k. v HAFEZ Het persoonlijk instelbare matras nu bij Veerkamp. Zien is kopen... Hondei 2095,- BAARN NPB-Si Over de EURO gesproken pagina WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 SOESTER COURANT WOENSDAG 12 Samenwerkende Bonden van Ouderen 12e JAARGANGNR,S ANBO Familie Nieu Aankondiging van drie interviews in Stichting Mariënburg 0ANK1 ACH0MENEEZ DE GOEQE., \mahaha „.pé&wtszo/ZG-r 'VOOlZ^PAfUW PA 5 GEHEEL WOROfAANGEPAATHAHA ~\GOE/EA40P„, U BEAAT P/W H/H/HE,.. VAAL ALLEe JJAHAA/ATa. ?\\\N Rare gewoonten blijken soms heel normaal Seniorenbus lnterwr& Nieuw! Computerkast 50+ Beurs Festival Toegankelijkheid NS-stations onvoldoende Postkantoren PERZISCHE TAPIJTEN Bed- en linnenspeciaalzaak MATRAIR® Laanstraat 91 (035)5413521 KunstBus voor Senioren Dagverzorging Soester Courant-Reclamekrant Nog even terugkomen op... INNOVATIEF en KWALITATIEF FEBTDDL Voordelen van Festool- machines Permanente demonstratie-opstelling! PROVAK Soest, Soesterberqsestraat 4 iso€st| Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - 3762 BP Soest tel. 035-6023681 SENIORENSiNIEUWS UNIE KBO PC door anna wagemakers In de komende maanden wilde ik u laten kennis maken met mensen uit de "zorg": zij die er werken en zij die er wonen. Er wordt veel over "zorg" ge schreven en gepraat, maar zel den komen zij die er direct mee te maken hebben zelf aan bod. De directrice van de Stichting Mariënburg, mevrouw H.M. Lamé was zo vriendelijk bereid mij in haar huis met twee men sen te laten praten: een verzorgster, een bewoner of bewoonster en tenslotte met haarzelf over: De ervaring van zorg. Drie verschillende omstandighe den en meningen van drie ver schillende mensen in eenzelfde omgeving. Het eerste interview wordt ge plaatst in het oktobernummer van de Senioren-Pagina. Ik hoop u daar te ontmoeten. Tot nu toe verloopt de invoering van de Euro op schema en zal men de gulden na de invoering van de Euro wel snel zijn verge ten, is de verwachting. Alleen zij die blijven omrekenen in gul dens zullen maar moeilijk af scheid kunnen nemen van de gulden als betaalmiddel maar: Wist u dat... Het verstandig is de komende maanden vreemd geld uit an dere Eurolanden in te wisselen of op te maken; De gezamenlijke banken spe ciale actieweken organiseren waarin u uw muntgeld kunt storten op uw rekening; Ieder inwoner in Nederland vanaf 14 december 2001 een coupon ontvangt voor een gratis Eurokit met nieuwe Eu romunten; Met ingang van 14 december 2001 een consumentenpakket voor 25 gulden 11,35) verkrijgbaar is bij uw eigen bank; Vanaf 27 december 2001 de winkels zullen worden be voorraad met Euro's. De juis te datum en aanrijdroutes worden vanzelfsprekend tot het laatste moment geheim gehouden; De Euro vanaf 1 januari 2002 een wettig betaalmiddel is; Dat betekent dat u op die dag vanaf het uur nul (00.00 uur) bank- en pin-pasbetalingen verricht in Euro's; Dat ook geldt voor Chipknip- /Creditcard opladingen/opna mes en - betalingen, girale be talingen, bank-tarieven en geldautomaten; In de periode van 1 tot en met 27 januari 2002 zowel de gulden als de Euro wettig be taalmiddel is; U het wisselgeld terug ont vangt in Euro's; Vanaf 28 januari 2002 de gul den niet meer geldt als wettig betaalmiddel; U contante guldenmunten en - biljetten tot 1 april 2002 nog gratis kunt storten op uw ei gen bankrekening. Na de ge noemde datum berekent een bank provisie; U guldenmunten tot en met 31 december 2002 kunt om wisselen bij de Nederlandse Bank en dat is voor Soest niet direct naast de deur; Het nog mogelijk blijft munt biljetten in guldens gratis om te wisselen tot 31 december 2031, maar ook en uitsluitend alleen bij de Nederlandse Bank. J. Schreuders. Ónze pinpas is een handig kaartje om geld mee op te ne men of aankopen mee te beta len. Tenminste zo lang de pas in