Pastor Veldhuis verlaat Soest om 'strategische redenen' Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan 'Snelle blik' op begraafplaatsen nm!!H! ervoor meer ÏBOOM CHADE Uw goud is geld waard Griftland doet mee aan Novib-muntjesactie Kunstgeschiedenis in Soest Van Breukelen -- Vast-goed Assurantiën PAGINA 4 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA ES ol Molenbeek College keurt zendmast af Uit solidariteit met pastoraal werkers Over borderline Start nieuw cursusseizoen I I I I I Introductieavond Alphacursus bij Leger des Heils Schoemaker /leescentrum met o.a.: iv. salades - igrill en fondue iendelijk ning met extra verdieping n ite en werk-/bergkamer oonkamer met open ;rs, badkamer met ligbad I kleine slaapkamer voorbereid voor badkamer rp ligt deze hoekwoning oilet met meubel, waska- Dp zuid, open keuken met ikamers en luxe badkamer ladkamermeubel rden gen gelegen meerzijdig ge- et schuifpui naar terras t inbouwapparatuur oorzien van plavuizenvlaer ;amer met bad/douche en v.w. Dp met veel bergruimte, stu- g wasmachine en 2 ruime ïbied, een vrijstaande i perceel van ca. 1.685 m2 ïtvloer en open haard euwapparatuur td, aparte douche ng was-/droogapparatuur g met ondergebouwde ga- /v en tuin op het zuidwesten 'slaapkamer en inpandige amer, keuken met kamers, badkamer met slaapkamer met riant bal- erkkamer aan de voorzijde degen halfvrijstaande villa met angelegde tuin :r ca. 50 mJ met open haard et inbouwapparatuur slaapkamer en badkamer akamers en badkamer (leef)zolder nva viid en Assurantiemakelaars I: 035 - 602 11 02 Oude sieraden jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in (defekt is geen bezwaar). ..SCCN OSMAN»ABS - AMtllt» Laanstraat 18, Baarn Telefoon 035 - 541 59 37 In oktober van het vorige jaar kwam de eerste aanvraag binnen. Een zendamateur aan de Sloot haak wilde graag een zendmast op zijn dak hebben om zijn hobby te kunnen uitoefenen. Het college gaf de man toestemming om de anten nemast op het dak te plaatsen. Kennelijk was de beoogde mast bij nader inzien toch wat aan de klei ne kant, want in juni van dit jaar kwam een nieuwe aanvraag bin nen. De zendamateur wilde aan spraak maken op een uitschuifba- re mast van 12,5 of 18 meter naast of achter zijn woning. Dit verzoek gaf aanleiding voor het college om informatie in te winnen op stedenbouwkundig- en weistandsniveau. Het advies was duidelijk. Een zendmast in de tuin van 12,5 meter zou het aangezicht van de Boerenstreek te zeer ver storen. Een zendmast op het dak was evenmin een optie volgens de welstandscommissie, omdat de kans dat het dak het zou begeven te groot was. De adviezen waren helder en het college van B&W heeft de beide verzoeken van de man dan ook afgewezen. De zend amateur moet wellicht op zoek naar een nieuwe hobby. Piet Floor en Nicolette Versloot - Makelaars/Taxateurs O.G. Van Weedestraat 3 - Soest - Telefoon (035) 4016 824 www.devlijtmakelaardij nl - devlijtmakelaardij@hetnel Komende zondag neemt pas tor Wil Veldhuis tijdens een bijzondere eucharistieviering in de H. Familiekerk (St. Willi- brordusstraat) afscheid van ka tholiek Soest - althans: for meel. In de praktijk zal hij zijn gezicht ongetwijfeld nog vaak in de Soester parochies laten zien, maar hij woont dan in Amersfoort. Pastor Veldhuis vertrekt onder iet wat bijzondere omstandigheden. Hij móet niet weg, zoals hij zelf benadrukt in een gesprek aan de vooravond van zijn afscheid, maar hij kiest daar weloverwogen voor. 