ItVIA Danscentrum Gerla Visser Familietwist om een weiland VHGPK; Daelhoven krijgt nostalgisch 'marktplein' op binnenplaats Fietspaden met rode tegels :(ST)EK/ 7 ACTUEEL r TEL Dubbele woning mag op perceel Regentesselaan Weer kledinginzameling huis-aan-huis in Soest PAGINA 2 LWOENSDAG 29 AUGUSTUS 2001 SOESTER COURANT UWE IS! Verkoop bij openbare inschrijving biedt geen garantie PAGINA 3 ERKERS (M/V) 1ULPEN(m/V) UKEN(m/v) vhg 'Praten over de dood verrijkt je leven' SOEST www.danscentrumgerla.nl Witgoed specialis Voor service moet u bij ons zijn Weekend-vrijwilligers voor winkel gevraagd M Zes weken omleidingen Soesterbergsestraat Verkeersongeval Donderdag 13 september Gordelcontrole iuü BRASSERIE KEUZEMENU Drs. Zwart WAARDEBON I^^Tuur^H COMB^Irts' et gebied van 9 E/SORDXJNEN men 14 dagen t.a.v. >est /and.nl particulier sector. an alle werkzaamheden lig groen |nier ioest aseizoen weekenden. chter de bar helpen d.v. ontbijt en lunch. ratis NJHC-kaart en .'/talie: NJHC-herberg Soest, Tel. 035 - 6013901 Fax 035 - 6017367 Lange Brinkweg 11 Postbus 3003 3760 DA Soest speciale voertuigen, in eigen beheer: sn aluminium sgvelden oren gevonden, met zijn jr ruime ervaring e vaardigheden: k metalen gen besturingen Ie apparatuur door ons caties. Dit betekent dat afwisselende werkkring werkers. eken over voldoende complete speciale voer- harte uit voor een vrijblij- Een weiland aan de Soester bergsestraat zal binnen enkele weken per openbare inschrij ving in de verkoop worden ge daan. De hoogste bieder kan er echter niet zeker van zijn dat hij het groene perceel in zijn bezit krijgt. Tien erfgenamen mogen na de in schrijving eerst nog bepalen of ze het weiland voor het hoogste bod zelf willen kopen. Mochten ten minste twee van hen dat willen, dan kan de transactie weer van voor af aan beginnen of moeten ze via een bodemprocedure de rech ter een uitspraak laten doen. De tien zijn de kinderen van de vijf jaar geleden overleden wijnhande laar Johannes Brouwer die een miljoenenerfenis achterliet én on der meer het weiland aan de Soes- terbergsestraat. Het ligt, vanuit Soest gezien, net voorbij het kan toorpand van de Stichting Neder landse Export Combinatie (NEC), tegenover de ingang van 't Nest. De kinderen zijn, wat het weiland betreft, verdeeld in twee kampen. Twee van hen willen het in fami liebezit houden, omdat er nog paarden lopen van hun wijlen va der. De Soester P. Schneider (geen familie) zorgt al ruim tien jaar voor deze dieren en wordt daarbij ge holpen door een meisje, daarvoor door zijn dochter. Hij heeft een brief, waarin Brouwer heeft ge schreven dat de paarden tot hun dood op het weiland mogen blij ven lopen. De andere acht kinderen willen de grond zo snel mogelijk verkopen. Enkele jaren geleden werd bij de gemeente geïnformeerd of de be stemming kon worden omgezet in bouwgrond. Dan zou het perceel immers veel meer geld kunnen opbrengen. De gemeente weigerde echter mee te werken aan een be stemmingswijziging. Laatste wensen Het zijn twee dochters van Brou wer die één van de laatste wensen van hun vader willen laten uitko men. Om die reden werkten ze in 1998 de verkoop tegen. Op zijn beurt hield een broer - uit het an dere kamp - de verdeling van een groot deel van de erfenis tegen en spande hij met de overige broers en zussen een kort geding aan te gen de twee 'dwars liggende' zus sen. Een van die twee zussen opteerde voor het eerste recht tot koop, omdat haar. vader haar zou hebben gezegd, dat hij wilde dat het wei land niet zou worden verkocht, voordat de drie paarden zouden zijn overleden. Zij was bereid daar voor te betalen. Een zoon stelde voor de broers en zussen tegen el kaar op te