemeld. Kosten: vijf gulden. Als het regent gaat het niet door. Aan de basis van deze dichterlijke rondgang ligt de publicatie van Hans Kruiswijk: 'Ver van 't ge woel der wereld'. Verkrijgbaar bij Van de Ven en bij de WV. Een zekere Andries de Wilde (1781-1865) kocht op 1 decem ber 1823 op een veiling via nota ris Pen uit Baarn 'een oude plan- tagie genaemt Pijnenburgh'. In Indië was hij eigenaar geweest van het landgoed 'Soeka.boemi' 'Lust der Aarde') op Java. In 1860 verkocht hij Zuid Pijnen burg aan mr. Herman Albrecht Insinger. Deze verwierf in 1865 ook Laag Hees. Zijn zoon, oud ambassadeur Onno Insinger, woont nog steeds in Pijnenburg. In het fotoboek van Hans Kruis wijk kunt u meer over de geschie denis lezen. Tijdens de wandeling hoort u er over en beantwoordt hij vragen. Aan het begin van de route bij het voetbalveld Hees worden de gedichten uitgedeeld, dte tijdens de voettocht worden gelezen door bestuursleden van de SLAS. Natuurgedichten van Jacqueline van der Waals ("De Beuken"), Lizzy Sara May ("Soft Machine"), Jan Eijkelboom ("Rafels"), Gerrit Achterberg ("Bloei" en "Huisbewaarder"), Chris van Geel ("Pauw" en "Bo men"), Hans Andreus ("Natuur gedicht"), A.C.W. Staring ("Oogstlied"), J.C. Bloem ("Kamperfoelie") en van H.H. ter Balkt ("Ode aan de bosbesstrui ken"). In Pijnenburg ligt bij de grens met Zeist het geografisch middel punt van Nederland. Een eindje verder ligt het terrein van de Ewijckshoeve, de buitenplaats waar ooit de Tachtigers van Wil lem Kloos eikaar troffen. De mo derne dichter Jacques Hamelink heeft geprobeerd in een kort ge dicht het mysterie van de machti ge natuur te relateren aan dat kwetsbare schepsel, dat vrolijk en met stomheid geslagen door de 'schepping' grasduint. Zo voelt het in het bos. IN STILTE Het vlamstille bos ontgaat geen blad. Lucht danst tot onder de aarde, grond Groeit tot boven de bergen van herfst. In kurkdroog water ademen vruchten. Daartussen verstrooid loopt op zijn laatste benen ijl en lachend de mens. Over 'bergen van herfst' gespro ken: er ligt een prachtig bundeltje van 70 herfstgedichten in de boekhandel 'De geur van ieder najaar' (Uitgeverij 521 Amster dam) met een inleiding door Ha- fid Bouazza. Aanbevolen! Rectificatie: 'de kop van Isings' in mijn vorige column moet zijn 'de kop van Insinger'. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82

Soester Courant | 2001 | | pagina 3