'Ik ga ook niet met pensioen, want dat ben ik al een paar jaar, maar wel met emeritaat', aldus de in middels 68-jarige pastor, die zes jaar geleden in Soest werd be noemd. Veldhuis had toen een langdurige carrière achter de rug als wetenschapper en docent (sys tematische theologie) aan wat eerst het groot seminarie heette, later de katholieke theologische hoge school en inmiddels de katholieke universiteit van het bisdom Utrecht. Aan het begin van de ja ren '60 was hij kapelaan in Hou ten, maar daarna hield hij zich vooral bezig met de opleiding van jonge priesters en pastoraal wer kers. Ook na zijn afscheid als full time docent (in 1994) bleef hij nog in deeltijd betrokken bij (postaca demische) bijscholing van theolo gen. Zijn besluit om te vertrekken is mede ingegeven door de situatie met betrekking tot zijn collega's in Soest. Voor de pastoraal werkers - dat wil zeggen de niet-priesters - onder hen gelden andere arbeids voorwaarden. Zij móeten er met hun 65e 'uit', de 'gewone' pastores kunnen daarmee wachten tot hun 75e. 'Dat is een hinderlijke onge lijkheid, en daarom heb ik - in overleg en solidariteit met hen - besloten mijn functie nu neer te leggen, al heb ik er, op verzoek van het parochiebestuur, nog een paar jaar aan toegevoegd.' Het vertrek heeft ook te maken met het feit dat het 'bisdom het aantal pastores in Soest wil terugbrengen van 4 naar 3, en het is de bedoeling dat de overigen ook zo 'gespreid' moge lijk zullen vertrekken. Strategisch Er is dus sprake van een min of meer 'strategisch' vertrek, beaamt hij. Hij zal overigens vanuit Amersfoort - waar hij naar toe gaat omdat de ambtswoning aan het Kerkpad beschikbaar moet komen - zeer regelmatig hand- en spandiensten in Soest gaan ver richten. Het pastoresteam wordt binnenkort ook uitgebreid nu het bisdom besloten heeft de parochies van Soest samen te voegen met die van Baarn en Soesterberg, maar uiteindelijk zullen er straks vijf mensen moe ten zijn voor de 'be mensing' van de zes 'pastoresplaat sen'. Terugkijkend opzijn Soester jaren zegt pastor Veldhuis dat het goe de jaren zijn geweest. 'Ik hoorde in het begin dat het in Soest zo moei lijk zou zij om 'erin' te komen, maar dat is me erg meegevallen. Het is geen gesloten bastion. Eer der het tegendeel, zou ik zeggen. Dat gaat trouwens vanzelf, als je als pastor geaccepteerd wordt en vertrouwen krijgt. Dan hoor je er snel bij.' Ook buiten de katholie ke kring heeft hij plezierige contac ten opgebouwd. Wat hem in het parochieleven in Soest is opgevallen is bijvoorbeeld 'het unieke fenomeen' van het Gil de -'nee, ik kende dat helemaal niet' - maar ook dat hier nog veel waarde wordt gehecht aan wat hij noemt 'de traditionele geloofsbele ving en het klassieke verwachtings patroon ten opzichte van de pas tor'. Dat was wel even wennen na dat hij eerst een paar jaar had ge werkt in het Utrechtse Zuilen. 'Daar heb je een heel andere be volkingsopbouw, met veel sociale en economische problemen, en daar is de betrokkenheid bij het parochieleven anders, minder in tensief. Hier in Soest heb ik veel meer gedoopt, getrouwd en uit vaarten gedaan...' Volgens hem zijn de mensen in Soest geschool- der en welvarender dan in Zuilen, al rukt ook hier de randkerkelijk heid op. Iets of Iemand Pastor Veldhuis is geen pessimist. 'Spreken over God aan de univer siteit is heel wat anders dan in het pastoraat. Veel mensen kunnen de woorden niet vinden om hun ge loof in uit te drukken, maar in ge sprekken met jongeren heb ik wel gemerkt hoezeer velen van hen zoeken naar hun eigen religiosi teit.' De godsbeleving, de relatie met God, is wezenlijk voor het christelijk geloof, maar velen gelo ven vandaag de dag eerder in Iets dan in Iemand, zoals kardinaal Si- monis onlangs ongerust heeft vast gesteld. Pastor Veldhuis denkt dat het wel meevalt. 'Het gaat niet om het wijsgerig persoonsbegrip, want dat functioneert niet. Voor jonge mensen is een persoon gewoon een meneer of en mevrouw. Dat Iets is voor hen in elk geval wat anders dan 'een meneer met een baard in de lucht', en velen bidden ook wel en voelen zich 'geroepen' of verantwoordelijk. Dan heeft het begrip persoon dus een wat ande re inhoud.' Hij maakt zich wél ongerust over de toekomst van de kerk als orga nisatie, die immers op allerlei ma nieren onder druk staat. 