rem Seizoensopening in Caroluskerk van Kath. Bond van Ouderen lartelijk afscheid voorlichter Logister van vliegbasis lidtimers door de Soester dreven Soesterberg heeft vijftig jaar de status van vliegbasis Mmwmwm. Informatieavond brandweer In zweefvliegtuig over parkoers Sylvestercross Aanzienlijke schade door brandje in prullenbak Goed gezien in woord en beeld (4) HULPVERLENING MEDISCHE DIENST j Ook inschrijven voor reizen Oproep: geef gestolen video's en foto's terug! Eucharistieviering Cenakel op tv KERKDIENSTEN Woensdag 12 september Eerst vlieghei, vliegkamp en vliegveld Lambertus v.d. Kooy Hakken met de botte bijl L<®>HYUnDHI Zonnehemel te huur SOUVENIR VLIEGKAMP- S OESTER BERG Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Op donderdag 6 september be gint de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) afdeling Soesterberg het seizoen 2001- 2002 met een gebedsviering in de Caroluskerk aan de Rade- makerstraat, aanvang 10:00 uur. Aan deze seizoensopening verleent het dameskoor vocale medewerking. Na afloop van de viering is er ge legenheid in de kerk een kopje koffie te drinken. Tevens bestaat de mogelijkheid zich bij het echt paar Korte van het reiscomité van de KBO op te geven voor deelna me aan de reizen die het comité op stapel heeft staan. Naast gezellig heidsbijeenkomsten verzorgt de KBO thema-ochtenden, vaak ook samen met de twee andere bon den, de PCOB (prot.chr) en de ANBO (algemeen). Deze bijeen komsten worden gehouden in het ontmoetingscentrum van De Drie Eiken. Tijdens de seizoensopening van de KBO bestaat de mogelijkheid zich op te geven voor deelname aan de achtdaagse cruise, die in het voor jaar van 2002 wordt gehouden. Al zeven keer eerder organiseerde het reiscomité van de KBO met veel succes een bootreis naar verschil lende bestemmingen. Mevrouw R. Korte-Tieland is namens het comi té aanwezig om de inschrijvingen te noteren. De definitieve prijs is nog niet bekend, maar deze zal niet ver boven de fl. 1.000,— lig gen. Hierbij is alles inbegrepen, zoals busvervoer van en naar het cruiseschip, volpension, verzeke ringen etc. Elke hut is voorzien van eigen douche en toilet. Verder zijn er veel extra's. Aan boord is plaats voor 130 personen. Ook niet-leden van de KBO kunnen van dit aanbod gebruik maken. De informatiemorgen in de Caro luskerk begint om 10:30 uur, na de officiële opening van het KBO-sei- zoen. Degenen die deze viering niet kunnen bijwonen, kunnen dus in ieder geval vanaf half elf in de kerk terecht om zich voor de crui se in te schrijven. De koffie staat klaar. Wie niet in de gelegenheid is zelf te komen, kan over alle dag en meerdaagse reizen van de KBO telefonisch informatie krijgen bij mevrouw R. Korte-Tieland, 82 (035) 6013960. Op dinsdag 11 september wordt in Soest een in formatiemorgen gehouden, vanaf 10:00 uur (zaal open 9:30 uur) in het ontmoetingscentrum De Klari net (voorheen De Vijverhof). Op initiatief van Anneke Pleij, een van de actieve vrijwilligers die zich inzetten voor activiteiten voor met name ouderen in Soesterberg, staat voor zaterdag 1 december een 'amateurparade' op het program ma, geheel verzorgd door vrijwil ligers. Dit optreden, dat vorig jaar voor het eerst werd gehouden en zo'n succes was dat dit initiatief voor herhaling vatbaar is, werd geheel verzorgd door vrijwilligers. Volgens Anneke Pleij blijft hun 'optreden' normaal gesproken be perkt tot de huiskamer. Het was vorig jaar echt een geslaagde avond, waar de ouderen veel ple zier aan hebben beleefd. Daarom willen we