fP n mm Met zekerheid beleggen in grote Europese ondernemingen 'inderkunstuitleen Soest feestelijk geopend BEAT BALLET Mathilde steelt de show tijdens poëzieconcert Soester Proefdictee komt eraan! 1 CULTUUR» WELZIJN! EfRin voor DAMES 40+, 50+, 60+ avond- en ochtend-cursussen. DANSSCHOOL GERDIE VAN KOOTEN 602 85 98 of 06-22047916 makker lakker Nieuwe concertserie gestart bij Muziekkring Eemland aru6KOCh I Diana Thiry, het geluid van de berg pagina ir Woensdag 3 oktober 2001 SOESTER COURANT PAGINA 11 i i ud Ruttenberg Start medio oktober Informatie en inschrijving: Pippeloentje verkoopt kleding en speelgoed Tr^Tr houderham 1,00 IJWORST 1,00 terhamworst1,00 'erkaas 1,00 hakt 1,00 Nieuw bij de Rabobank Robeco EURO STOXX 50 Garant okt 01/08 rabobank.nl HERENKAPSALON Marcel Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Meer met Internet 'Voorronde' volgende week in deze krant Maandag 8 oktober 'The Circle' k Zaterdag 6 oktober 'Hang je jas op' Expositie in galerie Wind pa rat ie alle merken elmotoren Jto's in 50 - Soest 35-6023608 |Met (kinder)champagne en an- |dere lekkernijen is zaterdag middag de feestelijke start ge vierd van de Kunstuitleen voor kinderen in de bibliotheek aan de Willaertstraat. Kunstwet houder Neks Blommers sprak een opwekkend woord, waarna de keuze van de kinderjury met de aanwezige kinderen werd besproken. Tien schilderijen - uitgevoerd in diverse technieken - hadden de leden van de speciale kinderjury in de afgelopen weken geselecteerd. De mooiste was volgens de mees ten de gespikkelde hond, geschil derd door Marjan Jaspers, 'omdat- ie zo blij en vrolijk kijkt', volgens een van de jeugdige beoordelaars. Kunst- en kinderdeskundige Jos Bol, die helaas door niemand werd geïntroduceerd, liep de ingelever de forumlieren langs en vergeleek de uitspraken met die van de kin deren die bij de opening waren. Daarvoor had de wethouder de jury ook al bedankt. Het waren volgens haar nu gelukkig eens niet de 'grote mensen' geweest die ge zegd hadden wat de kinderen mooi moeten vinden. 'Jullie weten zelf ook wel wat mooi is, net als bij muziek,' aldus Blommers, die de kinderen opwekte om lid te wor den van de Kinderkunstuitleen. Voor vijf gulden per maand kun nen kinderen t/m 13 jaar een kunstwerk mee naar huis nemen; als het verveelt ruilen ze het ge woon in voor een ander kunst werk. De Kinderkunstuitleen van Soest is de eerste in de provincie Utrecht. In Hilversum draait de kinderkunstuitleen al een paar jaar met succes. Marja Kuipers, hoofd van de Kunstuitleen Soest en ini tiatiefnemer van de Kunstuitleen voor kinderen, twijfelt er niet aan dat de belangstelling voor deze nieuwe vorm van kunstversprei ding sterk zal groeien. Jos Bol aan het woord tijdens de opening. Het hondje van Marjan Jaspers werd uitgeroepen tot het mooiste kunstwerk van de Kinderkunstuit- leencollectie VOLKOREN Pippeloentje houdt zaterdag 6 ok tober de jaarlijkse beurs, waarop kinder- en positiekleding en speel goed wordt verkocht. Deze begint om 10:00 uur en duurt tot 12:00 uur. De peuterspeelzaal is te vin den aan de Smitsweg. De dag ervoor, op 5 oktober, kun nen tussen 19:30 en 21:00 uur spullen worden ingeleverd. Per persoon mogen maximaal 40 kle dingstukken worden ingeleverd. Alle ingebrachte spullen dienen schoon te zijn en in goede staat te verkeren. De opbrengst van de ver koop komt, afhankelijk van de prijs, voor een deel ten goede aan Pippeloentje. Dat wordt in overleg met de aanbieders bepaald. Afha len van het geld en niet verkochte artikelen kan op 6 oktober om 14:00 uur. Voor informatie over de beurs, 82 6014415. "HALF GEHAKT 6,99 gehakt 7,99 boerengehakt- SCHNITZELS e 0.68 FLORYN JONGE