KRIE KINDERBOEKENWEEK College wijst bouwplan op Dessa-terrein af BOEKHANDEL JONGERIUS tVARÏAt Pionierswerk zonder schouderklopjes Speelgoed centraal in folder Wereldwinkel Paaltje Nieuweweg heikel punt Soldaten maken schoon geopend KINDERBOEKENWEEK Boekhandel Van de Ven Kinderboekenweek Soest begint vandaag! 6 oktober RADIO SOEST vanuit de boekhandel Polleke van Guus CADEAU Carry Slee signeert Patat met Polleke enGuus Kuijer Service bij I Schoemaker Inderboekenweek jn Soest(erberg) vakkundige, Volledige-?' montages van A tot Z. AL 32 JAAR MEERWAARDE /N WONEN specialist in AU Wheel Drive AWD WOENSDAG 3 OKTOBER 2001 SOESTER COURANT PAGINA 5 o.a. kinderen over hun hobby's lezen, schaken, judo, 0 zeeverkenners en nog veel meer. Kom ook! Nella Davidse: 'Ondanks alle ellende is dit mijn plek' Lekke banden, vliegende wieldoppen V—SCHRAVEMADE B.V. van 14.00 tot 17.00 uur op de kabel: FM 107.9 Mhz in de ether: FM 105.9 Mhz Bij aankoop van 19,50 aan kinderboeken, zolang de voorraad strekt. NINGEN zaterdag 6 oktober: donderdag 11 oktober van 14.00 tot 15.30 uur vanaf 18.30 uur in bib/C3 Winkelcentrum Hartje-Zuid Soest 035 - 601 24 19 INGEN Al meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoudelijke apparatenten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleurervtv, telefoon of I.S.D.N. defect?; wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! EHpert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 pas geopende scholierenpub de Stadhouderlaan, waar scho en en studenten terechtkunnen. Foto: Soester Courant en. Behalve doordeweeks is de d ook in het weekend geopend, n wordt het een feestcafé en er van het gerstenat worden; Ironken. Dit kan overigens al- n in het weekend. Er wordt tij- ns schooldagen geen alcoholj schonken. Verder zullen er ver- lillende activiteiten plaatsvin- n, zoals drive-in shows en optre- ns van dj's. De locatie is volgens] in der Wardt prima geschikt) or een jongerenpub. Het lig, iten het centrum en omwonen- n zullen volgens hem dan ook en geluidsoverlast ondervinden, p dinsdag 9 oktober zal de bar ficieel geopend worden, e openingstijden van scholieren- fé The Cardinal zijn: ma t/m di 1:00-18:00 uur, wo t/m do tot .:00 uur, vrijdag tot 02:00 uur. .terdag van 12:00 tot 02:00 uur op zondag alleen 's ochtends. fdehng Communicatie Woensdag 3 oktober, 13:30- .6:00 uur; bibliotheek/C-drie: inutselmiddag, met kruisboog- ihieten, schminken, buttons ma ten en nog veel meer. Een strip- lenkaart van 2,50 geeft de kin leren toegang tot al deze activitei ten. Clown Benno komt ook op Vrijdag 5 oktober, 16:00-17:00 tur: 'Het land van Nix' in theater •drie, voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Dit is een voorstelling over larie-Louise die eens een keertje lelemaal niks wil doen. Zaterdag 6 oktober, 11:00-12:30 uur: bibliotheek Soesterberg met '"enno de Clown. Het leukst voor .inderen tussen 4 en 8 jaar. Zaterdag 6 oktober, 14:00- .5:30 uur: Carry Slee signeert haar toeken bij boekhandel Van de 'en. De toegang is gratis. Woensdag 10 oktober, 14:00- .6:00 uur: in bibliotheek C-drie indt een ruilbeurs plaats voor kin leren van 8 tot 14 jaar. Kinderen unnen een plaatsje huren. In- ichrijven voor 6 oktober in de bi- >liotheek of bij de receptie van C- Irie met formulier. I Donderdag 11 oktober, 18:00- 19:30 uur: 'Patat met Polleke' in ie bibliotheek/C-drie. Guus Cuijer komt dan op bezoek. De avond begint met eetlezen, zodat edereen al weet wie Polleke is. Hij gaat voorlezen en kinderen kunnen vragen stellen. Kaartjes kosten f 2,50 (incl. patat!) en zijn te koop bij de bibliotheek of boekhandel Van de Ven. Zaterdag 13 oktober, 14:00 uur: film in C-drie, welke film is nog een verrassing. Kaartjes