r met de mue OTHEKEN Bedenker van plaatselijk 'wegenschoon' neemt afscheid van gemeente Soest TAPIJTTEGELS Nog cursusplaatsen vrij bij ROC Amerlanden Soest Regen deert ringsteekwedstrijd niet Poëziewandeling (2) Fred Klaasen in de Oude Kerk Jubileumconcert Soester Kinderkoor met duo Custers en Co 'Windhond Actiejaar 2001' De Windhond-dinerbon Douwe van Boven gaat met vut Dagboek september m\e meter. WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 23 soesterScoüramt Nog twee weekeinden te zien Zaterdag 22 september in de Open Hof Activiteiten in De Praatpaal Cursussen Fries Een van de bekroonde wenskaar ten. Eiken lamelparket, öngcM' Eiken visgraat, gelegd Schuren bestaande parketvloer, vanaf Soest, Birkstraat 91 Tel.: 035 60 110 60 24 uur per dag bereikbaar Het Parket Atelier IAM1NAAT PI >kRI-\ KURK \OEPARKET ?£RK£.r«>' TWOrïia'i '<m de Roques ieucfier Wettolsfielm 'Sabon Cfoiïecweuf Powmard ?au ia Touche ïw acht 2 MHi Wv\erty ■qoz lAmdoza Alicanfó 2m des Adöwzes zCtohqmc -4 korring Géén bezoraloon, leggen door gehele land mogelijk. Bij oonschol von Kola legellopijt worden uw benzinekoslen vergoed. LOSTE LEGGEN MET BITUMEN RUG. CASH CARRY MEENEEMCENTER 20.000 HEUGA-tapijttegelf Van /23^85- voor /4,99 per tegel (von ihw) 100.000 ESCO tapijttegels voorradig nieuw^L en ongebruikt /O FABRIEKSWINKEL TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN lè RENSWOUDE, prrecfaseweg 4, BEI VOOR GRATIS KIEURENINFO 0318-571225, www.vanheugten.com zondags gestolen 2VER 9 ?rdaq, 9,3D-17.DOwwr en op 'n rij 'leuke dingen... in Van Gelder Hypotheken 'Meer i.'Want onze hypotheken zijn niet id/ ze zijn ook nog eens gebouwd id. En de gratis Courtage Cheque dat een Van Gelder Hypotheek eligste en allerbeste. De gratis a afspraak af te halen op ons vrijdag van 9.00-17.00 uur. wtie; www. fmnciee/maatwe^knl Voor verschillende cursussen is er in het cursusjaar 2001-2002 bij ROC de Amerlanden Soest nog een inschrijfmogelijkheid. Dat geldt met name voor 'Ne derlands en kennismaken met de computer' en voor Engels. De cursus 'Nederlands en kennis maken met de computer' is be doeld voor mensen die teksten wil len maken op de computer. Tij dens de Nederlandse les wordt aandacht besteed aan veelvoorko mende spelling- en grammatica- problemen. De cursisten Ieren brieven schrijven en creatief schrij ven. Daarnaast kunnen ze op de computer oefenen met de nieuwe spelling. Tijdens de computerles maakt men kennis met het pro gramma Windows en Internet. Teksten, bijvoorbeeld brieven, leert men met behulp van het tekstverwerkingsprogramma Word in de computer zetten. Voor deze cursus is kennis van de computer niet vereist. Een computer thuis is niet noodzakelijk. Lestijd: 15 lessen op donderdag morgen, van 9:00 tot 11:30 uur. Kosten: f 75,00 lesgeld. Lesmate riaal: f 35.00. Startdatum: 20 sep tember 2001. De cursussen Engels zijn bedoeld voor mensen die geen of weinig kennis van de Engelse taal hebben. De nadruk ligt op luisteren, lezen en spreken. Schrijven is ondersteu nend. De cursus duurt maximaal 3 jaar. Lestijden Engels 1 en 2: don derdagmiddag van 13:00 tot 15:30 uur. Engels 3: woensdagavond van 19:00 tot 21:30 uur. Kosten f 75,00 voor 30 lessen. Lesmateri aal: maximaal f 90,00. Startdata: 19 en 20 september 2001. Tijdens de schoolvakanties is er geen les. Voor alle cursussen