JENEVER LITERFLES €9.52 Het is nu een goed moment om in aandelen te gaan beleggen. Zodra de economische vooruitzichten verbeteren, zullen ook de aandelenkoersen opveren. Als u hiervan wilt profiteren, maar het koersrisico wilt beperken, dan is Robeco EURO STOXX 50 Garant okt 01/08 een interessante belegging.Via dit fonds belegt u in de 50 grootste ondernemingen van Europa. Endoor de zeker heid van een minimumgarantiewaarde en 5 KoersKliks is het risico beperkt. De waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. Inschrijven kan tot 75 oktober 2001, 17.00 uur. De inschrijving kan vervroegd worden gesloten. Informeer daarom snel bij de adviseur van de Rabobank of kijk op Internet. Onderdelen van de Rabobank Groep die als effecteninstelling zijn aan te merken, zijn geregi streerd bij de Stichting Toezicht Effectenverkeer te Amsterdam. Genoemd fonds is in het bezit van een vergunning van De Nederlondsche Bank op grond van de Wet toezicht beleggings instellingen. Uw beslissing om in te schrijven op deze belegging dient u uitsluitend te baseren op de inhoud van het prospectus, dat verkrijgbaar is bij de Rabobank. Inschrijven voor dit fonds kan bij de afdeling Beleggingen van de Rabobank 5oest-Baarn, telefoon (035) 609 63 33 Met ingang van 3 september jl. is Euronext geopend van 09.00 tot 17.30 uur Rabobank Behandeling volgens afspraak. BEETZLAAN 89. SOEST Telefoon 601 64 50 Di Lassostaat 65% tel. 6022195 Dit is de titel van een van de vele cursussen die dit najaar op het programma staan van de Volksuni versiteit Soest. De meeste mensen gebruiken het internet vrij eenzij dig door uitsluitend informatie naar zich toe te halen. De moge lijkheden van internet groeien ech ter met de dag. Iedereen kan ook zelf op internet publiceren. In de cursus wordt aandacht besteed aan het zelf maken van een eenvoudi ge website; daarna kan men bij voorbeeld informatie over een ver eniging of bedrijf verspreiden en foto's tonen aan anderen.* Verder komen aan bod onderwerpen als WinZip (bestanden in- en uitpak ken) en e-groups. Voor het volgen van deze cursus is basiskennis van internet en Word vereist. Aanvang en tijd van de cursus: dinsdag 16 oktober, 19:00-21:30 uur. Cursusduur: vier lessen. Cursusprijs: 185,00 kosten stu diemateriaal. Patchwork en quilten Patchwork is het aan elkaar zetten van verschillende stukjes stof. Quilten is het doorrijgen van de patchwork-laag met fiberfill en een achterkantstof. Een cursus waarin de basistechniek van patchwork, zowel machinaal als met de hand, en quilten wordt uitgelegd. Omdat gewerkt wordt in kleine groepen starten twee gelijke cursussen. Aanvang en tijd van de cursus: maandag 8 oktober, 14:00-16:30 uur of 19:30-22:00 uur. Overige cursusdata: 29 oktober, 12 en 26 november en 10 december. Cur susprijs: 170,00. Wandelen door Utrecht Vanwege de grote belangstelling heeft de Volksuniversiteit ook dit najaar weer een wandeling in Utrecht op het programma staan. Onder begeleiding van een gids van het Utrechts Gilde wordt ge wandeld langs de grachten en in de smalle straatjes van de Utrechtse binnenstad. De gids vertelt onder tussen veel over de geschiedenis en ontwikkeling van de stad. De wandeling vindt plaats op woensdag 17 oktober van 14:00 tot 16:00 uur. Deelnameprijs: f 7,50. Deelnemers gaan op eigen gelegenheid naar Utrecht. Informatie, inschrijving en cursus programma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, SS 035 6022195, e-maii: vu- soesl@csnet.nl; openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dins dag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. De achtjarige Mathilde Wan tenaar was vorige week dé reve latie van het poëzieconcert