fan Zwartkruis even in oude rol Kampioenschap loopt op rolletjes 'ursusprogramma van dorpshuis Burgstede l sakker r Courant Speelgoed- en kinderkleding- beurs bij De Sterrenberg WOENSDAG 5 SEPTEMBER 2001 )ud-bondscoach traint jeugd Soesterberg IV ifef J L -*** Lr 4,99 Mishandeling vrouw op A28 Subsidie voor Thomasvaer en Pieternel Inzameling Odeon voor rommelmarkt KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Evenementen in het Dorpshuis VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 Om skate- en skateboardtitels van Soesterberg Wie vergelijkt leest de Soester Courant 3erd met alu onderste, ?l stof als leer. ijpassende suil heeft metalen poten verschillende kleuren, tafel uit het programma it Amerikaans noten of oesterbergseISLcourant Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 v'- - BLOEMKOOL 'FTIJGERBRUINBROOD MHAI.F GEHAKT 6,99 'GEHAKT 7,99 :houderham 1,00 IIJWORST 1,00 )terhamworst1,00 verkaas 1,00 Itief is hij niet meer met voet- wl bezig. Jan Zwartkruis, oud- ndscoach van het Neder- nds elftal, heeft zoals hij zelf t het vaandel al lang overge- sven. kIk denk dat het zo fiort. Je moet gewoon je rol pderkennen en niet een förpsgek van jezelf worden: pa, speel de bal eens naar mij. hebt het gezien aan Kees pjvers toen hij terugkwam bij Hij was altijd een fantas- jsche trainer geweest.' jOp z'n ouwe dag kwam-ie terug Rj het lukte niet, er kwam ruzie met het bestuur... Laat mij dan maar genieten van voetbal op tele- jie of van een wedstrijd in Soest, ïersfoort of Utrecht.' Wat niet is randerd, is zijn belangstelling )r de jeugd. Woensdagmiddag vees hij dat nog eens in Soester- rg, waar Zwartkruis, 75 jaar in- 'ldels, op het KVO-veld in het jrtpark aan de Kerklaan onder ke belangstelling van ouders lei- )g gaf aan de training van zo'n ^jongens en meisjes, partkruis, bondscoach van 1976 11981, is vanzelfsprekend de in- sse voor het voetbal niet kwijt- rakt, maar hij houdt zich op de itergrond. Alleen nu in zijn >nplaats Soesterberg een aantal ïousiaste voetballiefhebbers roede pogingen doet het voet- l weer van de grond te krijgen na [opheffing van de voetbalvereni- ig Soesterberg, enkele jaren ge len, wil hij daaraan wel een ïntje bijdragen. Niet alleen, zo- woensdag, door eens een keer een jeugdtraining mee te wer- 1, maar ook als adviseur van »enen die pogingen in het werk llen om Soesterberg weer een jen vereniging te bezorgen en de itballers uit Soesterberg die nu bij clubs buiten de gemeente spelen, weer in een elftal van een plaatselijke vereniging bij elkaar te brengen. Plezier doorgeven Dat hij woensdag een jeugdtrai ning gaf, was een uiting van het plezier dat hij altijd aan de sport heeft beleefd 'en dat wil ik graag aan de kinderen doorgeven. De ouders moeten begrijpen dat hun kinderen door de voetbalopvoe ding een geweldig positief zelf beeld van zichzelf krijgen. Ieder kind heeft een eigen aanleg. De ouders moeten dat stimuleren, zo dat het kind later op school, in de buurt, in de maatschappij, zich van z'n eigen identiteit bewust is. De ouders moeten ervan overtuigd zijn dat een jongen toch heel veel plezier aan voetbal kan beleven al hoort hij niet tot de uitblinkers. Dan kan hij toch van geweldige waarde voor het team zijn. Hij heeft een functie, dus hij is wat waard.' Te vaak wordt negatief gereageerd op wat kinderen presteren. 'De ouders, maar ook onderwijzers kunnen soms zo tekeer gaan: jij was niks, ik vond je lui, jij hebt twee kansen verprutst, altijd nega tief, altijd maar afkatten. Dat moet je niet doen. Kinderen moet je la ten groeien in hun fantasiewereld. Ze ontdekken hun vriendjes, ze ontdekken hun mogelijkheden, ze vinden dingen leuk, en daarin moeten ze door hun ouders wor den gestimuleerd. Ik was op school ook niet zo goed, maar ik zat wel in het schoolteam. Dat gaf je een kick.' Het is vooral voor de jeugd dat Zwartkruis zich wil inzetten om in Soesterberg weer een volwaardige club van de grond te krijgen. Hij heeft de initiatiefnemers toegezegd hen met raad en daad bij te staan als het erom gaat bij gemeente een accommodatie te vragen: 'Ik wil JLETTEN APERLS ÏQ uixfriusj elbard 0.77 J Stichting Dorpshuis Burg- ide heeft het cursusprogram- la