Monarchie is 'giebelig' onderwerp voor GroenLinksers in Soest MUdme" Soest 50 jaar geleden) Soesterberg los van Soest? Hartje Zuid niet-zo-autovrij Mooi makkel(j k Goed gezien in woorden beeld (8) JL 25,00 PAGINA] WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 9 kamerlid Femke Halsema in de Schoof diabetes Lambertus v.d. Kooy De muzikale clown Muziek voor het oog expert schoemaker Jeugdactiviteiten in Soest Nieuw nummer 'Van Zoys tot Soest' Publieke belangstelling moet nog groeien Militairen maken Soest schoon Rijverbod eptember geopend o tot 17.00 uur )AG 29 SEPTEMBER [ereedschap van Metabo IDAG 5 OKTOBER dschap van Dewalt RDAG 6 OKTOBER Verfgeheimen voonwaren. baarn 3741 gr baarn tel 035 548 61 u di en 23 van 09.00 tot 18.00 uur n vrij van 09.00 lol 21.00 uur Collecteweek 28 oktober t/m 3 november 2001 Nederland telt nu al meer dan een half miljoen diabeten. Medicijnen en/of een voedingsadvies maken een goed leven mogelijk. Desondanks kunnen na verloop van tijd problemen ontstaan met hart- en bloedvaten, met de ogen of nieren. Problemen die soms ingrijpend zijn voor diabeten en de naaste omgeving. Verder onderzoek moet oplossingen brengen. Help het onderzoek. Geef aan de collectant! proenLinks-Soest neemt, wel- icht op de ene uitzondering na lie doorgaans de regel beves- igt, de monarchie als vader- andse staatsvorm niet echt se- ieus en windt zich er (daar- >m?) ook niet over op. Het on- lervverp werd zondagmiddag ijdens de themabijeenkomst n de Schoof - waar overigens reinig andersdenkenden kwa- nen opdagen - dan ook in een inigszins 'giebelige' sfeer afge- landeld, zoals een van de le ien het omschreef. En ook het tamerlid Femke Halsema leed er nogal luchthartig over. ïroenLinksers mogen in het alge- ïeen dan aanhangers zijn van de epubliek als meest gewenste, de mocratische staatsvorm, de bard- aden gaan ze er vooralsnog niet oor op. Halsema - die zichzelf imschreef als 'gematigd republi- eins' - in elk geval zéker niet. Ze leschouwt het koningschap als een elijk, soms ook risicovol restant run de staatsinrichtende arbeid van fhorbecke, die zijn huiswerk van lestijds volgens haar niet goed had ifgemaakt. Ze liet overigens weten lat ze best gevoelig was voor het ecente 'charme-offensief en zelfs :en traantje had weggepinkt toen Willem Alexander zijn verloving net Maxima aankondigde... n een rechtstreeks gekozen presi- lent (zoals in de V.S. en Frankrijk) zag ze trouwens ook niets. Hoog- ïit voelde ze wel iets voor het Duitse model', met louter symbo- ische bevoegdheden voor het staatshoofd als iemand 'boven de partijen', wat altijd handig is in tij den van nood. 'Een president kan ïatuurlijk net zo goed troostend rondgaan, zoals Beatrix in Ensche de.' Als partij kan Groenlinks 'le ven' met een louter ceremonieel staatshoofd, vond ze. De koning(in) zou dan geen zitting meer mogen nemen in de Raad van State en ook geen actieve rol meer mogen spelen bij het aanwij zen van de (in)formateur. Ze zou zeker ook geen wetten meer moe ten ondertekenen, zodat een ko ninklijke manoeuvre als het bewust 'ophouden' van bijvoorbeeld de euthanasiewet (die volgens de ge ruchten, aldus Halsema, toch wel érg lang op het koninklijke bureau was blijven liggen, net als de refe- rendumwet) niet meer kon voor komen. 