l&H Drukke open dag in bieb/C-drie 1 fw SUBARU I _J I ïieuwe expositie ^ia Schreuder weken GRATIS T)ogterom te aruóhoch I 1 Van der Goen Kamerkoor Tourdion in museum Flehite I w^mmm PAGINA S?WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 ;laardij o.g. 035-601 61 51 irdij o.g. [Kunstuitleen voor kinderen gestart )ben wij schikbaar. H3 L06-022.31.91 £S>nR (ERKENDE VERHUIZERS De Soester Courant De Soesterbergse Courant meteen doen toch? ..of bel: Soest 6014152 Soest Postcode /pi»1* specialist in AU Wheel Drive AWD Bingo Tandpastadief ontvlucht Rijden met glaasje op Dans-instuif bij Terpsichore Lustrumconcert van Ichthuskoor de beste, de lekkerste Meningen j van Iezersl Open brief Spel middag en 55-plus diner in De Klarinet X-Change weer open voor tieners Groei Bloei-jaarprogramma Open Atelierroute in Baarn Controles 'Wandeling door de droomtuin' Donderdag 13 september Film en Literatuur 'Lijmen/Het been' Maandag 17 september 'Harry, un ami qui vous veut du bien' NVM |MAKELAAJJ ESTERBERGSE staande villa met t, multifunctioneel bij- ouw op ca. 1.100 m2 aan drie zijden gren- d aan natuurgebied Korte Duinen". VRAAGPRIJS- k.k. 669.325,82) Laanstraat •gaande weg gelegen vrij- /oonhuis (430 m3) met kan- i3) en bedrijfsruimte (500 m3). woonhuis: entree, kamer en erker en open haard, toilet, uken met inbouwapp. en ine opstelling, bergkast met :oegang tot kantoor. Het ook buitenaf via een eigen bereiken. Verdieping: ruime met veel bergruimte, 2 slaap- an ca. 10 m2, ouderslaapkamer 5 m2, badkamer met ligbad, jrras. Ttverkeer, carport, grote liet en eigen verwarming, teert in uitstekende staat van s f 895.000,-/ 406.133,- k.k. !St, Tel. 035 3S.nl 6030025 OEST-ZUID NNA PAULOWNA- .AAN leze stijlvolle villa met lubbele garage op 665 grond is na diverse -erbouwingen en verbe- eringen een van de nooiste huizen van Soestdijk. I00,- k.k. 950.669,55) 'Zeer geslaagd', zeggen de me dewerkers van de bibliotheek en C-drie over de gezamenlijk open dag van afgelopen zater dag, die meer dan 1000 bezoe kers heeft getrokken. De 'nieu we formule' is kennelijk aange slagen bij het Soester publiek. Dit jaar was er, in het kader van de gezamenlijkheid, gestreefd naar 1 ruimere invulling van het be- np open dag, onder het motto dat ide Brede Bieb' (een goede naam s nog niet gevonden) een huis wil zijn voor alles wat zich in Soest op ^ultureel gebied roert. Ook veel ^buitenstaanders' - verenigingen i instellingen die zich met cultuur t de ruimste zin bezig houden - jonden ditmaal dus onderdak in t centrum aan de Willaertstraat. pat leverde veel positieve reacties p, met uitzondering van de men den van de bowlingvereniging Soest, die de bowlingbanen tot hun grote teleurstelling afgesloten za- en hun potentiële 'klanten' dus geinig konden laten zien. Het was de dag door een druk ko nen en gaan van bezoekers, die a. genoten van de sneltekenaar, Be verhalenverteller en allerlei an- pere creatieve uitingen, of zich tij- pens gesprekjes met de docenten Beten bewegen om in te tekenen pp een van de talrijke cursussen pie in 'De Brede Bieb' worden ge geven. Zo'n 100 cursisten schreven óch alvast in. Ook de bibliotheek peed aanzienlijk meer 'uitleningen' pan op andere zaterdagen. ftnderkunstuitleeii Dnder de jeugd ging de belangstel ling vooral uit naar de ca. 40 punstwerken waaruit de Soester Kinderen (tot 13 jaar) de toekom stige collectie van de Kunstuitleen ï\G '9U5 Jeugdige interesse voor de kunstfuitleen). Foto: Soester Courant voor kinderen mogen samenstel len. Deze en de komende week mogen de kinderen hun oordeel geven over de schilderijen die op de jeugdafdeling van de biblio theek en in de gangen van C-drie te zien rijn. De reacties waren vaak heel enthousiast, dus het wordt vast een prachtige