Onderduikerskind Jan Geurink terug naar de kerk waar hij geboren werd Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan Wij nodigen u uit voor onze "nieuwe najaarscollectie" Sumo-worstelaars in aanval 7 ACTUEEL Waterschap doet proef met onderhoud schouwsloten Van Breukelen -~ 1 Vast-goed Assurantiën Geen vuiltje vanuit de lucht! PAGINA 4 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 2001 ILLIGERSHULP NODIG? )3 11 19 Makelaars met kennis van zaken BI SOESTER COURANT PAGINA 5 Monumentendag: 'Huis en haard' Vernielingen in winkelcentrum Betrapt met 'lasershield' Soester uitgenodigd bij 1200-jarig bestaan Zelhem ■J V. Kind achter het stuur Lekke band... Bingo-middag ANBO-Soest Service bij Schoemaker voor verkoopinformatie: Hoofdprijs Actie Zomerschoon raai Meldpunt /villigershulp - Soesterberg ster Courant e woensdag n belevenis! Communicatie i. Kempen ontheffing is ng voor het houden van 00 uur aan de Van Lijn- ontheffingen 23 augus- ïster en wethouders van ingediend. iet de toepassing van een artikel 19 lid 2 WRO na- ivraag is ingediend en er •orwaarden zoals weerge- i van de adviesnota. zienswijze, ïlling verlenen. ingegeven datum JTVANGEN 15-8-2001 1, afdeling planologie en ur. eventuele vergunning kun- king kenbaar maken bij de 0 CA Soest, telefoonnum- met ingang van 30 augus- splein 1 bij de afdeling pla- 8.30 - 12.30 uur), in het ijden) en in de plaatselijke rede lid, van de Wet op de alsmede door n staat is geweest zich over e Ruimtelijke Ordening tot s weken bij de Afdeling be- 's-Gravenhage, ondanks het beroepschrift, i 7 van de Wet op de Ruim- ermijn, tenzij gedurende de ad bij de voorzitter van de eedt het besluit niet in wer- ;r beroep worden ingesteld. j Piel Roor en Nicolette Versloc Van Weedestraat 3 - Soest www.devlijtmakelaanlij.nl - it - Makelaars/Taxateurs 0.6. - Telefoon (0351 <50 U6U devtijtmaketaardij@hetnel Open Monumentendag - zaterdag 8 september - staat voor het jaar 2001 in het teken van 'Huis en haard'. In Soest zijn de monumen ten niet open, maar het is toch in teressant om er eens goed naar te kijken. De commissie die deze dag orga niseert - bestaande uit de heren H. Gerth, H. Kruiswijk, W. Verhart, H. Rowaan en P. v.d. Weij - heeft daartoe een aantrekkelijke fiets tocht uitgezet, die de deelnemers veel Soester monumenten laat zien. De fietstocht is ongeveer 12 km lang en gaat, op een klein stuk je na, over rustige wegen. De start is bij Museum Oud Soest, dat ge vestigd is in het vroegere klooster Huize St. Jozef aan de Steenhoff- straat 46. Het museum is op deze dag gratis te bezoeken, men vindt er in stijlkamers oude interieurs die aansluiten bij het thema van deze dag. In de Oude Kerk aan de Toren- straat 1 is op de Monumentendag een tentoonstelling van de schilder Fred Klaasen te zien. De Oude Kerk is ook in de fietsroute opge nomen. Zondagochtend omstreeks acht uur werd de politie gebeld met de mededeling dat er bij het winkel centrum aan de Tamboerijn ver nielingen waren gepleegd. Ter plaatse gekomen agenten zagen onder andere omgekeerde bloem bakken, fietsblokken uit de grond en een vernielde winkelruit. Door een gebrek aan straatverlichting konden de getuigen die 's nachts omstreeks één uur wat hadden ge hoord, de overlastveroorzakers niet zien. Vorige week woensdagmiddag is een 35-jarige man uit Nieuwegein tijdens een snelheidscontrole aan gehouden op de Middelwijkstraat. De politie voerden een lasergun- controle uit toen het apparaat een signaal gaf dat de auto was uitge rust met een 'lasershield'. De man ontkende en werd vervolgens aan gehouden. Zijn auto werd meege nomen naar het bureau voor con trole. Daarbij werd het apparaat aangetroffen. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt en zijn kenteken werd ingevorderd. Als de man het apparaat uit de auto heeft verwijderd en overgedragen aan de politie krijgt hij zijn kenteken te rug. Dit jaar viert de Gelderse ge meente Zelhem (Achterhoek) een gedenkwaardig jubileum: het 1200-jarig bestaan. Het jaar door zijn er diverse evene menten en in één daarvan speelt de Soester Jan Geurink een belangrijke rol: volgende week zondag, tijdens een spe ciale dankdienst in de Zelhem- se Lambertikerk. Jan Geurink is voor velen in Soest bepaald geen onbekende verschij ning. Hij werkt al jaren bij de ge meentelijke afdeling Groen en ver zorgt tal van plantsoenen en groenstroken. Jan loopt er niet mee te koop, maar hij werd op 24 december 1943 - midden in de oorlog - in Zelhem geboren als het eerste en enige kind van jood se ouders. Die hadden, met mede weten van het toenmalige kerkbe stuur, het jaar daarvoor hun toe vlucht gezocht in de hervormde kerk van Zelhem. Zijn moeder zat in de schuilplaats onder de toren ondergedoken toen haar zoon Wil lem Martinus Jacob - zoals hij destijds werd genoemd - het le venslicht aanschouwde. Jan Geurink - die naam kreeg hij van zijn latere pleegouders, waar hij opgroeide - is dus letterlijk in de kerk geboren, onder bijzonder aangrijpende omstandigheden. Zijn vader ('mijn eerste vader', noemt Jan hem) werd door ver raad al in april 1943 weggevoerd; hij heeft de oorlog niet overleefd en Jan heeft hem dus nooit ge kend. Hij zat in de veehandel, weet Jan, en hij heeft nog wel een foto van hem gezien. Zijn moeder - zelf van Duitse herkomst, die op doorreis naar Israël in Zelhem was gestrand en daar haar latere echt genoot ontmoette- slaagde daar wel in, maar kon niet voor haar kind blijven zorgen. Nieuwe naam De uiterst kommervolle omstan digheden waarin zijn moeder en hij moesten zien te overleven leiden ertoe dat er in 1944 voor 'Jan' een adoptiegezin werd gevonden: de familie Geurink in Aalten. Daar kreeg hij zijn nieuwe naam en groeide hij op in een door-en-door protestants gezin. Pas later leerde Jan zijn eigen geschiedenis ken nen; hij had daarna ook nog regel matig contact met zijn 'echte' moe der, die in de omgeving woonde. In 1973 vertrok Jan naar Soest, waar hij eerst als tuinman op het paleis werkzaam was. Later trad hij in dienst van de gemeente Soest en als 'groenman' is hij intussen een redelijk bekende Soester ge worden. Hij leerde hier Anneke kennen, trouwde met haar en ze kregen een dochter: Ans, die in middels 18 jaar is. Jan Geurink heeft, zoals gezegd, nooit te koop gelopen met zijn persoonlijke levensgeschiedenis, hoe bewogen die ook is geweest. Daar was ook nooit aanleiding toe, vond hij, en in zekere zin is de waarschuwing van zijn moeder hem altijd bijgebleven: niet praten over je joodse afkomst. In zijn jeugd speelde dat voor zijn gevoel ook nog een belangrijke rol, al thans in de Achterhoek. 'Daar werd ik door sommigen, die het wisten, wel eens op aangesproken. Nee, ik denk niet dat ik er in Soest ooit problemen mee zou hebben gehad, maar ik heb er eigenlijk toch ook hier nooit over gepraat. Je weet het immers niet - er zijn altijd mensen die vreemd reage ren...' Bloemversiering Het 1200-jarig jubileum van Zel hem is de aanleiding dat Jan Geu rink volgende week zondag (9 sep tember) is uitgenodigd voor de speciale dankdienst in dé Lamber- Jan, Anneke en Ans Geurink bij het Soester monument, dat veel voor hen betekent. tikerk: de kerk waar hij als 'onder duikerskind' geboren is. Jan is ook bijzonder vereerd met de opdracht om de bloemversiering in het por taal onder de toren -daarboven stond zijn 'wieg' - te verzorgen. Wie zijn werk in Soest wel eens heeft gezien - hij laat zich voor deze gelegenheid het liefst fotogra feren bij de beplanting voor het' monument bij Braamhage - weet dat hij daar zeker iets bijzonders van zal weten te maken. Het wordt een grote krans, weet