Soest koopt Aqua Indoor bv uit 25,- En dit zijn de knallers van deze week: 15.99 3.50 9.99 'We hebben gewaarschuwd' NIJHOf ZONDAG OPEN Voortaan week wachten op nieuw reisdocument Vijver Koningsweg weer schoon Amstel bier Perssinaas appelen Hamlappen VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2001 80e JAARGANG NO. 5 DEZE WEEK SOECTERÜCOURAOT In januari start nieuwe exploitant (Sportfondsenbad of SRO) Accu, warmte, te veel vissen, te weinig planten Aqua Indoor verwijt College politiek spelletje TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT SOESTER KALENDER OPEL-©- Van Breukelen Vast-goed Assurantiën A. van der Lee Clfi5is 20% korting op alle baden 20% korting op alle wand tegels 20% korting op alle badkamerkranen NIJHOf X TULPENBOLLEN10,- X f 50 NARCISSEN 10,- HYAC/NTENBOLLEN 10,- AIS PAKKET NU VOOR Tuincentrum en Kwekerij Groeneveld ■i'i JUJu Ju i'i Ju Ji. Ju Ju Ju A'c Ju jswr VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest VOOR EEN GRATIS EN Deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,50 - Buiten Soest f 35,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Weinig verzet tegen nieuw busplan Soest. Blommers: 'We hebben hiervan geleerd'. Roep om en verzet tegen speeltoestellen in Soest Zuid. Het hol van Villa Kakelbont. Patiëntenraad Molendael. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel Actueel 5 Schoonmaak Van Weedestraat. Alle diensten samen onder één dak. Experiment kinderoppas hielp Daelhoven de zomer door. Familieberichten 6 Kleine advertenties Varia Verdwenen Soest. Meer van hetzelfde in Int. Vrouwencentrum. Varia 9 Hartje Zuid niet-zo-autovrij. Soest 50 jaar geleden. Soesterberg los van Soest? Goed gezien in woord en beeld. Monarchie is 'giebelig' onderwerp voor GroenLinks. Cultuur 11 Kleurrijk jubileumconcert van Soester Kinderkoor. Hobby's staan centraal in de Kinderboekenweek. Artishock. Kunstuitleen voor kinderen. Soesterberg 15 Tiende Seizoenmarkt, Vrijwilligers bijeen in Kontakt der Kontinenten. Commandant vliegbasis biedt relatieconcert aan. Twirlteam Odeon naar NK. Sport I Zware stempel leiding bij S.O. Soest. Verrassende winst van veijongd Red Stars. Tegenvallers voor Shot. MHC komt met schrik vrij. Sport II 21 Ongekende voorbereiding SoVoCo. Golfers prolongeren titel. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. Informatierubrieken. 23 GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 BEDRIJFSSTOFFERING WONINGSTOFFERING MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035 - 602 42 94 De aanvraag en uitgifte van reisdocumenten zal per 1 okto ber een metamorfose onder gaan. De documenten worden dan vanuit een centraal punt gemaakt en aan het systeem 'klaar terwijl je wacht' komt een einde. Het duurt gemid deld een week voordat het nieuwe document klaar is. In deze snelle en jachtige tijd ver wacht men niet dat het verkrijgen van een nieuw paspoort een week moet duren. Niets is minder waar. De reden voor het oponthoud? De kans op vervalsingen en het mee nemen van blanco documenten werd te groot. Hoewel deze vorm van criminaliteit nooit is voorgeko men in Soest moet ook deze ge meente meedoen aan het nieuwe landelijke beleid. Een andere re den is geld; het decentraal aanma ken van paspoorten en ID-kaarten werd te duur. Dat de wachttijden langer worden en ingewikkelde procedures om de hoek komen kijken, lijkt onbelang rijk. 'Het is inderdaad een terug gang in de serviceverlening, maar hier is niets aan te doen', aldus Connie van Harten, van de afde ling Publiekszaken van de gemeen te Soest. Voor mensen die onver wachts naar het buitenland moeten afreizen en een nieuw paspoort nodig hebben, bestaat de mogelijk heid een spoedprocedure aan te vragen. Dan ligt het paspoort de volgende dag al klaar. De burger moet dan wel het dubbele tarief betalen (standaardprijs nieuw pas poort is fl.73,55). Bovendien kan de gemeente niet garanderen dat het paspoort de volgende dag klaar is. 