IPyil m Dagje uit voor vrijwilligers van Rode Kruis Soest/Soesterberg aruóhocK SStBWfa 3e SLAS-poëzieconcert in Soester raadzaal --indeniiuziekshoH Custers Co Ipllig bij jubileum Soester Kinderkoor 7 CULTUUR WELZIJNI Poëziewandeling (2) daar dij! Bewegen en ontspannen cultureel centrum C-drie UW-Soest: weer goede moed COURANT PAGINA 7 Actieve afdeling zoekt aanvulling Waarnemingen Woensdag 26 september, 16:00 uur WOENSDAG 19 SEPTEMBER 2001 wü0rwffl,|^« 'M Zaterdagavond in de Open Hof SOESTER 2rsmakelaardij.n| De verloren zoon en zijn broer Tai Chi Chuan bij de SWOS Taalcursussen bij de SWOS Kennismakingsbijeenkomst 25 september Groene Cursus bij rVN-Eemland Breed theateraanbod voor volwassenen Scholen in de Kunst Zo zien wij het expert (W) schoemaker 'OS, 826023681. Su-enhoffstraat 46, lel. 601 95 77 Dit jaar wordt in alle media veel aandacht besteed aan het jaar van de vrijwilliger. Zo wordt in Soest maandelijks een vrijwilliger van de maand ge kozen. Collectes werden geor ganiseerd en verschillende vrij willigersorganisaties in het land hebben op 15 september extra aandacht besteed aan al het vrijwilligerswerk. Zonder al die vrijwilligers zou onze maatschappij niet meer kun nen. Eén van die organisaties is het Nederlandse Rode Kruis. Behalve dat zij in het buitenland veel hulp biedt bij allerlei rampen, oorlogen en noem maar op, is deze organi satie ook in Nederland actief. Wie kent de EHBO-vrijwilligers bij o.a. sportevenementen niet? Wie kent het Nederlandse Rode Kruis niet van de hulpverlening bij verschil lende vreselijke rampen in Neder land? Maar ook op minder spec taculaire manier helpt het Rode Kruis hier in Nederland. Er zijn zo veel mensen die hulp behoeven, die een keer met vakan tie zouden willen gaan, die een klusje zelf niet kunnen oplossen, die zelf geen boodschappen kun nen doen en ga zo maar door. Het Rode Kruis tracht met vrijwilligers een deel van die nood te verlich ten. Ook in Soest/Soesterberg is een afdeling van het Nederlandse Rode Kruis die zich inzet op enke le gebieden waar hulp nodig is. Een 80-tal vrijwilligers uit onze gemeente is daar dagelijks druk mee bezig. De volgende activiteiten worden door de afdeling uitgevoerd. Sociale activiteiten (Zorg en Welzijn) In 6 bejaardencentra, dienstencen tra of serviceflats ('De Heybergh', 'Hoog Soestdijk', 'Klaarwater', 'Groot Engendaal', 'De Klarinet' en 'Résidence Souveraine') wor den wekelijks activiteiten onderno men. Met ontspannende activitei ten (bijv. handvaardigheden en spel) wordt een zinvolle en gezel lige vrijetijdsbesteding geboden aan ouderen, chronisch gehandi capten of andere kwetsbare groe pen. Bovendien kan ondersteunen de hulp geboden worden bij de re creatieve activiteiten van de hulp vrager. Eens per jaar wordt een recreatie ve middag georganiseerd die door ongeveer 150 personen wordt be zocht. Meestal komen er een of meer artiesten deze middag vullen. Vier keer per jaar wordt een verko ping gehouden waar de zelfge maakte spullen worden verkocht ten bate van de activiteiten van de afdeling. In december wordt met zo'n 100 deelnemers het sinter klaasfeest gevierd, waarbij ieder een een cadeautje ontvangt. Met huisbezoek door een vrijwilliger wordt gezelschap en ondersteuning geboden aan mensen die in een eenzame of afhankelijke situatie terecht zijn gekomen, thuis of in een instelling. Ook wandelen met iemand of boodschappen doen zijn activiteiten die plaatsvinden. Ook wordt in een aantal gevallen ver voer verzorgd voor mensen die minder gemakkelijk op eigen gele genheid de deur uit