laten bieden om zo te kunnen bepalen wie het weiland zou mogen kopen. Praten over de dood is iets wat we liever vermijden. Dat is jammer, want met de dood krijgen we vroe ger of later allemaal te maken: het overlijden van onze ouders, fami lie en vrienden, ons eigen sterven. Ook het verdriet van anderen die rouwen om hun dierbaren kan ons raken. Daarbij voelen we ons vaak ongemakkelijk en onbekend op een terrein waar we ons liever niet mee bezighouden. Maar de stilte rond de dood wordt tegenwoordig steeds vaker doorbroken. Het heeft voordelen als we ons open kunnen stellen voor informatie, voor het delen van ervaringen en gevoelens rond de dood. Met dit doel wordt er een serie van zes gespreksbijeenkomsten georga niseerd over thema's rondom ster ven, afscheid en rouw. De thema's zijn: levensbeschouwing en dood in onze samenleving; het sterven en stervensbegeleiding; euthanasie en suïcide; kinderen en de dood; uitvaartmogelijkheden. Iedereen die zich aangesproken voelt door deze onderwerpen en erover wil praten met anderen is welkom. Het is echter geen rouwverwerkings- groep. Er wordt gewerkt met een cursusboek. De organisatie is in handen van Humanitas Eemland, in samen werking met de vereniging Yarden (voorheen AWL). De bijeenkom sten worden gehouden op zes op eenvolgende dinsdagen, te begin nen op 2 oktober, van 14:00 tot 16:00 uur. De kosten voor leden zijn 60,00; niet-leden betalen f 100,00 inclusief het boek. Infor matie en opgave bij Humanitas Eemland, ®033-4790840. Lotgenotengroep Humanitas start de eerste week van oktober - op een nog nader te bepalen dag - van 14:00 tot 16:00 de lotgenotengroep Steun bij Rouw, een gespreksgroep voor vrouwen die kort geleden hun partner door overlijden hebben verloren. De lotgenotengroep is bedoeld voor vrouwen die samen met anderen willen praten over hun verlies. Contact en steun van anderen die ook midden in een rouwproces zitten kan helpen het eigen verlies een plaats te geven. Door onderlinge herkenning van, situaties, het uitwisselen van erva ringen en delen van gevoelens kan men elkaar tot steun zijn. Tijdens de acht bijeenkomsten komen er verschillende onderwerpen rond verlies aan bod. De groep gaat van start bij minimaal acht personen; er kunnen maximaal twaalf perso nen deelnemen. De kosten bedra gen f 75,00 per persoon. De lei ding is in handen van ervaren groepswerkers die weten wat een rouwproces kan betekenen. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij Humanitas Eemland, Heiligenbergerweg 36 te Amers foort, 88033-4790840. Beginners tot vergevorderden voor zowel paren als jeugd Country beginners tot vergevorderden Street Dance Kids Danceparty Argentijnse tango INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035 - 602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma. en wo. van 19.00 tot 20.00 uur, t/m maandag 24 sept. in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Dat vond de rechtbank geen goed idee. Ze vond dat de familie er eerst onderling maar moest zien uit te komen, maar enkele weken later moest ze alsnog een oordeel vellen, omdat er geen overeen stemming werd bereikt. Het vonnis luidde dat het weiland binnen een week in de verkoop moest worden gedaan en vervol gens per openbare inschrijving worden verkocht. De erfgenamen zouden dan nog een week de tijd krijgen om te beslissen of ze het weiland voor het hoogst geboden bedrag zelf zouden willen kopen. Indien er twee of meer gegadigden binnen de familie zouden zijn, moesten ze dat maar voor de bo- demrechter uitvechten, aldus de rechtbank in het kort geding. De openbare inschrijving liet op zich wachten, maar naar verluidt lijkt het er nu - drie jaar later - ein delijk van te komen. Alle broers en zussen moeten daarvoor een vol macht ondertekenen. Wie dat niet doet, loopt het risico 1000 gulden per dag boete te moeten betalen, tot een maximum van 100.000 gul den. Wie het weiland uiteindelijk ook in zijn bezit krijgt, Schneider beweert aan de hand van de geschreven brief van wijlen Brouwer dat de paarden er mogen blijven lopen en dat hij gebruiksrecht heeft. Hier over bestaat binnen de familie ken nelijk nogal onduidelijkheid, in elk geval onenigheid. 