1-0 'Maar voorlopig staat het 1-0 voor de monarchie,' stelde ze vast. Waarom D66 vorig jaar uiteinde lijk terugschrok voor het 'uitkle den' van de majesteit - althans haar bevoegdheden - waarvoor zich in de Kamer forse steun be gon af te tekenen, kon Halsema niet verklaren. Ze hield het op coalitiebelangen. De nieuwe rege ling voor het aanwijzen van de (in)forma-teur - als de kamer er zelf niet uitkomt moet de koningin het alsnog doen - vond ze ook niet geslaagd. 'Zo gedraag je je als een kleuterklasje dat bij de grote juf om raad gaat vragen...' Ook zonder God/Nederland/ Oranje zijn er volgens haar nog genoeg vaderlandse 'waarden' om in het eengeworden Europa uit te dragen, zoals tolerantié, vrijheid van meningsuiting, scheiding van kérk en staat. Op de vraag of het Nederlandse volk het de familie Van Oranje eigenlijk wel mag éan- doen, die monarchie, antwoordde Halsema: 'Het zijn vrije mensen en ze kennen de consequenties. Bo vendien is iemand als Willem- Alexander al dertig jaar effectief gehersenspoeld en getraind om koning te worden, dus hij moet 't toch wel aan kunnen...' Het streven naar de republiek zag Halsema de komende periode niet als een kansrijke optie. 'Er valt niet veel meer te doen dan een beetje pesten en af en toe een klapje uit delen, tenzij het koningshuis zich zelf in diskrediet brengt of er zich weer allerlei akkefietjes voordoen. Tot die tijd moeten republikeinen hun ziel maar in lijdzaamheid be zitten...' Ze kenschetste het hele thema ten slotte als 'een kwestie met een hoog donquichptte-gehal- te'. Vluchtelingen Na de pauze discussieerde ze met een aantal in Soest verblijvende Irakese vluchtelingen over de ge volgen van de nieuwe vreemdelin genwet. Nu de 'no-fly-zone' in Noord-Irak wordt beschouwd als 'veilig' dreigen velen als 'statenlo ze illegalen' het land te worden uit gezet. Door de wetswijzigingen is de kans echter levensgroot dat ze onderduiken en in de verkeerde circuits terechtkomen. De regering hoopt kennelijk dat grote groepen uitgeprocedeerde asielzoekers van zelf wel verdwijnen.' waar kleren kiezen kinderwerk is VAN WEEDESTRAAT 61 SOEST Uit de Soester Courant van Vrijdag 28 September 1951 Een aciie van het Diabetes Fonds inlo@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl FEUGD DAAGD MAKELAAR rOT MISHANDELING UIT. 'Van weergaloze, schandalige pes- :erij" gewaagde de raadsman, die ;en 66-jarig persoon uit Soest ver ledigde ter zitting van de Utrecht- ;e Politierechter, waar hij Woens- lag wegens mishandeling was ge- iagvaard. Jit de behandeling der zaak bleek, dat verdachte een tuin bezit, waar aan een terrein grenst, afgeschei den door een afrastering van ijzer- draad, waarop de jongens uit de duurt geregeld plegen te voetbal len. Begrijpelijkerwijs vloog de bal nog al eens over de afrastering deen en kwam terecht in de tuin van de makelaar, die zo welwillend was het voorwerp te halen en over de afrastering terug te gooien. Maar geleidelijk aan kropen de jongelui zelf door de afscheiding heen om de bal te pakken, waarbij ze herhaaldelijk vernielingen in de tuin van verdachte teweeg brach ten. Daardoor was de eigenaar ten zeerste gegriefd. Hij behield de ballen welke in zijn tuin terecht kwamen en kreeg er'zo 14 stuks bijeen. Op een dag in April j.1. zag de makelaar opnieuw een bal over de omheining vliegen, waarop de 14- jarige H. v.d. K. door de afraste ring kroop. Verdachte, die zich in zijn schuur had verscholen, steven de, gewapend met een houten gor dijnroede op de jonge af en sloeg hem zó, dat het hout brak. Ter zitting verklaarde hij de jongen alleen gedreigd te hebben, doch 2 jongens, behorend tot de plaagbri- gade, verhaalden dat verdachte had geslagen. Verdachte's