voor het nieuwe seizoen «gebracht. Het start op zater- ig 15 september en omvat |ider meer tuinieren, bloem- hikken, gitaar spelen en hilderen. zaterdag 15 september is er 10:00 tot 15:00 uur een een- igse workshop. Er wordt ge- !rkt naar model met als thema dame met de rode jurk'. Er zal ■ral aandacht worden besteed compositie, kleur en materi- Igebruik. Docent is Jean-Marie van Staveren. |euw in het pakket is de cursus lilderen voor gevorderden. In cursus wordt aan de hand van velschillende thema's gewerkt met acrylverf op papier, linnen en kar ton. Experimenteren is een belang rijk onderdeel van de cursus. Deze bestaat uit tien lessen. Docent is Marike Stokker. Dp cursus thai chi chuan en oigong ,rt op woensdag 26 september, .cent Edwin Dorf, Nederlands .jpioen thui shou in 1993, 1994 1995, verzorgt twaalf lessen. Tai ji chuan omvat alle bewegingen in de mens in zijn totaliteit: de epelheid van een kind, de kracht m de houthakker en de rust van ;n wijs man. Er zijn speciale oe- ningen voor lichaamshouding, ntspanning en ademhaling. De er van de qigong geeft manieren in waarop de mens zijn welzijn an activeren en reguleren, en chaam en geest kan versterken, iezelfde dag, woensdag 26 sep- ;mber, start de eerste groep van e cursus bloemschikken voor ge- orderden. De tweede groep be- int op woensdag 3 oktober. Het erdere succes van deze cursus maakte de vorming van twee groe pen noodzakelijk. Aan de hand van thema's zal dieper worden in gegaan op het maken van bijzon dere boeketten. Daarnaast wordt veel aandacht besteed aan het toe passen van bijzondere technieken bij het maken van aparte bloemde- coraties. De cursus gitaar voor beginners (van 18:00 tot 19:00 uur) en ge vorderden (van 19:00 tot 20:00 uur) gaat op donderdag 27 sep tember van start onder leiding van Huuk Huissen. De cursus bestaat uit vijftien lessen. Herfst in de tuin is de titel van de korte cursus (drie lessen) die op de donderdagen 11, 18 en 25 oktober gegeven wordt. Bob Hoving is de docent. Hij zal aandacht besteden aan het onderhoudsvriendelijk winterklaar maken van de tuin en het verzorgen van de bloembak ken. Daarnaast komt het snoeien van groenblijvende sierheesters, coniferen en bomen aan bod. Een belangrijk onderwerp is ook het gebruik van middelen tegen aan tastingen zoals het wit in druif, roos en kruisbes. Tenslotte is mevrouw J. van Dijk docent van de nieuwe cursus kal ligrafie voor beginners. Deze start op dinsdag 2 oktober en bestaat uit tien wekelijkse lessen van elk twee uur. De cursus bestaat onder meer uit het leren schrijven van letters in het unciaalschrift. Na het aanleren van het alfabet volgt een compositieles. Hierin leert men tekst te schrijven op blanco papier. Ook leert men het maken van een boekenlegger. Aanmelden voor de cursussen kan men bij het Dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein 17 in Soester berg, 0346-351975. E-mail: www.burgstede.nl -.V iit:-. een voetbalveld voor de jeugd van Soesterberg. Ik vraag het niet voor mezelf, maar voor de kinderen. Ik wil daar op de achtergrond graag een steentje aan bijdragen en als dat nodig is misschien een beetje gewicht in de schaal leggen.' Begin van een club De training van woensdag be schouwden Zwartkruis en de an deren als 'het begin van een club. We vinden dat in een dorp als Soesterberg een club thuishoort. Er is een voorlopig bestuur ge vormd, maar er zit heel wat aan vast om een club op te richten. Om support te geven en wat ge wicht in de schaal te kunnen leg gen, ben ik gevraagd als adviseur en dat kun je als inwoner van Soesterberg natuurlijk niet weige ren. Dat het een jaar of tien gele den mis is gegaan, kun je de jeugd niet verwijten. Nu willen enkele enthousiaste mensen al diegenen die nu in Soest, Zeist, Amersfoort en Den Dolder spelen, weer in ei gen kring en kort bij huis laten voetballen.' Over de medewerking van de ge meente Soest is Zwartkruis tot nu toe vol lof: 'Ze wil alle medewer king geven, maar eerst moet aan alle voorwaarden zijn voldaan, zo als een officiële oprichting, aange meld zijn bij de KNVB etcetera. Dan kan er gesproken worden over subsidie, een eigen veld en wat er nog meer bij komt kijken. Een veld is