4 sept. 1941 4 sept. 2001 Lies Ott-van den Brink wordt 60 jaar. Dit vieren wij op 8 september. U bent van harte uitgenodigd op de receptie van 15.00 tot 17.00 uur in Eetvilla van den Brink Charles Ott Stephan Ott, Claudia Ott, Sebastian Ott Jolanda Ott, Frank Boonstra, Barbara Schoonheijm en kleinkinderen. Kadotip: 1X1 goeddeel SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 GEVRAAGD VASTE BEZORGERS hi Soest voorde SOeSTERSCOURAWT Aanmelden: tel. 601415Z AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 Over een paar weken hoopt Daelhoven, het Soester ver- pleegcentrum aan de Graanak ker, het nieuwe 'marktplein' te kunnen inwijden. De overdek te binnenplaats in het midden van het gebouw krijgt daarmee een totaal andere, nostalgische aanblik, die de veelal hoogbe jaarde bewoners hopelijk veel 'herkenbaars' zal bieden. Dat is in elk geval de achterliggen de gedachte van de veranderingen, waaraan dezer dagen hard wordt gewerkt. Daelhoven is algemeen bekend om zijn 'huiselijke' sfeer, omdat er binnen het verpleeghuis veel rekening wordt gehouden met aspecten als kleinschaligheid, her kenbaarheid en privacy. De bewo ners 'draaien' (met z'n zessen per woning) zoveel mogelijk een ge woon huishouden: er wordt ge kookt, gewassen, gestreken, enzo voort en wie nog iets kan en wil doen helpt mee met bijvoorbeeld aardappels schillen, afwassen en meedenken over de vraag 'wat zul len we morgen eens eten?' Voor de dagelijkse boodschappen kunnen de bewoners en hun bege leiders terecht in hun eigen super markt, de 'winkel', die straks ook een plek krijgt aan het centrale marktplein. Het café (De Gouden Ploeg) ligt al aan dat plein, en het Op de Soesterbergsestraat moet het fietsverkeer tot en met 8 oktober rekening hou den met omleidingen. Tot die dag worden de fietspaden voor zien van rode bestrating, al thans waar dat nog niet was ge beurd. Die is veiliger, kosten besparend en comfortabeler. Het gaat om het gedeelte tussen het winkelcentrum Zuid en de ro tonde op de kruising met de Kerk straat en de Birkstraat. Met de werkzaamheden is eergisteren een begin gemaakt. De oude, dunne tegels worden ver vangen door dikke, rode tegels. Die gaan veel minder snel stuk en door de opvallende kleur is optisch beter onderscheid te maken tussen het fietspad en de rijbaan en het trottoir. Dat is volgens de gemeen te veiliger voor fietsers. Daarnaast zijn de rode tegels kostenbespa rend, omdat ze minder onderhoud vergen. De dikke, rode tegels zijn beter bestand tegen zware voertui gen. Een derde voordeel, aldus Soest, is dat de nieuwe tegels com fortabeler zijn voor de fietsers. Asfaltering van de fietspaden is niet mogelijk, omdat er leidingen Het werk aan de fietspaden is eergisteren begonnen. onder liggen. Ter hoogte van het winkelcentrum liggen al enkele ja ren rode tegels. Deze zijn neerge legd tijdens de herinrichting van de Soesterbergsestraat. Vele andere fietspaden in Soest zijn al rood van kleur. Tijdens de werkzaamheden blijft de rijbaan van de Soesterberg sestraat gewoon berijdbaar. Fiet sers worden omgeleid. De alterna tieve route wordt met gele borden aangegeven. Een woning bouwen voor een dominee