SPOED Minicampagne Vouwfiets haken in op TOSS TOSS-avond over mobiliteit staat geheel in teken van de (vouw)fiets m Soest 50 jaar geleden 6 Van heidehut tot residence' Dorpen: liever geld betalen dan gravers leveren TWEf. W/ELER P NIEUWE BEZORGERS Uit de historie van Soest(erberg) BATAVUS PRO VERSA (t.w.v. 2091,-) Ai Ben de Bruin VOUWFIETSEN Dahon Vouwfiets PRESTO 16" Presentatie Gezelschap Fietshistorie Soest po IS iRENG? Steenhoffstraat veilig >2015 Door ons geleverd t.b.v. de verloting door gemeente Er zijn al vouwfietsen bij ons te koop vanaf f295,- Als beste getest Waterkampioen 2001 és Beukenlaan 54 Soest tel: 035-6024940 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 11 net Toss deelnemers - 200 120 150 rt avond op I een inwoner rg en met de )15 in 'Op 't rchief Soest k en beeldbewerking ,1, Amersfoort Vie volgende week dinsdag (11 september, 19:30 uur) naar het gemeentehuis komt om mee te doen aan de discussie avond over mobiliteit, maakt kans op een moderne vouw fiets ter waarde van 2000 gul den. Iedere bezoeker krijgt een lot en de notaris trekt de win- r in de loop van de avond. j)e avond staat helemaal in het .eken van de fiets. Het gemeentebestuur neemt daar- nee in zekere zin een voorschotje bp de uitkomst van de discussie, die plaatsvindt in het kader van de Toekomstoriëntatie Soest/Soester- jberg 2015, kortweg TOSS. Het is derde discussieavond, nadat jeerder 'wonen en werken' en PSoesterberg' aan de orde kwamen. Het gemeentebestuur hoopt dat er ;el belangstellenden komen, zoals t nu steeds het geval is geweest. De vouwfiets maakt het meedoen wel extra aantrekkelijk, al is het ^volgens projectvoorlichter Joop ivan Haaften van de gemeente niet per se bedoeld als 'lokkertje'. ['Maar de fiets is waarschijnlijk toch het vervoermiddel van de toe komst...' Maandagmiddag presenteerden burgemeester Janssen en milieu/ vervoer wethouder Harry Witte het programma voor de bijeen komst, waarover op de speciale gele TOSS-pagina in deze editie [van de Soester Courant alle verde- gedetailleerde informatie te vin pen is. Voor de gelegenheid maak- e Witte een rondje op de Batavus- fiouwfiets, die alvast door rijwiel handelaar Ben de Bruin werd af geleverd. De wethouder is zelf Tinds kort een enthousiast vouw fietsen Volgens hem is hij, als hij het provinciehuis in Utrecht wil bezoeken, per trein en vouwfiets (die gratis mee mag) sneller dan met de auto. Ook de historische fiets ontbreekt komende dinsdag niet. Het tot nu onbekende Gezelschap Fietshisto rie Soest presenteert aan het begin van het programma in het gemeen tehuis een aantal authentieke fiets- modellen - uit de tweede helft van de 19e eeuw-, in klederdracht nog wel. Daarna houdt gastspreker prof. Bert van Wee, hoogleraar Verkeer, Milieu en Ruimte aan de Utrechtse Universiteit en verbon den aan het RIVM in Bilthoven een inleiding. Volgens burgemees ter Janssen geeft Van Wee een 'voorzet om verder te kijken dan Soest. 'De wereld is nu eenmaal groter dan Soest,' aldus Janssen. Dilemma's De discussie wordt vervolgens ge voerd aan de hand van een aantal 'dilemma's, waarvan Witte er afge lopen maandag alvast eentje prijs gaf aan de openbaarheid: 'Offeren we de laatste openbare ruimte (wegkant, groen) op aan stilstaand blik, of gaan we investeren in on dergronds (en bewaakt) parkeren op enkele punten per wijk?' Vol gens de wethouder is er eigenlijk één overkoepelend thema: 'hoe brengen we de almaar groeiende mobiliteit in overeenstemming met de leefbaarheid'. Hij sluit zeker niet uit dat sommige Soesters in de discussie zullen pleiten voor de veelbesproken en omstreden 'rondweg', al weet hij zelf al dat die volgens deskundigen alleen maar meer verkeer aantrekt... Vanaf maandag is er in de hal naast de raadzaal ook een exposi tie over het verkeer in Soest inge richt, waarin niet alleen foto's zijn opgenomen maar ook oude kaar ten, zoals een Soester plattegrond uit 1880 en een kaart