verdediger gaf een uit voerig relaas van de plagerijen, waaraan zijn cliënt reeds lange tijd is blootgesteld, waardoor hij een zenuwcrisis nabij is. Pleiter beriep zich op artikel 41 i.c. noodweerexces en verzocht vrij spraak. De politierechter verwierp dit ar gument en veroordeelde verdach te conform de gestelde eis tot een geldboete van f 20,-, subs. 10 da gen hechtenis. Volgens Halsema moet het beleid versoepeld worden, omdat er an ders onhoudbare toestanden ont staan. Ze was echter niet optimis tisch over de kansen om nog wat aan de wet en aan het beleid te kunnen veranderen. 'Het vraagstuk is in de kamer echter al volledig gepolitiseerd en 'bedorven'. De debatten over het vreemdelingen beleid zijn echt de eenzaamste die ik voer. Van de regeringspartijen is per definitie nooit iemand het met je eens. Ik verwacht ook niet dat GroenLinks-kamerlid Femke Halsema in gesprek meteen van de Irakese vluchtelingen in Soest. het probleem via de TVveede Ka mer ooit zal worden opgelost. Hooguit kun je enig succes ver wachten bij individueel verzet, zo als in de kwestie Gümüz. Ge meenten, kerken en andere organi saties kunnen misschien nog wat invloed uitoefenen.' Ze riep daar om op tot zoveel mogelijk 'maat schappelijk protest'. Voor al uw Verzekeringen, Financiële Diensten, Hypotheken en Pensioenen www.soesteronderlirige.nlinfo@soesteronderlinge.nl SO0®t©r Soesterbergsestraat 26, Soest. 035 - 6029060 Olïlf©rlin0© S.E.C. Zondagmiddag wordt het nieuwe terrein van S.E.C. in gebruik geno men. Bij deze officiële ingebruikneming zullen officials van de K.N.V.B. en plaatselijke autoriteiten tegenwoor dig zijn en na het doorknippen van een lint zal de heer O. Zimmer- man, voorzitter van S.E.C., de af trap verrichten in de wedstrijd S.E.C.-Zebra's. De toeschouwers-accommodatie is door het overbrengen van de tribu ne van het terrein aan de Schrik- slaan naar het nieuwe terrein ge completeerd. EEN PUIKE VLIEGER. Niet alleen de vliegtuigen, maar ook de vliegers worden steeds be ter van constructie. Dit bleek Maandagmiddag te pl.m. 5 uur. Toen 'n zoon van de heer Schrij vers, wonende aan de Genestet- laan, z'n vlieger opliet. Tegen rijn bedoeling in liet hij de touwklos schieten, welke vastraak te in een der boomtoppen bij "Trein 8.28". Niet minder dan 44 uur aan één stuk heeft daarna de vlieger in de lucht gestaan. Eerst Woensdag middag te 1 uur werd de regen spelbeker en kwam de vlieger naar beneden. NIEUWS VOOR BROMFIETSERS. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft dezer dagen bij aanschrijving de aan dacht van de burgemeesters erop gevestigd, dat het de bestuurders van bromfietsen krachtens artikel 63 van het Wegenverkeersregle ment verboden is rijwielpaden, aangeduid door het bekende blau we bord met de witte fiets, te be rijden met grotere snelheid dan 20 k.m. per uur en dat voorts rijwiel paden aangegeven met het recht hoekige zwarte bord met het wit te opschrift "Rijwielpad", door bedoelde bestuurders slechts mo gen worden bereden met uitge schakelde motor. Hij hoeft niet muzikaal te zijn als hij voor clown wil spelen het is rijn voornaamste doel dat kinderen zich niet vervelen Vooral voor kinderen in het ziekenhuis is het erg fijn en we weten ook heel zeker dat ze gauw weer beter rijn Lachen, gieren, brullen voor alle mensen groot en klein wat is het toch een voorrecht om een goede clown te zijn Maar deze is pas echt fantastisch en hij maakt het helemaal want naast rijn grollen en rijn grappen is hij