collectie. Tien tallen kinderen hebben een stern- formulier ingevuld. De Kinder kunstuitleen wordt eind september officieel geopend. in galeries zul je haar werk niet :ien hangen of staan. Kunste- lares Ria Schreuder toont ook lit jaar weer haar werk gewoon an huis. Een ongedwongen ;feer en bovendien komt het werk beter tot zijn recht in een uiselijke omgeving, aldus Ria. aar nieuwste werk bestaat onder andere uit houten beel den, een materiaal wat ze voor- ïeen nooit heeft durven ge-^ jruiken. De houten beelden vormen een »root contrast met de bronzen >eelden, die her en der uitgestald itaan in het huis. Ria vond het eng )m hout als materiaal te gebrui- cen, maar toch heeft ze het een ceer geprobeerd en met succes, want een exemplaar is reeds ver- tocht. De beelden van esdoorn- ïout rijn elegant en stralen een ei gentijdse uitstraling uit. De kunste- »ares heeft al besloten om verder experimenteren met dit materi- al. Het gebruik van het materiaal indenhout wordt haar volgende itdaging. Ook nieuw in de collec- ie is het gebruik van de kleur ►aars in de schilderijen. Het felle leur gebruik als rood, geel en jaars springt van het doek af. )e sculpturen zijn dit jaar com- lacter en robuuster van vorm. doorgaande collecties bestonden lit beelden met elegante slanke rormen. Kunstenares Ria Schreu- ler heeft hier wel een reden voor: De sokkels om de beelden op te etten zijn vaak erg groot en aan wezig. Mensen hebben niet altijd e ruimte om het beeld neer te etten. Door de beelden compac- er te maken hoef je geen sokkel ïeer te gebruiken.' Compleet verzorgde verhuizingen Nationaal en internationaal Tijdelijke opslag Overzeeverhuizingen Projectverhuizingen 'BEL GRAT1S\ V Van Buuren verhuizingen bv Koningsweg 29 3762 EA Soest Tel.: gratis 06 - 022 31 91 Ria is een flexibele kunstenares doordat ze op aanvraag schilde rijen kan maken. Haar klanten ko men vaak terug voor een tweede object. De self-made kunstenares is vooral geïnteresseerd in perso nen. Vandaar dat al haar werk menselijke vormen heeft. Boven dien is het herkenbaar. Haar werk kan dan ook niet als abstracte kunst omschreven worden. De expositie van haar werk is te zien van 14 september tot en met 30 september op de Larixlaan 13. Maar ook daarna kunnen geïnte resseerden in haar werk gerust aanbellen om de collectie schilde rijen en sculpturen te bezichtigen. Een mooie rondleiding is nooit weg. -i o«cHttesuapl*"ncn opeob*«*:h"len Als u onderstaande bon inzendt, dan ontvangt u de Soester Courant de Soesterbergse Courant tot het einde van het jaar GRATIS! - 2002 GRATIS Naam Handtekening |J6. 3760 AB Deze aanbieding i, ccn proefabonnement, dar zortdcr opzegging vódr I december 2001, per I januari 2002 overgaat in een definitief abonnement. Konen per halfjaar 17,50. 7.9« ("Deir aanbied"!* geldi alleen vunr ahnnneee in Sotn Sosieiberg en ala U hei afgelopen jaar geen (prwf)abonnemeni heet! gehad Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42, Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 Zoals bekend houdt de landelijk en ook internationaal befaamde advocaat mr. Bob van der Goen kantoor in Soest. Zijn praktijk kent natuurlijk ook kleine, menselijke gebeurtenissen die niet direct in het nieuws komen, maar toch ver meldenswaard zijn. Hierover schrijft hij in rijn maandelijkse co lumn in de Soester Courant. Met opgestreken zeilen was ze zijn kantoor binnengekomen: mevrouw Duyvestein-van Waerdenborgh. Neeze had geen afspraak. Maar ze verlangde direct mr. Just te spreken. Wat voor zaak het was? Een scha declaim en een hoge ook. Dat moest de secretaresse maar aan mr. Just overbrengen. "Het is affreus!viel ze met de deur in huis toen ze tegenover mr. Just had plaats genomen. "Ik kan er nog steeds niet over uit dat een ambtenaar