in dit park gemakkelijk te reali seren, maar er zit een financieel plaatje aan en het kost wat creati viteit.' Na zijn afscheid in 1981 als bonds coach van het Nederlands elftal, waarmee hij tal van successen be haalde, is hij tien jaar als technisch verantwoordelijke voor het voetbal in het buitenland actief geweest: Op de Richelleweg, ter hoogte van de rijksweg A-28, werd donder dagmiddag om drie uur een 49-ja- rige vrouw uit Zeist mishandeld door de bestuurder van een perso nenauto. Het slachtoffer reed met haar auto over de A-28 tussen Utrecht en Soesterberg, terwijl zij door de bestuurder van de perso nenauto om onbekende reden werd gehinderd. Daarna ging de onbekende bestuurder kort achter het slachtoffer rijden en 'bumper- kleven'. Ter hoogte van de afrit Soesterberg werd zij tot stoppen gedwongen en werd haar auto ver nield. De man ging op de motor kap van haar auto zitten en sloeg een ruit in. Daarna werd het slachtoffer op haar gezicht gesla gen. Hierna ging de man er van door. Er is aangifte gedaan van mishandeling en bedreiging. Het jaarlijks optreden van Tho masvaer en Pieternel in Soester berg is naar de mening van burge meester en wethouders een posi tief cultureel evenement. Zij heb ben dan ook besloten om het ver zoek van de commissie Thomas vaer en Pieternel te honoreren door het beschikbaar stellen van een bedrag van 700 gulden voor het opnieuw mogelijk maken van een optreden van dit bekende duo. De subsidie kan worden betaald uit het budget stimulering culturele activiteiten 2001. Inmiddels is Anneke Pleij in Soesterberg begonnen aan het schrijven van de tekst voor het Soesterbergs jaaroverzicht 2001. Het is al voor de zevende keer dat het op de agenda staat. Het is de bedoeling dat dit licht-satirische programma op zaterdag 5 januari in bijzijn van burgemeester en wet houders wordt opgevoerd. Jan Zwartkruis. Foto: Eemland Pers drie jaar in Trinidad en Tobago, vijf jaar in Indonesië en (op uit nodiging van de Nederlandse rege ring) twee jaar op de Nederlandse Antillen, Aruba, Bonaire, Cura^ao en Sint Maarten. Tien jaar geleden, op z'n 65e, zette hij een punt ach ter zijn actieve loopbaan. Woensdag was hij weer even in zijn oude rol als trainer. Voordat de training begon, wees hij de ouders erop, dat gebleken is dat kinderen die al op jonge leeftijd aan sport hebben gedaan, in de maatschappij een grote voorsprong hebben. 'Er zijn misschien mensen die denken dat ik alleen maar naar wedstrijden van het Nederlands elftal of van een eredivisieclub ga, maar ik vind het juist heerlijk om op een zaterdagmiddag knulletjes onbevangen bezig te zien. Gebruik dus in de opvoeding de sport om de kinderen straks tegenslagen te kunnen laten verwerken. Als de jeugd op de steun van vader en moeder kan rekenen op het voet balveld, geef dat een bepaalde bin ding. Geef door de sport de kinde ren ook een mooie jeugd. Kinde ren die een goede jeugd hebben, kunnen niet kapot in het verdere leven.' Zwartkruis zei tenslotte blij te zijn met de medewerking van de korf balvereniging KVO, waardoor het voor de jeugd voetballertjes moge lijk is in eigen dorp te trainen, 'maar we zullen niet rusten voor dat we een eigen accommodatie hebben.' Daarna begon de trai ning, die duidelijk was gebase op het plezier van de kinderen. De prestatie is in dit stadium van hun ontwikkeling nog niet het belang rijkste. Trots Thom Steijger uit Soesterberg was een van de kinderen die met Jan Zwartkruis trainde. Hij is met z'n acht jaar nog te jong om van zijn geslaagde (inter)nationale voetbal loopbaan gehoord te hebben, maar nadat zijn vader hem had verteld wie Zwartkruis is, was hij er maar wat trots op dat hij als jeugdvoet- ballertje van Soesterberg een trai ning onder leiding van de oud- bondscoach van het Nederlands elftal mocht meemaken. 'Ik vond het best wel leuk dat hij er was', zegt Thom. Of hij ook nog iets van Zwartkruis heeft opgesto ken? 