ook nog muzikaal. De BeoSound Ouverture is een compleet muzieksysteem. Met AM/FM-radio met RDS, cd-speler en cassettedeck. Maar er is meer te vertellen over het plezier dat de BeoSound Ouverture u geeft. Kom dichterbij met uw hand en de deurtjes glijden geruisloos opzij. Een zacht licht overstraalt het gehele paneel. Zo heet de BeoSound Ouverture u welkom in een muziekwereld die alle zintuigen boeit. Geschikt voor alle Bang Olufsen actieve luidsprekers. A LIFE LESS ORDINARY BANG 6. OLUFSEN Burg. Grothestraat 9, Soest. Telefoon 035 601 03 44 Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Kromme weg 3A Soest Tel. 035 - 601 6011 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Stichting Balans heeft ook dit jaar weer een kalender van activiteiten samengesteld voor verschillende wijken in Soest. Kinderen, tieners en jongeren kunnen aan de activi teiten deelnemen. In Soesterberg is er vanaf 26 sep tember elke woensdagmiddag van 14:00-15:30 uur voor de kinderen van 4-9 jaar een Kinderinstuif. Kosten fl. 1,55 per keer. Voor tie ners van 10-15 jaar is er de Tiener club van 16:00-17:30. Deze activi teiten vinden plaats in de Dubbel dekker. In de wijk Engh worden de vol gende activiteiten gehouden, die vanaf 24 september beginnen in Buurthuis de Engh voor kinderen uit deze wijk: Tienerclub de Engh vanaf 25 september elke dinsdag tussen 16:00-17:30; voor tieners van 10-13 jaar. Kidsclub de Engh, elke woensdag tussen 13:30- 14:30; voor kinderen van 7-9 jaar. Speciaal voor de meiden tussen 12-16 jaar is er Meidentraining de Engh; elke vrijdag van 16:00- 17:30, start vanaf 2 november. Voor jongens vanaf 12 jaar uit de wijken de Engh en Smitsveen is er Karatetraining; elke woensdag van 19;00-20:00 vanaf 26 september, locatie is de sporthal in Smitsveen. Voor de jeugd uit Smitsveen zijn de volgende activiteiten gepland: Smitskids, voor kinderen tussen 7- 9 jaar. Elke dinsdag in de Praat paal van 15:45-16:45 vanaf 25 september. Annemaria Koekoek voor kinderen van 5-13 jaar. Dit is elke woensdag van 16.00-16.30 bij garage 212 Smitsweg. Bij slecht weer is deze activiteit in de Praat paal. Tienerclub Smitsveen is voor tieners tussen 10-13 jaar. Elke donderdag van 16:00-17:30 in de Praatpaal vanaf 1 november. Mei- dencomite Smitsveen is er voor meiden tussen 12-18 jaar uit Smitsveen. Dit vindt elke vrijdag vanaf 2 november plaats in het In ternationaal Vrouwen Centrum van 19:00-20:30. Voor alle activiteiten is een club pas nodig, behalve voor Annema ria Koekoek. Kosten voor de af zonderlijke passen rijn vijf gulden. Voor meer informatie: Stichting Balans, 035-6017615 De leden van de Historische Vereniging Soest ontvangen vier keer per jaar een tijdschrift waarin de geschiedenis van Soest van alle kanten belicht wordt. Inmiddels is het tweede nummer van de 22e jaargang van deze periodiek verschenen. Deze uitgave opent met een be schrijving van een zeer karakteris tiek stukje oud-Soest. In de reeks Soester monumenten door Henk Gerth is de Kloosterboerderij het onderwerp. Vele oude Soester na men figureren in "Inschrijving voor speciaal hypotheek", waarin leden van de familie Butzelaar van an derhalve eeuw geleden een hoofd rol spelen. Marcel Vossestein vervolgt rijn geschiedenis van Soester natuurbe schermingsactiviteiten, midden in de moeilijke oorlogsjaren. Tevens een beschrijving van leven en werkomstandigheden van de in de eerste helft van de 20° eeuw in dienst van de gemeente Soest zijn de vroedvrouw Elisabeth van