kijken of we ook dit jaar weer iets aardigs op de planken kunnen zetten.' Als het program ma gestalte heeft gekregen en de aanvangstijd van het optreden be kend is, volgen hierover nadere mededelingen. Tenslotte is Anneke Pleij nu al be zig met voorbereidingen voor een jaaroverzicht Soesterberg over 2001. Het is de bedoeling dat dit een licht-satirische voorstelling wordt in de geest van Thomasvaer en Pieternel. Deze terugblik wordt gegeven op zaterdag 5 januari 2002, in bijzijn van onder anderen burgemeester en wethouders. Het is voor de zevende keer dat op deze manier de belangrijkste en meest opvallende gebeurtenissen in Soesterberg de revue passeren. is er urende in. Het echt irdt Jenteel arn Uit een conferentieoord aan de Amersfoortsestraat is vorige week, tussen dinsdag en woens dag, een videocamera met en kele (bespeelde) videofilmpjes en een fototoestel met een volgeschoten fotorolletje ont vreemd. Het gaat om opnamen van een gezelschap met 42 ver standelijk gehandicapten en 15 vrijwilligers uit Monnickendam, die samen vakantie vieren aan de Amersfoortsestraat en daar door ernstig gedupeerd zijn. Aangifte deed een van de bege leidsters van de groep, een 57- jarige vrouw uit Monnicken dam. Wie de spullen heeft wegge haald heeft vermoedelijk geen idee van de grote emotionele waarde van de vastgelegde her inneringen, die nooit terug te krijgen zijn. De politie doet dan ook een klemmende oproep aan degene die de spullen in bezit heeft om in elk geval de filmpjes en het rolletje te retour neren of bij de politie af te ge ven. Zondag 2 september om 10:00 uur is er een eucharistieviering vanuit het Cenakel te Soesterberg. De viering wordt uitgezonden op tele visie. Voorgangers zijn mediapas- tores Peter Denneman en Joke Lit- jens. De zang wordt verzorgd door de Schola van het Cenakel o.l.v. Herman Rouw. Zaterdag 1 september/zondag 2 september Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 deken F. Zwarts; eucharistieviering; cantores Zondag 10:30 dr. P.A.G. Rentinck; eucharistieviering; gemengd- koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. C.J. Jansen, Soesterberg World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: H. Folmer, Bakkeneslaan 25, 88242599. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, 880346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, ©352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: ©0900-8844; alarmnummer: ©1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grofvuil, ©035-6093666. Degenen die ervoor voelen vrij williger te worden bij het korps Soesterberg (of het korps Soest) van de brandweer, en nog voor de informatieavond op woensdag 12 september ('s avonds om acht uur in de kazer ne aan de Koppenlaan in Soesterberg) meer inlichtingen willen, kunnen telefonisch con tact opnemen met nummer (035)6093 390 Hier kan men zich ook opge ven. Tevens is het mogelijk om elke dinsdagavond (oefenavond van de vrijwilligers) rond acht uur langs te komen. Ook schrif telijke opgave cn/of informatie is mogelijk: Brandweer Soest/Soesterberg, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. Een postzegel is niet nodig. De brandweer zoekt vrijwilli- gers/sters tussen 18 en 35 jaar. De voorkeur gaat uit naar in woners van de gemeente zelf. Echter, ook zij die in een ande re gemeente wonen maar over dag in Soesterberg beschikbaar zijn voor uitruk, kunnen zich aanmelden. Vanzelfsprekend geldt dit vooral voor diegenen die in de gemeente waar zij wonen al lid zijn van de vrijwil lige