'Ja, hoe je positie moet spe len. Dat deden we in een partijtje. Dat was wel het leukst.' Hij vond het ook fijn dat hij niet meer naar Sterrenberg hoefde om te trainen maar voortaan, dankzij de mede werking van KVO, in Soesterberg terecht kan. Tenslotte liet hij weten dat er maar weer gauw een club en een veld in Soesterberg moeten komen... Op zaterdag 15 september houdt muziekvereniging Odeon uit Soesterberg van 9:00 tot 15:00 uur haar jaarlijkse rommelmarkt in en om het verenigingsgebouw aan de Rademakerstraat, tegenover de Caroluskerk. Van maandag 10 september tot en met donderdag 13 september gaan de leden van Odeon 's avonds huis aan huis door Soesterberg om spullen voor de rommelmarkt te verzamelen. Een schema van ophalen zal daarvoor huis-aan-huis worden verspreid, zodat men de goederen tijdig kan klaarzetten. Heeft men veel spul len of is men die avond niet thuis, dan kan men op een van de op- haalavonden tussen 19:00 en 21:00 uur telefonisch contact op nemen met het Odeongebouw, SS 353995. Op afspraak worden de spullen dan opgehaald. Zaterdag 8 september/zondag 9 september Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 aalm. J. Schutte; cantores Zondag 10:30 aalm. J. Schutte; gemengd koor Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; H.A. World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, @351700. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, S80346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, @352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, @033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: @0900-8844; alarmnummer: @1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, @035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, @351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, @352391. Grof vuil, @035-6093666. Op zaterdag 15 september wordt in zalencentrum 't Licht punt van Abrona, locatie Ster renberg aan de Amersfoortse- weg in Huis ter Heide, de na- jaarsspeelgoed- en kinderkle- dingbeurs gehouden. Iedereen is van harte welkom van 9:30 tot 11:30 uur. Het inbrengen van zowel kleding als speel goed is op vrijdag 14 septem ber aanstaande tussen 18:30 en 20:00 uur in 't Lichtpunt. Kleding dient van deze tijd, schoon en heel te zijn. De kleding graag voorzien van een plaksticker met daarop het verkoopnummer, maat en prijs. Per verkoopnummer kan maximaal 30 stuks worden in geleverd, vanaf maat 74. Er wordt geen schoeisel geaccepteerd. Voor wat betreft het speelgoed: schoon, heel en compleet speel goed inbrengen. Graag voorzien van plaksticker met daarop het verkoopnummer en de prijs. Knuf fels worden niet geaccepteerd. De inbreng is maximaal 30 stuks per verkoopnummer. Losse onder delen graag bij elkaar bundelen. Verkoopnummers zijn aan te vra gen bij Jannie Lindeboom, 030- 6920397, Els Schipper 030- 6957337, Hannah Wezelman 0346-353071. Tien procent van de opbrengst van zowel koper als verkoper is be stemd voor speelgoedaanschaf voor de crèche De Kleine Beer van Abrona, locatie Sterrenberg. Het afhalen van de kleding en het speelgoed dat niet is verkocht, kan op zaterdag 15 september aan staande tussen 15:00 en 15:30 uur. In het Dorpshuis Burgstede wordt een aantal bijzondere evenementen gehouden. Iedere maandagavond is er darten en iedere dinsdag avond, van 19:30 tot 23:30 uur, biljarten (in verenigingsverband). Tenslotte begint op vrijdag 7 sep tember het klaverjassen in compe titieverband. De deelnemers moe ten van de twaalf avonden min stens acht aanwezig zijn. De acht hoogste scores tellen. De najaarsvlooienmarkt staat voor 6 oktober gepland, van 10:00 tot 16:00 uur. Op 1 december staat de Sinterklaas klaveijasmarathon op het programma. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Het was woensdagmiddag een drukte van belang op het speel terrein op de hoek Kampweg- Banningstraat. Hier werden de skate- en skateboardkampi oenschappen voor de jeugd van Soesterberg gehouden. Mede dankzij het mooie weer waren er veel belangstellenden ko men kijken naar de verrichtin gen van de jeugd. Ze kregen bovendien een flitsende de monstratie voorgeschoteld door Mario Loücaric, een Kroaat die tijdelijk in Amster dam verblijft. Hij is bij wijze van spreken met skates aan z'n voeten geboren en inmiddels zeer bedreven zich op wieltjes voort te bewegen. Hij geeft met enige regelmaat demonstraties in het land. De Stichting Balans, die het evenement op touw had gezet, had hem naar Soesterberg gehaald in het kader