J /eer actie voor veiliger verkeer lp de Kampweg Rommelmarkt van Odeon opnieuw een groot succes Terugdringen bepleit van doorgaand verkeer N237 Duitse delegatie op Soesterberg ringen 2 MakelaaiI uil Klein houdt lezing over levensenergie Tiende seizoenmarkt, nu in Soesterberg Programma in Week van het Landschap WOENSDAG 19 SEPTEMBER 2001 nvaUl lol Molenbeel -€ 451.511,32 k.l| panmelden van kandidaten voor yrijwilligersprijs ireen edig beeld i onze collectie nturen voon even gskomen -Tel. 601 71 20 nl KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING TOTALE LEEGVERKOOP Novalux ALLE ARTIKELEN 50% TOT 70% KORTING P.L. Galjart HUISARTS Startpunt Fietsdag ook in Soesterberg Thema in de Week van het Landschap VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 IS ner ca. 50 m2 met met inbouwapparatuur ie slaapkamer en badkame, [apkamers en badkamer ne (leef)zolder srkum Mak. B.V., rnstraat 93 3743 BPBaai 4 45 fax (035) 542 34451 OESTERBERGSE ilswegen gelegen ilow 1' met schuifpui naar ten» 1 met 'nbouwapparatuur en vooraren van plavuiaenvlos 'badkamer met bad/douche». I •edoop met veel bergruimtfl* I Jiting wasmachine en 2™i 4 P gelegen halfvrijstaande villam I i aangelegde tuin COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 °Pen haarJ - en Assurantiemake e wonen en te werken: zs :n charmant d. vrijst. Op 563 rrPmet tstuin en gr. garage, vindt zich (strikt privé en straat) een bijz. verzorgd I als studio/atelier/kantoorl orijs voor 2 panden samen f jdat er in anderhalf jaar [welijks iets aan de ver- rssituatie op de Kampweg ïoogte van Mercury is ver- erd, hebben verkeersouders ^oesterberg vorige week op- iw bij de gemeente Soest jde bel getrokken. Wethou- Harry Witte, die onder ix verkeer in zijn portefeuil- leeft, was samen met de ttenaren Ad van Wanroy en Klerks van de afdeling jen, Grondzaken en Ver- [r naar Soesterberg geko- jsn om ruim 550 handteke nen in ontvangst te nemen j ouders die graag willen dat ie toekomst hun kinderen naar en van school kun- fgngaan. Imder Witte zegde toe met ollega-wethouder (G. van van Zeist (de gemeente die woordelijk is voor de weg, oor Soest het onderhoud te overleggen in hoeverre an de wensen van de ouders oet kan komen. Het initiatief Ie nieuwe actie was genomen ir de verkeersouders van de Soesterbergse basisscholen, ia van de Craab en Loes de ot van de Carolusschool, Stel- èrheus en Gerda Kool van de iljon en Bianca Pauw van de houder De Haanschool. De ieren met de handtekeningen en om bossen bloemen gewik- waarvan de wethouder en de Ie ambtenaren er elk een kre- Ze werden aangeboden door liëlle Janssen van de Carolus- >ol, Gijs Haage van de Postij en Dion Orzeszek van de Wet- der De Haanschool. in februari vorig jaar vroegen puders om maatregelen op de jnpweg nabij Mercury. Door de It 1 oktober kunnen vrijwilli- srs in Soest en Soesterberg Drden aangemeld die in aan merking komen voor de vrijwil- jersprijs in de sector volksge- idheid en zorg. De nomina tie, met een korte toelichting, ;nt te worden gestuurd aan de leente Soest, onder vermel- van Vrijwilliger van de maand, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. E-mailen kan ook. Het adres is: irg@soest.nl te vrijwilliger van de maand 'ordt bepaald door loting uit de genomineerden. Notaris mr. Jager van kantoor Jager, Bok- en de Visser, is verant- >rdelijk voor die loting. De ïeente Soest reikt de prijs in [maand oktober uit. Over het :ieze tijdstip volgt nader be lt. iet kader van het Internatio- il Jaar van Vrijwilligers reikt Egemeente Soest elke maand een prijs uit aan de vrijwilliger van de maand. Maandelijks is een sector of doelgroep, 'oor nominaties kunnen len ingediend. In septem- is dat Volksgezondheid en in oktober Natuur en mi- in november Maatschap- lijk belang en in december igje. kindergroei