in de raadzaal van het Soester ge meentehuis. Ze zong een lief kinderliedje en maakte ook nog een parmantig Italiaans dansje, waarmee ze alle toe hoorders 'plat' kreeg. Dat gebeurde allemaal tijdens het derde poëzieconcert van de SLAS, waaraan Mathildes vader en moe der - Gert Wantenaar (piano en accordeon) en Aartje Duyvené de With (zang) van het 'Duo Distin to' - hun muzikale medewerking verleenden. De gedichten werden gelezen door Werner Paans, die ze ook zelf had uitgezocht. Zo pas seerden serieuze en minder serieu ze poëmen van o.a. Ivo de Wijs, Rutger Kopland, Willem Wilmink, Willem van Toorn, Remco Cam- pert, Leo Vroman en de Soester dichter Frans van Mastrigt, bij de meeste poëzieliefhebbers vermoe delijk nog niet zó bekend, de re- Paans las ook het gedicht van Wil lem van Toorn voor dat deze ter gelegenheid van zijn (d.w.z. Paans') afscheid als directeur van Kasteel Groeneveld had geschre ven en nog enkele bekroonde ge dichten van de Rinke Tolman-poë zieprijsvraag 1996, die de SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) om de drie jaar in samen werking met de gemeente Soest organiseert. (Komend jaar vindt er weer een Tolmanprijsvraag plaats!) Op de tribune bevonden zich ca. veertig belangstellenden, waarbij het opviel dat de meesten nu dui delijk van buiten het gemeentehuis afkomstig waren. Van 'binnen' waren er welgeteld één wethouder, één gemeenteraadslid en - na ver loop van enige tijd - vijf ambtena ren, waarvan de laatste alleen bin nentrad om de wethouder weer weg te roepen. De publieke be langstelling voor de poëzieconcer- ten is niettemin langzaam ge groeid, maar dit was (voorlopig?) de laatste aflevering. Vorige week zondag is de nieu we concertserie van de stich ting Muziekkring Eemland van start gegaan. Daar de voor veel muziekliefhebbers zo ver trouwde Proefkelder in Soesterberg na vijf jaar niet mee voor concerten beschik baar is moest er naar een ande re locatie worden omgezien. Gelukkig bleek Holiday Inn Soest- duinen Royal Pare bereid onder dak te verlenen, zonder dat er aan de bekende formule - muziek en napraten met een glas wijn - iets veranderd hoefde te worden. Deze formule blijkt geweldig aan - te slaan, getuige het gestaag toene mende aantal 'vrienden': nu al 170. Het eerste concert, georganiseerd in samenwerking met de Stichting Jeugd Concerteert, zou gegeven worden door twee jonge pianisten. Zóu, want een van de twee, Maurin Wong, moest door om standigheden haar medewerking op het laatste moment afzeggen. Bleef alleen Erwin Weerstra over, die met zijn 14 jaar een respecta bele prestatie leverde door een zeer gevarieerd programma, be staande uit werken van Bach (een prelude en fuga), Beethoven (5 bagatellen), Debussy (La cathédra- le engloutie) en Rachmaninov, technisch en muzikaal goed uit te voeren. Ter aanvulling van het ge halveerde programma gaf hij nog een Beethoven-sonate (op. 14 nr. 2). Werkelijk een grote prestatie, en dan te weten dat hij nog maar in de vooropleiding van het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag zit! Twee andere pianisten, Jasper Bon en Arnaud. Rosdorff - bekenden uit de kring van de artistieke com missie - waren bereid het pro gramma met werken van Chopin en Debussy te completeren. Alles bij elkaar zeker een geslaagde mid dag. Zoals gebruikelijk bleef het publiek nog geruime tijd napraten, waarbij het opviel dat men zeer enthousiast was over de mooie, nieuwe locatie. Ook van de moge lijkheid om nog wat langer te blij ven met een 'High Tea' werd druk gebruik gemaakt. J.W. Volgende week - woensdag 10 oktober - publiceert de Soes ter Courant (huis-aan-huis) in samenwerking met de Stich