reserveren bij de kassa van C-drie. genoeg geld hebben', aldus Nella. De prostituees krijgen een maand salaris van 150 gulden. Per klant krijgen ze een schamele 2,50 van de 12,50 die de mannen neertel len aan de bar. De bars in Pattaya zijn de ontmoetingsplekken. De mannen praten wat en maken hun keuze. Vaak zijn ze afkomstig uit Europese landen als Duitsland, Nederland en Noorwegen, maar ook Australische mannen vinden hun weg naar de bordelen. Het sekstoerisme in Thailand tiert welig. Alleen al in Pattaya werken zo'n 20.000 meisjes en vrouwen in de prostitutie. Ze verblijven met meerdere meisjes op een kamertje. 'Het is triest, maar als door dit project een meisje gered kan wor den, dan is dat een goed gevoel', vertelt Davidse met enige trots. Het centrum pakt het probleem rechtstreeks aan. 'We stappen op de meisjes af in de bar en beginnen een gesprek. Ikzelf spreek Thais en vaak vragen ze daar op door. Zo bouw je een vertrouwensrelatie op.' De meeste meisjes zoeken ie mand om hun hart bij uit te stor ten en de stap naar het centrum is soms makkelijk gemaakt. Maar dit zijn uitzonderingen op de regel. Vaak keren ze weer terug naar hun uitzichtloze bestaan en kiezen voor het geld. 'Je ziet wel dat als ze in geldproblemen zitten ze toch weer langskomen.' Resultaat Het project bestaat pas twee jaar en bevindt zich nog in de opstart fase. Toch heeft het centrum resul taat geboekt. Het afgelopen jaar zijn vijf meiden uit de prostitutie gestapt. Twee zijn in opleiding voor een plek in het centrum en Medewerkers van het Tamar Centrum. Derde van rechts Ever dien Koekoek en daarnaast Nella Davidse. drie meiden zijn naar huis terugge keerd. In het centrum konden ze een plek vinden om te praten en aan werkprojecten mee te doen. Deze projecten bestaan uit het maken van kaarten, die in wereld winkels en boekhandels in het bui tenland verkocht worden. Ook wordt aangeboden om een oplei ding te volgen en de meiden krij gen Engelse les. In de toekomst hoopt het Tamar Centrum medi sche en sociale hulp te bieden. Want ook het begrip aids is hier niet onbekend. Nella Davidse is voor de fondsen werving naar Nederland terugge komen voor een aantal maanden. Eind november vertrekt ze weer naar Thailand. 'Eigenlijk zou ik nu al weer terug willen. In Nederland voel ik me niet meer op mijn plaats, maar het is belangrijk om geld bij elkaar te halen om het pro ject te kunnen voortzetten', vertelt ze. Nella werkt met een maande lijks budget van 6.000 waar alles voor gedaan moet worden. Het meest daarvan gaat op aan de huur. Het is een bijna ondoenlijke situatie, waar Nella dagelijks tnee te maken heeft, maar ze blijft op timistisch. 'Je moet je dromen in je hart verwezenlijken en daar betaal je een prijs voor. Soms is deze prijs te hoog, maar daar pluk je de vruchten van.' Mensen die een steentje willen bij dragen aan dit project kunnen dit doen door geld te storten op reke- ningnr. 440379547 tav Stichting ZON Tamar Centrum in Harder wijk. KEUKENCENTRUM BADKAMERS SANITAIR Veldweg 4, Soest. Tel. 601 48 78 Fax 602 80 29 Geopend: dinsdag t/m zaterdag Het gemeentebestuur zal geen medewerking verlenen aan het bouwplan dat projectontwik-/ keiaar Schutte uit Zwolle heeft ingediend voor het Dessa-ter- rein aan de Beukenlaan. Het plan voldoet niet aan de voor waarden. Al in 1998 heeft het College van B. en W. een aantal randvoorwaar den geformuleerd, waaraan nieuw- bouwplannen op deze locatie moe ten voldoen. Zo zou de bebouwing ontsloten moeten worden via de Graanakker en niet meer via de Beukenlaan, zoals nu het geval is. De goothoogte mag maximaal 5,5 meter worden, hoewel men inci denteel wel iets hoger.zou kunnen gaan. Belangrijk is dat de nieuw bouw 