eigen hand blijft. Maar zodra de pas in andere handen terecht komt is het veelal een regelrech te ramp. Gebleken is dat personen met een criminele inslag, de komst van de euro gebruiken zich ten koste van u te verrijken. Alles gebeurt op een hele eenvoudige maar uiterst slimme manier. U wordt b.v. gevolgd naar uw bank, zo wordt aan hen bekend wie uw bankrelatie is. Vervol gens neemt een vriendelijke dame, die zegt uit naam van uw bank te handelen, telefonisch contact met u op Zij vertelt u dat in verband met de euro uw pinpasje en pinnummer moeten worden veranderd. Om u alle moeite te besparen, stuurt de bank een betrouwbaar iemand om beide op te halen. Fijn denkt u, wat een service van mijn bank. Pas na enige dagen merkt u wat er aan de hand is! Uw rekening is leeg geplunderd! Alhoewel het verhaal geloof waardig overkomt is het onjuist en adviseert de politie onder geen beding aan wie dan ook uw pasje en pincode af te geven. Zelfs niet als men een legitima tiebewijs toont. Een bezoek aan het kantoor van uw bank geeft veel duidelijkheid. Er is niets bekend over deze handel wijze. Zo gaat uw bank niet te werk. Let dus op! Als iemand u benadert om uw pas en pinco de, om welke reden dan ook, aarzel niet, een telefoontje naar uw bank is voldoende en uw geld blijft waar het hoort, op uw REKENING. E.A. DP TD. Iedereen heeft zo z'n eigen ge woonten. Speciale handelingen of bewegingen, die iets afwijken van gangbaar gedrag. Soms wor den er onderzoeken naar gedaan door ondernemers om daar be ter op in te kunnen spelen. Een van die gewoonten is b.v. het koekje soppen. Het valt meestal niet zo op, omdat het overwegend in huiselijke kring gebeurt. In gezelschap vindt men het vaak wat gênant. Uit een onderzoek door Verka de is gebleken, dat één op de drie Nederlanders soms een koekje sopt. Ook is gebleken dat deze han deling overwegend 's middags en 's avonds plaatsvindt en niet alleen in de thee, maar ook in de koffie. Soms valt ook het ochtendbeschuitje deze onder dompeling ten deel. Het is echter geen specifiek Ne derlandse gewoonte. Ook in an dere landen is het heel gebruike lijk. In Ierland b.v. organiseert men zelfs jaarlijks een Dunking (dopen) Day festival. Bron: Reform. Dagblad T.D. De mooie zomer is abrupt overgegaan in een natte herfst. De winkels hangen weer vol met de nieuwe wintermode. Met pijn in het hart nemen we afscheid van de zon, warmte en gezellig buiten zijn. Maar het nieuwe seizoen brengt ook veel positieve dingen. Op alle clubs is het nieuwe verenigingsjaar geopend. We kunnen weer genie- Wij zijn gespecialiseerd in geverfde meubelen, teak, rotan, eethoeken en bankstellen! Diverse kleuren Birkstraat 105 Soest Tel. 035 - 656 04 00 ten van onze hobby's. Ook de vrijwilligers van de Senio renbus zijn met fris elan aan het nieuwe seizoen begonnen. Zij staan klaar om iedere 5 5-plusser te brengen waar hij of zij heen wil binnen de gemeente Soest. Voor bezoekjes, boodschappen of dok tersafspraken e.d. vervoert de Se niorenbus van deur tot deur. Ook naar het ziekenhuis in Baarn voor het bezoekuur of een van de ver pleeghuizen in Amersfoort kan de Seniorenbus gebeld worden. De Centrale Post is dagelijks geopend van 9:00 tot 16:00 uur, §26019190. Vijf bruisende dagen voor actie ve plussers Het Comité "Nationale Dag van de Ouderen" organiseert dit jaar voor de negende keer de "50+ Beurs Festival". Er is een schat aan informatie in bijna 400 stands, overzichtelijk inge deeld op thema en verdeeld over vier beurshallen. Verder zijn er informatieve pre sentaties over o.a. Kunst, Cul tuur, Financiën, Mode, Ge zondheid e.d., en leerzame workshops over o.a. Tuinen, Schilderen, Beleggen, Internet, Kleur-en Kledingadvies en nog veel meer. De Festival optredens bieden een doorlopend pro gramma met vele artiesten, mo