van de rou- Wethouder Harry Witte (l.) en rijwielhandelaar Ben de Bruin de monstreren de vouwfiets. te van de paardentram Baarn- Amersfoort uit 1891. Onder de titel 'TOSS 2015' com municeert het gemeentebestuur dit jaar tijdens een zestal themabijeen komsten met belangstellende in woners van Soest en Soesterberg over welke dromen en wensbeel den er bij hen leven over hoe de gemeente er in - pakweg - het jaar 2015 uit zou moeten zien. De verantwoordelijke wethouder stelt daar enkele dilemma's uit de vaak weerbarstige realiteit van het dage lijks bestuur tegenover. Over die dilemma's wordt elke avond ook in groepen doorgepraat, met op de achtergrond de wetenschap dat we - als we niet durven te dromen - nooit bij iets moois uitkomen. Dan wordt het alleen maar meer van hetzelfde Bestuurlijke vernieuwing Het TOSS-proces wordt afgesloten met een slotbijeenkomst op 13 de cember a.s. In samenspraak met de deelnemers zal dan een slotmani- fest worden samengesteld. Dit zal uiteindelijk aan de gemeenteraad worden aangeboden. Kenmerkend voor 'TOSS 2015' is de insteek van bestuurlijke vernieuwing, wat on der meer inhoudt dat de burger primair aan zet is en dat politici en ambtenaren zich terughoudend en luisterend opstellen. Ook op de gemeentelijke website www.soest.nl kunnen belangstel lenden mee discussiëren over de diverse thema's van 'TOSS 2015'. Op de homepage vindt men een link naar de gele TOSS-pagina's. De gele informatiepagina over de komende TOSS-discussie is in deze krant te vinden op bladzijde -10 De Soester Courant zoekt met spoed voor diverse wijken. Heb je op woensdagmiddag wat tijd over om een krantenwijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. Uit de Soester Courant van Vrijdag 7 September 1951 'Lang gewacht, toch gekomen' geldt wel in het bijzonder voor de Steenhoffstraat, waar woensdag de nieuwe rijwiel- en voetpaden met feestelijk vertoon zijn geopend. Nabij station Soestdijk waren velen bijeen, waaronder de burgemees ter, de wethouders Van Zadelhoff en Van de Arend en de directeur van gemeentewerken, alsmede de uitvoerder van het werk en zijn ar beiders. Een oranje lint hield de nieuwe paden nog gesloten toen de heer P. Steur Jr. een welkomst woord sprak. De bewoners van de Steenhoffstraat zijn bijzonder inge nomen met de verbetering van deze straat, zeide spr. Overstro mingen, modderbaden en verkeer songelukken hebben we de laatste jaren moeten beleven en de winke liers zagen hun ijver om hun zaken tot grotere bloei te brengen, ge remd door middeleeuwse toe stand, waarin deze straat verkeer de. In 1946 gaven enige winkeliers de eerste stoot tot deze verbete ring, doch eerst na 5 jaar gepraat en gemarchandeer heeft de aanne mer, in samenwerking met ge meentewerken, in 2 maanden tijds deze verbetering kunnen uitvoe ren, waarvoor spr. dank bracht. De tweeling broertjes Laseur knipten hierna het lint door, waarmede de vernieuwde straat officeel werd geopend en de winkelweek aan ving. De Harmonie speelde en marcheerde naar de Molenstraat, waar, nu aan de andere zijde van de straat, nogmaals een lint werd doorgeknipt, waarna de harmonie langs deze kant van de straat terug marcheerde. Goed verlichte en feestelijk opgemaakte etalages brachten vele kijkers op de been en er heerste een feestelijke stem ming. De arbeiders van de aanne mer werden door het comité ont haald, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Het comité verzoekt ons er nog op te wijzen, dat de formu lieren, verband houdende met de etalagewedstrijd, uiterlijk woens dagavond (12 september), te 6 uur, moeten zijn ingeleverd in Ma gazijn 'De Vlijt'. 