SOE Afschei Vliegend GEZELLIG BOODSCHAPPEN DOEN OF WILT U MEER? www.soest.nl >2015 Als directeur Flying Centre I Donderdag 11 oktober: 3e TOSS-avond, over winkelen en bedrijvigheid, gemeentehuis, 19.30 uur 'NIET VOOR MIJN PLEZIER NAAR DE VAN WEEDESTRAAT' TOSStas! PRAAT U MEE? WAAROVER, WANNEER, WAAR Aantal deelnemers - WAT DOET DE GEMEENTE MET UW INBRENG? COLOFON 'ALS WINKELIERS DUIDELIJKER STELLING NEMEN' PROGRAMMA DONDERDAG 11 OKTOBER O WSftUVENTÏKM* t WvtHUCWFt Z j& g rOB5AMG£PfBOJfS3CQ Praat moe over de toekomst van de gemeente! i bodr-ivifihe t««ft>oort>»iii - «oniBh«ld SLOTAVONO a'füMwSi Ter voorbereiding van de bi[eenkomst op 11 oktober zijn kort geleden video opnamen gemaakt onder het winkelend publiek in Soest. Een circa 10 minuten durende compilatie hiervan zal aan het begin worden ver toond. Eenmaal tot de conclusie ge men dat (meer dan eens ver derende) regels en voorsch ten belangrijker waren gew den dan de mens, in dit gc het kind, knakte er iets bij G rit Stekelenburg (59). Als recteur van de openbare V houder De Haanschool Soesterberg kon hij, onden zer pur sang, zich niet lan vinden in zijn werk, dat ste< bureaucratischer was gew den. Het was min of meer sluipenc kant van administrateur en mi ger opgegaan. Voeg daarbij door sommige ouders vergoeli gedrag van hun kinderen die 2 der gêne hun mobieltje in de opnamen als ze nota bene d hun ouders gebeld werden, een laserpen of zelfs met een dermes naar school kwamen pak die dingen niet af want heb je oorlog met de ouders'), ligt daar de verklaring voor het dat hij zich eind 1999 niet lar in staat voelde zijn werk vooi zetten. Sinds vorige week maan is het definitief voorbij voor C rit Stekelenburg. Donderdag oktober neemt hij officieel afscl tijdens een receptie in het Do huis, 's avonds om zeven uur. Tot het moment dat Haagse re ('je wordt ermee doodgegoc het onderwijs in hun greep kre; de inspectie zich steeds meer het onderwijs bemoeide en besluit viel tot aanstelling van bovenschoolse directeur voor openbaar onderwijs, was het derwijs, vooral het lesgeven, O) prestatiegerichte Wethouder Haanschool ('we hebben a goede resultaten gehaald') St< lenburg's lust en z'n leven, overleg met z'n team, het dage se kringgesprek met de leerlin het contact met de ouders en Sinds vandaag beschikt het litaire Luchtvaart Musi over een educatiecentrum. Flying Centre in de Ramba hal. Leerlingen van de Care school in Soesterberg en Comeniusschool uit Zeist haalden onder de muzikale geleiding van het tamb korps van de Koninkl Luchtmacht de adjudant1 ger Moers en zijn sergi boordmonteur Vroom Pandemonia Science Thea Zij landden met een AJouette likopter van de Koninklijke Li macht op het buitenterrein vai Militaire Luchtvaart Museum vlieger en zijn boordmonteur men de leerlingen mee naar Flying Centre om hun alles ov< helikopter, hun werk en betevi sen te vertellen. De voorstelling vond plaats i rondom de Alouette III heliko opgesteld in het Flying CentK de voorstelling speelden de let gen van de beide basisscholer de hoofdrol. Zij gingen als ee 'testvliegen' met de modelvlie gen en de verschillende dis] die opgesteld staan in het F Centre. Het Flying Centre bevindt zi< de Snijdershal van het Mili Luchtvaart Museum. Het richi speciaal op de jongere bezoek scholen. Op interactieve wordt inzicht verschaft in d< tuurwetten van het vliegen e toepassing daarvan bij de structie van vliegtuigen. Ook nen bezoekers hier kennis m met de trainingsmethoden wa; vliegers en aanstaande vli worden onderworpen. Vanaf