in de voormalige Amerikaanse woonwijken Her mes, Gemini, Apollo en Mercury zal het aantal jonge verkeersdeel nemers in de toekomst toenemen. Op dit moment al vinden de ouders de verkeerssituatie onveilig. Daarom kiezen ze ervoor zelf de kinderen met de auto naar school te brengen en op te halen waar door op de Kampweg en rond de scholen een groot verkeersaanbod ontstaat. Daardoor is het voor de kinderen die wel op de fiets of lo pend komen en gaan nog gevaar lijker geworden. Volgens de ver keersouders 'is er dus een vicieu ze cirkel ontstaan'. Naar aanleiding van het eerste ver zoek is weliswaar het 50 km-bord verplaatst en al zijn de ouders daar erg blij mee, het is niet voldoende voor het veilig oversteken van de schoolkinderen. Ze verwachten ze nu ingrijpender maatregelen van de gemeente. De Kampweg is nu een 50 km- weg, en een voorrangsweg gewor den. De automobilisten hebben geen obstakels meer en velen rij den er nu te hard. De ouders zou den dan ook graag zien dat er flits palen worden geplaatst, bijvoor beeld net na de brug komende van- af de snelweg, en net voor de kruising Kampweg, gemeente Zeist, zowel links als rechts aan de Kampweg. In de brief met handtekeningen van 390 huishoudens in Mercury en aan de Kampweg (Soesterberg en Zeist) en van 172 huishoudens aan de Kampweg en Kamerlingh Onneslaan wordt extra aandacht gevraagd voor de volgende pun ten: 1. Een veilige oversteek op de Kampweg ter hoogte van Mercury door het aanbrengen van over- steeklichten dan wel een vlucht heuvel. 2. Het fietspad langs Mercury lo pende in de richting van de Kamp weg, sluit niet aan op de Kampweg gemeente Zeist. Een oplossing is het verleggen of verbreden van het fietspad. 3. De haaientanden ontbreken aan de Kampweg gemeente Zeist. 4. Het ontbreken van een trottoir langs de Kampweg, gemeente Zeist. Dit is erg lastig voor ouders met kinderwagens, voor steps en ander langzaam verkeer. 5. Het rode fietspad bij Mercury staat na langdurig regenval blank; het water kan in de bocht niet weg. Een betere afwatering zou wense lijk zijn. Om de gevraagde maatregelen mogelijk te maken, willen de Qji donderdag 27 september geeft Paul Klein 's avonds om IfflBÉ uur in dorpsbuis Burgste de aan het Dorpsplein te ;erberg voor de tweede dit jaar een lezing. Hierin iij een relatie tussen de Jikkeling van de subtiele lecentra in het menselijk lichaam en de levensfasen van eenmens. Deze energiecentra worden chak- ra's genoemd. 'Met het kennen van de functies van deze chakra's en hun ontwikkeling in relatie tot je eigen groeien van baby tot vol wassene weet je beter wat ons drijft,' zegt hij. Klein: 'In ons lichaam zijn energie centra (chakra's) met elk hun ei gen functie en onderling verbon- dén langs energiekanalen. De wij ze waarop de energie in een be paald chakra stroomt of juist niet stioomt, bepaalt hoe jij omgaat met de aspecten die bij dat ener- jgiecentrum horen. Het functione ren van je organen en andere on- delen van het fysieke lichaam den door de energie van deze itra beïnvloed. De wijze waarop energie stroomt in de chakra's jiede bepaald door je ervaringen [je leven. Heb je een vervelende 'aring gehad, dan kan dit vast net zijn in je energiesysteem ardoor je in bepaalde situaties geert zoals je reageert, maar je et eigenlijk niet waarom, ndere ervaringen laten de ener- Paul Klein. gie juist weer stromen. Dit denken in energie dat bij ons nog vrij nieuw is, is volgens Klein bij veel Afrikaanse culturen sterk ontwikkeld. In het denken over le ven staat levensenergie zeer cen traal. Erna Beumers, antropologe, zal ingaan op het belang van het maken van overgangen tijdens het leven. Enkele korte filmfragmen ten van inwijdingsrituelen van Zuid-Afrikaanse volken laten dit op fascinerende wijze zien. Be langstellenden voor de lezing zijn welkom op