kunnen. Dat vervoer kan nodig zijn als mensen niet met taxi of openbaar vervoer naar bijvoorbeeld de huisarts, zie kenhuis, een sociale activiteit of eventueel naar een Rode Kruis-va- kantiebestemming kunnen gaan. Telefooncirkel Op dit ogenblik zijn er drie tele fooncirkels, die worden onderhou den door tien vrijwilligers. Dé te lefoongesprekken vinden plaats omdat mensen behoefte hebben aan contact en een gevoel van vei ligheid in eigen huis (er is altijd ie mand die elke dag belt): een soort 'sociale controle', waarbij elke dag, ook in de weekends, wordt nage gaan of het met de betrokken deel nemers goed gaat en mogelijk hulp verleend moet worden. Soms ook een gezellig praatje met elkaar. Hieraan doen jongeren en bejaar den, alleenstaanden en zieken mee. Bustochten Twee keer per jaar wordt er een bustocht georganiseerd voor men sen die niet meer zelfstandig een 'dagje uit' kunnen, meestal naar een interessante plaats in Neder land. Ook de maaltijden op zo'n dag worden geregeld door de afde ling. Telkens zijn de deelnemers enthousiast over dit gezellige uitje. Hulpdienst Een groep vrijwilligers van de af deling zet zich in voor hulp in de breedste zin van het woord: Klus jes aan huis, boodschappen doen, kinderen uit school halen,noem maar op. Aangepaste vakanties Een paar vrijwilligers zijn heel erg druk met het regelen van een va kantiearrangement voor mensen die door omstandigheden niet in staat (meer) zijn om zelfstandig op vakantie te gaan, of voor gezinnen waarvan gezinsleden niet zelfstan dig op vakantie kunnen. Inwoners van de gemeente die voor zo'n va kantie in aanmerking willen komen worden bezocht. De afdeling draagt bij in de kosten van zo'n vakantie en kan ook het vervoer van en naar het vakantieadres re gelen. Hoewel getracht wordt meer personen een week vakantie te be zorgen, lukt het in ieder geval elk jaar 35 tot 40 personen hiermee blij te maken. Men gaat dan naar een van de Rode-Kruishotels: IJ- selvliedt, de Paardestal, Valken berg, soms naar het buitenland of een week varen met de J. Henry Dunant. Vrijwillige Terminale Zorg(VTZ) Een belangrijke taak van de afde ling wordt behartigd door een aan tal vrijwilligers die zich inzet om De ca. 50 vrijwilligers die maan dag een dagje op stap gingen. hulp te bieden aan mensen die zeer ernstig ziek zijn en geen uitzicht meer hebben op genezing. Zij kun nen met hun kennis en ervaring mogelijk een bijdrage leveren om dat veelal zware proces enigszins te verlichten. Bloedafname Hoewel het Rode Kruis de bloed afname niet zelf meer uitvoert is er telkens een vrijwilliger aanwezig om als gastvrouw/heer op te tre den. Bovendien heeft het Rode Kruis een taak bij het behouden en werven van donors. Centraal meldpunt Vanuit het Rode-Kruisgebouw aan de Valeriaanstraat draait het Cen traal Meldpunt Vrijwilligers alle werkdagen tussen 09:30 uur en 11:00 uur om alle hulpvragen te •coördineren en ingevuld te krijgen. Helaas kan de afdeling niet aan alle hulpvraag voldoen. Er zijn nog veèl terreinen waar met inzet van een vrijwilliger een deel van de nood van mensen kan worden ver licht. Zo is er een tekort aan vrij willigers die zich kunnen inzetten voor psychiatrische patiënten, voor vluchtelingen en nog meer. Helaas blijkt dat het aantal vrijwil ligers de laatste jaren daalt; daar door kan er soms niet aan de hulp vragen voldaan worden. Vrijwilli gers blijven dan pok hard nodig. Zeker ook jongeren zijn zeer wel kom en goed in staat om een aan tal van de vrijwilligerstaken die in onze gemeente worden uitgevoerd op zich te nemen. In dit