geldt dat de vooropleiding niet hoger mag zijn dan enkele jaren voortge zet onderwijs (max. mavo-niveau). Tijdens de lesuren overdag is het mogelijk tegen een geringe vergoe ding van de kinderopvang voor kinderen van 0 tot 4 jaar gebruik te maken. Informatie, aanmelden en inschrij ven: tijdens kantooruren, maandag t/m donderdag in gebouw Orlan- do, Di Lassostraat 65, 886038090. Voor alle nieuw ingeschreven cur sisten geldt dat ze f 40,00 inschrijf geld moeten betalen en dat ze een geldig legitimatiebewijs moeten kunnen laten zien. Aanmelden: tel. 6014152 Nóg groent het wuivend loof, dat de gedichten, harmonisch met zijn bladmuziek doorweeft; vals worden echter reeds de hemellichten, zwaar wordt de geur die seara en struik omzweeft. Beelden van sikkels die ooit akkers stichtten, worden in Starings Oogstlied herbeleefd; zoetjes begint de zomer reed.; le zwichten, bevroedend wat de herfst in petto heeft. Aan 't bospad, waarin bes en oloem verteren, waarlangs de stinkzwam rijkelijk floreert, waar drab en dras nopen tot mank marcheren, Kond Ie Bisck Landgoed Pijnenburg, 5 september 2001 Nog twee weekeinden kunnen liefhebbers het werk van Fred Klaasen bewonderen in de Oude Kerk in Soest. Op 15/16 en 22/23 september is de kerk daarvoor open van 14:00 tot 16:00 uur. Wie er binnenstapt wordt onge twijfeld getroffen door de enorme gevarieerdheid van het oeuvre van Klaasen, die - als oud-Soester - weer eens 'terug' is in zijn vroege re woonplaats. Zo'n veertig schil derijen geven een goed beeld van i\jn werk door de iaren. in allerlei technieken en stijlen. De tentoon stelling werd afgelopen zondag onder grote belangstelling geopend door de Hilversumse kunst- en cultuur-wethouder Karen Heer schop die zelf een oud-leerling van Klaasen bleek te zijn. Ze was on der de indruk van zijn innemende persoonlijkheid en van de tentoon stelling, waarbij ze o.m. het socia le engagement onderstreepte dat in Klaasens werk is terug te vinden. 'Hij heeft via zijn schilderijen veel te vertellen,' aldus de Leefbaar Hilversumse wethouder. De vernissage in de sfeervolle Oude Kerk werd geopend door Jaap Hoekstra, die namens de commissie Kerk Cultuur de gas ten verwelkomde, onder wie heel wat Hilversummers. De bijeen komst werd op beschaafde wijze opgeluisterd door een klarinettrio dat melodieën liet horen van Hummel, Scott Joplin en Beetho ven. Ook Neks Blommers, de Soester cultuurwethouder, was van de partij. Karen Heerschop en Fred Klaasen bij een van de (A las ka-) schilderijen in de Oude Kerk. Toen hij in de zomer van 1969 op het station Soest-Zuid uit stapte hij kwam op sollicita- tiebezoek verbaasde hij zich over de 'betonplatenweg met zandbermen en elektriciteits draden los over de palen', zoals de Nieuweweg er volgens hem toe bij lag. Waar kom ik nou toch terecht, vroeg hij zich af. 'Ik was Rotterdam gewend, een stad in opbouw, en het was hier wel érg platteland...' Of Douwe van Boven, inmiddels waarnemend hoofd van de afde ling Wegen, Grondzaken en Ver keer van de gemeente Soest en bijna 61 jaar, zich daardoor met zoveel verve en inzet op het Soes ter 'wegenschoon' heeft gestort als hij in de ca. dertig jaar daarna heeft laten zien - het zal er vast wel iets mee te maken hebben. In elk geval is hij de man geweest die het aanzien van de Soester wegen in de afgelopen decennia