donderdag 27 septem ber. De toegang is gratis. Tijdens de lezing zal er ruim voldoende tijd zijn om vragen te stellen. In formatie: Paul Klein, §80346- 353735. Wethouder Witte, verkeersambte- naren en ouders met op de voor grond van links naar rechts Dion Orzeszek, Daniëlle Janssen en Gijs Haage met twee toekomstige leer lingen uit Soesterberg-oost, Tim van de Craats (links) en Nadine Janssen. ouders graag dat de gemeente deze punten meeneemt in de be groting van 2002. Overigens zijn er ook klachten over de aanhanger van een rij schoolhouder aan de Kampweg. Deze belemmert het uitzicht van de kinderen. Ze moeten de Kamp weg op om goed langs de aanhan ger te kunnen kijken. De rijschool houder is hiervan op de hoogte, maar weet nog geen alternatief om de aanhanger te verplaatsen. De ouders willen dit probleem graag opgelost hebben. Ten slotte hebben niet alleen de kinderen en ouders uit de boven genoemde wijken maar ook uit Bloemheuvel, Egghermonde, Wo- stok en Apollo moeite om de Kampweg/Kamerlingh Onneslaan over te steken. Ook hier is het te druk voor een veilige oversteek. Een vluchtheuvel is hier gewenst om vlotter over te steken. Zaterdag 22 september/zondag 23 september Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 themagroep; cantöres Zondag 10:00 zie Vredekerk Samen op Weg, Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra en aalm. J. Schutte; vredesdienst Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church, Stemerdingweg 3 10:30 Mark Six Huisarts, vrijdag 18:00 - maandag 08:00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, §2351200. Apotheek (geen weekenddienst): Apotheek Soesterberg, Rademakerstraat 25, §20346-334000; voor weekenddienst zie de apothekersdiensten Soest/Baarn Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, §2352467; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer; §80900-8844; alarmnummer: §81.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, §8035-6031119. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, §8351940, b.g.g. 351658. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, §8352391. Grofvuil, ^035-6093666. Huish. artikelen en speelgoed Rademakerstraat 27 - Soesterberg v.a. donderdag 20 september Ze hadden moeite om alle spullen onder grote zeilen droog te houden, zo groot was zaterdag het aanbod op de jaar lijkse rommelmarkt van mu ziekvereniging Odeon. Daar om was het nogal vreemd dat een vertrekkende bezoeker zei: 'Ik vond het nogal tegenvallen'. Misschien dat hij op iets speciaals uit was geweest wat er toevallig niet was, want er was werkelijk van alles te koop. Van kop en schotels tot computers, van meubels tot boeken en van speelgoed tot curio sa en kleding om maar een paar dingen te noemen. Het was in en rondom het Odeon- gebouw aan de Rademakerstraat de hele dag dan ook een gezellige drukte, 's Morgens stond al een rij koopjesjagers te wachten op de klok van negen uur, toen de grote verkoop begon. Kramen in lange rijen waren volgeladen met dui zend en één spullen, waarin greti ge handen graaiden. Ook in het Odeon-gebouw zelf kon menigeen voor weinig geld zeer bruikbare spullen op de kop tikken. Wat niet verkocht was bij het slui ten van de rommelmarkt, waaron der kleding, speelgoed, aardewerk en elektronica, werd door Odeon beschikbaar gesteld aan Spullen- hulp. Bovendien werden het over gebleven glaswerk en oud papier apart ingezameld. Voor de leden van muziekvereniging Odeon was het ook dit jaar weer een grote or ganisatie, die veel inzet vroeg. Bij gestaan door een schare vrijwilli gers werd het ook deze 22c keer een zeer geslaagd evenement. De praktijk is gesloten i.v.m. nascholing van 1 t/m 5 oktober De collega's nemen waar. Op zaterdag 22 september organi seert de ANWB/WV de Lande lijke Fietsdag. Dan stappen in heel Nederland