jaar-van- de-vrijwilliger werd afgelopen maandag voor alle vrijwilligers een dagje uit georganiseerd, als blijk van waardering voor hun enorme inzet. Noteer de volgende telefoonnum mers: (035) 6020538 en 6031119. Daar geeft men infor matie over de taken van de vrijwil ligers in onze gemeente en kan men zich ook aanmelden. Zondag 23 september Klassiek seizoen met nieuwe piano Op zondag 23 september wordt de nieuwe piano van Artishock inge wijd door Hans van Ham. Hij wordt begeleid door Hendrik Jan Houtsma op de trompet. Er is een gevarieerd programma samenge steld met werken van Beethoven, Haydn, Chopin en andere interes sante componisten. Het duo raakte bevriend tijdens een zomerkamp op Terschelling, 21 jaar geleden. Als collega-do centen kwamen zij elkaar weer te gen aan de Scholen in de Kunst te Amersfoort waaraan ze nog steeds verbonden zijn. Hans van Ham studeerde aan het Utrechts Con servatorium en volgde diverse masterclasses bij bekende musici. Hij heeft zich gespecialiseerd in kamermuziek en is actief in diver se ensembles. Hendrik Jan Houts ma studeerde trompet en is mo menteel verbonden aan het Bel gische barokensemble II Fonda- mento en aan het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Artishock is zeer verheugd dat dit tweetal de opening verricht voor het nieuwe seizoen. Dat is al snel, omdat ongeveer twee weken gele den diezelfde piano via Museum Oud Soest naar de bovenliggende verdieping van Artishock in het zelfde gebouw aan de Steenhoff- straat omhoog werd gehesen. Ui teraard zal op een verrassende manier afscheid worden genomen van de oude piano welke vele ja ren trouwe dienst achter de rug heeft bij Artishock. Het concert begint'om 15:00 uur. De toegang is f 12,50; leden 10,00. In de voorinschrijving is reeds veel belangstelling getoond en diverse bekende Soesters zullen aanwezig zijn. 1 :'-V \V'' Hans van Ham. Leny Tomsom komt maandag 24 september waarnemingen verrich ten bij PASO aan de Nachtegaal- weg 8a. Ze doet dat aan de hand van kaarsvlammen en begint om 20:00 uur. De entree bedraagt 2,50 gulden voor leden en 7,50 voor anderen. Nóg groent het wuivend loof, dat de gedichten, harmonisch met zijn bladmuziek doorweeft; vals worden echter reeds de hemellichten, zwaar wordt de geur die stam en struik omzweeft. Beelden van sikkels die ooit akkers slichtten, worden in Starings Oogstlied herbeleefd; zoetjes begint de zomer reeds te zwichten, bevroedend wat de herfst in petto heeft. Aan 't bospad, waarin bes en bloem verteren, waarlangs de stinkzwam rijkelijk floreert, waar drab en dras nopen tot mank marcheren, wordt eenmaal ook beschouwend gepauseerd....: een krans getuigt dat menselijk presteren, door 't lot soms wrang en wreed wordt genegeerd! Kond Ie Bisck Landgoed Pijnenburg, 5 september 2001 Rondom de in Soest geboren accordeonist Gert Wantenaar heeft de Stichting Literaire Ac tiviteiten Soest (SLAS) een bij zonder poëzieconcert georga niseerd op woensdag 26 sep tember (16:00) uur in de raad zaal van het Gemeentehuis. Publiek is daar ook nu weer hartelijk welkom. Medewerking verleent de mezzo sopraan Aartje Duyvené de Wit met liederen van Brahms, Berlioz en Wagner. De poëzievoordracht wordt verzorgd door de Soester Wemer Paans, die gedichten leest van o.a. Willem van Toom, Rutger Kopland, Ivo de Wijs, Anna En- quist en Leo Vroman. Gedichten over ouder worden, kinderen, sport, landschap en natuur. Gert Wantenaar en zijn partner Aartje Duyvené de Wit vormen samen het 'Duo Distinto', dat een breed repertoire vertolkt van 16e- eeuwse Italiaanse liederen