in functie... Mr. Just liet koffie brengen en ver zocht haar te vertellen wat er ge beurd was. Het was begonnen met een avond je bij de Ravenstein tot Zevenaars. Hij was wijnkenner. Ze waren de Loire afgeweest en hadden een paar prachtige wijnen meegenomen. Die kon je via hen bestellen en daartoe hadden ze een wijnproefavondje georganiseerd. Op het bureau had den ze niet goed begrepen wat dat was. En al helemaal niet dat ze van al die wijnen die open getrokken waren maar één piepklein slokje geproefd had... Maar ze liep op de zaak vooruit. Toen ze na het proefavondje af scheid hadden genomen was ze zo verstandig geweest het stuur van haar man over te nemen. Die was naast haar in slaap gevallen en toen ze in de Rozenlaan werden aange houden lag hij luidruchtig te snur ken. De politie verzocht haar vrien delijk te blazen. De agent keek be denkelijk en ze moest mee naar het bureau. De politie reed verder in haar auto, met snurkende man en al. Op het bureau moest ze weer blazen. "Bingo!" riep de wachtcomman dant toen de ademanalyse verkeerd voor haar uitviel. "V valt in de prij zen. Foto: Aldo Allessie. Het was al erg genoeg om opge bracht te worden als de eerste de beste crimineel. En dat ze haar rij bewijs kwijtraakte kon haar niet zoveel schelen. Dan reed Jules, de chauffeur van haar man, haar wel. Maar dat die agent 'Bingo!' had geroepen... Daar voelde ze zich diep door gegriefd. Ze had haar man wakker gemaakt die direct de naam van mr. Just had genoemd. Nu dacht ze aan een fikse schadeclaim. Zoiets zag je wel op de televisie. Hoeveel konden ze hiervoor bij de politie indienen? Maar mr. Just moest haar teleur stellen. In dat soort gevallen.... agenten die 'Bingo!' riepen.... Tja, daar voorzag de wet eigenlijk niet in. "Begrijp jij dat nu, Jules?" vroeg ze aan de chauffeur die in de wachtka mer zat, "dat een mens zich zo maar moet laten beledigen "Nee mevrouw,zei Jules beleefd. In een winkel aan de Van Weede- straat zijn woensdagmiddag meer dan honderd tubes tandpasta ont vreemd. De dader vervolgde rijn strooptocht door twee uur later in een winkel aan het Plein van Zuid wederom een grote hoeveelheid tandpasta uit de schappen weg te halen. De vermoedelijke dader is een blanke man met een tenger postuur en bruin kort haar. De overtreder droeg een groen trai ningspak. Surveillerende agenten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag om half een in de Birkstraat een 36-jarige Amersfoorter aangehou den voor een routine alcoholcon trole. Uit de blaastest bleek dat de man iets te diep in het glaasje had gekeken. De Amersfoorter is mee genomen naar het politiebureau, waar bleek dat hij 0,8 promille al cohol in zijn lichaam had. Met een boete van 410 gulden en een rijver bod van twee uur kon de man het politiebureau na enige tijd verla ten. De volksdansvereniging Terpsicho re in Amersfoort organiseert op 14 september de eerste internationa le instuif van het nieuwe seizoen onder leiding van oud-docente Marlies Juffermans. Tijd: 20:00 uur. Adres: gymzaal aan het Spi netpad (Middelpunt) in de wijk Zielhorst (Amersfoort). Prijs: niet leden 10,00. Informatie: Wil Ver- weij ^033-4551566, b.g.g. Helga Bosman SB035-6029937. Op zaterdag 29 september geeft het Ichthuskoor een zangavond ter gelegenheid van zijn 10-jarig be staan. De bijeenkomst wordt ge houden in de Julianakerk aan de Julianalaan 19, aanvang 19:30 uur (kerk open 19:00 uur). De leiding is in handen van ds. R. van Koot- en, predikant van de Ichthuskerk. Hij zal de koor- en samenzang ver binden met korte overdenkingen van de te zingen teksten. Het Icht huskoor staat onder leiding van dirigent John Propitius. Marco den Toom zal het koor begeleiden en ook een orgelimprovisatie verzor gen. Daarnaast zal het bekende