hij, met op een lint een tekst die hij zelf geko zen heeft: 'verbondenheid in eeu wigheid'. De kerk speelt ook een rol in het Bloemenfeest ter gele genheid van het jubileum, dat van 8 t/m 15 september duurt. De Lambertikerk, midden in het dorp, is dari dagelijks open van 13:30 tot 20:00 uur. Soesters die belangstel ling hebben kunnen er gerust een kijkje gaan nemen. Voor Jan Geurink en zijn gezin wordt de dienst van 9 september ('s morgens om 10:00 uur) onge twijfeld een bijzonder hoogtepunt. De predikant van de (inmiddels) Samen op Weg-kerk heeft hem gevraagd een toelichting te geven op de bloemversiering en Jan zal ook een gebed uitspreken. Dat be tekent heel veel voor hem. Het is toch ook een beetje of Zelhem een 'verloren zoon' binnenhaalt. 'Vroe ger mocht ik er niet zijn, als je be grijpt wat ik bedoel. Nu mag ik er zijn en ook m'n woordje doen.' Dat maakt Jan Geurink een dank baar en gelukkig mens. De kerk in Zelhem, waar Jan in december 1943 als onderduikers kind in de toren werd geboren. 6 weken na verzending van neester en wethouders van ldoening aan het bepaalde >at gedeputeerde staten van n Engendaal 2000, vastge- :eurd met uitzondering van maison Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035 - 601 31 62 Waterschap Vallei Eem start komend najaar een proef met aangepast slootonderhoud om de natuurwaarden in en langs zogeheten schouwsloten te ver groten in het Eemland. Schouwsloten zijn watergan gen, die van belang zijn voor de afvoer van overtollig water en die een of twee keer per jaar moeten worden geschoond. De aanliggende eigenaren moeten het onderhoud aan deze watergan gen uitvoeren en het waterschap controleert tijdens de zogeheten schouw. Het waterschap stimuleert al enkele jaren een natuurvriende lijk onderhoud van slootkanten om bloemrijke slootkanten te creëren. Voor de schouwsloten was dit aan gepaste beheer niet mogelijk. Vooral omdat niet duidelijk was in hoeverre de waterafvoer in gevaar zou kunnen komen. Om daar meer duidelijkheid in te krijgen, gaat het waterschap een proef doen met natuurvriendelijk onderhoud bij 56 kilometer schouwsloot in het Eem land. Bij deze proef zijn 18 agra riërs betrokken. Ze hebben toege zegd mee te willen werken aan de proef. In 2004 vindt de evaluatie van de proef plaats. Het Bureau Bosbeek inventariseert jaarlijks de vlinders, libellen en planten langs en in de watergangen. Bij de eva luatie wordt ook gelet op de in vloed van de nieuwe manier van onderhoud op de waterberging in een gebied, de relatie met het grondwater en de juridische aspec ten van het slootkantbeheer. De agrarische natuurvereniging Ark en Eemlandschap is nauw bij de proef betrokken. Ook in Leus den, in het Binnenveld en in de Kraats experimenteren agrarische natuurverenigingen met aangepast slootkantbeheer om de natuur meer kansen te geven. Veel slootkanten hebben te kam pen met een weelderig eenvormi ge begroeiing met probleemon kruiden als brandnetels en distels. De oorzaak daarvan is het beheer in het verleden waarbij planten uit de sloot en bagger op de slootkant werden neergegooid. Ook werden perceelsgrenzen in het verleden vaak ruim bemest. Zo kwamen in de slootkanten zeer veel voedings stoffen voor planten terecht, waar door er soortenarme, ruige sloot kanten ontstonden. Het water schap wil juist die slootkanten ver schralen door het maaisel langs de sloot af te voeren. Ook de agrariërs hebben baat bij schralere slootkanten, omdat min der probleemonkruiden zullen voorkomen en ze minder kans krij gen zich verder het perceel in te verspreiden. De rijksoverheid kent een vergoedingssysteem, waarbij agrariërs een vergoeding voor be paalde maatregelen krijgen die hoger is naarmate er meer soorten in de slootkant voorkomen. Som migen agrariërs nemen aan die re geling deel. Van