tot bij voorbeeld een liederencyclus uit de periode van de romantiek. Aar tje Duyvené de Wit studeerde aan de Academie voor Kleinkunst, was actrice bij de theatergroep Nijins- ki, geeft zangles en treedt regelma tig op. Gert Wantenaar studeerde muziek in Hilversum, volgde ac- cordeonlessen van o.a. Johnny Meijer, begeleidt zangeressen als Mathilde Santing, speelt in een jazz-kwartet en in het nieuwe Ma- lando-orkest van Danny Maas land. Werner Paans studeerde gra fische vormgeving, was werkzaam bij de Arbeiderspers en de VARA en van 1978 tot 1999 directeur van Kasteel Groeneveld. Dit derde poëzieconcert van dit jaar wordt rechtstreeks uitgezon den door Radio Soest. Presentatie: Karin de Lange. Productie: Jan Visser. De toegang is gratis en de thee staat klaar. 'Duo Distinto': Aartje Duyvené de Wit en Gert Wantenaar NG, der- :>ad. iten t lift /eg. uur. dan ng- est, 'en- Tel.: 30- winkelpanden. Wilt ning en/of winkelpand pen? Neem dan co„, S met Van Breukelen 01 a Assurantiën, Konïnn laan AIS "mnginr|(J Het duo Custers Co zal op- Kl° nePUgTroepCenRSf(JSSE' ,iide"S betsPecia'eiu6i- lestijden Internet uf* ;!eumconcert van het Soester Windows, Excel, p0L p -rc B,derkoor» dat op zaterdag Access, websites makenr? september zal plaatsvinden nCHviypen" in de Open Hof. Voor de pauze 0pleid!ngenPo35-602282e Pro^°lraa "ordenver- Internet: ww.datariiHa^ f zorSd door het Soester Kinder- tv»i mu koor, waarbij natuurlijk het re- TOUCH FOR HEAITui* j c ..c sus 8 X di-av Of do Pert01re van de afgelopen vijf 350,- incl. mat. eert r jaar de revue zal passeren. ter, tel. 035-6017651 J:Ook zijn alle 'oud -leden van het Kinderkoor uitgenodigd om op te treden en zal er een speciaal jubi- .leumlied ten gehore worden ge bracht. Het tweede deel van het programma wordt voor rekening genomen door Custers Co. Daarbij worden ook nummers van de nieuwe cd, waar het Soester Kinderkoor aan mee heeft ge werkt, ten gehore gebracht. Na het geweldige succes van Cir cus Custers is Jozef Custers weer ilemaal terug met twee nieuwe ndershows. De kindermuziek- leatershow vertelt het verhaal over Bo, de autoritaire presentator van het kindertelevisieprogramma 'Dan maar liever De Lucht In', en In hulpje Yo. Het concert begint om 19:30 uur. Kaarten kosten voor volwassenen :is (cteurenbrochure die 'schijnwerpers zet, biedt alle ingrediënten voor rkoop! Bel voor een 3ptaxatie 035-6016251. mderdeel uit van een v en is gelegen op één van 'an Goyenlaan. Het 3-kamer- n (zw) en berging in de onder- t zowel aan de voor- als achter- )yale entree, badkamer met zit- at toilet, lichte woonkamer met m naar het balkon, 2 slaapka- vkast en bijkeuken met aanslui- nent is grotendeels v.v. dubbel i. (incl. voorschot stookkosten). f 10,00 en voor kinderen t/m 12 jaar 2,50 Kaarten zijn nog te verkrijgen bij Allette van der Ploeg, 88 6025269, Bep Radema ker, 38 6019782, of Monique van den Hoek, tel. 0346-350442. Iedereen is welkom in de dienst van de gereformeerde kerk (vrijge maakt), Parallelweg 1, op zondag 23 september om 10:00 uur. In deze dienst gaat voor ds. E.J. Hempenius. Het onderwerp gaat over de bekende gelijkenis van de verloren zoon, Lucas 15:11-32. Een rijke vader had twee zoons. De jongste wilde graag zijn erfdeel en hij kreeg dat. Hij was meer geïnteresseerd in geld dan in een goede relatie met zijn familie. In een ver land leefde hij er goed van. Tot het geld op was en zijn vrien den verdwenen. In de daarop vol gende bittere periode, met honger in de hals, kwam hij tot bezinning. Zijn erfenis had hij erdoor ge draaid, maar