Arpeggio-trio te horen zijn; het zal ook enkele koorstukken begelei den. Het trio bestaat uit Han Kap- aan, hobo; Dieks Visser, fluit; Rei- nilde Buys, harp. Een veelbelo vend programma dat ongeveer twee uur zal duren. De toegang is vrij. Wel zal er een collecte gehou den worden ter bestrijding van de kosten. Iedereen is van harte uitge nodigd! BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Aan het college van burgemeester en wethouders van Soest. Betreft: Uw droom en onze nacht merrie Geacht college, Terwijl u, geheel vrijblijvend, met circa een kwart procent (0,25%) van de Soester bevolking zit te dromen over hoe Soest er in 2015 uit moet zien, (waarschijnlijk groen) voltrekt zich op de hoek Lindenlaan/Beatrixlaan een nachtmerrie voor de bewoners van dit gebied. U heeft uiterst positief meegewerkt aan realiseren van een uitbreiding van het pand Lindenlaan 4b tot een pand met het karakter van een kantoorpand, voorzien van een door u afgedwongen parkeerter rein. Dit alles in onze woonwijk, ten kosten van het aanwezige groen en u heeft zich niets aange trokken van de redelijke wensen van de buurtbewoners. De hoek van de Lindenlaan/Bea trixlaan heeft een uitstraling van een "industriegebied" in wording. Daar ging dan het groen, droomt u maar lekker verder maar de wer kelijkheid van vandaag is voor de bewoners een geheel andere als uw "2015 droom". Positief voor u is: Er is één extra parkeerplaats gecreëerd. U heeft nu op de hoek van de Lindenlaan een soort condensatiekern laten ontstaan voor een potentiële uit groei van het kantoor/winkelge bied van de Van Weedestraat in de richting van de Lindenlaan. Het "kantoorpand" van 4b ligt op min der dan 15 meter van het in het bestemmingsplan Soestdijk 1997 aangemerkte winkelgebied. U en uw ambtenaren hebben de rug recht gehouden en karakter ge toond door het verzoek van de buurtbewoners om geen parkeer terrein aan te leggen terzijde te schuiven. Negatief: De buurtbewoners rijn ontevreden, u wekt echter de in druk dat u daar geen boodschap aan heeft. Het groen is weg, maar u droomt van het groen in 2015. Dream on. P.G. Ikelaar Morgen, donderdagmiddag 13 september, kunnen 55-plussers weer meedoen aan de wekelijkse spelletjesmiddag in ontmoetings centrum De Klarinet. Op deze middagen kan men in dit gezelli ge centrum klaverjassen, rummie- cuppen, scrabbelen, dammen of sjoelen. Voor het sjoelen in wed strijdverband rijn enkele prijsjes beschikbaar. Deelname aan alle activiteiten is gratis. Zaal open vanaf 13:00 uur, aanvang spelletjes 13:30 uur. Op vrijdag 22 september kan men voor slechts f 12,00 genieten van een viergangendiner. Het is raad zaam zich tijdig op te geven. Zo als bij elk diner is er ook nu weer veel animo voor de feestelijke maaltijd. Als de zaal is volgeboekt stopt de reservering. Vanaf 16:00 uur zijn de deelenemers welkom voor een aperitiefje, waarna aan sluitend het diner wordt geser veerd. Reserveren: t/m maandag 17 september bij de vrijwilligersbar van ontmoetingscentrum De Kla rinet, Klarinet 39 (in de wijk Over- hees). Gelijk met de scholen is tienercen trum X-Change ook begonnen aan een nieuw seizoen buitenschoolse opvang voor tieners. In het tiener- centrum houdt dit in dat er weer allerlei activiteiten van start gaan, waaraan tieners uit Soest en omge ving kunnen deelnemen. Op maandag is er dansen (jazzbal- let) voor meiden tussen de 10 en 16 jaar. Op dinsdag is er computerles, van opstarten tot internet en alles wat daar tussen zit, voor jongens en meiden van 10 tot 16 jaar. Op woensdag kun je meedoen met al lerhande creatieve technieken, schilderen, boetseren, gipsmaskers maken, koken of bakken. Op de donderdagmiddag is er tussen 16:00 en 17:30 uur disco voor tie ners. Hier kun je lekker hangen, swingen