'Wij zijn afhankelijk van SDU en de PTT voor de aanlevering', meldt Van Harten. Gemeenten kunnen nieuwe pas poorten en ID-kaarten niet eigen handig meer aanmaken. Voortaan gebeurt dit vanuit een centraal punt, in Haarlem bij Enschede SDU. Opnieuw zullen de papieren van uiterlijk veranderen. Een inge nieus systeem zal in het paspoort worden, zodat de kans op vervalsingen tot een minimum beperkt wordt. ID-kaarten zullen qua uiterlijk nog het meest lijken op de creditcard, klein en hard. De foto's worden in het nieuwe sys teem ingebrand, Onhandige procedure De nieuwe paspoorten zullen over de post bezorgd worden aan de desbetreffende gemeente. De PTT heeft hiervoor een extra bezorgsys- teem ingesteld. Dat de paspoorten bij de verkeerde gemeente terecht komen, is evenwel niet uitgesloten. Doordat de gemeente afhankelijk is van verschillende factoren, is de kans dat een document niet gele verd wordt aanwezig. Baby's, peuters en kleuters die bij de ouders op het paspoort moeten worden bijgeschreven, zijn ver plicht mee te komen voor de aan vraag. De kinderen zullen onder worpen worden aan een vraagge sprek om de identiteit te kunnen vaststellen. Het tegelijkertijd bij schrijven kost fl.15,- (was gratis). Wanneer het kind pas achteraf wordt bijgeschreven dan gaat dit fl.35,- kosten (voorheen fl.15,-). De hogere kosten zijn het gevolg van de kindersticker die in het pas poort van de ouder komt. Deze is vervaardigd om vervalsingen te beperken. De gemeente Soest heeft inmid dels een geslaagde proefprocedu- re achter de rug. Deze proef was noodzakelijk om eventuele proble men te kunnen voorkomen. De gemeente kan de inwoners van Soest per 1 oktober dan zo ade quaat mogelijk van dienst zijn. Medewerkers hebben een cursus gevolgd om de nieuwe software onder de knie te krijgen. Mocht de nood aan de man komen, dan zul len extra mensen ingezet worden. De drukte op het gemeentehuis zal evenwel toenemen, omdat de mensen twee keer langs moeten komen, al dan niet met kinderen. En wat is er voor de kinderen? Zij kunnen de cartoon over de nieuwe regeling tijdens het wachten in kleuren. De gemeente overweegt nog om de winnaar een prijs te geven. Voor 655.000 gulden gaat de gemeente exploitant Aqua In- door bv van het gelijknamige sportcomplex uitkopen. Het zwembad en de sporthal gaan 22 december dicht om de di rectie de mogelijkheid te leve ren de accommodatie schoon op te leveren. Op 2 januari vol gend jaar heropent de nieuwe exploitant de deuren aan de Dalweg. Hoewel de gemeente dit niet wil bevestigen, gaat vermoedelijk Sportfondsenbad het complex met ingang van 2002 runnen. Ook SRO zou nog in de race zijn. En kele maanden geleden stelden de raadsfracties dat beide partijen ac ceptabel zouden zijn. In de verga dering van 17 of 18 oktober moet de vooraf ingelichte gemeenteraad haar goedkeuring afgeven over de afkoopsom. Een maand later hoopt wethouder Neks Blommers van financiën namens het College een voorstel te kunnen voorleggen over de toekomstige huurder van de sportaccommodatie die dan ook een andere naam zal krijgen. De hoogte van de afkoopsom is overigens bepaald op basis van een berekening over de negen jaar die het contract nog zou beslaan en Het advies van een derde onafhan kelijke expert. Zwemlessen De huidige badenkaarten van Aqua Indoor bv blijven geldig tot en met 21 december van dit jaar. Directeur Geurt Vermeulen ver