Brandweerman of -vrouw worden? Nu kan het! Reisdocument verlopen? Houd rekening met veranderingen Öok in onze gemeente: nomineer de vrijwilliger van de maand RONDJE RAADHUIS Om hulp in Soesterberg te kunnen blijven garanderen slA 32 Extra service van gemeente: brief als herinnering Belangrijkste veranderingen op een rijtje Gemeente op Radio Soest 2001: Het Internationaal Jaar van Vrijwilligers Mijn vraag... Werken aan wegen in november WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 ]m fraudegevoeligheid tot een mini- nm te beperken heeft de landelijke ikheid niet alleen besloten om met lang van 1 oktober een nieuw pas- fort en een nieuwe identiteitskaart Ite geven, maar bovendien om deze ortaan op een centraal punt, bij de uatsdruldcerij en Uitgeverij (SDU) Haarlem, aan te maken. In de lOp der jaren zijn bij inbraken in ge meentehuizen vooral veel blanco pas- Als extra service gaat de gemeen de tegen de tijd dat inwoners hun reisdocumenten moeten vernieu wen hen hieraan per brief herinne ren. Dit voorkomt teleurstelling als men op het moment dat men op reis wil tot de ontdekking komt dat de geldigheidsduur van het pas poort of de identiteitskaart is ver lopen. Tot nu toe kan men op het gemeentehuis wachten als men een nieuw document aanvraagt, maar met ingang van 1 oktober duurt de procedure een week om dat de vervaardiging en de uitgifte van de documenten in Haarlem is gecentraliseerd. Meer informatie over de verande ringen bij het aanvragen van een paspoort of identiteitskaart geeft de afdeling Publiekszaken, tele foon (035) 609 34 11 of kunt u vinden opwww.soest.nl poorten gestolen. Het vernieuwen van de documenten en de centrale uitgif te moeten fraude met de identiteit spapieren verder terugdringen. Dit heeft wel een aantal consequenties, waarmee u bij het aanvragen reke ning moet houden. De belangrijkste veranderingen zijn vermeld in een apart kader bij dit artikel. De belangrijkste wijziging is misschien wel, zegt Ton Kuijt van de gemeen telijke afdeling publiekszaken, dat men niet meer op een nieuw paspoort kan wachten, zoals nu nog het geval is. Ook de prijs verandert. Een nieuw paspoort kost fl. 73,55 het bijschrijven van een kind in een nieuw paspoort fl. 15,00 per kind, en bijschrijven van een kind in een be staand paspoort fl. 35,00 eveneens per kind. Nu kunt u nog wachten op het reis document dat u aanvraagt. De aan maak ervan kost een minuut of tien. Met ingang van 1 oktober is er geen sprake meer van 'klaar terwijl u wacht'. Dan duurt het vanaf het mo ment van aanvraag een week voordat u het reisdocument op het gemeen tehuis kunt afhalen. Voor het aanvra gen van het rijbewijs zijn op korte ter mijn geen wijzigingen te verwachten. De (ene) pasfoto die voortaan inge leverd moet worden, moet aan spe ciale eisen voldoen. Zo moet de foto recht van voren zijn genomen in plaats van schuin zoals nu wordt ge accepteerd. De geldigheidsduur van Openingstijden gemeente Soest De gemeentelijke afdelingen zijn voor het publiek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie Publiekszaken is geopend tot 16.30 uur. Het informatie centrum in de hal van het ge meentehuis en het informatiepunt aan de Publiekszaken zijn even eens geopend tot 16.30 uur. Bij Publiekszaken kunt terecht voor onder meer: de Gemeente lijke Basis Administratie personen, de burgerlijke stand, rijbewijzen, identiteitskaarten, uittreksels uit geboorteregister, woonruimte verdeling, huursubsidie, voorzie ningen voor gehandicapten, ver gunningen voor markt en stand plaatsen en zaken met betrekking tot de winkelsluitingswet. Op donderdagavond zijn het informatiecentrum en Publieks zaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt dan geen za ken regelen die de burgerlijke stand betreffen. Aanvragen voor reisdocumenten en rijbewijs kun nen op donderdagavond wel wor den ingediend. Tot 1 oktober geldt, klaar terwijl u wacht. Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 609 34 11. De dependance van Publiekszaken in het Dorpshuis Burgstede te Soesterberg is voor het publiek geopend iedere donderdag van 9.30 tot 12.30 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis Burg stede aan het Dorpsplein zitting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12. SPREEKUREN COLLEGE B. EN W. Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak.. Burgemeester J.J.L.M. Janssen of wethouder H.L. Witte kunt u spreken, na telefonische af spraak via secretaresse mevrouw Van der Marei, telefoon (035) 609 34 43. Een afspraak met de wet houders N. Blommers-Biezeno of R.W. Krol kunt u regelen via se cretaresse mevrouw Daselaar, tele foon (035) 609 35 11 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambulance). (035) 609 34 50 Meldpunt klach ten. Voor klachten over door de gemeente niet of te laat beant woorde brieven of het niet nako men van toezeggingen. (035) 609 36 65 Informatietelefoon. Op dit num mer is een bandje aangesloten met gemeentelijke informatie over raadsvergaderingen en dergelijke, maar ook over opgebroken wegen in de gemeente. 0800 7662000 gratis nummer voor degenen die grof vuil aanbieden of klachten hebben over de vuilinzameling. Bereikbaar op werkdagen tussen 8.00 en 16.00 uur. (035) 609 36 66 of per e-mail: meldpunt@soest.nl. Meldpunt Woonomgeving. Voor vragen en meldingen over het on derhoud van de woonomgeving. Bedoeld wordt de woonomgeving in ruime zin: groenvoorzieningen, vijvers, wegen, rijwielpaden, trot toirs, straatverlichting, verkeers borden, hondenpoep, zwerfvuil enz. (035) 609 35 93 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over mi lieu. Voor noodgevallen telefoon 0900-8844 (politie). 20 september: gemeenteraadsver gadering; 24 september: commissie alge mene bestuurszaken, volksgezond heid en maatschappelijke dienstverlening; 25 september: commissie ruimte lijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en recreatie; 26 september: commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en mi lieu; 27 september: commissie finan ciën, economische zaken, sociale zaken en cultuur; 18 oktober: gadering. gemeenteraadsver- Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur (tenzij anders aangege ven), zijn openbaar jén vinden plaats in de raadzaal van het ge- meentehuis aan het Raadhuis- WISïïSrSfStSISHIXIXISUM plein te Soest. De agenda en ^/SSSÊmMlSlmml^ vergaderstukken liggen ter inzage in het Informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis. Belangrijke telefoonnummers zijn: 1 12 de reisdocumenten blijft met vijf jaar ongewijzigd Een paspoort biedt meer mogelijkhe den dan een identiteitskaart. Deze laatste is alleen geschikt voor reizen naar West-Europese vakantielanden. Men kan er bijvoorbeeld niet mee naar Tsjechie. Ton Kuijt wijst erop dat hèt van belang is hiermee reke ning te houden. Het komt nogal eens voor dat kinderen met schoolreisje naar landen gaan, waar men met een identiteitskaart niet binnenkomt. Hiervoor is een paspoort vereist. Wie voor verre bestemmingen een visum nodig heeft, moet dit aanvra gen bij de ambassade of consulaat van het betreffende land in Nederland. Is er in Nederland geen ambassade of consulaat, dan moet men voor de vi- sumaanvraag naar Duitsland of Bel- gie. Kuijt adviseert de aanvragers om ruim van tevoren telefonisch te infor meren wat de eisen zijn. Elk land hanteert verschillende eisen en een verschillende geldigheidsduur. Soms moet een paspoort bijvoorbeeld nog zes maanden geldig zijn na de eind datum van het visum. Het is niet mogelijk om op de iden titeitskaart een visum te stempelen. Er is een uitzondering: Turkije. Hier voor krijgt men een inlegvel als vi sum. Nadeel hiervan is dat men dit gemakkelijk kwijtraakt. Het is dus van belang om er zuinig op te zijn en het gedurende het verblijf in Turkije goed op te bergen. Wie het visum kwijt is, kan op grote problemen re kenen. Inleveren Bij het aanvragen van een nieuw reis document moet men het oude inleve ren. Wie het kwijt is, moet hiervan aangifte doen bij de Nederlandse po litie en proces-verbaal laten opmaken. Bij de aanvraag wordt tegelijk de af spraak gemaakt vanaf welke datum men het nieuwe reisdocument kan afhalen. Bij die gelegenheid krijgt de aanvrager ter identificatie enkele vra gen te beantwoorden. Deze moeten overeenkomen met hetgeen op het ondertekende aanvraagformulier is vermeld. Als