misschien kon hij knecht worden op het landgoed van zijn vader. Thuis gekomen werd hij met open armen ontvan gen door zijn vader, omdat hij zijn kind was en bleef. De oudste broer was minder opgetogen. Hij vond de liefdevolle ontvangst met nog wel een feest voor de doorbrenger veel te ver gaan. Hij, de brave en harde werker, voelde zich te kort gedaan. Hem was nog nooit een feest aangeboden. Maar de vader antwoordt: al het mijne is toch ook van jou. De boosheid van de oudste is dus zeer onterecht. Deze gelijkenis is mede bedoeld als waarschuwing voor gelovigen. Meer informatie: 886027898 of (na 18.00 uur) 6024294. kinderen nog onge- n, treft u deze goed onder- 987) aan met fraai aangelegde ging. Indeling: begane grond: •nkamer afgewerkt met spach- ivloer, schuifpui naar tuin. Open •stelling v.v. inbouwapparatuur; ïp, combimagnetron, afwas- zerste verdieping: overloop, 2 de waarvan één voorzien van an de voorzijde. Badkamer met 2 toilet. Vaste trap naar tweede ine, droger, mogelijkheid voor 7.310,22 k.k. in 74 ■ine gelegen zeer luxe op de 1e verd. met privé par- erbouw. Residence Souveraine iedereen geeft individueel aan 482,- per mnd/per app.). Ind.: 47 m2) met toegang tot balkon, ver de binnentuin en de weilan- luxe keuken v.v. inbouwapp., en droger. Complete, moderne :he, wastafelmeubel en 2e toi- aalkon, 2e slaapk. Het apparte- <t; alle wanden, vloeren, gordij- Jbels en toilet- en badk.acces- ïstemd. Het complex is opgele- senioren (55-plussers). Service- 1.259,- k.k. 500 m3) met vrijstaande en kavel van 565 m2, welke u aan uitzicht biedt over de weilanden, ikeis, bossen, scholen en uitvals- >t een geliefd object. Indeling: en- e woonkamer (ca. 40 m2) met uit- ar de besloten tuin, die u optimale apkamer aan de achterzijde met :on, 2 royale slaapkamers aan de vt en 2e toilet. Vaste trap naar de ?ns 3 slaapkamers en een berg- iginele details, zoals glas-in-lood, rd gebleven. 1.393,- k.k. De cursus 'Bewegen en ont- spannen' biedt oefeningen om soepel en sterk te worden en/of te blijven, in lichaam en den ken. De oefeningen hebben een vitaliserende en ontspan nende werkingen komen de al gehele lichaamshouding ten goede. fysieke oefeningen, adem oefenin gen en concentratie oefeningen, laken de deelnemers bewust van :rschillen als overspanning en on tspanning, zwaarte en lichtheid, ks en rechts, denken en voelen, aardoor ze een balans kunnen Inden en zich rustig en ontspan- ten (blijven) voelen. Iedereen kan leze lessen volgen, jong en iud(er), lenig en stram. Elke deel- lemer heeft de mogelijkheid de tefeningen naar eigen kunnen uit te voeren en er wordt met enige jegelmaat uitleg gegeven. De les- jen worden op en speelse een hel lere manier aangeboden. Ze staan los van enige geloofsrichting of overtuiging. C-drie biedt vier cursussen aan (donderdag 9:30-10:45, 10:45- 12:00, 12:00-13:15, 13:15-14:30 uur) onder leiding van Iris Leli- veld, sinds 1992 yoga- en bewe gingsdocente. Zij heeft met succes de docentenopleidingen yoga, zwangerschapsbegeleiding, adem- deskundige, massage en extracom- municatieve vaardigheden afge rond. Kosten: f 245,00 voor 25 lessen. Start (bij voldoende in schrijvingen) op 27 september. Inschrijven d.m.v. formulier bij de receptie van C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tijdens ope ningstijden van de bibliotheek. Te lefonische inlichtingen: 88 6095839, dagelijks 13:00-17:00 uur. Neem voor de lessen een bad laken mee of slaapzak om op te liggen en loszittende kleding, en tot slot iets warms om tijdens de ontspanningsoefeningen afkoeling te