voor een belangrijk deel heeft bepaald. De sollicitatie van de in Rotterdam geboren HTS-er weg- en water bouw ('dróge waterbouw', zoals hij onderstreept) liep goed af: in sep tember van dat jaar werd hij be noemd tot technisch ambtenaar in Soest, dat op het punt stond de historische 'sprong' naar 80.000 inwoners te gaan maken. Dat kwam er even niet van, zoals wij allen weten, want Amersfoort werd aangewezen tot groeistad en de toenmalige directeur van Ge meentewerken H.J. van der Dus- sen zei dan ook tegen Van Boven: 'Ga maar weer...' Wat hij overigens niet deed. Van Bovens eerste Soester klus was de 'afbouw' van het Smits veen, de 'Verwelius-flats' aan de Veenbesstraat werden nog ge bouwd. De wijk Klaarwater stond inmiddels ook op papier. Een van zijn levendige herinneringen uit die tijd is overigens de spoedopdracht om de haakse bocht uit de Van Weerden Poelmanweg te halen, waar toen een ernstig ongeluk was gebeurd. Van die werkzaamheden heeft hij een gedetailleerd dagboek bijgehouden, dus hij weet het nog precies. 'Het was in één week tijd geregeld!' 'Grondzaken' was destijds een be hoorlijk drukke afdeling. Van Bo ven was ook nauw betrokken bij de drainage van de 400 woningen in Overhees I, waar het grondwa ter de nieuwe bewoners 'bijna aan de lippen stond', om het maar eens overdreven te zeggen. Van veel huizen stond de kruipruimte vol water en dat leverde de nodige problemen op. 'Een gigantische klus,' zegt hij terugkijkend, 'omdat we onder de woningen geulen moesten graven. Nu hebben de meeste bewoners er een mooie opslagruimte...' Eén keer, vertelt hij, is hij erg ont daan thuis gekomen: toen bij de grondsanering op het terrein van de voormalige sloperij Van de Broek - in wat het plan Klein Engendaal moest worden - het lijkje van een menselijke foetus werd gevonden. Daar is destijds niet veel ruchtbaarheid aan gege ven, maar Van Boven weet het als de dag van gisteren. Het politieon derzoek heeft nooit iets opgele verd, maar hij houdt het erop dat het lijkje daar was begraven door iemand die de omgeving goed kende... De meeste Soesters kennen Dou we van Boven als de ambtenaar die tijdens gemeentelijke voorlich tingsavonden over nieuwe woning bouwplannen uiteenzettingen gaf over de inrichting van de wegen en de straten. 'Mijn vak was het bouwrijpmaken, van zeg maar een weiland tot een complete wijk met wegen en openbare ruimten.' In zijn werkkamer in het gemeente huis staan talrijke 'monsters' van de stenen - in allerlei kleuren en uitvoeringen - waarmee hij tal van Soester wegen heeft geplaveid. Het is misschien niet veel mensen op gevallen, maar in de Boerenstreek hebben de wegen allemaal een an dere kleur stenen, en dat is o.a. het werk van Douwe van Boven ge weest. Hij heeft op die manier als het ware zijn persoonlijke stempel op die wegen gezet. 'Ik was wat je noemt esthetisch gevoelig,' licht hij bescheiden toe. De mooiste weg van Soest dan.,.? 'Het Kerkebuurtje,' klinkt het na enige aarzeling. 