alles in orde is, moet de aanvrager het document alleen nog tekenen om het in bezit te krijgen. Kinderen die op het reisdocument worden bijgeschreven, moeten een keer persoonlijk meekomen met de aanvrager(s): bij de aanvraag. De nieuwe procedure betekent dat degene die op het laatste moment tot de ontdekking komt dat zijn reisdo cument is verlopen, niet meer kan wachten op een nieuw exemplaar. Nog op dezelfde dag een nieuw do cument ontvangen, is evenmin moge lijk. Tegen meerkosten (73,55 gulden voor een paspoort en 73,55 gulden voor een identiteitskaart) kan men een spoedprocedure aanvragen. Als 's middags voor 14.00 uur een comple te aanvraag in Haarlem is, kan het nieuwe document de volgende dag worden meegezonden met de ande re die wel tijdig zijn aangevraagd. De uitgifte per 1 oktober van een nieuw paspoort en een nieuwe identiteitskaart, heeft een aantal belangrijke veranderingen voor de aanvrager tot gevolg. De belang rijkste op een rijtje: U kunt niet meer op het nieu we reisdocument wachten. U moet het paspoort of de identi teitskaart persoonlijk bij de balie in de hal van het gemeentehuis aan vragen en een week later ophalen. Wie als ouder/gezaghouder een kind of meer kinderen in het pas poort wil laten bijschrijven, heeft een toestemmingsverkJaring nodig van de andere ouder/gezagheb bende, van wie dan een legitima tiebewijs moet worden getoond. Het bijschrijven van kinderen op een Nederlandse identiteitskaart niet mogelijk. De kinderen die moeten worden bijgeschreven, moeten in persoon verschijnen. Ook moet u een pas foto van het kind meebrengen. Bij aanvragen van een nieuw reisdocument, moet u het oude in leveren. Wie het kwijt is, moet hiervan bij de Nederlandse politie proces-verbaal laten opmaken. Toen jij een klein jongetje of meisje was wilde je toch ook brandweerman of -vrouw worden? Nu kan het. Wie een steentje wil bijdragen aan het be waken en bewaren van de veiligheid in Soesterberg, kan zich vanavond als belangstellende voor het lidmaat schap van de brandweer melden in de brandweerkazerne aan de Kop- Blijft u toekijken of steekt u liever de handen uit de mouwen' is opnieuw het motto van de wervingsactie voor uitbreiding van het aantal vrijwilligers die het brandweerkorps Soesterberg is gestart. Vanavond is er voor hen die interesse hebben een informatie avond in de brandweerkazerne, aan vang 20.00 uur. Inhakend op de lan delijke campagne van het ministerie van Binnenlandse Zaken 'Van huis vrouw naar brandweervrpuw' doet het korps Soesterberg vooral ook een beroep op vrouwen om zich als vrij williger aan te melden. Burgemeester drs. J. J. L. M. Jans sen heeft persoonlijk een brief ge stuurd aan de directie van bedrijven in Soesterberg met het verzoek werknemers enthousiast te maken voor de brandweer en medewerking te verlenen daaraan invulling te ge ven. Daar zou dan tegenover kunnen staat, dat de brandweer de mensen opleidt die ieder bedrijf nodig heeft om een bedrijfshulpverleningsgroep in stand te houden. Daarnaast is een brief verzonden aan alle inwoners van Soesterberg tussen 18 en 35 jaar met de gerichte vraag of het actieve lidmaatschap van de yrijyrillige brandweer jets voor hem of haar is. Het is belangrijk dat ook vrouwen zich opgeven. Minister De Vries van Binnenlandse Zaken streeft ernaar dat een brandweerkorps voor minimaal tien procent uit vrouwen bestaat. Voor Soesterberg betekent dit dat er vier vrouwen moeten zijn. Momenteel telt het korps er twee, van wie er een langdurig ziek is. Overigens is de sterkte van het korps Soesterberg door natuurlijk verloop tot beneden het minimum gedaald, vertelt postcommandant Jan Udo. Het korps behoort uit 33 leden te bestaan. De huidige sterkte bedraagt 28 vrijwilligers; omdat er twee lang durig zieken zijn, kan de brandweer in feite een beroep doen op 26 men sen. In de avond- en nachtelijke uren en in de weekends is de op komst voldoende, maar overdag be gint de situatie zorgelijk te worden. Uitbreiding van het korps is dan ook dringend noodzakelijk. Udo herinnert eraan dat de wervings actie in 1999 een succes is geweest. Het resultaat van deze oproep was Luister elke woensdag tussen 11.00 en 12.00 