SEPTEMBERACTIE Film 'Lijmen/Het been' start literair seizoen 'ietsende passanten 8 (slot) Vreemde karakters 7 (slot) Aanbod extra cursussen edelsmeden in C-drie GRATIS INSTUIF FYSIO FITNESS PROMOTIONS Voor verantwoord bewegen Donderdag 13 september, Artishock Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen "DE LAMS WOEKRAAM" De nieuwste warme herfstkleuren Speciale aanbieding: usgs specialist in All Wheel Drive A WD Voor JEUGD AEROBIC STREETDANCE TAEBO: Nieuwe cursus meditatieve dans wat dichterbij OasmckrfmcI PAGINA 6 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 7 Bel voor info inschrijving 035 - 602 31 06 Fysio Fitness Promotions Van Weedestraat 211 - Soest www.sogstgtpndgrlingg.nlinfo@soesteronderlinge.nl $oeSter Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Onderling© Het filmhuis Artishock en de werkgroep Artishock-Literair organiseren op donderdag avond 13 september om 20:00 uur gezamenlijk een bijzonde re literaire happening in het Artishock-gebouw. Tijdens de lezing van Joke Rip (foto), do cente Nederlands aan de Volksuniversiteit, waarmee de avond begint, lezen bestuursle den van de SLAS (Stichting Li teraire Activiteiten Soest) en de werkgroep fragmenten uit het oeuvre van de Vlaamse au teur Willem Elsschot, pseudo niem van Alfons de Ridder (1882-1960). Om negen uur begint de film 'Lij men/Het been' uit 2000. Zes jaar tijd kostte het de gedreven produ cent Ruud den Drijver om zijn lie velingsboek 'Lijmen/Het been' van Willem Elsschot te verfilmen. Twaalf scenarioversies, waaraan Den Drijver zelf werkte, maar on der meer ook Fernand Auwera, Robbe de Hert, Wim Verstappen en Dorna Rouveroy, leidden tot een productie waarvoor uiteinde lijk Robbe de Hert als regisseur werd aangetrokken. De hoofdrol len in de film worden vertolkt door Mike Verdrengh als de oplichter Boorman en Koen de Bouw als zijn leerling Laarmans. Als redactie van het magazine Al gemeen Wereldtijdschrift zijn zij zeer bedreven in het loskloppen van advertentiegeld bij onderne mers. Laarmans krijgt wroeging als hun praktijken de armlastige Ma dam Lauwereyssen (Willeke van Ammelrooy in een rol die haar een Gouden Kalf opleverde) tot faillis sement drijven en haar uiteindelijk het been uit het tweede deel van de titel kosten. Sylvia Kristel speelt barvrouw Jeanne, die alle gebeur tenissen gadeslaat en bij wie Laar mans zo af en toe komt uithuilen. IJdelheid 'Ik schrijf enkel en alleen om klas siek proza voort te brengen, dat TRADITIE: ZATERDAG 8 SEPTEMBER Pullovers ronde hals, turtle hals, col en v-hals vesten normale prijs 69,95 nu 2 voor 100,- Deze aanbiedingen zijn alleen geldig op 8 sept. a.s. TEVENS EEN GROOT REK MET KLEINE PRIJSJES!!! Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder-accessoires, Schoenen. Joke Rip. mooi is en mooi zal blijven. Het is louter ijdelheid,' aldus De Ridder, Het beroemde laatste gedicht dat Elsschot schreef, is Het Huwelijk, dat zeker volgende week ook in Artishock zal worden voorgedra gen. Volgens Vestdijk was dit vers eigenlijk een kleine novelle, die het latere proza aankondigde. 'In Boorman, de hoofdpersoon van Lijmen,' zegt Elsschot, 'heb ik de moderne handelsgeest willen uitbeelden. Boorman bedriegt de mensen, neemt wat hij krijgen kan, speculeert op de domheid der re- clamezieke zakenlui, alles omdat de mensen hem daartoe in de ge legenheid stellen, omdat iemand als hij in een kapitalistische maat schappij eenvoudig niet anders kan. Boorman moet bedriegen, zoals een bankier interest moet vragen. En een notaris die zijn hy potheken zo maar weggeeft, nou, die kan net zo goed heel zijn for tuin aan de armen geven en gek worden.' In het najaar zal de verfilming van Elsschots 'Villa des Roses' (1913) in première gaan. Donderdag 13 september, aanvang 20:00 uur. Entree: 12,50; leden Artishock, Vrienden van de SLAS en CJP/65+ 9,00. Reserveren is dringend gewenst: f356019577. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 enbrochure die verpers zet, biedt rediënten voor Bel voor een ie 035-6016251. akelaarcflj.nl ement op de heerlijk vrij uitkijkt feervolle woonkamer, s) met vaste kasten en Ikamer met douche en jeuken met inbouw- it is grotendeels voor- rging in de onderbouw, chtcanon en voorschot verlaten het dal van de Ebro en klimmen over en langs vele siërra's naar Madrid. Op weg naar Vallad- olid is het afzien. Regen, onweer en kou. Ze besluiten naar Marok ko te gaan. De trein brengt hen naar Algeciras en ze bereiken aan de overkant de zon waar het ze om te doen was. Bob meldt nog even dat Marokkaanse ettertjes stenen naar ze gooiden, maar hij wekt de indruk dat minder vermoeiend te vinden dan het iedere keer onder handelen over prijzen. Het Rifge bergte doen ze met de fiets en van uit Marrakech gaan ze per bus door het Atlasgebergte tot aan de Algerijnse grens. De lezer vraagt zich misschien af hoe dit Amerikaanse stel van die Algerijnse woestijngrens nog ooit in Soest moet komen. We zullen de woorden versnellen. Vanwege tegenwind reizen ze van kustplaats Essaouira met de bus naar Tanger. Oversteek. Sevilla, Lissabon, Oporto. Glaasje port aan de Dou- ro. Per trein naar de Pyreneeën om te kijken naar drie etappes van de Tour de France, dat willen zeggen Lance Armstrong. Dan naar Per- pignan, Avignon. Met de trein naar Chamonix om tien dagen 200 km in het zicht van de Mont Blanc te wandelen. Daar wandelen ook Nederlanders uit Amersfoort die hen uitnodigen langs te komen. Aldus geschiedde. Na een dikke week daar stapten ze weer op. Amsterdam is het sluitstuk van hun vakantie. Ze logeren er een maand om stad en lande nader te leren kennen. Nederland met zijn dichte net van fietspaden is een eldorado voor fietsers. Met hun helmen zien ze er Amerikaans uit. Meer aandacht trekken de koffers die ze op een rekje met wielen net even boven het wegdek achter zich aantrekken. Dat is zeer uitzonder lijk. Ze blikken al een beetje terug op hun reis. 'A dream came true' en 'We loved it'. Zo zeggen ze dat, Amerikanen. Jan Postema In de zomermaanden kun je in Soest heel wat 'vreemdelingen tegenkomen, die onze gemeente meestal op de fiets doorkruisen. Jan Postema posteert zich van tijd tot tijd langs de hoofdroute; hij schiet de 'passantenaan en doet van die ontmoeting verslag in de Soes ter Courant. is met berging, diepe, zonnige privacy biedt. Het woon- p een steenworp afstand ijn de A28 (Utrecht) en de Jnuten voor u bereikbaar. :>n-/eetkeuken, lichte tuin- uizenvloer. 1e verd,: over één voorzien van inbouw- 'astafel en 2e toilet. Berg- :.v.-combiketel. Met enige mogelijkheid voor een 3e via vlizotrap. Het pand is !32 m2! 199,- k.k. Sommige mensen hebben met el kaar gemeen dat ze jarenlang een reisplan koesteren. Op een zeker moment lopen hun wegen uiteen: enkelen voeren hun plan uit, ande ren niet. Jennifer Colvin (25) en Bob Read (27) uit Seattle (Was hington State) behoren tot de eer sten. Bob zegde zijn baan als com- puterprogrammeur op en Jennni- fer liet haar free lance-journalistiek even voor wat het was. Ze spaar- iden, verkochten huis en huisraad ■en vlogen naar Europa voor een fietstocht van vijf maanden. Wie met Amerikanen spreekt over ons werelddeel, merkt al gauw dat Pa rijs in hun ogen iets paradijselijks heeft. Dat de reis in de 'Ville de Lumière' zou beginnen hoeft niet :e verbazen. Dat was in april. ('April in Paris, chestnuts and jlossoms...'). Of ze hun hele verhaal moeten vertellen, vroeg Bob. We staan aan ie N234 onder de hoge beuken, vlak bij de kruising met de Ko- fingsweg. Dat kon wel eens tot de avond duren. De grote lijnen. Pa- ijs, Chartres voor de kathedraal, naar de Loire voor de kastelen kmboise en andere. 