brandweer. Wel wordt van hen verwacht dat zij de weke lijkse oefenavonden en cursus sen volgen. De nieuwelingen moeten over een goede gezondheid en con ditie beschikken. Zij moeten een medische keuring onder gaan en een speciale brand weertest afleggen. Daarin wor den ze beoordeeld op lichame lijke vaardigheid, engtevrees en hoogtevrees. Het korps in Soesterberg heeft de beschikking over een goed geoutilleerde kazerne en mo dern materiaal. Kees Zijderveld kwam op de uit slagenlijst van de Sylvestercross (31 december) niet in de voorste gelede ren voor, maar zondag kon hij toch een prijs innen: een vlucht in een zweefvliegtuig over onder meer het parkoers van de jaarlijkse atletiek wedstrijd. Onder de recreanten die meedoen aan de Sylvestercross wordt op ba sis van de startnummers een verlo ting gehouden en de hoofdprijs was dit jaar beschikbaar gesteld door de Amsterdamse Club voor Zweef vliegen (AcvZ) die vanaf de vlieg basis Soesterberg opstijgt. Onder niet zulke optimale omstandighe den weinig thermiek) werd het toe stel, waarin Zijderveld zat, met een lier omhoog geschoten. Uiteraard werd het oud-lid van AV Pijnen burg vergezeld van een ervaren zweefvlieger en landde hij later vei lig op de aardbodem. let een drukbezochte receptie het Militaire Luchtvaart luseum heeft majoor F. Lo- ister vorige week afscheid ge- omen als hoofd Staf Voorlich- ing van de vliegbasis Soester- erg. Hoogtepunt vormde het ptreden van het zangkoor iravel Singers, waarvan hij als enor deel uitmaakt. Daarom erbaasde het niemand dat hij nging op de uitnodiging om elf ook mee te zingen in een ied over een onderwerp waar e scheidende voorlichter een oorkeur voor heeft: whisky, ogister is betrekkelijk kort voor- chter geweest op Soesterberg, nds 1 december 1998. Tot de atum van zijn afscheid was hij ovendien meer dan eens in het uitenland. Hij begon zijn militai- loopbaan als logistiek medewer- er. Al snel vielen zijn kwaliteiten ls schrijver op. Dit leidde uitein- elijk tot zijn benoeming bij de ichtmachtvoorlichting op de liegbasis Eindhoven. Later ver huisde hij naar de Staf Lucht machtvoorlichting in Den Haag. Hij sloot zijn carrière af op Soesterberg, waar hij de kapitein Jan Rijnhart opvolgde. Majoor Logister wordt op zijn beurt opge volgd door de kapitein Diana Kos ter. Het hoofd Luchtmachtvoorlich ting, luitenant-kolonel Aart Fok- kema, sprak de scheidende voor lichter toe. Hij prees de kwaliteiten van Logister, die altijd een opval lende bijdrage leverde in gevallen van crisis-communicatie. Hij was bijvoorbeeld ook als voorlichter betrokken bij de ramp met de mi litaire Hercules op Eindhoven. Een belangrijk deel van zijn voor lichtende taak binnen de lucht macht speelde zich bovendien in het buitenland af, niet alleen in Europa, maar ook op andere con tinenten. Het waren niet altijd de prettigste gebeurtenissen die aan de commu nicatie met vooral de media ten grondslag lagen. Logister heeft dan ook heel wat meegemaakt in zijn Onder grote belangstelling van zowel militairen als burgers werd majoor F. Logister, in gezelschap van zijn echtgenote, uitgeluid als voorlichter van de vliegbasis Soesterberg. loopbaan als voorlichter. Dat neemt niet weg, aldus Fokkema, dat er ook plezierige voorvallen waren; daarvan haalde hij een paar voorbeelden aan. Met een ferme handdruk bedankte Fokkema de scheidende majoor Logister voor diens belangrijke bijdrage aan de positieve beeldvorming van de Koninklijke Luchtmacht. Hoewel het niet zijn bedoeling was, hield Logister zelf ook nog een