153 aanrijdingen in 8 maanden Dat een actie voor Veilig Verkeer geen weelde is bewijst het aantal aanrijdingen, hetwelk in onze ge meente van 1 Januari j.1. tot en met 31 Augustus plaats vond. Deze 153 aanrijdingen zijn onderver deeld als volgt; Soest: 86 aanrij dingen, waarbij allen materiële schade werd veroorzaakt; 40 aan rijdingen, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt en 2 aanrijdin gen met dodelijke afloop. Voor Soesterberg gelden de volgende cijfers: 16 aanrijdingen met mate riële schade, 8 aanrijdingen, met lichamelijk letsel en 1 aanrijding met dodelijke afloop. Drie doden en 48 gevallen waarbij mensen werden gewond en 102 voertuigen welke schade opliepen, het zijn cij fers, die wijzen op de onveiligheid van het verkeer in onze gemeente. Deze 153 aanrijdingen in 8 maan den betekenen bijna 20 per maand oftewel bijna 5 aanrijdingen per week. Veilig Verkeer streeft naar verlaging van deze cijfers en zij behoeft daarvoor de steun van de burgerij. Op de Winkelbeurs no teert de stand van Veilig Verkeer gaarne nieuwe leden en geeft gaar ne voorlichting. F 2.- verdienen en.... Twee weken brommen. Hoewel diefstal van metalen de laatste tijd door de Justitie streng wordt gestraft, blijken er nog altijd lieden te zijn, die door het betalen van hoge prijzen aan de dieven, dit misdrijf in de hand werken. Zo verschenen woensdag voor de Utrechtse Politierechter twee fa brieksarbeiders, de een afkomstig uit Soest, de ander uit Lage Vuur- sche, die op April j.1. in de marga- rinefabriek waar zij werkzaam wa ren, een loods moesten opruimen. Daar zagen zij een koperen afshiit- kraan, welke zij besloten zich toe te eigenen. Een opkoper betaalde er f 4.- voor, hetgeen samen gedeeld dus f 2.- de man was. De volgen de dag vonden zij stukjes koperen buis op de grond liggen. Ook deze werden meegepikt en op de fiets vervoerd. Op weg naar huis hield de politie hen echter aan, waar door de mannen in de val liepen. Ter zitting van de Politierechter voerde de Soester arbeider aan, uit geldgebrek te hebben gehandeld, waarop hem werd geantwoord, dat hij van de ontvangen twee gulden toch niet veel rijker was geworden. Op de kleine winst volgde een gro te straf, want de Politierechter ver oordeelde beide personen conform de eis tot twee weken gevangenis straf. 'Soest ontdekt de Eem' stond vorige week in deze krant als kop boven een verslag van een tocht met de fietsboot. Onder weg vertelde Henk Gerth tal van wetenswaardigheden over de rivier en de naaste omge ving ervan. Het is uiteraard on doenlijk om in het korte tijds bestek alles te vertellen. Daar om kwam bijvoorbeeld het ver haal over het afgraven van de Eem niet aan bod. Niet alleen de dorpen die belang hadden bij de Eem als waterweg of als afwatering moesten naar ver houding van het aantal inwoners op gezette tijden gravers beschik baar stellen voor het uitdiepen van de vaargeul van de Eem. Ook de genen die belang hadden bij de Veluwse beken bleven niet buiten schot. Vooral deze beken waren de veroorzakers van het verzanden (vier tot vijf eeuwen geleden sprak men van verlanden) van de Eem. De inwoners van Lunteren, Scher- penzeel, Hoevelaken, Barneveld, Voorthuizen en Bennekom moes ten als bijdrage in de kosten van de baggerwerkzaamheden samen 300 gulden opbrengen. Bovendien moest Gillibert van Schoonebeek, de grote vervener van Veenendaal, in z'n eentje 700 gulden betalen. Hij had namelijk voor het afvoeren van de turf een kanaal mogen gra ven van het turfwinningsgebied in Veenendaal naar de Lunterse Beek. Terug nu naar de verdieping en verbreding van de Eem in 1554. Hoewel hiervoor 143 gravers wer den ingezet die met behulp van baggerbeugels of sloothaken de ri vier uitbaggerden, schijnen de werkzaamheden niet afdoende te zijn geweest. Herhaaldelijk na 1554 moesten de dorpen in Eem- land gravers beschikbaar stellen. Dat was onder meer in 1580 het geval, toen voor een periode van dertig dagen tachtig gravers nodig waren. Het was zwaar werk tegen een dagloon van slechts zes stui vers, ook in die tijd bepaald geen bedrag dat als een compensatie werd beschouwd voor het graaf werk. Het was dan ook geen wonder dat de dorpen zich aan de opdracht wilden onttrekken om gravers aan te wijzen. Zij probeerden