'Het waren er zes,' zei Jennifer, die Bob nu en dan corrigeert op details. Verder naar het zuiden. Sarlat, langs de Dordogne naar Bergerac en Bor deaux. Door Les Landes naar Bi- arritz. De eerste maand zit er op. lennifer spreekt wat Frans en Bob s over de grens aan de beurt om zijn Spaans in de praktijk te bren- jgen. Na Pamplona, jaarlijks op de «wereldkaart met stoere mannen die voor stieren uitlopen in de iauwe straten, naar Zaragoza. Ze Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 Nog nooif eerder 'n groepsles gedaan? Fysio Fitness Promotions start in september met NIEUWE BEGINNERSUSSEN: HI/L0 AEROBIC FUNK/STREETDANCE POWERPUMP eptember: CALLANETIC 5 PROEFLES SPINNING TAE-BO kTIS LESSEN I STEP bij elke 1 l/C LESKAART Automobielbedrijf Cangzhou, Jinghai, Langfang. Ste den waar ik op de heenweg had gelogeerd. Mijn tocht zat er bijna op of (om maar eens toe te geven aan de vreemde neiging simpele zaken te beschrijven in termen van een proces) mijn tocht bevond zich in finale fase. De laatste etappe naar Peking was slechts 63 km en ik voelde me een beetje plechtig en feestelijk tegelijk. Wat ik herkende van de heenweg begroette ik in ge dachten als ging het om oude be kenden. Zo ook het woord 'com- pration' in grote letters op de dak rand een fabriek. Een spelling op het gehoor van 'corporation'. Het is grappig dat het Chinese woord ervoor ook in het Nederlands voorkomt 'kongsi', maar dat weten de Chinezen niet. Nederland kennen ze wel. Iedere keer als ik zei uit Hélan te komen werden er geen wenkbrauwen ge fronst. Integendeel. In Jiaozhou kon ik in de achterkamer van een computerwinkeltje even e-mailen. De dochters van de baas draaiden om me heen en zagen voor het eerst Nederlands op het scherm. Toen ik zei 'Dat is nou Hélanhua', zei hun vader 'Vaandersaar, Vaan- baasten, Goeliet...' Zo voel je je weer thuis in een Chinees alkoof- Jan Postema op het Tiananmen- plein in Peking. mijn naam en vluchtnummer door gegeven aan de luchtvaartmaat schappij en ik bleef met vraag zit ten waarom ze wel 'confirm' kent en mijn 'reconfirm' niet herkende. Ons woordbegrip is waarschijnlijk anders dan bij de Chinezen. Voor de laatste dag in Peking (nu ik er geweest ben moet ik natuur lijk Beijing zeggen) maakte ik een lijstje: kaarten versturen, fiets schoonmaken, boek kopen, Verbo den Stad bezoeken, nog wat e- mailen, e.d. Over de Verboden Stad kan ik kort zijn: afgesjokt en afgevinkt. Het was er niet wezen lijk anders dan in het openbare deel waar soldaten basketballen en oefenen in exerceren voor de cere monie van het hijsen en strijken van de vlag op het Tiananmen- plein. De meeste bezoekers, vaak aangevoerd door een gids met vlag, lopen over de centrale as van het paleiscomplex waarvan je de helft kunt overslaan vanwege de wel zeer strakke symmetrie. Ga je naar de uiterste zijkanten dan is het er stil, bij het doodse af. Hier hebben twee dynastieën geheerst. De namen Ming en Qing kom je zo vaak tegen dat ik meer het idee heb dat ze elkaar telkens afwissel den. Een jaartje Ming, een jaartje Qing. Ik vroeg me af of er achter die bloederig bruin geschilderde ramen vrouwen hebben gestrom peld wier voeten van jongsaf wer den afgebonden en verminkt ('ver- mingt') of ambtenaren aan een strop hebben gebungeld als lesje voor hun opvolgers. Op mijn laatste fietsdagen had ik in gedachten nog een lijstje ge maakt van spullen die ik niet mee terug zou nemen naar huis. Bij het inchecken op Schiphol had ik een fiks bedrag voor extra bagage moeten dokken. Voor elke kilo J 83,10. Alles wat gewicht had stak ik in Peking in mijn rugzak die ik als handbagage mee zou nemen in het vliegtuig: gereedschap, trap pers, dynamo, benzinebrander, fo totoestel, ed. Bij de security werd de rugzak na de scanner van de band gehaald. 'You wait here' zei de veiligheidsdame die een colle ga raadpleegde. Ik dacht nog naïef 'Misschien zien ze mijn dynamo wel voor een pistool aan', maar zonder verklaring werd mijn tas als handbagage geweigerd. Ik diende hem als gewone bagage bij de KLM-balie af te geven. Dat deed ik; het was 8V2 kg. De grondste wardess voorzag hem van een la bel en de tas verdween over de transportband. 'Hao ba?' slijmde ik in mijn Teleac-Chinees. Ja, het was oké. Zo kon ik opgelucht het vliegtuig in. Jan Postema Soest, 20 augustus 2001 jrerizend aan de rijstaande woning met ga- eeks 1953. Indeling: zon- amen en inbouwkast, hal ast. keuken met huurgeiser egang naar de tuin. Eerste .n één met Frans balkon. 1 2e toilet. Vaste trap naar slaapkamer met dakkapel. ;te 213 m2; inhoud woning Cultureel Centrum C-drie or ganiseert ieder jaar een veel voud aan cursussen op het creatieve vak. Ervaren docen ten begeleiden cursisten bij de ruim 80 cursussen die voor het seizoen 2001-2002 op het pro gramma staan. Voor een aantal cursussen is meer dan normale belangstelling. Een daarvan is de cursus edelsmeden. In het cursusboekje dat deze zo mer huis-aan-huis is verspreid staat de cursus vermeldt op de maandagavond. Binnen enkele weken was deze volgeboekt. Om aan de vraag tegemoet te komen is in overleg met de docente besloten dezelfde cursus nog twee maal aan te bieden. Vrijdagavond van 19:00 tot 21:00 uur en maandagmiddag van 13:30 tot 15:30 uur zijn deze cursussen gepland. Iedere cursus bestaat uit 12 lessen. De prijs is f 190,00 per 12 lessen. Start bij voldoende deelname is respectie velijk 5 en 8 oktober a.s. In de cursus leert men sieraden en kleine voorwerpen te vormen. Via gebonden opdrachten raakt men vertrouwd met de basistechnieken van het edelsmeden. Zoals vijlen, buigen, solderen en het zetten van stenen. Gestart wordt met onede le metalen. Later in de cursus ko men edelmetaal en andere materi alen en technieken aan bod. De cursist krijgt begeleiding in het maken van eigen ontwerpen en het ontwikkelen van authenticiteit. De lessen zijn voornamelijk indivi dueel gericht, zodat iedereen zijn/ haar eigen stijl kan ontwikkelen. Wederzijdse stimulans en inspira tie zorgen voor een prettige sfeer. De docente is Ophelia van de Kieft. Deelname Wie belangstelling voor de cursus edelsmeden heeft of meer infor matie wil: op zaterdag 8 september is de docente aanwezig op de open dag in de C-drie om alle vragen te beantwoorden. Tevens laat zij een aantal werkstukken van cursisten zien. Men kan zich op 8 september inschrijven bij de stand van de cur susadministratie in de benedenhal van C-drie. Voor telefonische in formatie kan men bellen 6095839/6095844 (Marjan Tol boom en Juul van de Pol). 6-10 jaar: do. 20 sept. 11-15 jaar: wo 19 sept. jarage en groene, in Soest-Zuid. In dit ïart ophalen, want de huidige van karakteristieke kenmer- ed onderhoud toegepast. U ed, winkels, rust en uitvals- atie binnen handbereik. Inde- <elderkast, zonnige woonka- et inbouwapparatuur en mar- Dp, riante slaapkamer aan de achterzijde, waarvan één met ie, vaste wastafel en separaat aar voorzolder en kamer. In- ;e)sgrootte 430 m2. 