of kletsen. Op vrijdag is er de sport- en spelmiddag. Afhanke lijk van het weer zal er buiten ge sport of binnen een spel gedaan worden. Alle activiteiten kosten f 60,00 voor 10 keer meedoen. Je kunt ook een losse keer meedoen, dat kost dan f 7,50 per keer. Natuurlijk is ook de reguliere op vang weer geopend. Tieners kun nen een of meer middagen gebruik maken van de faciliteiten die het tienercentrum biedt (o.a. huis werkbegeleiding, pool-biljart, ta feltennis etc). Het tienercentrum is gevestigd in sociaal cultureel cen trum De Schoof, Molenstraat 142, en dagelijks geopend van half twee tot half zes. Afgelopen zaterdag heeft het Soester Kamerkoor Tourdion een concert verzorgd in Mu seum Flehite te Amersfoort ter gelegenheid van de Nationale Monumentendag. Het thema van deze dag was: bijzondere interieurs. Op eigenzinnige wijze heeft het koor de liedkeu ze weten af te stemmen op dit onderwerp. Het kon daarvoor putten uit een inmiddels uitgebreid internationaal repertoire, dat diverse 'monumen tjes' bevat uit de muziekgeschiede nis van Middeleeuwen tot en met de twintigste eeüw. Het interieur dat in de meeste van deze liederen bezongen wordt, is van een heel speciaal soort: het interieur van de emotie; de innerlijke gemoedstoe stand. Dit gebeurt veelal via na- tuurevocatie of beschrijving van personen en situaties. Het programma was opgesplitst in vijf onderdelen die aan elkaar wer den gepraat door een van de koor leden. In een helder betoog ver bond rij de inhoud van de liederen met cultuurhistorische informatie en enkele wetenswaardigheden over het museum. Centraal in het optreden stond het motief van de liefde, dat steeds verder werd uit gebouwd in de verschillende on derdelen: van de veelsoortige emoties die de liefde kan oproepen tot wat een ongelukkige liefde zoal teweeg kan brengen in het innerlijk van de teleurgestelde minnaar of minnares. Met overtuiging wist het koor de afzonderlijke emoties op het publiek over te brengen. De sfeervolle entourage en de prachtige akoestiek van de Bui- ningzaal, waar het optreden plaats vond, maakte het concert tot een genot voor zowel zangers als toe hoorders. Uit de reacties na afloop kwam naar voren dat een dergelijk optreden zeker voor herhaling vat baar is. Sprankelend, gevarieerd en inspirerend; dat zijn een paar ter men, waarmee het concert kan worden samengevat. Verzorging Het gaat goed met Tourdion. De leden rijn enthousiast en de kwa liteit neemt gaandeweg toe. Ook wordt er veel aandacht besteed aan de verzorging van de optredens. Binnenkort vindt er een workshop plaats die speciaal gericht is op koorpresentatie. Tevens staan er voor het komende jaar diverse op tredens op de agenda. Helaas is het overigens zo hechte koor de afgelopen maanden ge confronteerd met vertrek van en kele leden o.a. vanwege verhui zing. Dat betekent dat er een plaats is opengevallen binnen vrij wel alle stemgroepen. Nieuwe le den rijn dan ook van harte wel kom. Het koor repeteert op maan dagavond van 20:00 tot 22:00 uur in basisschool De Wegwijzer aan de Willaertstraat in Overhees. Be langstellenden kunnen altijd vrij blijvend een repetitie komen bij- Verdere informatie bij Joke Rip, SS6022150, of Jozien Moerbeek, £86026183. Wellicht is het niet bij iedereen bekend dat Soest een van de vele afdelingen is van de lande lijke vereniging Groei en Bloei. Velen kennen het gelijknamige tuinmaandblad, maar weten niet dat hier een actieve organi satie met meer dan 150 afde lingen achter staat. Groei en Bloei Soest (op dit mo ment 670 leden) is al vele jaren een actieve en nog steeds groeien de vereniging. Ook dit jaar zijn zij er in geslaagd een veelbelovend programma neer te zetten, waarbij Zo'n 26 beeldende kunstenaars - zowel amateurs als beroeps - wer ken in het komende weekeinde mee aan de zesde Open Atelier route in Baarn. Op zaterdag 15 en zondag 16 september stellen ze hun huis of werkplaats open voor het publiek, dat tussen 11:00 en 17:00 uur een kijkje kan komen nemen. De route is, met een kor te beschrijving van de deelnemers, opgenomen in een folder die her en der in Baarn verkrijgbaar is. De politie van Eemland Noord heeft afgelopen weekend een gro te alcoholcontrole gehouden. De politie deed dit in samenwerking met het bureau Verkeer onder Controle, de Rijksverkeersdienst, Rijkswaterstaat en medewerkers van de vrijwillige politie. In Soest is flink gecontroleerd op de Birk straat. Ook in Leusden en Baarn werd gecontroleerd. Negen auto mobilisten hadden teveel gedron ken. Op de Koningsweg in Soest is za terdagochtend van kwart over elf tot een uur op snelheid gecontro leerd. Van de 1108 passerende voertuigen reden 335 automobilis ten te hard. De hoogst gemeten snelheid was 92 km per uur waar maximaal 50 km per uur gereden mag worden. Op de N235 (Biltseweg) heeft maandagmorgen tussen acht en twaalf uur een snelheidscontrole plaatsgevonden. De toegestane snelheid is hier 80 km per uur. In totaal passeerden 3372 auto's de controle waarvan er vijfenveertig te snel reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 129 km per uur. Het resultaat van een van de vele cursussen. maandelijks diverse activiteiten op tuingebied worden georganiseerd. Enkele items uit dit programma zijn: Bloemschikcursussen voor beginners en (ver)gevorderden en workshops voor woon- en tuinde- coraties. De drukbezochte lezingen over o.a. vaste planten, heesters en droomtuinen kenmerken zich door de informele sfeer en de vele tips welke onderling worden uitgewis seld. Tijdens deze leringen kunnen leden uit de uitgebreide groenbibli- otheek gratis boeken lenen. Elk seizoen worden er ook (meer)daagse excursies georgani seerd naar bekende tuinen of kwe kerijen. De kerst- en paasactivitei- ten (waaronder de kerst-doehet- zelf-avond) is een jaarlijks terugke rend hoogtepunt van het program- Bijkomende voordelen van een lid maatschap zijn de kortingen bij di verse Soester bedrijven en korting op de cursussen en excursies. De maandelijkse lezingen rijn voor le den gratis toegankelijk. Voor informatie over de cursussen kan men contact opnemen met Ingrid Visser, &602.2358. Voor het lidmaatschap kan men terecht bij Wietske Verkerk, £8 6019332. BLOEI aalschappi/ Afd. SOEST Op woensdag 19 september houdt mevrouw Labber- ton voor Groei en Bloei Soest (KNPT) een le zing. Het thema is: 'Wandeling door de droom tuin', waarbij het gaat over de betrokkenheid van mensen bij planten en groen in het algemeen en bij de eigen tuin in het bijzonder. Mevrouw Labberton doet een beroep op de toehoorders om met een flinke dosis voorstel lingsvermogen en creativiteit mee te werken aan het ontstaan van de 'droomtuin' op deze avond. Groei en Bloei stelt zich daarbij een heel ontspannen samenwerking voor, met veel vrolijke kwinkslagen; er mag zeker gelachen worden. De bijeenkomst vindt plaats in het EHBO-gebouw, Parallelweg 7A, aanvang 20:00 uur. Entree: leden gratis; niet-leden 5,00 incl. kof fie/thee. de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 87,- (incl.) Rademakerstraat31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351 530 Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 I Het is de eerste keer in de Artis- hock-programmering dat het Film huis en Artishock/Literair de han den ineen slaan. Een aangename start van het nieuwe seizoen. Het idee kwam van Erik van Veldhui zen, die de film 'Lijmen/Het been', naar het beroemde boek van Willem Elsschot, wil koppelen aan een lezing over dit meesterwerk in het bijzonder en over het oeuvre van