deshows, dansdemonstraties en bands. Iedere bezoeker ontvangt bij binnenkomst een tas vol infor matie van standhouders. Open van woensdag 19 t/m zondag 23 september in de Jaarbeurs te Utrecht van 10.00 - 18.00 uur; op zondag tot 17.00 uur. Toegang 27,50 p.p. Aanvullende informa tie: (026) 377 97 34 of www.50plusbeurs.nl Senioren-nieuws T.D. Met enige regelmaat ontvangen wij berichten dat veel treinsta tions niet voldoen aan de eisen om ouderen en gehandicapten een goede toegang te bieden. Ook verkeersminister Netelen bos geeft dat toe. Dit falen wordt hersteld zodra een station toe is aan een grondige verbouwing, maar het zal nog vele jaren ver gen voordat alles 100% is. Bo vendien kan de verbouwing op zich de problemen tijdelijk nog verergeren. Op welke stations doen zich deze problemen voor? Welke ervaringen hebben ouderen bij het betreden en verlaten van treinen en stations? De beleids medewerkers mobiliteit van de ANBO, Unie KBO en PCOB vragen u uw ervaringen met de toegankelijkheid van treinsta tions door te geven. Daardoor Postkantoren B.V. gaat inkrim pen. Nog niet zo heel lang gele den huldigde men bij de P.T.T. de opvatting "Wij komen naar de klant toe". In verschillende woonwijken verrezen postagent schappen in winkels en super markten. In deze postagent schappen wordt een beperkte service verleend maar meestal voldoende voor de dagelijkse behoefte. Intussen zijn in Soest al weer enkele agentschappen opgehe ven, o.a. in Klaafwater, Smits hof, "t Hart en Soest-Zuid. Postkantoren B.V. heeft nu be kend gemaakt, dat er nog meer postkantoren en agentschappen gaan verdwijnen. Andere post kantoren krijgen de status van servicepunten met een zeer be perkte dienstverlening als ver koop van strippenkaarten en postzegels. Voor alle overige handelingen is men aangewezen op een groter servicepunt. Nu hanteert men bij de post kantoren het arrogante stand punt: "De klant komt maar naar ons toe" Zo iets kan men zich veroorloven als monopolist. Het verdwijnen van postagentschap pen in de buurt betekent voor ouderen en gehandicapten een groot verlies. Postkantoren B.V. geeft hiermede aan geen enkel respect te tonen voor deze gro te groep klanten. Ronduit schandalig. Wanneer komt er eindelijk eens concurrentie op dit gebied TD. Unieke collectie van hoge kwaliteit echte Perzen Modern of klassiek, heel groot of heel klein, Hafez heeft zeker de Pers die u zoekt! Vrijblijvend zichtzending in de hele regio. Tevens: inruil of inkoop van oude en antieke Perzen Deskundige reparaties en reinigen Taxatie Openingstijden: ma. 13.00 -18.00 uur. di. t/m vr. van 10.00-18.00 uur. Zat. van 10.00 -17.00 uur. Vrijdag koopavond. Steenhoffstraat 64 - Soest - tel. 035 - 603 07 52 HET OPTIMALE SLAAPCOMFORT Niels is zo zacht en flexibel als lucht. En het materiaal van de luchtkern in het matras van MATRAIR is zeer elastisch. Hel matras geelt hierdoor een individuele ondersteuning die geen enkel ander matras kan bieden. Uw lichaam wordt op een perfecte manier vol komen gelijkmatig door het matrasonder- steund. U zult ontdekken dat er nergens "knelpunten" ontstaan. kunnen we problemen aan de kaak stellen in het overleg met NS, de overheid en Raüinfrabe- heer (de instantie die over bouw en verbouw van stations gaat, vroeger een onderdeel van N nu een zelfstandige organisatie die onder overheidstoezicht valt). Positieve ervaringen zijn overi gens ook welkom, om te laten zien hoe het wel moet. Ook wanneer u problemen signaleert rond verbouwingen van stations, horen wij dat graag. Dit omdat met name hiervoor nog richtlij nen moeten worden uitgewerkt (aan welke toegankelijkheidsei- sen moet een station tijdens de verbouwingsperiode voldoen). A. de Vries De volgende editie verschijnt op 10 oktober 2001. Kopij graag vóór 24 sep tember 2001 inleveren bij de