voorkomen. ie! Deze schitterende is Soestdijk. De statige uitstra- harmonie met de schitterende en terrassen. Het geheel ademt 'ele stijlkenmerken zijn behou- garderoberuimte, toilet, kelder, i- woonkamer (ca. 65 m2) met naar de tuin. Woonkeuken met i. Verd.: royale overloop, ruime an de voorzijde. Royale ouder- met opensl. deuren naar bal- 'uchecabine, 2e toilet en dub- voorzolder met diverse diepe le achterzijde. Dubbele garage 53.023,- k.k. Tai Chi Chuan is een eeuwenoude bewegingsleer, die o.a. gebruikt kan worden om gezondheid en flexibiliteit te bevorderen. Wanneer *we een beweging langzaam uitvoe ren kunnen we precies voelen waar de beweging vandaan komt en waar deze naar toe gaat. Dit stelt ns in staat overbodige (spierbe wegingen - en dus spanning - uit [e schakelen, waardoor we functio- eler en meer ontspannen kunnen ewegen. Ontspanning zorgt voor :en goede doorbloeding, wat weer jorgt voor een prettige warmte in et lichaam en meer vitaliteit. Een •ntspannen lichaam zorgt voor een intspannen geest en andersom iok. De bewegingen van Tai Chi ~iuan smeren op een gezonde anier de gewrichten en houden 'de spieren soepel. De cursus is erop gericht een beeld geven van hoe Tai Chi Chuan ior toepassingen in het dagelijks kan bijdragen aan een pret je manier van leven. De cursus uit series van 10 lessen. max. aantal deelnemers per ep is 10. De eerste serie gaat start op woensdagmiddag 19 om 13:30 uur of om 15 uur. Locatie: ontmoetings- trum De Klarinet, Klarinet 39. en informatie bij de Veel ouderen hebben in hun jon ge jaren geen mogelijkheden gehad om buitenlandse talen te bestude ren. Daarom biedt de SWOS hun reeds vele jaren de mogelijkheid om zich te bekwamen in o.a. de Engelse en Franse taal. De docen ten passen een lesmethodiek toe die rekening houdt met de moge lijkheden van de cursisten. De na druk ligt niet bij het behalen van een diploma, maar veeleer bij het in gezamenlijkheid werken aan spreek- en luistervaardigheid in de betreffende taal. Verscheidene deelnemers hebben daardoor leren communiceren met hun kleinkin deren of andere familieleden en vrienden in den vreemde, of heb ben zich de taal eigen gemaakt om tijdens hun vakantie 'een aardig woordje over de grens' te kunnen spreken. Voor deze cursussen geldt zeker het spreekwoord 'Je bent nooit te oud om te Ieren' en bovendien biedt de cursusgroep de nodige gezelligheid. Aarzel niet en infor meer eens naar de mogelijkheden. Er zijn verschillende niveaus, zo wel voor beginners als gevorder den. 'Au Revoir' en 'Hope to see you soon!' Nadere informatie bij Stichting Welzijn Ouderen Soest, 886023681. Na een periode van ogen schijnlijke stilte heeft het inte- rimbestuur van de Unie van Vrijwilligers-Soest (UW) hard gewerkt aan een nieuwe start. Op dinsdag 25 septem ber is er om 14:00 uur een ken nismakingsbijeenkomst in de 'Schaapskooi' aan de Ferdi- nand Huycklaan. Leden, donateurs en andere be langstellenden zijn dan van harte welkom. Onder het genot van een lekker kopje koffie of thee, met wat gezelligheid, wil het bestuur graag kennis maken met de leden en donateurs van de UW in Soest. Het bestuur wil dan graag van gedachten wisselen over de toekomstige gang van zaken bin nen de afdeling, waarin momen teel 50 vrijwilligers actief zijn. Deze vrijwilligers zetten zich be langeloos in op verschillende loca ties, zoals het dagziekenhuis Mo- lendael in Soest, het ziekenhuis Molendael in Baarn, de Ouderen- soos en het winkeltje in Mariën- burg, het verpleeghuis Daelhoven en de bibliotheek. Tevens loopt nog het project 'de