der Werff. Wim Peters legde in rijn eerste deel van een genealogische be schrijving al de link tussen Soest- dijk en het dorpje Lage Mierde in Brabant, waar de bekende familie Dijkman(s) haar wortels blijkt te hebben liggen. In dit tweede deel tevens de kwartierstaat van deze familie, waarin uiteraard weer zeer veel andere bekende namen. Het is vaker onderwerp van dis cussie geweest, maar 75 jaar gele den gingen de krachtigste stem men op om Soesterberg te voegen bij Zeist en zich los te maken van Soest. Vaste auteur Jan van Steen- delaar beschrijft op smakelijke wij ze van wélke argumenten men zich daarbij bediende. Een andere uitgave van de HVS is het in maart uitgekomen thema nummer, waarin de ruimtelijke ontwikkeling van Soest in de afge lopen eeuw uitvoerig is vastgelegd. Daarvan zijn nog exemplaren ver krijgbaar bij Museum Oud Soest en de Soester boekhandels. Vindt u het de moeite waard om deze informatie te ontvangen, dan is dit alleen mogelijk via lidmaat schap van de Historische Vereni ging Soest. De contributie be draagt f 40,00 per jaar en opgave als lid is mogelijk bij het secreta riaat (88035-6012769). Dan wordt u ook op de hoogte gehouden van de overige activiteiten en rijn er mogelijk nog eerdere exempla ren verkrijgbaar! Ook op www.soest.nl/hvs is het mogelijk u als lid aan te melden en daar is naast veel informatie over de ver eniging zelfs een inhoudsopgave te raadplegen van alle jaargangen van Van Zoys tot Soest. fjU ïhi: Het moet wennen, zo'n auto vrije dag. Dat bleek ook afgelo pen zaterdag maar weer in Hartje Zuid, waar het Soester Overleg Autovrije Zaterdag (SOAZ) samen met de winke liers een heel 'autoloos' evene ment had georganiseerd. De Soesterbergsestraat was 's mid dags (deels) afgesloten voor alle gemotoriseerd verkeer. Dat lukte helaas niet helemaal, want bijvoorbeeld de Connexxion- bus mocht - althans ging - er vro lijk overheen, zodat de weg niet helemaal zo veilig was als wellicht de bedoeling was geweest. Toch was het een tamelijk vreemd ge richt om een van de drukste Soes ter winkelstraten op deze zaterdag zo 'op z'n zondags' te zien, zij het dan met veel wandelend of fiet send publiek. Of het nu veel druk ker was met voetgangers dan op andere zaterdagen viel moeilijk te zeggen. In en rondom het winkel centrum heerste wat men noemt een gezellige drukte, ook al omdat het weer eens lekker nazomerweer was: volop zon, geen drupje regen. De kraampjes van de winkeliers, Vanaf 30 september zullen mi litairen drie dagen lang actief zijn in Soest. Zij zullen diverse herstel- en schoonmaakwerk- zaamheden in en rond accom modaties van Stichting Balans uitvoeren. De oefening is in sa menwerking met de stichting en gemeente Soest. Het uitvoeren van de werkzaamhe den is een initiatief van de Konink lijke Landmacht. De gemeente Soest en Stichting Balans werken aan het project mee. De oefening onder de naam Lion King 2 ligt al geruime tijd in de planning. De gemeente Soest stond welwillend tegenover de actie en heeft Stich ting Balans gevraagd activiteiten aan te dragen. De militairen pak ken werkzaamheden op die om wat voor reden dan ook zijn blij ven liggen. Zij beginnen de oefening op zon dag 30 september bij Kinderboer derij De Vrije Teugel. Daar gaan ze onder meer het zwanenverblijf schoonmaken en speeltoestellen repareren. Op 1 en 2 oktober is het militair groen onder andere te vin den in de straten van Soest. In de wijk Smitsveen worden onder meer vuilcontainers schoonge maakt. In heel