'Met al die mooie oude steentjes die je nergens meer kunt krijgen. Maar ook de Nieu weweg - dat is toch een hele ver betering. En de Dalweg, hier voor het gemeentehuis. Daar moesten we destijds een put van 8 a 9 me ter voor opvullen, waar nu de ro tonde ligt. Daar is 50.000 kuub zand op gebracht!' Hij was ook betrokken bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis zelf, waar van de hoogteligging op zijn advies nog is aangepast. Het 'hellende' toegangspad, voor velen een soort psychologische barrière, hebben we dus aan hem te danken... Als een ander 'staaltje' noemt hij nog de aanleg van de riolering on der het Kerkpad en de oplevering van het nieuwe kruispunt Vondel laan/Birkstraat, twee jaar geleden. 'De uitgenodigde official kwam niet opdagen, dus toen heb ik het kruispunt zelf maar even officieel geopend.' Ook bij de (herinrich ting van de winkelcentra - Van Weedestraat, Soesterbergsestraat, Rademakerstraat - is Van Boven nauw betrokken gewest. Hij was bijvoorbeeld verantwoordelijk voor de keuze van het straatmeubilair. 'Redelijk geslaagd,' zegt hij achter af, een beetje voorzichtig. 'Het was ook wel duur: zo'n 70 a 80 gulden de vierkante meter - dat is be hoorlijk wat! Maar je moet zo'n straat z'n eigen identiteit geven.' Om het zo lang als hij bij een ge meente als Soest vol te houden moet je uit 'taai hout' gesneden zijn, zegt hij lachend. 'En flexibel zijn - ik heb hier al heel wat reor ganisaties en veranderingen zien plaatsvinden. Maar de sfeer hier is altijd goed geweest. Wat ik de laat ste tijd wel miste is de koffietafel. Douwe van Boven verlaat het ge meentehuis. Vroeger dronken we met z'n allen koffie, en dan praatten we natuur lijk eerst even over het voetbal van de avond ervoor, maar ook over het werk. Ook de mensen van bui ten - aannemers, vertegenwoordi gers van nutsbedrijven - wisten dat en schoven makkelijk aan. Te genwoordig weet je eigenlijk niet wat de mensen aan een andere ta fel eigenlijk doen...' Morgen, donderdag 13 september, neemt hij in het bedrijfsrestaurant van de gemeente Soest afscheid van zijn collega's, de bestuurders en van talloos veel andere mensen die hij in zijn bijna 40 jaar in over heidsdienst heeft leren kennen. Van 16:00 tot 17:30 kan iedereen hem de hand komen drukken, op strikte aanwijzing uiteraard van de ceremoniemeester. Dat zal wel een beetje vreemd zijn, want jarenlang was hijzélf degene die bij gemeen telijke jubilea en afscheidsbijeen komsten de regie voerde en de 'feestvarkens' toesprak. Nu zal hij zich voor een keertje in die rol moeten zien te schikken.... Bijzon dere plannen voor de toekomst heeft hij niet, afgezien van meer dan tot nu toe spelen op het kerk orgel dat hij thuis heeft staan, maar dat hij in Soest blijft wonen staat vast: dan kan hij van tijd tot tijd tenminste nog eens over zijn 'eigen' straten gaan- wordt eenmaal ook beschouwend gepauseerd....: een krans getuigt dat menselijk presteren, door 't lot soms wrang en wreed wordt genegeerd! Hét Soester Kinderkoor, het bekende koor voor kinderen van 6 t/m 13 jaar, bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan geeft het een speciaal jubi leumconcert op zaterdag 22 september in de Open Hof. De 50 kinderen zullen die avond voor een ware happening zor gen. Tijdens het jubileumconcert zal tevens het bekende duo Custers en Co (voorheen Circus Custers) zijn medewerking verlenen. De kinde ren van het Soester Kinderkoor hebben namelijk meegezongen op een nieuw uit te brengen cd van dit bekende duo, waarvan de bezoe kers deze avond alvast een voor proeve krijgen. De liedjes van deze avond bestaan uit het repertoire dat de afgelopen vijf jaar is gezon gen. Tevens treden er 