kettingsteek' in Mariënburg en Groot Engendaal. De vraag naar vrijwilligers is groot en het aanbod helaas gering. De UW-Sóest is dan ook naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Deze zijn hierbij van harte uitgeno digd om kennis te komen maken. De UW-Soest wil een meerwaar de bieden aan de vrijwilligers door o.a begeleiding, onderling overleg en cursussen. Daardoor zullen de UW-ers beter toegerust zijn voor vrijwilligerswerk in de samenle ving. Wie wel geïnteresseerd is in de UW-Soest, maar op dinsdag 25 september verhinderd is, kan contact opnemen met Lidy Ver meer, 886033690. Voor wie meer wil weten over de natuur in de omgeving organiseert de Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie IVN-Eemland, sa men met IVN-de Bilt e.o., dit na jaar weer een Groene Cursus van vier lezingen en drie excursies. Na een avond waarin het ontstaan van bodem en landschap centraal staat komen meer seizoensgebonden natuurverschijnselen aan de orde: de herfst met zijn paddestoelen, vogels die wegtrekken of hier juist komen. Op de laatste avond hou den de deelnemers zich bezig met insecten en de manieren waarop deze extreme omstandigheden als b.v. een winter overleven. De cursus wordt gegeven op de maandagen 8,15 en 29 oktober en maandag 5 november. De excur sies vinden plaats op de zaterdag ochtenden 13 oktober (bodem) en 20 oktober (paddestoelen); op za terdag 3 november gaan de cursis ten vogels kijken in de Arkem- heense polder. De lezingen vinden plaats in een school in Soest-Zuid. De kosten bedragen f 50,00, op de eerste avond te voldoen; koffie of thee inbegrepen, evenals een map met informatie. Informatie/aan melding: Henk Bosma, ®6014410, of Jeroen Vis, 886018565. Men kan zich ook per e-mail aanmelden: henk- jan.strang@nl.pwcglobal.com. Bij Theaterschool Mirakel, de theaterafdeling van Scholen in de Kunst, kunnen volwassenen onder leiding van deskundige docenten diverse theaterlessen volgen. Daar bij staan het ontwikkelen van de eigen spelkwaliteiten, durf krijgen en spelplezier voorop. Het aanbod voor dit seizoen is als volgt samengesteld: Leren acteren 1 is een basisjaar, bedoeld voor mensen zonder veel spelervaring. Cursisten maken kennis met toneelspelen en kunnen proeven van verschillende acteer- technieken. Leren acteren 2 geeft cursisten in een vervolgjaar de gelegenheid speltechnieken uit te bouwen en de eigen mogelijkheden verder te ont wikkelen. Theatersport stelt centraal het leren spelen van korte, krachtige improvisatiescènes, waarbij de cur sist van tevoren niet weet wat het begin, midden en eind van de scè ne zal zijn. Kleinkunst is een cursus waarbij wordt gewerkt met cabareteske middelen, waaronder spel, zang en tekstschrijven. Bij Improvisatietheater komt de cursist al spelend, schrijvend en regisserend tot een avondvullend verhaal. Nieuw in het aanbod is de Produc tiewerkplaats, bedoeld voor men sen met spelervaring. Informatie en aanmelding: Scholen in de Kunst, Theaterschool Mira kel, 88033-4729094. Televisiekijken gebeurt op alle uren van de dag en onder heel verschillende omstandigheden. Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 f BANG S.OLUFSEN Daarom meet een ingebouwde sensor voorop elke BeoVision MX televisie voortdurend het omgevingslicht in de kamer. Doet u het licht aan, of breekt de zon door de wolken, dan worden automatisch kleur, contrast en helderheid aangepast. Dat maakt kijken voor u een stuk comfortabeler. U kunt kiezen uit een 55 cm of 70 cm beeldscherm en 6 verschillende kleuren.

Soester Courant | 2001 | | pagina 7