duizenden mensen op de pedalen. In Soest kan gestart worden bij het VW-kantoor aan de Steenhoffstraat, maar ook in Soesterberg is een opstappunt: boekhandel Marjolein aan de Rademakerstraat. Zie voor meer informatie het artikel elders in deze krant. Het is alweer voor de tiende keer in successie dat de Sei zoenmarkt wordt gehouden. Wel een bewijs dat dit initia tief, waar Soester en Soester bergse verenigingen hun ac tiviteiten presenteren, is aangeslagen. De jubileum- markt wordt gehouden in de Banninghal aan de Ban- ningstraat in Soesterberg, op zaterdag 29 september van 10:30 tot 15:00 uur. De Seizoenmarkt werd destijds opgezet met de bedoeling de inwoners van Soest en Soester berg zoveel mogelijk te laten kennismaken en in contact te brengen met de plaatselijke ver enigingen en hun activiteiten, door een aantal clubs aanschou welijk gemaakt door demon straties. Voor de deelnemers is dit bovendien een uitgelezen kans om nieuwe leden of cursis ten te werven. Dit jaar zijn er in de Banninghal ruim dertig kra men waar de bezoekers infor matie en foldermateriaal kun nen krijgen en zich kunnen la ten inschrijven als lid of cursist. De Seizoenmarkt wordt om half elf officieel geopend door Neks Blommers in haar functie als loco-burgemeester. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 10:35-11:00 uur, keyboardclub Eemland verzorgt passende achtergrondmuziek; 11;00-11:25 uur, ochtendcon cert door het Soester Muziek Gezelschap; 11:40-11:55 uur, demonstraties door de Muziekschool Soest; 12:15-12:50 uur, concert door de Soesterbergse muziekvereni ging Odeon; 13:00-13:15 uur, demonstraties door de Muziekschool Soest; 13:25-13:30 uur, presentatie door de Soesterbergse muziek vereniging Odeon; 14:00-14:15 uur, balletstudio Sylvia verzorgt demonstratie ballet en streetdance; 14:30-14:35 uur, presentatie door de Soesterbergse muziek vereniging Odeon. Van 11:00 tot 15:00 uur ver zorgt de keyboardclub Eemland de achtergrondmuziek, aange past aan de omstandigheden. Verbreding van de A28 ten zui den van Soesterberg zou ge koppeld moeten worden aan het terugdringen van door gaand verkeer op de N237 (Amersfoortsestraat), bijvoor beeld door een 'knip' aan te brengen tussen Soesterberg en Amersfoort. Dit standpunt huldigt de Stichting Het Utrechts Landschap. Bedrijfsleven en overheid dringen aan op verbreding van de A28. Met de provinciale weg N237 lo pen twee vierbaanswegen parallel. Als door het aanbrengen van een 'knip' de A28 vooral een functie zou krijgen voor doorgaand ver keer, zou een aantal afslagen opge heven kunnen worden. Dit is een van de thema's die aan de orde komen in de Week van het Land schap, een evenement op initiatief van Het Utrechts Landschap. Het wordt gehouden van zaterdag 22 tot en met zondag 30 september, midden in het Hart van de Heu velrug. Op een bosterrein naast zorginstelling Sterrenberg (Abro- na) te Huis ter Heide heeft Het Utrechts Landschap zijn tenten kamp opgeslagen. Met exposities, videopresentaties en excursies kan iedereen zien wat er gedaan moet worden om de Heuvelrug heel te houden! De mier staat symbool voor de strijd voor het Hart van de Heuvelrug. In een gigantisch mie rennest ontdekt de bezoeker hoe deze Heuveirugbewoner leeft. Het Hart van de Heuvelrug zou de groene schakel moeten vormen tussen de zuidelijke en de noorde lijke Heuvelrug. Alleen op die manier is de Heuvelrug één sa menhangend natuurgebied. Dat is niet alleen zeer belangrijk voor de natuur, maar ook voor alle mensen die willen genieten van rust en uit gestrekte natuurgebieden. De hui dige situatie is verre van optimaal. Door de aanwezigheid van bebou wing, infrastructuur en hekken is de natuur sterk versnipperd. Als wandelaar of fietser word je steeds geconfronteerd met deze barrières. De komende jaren zijn cruciaal voor de