wacht dat de lopende zwemcursus- sen voor die tijd zijn afgerond. Van de negen vaste full- en parttime medewerkers gaat er één mee naai het zwembad van Aqua Indoor in Ede, de rest blijft in Soest werk zaam. Hetzelfde geldt voor de vijf mensen die op contractbasis in dienst zijn, de twee oproepkrach ten en dertien uitzendkrachten. Met de afkoopregeling komt een einde aan een ruim tienjarige sa menwerking. De laatste vijf jaar was de verstandhouding tussen de Een vrij nieuwe accu is één van de oorzaken geweest waarom de vijver op de hoek van de Ko ningsweg en de Dalweg in de zomer vervuild is geraakt. Het motoronderdeel werd er aan getroffen, nadat het water in augustus werd weggepompt. Uit onderzoek is gebleken dat het zuur van de accu zich had ver spreid in het vijverwater. Volgens de gemeente waren er echter meer oorzaken van de vervuiling. Ze noemt het aantal vissen dat in de vijver zwom 'extreem'. Er zou sprake zijn geweest van 'ongebrei delde vermenigvuldiging', aldus de gemeente die tevens tot de conclu sie kwam dat de waterkwaliteit negatief beïnvloed was door het feit dat zuurstofplanten in de vij ver ontbraken. Verder was de wa tertemperatuur hoog door het war me weer in de zomer en werd ont dekt dat het slib op de bodem was vervuild. De gemeente liet de vijver in au gustus leegpompen, waarna het vervuilde slib werd afgegraven en afgevoerd. De bodem werd De gereinigde vijver blijft ver schoond van vissen. Foto: Soester Courant schoongemaakt, waarna er weer water in de vijver werd gepompt. De gemeente is niet van plan vis sen in de vijver uit te zetten. Dat doet ze sowieso niet en het is haar een raadsel waarom er wel vissen in het water aanwezig waren. In een poging de waterkwaliteit te verhogen, wordt overwogen of er waterplantenbakken in de vijver worden aangebracht. eigenaar en huurder van het com plex belabberd. De verschillende interpretaties van het contract, met name wat betreft de verdeling van de onderhoudskosten, leverden geruzie, een ontregeld betalings verkeer en naast een hoop narig heid (dreiging van) verschillende rechtszaken op. De gemeente heeft nu het hoger beroep ingetrokken, dat ze had in gesteld tegen de uitspraak van de kortgedingrechter. Die bepaalde in het vooijaar dat Aqua Indoor bv het complex tot in ieder geval 2011 zou mogen blijven exploiteren, omdat het tijdig gebruik had ge maakt van het eenzijdig optierecht op verlenging van het contract. Voorts regelde de rechter de we derzijdse betalingen, wat er per saldo op neerkomt dat de gemeen te, afgezien van de afkoopsom, nog eens 588.000 gulden aan Aqua Indoor moet overmaken. Getouwtrek Beide partijen^ waren natuurlijk, naar eigen zegg'en, ervan overtuigd dat ze - ergens volgend jaar - als winnaar uit het hoger beroep zou den komen. Nu blijkt uit de argu mentaties van de afkoopregeling dat zowel de gemeente als Aqua Indoor bv het juridisch getouwtrek meer dan beu waren. Wethouder Blommers: 'Waarom zouden we twee advocaten aan een derde huis helpen? Als wij zouden winnen, zou Aqua Indoor weer in Deze naamborden met logo ver dwijnen van het sport- en recreatie centrum aan de Dalweg. Aqua In door bv maakt in december plaats voor een andere exploitant, ver moedelijk Sportfondsenbad Foto: Soester Courant beroep gaan, je bent zo twee, drie jaar verder, daar is niemand bij 'Directeur Geurt Vermeulen: 'En dan nog lost het toch niet alles op. Dat is niet goed voor de accom modatie, het personeel en de klan ten, je houdt onrust. Dat kost zo veel tijd en energie en het gaat je al niet in je koude kleren zitten. Dat zijn zaken die je moet afwe gen.' Nog steeds begrijpt directeur Geurt Vermeulen van Aqua In door bv niet de starre houding van de gemeente Soest. 