25 oud-le den op met een speciaal voor hen geschreven jubileumlied. Kortom, een avond die u niet mag missen als u van kinderen en muziek Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommewes 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 Info; www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Wie vergelijkt leest de Soester Courant De Praatpaal organiseert activitei ten met een knipoog naar bewo ners van het Smitsveen. Stijldansen voor volwassenen Op maandag 1 oktober start in buurthuis De Praatpaal een nieu we serie dansavonden. Voor men sen die de danspassen verleerd zijn is dit een goede gelegenheid om deze onder deskundige leiding eens op te frissen. Daarnaast zijn deze avonden ook bedoeld als ge zellige ontmoetingsmogelijkheid. De kosten per avond zijn 5,00 p.p. waarbij het eerste kopje kof fie of thee gratis is. Vanaf nu kan men zich opgeven via 6019546, Buurthuis de Praatpaal, Smitsweg 311. Deze dansavonden starten bij meer dan 12 deelnemers. Spreekuur politie en buurtwerk Elke eerste dinsdag van 20:00 tot 21:00 uur en elke derde maandag van 15:00 tot 16:00 uur van de maand, kunnen bewoners van het Smitsveen in het Wijkcentrum bin nen lopen. Ze kunnen daar terecht voor allerlei zaken die met de woon- en leefomgeving te maken hebben. Tijdens deze uren is ook de wijkagent aanwezig om uw vra gen te beantwoorden. Het is ech ter niet mogelijk om aangifte van diefstal e.d. te doen. Naast de wijkagent zijn ook de buurtwerker en een lid van de huurdersbelan genvereniging aanwezig om moge lijke vragen over het wonen en de woonomgeving te beantwoorden. Iedereen is natuurlijk ook van har te welkom voor gewoon een praat je. De toegang is gratis en de kof fie/thee staat klaar. Buurthuis De Praatpaal, Smitsweg 311,886019546. Ballonnen Zondag 26 augustus gingen hon derden ballonnen van start in de Windhond-ballonnenwedstrijd. Kaarten zijn al teruggestuurd van uit Duitsland. Eind deze maand wordt de winnaar van een ballon vaart in een heteluchtballon, ge sponsord door SNS bank Rand stad te Soest, bekend gemaakt. Fotowedstrijd Bent u creatief met een camera? Doe dan mee met de Windhond fotowedstrijd. Het thema van de wedstrijd is heel algemeen: 'Wind'. Inzending voor 18 september 2001. Zwart/wit of kleurenfoto's. Meer informatie ligt bij alle foto zaken in Soest. Seizoensmarkt De Stichting Herbouw Windhond is deelnemer aan de Seizoensmarkt die op 29 september in de Ban- ninghal in Soesterberg plaatsvindt. Men kan er meer informatie krij gen over De Windhond. Kleine steentjes worden verkocht a vijf gulden waardoor men een 'steen tje kan bijdragen' aan de herbouw- actie en men kan Windhond-wens kaarten bestellen. Wenskaarten Begin 2001 is er een Windhond kunstwedstrijd onder de Soester basisscholen gehouden. Acht van de inzendingen zijn uitgekozen voor wenskaarten. De wenskaarten zijn te bekijken in kleur en te be stellen op de Seizoensmarkt en op www.windhond.nl. Petra van der Molen vond het leuk de dinerbon, aangeboden door pannenkoekenboerderij 'De Smickel', te ontvangen. Zij is warm voorstander van herbouw van de Windhond. Waarom? Petra: 'Ik heb een voorliefde voor oude, ka rakteristieke gebouwen. Gelukkig staan er nog veel mooie gebouwen in Soest. Helaas zijn er toch ook al een aantal verdwenen. De Wind hond is al heel lang weg, maar het zou