de deelnemende agrariërs ver wacht het waterschap dat zij de sloten tussen half augustus en be gin oktober schoonmaken. Het materiaal dat uit de sloot komt moet of worden afgevoerd of ver derop in het perceel worden ver spreid, zodat de slootkant schraler wordt. Wel blijven ze verplicht om het maaisel uit de watergangen die het waterschap zelf onderhoudt te ontvangen op een plaats elders op het bedrijf. De proef bestaat uit vier deelgebieden. Per deelgebied kunnen de maatregelen verschil len. Het waterschap zal tijdens de proef de schouwsloten niet afkeuren omdat er planten in groeien, als de sloot al eerder in het jaar is ge schoond. De politie heeft maandagavond rond acht uur een 13-jarige jongen uit Soest aangehouden die met de auto van zijn oom over de Dolder- seweg reed. Toen de te jonge au tomobilist de surveillanceauto zag, stuurde hij de auto in de berm. Hij was met twee vriendjes een ritje gaan maken in de auto van een oom die op dat moment in het buitenland verbleef. De auto is in beslag genomen en proces verbaal is opgemaakt. Surveillerende agenten zagen za terdagavond rond half tien een auto over de Nieuweweg rijden waarvan de rechter achterband lek was. Toen zij de auto lieten stop pen en de bestuurder vroegen waarom hij door reed, gaf de 58- jarige man uit Soest aan dat hij niets in de gaten had gehad. Toen de man bij een parkeerhaven uit stapte bleek hij zeer onvast ter been en rook hij naar alcohol. Bij de blaastest bleek dat de man te veel gedronken had (1,4 promille). Daarop werd hij aangehouden. Zijn rijbewijs is ingevorderd. De Anbo-Soest organiseert op donderdag 28 augustus a.s. een bingomiddag in het ontmoetings centrum "Klaarwater" aan de Wiardi Beckmanstraat. Om 13:30 uur staan de deuren voor alle 50- plussers open om 14:00 uur begint het spel. De toegang is gratis, maar de bingokaarten kosten f 2,50 per stuk en natuurlijk zijn er leuke prij zen te winnen. Neem vrienden, kennissen en buren gerust mee. Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! en RfiiJt Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Van Goyenlaan SOEST Op de 2e verd. gelegen 2eer goed onderhouden 3-kamer- app. (voorheen 4-kamer-) met berging op beg. grond. Ind.: entree, toilet, ha), m.k., woonkm. voorzien van laminaat, dichte keuken met aparte bijkeuken met aansl. wasmachine en droger, 2 ruime slaapkm. Alg.: app. is ged. voorzien van dubb. beglazing en laminaatvloeren in woonkm., gang en hal. Servicekosten 325,- p.m. Gevraagde koopsom ƒ259.000,- k.k. jjtyru" Koopsom ƒ299.000,- k.k. Gevraagde koopsom 525.000,- k.k. Nog 1 maisonnette te koop (ca. 145 m2) Colenso SOEST Schitterend gelegen parterre 2-kamerappartement met berging en grote vrije tuin (90 m2). Ind.: hal, toilet, woonkm. met laminaatvl., ged. open mod. keuken met inb.app. (o.a. koelk., vriesk., ker. kookplaat, afzuigkap). Bijkeuken met aan sluiting wasm. eri droger, ruime slaapkm., douchecel met v.w.t. Alg.: dit app. verkeert in goede staat van onderhoud en is o.a. voorzien van kunstst. kozijnen met dubbel gl., lami naatvl. in de woonkm., keuken, hal en slaapkm., nieuwe keukeninrichting. Servicekosten 186,- p.m. (incl. voorschot c.v.). Ereprijsstraat SOEST Gunstig gelegen in de directe nabijheid van scholen, winkels en uitvalswegen, royale hoek-drive-in-woning met garage, aparte berging en grote tuin (252 m2). Ind.: entree, hal, m.k. (14 groepen aardlek), tuinkamer met moderne keuken met inb.app. (o.a. afzuigkap, koelkast, oven, kookplaat) en garage. 1e verd.: overloop, toilet met fonteintje, bergkast, ruime woonkamer met parketvl., mod. keuken met inb.app. (o.a. kookplaat, afzuigkap, oven, koelkast). 