'Het aan tal gelovigen loopt jaarlijks met 4 tot 5 procent achteruit, en dat is natuurlijk niet niks.' De oplossing weet hij ook niet. 'Je kunt alles wel grootschaliger opzetten en de krachten bundelen, maar je moet toch ook dicht bij de mensen blij ven.' Geloven is altijd iets van mensen samen, onderstreept hij. 'De geloofstaal komt alleen tot ontplooiing binnen de gelovige gemeenschap.' Dat veel ouders in 'sprakeloosheid' zijn vervallen en niet meer de woorden kunnen vin den om het geloof aan hun kinde ren over te dragen vindt hij wel een bedreiging. 'Geloofstaal is geen theoretische taal, maar een taal die Foto: Soester Courant ervaringen ter sprake brengt: je le ven, je relatie met God en met el kaar...' Komende zondag gaat Wil Veld huis voor het laatst als 'Soester pastor' voor in de viering in de kerk in Soest-Zuid (11:00 uur). Alle andere pastores werken mee, evenals maar liefst drie koren. In de Petrus en Pauluskerk en de Jo- anneskerk vinden daarom geen vieringen plaats. Daarna breekt een periode van relatieve rust aan, waarin hij meer dan tot nu toe hoopt te kunnen lezen (geschiede nis, literatuur) en te luisteren naar muziek. Ook reizen doet hij graag, en eindelijk komt het er dan toch van: na de afscheidsviering gaat hij eerst een weekje naar de Franse Ardennen. Al 15 jaar zamelen basisscho len vreemd geld in voor de Muntjesactie van Novib. In 2000 deden er meer dan 1250 scholen mee, met een op brengst van f 897.000. Dit na jaar doet ook het Griftland College mee aan de Novib- muntjesactie 2001. Velen zijn weer terug uit het bui tenland, na een welverdiende va kantie. Bij terugkeer is er in veel gevallen nog wat buitenlands geld over. Dat (munt)geld is vaak van zo weinig waarde dat het niet wordt ingewisseld voor Neder lands geld en in één of ander pot je verdwijnt, waarin het soms jaren blijft zitten. Wanneer al deze 'vreemdgeldpotjes' bij elkaar wor den gedaan kan dat een behoorlij ke som buitenlands geld opleveren. Bovendien is dit het laatste jaar voordat de euro wordt ingevoerd. Alle potjes met Europese Unie muntjes die tot nu bewaard zijn kunnen nu ook geleegd worden. Na 1 maart 2002 kan er toch niet meer mee betaald worden. De leerlingen van de brugklas krij gen tijdens de introductiedagen in de eerste schoolweek een muntjes busje mee en leveren deze eind september in op school, liefst goed gevuld met buitenlands geld van familie, buren en kennissen. Er is één restrictie: de leerlingen mogen niet op straat collecteren. Leerlin gen uit klas 2 en hoger kunnen ook meedoen: bij de loge van de school komt een grote melkbus voor de door hen verzamelde muntjes te staan. De opbrengst van de actie komt ten goede aan onderwijsprojecten van vier partnerorganisaties van Novib: CDRO in Guatemala, SACCS in India, IPTK in Bolivia en REST in Ethiopië. Vanaf 18 oktober organiseert Alt- recht ondersteuningsgroepen voor familieleden en vrienden van men sen met een borderlinestoornis. De bijeenkomsten vinden plaats in Utrecht aan de Tolsteegsingel 2a. De ondersteuningsgroepen zijn bedoeld voor familieleden en part ners die behoefte hebben aan ad viezen voor het omgaan met het gedrag van mensen met borderline. Thema's die tijdens de bijeenkom sten besproken worden zijn: 'Her kennen van factoren die een crisis uitlokken', 'Grenzen stellen en vasthouden' en 'Vasthouden van eigen bezigheden'. Aan de groep voor partners kun nen maximaal zeven personen deelnemen, aan de groep voor fa milieleden maximaal twaalf. In to taal zijn er zes bijeenkomsten. Deelname aan een van beide groe pen kost f 25,- per persoon. Voor meer informatie