op een stuk grond met woonbestemming catego rie EO moet natuurlijk kun nen. Het punt is alleen dat er twee woningen gebouwd moe ten worden op het perceel aan de Regentesselaan. Althans, dat wil Bouwbedrijf Van de Grift bv. Een dubbele woning is toegestaan volgens het bestem mingsplan, maar omdat is gekozen voor geschakelde woningen, valt het ene huis volgens de schets bui ten het oppervlakte waarop ge bouwd mag worden. Eén van de woningen is bestemd voor de nieu we voorganger van de Emmakerk. Volgens Van de Grift is het perceel groot genoeg om het plan er te realiseren. De gemeente ziet uit stedenbouw kundig oogpunt evenmin proble men, als er bij de bouw maar reke ning wordt gehouden met het to tale oppervlakte van 14 bij 12 me ter dat bebouwd mag worden. Het College heeft Van de Grift te kennen gegeven in beginsel in te stemmen met het plan. Zodra het bouwplan officieel is ingediend, zal het dagelijks bestuur van de ge meente een vrijstellingsprocedure in gang zetten. Zoals gebruikelijk dient de bouwer ook een planscha- de-overeenkomst te ondertekenen. Een 90-jarige Soester is zaterdag middag gewond geraakt toen hij met zijn snorfiets werd aangereden door de auto van een 68-jarige plaatsgenoot. De snorfietser reed over het verplichte fietspad van de Koningsweg, uit de richting Bel- vedèreweg, en reed in de richting van de t-splitsing met de Becke- ringhstraat. De automobilist reed over de Beckeringhstraat en reed in de richting van de t-splitsing met de Koningsweg. Hij wilde bij die splitsing linksaf slaan en ver leende geen voorrang aan de snor fietser. Een aanrijding Was het ge volg. De 90-jarige kwam ten val en moest met hoofdletsel worden overgebracht naar ziekenhuis Mo- lendael. De automobilist bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Er is proces-verbaal op gemaakt. geheel wordt straks extra opge fleurd met de (namaak)gevels van andere winkeltjes, zoals een rij wielzaak, of een winkel met huis houdelijke apparaten, of iets met oud speelgoed. De gevels worden gemaakt door leerlingen van een technische school in Amersfoort en sluiten min of meer aan bij wat er tot nu al in de gangen van Dae lhoven te vinden is aan 'oud' ma teriaal, veelal afkomstig uit mu seum Oud Soest. De witte vlakken van de bovenverdieping - waar straks ook vanuit het internetcafé op het marktplein gekeken kan worden - worden versierd met planten. Het marktplein krijgt verder ook een fontein en een terras met bankjes, waarop de bewoners ge zellig kunnen kletsen, en aan één kant, is de bedoeling, wordt het in gericht als een soort (spoor wegstation, met een grote klok bijvoorbeeld en een tabel met ver trektijden. Het geheel krijgt een nostalgische uitstraling, van rond de jaren twintig van de vorige eeuw. De 'supermarkt' krijgt, zoals gezegd, ook zijn plek aan het marktplein. Daar kunnen de be woners 's morgens hun bood schappen doen voor het huishou den; 's middags gaat de winkel ook open voor andere 'gezellige' zaken, zoals bloemen, planten, chocolade, kaarten en nog veel meer; dan De huidige binnenplaats van het verpleeghuis wordt ingericht als een gezellig plein. kunnen naast de bewoners ook de bezoekers er terecht. Vrijwilligers Op doordeweekse dagen wordt de winkel bemand door beroeps krachten, maar in het weekeinde - als er doorgaans veel bezoekers komen - is er dringend behoefte aan de hulp van een aantal vrijwil ligers, die van 14:00 tot 17:00 uur als 'winkeliers' optreden. Van deze vrijwilligers wordt verwacht dat ze goed kunnen omgaan met de (so matische en psychogeriatrische) bewoners en hun bezoek; dat ze zelfstandig kunnen werken maar ook goed kunnen communiceren met de collega's (vrijwilligers en beroepskrachten). Verder moeten ze uiteraard wel een beetje kunnen rekenen (voor het werken met de kassa) en moeten ze minimaal één maal per maand één middag (za terdagmiddag of zondagmiddag) kunnen werken. Wie belangstelling heeft en samen met anderen gestalte wil geven aan deze nieuwe, uitdagende taak, kan contact opnemen met Erica Stan- ton, coördinator vrijwilligerswerk van Daelhoven. Ze is elke donder dagmiddag tussen 13:00 en 16:00 uur te bereiken via 88 6036300. Op donderdag 13 september organiseert kringloopcentrum Spullenhulp, in samenwerking met kringloopcentrum Baarn, weer een huis-aan-huis-inza- meling van overtollige kleding en ander textiel. Inwoners van Soest ontvangen volgende week een textielzak, waarin de kleding aan de weg gezet kan worden. Het gaat om schone en nog te ge bruiken dames-, heren- en kinder kleding, alsmede huishoudtextiel en schoenen. Mits tijdig - vanaf 08:30 uur 's morgens - aan de weg gezet, worden de gevulde zakken door kringloopmedewerkers in de hele gemeente op één dag opge haald. Vorige week dinsdagmiddag heeft de politie een gordelcontrole ge houden op de Birkstraat. In totaal werden negen bestuurders bekeurd voor het niet dragen van de gordel. Eén van de bestuurders kreeg een proces verbaal uitgereikt omdat de APK van de auto verlopen was. Een ander werd beboet wegens het verboden inrijden van de Bartolot- tilaan. l:g.UU»:j:I, Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uwtuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 tot maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (ind.terrein Nieuwegracht). Niéuwegracht 1A, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Tel. 035-6015566 - Fax 035-6026894 www.hooijervcs.nl-info@hooijervcs.nl Open: ma t/m vrij van 7.30 -17.00 uur. Twee jaar geleden heeft een aan tal kringloopbedrijven in de regio besloten de inzameling, sortering en verwerking van gebruikt textiel gezamenlijk aan te pakken. Zo is er in Soest een groot textielsorteer- centrum ontstaan, waar onder de naam Kringtex de geleverde kle ding deskundig wordt gesorteerd, geselecteerd en klaargemaakt voor de diverse afnemers. Die afnemers zijn in de eerste plaats de kring loopwinkels, waar de kwalitatief beste textiel terechtkomt en tegen aantrekkelijke prijzen wordt ver kocht. Maar ook de - naar westerse maatstaven - iets mindere kwali teit textiel kan nog prima worden hérgebruikt. Zo is er bijvoorbeeld afzet in Oost Europa en in landen rond de Perzische Golf. Ook vindt via één van de vaste afnemers ex port plaats naar Ghana in Afrika. Zelfs versleten of kapotte kleding kan nog worden hergebruikt. Wat te denken van bijvoorbeeld uitge haalde wollen truien, die worden verwerkt tot dekens in landen als Tunesië en India, terwijl restanten katoen (van onder andere spijker broeken) worden versneden tot poetslappen die goed van pas ko men in scheepsbouw en havenbe drijven. Wat wél, wat niet? Wel: Alles wat schoon en droog is en behoort tot dames-, heren- en kinderkleding, alsmede woningtex tiel (zoals gordijnen en tafelkle den), huishoudtextiel (bijv. bed dengoed, keukenlinnen, handdoe ken) en niet versleten schoenen. Niet: Alles wat nat en vochtig is of verf, teer en olievlekken bevat. Wanneer en hoe? Donderdag 13 september 2001, gevulde textielzak goed dichtge knoopt vanaf 08:30 uur aan de weg zetten. Voor het aanmelden en laten ophalen van overige bruikbare goederen als huisraad of meubilair kan men bellen met Kringloopcentrum Spullenhulp aan De Schans,-88 6018730. Wil men liever zélf de bruikbare textiel of overige spulletjes wegbrengen naar Spullenhulp, dan kan dat na tuurlijk ook. Mochten zich onverhoopt calami