'aansluit' bij het karakter van de bestaande bebouwing aan de Beukenlaan en dat de vormgeving moet 'reageren' op die van de zorgwoningen aan de Dalweg én van de bedrijfsbebouwing in de omgeving. Of dat eigenlijk wel mogelijk is staat nog niet vast, maar in elk ge val wijzen B. en W. het ontwerp van Schutte af. Dat bestaat uit twee halfronde 'bouwvolumes' - een van 12 meter hoog, een van 6 meter hoog - maar de gemeente wil slechts twee bouwlagen met verschillende kappen en een klein schalig karakter. Bovendien moet de nok loodrecht op de Beuken laan komen te staan. Volgens eigenaar F. de Leeuw van Indonesisch restaurant Dessa is er nog geen sprake van concrete plannen voor de verplaatsing van zijn bedrijf, zolang er geen over eenstemming is met de gemeente over de vormgeving van de nieuw bouw. 'Ik heb tegen de projectont wikkelaar gezegd: kijk maar eens hoe ver je kunt komen bij de ge meente. Pas als dat rond is kunnen we gaan nadenken over de volgen de stap.' Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035 - 601 24 72 Fax:035-601 11 87 Gebr. van der Pouw Kraan bv Middelwijkstraat 40-42 Soest Automobielbedrijf Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 60234 31 Tiny en Piet Jongerius Van Weedestraat 29 3761 CB Soest tel (035) 588 01 22 fax (035) 588 01 21 boekhandeljongerius@wxs.nl Winkeliers aan de Nieuweweg kijken hun ogen uit. Verschil lende malen per dag rijden au tobestuurders tegen de paaltjes die naast de weg zijn aange legd. Boze bestuurders en veel blikschade is het resultaat. Twee jaar geleden is de Nieuwe weg tussen Smitsveen en de Engh grondig gerenoveerd. De weg kreeg bochten en paaltjes om de bestuurders die te hard reden, een halt toe te roepen. Nu rijst een nieuw probleem; blikschade door dat auto's de stoep raken of het paaltje niet kunnen ontwijken. Het gewraakte paaltje (eigenlijk verkeersbordje) staat ter hoogte van de Nieuweweg nr. 64 (bij de afhaalchinees). De stoep maakt daar als het ware een kleine knik in de weg. De winkeliers op het rijtje, van de zonwering en de snackbar om de hoek, zien regel matig een wieldop voorbij rollen. Ook een lekke band is geen onbe kend verschijnsel. Volgens een medewerkster van de snackbar gebeurt dit twee a drie keer in de week. Vooral 's avonds is de knik moeilijk te zien. Wellicht zijn de automobilisten inmiddels gewaarschuwd, want het kwam tot voor kort nog vaker voor. Volgens de eigenaar van de winkel in zon weringen is dit een favoriete weg voor leswagens, die regelmatig het obstakel moeten ontwijken een ware beproeving). Bruin, een inwoner van Soest, reed onlangs nog tegen het paaltje op. Volgens zijn zeggen moest hij uit wijken voor een tegenligger die de bocht een beetje te ruim nam.Ik ben een ervaren rijder, heb al vijf tig keer om de wereld gereden', al dus Bruin. Zijn auto liep behoor lijke averij op. Niet alleen op dit punt van de weg zijn zogenaamde uitstulpingen te vinden. Twee jaar geleden is de weg onder handen genomen. Op verschillende punten zigzagt de weg en bij elke uitstulping staat een paaltje. Toch zijn die paaltjes nog deukvrij en ook de stoepran den vertonen geen slijtageplekken. Dit is slechts het geval bij het ver keersbordje. De stoeprand ver toont schaafplekken. Anderhalf jaar geleden ontving de gemeente klachten over de Nieu weweg. Van Wanrooij, verkeers kundige van de gemeente Soest meldt dat er extra paaltjes zijn ge komen. Klachten over het ver keersbordje zijn naar zijn zeggen Het gewraakte paaltje aan de Nieuweweg waar regelmatig een auto tegenaan rijdt. Foto: Soester Courant nooit bij de gemeente binnengeko men. 