ting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) de zesde editie van het proefdictee voor de lo kale spellingwedstrijd, die eik jaar in Soest wordt gehouden. Dit proefdictee is de gebruikelijke aanloop voor het spraakmakende Groot Soester Dictee der Neder landse Taal, dat dit jaar op woens dag 21 november in de raadzaal j van het gemeentehuis wordt geor ganiseerd. Iedereen - jong en oud- kan meedoen aan dit proef dictee, dat voor de eeiste keer wordt gemaakt door de taalkundi ge Bert Jansen uit Bussum, die daarmee in de voetsporen treedt van Ton Majoor, die vorig jaar af scheid nam. Op dinsdag 9 oktober interviewt Jan Visser de nieuwe bedenker van het Groot Soester Dictee en van het proefdictee in het Radio Soest-programma 'Soest Actueel' (09:30 uur). Iedere deelnemer moet, door mid del van dit Proefdictee 'een proe ve van bekwaamheid' afleggen om tot de selectie voor het Groot Bert Jansen (m.), vorig jaar een van de beide winnaars - hier ge flankeerd door burgemeester Koos Janssen en mede-winnaar Bob Boersema (r.) - is nu de samenstel ler van het Soester Dictee. Foto Soester Courant (archief). Soester Dictee door te dringen. Daarbij gaat het om 25 uitverko renen die op 21 november (noteer die datum alvast) zullen strijden om de wisseltrofee van Ali van den Berg. Let op de Soester Courant van 10 oktober! Steenhoffstraal 46, tel. 60195 77 1 Jafar Panahi is een van de verte genwoordigers van de nieuwe, rea listische Iraanse cinema. Tot voor kort zag hij zich gedwongen zijn engagement min of meer te ver stoppen in films over kinderen, zoals 'De witte ballon' en 'De spie gel', de Iraanse manier om te ont snappen aan de strenge censuur. Sinds er in Iran een wind van crea tieve vrijheid waait, kan Panahi zijn onderwerpen openlijker be handelen. In 'The Circle' richt hij zich op de benarde positie van de vrouw in het hedendaagse Iran. De film begint op de kraamafde- ling, waar een vrouw bevalt van een meisje, en daarmee haar lot bezegeld weet: haar man en schoonfamilie verwachten namelijk een zoon. In een volgende scène zien we drie jonge vrouwen, die zojuist de gevangenis hebben ver laten. Twee van hen zijn op verlof, de derde is ontsnapt omdat ze een abortus wil ondergaan. De vrien din bij wie ze om hulp aanklopt, kan haar niet helpen. In haar vlucht stuit ze op een alleenstaan de moeder, die voor de derde maal haar dochter op straat achterlaat in de hoop dat het kind geadopteerd zal worden. Vervolgens raakt haar leven kortstondig dat van een prostituee, die bij een politiecon trole wordt opgepakt en in de ge vangenis belandt. Panahi filmt deze laatste scène in dezelfde stijl als de geboorte op de kraamafde- ling - waarmee de vicieuze cirkel gesloten wordt. Op indrukwek kende, bedrieglijk eenvoudige wij ze geeft Panahi een beeld van de manier waarop het Iraanse systeem de vrouwen in een wurggreep houdt. In Iran was men nog niet klaar voor de confrontatie met de werkelijkheid: de film mocht aan vankelijk niet vertoond worden. 'The-Circle' werd in Venetië on derscheiden met de Gouden Leeuw en de Fipresci-prijs van de internationale kritiek. (Iran/Italië 2000, 91 min.) Maandag 8 oktober, aanvang 20:30 uur - Entree 10,00; CJP/ 65+ 7,00. Reserveren: maandag t/m vrijdag 9:00-13:00 uur, S86019577. Op zaterdag 6 oktober wordt het expositieseizoen bij Artishock ge opend met een bijzondere verza meling. Dertien vrouwen uit Soest tonen een selectie tekeningen en schilderijen over jassen. Na het volgen van lessen in het atelier van Marian van Zandvoort, met aller lei technieken en materialen, is het tijd om naar buiten te treden met de expositie 'Hang je jas op'. Het is verrassend om te zien hoe kun stenaars