teiten voordoen, waardoor de klaarstaande textielzak voor het einde van de ophaaldag niet kan worden opgehaald, dan kan men dat melden aan Kringtex: 88033- 4622941. Men hoort dan wanneer de zak alsnog zal worden opge haald. U kunt een keuze maken uit een voorgerecht, hoofdgerecht en nagerecht Tussen haakjes staat de prijs vermeld als u de gerechten apart besteld f39,99/€18,15 Zalmtartaar met dille en komkommer 13,50) Griekse salade met olijven, tomaat en fetakaas 13,50) Courgettesoep met garnalen (f8,85 Osso-buco van lamsvlees in rode wijnsaus (f 29,50) Snoekbaarsfilet met dillesaus (f 29,50) Cassoulet van kalfsvlees met kruiden, tomaat, olijf, ansjovis en kappertjes 29,50) Profiteroles gevuld met room en bedekt met chocoladesaus (f 11,50) Abrikozenbavaroise met aardbeiencoulis (f 11,50) Koffie of thee met bonbon NIEUW Nu op maandag menu inclusief wijn en koffie (niet op feestdagen) 'Brasserie "xsier Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 Van maandag t/m zaterdag De Soester W.A.J. Zwart is de enige in ons dorp die zich publie kelijk druk maakt om het behoud van een gezondheidscentrum. Hij is vice-voorzitter van de Stichting Behoud Molendael, die er voor strijdt dat het Baarnse hospitaal ais volwaardig ziekenhuis voor de gemeenten Baarn, Soest, Bun schoten/Spakenburg en Eemnes behouden blijft. Baarn subsidi eert zelfs de stichting; daar hoef je in Soest niet voor aan te klop pen. De raadsleden hier maken zich meer zorgen om de oude en zieke bomen dan om oude en zie ke mensen. 'Ik heb ervaren hoe een klein zie kenhuis kan werken,' zegt dokter Zwart, die de fusie tussen Zonne gloren en Maarschalksbos heeft meegemaakt, stafvoorzitter was van het specialistenteam in Mo lendael en zijn handtekening zet te onder een meerjarenovereen- komst over samenwerking met ziekenhuis Eemland in Amers foort. Hij maakte in zijn vijfentwintigja rige loopbaan ais orthopedisch chirurg ook mee hoe inmiddels het unieke 'dagziekenhuis' aan de Dalweg volledig werd uitgekleed en hoe de bestuurlijke fusie van de beide directeuren van Molen dael en Eemland zich volkomen ondemocratisch en volgens een rampenscenario heeft voltrok ken. 'De patiëntenraad mag straks al leen nog de kleur van het behang bepalen.' In een pittige brief heeft de jonge stichting de Raad van Bestuur MCM laten weten 'dat veel onrust wellicht voorkomen had kunnen worden indien een tijdige en adequate informatie voorziening vanuit het ziekenhuis zelf had plaats gevonden.' De heren Zwart en Vlek (de Baarnse voorzitter van de Stich ting) verwijten de Raad van Be stuur niet met open vizier te strij den, dat de wollige taal van hun brieven naar twee kanten uitge legd kan worden en dat waarde volle specialisten en verpleeg kundigen het zinkende schip ver laten. De huisartsen vrezen dat specialismen als verloskunde, gy naecologie, kinderziektes, spoed eisende hulp na vijven, etc. ver dwijnen uit Baarn. Het aardige, kleinschalige ziekenhuis ver wordt tot een polikliniek en dat betekent het einde voor de peper dure polikliniek in Soest. Waarom horen we in Soest geen protesten van onze rotaryboys en van onze zogenaamde 'Vrienden van Molendael'? Volgens vice- voorzitter Zwart start de Stichting Behoud Molendael in septem ber/oktober een grote campagne huis-aan-huis. Ook op Soest. La ten we daar massaal op insteken. Misschien doet Bert Krijger ook wel mee. De gemeenteraadsver kiezingen komen er aan. ffotoservice óók voor APS en digitaal Tegen inlevering van deze bon 7,50 korting per film, bij ontwikkelen en afdrukken in onze 1-uur fotoservice. Bon geldig t/m 22-09-'01 FOTO - VIDEO/O Zuidpromenade 15 3768 EM Soest

Soester Courant | 2001 | | pagina 3