en aanmelding kunnen belangstellenden contact opnemen met de afdeling Preven tie van Altrecht, SS 030-6999150. Over enkele weken start het nieuwe cursusseizoen kunstge schiedenis. Het nieuwe cursus programma van de Stichting Vrije Academie voor Kunsthis torisch Onderwijs is verkrijg baar in de Openbare Biblio theek. Het programma in Soest is geheel vernieuwd. Het is nog mogelijk in te schrijven voor de cursussen die eind september beginnen. De interesse voor kunst is nog steeds groeiende. Daarom ook brengt de Vrije Academie weer een nieuw boeiend cursusprogram ma. Komend seizoen worden de volgende cursussen in Soest aange boden: Grandeur van de 19c eeuw, Symboliek in de kunst 3, Van Gogh en Tijdgenoten en Kunst van I- ScJuHutitatcccviv6ee4. I oott. ei^ett I j Exclusief vlees per pakket van I12.5-25kgofmeer(vooruwvriezer) i B.S£.vrij B I GERDA TUPKER I 1^ TEL. 035-6023755 J de Klassieke Oudheid. Naast dit cursusprogramma biedt de Vrije Academie ook losse ex cursies naar musea en buitengewo ne bestemmingen aan (kerken, kastelen en buitenhuizen), Verder kunt u ook mee op buitenlandse kunstreizen. De Vrije Academie biedt iedereen de kans om op een plezierige en degelijke manier kennis te maken met de kunstgeschiedenis. De doelstelling is nog steeds de ver breding van kunsthistorische ken nis onder een groot publiek. Het onderwijs wordt verzorgd door enthousiaste en vakbekwame kunsthistorici. In Soest worden de cursussen gegeven in de Open Hof, Veenbesstraat 2. De cursussen in Soest starten in de tweede helft van september. Aan melding kan nog door het aanmel dingsformulier uit de cursusbro chure in te sturen of te bellen met het secretariaat in Amsterdam (88020- 4185050). Het volledige gratis cursus- en excursieaanbod is aan te vragen bij de Vrije Acade mie: 88020- 4185050. De gratis cursusbrochure is ook af te halen bij de Openbare Bibliotheek. Beckeringhstraat SOEST Aan de rand van het industriegebied, aan doorgaande weg gelegen helft van dubbel karakteristiek woonhuis met multi functionele bedrijfsruimte (ca. 250 m2), ruime oprit en tuin (637 m2). Ind. woonhuis: grote L-vormige living met open haard, mod. keuken, bijkeuken, hal, kelder, m.k. en toilet. Verd.: 2 ruime sl.km., overloop, badkm. met douche en 2e toilet. Zolder met vaste trap en ruime sl.km. Ind. bedrijfsruim te: bedrijfshal van ca. 240 m2 incl. spuitcabine en magazijn, aparte kantoorruimte, douche- en toiletruimte en cv-installa- tie. Alg.: zowel de woning als bedrijfsruimte verkeren in per fecte staat van onderhoud. Gevraagde koopsom 995.000.- k.k. Gevraagde koopsom 525,000,- k.k. Nog 1 maisonnette te koop (ca. 145 m2) Gevraagde koopsom 598.000,- v.o.n. Ereprijsstraat SOEST Gunstig gelegen in de directe nabijheid van scholen, winkels en uitvalswegen, royale hoek-drive-in-woning met garage, aparte berging en grote tuin (252 m2). Ind.: entree, hal, m.k. (14 groepen aardlek), tuinkamer met moderne keuken met inb.app. (o.a. afzuigkap, koelkast, oven, kookplaat) en garage. Ie verd.: overloop, toilet met fonteintje, bergkast, ruime woonkamer met parketvl., mod. keuken met inb.app. (o.a. kookplaat, afzuigkap, oven, koelkast). 2e verd.: over loop, 3 slaapkm. en in 1998 gemoderniseerde badkamer met ligbad, 2e toilet, aparte douchecabine en luxe wastafel meubel. Alg.: deze hoekwoning verkeert in uitstekende staat van onderhoud en biedt verrassend veel ruimte. De begane grond, 1e en 2e verd. zijn voorzien van parketvloer. NIEUWBOUW Van Weedestraat SOEST In het centrum van Soest wordt momenteel onder architectuur een nieuwbouw combiproject gerealiseerd van 5 luxe mai- sonnettes met dakterras en winkelruimte. Ind. maisonnettes: hal, toilet, m.k., ruime living met erker en moderne keuken. Etage: overloop, 3 ruime sl.km., luxe badkamer met ligbad, douche en 2e toilet. Alg.: deze maisonnettes worden gebouwd met duurzame materialen en zijn voorzien van o.a. optimale isolatie, stelposten sanitair en keuken, goederenlift, berging in souterrain, groot besloten dakterras. Tekeningen en bestek op aanvraag te verkrijgen. Van Goyenlaan SOEST Op de 2e verd. gel., verrassend ingedeeld, zeer goed onder houden 3-km.