korte, hier en daar emotionele toespraak. Daarin bedankte hij met name al diegenen met wie hij in de loop der jaren had samengewerkt. De gezellige bijeenkomst, waar Logister tal van (oud-)collega's uit het hele land terugzag, leverde majoor Logister, in gezelschap van zijn echtgenote en familie, een ta fel vol afscheidscadeaus op. Van vlieghei tot vliegkamp en vervolgens tot vliegveld en vliegbasis. Overmorgen, vrij dag 31 augustus, is het precies vijftig jaar geleden dat het mili taire vliegveld Soesterberg de status van vliegbasis kreeg. Het lijkt enkel een verschil in aan duiding, maar de betekenis van dit besluit ging veel verder: Soesterberg stond niet langer meer op het tweede plan in het militaire gebruik en de lucht verdediging, maar kreeg als of ficiële vliegbasis de hoogste status. Tot 1910 werd het luchtvaart-den ken in Nederland in feite slechts beheerst door ballonnen, de lucht scheepvaart dus. In dat jaar pacht te de automobielfirma Verwey en Lugard uit Den Haag van de ge meente Soest 300 hectare heidege bied bij Soesterberg. Ze richtte het in als burgervliegveld. Frits Kool hoven, naast Fokker Nederlands beroemdste luchtvaartpionier en vliegtuigbouwer, fabriceerde op Soesterberg het eerste Nederland se vliegtuig, dat toepasselijk de naam Heidevogel kreeg. In mei 1912 kreeg kapitein Wal- aardt Sacre de opdracht tot het coördineren van de voorbereidin gen tot oprichting van een lucht vaartafdeling. Nadat de Staat der Nederlanden de keuze van vlieg veld had laten vallen op Soester berg -dat immers al sinds 1910 als vliegterrein in gebruik was- kocht de staat op 28 maart 1913 het ter rein (later ook de gebouwen) van de gemeente Soest. Op 16 april 1913 tekende koningin Wilhelmina het Koninklijk Besluit nr. 29, waarbij met ingang van 1 juli van dat jaar de Luchtvaartafdeeling (L.V.A.) werd opgericht. Soester berg wordt daarom 'de bakermat' van de Nederlandse luchtmacht genoemd. Het begin van de militaire lucht vaart in Nederland was uiterst be scheiden. Er werd gevlogen met het van Marinus van Meel gehuur de (later gekochte) vliegtuig De Brik. Het personeel bestond uit vier officieren-vliegenier, een ser geant-majoor administrateur en twee burger-werktuigkundigen. De accommodatie bestond aanvanke lijk uit enkele houten gebouwtjes. Het vliegterrein ontwikkelde zich echter snel tot een volwaardig vliegveld met werkplaatsen en kantoren. De Tweede Wereldoor log maakte er een eind aan. Er ble ven enkel puinhopen over. Na de bevrijding begon het herstel van het vliegveld, dat pas op 15 augus tus 1951 weer operationeel inzet baar was. Op 31 augustus van dat jaar kreeg Soesterberg officieel de status van vliegbasis. Sindsdien zijn verschillende squa drons op de basis gestationeerd geweest, Er werd onder meer ge vlogen met de Spitfire, de Meteor, de Hunter en de F-27. Het 298 squadron vloog van 1950 tot eind 1951 met de Auster en van 1969 tot 1995 met de Alouette III. Sinds december 1995 zijn deze helikop ters vervangen door de Chinook transporthelikopters. Daarnaast is sinds 1996 het op de basis gesta tioneerde 300 squadron uitgerust met de Cougar-helikopters. Veertig jaar lang, van 16 november tot medio 1994, heeft de 32nd Fighter Group van de Amerikaan se luchtmacht mede gebruik ge maakt van de vliegbasis Soester berg. Amerikaanse militairen en hun gezinnen hebben jarenlang het beeld van Soesterberg bepaald. Woonwijken als Apollo, Gemini en Mercury herinneren daar nog aan. Vanaf 1 augustus 1994 is de vliegbasis Soesterberg een zelfstan dige