'Bussen rijden daar ook rus tig langs, daar hebben we nooit klachten van ontvangen', aldus Van Wanrooij. Hij wijdt de onge lukken dan ook aan de te hoge snelheid, waarmee bestuurders de Nieuweweg berijden. De gemeen te is dan ook niet van plan iets aan de situatie te gaan doen. De Wereldwinkel verspreidt deze week haar nieuwe pro ductfolder, met daarin een ge heel vernieuwd assortiment speelgoed. Houten speelgoed, blank of kleurig, in zeer eigen tijdse ontwerpen. En vrolijk gekleurde knuffels en zachte ballen voor de allerkleinsten. In de folder staan bovendien tal van verrassende producten op het gebied van wonen, sieraden, exo tische levensmiddelen. Het speel goed in de Wereldwinkel ziet er prachtig uit en prikkelt de fantasie. Daardoor biedt het eindeloos speelgenot aan kinderen hier in Nederland. Tegelijkertijd beleven ook kinderen in Indonesië, Sri Lanka en Guatemala er veel ple zier aan. Doordat hun ouders met de productie van het speelgoed een behoorlijk inkomen verdienen, kunnen deze kinderen naar school en er is geld voor schriften en boe ken. Zo biedt dit speelgoed hun faire kansen voor de toekomst. Hoe leuk het kan zijn speelgoed te ontwerpen kan ieder kind nu ook zelf ervaren. In de Wereldwinkel ligt een ontwerpformulier te wach ten op creatieve geesten. De mooist ingekleurde vliegtuigjes worden in Indonesië voor de win naars in het echt gemaakt. Uit Indonesië komen niet alleen houten vliegtuigjes. De speelgoed producenten vertellen hun kinde ren spannende verhalen, bijvoor beeld over de reus en het Kom kommermeisje. De Fair Trade Or ganisatie, importeur van het speel goed, nam dit sprookje mee naar Nederland en liet het navertellen door Bies van Ede. Illustrator Thé Tjong-Khing, zelf geboren in Indo nesië, maakte er prachtige prenten bij. De Wereldwinkel, Steenhoffstraat 9a, heeft haar nieuwe assortiment vanaf nu in huis. Pist Fluor en Nicolette Versloot - Makelaars/Taxateurs 0.6. Van Weedastraat 3 - Soest - Telefoon (035) 50 H 824 www.devlijtmakelaardij.nl - devlijtmakelaardijOhetnet Zes jaar geleden begon het te borrelen bij de 40-jarige Nella Davidse uit Soest. Het werd tijd om weg te gaan uit Nederland. Inmiddels is Nella al zes jaar lang actief in Thailand op het gebied van hulpverlening aan meisjes en vrouwen in de pros titutie. Twee jaar geleden zette ze samen met vriendin Ever dien Koekoek een eigen op vanghuis op voor prostituees en met succes. Vanuit Vlissingen, waar ze als kleuterleidster werkzaam was, kwam ze naar Soest. Daar werkte Nella vijf jaar lang als maatschap pelijk werkster in Rehabilitatiecen trum De Paltz. Davidse kreeg daar te maken met maatschappelijke problemen als seksueel geweld en incest bij kinderen. Christine Over- eem, een zus van een collega, maakte haar enthousiast voor het werk in Thailand. Zij was daar reeds werkzaam en Nella dacht geen twee keer na.' Het werd tijd om te gaan. Het voelde als een roeping'. En zo geschiede het dat Davidse haar koffers pakte en uit het Kikkerlandje vertrok om haar roeping te volgen. Vier jaar lang werkte ze mee aan het project van Overeem. Maar de drang om zelf wat te doen was groot. Een conferentie in Pattaya, een kustplaats in Thailand, was de aanleiding. 'Ik liep door de stad en voelde dat ik hier moest zijn. Daar moest ik iets gaan ondernemen.' Ze richtte dan ook een centrum, het Tamar Centrum, op in de bad plaats samen met een vriendin uit Soest, Everdien Koekoek, Het doel is om hulp te bieden aan meisjes en vrouwen die (vaak noodgedwongen) als prostituees hun geld verdienen. Het centrum werkt nauw samen met de plaatse lijke overheid. De situatie De situatie in Pattaya kent de Soesterse als geen ander. Van dichtbij maakt ze mee dat vaak jonge meisjes in de prostitutie te rechtkomen, vaak met dezelfde achtergrond. Jong getrouwd, een kind en een man die al vroeg het gezin verlaat. Om aan geld te ko men voor de familie trekken de meisjes naar de stad. 