de Vlaamse auteur in het alge meen. Ik vond Joke Rip, Soester docente Nederlands bij de Volks universiteit, bereid deze inleiding te verzorgen. Haar bijdrage zal worden gelardeerd met voordrach ten van fragmenten uit de boeken en gedichten van Elsschot door le den van de Stichting Literaire Ac tiviteiten Soest (SLAS) en Artis hock/Literair. Als er belangstelling is voor dergelijke experimenten worden dit soort gecombineerde bijeenkomsten voor film- en litera tuurliefhebbers vaker gehouden. In het najaar zal de verfilming van Elsschot's 'Villa des Roses' (1913) in première gaan. Dat beroemde boek schreef Alfons de Ridder in drie weken: 'Ik schrijf enkel en al leen om klassiek proza voort te brengen, dat mooi is en mooi zal blijven.' (Jan Visser.) Een must voor iedere liefhebber van de Nederlandse taal, die laat zien dat er in sommige opzichten niet zo veel veranderd is tussen de twintiger jaren en nu! De film is gebaseerd op het beroemde en ge lijknamige werk van Willem Els schot. Onwillekeurig dienen zich parallellen aan met de huidige tijd waarin ook wel sprake is van han del in lucht. Een sterke productie, die de belangstelling van het pu bliek bezighoudt tot de laatste mi nuut. Regie: Robbe de Hert (o.a. 'De witte van Sichem' en 'Blueber- ry Hill'); met Koen de Bouw ('Left luggage'), Mike Verdrengh, Wille- ke van Ammelrooy (o.a. 'Anto- nia', 'Ciske de rat'), Sylvia Kristel (o.a. 'Emanuelle' en 'Mata Hari'). Duur: 107 min., kleur. Programma: 20:00 uur: opening Jan Visser 20:05 uur: voordracht Joke Rip 20:45 uur: pauze 21:00 uur: film 'Lijmen/Het been' Entree 12,50. Leden/ Vrienden SLAS, CJP en 95+ 9,00. Reser veren: maandag t/m vrijdag 9:00- 13:00 uur: &6019577. Het zit Michel en Claire, op weg naar hun vakantiebestemming, niet echt mee. De auto begint te hape ren, het is snikheet, de kinderen drenzen op de achterbank en het is nog zo ver. Dan, in het toilet van een wegrestaurant, ontmoet Mi chel een oude bekende: Harry. Althans, Harry kan zich Michel nog prima herinneren. Michel kan zich niets van Harry voor de geest halen, maar dat zal wel door de hitte komen. Harry is alleraardigst, en blijft een nachtje. Als Michel's auto de volgende dag de geest geeft, koopt de goed bij kas ritten de Harry zomaar een nieuwe voor Michel. Michel protesteert natuur lijk, maar dat mag niet baten. Voor Michel het weet is Harry binnen gedrongen in rijn leven. Harry heeft overal een mening over en ziet overal problemen waar Michel die niet ziet. Harry vindt bijvoor beeld dat Michel rijn leven verspilt in zijn rol van brave huisvader, want volgens Harry schuilt er een literair supertalent in hem. Michel is Harry al snel spuugzat, maar hoe komt hij van hem af? De Duitse regisseur Dominik Moll bouwt 'Harry, un ami qui vous veut du bien' (Harry, een vriend die het goede met u voor heeft) geraffineerd op. Aanvankelijk laat Moll de kijker zich met Michel identificeren, maar al snel weet die kijker meer dan Michel. Sluipen derwijs wordt de toon grimmiger en wordt de aandacht naar Harry getrokken. Er is iets mis met hem, maar wat? Moll slaagt erin een ongemakkelijk, maar moeilijk te omschrijven gevoel rond Harry op te wekken en bouwt dat uit naar een inventieve en pijnlijke ontkno ping. Veel dankt de film aan het sterke acteerwerk, vooral dat van Sergi Lopez (Harry). Hij ontving er een César (Franse Oscar) voor, net als Moll voor de regie. Regie en scenario: Dominik Moll. Camera: Matthieu Poirot-Delpech. Muziek: David Sinclair Whittaker. Met Laurent Lucas, Sergi Lopez, Mathilde Seigner, Sophie Guille- min e.a. Frankrijk 2000, 117 min. Maandag 17 septemberaanvang 20:30 uur. Entree 10,00; CJP/ 65+ 7,00. Reserveren: maandag t/m vrijdag 9:00-13:00 uur: £86019577. I

Soester Courant | 2001 | | pagina 9