'Inhou delijk ging het om een paar rot centen, nooit hebben ze een krimp gegeven over onze acti viteiten. De gemeente zegt nu dat het een slecht contract was, wij hebben ze in het begin al gewaarschuwd.' In de overeenkomst van 1991 stond dat de onderhoudskosten jaarlijks 100.000 gulden zouden bedragen. Aqua Indoor zou op draaien voor de helft, betreffend de inventaris, de gemeente zou het andere deel voor zijn rekening ne men. 'Al voor de ondertekening hebben we gezegd: dat kan niet. Dat de gemeente het verkeerd heeft ingeschat, daar staan wij bui ten. We hebben het tot in de treu ren besproken, er zijn rapporten over, maar het College moest het politiek kunnen verkopen. Het was gebonden aan de financiële kaders van de raad', zegt Vermeulen. Dat Aqua Indoor haar deel van 50 mille betaalt en Soest opdraait voor de meerkosten, daar zegt hij niets aan te kunnen doen. Het on derhoud aan een zwembad kost sowieso meer dan een ton per jaar, weet Vermeulen. Vooral als er, zo als in Soest, niet altijd gekozen is voor de meest duurzame materia len. Tropisch hardhout mocht niet worden gebruikt en daarom wer den de kozijnen van Europees hout gemaakt. Volgens Vermeulen kun je dan - bij temperaturen zo als in het zwembad - erop wach ten dat de kozijnen vervangen moeten worden. Deze zomer kost te het groot onderhoud de ge meente bijna een miljoen, ook de komende jaren moet flink in de buidel worden getast om onder houd te kunnen plegen. Vermeu len: 'Het is door een extern bureau geïnventariseerd, daarop is de meerjarenbegroting nu gebaseerd.' Lees verder op pagina 3 voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS-PORTUGEES- ITALIAANS-ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 4729097 De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 27 september 19:30 Raadscommissie Finan ciën, gemeentehuis, Raadhuis plein 1. 20:00 'Vrede aanraken', H. Familiekerk, St. Willibrordus- straat 19. Vrijdag 28 september geen opgaven Zaterdag 29 september 10:00 Seizoenmarkt, Banning- hal, Soesterberg. 13:00 Opening Kunstuitleen voor kinderen, bibliotheek, Willaertstraat 49. 14:00 Open huis geref. kerk (vrijg.), Parallelweg 1. 19:30 jubileumconcert Icht- huskoor, Julianakerk, Juliana- laan 19. 20:00 Bingo 'Overhees', De Klarinet/7,50/15,00. 22:00 Bluesnight, Artishock, Steenhoffstraat 46, 15,00. Zondag 30 september 15:00 Lezing dr. J. Storms, Spirituele Kring, De Deel, Kerkstraat 11B, 15,00. Maandag 1 oktober 20:00 Medium bij PASO, De Vriendschap, Nachtegaalweg 8A, 2,50/7,50. 20:30 Film 'Together', Artis hock, Steenhoffstraat 46, 7,00/10,00. Dinsdag 2 oktober 20:00 Hoorzitting Patiënten- raad Molendael, Baarn. Woensdag 3 oktober 10:00 Lezing 'Bouwen door de eeuwen heen', Soester Kring, NPB-kerk (Pieter de Hoog- hlaan), 5,00. 13:30 knutselmiddag Kinder boekenweek, Bibliotheek C-drie, Willaertstraat, 2,50. 14:00 Jeugdbingo 'Overhees', De Klarinet, 2,50/5,00. 19:30 Extra raadscommissie Sport/Onderwijs/Welzijn, ge meentehuis, Raadhuisplein 1. Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 30 september van 10.00 -17.00 uur U kunt nog volop profiteren van én nu dubbel besparen op uw stookkosten in de Nuon Shop minervaweg 3, 3741 gr baarn, telefoon 035 54 86 111 A A A A A A A A A A A A A A A A X 100 gemengde V 'f 15 gemengde Amsterdamseweg 57A Baarn naast kasteel Groeneveld Tel: 035-5431102 Iedere zondag en 365 dagen geopend krat a 24 flesjes 2 kilo □rkensvfees kilo Voorheen: ndaal Makelaardij REGIOMAKELAARS Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl p Soes»@Buijsregiomakelaars.nl UW MAKELAAR IN DE REGIO!

Soester Courant | 2001 | | pagina 1