werkgroep "Senioren- nieuws", p/a Dalplein 6, 3762 SP Soest of dhr. A. de Vries, Klaarwaterweg 22, 3762 XW Soest. Met ingang van het nieuwe sei zoen gaat de KunstBus weer rij den. In de afgelopen jaren is ge bleken, dat dit vervoer in een behoefte voorziet. De KunstBus biedt 55-plussers de gelegenheid om op een comfortabele manier een theatervoorstelling te bezoe ken. Op het programma staan voor stellingen o.a. in de Stads schouwburg te Utrecht, "De Flint" in Amersfoort, Muziek centrum "Vredenburg" te Utrecht en de "Lampegiet" in Veenendaal. De kosten van vervoer bedragen voor Soesterberg 7,50 per per soon. Voor Soest is deze bijdra ge in de totaalprijs inbegrepen. Informatie over het seizoenpro gramma voor Soesterberg bij mevr. G. Meyerink (0346- 352041) of mevr. G. Dusscho- ten (0346-353338), voor Soest bij mevr. G. Trippaers (035- 6032577). Soest en Soesterberg hanteren een verschillend programma, zodat het zinvol kan zijn beide programma's aan te vragen. Deelnemers uit Soest aan het programma van Soesterberg dienen op eigen gelegenheid naar de opstapplaats in Soester berg te komen en deelnemers aan het Soester programma naar de opstapplaats in Soest. TJD. Als de verzorging voor jezej je partner erg zwaar wordi je merkt dat je hierdoor erg jj soleerd raakt, is de d ging misschien een i eigen woning wil men i verlaten, doch door gei of lichamelijke achteruitga»] men steeds meer op de hij van de partner, buur, of kind, ren aangewezen. De kinderen werken enhd ben zelf een druk jong gezin,; geldt meestal ook voor de b«: In de praktijk betekent diii, alle zorg op de partner net komt. Deze is zelf ook ui' meer de jongste, zodat; voortdurende zorg voor'hem haar erg zwaar wordt. De dagopvang is niet alleen bi doeld om de partner te ontla» maar ook om met een go; dagprogramma, dat wordt as gepast aan de persoonlijke W hoeften van de deelnems weer structuur te brengen ink dagelijks bestaan. Wellicht iss deze manier mogelijk opn® in een verzorging- of verpleeg huis uit te stellen of te vooit men. Om in aanmerking te komr moet een aanvraag worden ing diend bij het RIAGG. Alst van de noodzaak zijn overtuig wordt er contact opgenom; met de coördinator dagve® ging, hetgeen in Soest looptc SZS Molenschot. Als alle papï ren in het bezit zijn, volgt el huisbezoek. Tijdens dit bez» wordt nagegaan hoe een en i der voor U het best kan worde' geregeld. Uiteraard in n» overleg met de partner, kinderc en andere betrokkenen. De dagveizorging is geopend; dinsdag en donderdag van lOf uur tot 16.00 uur. U kunt ld 2 dagen deelnemen. In het dagprogramma kont; verschillende activiteiten aan ba o.a.: Realiteit - oriëntatie training bewegen, zingen en activiteite van koken, spel en handvaardig heid. Men kan alleen ofr groepsverband aan deze bezig heden deelnemen. Tussen middag wordt er warm gegetei Voor vervoer kan worden gt zorgd door gebruik te mak van de seniorenbus. Een retoi met deze bus kost 6,00. K dagverzorging vraagt een eige: bijdrage van 9,00 per dag. Mocht u nog vragen hebbet dan kunt u de dagverzorgii: bellen. Wij zijn bereikbaar c. dinsdag en donderdag van 9.0. tot 16.00 uur. Het telefoonn» mer is 035-6099666. E.A. Drijver-Pi» Voor de vakantietijd kon iedereen kennis nemen van de dis cussie in het Seniorennieuws over het levensvraagstuk 'eutha nasiewet' en de veelbesproken 'pil van Borst' om uit het le ven te stappen. Voor- en tegenstanders zullen het, zoals ge bruikelijk is bij discussies in Nederland, niet eens worden. Voorop moet echter blijven staan dat we respect blijven hou den voor de mening van een ander. Eén argument is echter niet aan de orde geweest en is in de discussie niet meegenomen, omdat dit pas later bekend is ge worden. Het is de kritiek van het mensenrechtencomité van de Verenigde Naties. Volgens dit gezaghebbende