-app. (vh 4-km) met berging op de beg. grond. Ind.: entree, toil., ruime woonkm. v.v. marmofloor- vloer en schuifpui naar balkon, zeer ruime slaapkm., badkm. met ligbad en vwt, kl. slaapkm., mod. keuk. met inb.app (kookpl. en afzuigk.) en bijkeuken. Aig.: dit appartement ver keert in uitst. staat van onderh. en heeft een verrassende in deling en wordt opgeleverd incl. stoffering. Servicekosten 325,- p.m. (incl. voorschot c.v.) Gevraagde koopsom 279.000,- k.k. Gevraagde koopsom 299.000,- k.k. Gevraagde koopsom 259.000,- k.k. Gevraagde koopsom 315.000,- k.k. (partement met berging appartement 0 grond. Dr Rupertlaan 4 SOEST In directe nabijheid^a^rT^O <- appartement Voor meer informatie: kijk op: www.huisplein.nl Colenso 47 SOEST Schitterend gefegeii-J^T^^C^U^ en grote vrije t( Van Goyenlaan 46 SOEST Op de 2e verdiepinp-f^^^onderhouden 3-kamer- tfer) met berging op begane eiegen 3-kamerhoek- VBO rij MAKELAAR III Koninginnelaan 40 Soest Tel,: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukel@worldonline.nl donderdag 13 september 10.00 - 21.00 uur vrijdag 14 september 10.00-21.00 uur zaterdag 15 september 10.00-17.00 uur tussen 18.00 en 19.00 uur zijn wij even gesloten Koninginnelaan 22 3762 DE Soestdijk Telefoon 035 - 6025996 Op de begraafplaatsen in Soest en Soesterberg is nog geen ruimtegebrek, maar om pro blemen in de toekomst te voor komen heeft het college beslo ten een inventarisatie te maken door middel van een 'snelle blik' (quick-scan). Uit het onderzoek zal moeten blij ken of en op welke termijn uitbrei ding van de begraafplaatsen nodig is. Met de quick-scan wordt tevens gekeken of het beleid ten aanzien van de begraafplaatsen anders ge regeld moet worden. Dat dit nog heel wat voeten in de aarde heeft blijkt uit de vragen, die het onder zoek tot nu toe heeft opgeworpen. Zo rijst de vraag of er twee of drie kisten diep begraven moet worden. De manier van ontruimen van de graven is eveneens aan de orde. Dit heeft te maken met de keuze tussen grootschalige ontruiming of graf voor graf. Al dan niet hand haven van urnengraven en kind ergraven is eveneens punt van dis cussie. Allemaal nogal plastische vragen, maar kennelijk noodzake lijk voor een goede inventarisatie van de begraafplaatsen. Het islamitische deel van de alge mene begraafplaats aan de Veld weg moet wellicht in de toekomst uitgebreid worden. Ook daar wordt naar gekeken. De tarieven voor het onderhoud van de be graafplaatsen in Soest en Soester berg zijn op dit moment nog niet gelijk. Wellicht komt hier in de toekomst verandering in. De be slissing van de gemeente over de quick-scan is nog niet genomen, maar duidelijk is dat de gemeente dit wel wil. De algemene begraafplaats aan de Veldweg moet mogelijk worden uitgebreid. Het Leger des Heils geeft dit na jaar weer een Alpha-cursus, waar in belangstellenden kennis kunnen makeh met het christelijk geloof. De cursus vindt plaats op de och tend van nog - in overleg met de cursisten - te bepalen data, vanaf 09:00 uur. Daarbij is ook volop ruimte voor onderling gesprek. Op dinsdag 18 september is er een in troductiebijeenkomst, 's avonds om 19:00 uur in het gebouw van het Leger des Heils, Acacialaan 6 in Baarn. Deelname is gratis. Opgaven bij kapt. F. Steging, 385435824, email:baarn@legerdesheils.com Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag? Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44

Soester Courant | 2001 | | pagina 5