met krijt of verf tot zulke verschillende interpretaties van een onderwerp als jassen kunnen ko men. Voor deelnemers en bezoe kers een kans om te zien hoe hun eigen jas erbij hangt. Zoals gebruikelijk treedt bij de opening van de expositie het ge weldige huisorkest van Artishock - Perron 5B - op. Er is in de re gio veel belangstelling voor de jazzactiviteiten van Artishock. Een avond als deze is een unieke gele genheid om gratis kennis te maken met de jazz en te genieten van een prachtige tentoonstelling. De expositie duurt tot en met 24 oktober en is te zien tijdens de openingsuren van Artishock en Museum Oud Soest, of na telefo nische afspraak (ook groepen) met Semmy Prinsen, S86019577. Wat is de ideale Japanse tuin? Een sober stukje rotsgrond met elk seizoen één enkele karakte ristieke bloem en een zwijgen de man die jaren achtereen de kleine bamboegootjes zo op el kaar afstemt dat het kabbelen de bronwater of de neerruisen- de regen het juiste geluid ver oorzaakt. Daar gaat het in de japanse kunst ook om: strenge beperking, sobe re elegantie en een intense aan dacht voor de schoonheid van het detail. Al gauw merk je dan dat in het detail het geheel aanwezig is. Zelfs de geladen stilte in het dal na de storm doet de reusachtige sneeuwbedekte berg extra sterk op ons toekomen. 'Met deze beschrij ving hebben we alle elementen bij elkaar die karakteristiek zijn voor het werk van Diana Thiiy. Ooit zeulde ze door de gangen van de Rietveld Academie in Amsterdam met kolossale constructies van rub ber en ijzer. Nu ligt het zwaarte punt op schilderen en werken in collagetechnieken. Ooit vond men van haar beelden te grafisch, nu zegt men haar schilderijen dat ze zo beeldend zijn. Klaarblijkelijke heeft ze dus een evenwichtig mid den bereikt. Iets wat men in Japan 'wa' zou noemen, de innerlijke ba lans die ook met stilte geassocieerd wordt. Een blik op haar 'Rode kimono" bevestigt dat vermoeden en ter stond vallen je naast het oosterse van de kleurstelling de westerse aspecten van het werk op: onregel matigheden in de stof, een kleur geel die Japanners wellicht niet zouden kiezen en de kleine dispro porties tussen de twee mouwen die Mathilda Wantenaar, begeleid door vader Gert, tijdens haar optre den in de raadzaal. van verschillende lengte lijken. Dat versterkt het geheel duidelijk want juist die kleine disharmonie accen tueert de balans op krachtige wij ze. Verstoring en herstel van even wicht wisselen elkaar af en maken het werk blijvend attractief. Diana Thiry verwerkt de vreemd ste dingen in haar collages, zoals platgereden spatborden, verfrom melde blikjes en stukken verweerd ijzer. Opmerkelijk is hoe dat alles zijn functie krijgt in een geschilder de en opgebouwde wereld die het oorspronkelijke karakter van zo'n spatbord onherkenbaar transfor meert. Zo krijg je door herinter pretatie van materialen heel apar te reliëfs op de doeken en soms een plaatsing van de objecten, zo als een poederdoos, die ervoor zorgt dat je nog eens een tweede en een derde keer kijkt. We zouden kunnen zeggen dat de werken van Diana Thiry op deze wijze kleine Japanse tuintjes wor den waarin een vermoeide reiziger zoals de dichter Basho even gaat zitten om op verhaal te komen en verrast te worden door 'het geluid van de berg'. Westers noch oosters, maar tegelijk een brug tussen bei de. Is het toeval dat Diana in aller eerste instantie verliefd werd op de tuin van het huis dat ze nu be woont? Dat zou je toch met goe de redenen kunnen betwijfelen. Diana Thiry, recent werk; tot en met 28 oktober; Galerie Wind, Steenhoffstraat 6; SB 035- 6031300. Open: do. t/m zo. 13:00 -17:00 uur.

Soester Courant | 2001 | | pagina 11