februari 2002 zijn scholen in het basisonderwi; dersteunende educatieve pa ten beschikbaar. De openin het Flying Centre gebeurde Commodore G. Slierendrech Speciale editie van Op 't Hoogt Woensdag 10 oktober 2001 Uitgave: Gemeente Soest (Stuurgroep TOSS 201 SI Oplage: 15.300 Een klant aan het woord ZOALS U inmiddels weet betekent 'tossen' dat u met het gemeentebestuur meedenkt over de toekomst van Soest en Soesterberg in pakweg 2015. Als we zo ver vooruit willen kijken dan gaat het niet om de pro blemen van alledag of de bekende knelpunten, maar om het uitwisselen van dromen en wensbeelden. Als we dat niet doen, hoe komen we dan ooit bij iets moois uit voor ons en onze kinderen. Met de problemen en knelpunten zijn politici, ambtenaren en maatschappelijke instanties voortdurend in de slag en dat is ook goed. Hun (en daar door ook onze) dilemma's komen morgenavond ook aan de orde. Winkelen in het centrum Soest ontwikkelde zich in de vorige eeuw als een lintdorp. Het mist een historisch cen trum waar kerk, stadhuis, post kantoor, markt, enz. samen met de winkelstraten het natuurlijke hart vormen. De laatste decennia hebben ons geleerd dat we dat gemis niet zo maar - bij voorbeeld met plannenmakerij voor een nieuw kunsthart - oplossen. Op het oog ziet nu het Dalweg-gebied met gemeen tehuis, politiebureau, sporthal len, dagziekenhuis er het meest stads uit. Een willekeuri ge voorbijganger die naar het centrum van Soest vraagt, zal toch niet daarheen, maar naar de winkelgebieden Van Weedestraat of 'Hartje Zuid' worden verwezen. Niemand zal tegenspreken dat je daar goed boodschappen kunt doen. Onder winkelen ver staan we tegenwoordig echter meer. Funshopping is de trend, om er maar eens een modi euze term tegenaan te gooien. Om de discussie op gang te brengen laten we op deze pagina al vast een winkelier en een klant aan het woord. Werkgelegenheid We zijn allemaal maar profe ten die brood eten. Niet moei lijk te voorspellen is dat er in 2015 in Soest en Soesterberg ook 'brood op de plank' zal moeten zijn. Daarom gaat het op 11 oktober niet alleen over boodschappen doen en win kelen, maar ook over bedrijvig heid. En dan vooral over bedrijvigheid in de zin van werkgelegenheid. Hamvraag is natuurlijk of die werkgele genheid binnen of buiten de gemeente moet worden gezocht? Aan beide opties zit ten voor- en nadelen. Laat de kans om ook hierover uw zegje te doen niet lopen! N.B. Op 11 september j.l bleek dat de wereld echl een dorp is geworden. Vanwege de afschuwelijke aanslagen in de V.S. werd de toen geplande TOSS-bijeenkomsf over 'mobili teit' afgelast Dit thema staat nu op de rol voor maandagavond 3 december a.s. Afke van Dalsen (35) verhuisde met haar man Johan, en hun kin deren Anne (3) en Max (2) een jaar geleden van een kleine woning in de Utrechtse binnen stad naar een ruime hoekwoning in de wijk Overhees. De wekelijk se boodschappen doet ze naar tevredenheid in het op een steen worp afstand gelegen buurt winkelcentrum 'De Tamboerijn'. Naast de supermarkt, slager, groenteboer en bloemist, heeft ze daar ook nog een apotheek en een drogist om de hoek. Voor een 'gewoon' cadeautje hoeft ze dan ook niet meteen naar elders. A LS IK IETS speciaals wil geven A"\ga ik nu naar die leuke cadeauwinkel in de Van Weede straat, die daar tegenover de bed denzaak Is gekomen." Een 'funshoppeT, zoals haar jonge re zus Hanneke, zal Afke nooit wor den. Een keer per jaar maakt ze een uitzondering. Dan geefi ze zich met een vriendin een dag lang over aan kooplustig gedrag: mooie