toch mooi zijn als hij weer zou herrijzen op zijn oorspronkelijke plaats.' Een Windhond-sticker werd ook gezien op de auto van dhr. A.C. van Doorn. Hij heeft een dinerbon, aangeboden door brasserie 'De Soester Duinen', gewonnen. In het volgende dagboek weer twee winnaars. Vindt U ook dat de Windhond' rond moet? Wilt ud onateur of begunstiger worden? Of op andere wijze helpen, bijvoorbeeld als vrijwil liger? Neem dan contact met ons op. Bel 035-6014841, of schrijf (zonder postzegel) naar Stichting 'De Windhond', Ant woordnummer 7006, 3760 TA Soest, of kijk op www.windhond.nl De Friese verenigingen voor de regio's Utrecht en Zeist organise ren weer cursussen in de Friese taal in de periode oktober 2001- april 2002. Het gaat om de offi ciële AFUK-cursussen voor niet- Friestaiigen, waarin men leert Fries te verstaan, te lezen en te spreken, en Friestaligen, die het Fries be ter willen leren lezen en schrijven. De cursussen worden wekelijks (ca. 20 lesavonden), op een nog nader vast te stellen avond, gege ven door een bevoegd lesgever, te beginnen in de eerste week van oktober om 20:00 uur. De plaats van de cursus is Hollandsche Ra ding. De cursus kan door wie dat wil worden afgerond met een exa men in Leeuwarden. Informatie en aanmelding: Fred Westra, 880346-564285, of Jan Piet Bergmans, 880347- 320093. houdt. Kaarten zijn te bestellen bij Allet- te van der Ploeg, 88 6025269, Bep Rademaker, S8 6019782 of Moni que van den Hoek, 88 0346- 350442. Ze kosten voor volwasse nen f 10,-; kinderen t/m 12 jaar f 2,50. De zaal gaat open om 19:00 uur, waarna om 19:30 het spektakel zal beginnen. Morgens hadden de meesten van hen deelgenomen aan de rijtocht door Soest. Volgens WPE-voorzit- ter Kees Vos konden helaas niet alle koetsen, sjezen en andere 'paardenwagens' meedoen. 'De authentieke modellen hebben dik wijls nogal wat kwetsbaar materi aal; daar moet je niet te lang mee in de regen gaan rijden...' Desondanks was het een prachtig schouwspel. Burgemeester Koos Janssen, die was uitgenodigd om de prijsuitreiking te verrichten, kon na afloop vijf bekers overhandigen. Die gingen naar de rijders Rob Wiggerts uit Eemnes (le), Henny Schothorst uit Soest (2e), de fami lie Borsboom uit Soest (3e), dhr. E. Rijnja uit Soest (4e) en Gerard Hilhorst uit Soest (5e). Ook voor het 'schoonste geheel' werden prij zen uitgeloofd. De eerste in de ca tegorie authentiek was voor Jaap de Bruin uit Soest, de 2e voor Ri- nus van Valkengoed uit Eemnes en de derde voor Gerard van de Grift uit Soest. In de categorie recreatie gingen de prijzen naar Denise Bee- mer uit Soest (le), Joost van Leeuwen uit Stoutenburg (2e) en Sylvia de Hiep (uit Soest (3e). De vereniging WPE kijkt terug op een alleszins geslaagd evenement. Het Soester Kinderkoor. Foto: Herman van Dam. lussen ae Duien aoor was het in elk geval droog, afgelopen zondag, en van die momenten profiteerden de deelnemers aan de ringsteekwedstrijd van de Warmbloedpaardenfokver- eniging Eemland uiteraard zo veel mogelijk. De 'krachtme ting' in de Kerkebuurt vond plaats in het kader van het 50- jarig jubileum. Het slechte weer had kennelijk nogal wat liefhebbers thuis gehou den. Slechts een spaarzaam aantal belangstellenden stond langs het tracé in de Kerkebuurt, waar zo'n 38 deelnemers zich meldden, 's

Soester Courant | 2001 | | pagina 23