'Het geld komt bijna nooit aan bij de gezin nen, omdat de jonge Thaise vrou wen het vaak spenderen aan kle ding en make-up voor zichzelf. Het komt erop neer dat ze nooit KINDERBOEKENWEEK - 3 T/M 13 OKTOBER 2001 r een eventuele vergunning kun- ndmaking kenbaar maken bij de 3760 CA Soest, telefoonnum- idoorn, 13x eik, lOx berken, 1 sorbus, 2x beuk innen 6 weken na verzending van burgemeester en wethouders van Vandaag, 3 oktober, barst de Kinderboekenweek weer los in het hele land. Afgelopen week end hebben de bekroonde schrijvers en schrijfsters hun Griffels en Penselen in ont vangst mogen nemen, maar nu zijn de kinderen aan de beurt. Het motto is dit jaar: 'Woensdag middag - Lees over je hobby'. Want lezen en hobby horen bij el kaar. Iedereen heeft wel een hob by. En over bijna elke hobby zijn wel boeken geschreven. Overal in het land worden allerlei activiteiten georganiseerd, en veel daarvan hebben met hobby's te maken. Zo kun je vanmiddag al in de Biblio theek aan de Willaertstraat terecht op de knutsel-spelletjesmiddag en wordt daar volgende week een ruilbeurs georganiseerd. Verder zijn er theatervoorstellingen en wordt er een film gedraaid. En natuurlijk komen er schrijvers om uit/over hun boeken te vertellen en te signeren. Carry Slee Allereerst is dat Carry Slee, een schrijfster die alle kinderen wel kennen omdat ze zowel voor jon gere kinderen schrijft als voor wat oudere kinderen (en inmiddels ook voor volwassenen). En ieder jaar valt ze wel weer in de prijzen bij de Kinderjury en/of jonge jury, een bewijs dat ze door kinderen erg wordt gewaardeerd. Zij is schrijf ster van de maand oktober, en daarom werd exclusief voor de Li- bris-boekhandels haar allereerste kinderboekje 'Rik en Roosje' her drukt. Carry Slee komt langs bij Boekhandel Van de Ven op zater dagmiddag 6 oktober en alle fans zijn van harte welkom! Guus Kuijer En op donderdagavond, 11 okto ber, is Guus Kuijer aan de beurt. Hij schreef dit jaar het Kinderboe kenweekgeschenk: 'Ik ben Polleke hoor!', alweer het vijfde boek over Polleke, dat je in de Kinderboe kenweek cadeau krijgt als je voor minstens 9,50 (€8,85) aan kin derboeken koopt. Vanaf 18:30 uur is er 'Patat met Polleke', om onge veer 19:00 uur komt Guus Kuijer (die het deze dagen heel erg druk heeft) er bij. Na afloop zal hij ook nog signeren in de Bibliotheek. Als je belangstelling hebt voor een van de activiteiten kun je in de Bi bliotheek of bij Van de Ven een foldertje ophalen waar alles precies in staat. Voor sommige activiteiten zijn kaartjes nodig (wees er dan snel bij!), maar veel zijn ook gra tis. En als je in de boekhandel komt, vergeet dan vooral niet om de nieuwe Kinderboekenmolen op te halen. Ook zijn er dit jaar kleur platen, strip- en hobbyplaten rond het hobby-thema. Een ding is ze ker: deze Kinderboekenweek hoef je je zeker niet te vervelen op de woensdagmiddag! Tpf") tandtechnisch laboratorium 1 I Voor al uw reparaties en adviezen. J\j CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 len dan 30 kilometer per uur. Dit niet iedereen zich aan deze snel- ;t nog dit jaar een campagne. De ereen 'tussen de oren' zitten.' t gemeentehuis vindt een bijeen- in harte welkom om met ons mee ir gemeente Soest 30 km, Ant- uur de hoogte worden gehouden. man vrouw maakactie in Soest onder de naam Lion King 2. 'Het is weer eens wat anders', aldus een van de militai ren. Foto: Soester Courant Militairen zijn druk in de weer een boom weg te halen op het ter rein van De Schoof aan de Molen straat. Drie dagen lang hield de Ko ninklijke Landmacht een schoon-

Soester Courant | 2001 | | pagina 5