comité is men bezorgd over de omstandigheid, dat Nederlandse artsen in de nieuwe wetgeving niet meer door het Openbaar Minis terie, maar door regionale comités worden getoetst, als zij op verzoek behulpzaam zijn bij euthanasie. De euthanasieprak tijk komt op deze manier op een te grote afstand van het strafrecht. Ook geeft de nieuwe wet, volgens de achttien in ternationale onafhankelijke mensenrechtendeskundigen van het comité geen garantie dat patiënten op den duur niet on der druk worden gezet om hun leven te beëindigen. Verder zet het comité heel grote vraagtekens bij het feit dat de nieuwe wetgeving ook geldt voor jongeren boven de twaalf jaar en ook dat kinderen boven de zestien jaar bij een eutha nasie verzoek niet per se meer de steun van ouder of voogd nodig hebben, stuit op scherpe kritiek. Het zelfstandig ingrijpen in leven en dood is dus niet alleen in Nederland een onderwerp van discussie, wereldwijd heeft men toch ook wel moeite met het een en ander. LoukNachbahr althans, dat is onze ervaring. Éénmaal met een Festool gewerkt en je wilt niet anders meer. Daarom hebben we een permanente demonstratie-opstelling bij ons in de winkel en kunt u ons alles vragen maar natuurlijk ook zélf uitproberen. Festool gereedschappen zijn niet alleen probleemoplossers maar bieden ook oplossingen voor het beste resultaat. De gereedschappen worden innovatief ontwikkeld vanuit praktijksituaties samen met professionele gebruikers. Daarom worden Festool producten ook onderworpen aan zeer langdurige, zware proeven onder praktijk-omstandig heden. Net zoals bij PROVAK telt bij Festool eerst de kwaliteiten dan pas de prijs, want niemand werkt graag met gereedschap wat voor een lage prijs is aangeschaft en daarna alleen maar ergernis geeft Festo Tooltechnf Nauwkeurig Minder herrie Trillingsarm Grote afnamecapaciteit bij schuren Kwaliteit Levensduur 1+2 jaar Garantiesysteem 75 jaar op de markt Perfecte stofafzuiging Systainersystem 48-uurs reparatieservice www.festool.com De Vereniging van Ei Overhees 1 heeft vori een gedenkwaardige bereikt. De familie I* van het Luytenaarpad groet als 100e lid v unieke 'bewonersclub' De vereniging is misse enig in zijn soort in he< land, omdat het hier gaat naren van laagbouw-won meeste leden zijn bewont (voormalige) huurwon De Vereniging van V Godsdienstigen - NPB-Soest - herdenl september het feit di jaar geleden werd o] Het jubileum wordt ge dens een feestelijke komst met een gevaric ziekprogramma in hel bouw aan de Rembrs 20. Op initiatief van de hee kerker, die zich in 19 Baarn in Soest vestigde, probeerd een vereniging zinnig Godsdienstigen t Hij vindt medestanden september 1921 wordt ging opgericht, een stai leden. De eerste ledenv< vindt plaats op 12 oktc Het ledental bedraagt 170. De eerste kerkdiens 2 oktober gehouden, v door ds. Voorduin uit h Al in 1922 ontstaan pl een eigen gebouw te s dan niet samen met and resseerden. In de ledenv van 26 januari 1924 wc tief tot de bouw beslote: werp is van architect Va de bouwkosten worden 15.950 gulden! Het led stegen tot 189. Op 24 1925 wordt de kerk ing ds. Mackenzie uit Ams naam 'Religie en Kunsl ven door de wens om te kunnen verhuren. D is het podium van he centrum zo hoog. Men voor een echt orgel ter van het in gebruik ziji nium en tweeëneenhal opening van de kerk is In 1932 is de kostprij gulden pas geheel afgel ste organist is de heer Hij wordt in 1942 opg< de heer Van Driest, veertigjarig jubileum m ken. In de vooroorlogse cris het bergafwaarts: leden een aantal heeft problei betaling van contributi bezuinigd, het aantal k< wordt beperkt en er even overwogen om 1 bouw te verkopen. Pas treedt daarin een ke gunste op, hoewel de logsjaren moeilijk blijv wordt voor het eerst e< ger benoemd, ds. Gc

Soester Courant | 2001 | | pagina 20