van de vakan tiespelactiviteiten, bekend onder de naam Matchpoint. De twintig deelnemers aan de jeugdkampioenschappen van Soesterberg zullen nog heel wat moeten oefenen om net zo goed te worden als Mario, maar dat neemt niet weg dat er bij de Soesterberg- se jeugd beslist talent zit. Dat be wezen de jongens en meisjes gedu rende de tien minuten van ver plichte en vrije oefeningen, die ze onder opzwepende muziek uit voerden. Onder leiding van Friso van Om meren en Edwin Liefrink ging de eerste kampioenswedstrijd van start voor de groep tot twaalf jaar. De deelnemertjes lieten zich op de baan van hun beste kant zien, kri tisch bekeken door de deskundige jury en aangemoedigd door de toeschouwers, die gul waren met applaus. Hoewel het warm was, zetten de skaters hun beste been tje voor. Door het rijden van zo veel mogelijk verschillende figuren hoopten ze indruk te maken op de jury om in ieder geval voor een prijs, maar vooral voor de titel in aanmerking te komen. Winnaar in de categorie tot twaalf jaar werd de negenjarige Jeffrey Keja uit Soesterberg. Hij eindigde net voor de ook negenjarige Melis- sa Reinsma, die veel indruk had gemaakt door haar optreden, waarbij ze veel weg had van een ballerina. De wedstrijd voor de jeugd van twaalf jaar en ouder le verde een overwinning op voor de dertienjarige Philip Stoop uit Zeist. Hij mag zich een jaar lang skate- kampioen van Soesterberg noe men. Hij nam een fraaie beker als bewijs mee naar huis. Het was trouwens de eerste keer dat hij aan een wedstrijd meedeed, daartoe overgehaald door zijn vriend. Hij skate al sinds z'n ne gende en is er sindsdien aan ver slaafd; 'Het geeft me een kick', zegt hij. Er gaat dan ook bijna geen dag voorbij of Philip bindt z'n skates onder om op de kleine 'ramp' in de wijk Volienhove te proberen telkens weer nieuwe ideeën uit te voeren en nog spec taculairder figuren te rijden. Dat hij in Soesterberg winnaar is ge worden, heeft hij ook te danken aan zijn goede ideeën, denkt hij. 'Op een gegeven moment ging ik op de grond liggen en sprongen de anderen over me heen. Verder hadden we vier pionnen op elkaar gestapeld en daar deed ik een hal ve draai overheen.' Zijn presenta tie viel de jury dan ook het meest op en leverde hem het hoogste aantal punten op en de kam pioensbeker op. Skateboarden Een spectaculair onderdeel van de kampioenschappen was de skate boardwedstrijd. Op dit onderdeel eiste Erik Creutzberg uit Soester berg de titel voor zich op. Hij ein digde voor Bob van Vliet en Roe land Bentvelzen. De kersverse kampioen was daar wel een beet je verbaasd over, want zolang be oefent hij deze sport nog niet, pas een jaar. Aanvankelijk was hij een verdienstelijk inlipe skater, maar toen ('best wel laat') ontdekte hij het skateboarden, 'en dat vond ik toch wel leuker ineens, dus daar ben ik mee doorgegaan.' Nu is hij dagelijks te vinden op de baan in Soesterberg of in Zeist. In de weekends gaat hij met een vrien denclub ook naar andere plaatsen in Nederland, zoals Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Het was voor het eerst dat hij aan een wedstrijd meedeed. Die lever de hem gelijk de titel en de bijbe horende beker op. Dat hij heeft gewonnen, was niet omdat hij met kop en schouders boven de ande re deelnemers uitstak, zegt hij be scheiden, 'maar bij mij ging er mis schien wat minder fout en deed ik in de ogen van de jury wat specta culairder dingen.' In ieder geval benutte hij het hele parcours, voer de fraaie sprongen uit, deed de meeste trucs tijdens de sprongen over de schans en andere attribu ten en voerde een aantal goede kick-trucs uit; kortom, Erik Creutzberg toonde zich het meest De skate- en skateboardkam pioenschappen voor de jeugd van Soesterberg gewonnen door Erik Creutzberg. Foto: Eemland Pers Jeffrey Keja uit Soesterberg. Foto: Eemland Pers Philip Stoop uit Zeist. Foto: Eemland Pers creatief van de deelnemers en ging dan ook terecht met de eer strij ken. Het was een geslaagd evenement in Soesterberg, dat volgend jaar gedurende de schoolvakantie zeker een vervolg krijgt, al is het alleen maar om de kampioenen in de ge legenheid te stellen hun titel te ver dedigen.

Soester Courant | 2001 | | pagina 15