190.083,- k.k. Onze cursus 'SPORTIEF AFSLANKEN staat garant voor succes! Mijn route door Peking naar mijn hotel moest ook passen bij de plechtigheid van de dag en dat was ze al. Ik kwam vanzelf op het Tia- nanmen-plein. Bij het Mao-portret rechts en de eerste links onder de poort door van de Sanchizi-straat die langs de oostkant van de Ver boden Stad loopt. Het is de mooi ste straat die ik daar heb gezien. Bomen die hun takken over de weg kruisen, kleine nerinkjes, win keltjes, eethuisjes. Sla je rechtsaf dan ben je in een oude Pekinese volkswijk, een 'hutong', waar je in een buurttoilet naast Chinezen boven een gat kunt hurken voor een goed gesprek. Het is bij het doen van de 'business' een kunst niet om te kukelen. Ik zag eens een oude man, een mobiele bril met scharnierende poten onder de arm, ter toilette gaan. De balans van de geest legt het met de jaren af tegen die van het lichaam. Al om 12.30 uur stond ik weer bij de receptie van mijn hotel. Mijn eerste zorg was de terugvlucht her bevestigd te krijgen, dus vroeg ik naar de directrice, die Engels spreekt. Ik groette haar beleefd met 'Hello Mrs. Cheng Xiaoqin' waarop ze bijna kirrend riep 'Oh, you know my name!' Ik vroeg haar of ze mij kon helpen aan het tele foonnummer van de KLM op het vliegveld 'to reconfirm my flight home', maar er ontstond een ver bale kluwen, totdat ik haar ineens het woord 'confirm' hoorde ge bruiken. Binnen een minuut had ze i een vrijstaand 20- telier op een ruime kavel (450 icht over het vrije polderland. 3 Soester Duinen, winkelcen- Derfaciliteiten. De onder archi- de volgende indeling: zij-en- t en trapopgang, royale woon- houten vloer en erker. Riante nbouwapp. Door de fraai aan- 3 keuken als in de woonkamer /an de serre is over vrijwel de It zich hier één met de onder grote vijverpartij en royaal ter- srs aan de voorzijde, ouder- jmpleet vernieuwde badkamer e, 2e toilet en wastafelmeubel, erverwarming. Royale garage ideerruimte (ca. 10 m2). Inhoud v. diverse comfortabele en ka- is van hoge kwaliteit. Op maandag 17 september begint de cursus meditatieve dans/sacred dans o.I.v. Fien Oethof weer in De Vriendschap, Nachtegaalweg 8-10. Om de twee weken wordt er op maandagmiddag les gegeven van 13:30 tot 15:15 uur, inclusief een korte pauze. Een kennismakingsles is mogelijk. In de cursus worden eenvoudige dansen geleerd met vaak een symbolische betekenis. Vrolijke, levendige dansen worden afgewisseld met meer verstilde be wegingen. In de choreografieën komen veel kruis-, spiraal- en ster vormen voor en wordt gebruik ge maakt van klassieke, religieuze, ei gentijdse en folkloremuziek. Dans ervaring is niet nodig; de structu ren zijn eenvoudig en geschikt voor alle leeftijden. Informatie: ©6025750. Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk Elke BeoLab 8000 luidspreker heeft twee ingebouwde eindversterkers. Daarom noemen we dit een actieve luidspreker. LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN De voordelen hiervan blijken wanneer u kritisch luistert. Hij kan zo luid of zo zacht spelen als u wilt en biedt een zo natuurlijke weergave als maar mogelijk is, of u nu het subtiele effect van een kamerorkest of de impact van een stadionconcert wilt ervaren! U hoeft uw BeoLab 8000 ook niet in de verste hoek van uw kamer te plaatsen. Gelukkig maar, want daarvoor is hij veel te mooi. Tevens Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 De kracht van de reclame ligt in de herhaling BANG S.OIUF5EN

Soester Courant | 2001 | | pagina 7