toekomst van het Hart van de Heuvelrug, en daarmee voor de gehele Heuvelrug. Ontwikkelingen rond defensieter reinen en zorginstellingen bieden een uitgelezen kans om de natuur van de Heuvelrug te versterken. Maar ook het omgekeerde dreigt: bij bebouwing van vrijkomende terreinen raakt de natuur nog ver der versnipperd en is de definitie ve tweedeling van de Heuvelrug een feit. Reden genoeg voor Het Utrechts Landschap om de Week van Het Landschap te gebruiken om het Hart van de Heuvelrug hoog op de politieke en maat schappelijke agenda te plaatsen. Doorssijdingen In het Hart van de Heuvelrug is de stuwwal op zijn breedst: 15 kilo meter van Zeist tot Amersfoort. Je zou zeggen: nergens heeft de na tuur zoveel ruimte als hier. Helaas, niets is minder waar. Niet alleen de A28 ten zuiden van Soesterberg doorsnijdt de Heuvelrug, de pro vinciale weg N237 Amersfoort sestraat) tussen Utrecht en Amers foort doet dat ook. In het Hart van de Heuvelrug lig gen veel militaire terreinen: oefen terreinen, kazernes, munitiedepots en de vliegbasis Soesterberg. Bos sen en heidevelden op deze terrei nen worden zorgvuldig beheerd, maar hekken belemmeren de uit wisseling van flora en fauna met omliggende natuurgebieden. Voor de natuur resteren slechts enkele smalle groene corridors, die veelal doodlopen in het netwerk van bebouwing en infrastructuur. Actuele ontwikkelingen De verwachting is dat Defensie op termijn een deel van deze terrei nen, waaronder het Kamp van Zeist, gaat afstoten. Het Utrechts Landschap en ING Vastgoed heb ben gezamenlijk een alternatief plan ontwikkeld voor het Kamp van Zeist, waarin deze locatie wordt omgevormd in een natuur gebied. Beëindiging van het militaire ge bruik betekent niet automatisch dat de terreinen worden teruggege ven aan de natuur. Integendeel: tot dusverre worden voor vrijkomen de terreinen plannen gemaakt voor de ontwikkeling van bedrijfsterrei nen, zelfs als deze binnen de Eco logische Hoofdstructuur liggen. Zorginstellingen Een vergelijkbare ontwikkeling - maar dan op veel kleinere schaal - speelt op de terreinen van zorgin stellingen. De laatste jaren zijn veel bewoners vertrokken naar dorpen en steden, waardoor de instellin gen te maken krijgen met leeg stand. Een aantal instellingen wil de vrijgekomen ruimte vervangen door woningen. Ook gaan er stem men op om op de terreinen van de zorginstellingen 'groene werkland- schappen' te ontwikkelen: kanto ren in het groen. Rijkswaterstaat heeft als wegbe- heerder het initiatief genomen voor de aanleg van een ecoduct over de A28 ter hoogte van de Leusderheide. Provincie en Defensie zijn bereid om hieraan hun bijdrage te leveren en zal met gemeenten op zoek gaan naar de mogelijkheid om een groene corridor te realiseren. Het Utrechts Landschap juicht deze ontwikkeling toe. Met het hart van de Heuvelrug kan het twee kanten op. Als we de vrij komende terreinen bebouwen met woningen of bedrijven - de voor tekenen wijzen in deze richting - zal de natuur op de Heuvelrug nog verder versnipperd raken. In het Hart van de Heuvelrug, met een grote concentratie van militaire ter reinen en zorginstellingen, zal de bebouwing vrijwel aaneensluiten. Hiermee is de definitieve tweede ling van de Heuvelrug een feit. Als we de ruimte die vrijkomt terugge ven aan de natuur ontstaan er uit gestrekte natuurgebieden, onder ling verbonden door groene corri dors. De toekomst van het Hart van de Heuvelrug ligt voor een belangrijk deel in handen van de provincie Utrecht, die momenteel werkt aan een nieuw Streekplan. De Provincie zal bepalen hoe de ruimte op de Heuvelrug wordt ver deeld tussen wonen, werken en na tuur. Tijdens de Week van Het Landschap zal Het Utrechts Land schap de Provincie overtuigen van de grote betekenis van het Hart van de Heuvelrug voor de natuur op de gehele Heuvelrug. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Wilt u weten hoe het voelt om zo klein te zijn als een mier? Kom dan kijken in het grootste mierennest van Europa. Beel dend kunstenaar Gert Eussen heeft in het kader van de Week van het Landschap dit 'takken- kasteel' vormgegeven. In het nest is de expositie te zien 'Mieren die zijn net als men sen'. In de film 'War of the Aiits' kan men zien waartoe een mierenleger in staat is. Leuk voor jong en oud. Het Hart van de Heuvelrug wordt toegelicht aan de hand van zeven grote buitenpanelen over de ont wikkeling, de huidige situatie, de knelpunten en de kansen van het Hart als schakel voor de hele Heu velrug. De videofilm 'Heel de Heuvelrug' laat zien hoe bijzonder het op één na grootste natuurge bied van Nederland is. Doorlopen de vertoning in de videotent. Prinselijk bezoek Op woensdag 26 september be zoekt Prins Willem Alexander sa men met zijn verloofde Maxima Zorreguita de Week van Het Landschap. Het bezoek zal in be sloten kring plaatsvinden. Uiter aard is iedereen van harte welkom om een blik te komen werpen op het verloofde paar. Tijdens een excursie kan men ook kennismaken met de vele facetten van een zorginstelling. Het accent in de rondleiding ligt op geur. Hoofd terreinbeheer Arnold van der Ark laat de natuur van de Ster renberg 'proeven en ruiken'; zon dag 23 en 30 september, start om 14:00 uur (verzamelen bij info tent Utrechts Landschap). Op het terrein van de Sterrenberg en in het naastgelegen bos is een korte bordenwandeling uitgezet van ongeveer 30 minuten. Ook is een lange wandeling te maken die voert door o.a. de Kozakkenput in Zeist, duur 1 tot 1,5 uur. Militaire terreinen, zorginstellin gen, voormalige bedrijventerreinen die zijn 'teruggegeven' aan de na tuur en mooie bossen. De route is ongeveer 35 kilometer lang en ver krijgbaar bij de infostand. Kleine beestjes, hoe leven ze, hoe eten ze, hoe kun je ze herkennen, waar wonen ze? Veel vragen die men kan beantwoorden met kinderprogramma 'Het Pootjes pad'. In de weekeinden kan men meedoen met dit insecten-ontdek- programma. Openingstijden: Dagelijks van 11:00 tot 16:00 uur. Het tenten kamp is te vinden ter hoogte van de Amersfoortseweg 56 te Huis ter Heide. Voor een uitgebreide en meer in formatie www.utrechtslandschap.nl of §8 030-2205555. Het bezoek dat een delegatie uit het Duitse Soest in Westfalen aan de gelijknamige partnerstad bracht, stond in hel teken van natuur en milieu. Niet direct een thema om dan aan de vliegbasis Soesterberg te denken. De vertegenwoordigers van het Duitse gemeentebestuur en in minder mate hun Soester begeleiders zullen waar schijnlijk verbaasd zijn geweest over wat er allemaal op de vliegbasis aan flora en fauna te vinden is. Het ge raas van vliegtuigen en helikopters is voor veel dieren geen enkel beletsel om zich er thuis te voelen. Er lopen zelfs reeën op het uitgestrekte militaire terrein! Vogel man Bert de Ruiter vertelde het geïnteresseerde gezel schap honderduit over wat je er allemaal kunt tegenko men. Er zijn bijvoorbeeld twintig buizerds geteld en er zijn vijf nesten gevonden met in elk ervan twee jongen. Kieviten vliegen er rond, meeuwen, duiven, spreeuwen en spechten, maar ook de vrij zeldzame veldleeuwerik. Daarvan huizen zo'n dertig paartjes op de basis. Ook andere fauna gedijt goed op het terrein, waar vooral hagedissen, salamanders en vlinders te vinden zijn. Dankzij een natuurlijke vijver vliegen er ook li bellen en andere insecten. Kortom, het ecologisch be heer op de vliegbasis heeft voor een voor dit terrein unieke fauna gezorgd. Ook de flora kreeg de nodige aandacht, al is wel duidelijk geworden dat van de oor spronkelijke vlieghei nauwelijks nog sporen te vinden zijn. Hei is nog maar mondjesmaat te ontdekken...

Soester Courant | 2001 | | pagina 17