2e verd.: over loop, 3 slaapkm. en in 1998 gemoderniseerde badkamer met ligbad, 2e toilet, aparte douchecabine en luxe wastafel meubel. Alg.: deze hoekwoning verkeert in uitstekende staat van onderhoud en biedt verrassend veel ruimte. De begane grond, 1e en 2e verd. zijn voorzien van parketvloer. NIEUWBOUW Van Weedestraat SOEST In het centrum van Soest wordt momenteel onder architectuur een nieuwbouw combiproject gerealiseerd van 5 luxe mai- sonnettes met dakterras en winkelruimte. Ind. maisonnettes: hal, toilet, m.k., ruime living met erker en moderne keuken. Etage: overloop, 3 ruime sl.km., luxe badkamer met ligbad, douche en 2e toilet. Alg.: deze maisonnettes worden gebouwd met duurzame materialen en zijn voorzien van o.a. optimale isolatie, stelposten sanitair en keuken, goederenlift, berging in souterrain, groot besloten dakterras. Tekeningen en bestek op aanvraag te verkrijgen. Gevraagde koopsom 598.000,- v.o.n. Voor meer informatie: kijk op: www.huisplein.nl VBO 11J MAKELAAR t Koninginnelaan 40 Soest Tel.; (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukelÊPworldonline.nl Met extra activiteiten sluit de sportbus Matchpoint van de Stichting Balans deze week de schoolvakantie af. Maandag waren de medewerkers in de Boerenstreek, waar de kinde ren konden sumo-worstelen. Gestoken in de speciale pakken van Balans leken ze op een kleine re uitgave van de Japanse arena helden die gebaat zijn bij zoveel mogelijk overtollige kilo's. Ook bij de speeltuin ging het er natuurlijk om de ander van de mat af te du wen. Dat gebeurde onder grote hi lariteit van de toeschouwers. Gisteren was de bus met een wa terspektakel op de Engh en van middag staat hij op de ijsbaan in Soesterberg. Morgen doet Match point de wijk Smitsveen aan, waar tussen 13:00 en 17:00 uur op het voetbalveldje aan de Smitsweg kan worden meegedaan aan de bun- geerun. Tot slot kan de jeugd vrijdagmid dag naar het terrein van De Vrije Teugel aan het Vedelaarpad ko men om een vlot te bouwen en mee te doen aan een krachtspel, waar de sportiviteit hoog in het vaandel staat geschreven. Ook deze activiteit vindt plaats tussen een en vijf uur. Voor meer informatie, 88 6017615. Op dinsdag 4 september om ongeveer 17:30 uur bekijken zeven Zomerschoondeelne- mers hun omgeving vanuit een luchtballonvaart is de hoofd prijs en voor de organisatie te vens afsluiting van de acties rondom Zomerschoon 2001. Waar de ballon opstijgt, hangt af van de weersomstandighe den. Zomerschoondeelnemers konden in de weken voorafgaand aan Zo merschoon (18 en 19 mei) een poster uit de Handelspost ophan gen. Vanuit elke deelnemende ge meente gingen 'spotters' op pad en noteerden de adressen. De win naars zijn tijdens de Zomer- schoondagen uit de verzamelde adressen getrokken en bekendge maakt. Vanzelfsprekend moesten deze personen wel kunnen aanto nen mee te doen met de actie. Zomerschoon 2002 Na deze afsluiting buigt de organi satie van Zomerschoon zich deze zomer al weer over de acties in 2002. De dagen waarop Zomer schoon 2002 plaatsvindt zijn vrij dag 31 mei (voor scholen) en za terdag 1 juni. Voor 2002 streeft de organisatie er naar deze activitei ten naar een breder verband te trekken. De Zomerschoonformule blijft hierbij echter onverminderd van kracht. Zes jaar geleden startte Amers foort met de actie Zomerschoon. Doel was de inwoners intensiever te laten werken aan een schone en leefbare omgeving. In de loop dey jaren sloot een aantal gemeenten aan bij Zomerschoon, voorname* lijk vanuit het Gewest. Het bleek een succes met elk jaar meer deel nemers. Dit jaar waren dat er ze ker 13 duizend. Schoon en leef baar zijn nog steeds belangrijke pijlers van Zomerschoon maar in de loop der jaren kwam hier een even zo belangrijke pijler bij: de sociale uitstraling. Door samen dfe handen uit de mouwen te steken ontstaat een nieuwe saamhorig heid en betrokkenheid bij een pret tige leefomgeving.

Soester Courant | 2001 | | pagina 5