van alles om te bereiken dat het graven al leen aan de stad Amersfoort zou worden opgedragen. Voor Amers foort was het immers van het grootste belang de Eem als verbin ding met de (Zuider)zee zo goed mogelijk in stand te houden. Ho gerhand is echter nooit gezwicht voor de druk van de dorpen langs de Eem. Iedere gemeente moest naar rato van het aantal inwoners telkens voor het benodigde aantal gravers zorgen. Toch slaagden enkele dorpen erin zich hiervan te vrijwaren. In een document gedateerd 5 juni 1590 staat dat de beide dorpen Eemnes (binnen en buiten) in 1590 enige gravers hadden gestuurd om het hun aangewezen stuk uit te diepen. De gravers hadden er echter na een dag al genoeg van. Ze bleven de volgende dag dan ook gewoon thuis... Omdat het werk moest doorgaan, stelde Amersfoort op kosten van de beide Eemnesser inwoners van de eigen gemeente aan. Zij groeven het Eemnesser vak alsnog uit. Blijkbaar zagen Soest en Bunschoten hier ook brood in, want later moest het stadsbestuur van Amersfoort eigen inwoners aanwijzen om ook voor Soest en Bunschoten vervangende werkkrachten in te zetten. Alle werkzaamheden ten spijt ble ven er over de verzanding van de Eem voortdurend klachten komen. Geen wonder trouwens, want de Veluwse beken kondén nog steeds ongehinderd hun zand langs de Eem-oevers achterlaten. Geen sluis hield het tegen. Om aan deze ongewenste toestand een eind te maken, namen de Staten van Utrecht in 1613 een gewichtig be sluit: de aanleg in Amersfoort van drie zware sluizen (waaronder een zware schutsluis bij 't Havik) op de plaatsen waar de beken bij de Koppel in de Eem stroomden. Na voltooiing van de sluizenaanleg bleef het zand voortaan uit de Eem. Hierdoor werd de scheep vaart zeer bevorderd. Het gevolg was wel dat het zand in de beken bleef liggen. Daarom werd bepaald dat in 't vervolg de aanwonende eigenaren en gebrui kers van de beken een bepaald ge deelte ervan zouden schoonhou den. Om aan dit besluit de hand te kunnen houden, werd ingesteld 'het Hoogheemraadschap van de rivier de Eem, de beken en de aan kleve van dien'. Dit college zou een jaarlijkse schouw over de be ken houden om te beoordelen of ze 'goed schoongemaakt waren en anders de nalatigen straffen'. Er werden in dit verband tal van be palingen vastgesteld, waaronder het jaarlijks uitdiepen van de Eem van de Koppelpoort in Amersfoort tot de Melm in Soest. In 1910 werd aan de rechteroever bij de Koppelpoort een nieuw soort sluis gebouwd, een zogehe ten Stoney-sluis. Dat betekende een grote verbetering. In 1929 werd besloten de vaargeul van de Eem tot een diepte van 2.70 me ter en een breedte van 15 meter uit te baggeren. In 1932 was dit werk voltooid en konden zelfs schepen van 500 ton van de Eem gebruik maken. In 1996 is de Eem voor het laatst uitgebaggerd. Daarbij werd de vaargeul op een diepte van 3.80 meter NAP gebracht. Niet meer met gravers die de bag- gerbeugel hanteren, maar met de meest moderne apparatuur. In de zeventiende eeuw werd voor het eerst een baggertechniek toege past die gravers overbodig maakte. Deze ets geeft een beeld van de ver schillende baggertechnieken. Toekomst Oriëntatie Soest/Soesterberg Lichtgewicht aluminium frame met vering in het frame en het zadel voor comfortabel rijgedrag. Ingeklapt slechts 25x61 x 71 cm; dus super compact. Geschikt om op te bergen onder de stoel in de trein of eenvoudig mee te nemen in de auto, tram of handig in de boot of caravan. Unieke snaaraandrijving, dus geen vet aan de vingers of erger nog., in de kleding, bij het in-en uitvouwen van de fiets. Niet voor niets bekroond met de Milieu Aluminium Award. rijwielspecialist Callenkamp Pelsweg 1, Soes1035 -60128 57. Dealer van o.a. Gazelle, Batavus, Koga Miyata, Giant, Loekie Hoogwaardig 7Q05-aluminium frame. Met 3-speed naafversnslling en terugtrap rem, voor met V-brake. Gewicht ca. 10,5 kg. Afm. opgevouwen: 28 x 51 x73cm. ki

Soester Courant | 2001 | | pagina 11