helikopterbasis van de Ko ninklijke Luchtmacht. Op 31 augustus 1951 Soesterberg de officiële status van vliegbasis. De chef luchtmachtstaf, luitenant-generaal I.A. Aler, droeg bij die gelegenheid de basis over aan de commandant van de lucht verdediging, de kolonel J. van der Werff. Op zijn beurt droeg deze het commando van de vliegbasis over aan de luitenant-kolonel A.R M. van Rooy. Een parade sloot deze plechtigheid af. Uit de beginjaren van Soester berg, op deze in 1918 afgestempel de ansichtkaart al vliegkamp ge noemd Zoveel bomen in het bos daar kunnen best wat huizen komen neem de botte bijl, wat maakt het uit 't scheelt slechts een paar bomen Ik zie ook nog een prachtig duingebied het loopt steeds meer uit de hand daar is toch heel wat mee te doen in ruil voor wat korrels zand Geniet maar van het polderland een asfaltweg komt hier niet te pas maar maak je niet zo druk om dat enkel sprietje gras Of blijft het toch nog puur natuur goed voor mens en dier van vlees en bloed dat is toch veel meer waard dan wat onroerend goed nus vu 3! wowujoi* Mmnuzkik» ywuwwoi» Atos Spirit 255.- (f 15.987,-) maakt Auto Smeeing het u YZo 'n 45 klassieke auto 's, allemaal ruimschoots van ioor de Tweede Wereldoorlog, waren afgelopen zater dag in Soest te bewonderen. De leden van de Pionier Automobielen Club (PAC) hielden hun jaarlijkse tra- ditierit' in de omgeving, met als startpunt het Royal Pare Holiday Inn-hotel in Soestduinen. Daar werd te voren een soort 'parade'afgenomen. De tocht trok veel bekijks; de route ging o.a. via het Berkenlaantje en de Wieksloterweg. Eén oldtimer viel onderweg uit met motorpech, vermoedelijk als gevolg van de uitzonder lijke hitte. Een op zich onschuldig brand je in een afvalbak heeft vorige week donderdag aanzienlijke schade veroorzaakt. Het vuur was ontstaan in een prullenbak in het kantoor op de eerste eta ge van Springboard Video B.V. aan de Stemerdingweg als ge volg van het legen van een as bak met daarin smeulende res ten van een sigaret. Personeel van het naastgelegen bedrijf rook een brandlucht en ging op onderzoek uit. Omdat men in eerste instantie veronderstelde dat het om een smeulbrandje in de elektrische bedrading ging, werd een deel van het plafond wegge haald. Men kon echter geen bij zonderheden ontdekken. Toen men buiten een kijkje ging nemen, zag men dat het kantoorgedeelte van het naastgelegen bedrijf onder de rook stond. Omdat van het bedrijf Spring board niemand meer aanwezig was, moest de brandweer zich toe- De vrijwillige brandweer van Soesterberg had aan een straal vol doende om het vuurtje in de prul lenbak te doven. (Foto: Brandweer Soest). gang tot het pand verschaften door het inslaan van een zijpaneel naast de ingang. Ten gevolge van de rookontwikkeling moesten de vrij willigers gebruik maken van adem- luchtapparatuur om binnen een onderzoek te kunnen instellen. Daarbij stuitten ze al snel op de prullenbak met smeulend afval. Deze werd naar buiten gebracht, waar het smeulbrandje met behulp van een straal werd geblust. De brandschade in het kantoorge deelte van het pand bleef beperkt tot een geschroeid bureau. De schade als gevolg van rook en roet- neerslag was echter dusdanig, dat de hulp van de Stichting Salvage werd ingeroepen. Deze zorgt er onder meer voor dat een gespecia liseerd schoonmaakbedrijf wordt ingeschakeld om de bedrijfsschade zo beperkt mogelijk te houden. metgezichtsbruiner 3 Weken f 195,- 6 weken f325,- (ook voor de koop) TROPJG4L (035) 542 23 92

Soester Courant | 2001 | | pagina 15