uur naar het programma Van het Raadhuisplein van de ge meente Soest op Radio Soest. Het programma wordt de zondag daaropvolgend herhaald tussen 11.00 en 12.00 uur. Radio Soest is te beluisteren op de kabel 107.9 en via de ether op 105.9. dat de aanmeldingen de brandweer uiteindelijk zes vrijwilligers oplever den. Vijf van hen zijn nog steeds ac tief. Hij hoopt dat de nieuwe wer vingsactie minstens zo'n goed resul taat oplevert, al zijn meer aanmeldin gen zeer welkom, vooral van degenen die ook overdag beschikbaar zijn. In dit verband wordt met name ook ge dacht aan (huis)vrouwen. Overigens is Udo van mening 'dat ook de politiek moet kijken -juist nu, in het Jaar van de Vrijwilliger- hoe we moeten omgaan met de vrijwilli ge brandweermensen. De partijen moeten er in hun verkiezingspro gramma rekening mee houden, voor waarden te scheppen om het brand- weerwerk aantrekkelijk te houden, zodat er voldoende vrijwilligers blij- De Soesterbergse postcommandant zegt dat het gemakkelijk is om een reden te verzinnen om niet bij de brandweer te gaan: te druk; het is niet iets vrijblijvends; je moet fysiek en geestelijk aan nogal wat eisen vol doen; je moet stressbestendig zijn en het komt nogal eens voor dat er spra ke is van een loze melding. Wat dit laatste betreft zegt Udo dat er hard aan wordt gewerkt om door middel van preventieve maatregelen het aan tal loze meldingen drastisch te beper ken. Een veel positievere benadering, dus om wel bij de brandweer te gaan, is het feit dat men z'n sociale contacten uitbreidt, een nuttige en interessante vrijetijdsbesteding heeft die extra vol doening geeft als men in teamver band iemand in een noodsituatie hulp kan bieden, en dat men tegelijk lid is van een gezellige ontspanningsvereni ging die een gevarieerd aanbod aan activiteiten ontwikkelt. Hoewel het om vrijwilligerswerk gaat, ontvangt de vrijwilliger jaarlijks wel een onkosten- Wie ervoor voelt zich bij het brand weerkorps van Soesterberg aan te sluiten, kan hiervoor contact opne men met telefoonnummer (035) 609 33 90. Het jaar 2001 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internatio naal Jaar van Vrijwilligers. Het gehe le jaar wordt wereldwijd aandacht besteed aan vrijwilligers en vrijwilli gersorganisaties. Ook de gemeente Soest besteedt aandacht aan de vele vrijwilligers en het werk dat zij doen. Elke maand wordt daarom "de vrij williger van de maand" gekozen. Maandelijks is er een sector of doel groep waarvoor u een nominatie kan worden ingediend: September Volksgezondheid en zorg Oktober Natuur en milieu November Maatschappelijk belang December Religie De vrijwilliger van de maand wordt bepaald door loting uit genomineer den door notaris mr. J. Jager van Ja ger, Bokdam en de Visser. Iedereen in Soest en Soesterberg kan de nominatie, met een korte toelich ting, inzenden aan: Gemeente Soest, 'Vrijwilliger van de maand', Ant woordnummer 120,3760 VB Soest. E-mailen kan ook, het adres is: ekerg@soest.nl. De nominatie moet voor de le van elke volgende maand worden ingediend. Voor het thema van mei 'kunst' is dat dus 1 juni 2001. U kunt ook gebruik maken van het onderstaande formulier: Naam.. Adres.. Woonplaats Ik draag de volgende persoon c.q. personen voor in het kader van "vrijwilliger van de maand Naam.. Adres Woonplaats De reden voor deze nominatie in sector kunst is als volgt: Inzenden voor 1 juni 2001 Naam: Adres: Telefoon: Ik zou het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: man/vrouw Insturen vóór vrijdag 21 september aan Communicatie, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). Voor de komende periode zijn de volgende wegwerkzaamheden ge pland: In verband met het aanbrengen van een automatisch treinbeinvloedings- systeem (ATB) en aanpassing van de toeleidende weginfrastructuur is de spoorwegovergang in de Talmalaan van maandag 12 tot en met woensdag 14 november afgesloten. De overweg in de Steenhoffstraat is in verband met de aanpassing van de overwegbeveiliging afgesloten op don derdag 15 november van 9.00 tot 12.00 uur. Overige wegwerkzaamheden zullen mogebjk tot een beperkter overlast aanleiding geven.

Soester Courant | 2001 | | pagina 33