Soest gaan de mi litairen aan de slag in tuintjes van bejaarden die op de wachtlijst van de 'groenconciërge' staan. Ook in de wijk De Engh en op kantoortij- denschool de Buut gaan de militai ren aan de slag. De resultaten van de schoonmaak worden gepresen teerd aan wethouder de Witte en Sheldon, directeur van Stichting Balans. die van de gelegenheid gebruik maakten om speciale aanbiedingen te presenteren, trokken uiteraard alle belangstelling, en dat gold ook voor de 'ideële neringdoenden', zoals de Dierenbescherming, de Fietsersbond, 'Mateloos Mobiel' (de autoreductiecampagne van de gemeente Soest), GroenLinks, Milieudefensie en nog zo het een en ander aan wereldverbeterende instellingen en activiteiten. Namens het gemeentebestuur kwam wethouder Harry Witte ook nog een kijkje nemen. Hij vond de zaterdag 'eigenlijk niet zo'n goeie dag' voor het evenement, zoals hij vertelde. Namens het SOAZ be loofde Eit Algra hem dat 22 sep tember volgend jaar op zondag valt, zodat de kinderen overal rus tig op straat kunnen spelen. Witte hield nog wel een publiek pleidooi voor de dertig-kilometer-snel heidsbeperking, waarvan hij met enige treurnis vaststelde dat slechts een minderheid der automobilisten zich daaraan iets gelegen laat lig gen. De jeugd vermaakte zich zaterdag trouwens opperbest met spring kussens en kruiptunnels en de vol wassen voorbijgangers kregen op het zgn. 'minder-gas-terras' nog een stukje authentiek en doorleefd Soesters straattoneel ('De geneug- Straattoneel in autovrij Hartje Zuid: 'De geneugten van het auto mobiel'. ten van het automobiel') aangebo den, gespeeld door de bekend SOAZ-acteurs Eit Algra als fana tiek automobilist, Guus Kruis als argeloze voorbijgangster en Hans de Rond als brommerige kod debeier, die hem wegens foutpar- keren (in de file) op de bon slin gerde. Algra bewees niet alleen een getalenteerd toneelspeler te rijn, maar ook een begenadigd zanger met de vertolking van 'Mijn BMW over zoab glijdt' (op de wijs van 'Een karretje over de zandweg reed...'). In Soest moet de publieke belang stelling voor de autovrije dag nog groeien, maar in Baarn maken het ze helemaal bont, zoals Algra wist te vertellen. Daar organiseerde de zakenclub uitgerekend op deze dag een truckersfestival! Wanklanken waren er in Soest Zuid verder niet, of het moest zijn dat de onderne mers - met wie het SOAZ-comité zo harmonieus samenwerkte -uit eindelijk bezwaar maakten tegen het feit dat kinderen een kwartje moesten betalen voor een ritje in de betjak (fietstaxi). Dat paste vol gens de woordvoerster der winke liers niet in de alles gratis opzet van het evenement... Publiekszaken middagje dicht In verband met de invoering van de Nieuwe Generatie Reisdocu menten per 1 oktober 2001 is de afdeling Publiekszaken op vrijdag 28 september om 12.00 uur geslo ten. Het gemeentehuis is op vrij dagmiddag wel gewoon toeganke lijk. Een 29-jarige automobilist uit Soest is afgelopen vrijdagochtend aangehouden op de Kerkstraat. Bij controle bleek dat de man teveel alcohol had genuttigd. De test met de ademhalingsapparatuur op het politiebureau gaf 1.25 promille aan. Met een rijverbod van vijf uur en een procesverbaal werd hij heengezonden. LAMINAAT PIAXKEXVLOERES MARMOFLOOR RAMBOEPA S( :ui 'RIX IN RKSOVliRf.XHVXI'AA NJ)E Eiken lamelparket, oneeiegd Eiken visgraat, pM Schuren bestaande parketvloer, vanaf Soest, Birkstraat 91 Tel.: 035 60 110 60 24 uur per dag bereikbaar Het Parket Atelier

Soester Courant | 2001 | | pagina 9