kleren, cd's, boeken, spullen voor de kinderen, enz. "Grappig genoeg heeft mijn zus me pas voorgesteld, dit jaar een 'shopping-day' in Soest te houden. Zij zegt buiten de grote stad vaak verrassend leuke winkels tegen te komen. Ik ben benieuwd". Aanvankelijk had Afke de neiging voor het winkelen automatisch op Utrecht af te koersen. Niet vreemd natuurlijk als je daar goed de weg weet. Inmiddels heeft het gezin voor grotere aankopen de weg gevonden naar Amersfoort. Dat scheelt toch mooi de helft van de reistijd. Ze heeft ontdekt dat ze voor aan kopen zoals textiel, kleding en speelgoed ook in de Van Weede straat terecht kan. Toch is de keus daar vaak beperkt tot enkele A- merken, zodat ze er wel duurder uit is dan In de stad. Voor haar plezier gaat ze er niet winkelen. "De lang gerekte winkelstraat heeft geen sfeer die uitnodigt. Als ik er kom ga ik heel doelgericht de winkels af waar ik moet zijn. Soms doe ik er een paar boodschappen als ik met de auto van mijn werk kom. Ik par keer dan meestal in een van de zijstraten". Gevraagd naar het winkelaanbod dat ze in Soest mist, noemt Afke in de eerste plaats kinderkleding en -schoeisel. Tenslotte zou ze de komst van een natuurvoeding- of 'groene' winkel toejuichen. De eer lijkheid gebiedt haar overigens op te merken dat 'haak supermarkt houder ook steeds meer eko- producfen in zijn schappen heeft. Bedrijvigheid, binnen of buiten de gemeente? praat mee met Toss di. 5 juni a. aftrap in Aqua Indoor 200 b. ruimte voor wonen en werken 120 Soesterberg 150 winkelen en bedrijvigheid kunst en cultuur, recreatie en sport leefbaarheid - veiligheid - zorg mobiliteit SLOTAVOND PLAATS: Gemeentehuis, Raadhuisplein 1 TIJD: 19.30 tot 22.30 uur. Het is niet uitgesloten dat soms voor een andere ruimte wordt gekozen. di. 3 juli do. 11 okt di. 6 nov do. 22 nov di. 3 dec do. 13 dec Toekomst Oriëntatie Soest Soesterberg ET ENTHOUSIASTE medewerking van de Soester en Soester- bergse winkeliers zijn vorige week 6000 katoenen tassen met TOSS-opdruk in de gemeente verspreid. Voor een bliksem snelle en concurrerende levering tekende het Soester bedrijf Inter Agenturen aan de Nieuwegracht. VAN DE BIJEENKOMSTEN worden (bandlopnamen en aantekeningen gemaakt. Ook de opmerkingen en suggesties op de achterzijde van de z.g. dilemmakaarten worden verzameld. Al deze input zal wordt benut voor de voorbereiding van de slotavond op 13 december a.s. Stuurgroep TOSS 2075' Drs. J.J.LM Janssen Drs. W.P. de Kam J.L. van Haaffen Mw. M. Stam GEMEENTEHUIS, RAADHUISPLEIN 1 19.00 Koffie en thee staan klaar 19.30 Welkom door burgemeester Janssen 19.35 Videofilm "Soesters over winkelen en boodschappen doen" 19.45 Inleiding door wethouder Blommers 19.55 Plenair gesprek in de raadszaal 20.45 Pauze 21.00 Uiteen in gespreksgroepen 21.50 Korte pauze 22.00 Plenair gesprek in de raadzaal 22.30 Sluiting HET GEMEENTEARCHIEF van Soest ver zorgt parallel aan de thema's van TOSS 2015' een tentoonstelling in de hal naast de raadzaal van het gemeentehuis. Behalve foto's zullen er ditmaal ook docu menten, zoals oude advertenties, e.d. worden geëxposeerd. De expositie is voor iedereen toegankelijk tijdens kantooruren en ook tijdens open bare vergaderingen en bijeenkomsten in de avonduren. Contactpersoon/redactie Joop van Haaften, projectvoorlichter Postbus 2000, 3760 CA SOEST email: haafj@soest.nl tel. 035 - 60 93 512 Fotografie 'Van Soest in Beeld' te Soest Joop Plekema, Gemeentearchief Soest Afd. FAZ/I&A en Bodedienst Ontwerp, digitale opmaak en beeldbewerking 1 Nacht IJs (Hans W. Blom, Nils Bierman), Amersfoort Verblijfsgebied Omdat Jongerius ervan overtuigd is dat de trend van 'funshopping' zal doorzetten dient het winkelge bied Van Weedestraat op korte ter mijn te worden getransformeerd tot een aantrekkelijk verblijfsgebied met terrasjes, horeca en parkeer voorzieningen aan de rand. Op zijn minst moet er een goede lunchgelegenheid komen. Een Grand Café zou prachtig zijn. De winkeliersvereniging zou hierin nog duidelijker stelling moeten nemen. Anders dreigt het grootste winket- gebied van Soest te degraderen tot een veredeld buurtwinkelcen trum. Het is toch al een gegeven dat veel Soesters om te winkelen vaak naar steden als Hilversum, Amersfoort en Utrecht gaan. Communicatie Het probleem in de Van Weede straat is volgens Jongerius niet dat er niet genoeg parkeerplaatsen zijn, maar dat hef ontbreekt aan een helder beleid en communica tie in de richting van het winkelend publiek. Zelf kiest hij voor de vol gende lijn: het langs parkeren eruit luitgezonderd de bevoorrading) en tegelijk goede alternatieve voorzie ningen voor de fietser en het openbaar vervoer aanbieden. Het voordeel van zo'n duidelijke sfel- lingnam'e is dat er dan heldere voorlichting aan het publiek kan worden gegeven. Zo kunnen de parkeermogelijkheden achter het nieuwe WV-kantoor naast het postkantoor volgens hem veel béter benut worden. Gevarieerd publiek. Het bepalen van de openingstij den van de winkels acht Jongerius bij uitstek de eigen verantwoorde lijkheid van de ondernemer: "Na de Kerst houden wij bij voorbeeld enkele maanden geen koopavond. De ervaring heeft geleerd dat dat domweg niet rendeert. En dat kun nen we onze trouwe klanten best uitleggen". Gevraagd naar verschil len tussen het winkelend publiek in Bilthoven en Soestdijk luidt zijn reactie: "Waf ik hier in Soestdijk heel aantrekkelijk vind is de grote re gevarieerdheid aan mensen, zowel naar sociale lagen als naar culturele achtergrond. Piet en TIny Jongerius hebben al twintig jaar een boekhandel in Bilthoven. Drie jaar geleden openden zij ook nog een zaak aan de Van Weedestraat in Soest. Klantgerichtheid en servi ceverlening zijn de peilers waar op het enthousiaste boekverko- perspaar het vertrouwen baseert dat deze investering op tijd zal gaan renderen. Met meer dan gewone belangstelling kijken zij uit naar de TOSS-avond over 'winkelen en bedrijvigheid' op 11 september a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. JONGERIUS: "Een prima initiatief van de gemeente om de inwo ners te vragen hoe zij zich het win kelen in Soest over pakweg 15 jaar voorstellen. Het is ook in het belang van de winkelier om dat te weten te komen. Hoe beter je als ondernemer daarop Inspeelt, hoe meer de kassa zal rinkelen. Zo simpel is dat!" De boekhandelaar maakt verschil tussen boodschap pen doen en winkelen. Boodschappen doe je voor de dagelijkse behoeften, zoals levens middelen, huishoudelijke spullen, enz. Dat mag geen minuut langer duren dan nodig is. Voor winkelen, ook wel 'funshopping' genoemd, ligt dat heel anders. Als je bij voor beeld boeken, cd's, kleding of duurzame gebruiksartikelen wil kopen, neem je ruim de tijd om je eigen keuze te bepalen. Logisch om er dan samen een gezellig uitje van te maken. Nu concen treert het 'plezierwinkelen' zich nog op zaterdagen en koopavonden, maar Jongerius voorspelt dat het zich meer en meer over de week zal verspreiden. Daarbij verwijst hij naar het groeiende aantal part timers en koopkrachtige senioren. t

Soester Courant | 2001 | | pagina 13